اخباروگزارشات کارگری1مرداد1395

admin   جولای 22, 2016   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری1مرداد1395 بسته هستند

بایگانی

پرونده قضایی کارگران معترض مختومه باید گردد

– برگزاری جلسه رسیدگی به مطالبات کارکنان پتروشیمی پردیس عسلویه درپنجمین روز اعتصاب(تحریم غذای محل کار)!

– تجمعات کارکنان شرکت مخابرات لرستان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل شرکت و استانداری همزمان باسفر وزیرکار!

– تجمع اهالی روستای دهچاه برای تأمین آب شرب مقابل فرمانداری نی ریز

-31 تیر، سرفصلی در حرکت جنبش معلمان ایران

– جوانمیر مرادی : شب مصیبت عظما

– مصدومیت 16نفراز کارگران شرکت پلی‌اتیلن و اهالی روستای پران‌پرویز درحادثه انفجار خط لوله پلی‌اتیلن در پلدختر!

برگزاری جلسه رسیدگی به مطالبات کارکنان پتروشیمی پردیس عسلویه درپنجمین روز اعتصاب(تحریم غذای محل کار)!

گویا نامه نگاری ها و اعتصابات کارکنان پتروشیمی پردیس ، بالاخره پس از چندین روز نظر مدیران را به خود جلب کرده و امروزاول مردادماه جلسه ای را با نمایندگان کارکنان معترض تدارک دیده اند .

این جلسه بدون تصمیم خاصی به اتمام رسید و قرار بر این شد تا اطلاع ثانوی این طرح اجرا نگردد و ادامه اجرای این طرح به تصمیم شورای تامین استان سپرده شد .

به گزارش 1مرداد نفت ما، در این جلسه که امروز ساعت 14:30 با حضور مدیر عامل شرکت پتروشیمی پردیس ، رئیس مجتمع ، مدیران و مسئولان استانی و محلی برگزار خواهد شد، قرار است نمایندگان کارکنانی که از طرح جدید شغلی در این شرکت دچار سردرگمی شده اند ، خواسته های سایر همکاران خود را به صورت مستقیم به گوش مسئولان برسانند .

بنابه همین گزارش، این جلسه بدون تصمیم خاصی به اتمام رسید و قرار بر این شد تا اطلاع ثانوی این طرح اجرا نگردد و ادامه اجرای این طرح به تصمیم شورای تامین استان سپرده شد .

تجمعات کارکنان شرکت مخابرات لرستان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل شرکت و استانداری همزمان باسفر وزیرکار!

روز31تیرماه همزمان با حضور وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی در لرستان، کارکنان شرکت مخابرات استان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت مطالباتشان، دست به تجمع مقابل شرکت و استانداری تجمع  کردند.

به گزارش 31تیربرنا ، کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات لرستان روز31تیرماه، با ورود وزیر کار به استان جلوی مخابرات شهرستان خرم‌آباد و روبروی درب استانداری تجمع کرده و خواستارتبدیل وضعیت و پرداخت حقوق و مطالباتشان شدند.

تعداد زیادی از این نیروهای خصوصی شرکت مخابرات لرستان سابقه 5 تا 15 سال کار را در این شرکت دارند ولی ظاهرا مطالباتشان تاکنون پرداخت نشده است.

یکی از این کارکنان می‌گوید: کارکنان بخش خصوصی مخابرات تا قبل از اجرای خصوصی سازی قرارداد مستقیم با شرکت مخابرات داشتند.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیمات مدیران وقت قرارداد بصورت یکطرفه و غیرقانونی به همین بهانه فسخ شده است.

یکی دیگر از این کارکنان اظهار کرد: به استناد مصوبه هیات محترم وزیران در خصوص ساماندهی نیروهای شرایط مختلف اعم از قرارداد مستقیم، شرکتی و پیمانکاری می بایست تبدیل وضعیت صورت گیرد که به دلیل عدم توجه و اجرا توسط مدیران موجب تضییع حقوق کارکنان شده است.

وی افزود: بخشنامه ها و دستور العمل ها همچنان برای کارکنان خصوصی شرکت مخابرات و روند اجرای آن نامعلوم بوده و همین موضوع موجبات نارضایتی کارکنان را به همراه داشته است.

او بیان کرد: با اجرایی شدن خصوصی سازی، اعتراضهای زیادی کرده ایم و مسئولین قولهای مساعد جهت رفع مشکل دادند اما تاکنون هیچکدام از آنها عملی نشده است.

یکی دیگر از این معترضین گفت: با توجه به اینکه موضوعات مطرح شده بخشی از مشکلات عظیم کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات در استان و سراسر کشور می باشد همچنان مسئولین و مدیران کوتاهی کرده و سرگرم کردن و سرگردانی کارکنان بخش خصوصی را فراهم آورده اند.

وی تاکید کرد: بعد از این همه اجحافاتی که در این 10 سال در حق بخشی خصوصی شاهد بوده ایم، امیدواریم دولت چاره و راهکاری اساسی برای رفع مشکل ما داشته باشد و انصاف نیست با ما چنین برخوردی انجام شود و کسی هم پاسخگو نباشد.

تجمع اهالی روستای دهچاه برای تأمین آب شرب مقابل فرمانداری نی ریز

روز سی و یکم تیرماه،جمعی از اهالی روستا دهچاه از توابع بخش پشتکوه ظهر با تجمع در فرمانداری نی ریز خواستار رسیدگی به این معضل در روستای دهچاه شدند.

به گزارش 31تیرنبض نی ریز ، جمعی از اهالی روستای دهچاه پس از تجمع در فرمانداری نی ریز در جلسه حل مشکل آب این روستا با بیان اینکه بیش از شش‌ماه است که با مشکل حاد آب روبرو هستند و بچه‌هایشان مریض شده‌اند و دو هفته است حمام نرفته‌اند، گلایه‌های خود را به گوش فرماندار نی ریز رساندند.

مهندس امیری فرماندار نی ریز پس از شنیدن حرف ها و مشکلات اهالی روستای دهچاه گفت: مشکل  آب یک بحث جدی سراسری است و مربوط به نی‌ریز و اطراف آن نمی‌شود و در جلسه‌ای هم که در روز سه‌شنبه بیست و نهم تیر با حضور معاون اول رئیس جمهور داشتیم وی اعلام کرد آب  شرب مردم مخصوصاً روستاها را حتی اگر شده با فروش اوراق قرضه تأمین می‌کنیم تا مردم در مضیقه نباشند.

وی در مورد چاهی که آب روستای دهچاه را تامین میکند گفت: کف‌شکنی چاه این روستا تا 265 متر انجام شده است و یک نقطه دیگر هم پیش‌بینی شده تا در صورت نیاز چاه جدید حفر شود‌، ‌اما از شما مردم می‌خواهم در این زمینه درک متقابل داشته باشید تا مشکل حل شود. ما در این زمینه مشکل اعتبار نداریم و دولت جهت رفع مشکل آب دستور اکید داده است.

31 تیر، سرفصلی در حرکت جنبش معلمان ایران

جعفر ابراهیمی

قسمت اول: حرکتی که از بطن مطالبات زاده شد

31 تیر یک‌ساله شد. یک سال فرصت مناسبی بود که یکی از عمیق‌ترین حرکت‌های معلمان پس از انقلاب مورد ارزیابی و نقد قرار گیرد اما اتفاقات پس از 31 تیر، با دستگیری اعضای شاخص کانون تهران، مهدی بهلولی، محمدرضا نیک نژاد و محمود بهشتی، فضای سنگینی بر جنبش نوپای معلمان ایران تحمیل نمود. نتیجه این فضا هجمه علیه فعالین صنفی، کانون‌های پیشرو و شورای مرکزی تشکل‌های صنفی سراسر کشور بود. از یک سود روند تهدید، احضار و بازداشت توسط نهادهای امنیتی پررنگ شد و از سویی مخالفانِ حرکت مستقل صنفی فرصت یافتند تا اتهامات جدیدی علیه جنبش نوپای معلمان مطرح کنند.

نقد حرکت یا دلواپسی قدرت

دلواپسان اصولگرایی در یک عمل غیراخلاقی و غیرقانونی به خود اجازه دادند تا انواع اتهامات امنیتی را به معلمان بازداشتی در سایت‌های زنجیره‌ای خود مطرح نمایند و دلواپسان دولت کوشیدند با قربانی کردن اصول صنفی در لباس منتقد، 31 تیر را اردوکشی خیابانی، ماجراجویی فردی، عمل پارتیزانی، حرکت بدون دستاورد و غیر صنفی و … تصویرنمایند. در این‌یک سال گذشته هیچ نقد جدی از سوی مخالفین مطرح نشد به‌جز برخی یادداشت‌های جهت‌دار که می‌کوشید صورت‌مسئله اصلی را مخدوش نماید و 31 تیر را از زاویه منافع جناحی و سیاسی تجزیه‌وتحلیل نماید. دلواپسان اول نگران بودند که خواسته برحق معلمان مورد سو استفاده ضدانقلاب، اصحاب فتنه و …قرار گیرد و دلواپسان دولت هراس داشتند که در تعادل قوای داخل موقعیت حسن روحانی تضعیف گردد. پس اصل مسئله یعنی مطالبات و خواسته‌های معلمان که مورد غفلت واقع‌شده بود جایگاهی در تحلیل آنان نداشت و از همین منظر تاکنون به تخریب جنبش معلمان ادامه داده/می‌دهند.

اما در دیگر سو، موافقان 31 تیر به خاطر فضای سنگین بعدازآن، نتوانستند جمع‌بندی منسجمی از ضربه‌ای که بر پیکر جنبش وارد شد داشته باشند اما برخی فعالین در سراسر ایران، در همان فضا مجبور بودند چند کار را همزمان انجام دهند هم به فکر پیگیری و تلاش برای افراد بازداشت‌شده بودند، هم می‌کوشیدند به اتهامات در حد توان پاسخ دهند هم خود نقد از درون را شروع کنند؛ اما به خاطر ادامه فضای امنیتی بعد از 31، بخش زیادی از انرژی فعالین و کانون‌ها مصروف دو مورد اول گردید و بی شک نمی‌توان آن‌همه پیگیری و پشتکار را بی‌نتیجه دانست. امروز همه معلمان زندانی (با قید وثیقه یا توقف حکم) آزادشده‌اند، معلمان تلاش می‌کنند علی‌اکبر باغانی به خانه برگردد و متهمانی که پرونده مفتوح دارند به زندان بازنگردند و کانون ها به دنبال برگزاری مجمع عمومی در سراسر ایران هستند. این یعنی اینکه جنبش به محاق نرفته است و جنبش معلمان بر مدارِ خواسته‌های 31 تیر بالیده و قد کشیده است. این یادداشت می‌کوشد که وجوهی از 31 تیر را بارز نماید که پیش‌ازاین کمتر بدان پرداخته‌شده است.

31 تیر بر بستر مطالبات شکل گرفت

31 تیر نتیجه طرح و توطئه پیشین و محصول ماجراجویی فردی و جمعی نبود، 31 تیر از دل شرایط عینی و واقعی معلمان و فضای حاکم بر فعالین صنفی زاده شد. بی‌توجهی به خواست و مطالبات معیشتی و رفاهی معلمان، وضعیت اسفناک آموزشی و ادامه نگاه امنیتی به فعالیت صنفی، توسط دولتی که مدعی جایگزینی امنیت فرهنگی به‌جای فرهنگ امنیتی بود علت اصلی 31 تیر بود باقی قضایا فرع مسئله است.

دو نگاه تلاش می‌کنند که شکل‌گیری 31 تیر را به افراد محدود و خاص تقلیل دهند نگاه امنیتی برای وارد ساختن اتهام امنیتی به فعالین جهت پرونده‌سازی و … دیگر حامیان و دلواپسان فرهنگِ امنیتی که به معلمان دربند اتهام ماجراجویی و … را وارد می‌ساختند. در زایش و شکل‌گیری 31 تیر، به‌اندازه افراد مؤثر و شاخص صنفی، تمام معلمانی که از سراسر ایران مسافت‌های طولانی را پیمودند نقش داشتند. اگرچه شورای مرکزی تشکل‌های صنفی سراسر کشور به خاطر جایگاهی که داشت مسئولیت فراخوان را بر عهده گرفت اما این تصمیم نتیجه خواسته‌ای بود که فعالین صنفی در سراسر کشور آن را مطالبه می‌کردند. واقعیت این است که در سطح فعالین مخالفان در اقلیت بودند و اگر اکثریت فعالین موافق نبودند نه‌تنها افراد شاخص نمی‌توانستند بر شکل‌گیری 31 تیر مؤثر باشند بلکه شورای مرکزی هرگز تن به فراخوان نمی‌داد. عدم توجه مطالبات مطرح‌شده در سه تجمع قبلی توسط دولت و مجلس از یک‌سو و شروع خط برخورد با فعالین با دستگیری دبیر کل کانون تهران، فعالین صنفی را به تکاپو انداخت که 31 تیر را در تهران و با حضور فعالین صنفی سامان دهند. پس کسانی که پس از ضربات 31 تیر به‌صورت غیرمنصفانه و فرصت‌طلبانه برخی افراد، کانون‌ها و شورا را مورد هجمه قراردادند به این وجه از مسئله توجه نمی‌کنند که بدون در نظر گرفتن زمینه‌های عینی و واقعی نمی‌توان چیزی را نقد کرد. این افراد بجای اعتراض به علل زمینه‌ای مثل عدم توجه دولت به خواسته‌های صنفی و خط برخورد با فعالین، به معلمان حمله می‌کنند که چرا معلمان به‌صورت مسالمت‌آمیز و مدنی دست به یک اقدام سراسری زدند.

هر نوع نقد و برخورد با چگونگی شکل‌گیری 31 تیر بدون در نظر گرفتن علل زمینه‌ای ، یک برخورد مکانیکی و ذهنی است. روشی که به دنبال نقد نیست یک مسئله و پدیده را مقطعی و بدون در نظر گرفتن زمینه‌های مادی و عینی بررسی می‌کند به خاطر همین به سمت برجسته‌سازی فرد یا افراد می‌رود چون نمی‌خواهد به مطالبات تن بدهد پس ناچار اتهام امنیتی می‌زند و برخی که در موضع قانونی برای صدور کیفرخواست نیستند دست به تخریب می‌زنند. این‌ها هیچ‌گاه از اصل مسئله سؤال نمی‌کنند چه در لباس قانون باشند چه در جایگاه به‌اصطلاح منتقد. با این رویکرد نگارنده معتقد است 31 تیر، ادامه روند منطقی سیر مطالبه معلمان و واکنش به نوع مواجهه فرادستان با این موضوع بود. زایش 31 تیر را تنها می‌توان در یک‌روند تحلیل نمود.

ادامه دارد…

منبع:سایت حقوق معلم و کارگر

جوانمیر مرادی : شب مصیبت عظما

شب 22 هر ماه که معمولا یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوارهای ایرانی واریز می گردد، چند وقتی است بعد از آن که طیب نیا وزیر اقتصاد آن را به شب مصیبت عظمای دولت اعلام کرد، با این عنوان شناخته می شود.

از دی ماه سال 89 طرح حذف یارانه ها با ترفند هدفمند سازی آن و با ابزار پرداخت مبلغ ناچیز 45 هزار تومان یارانه نقدی به هر نفر کلید خورد و امروز پرداخت همین چندرغاز در ازای به جیب زدن بدیهی ترین حقوق مردم، به یک مصیبت بزرگ و شب واریز آن به حساب سرپرستان خانوارها نیز به شب پر از کابوس برای کسانی مثل طیب نیا تبدیل شده است. حق استفاده از یارانه که در خیلی از کشورهای پیشرفته غربی در قالب بیمه های اجتماعی از جمله بیمه بیکاری، آموزش و بهداشت و درمان رایگان و کمک هزینه های دیگر معیشتی به همه افراد جامعه و از میان آنان به همه کارگران و معلمان و بقیه افراد کارکن و مزدبگیر تعلق گرفته است، در ایران به رسمیت شناخته نشده و تأمین همه هزینه های زندگی به خود افراد محول گردیده است. آن هم در شرایطی که برای اکثریت انسانهای جامعه، کارگران، معلمان، بازنشستگان، بیکاران و بقیه مزدبگیران به خاطر دستمزدهای چهار برابر زیر خط فقر و بدتر از آنها میلیونها بیکار که محروم از همین حقوق زیر خط فقر قادر به سیر کردن شکم خود و اعضاء خانواده هایشان نیستند.

با نادیده گرفتن رشد گرانیهای هر روزه اقلام ضروری معیشت و فقط با رجوع به میزان رشد تورم اعلام شده رسمی از سال 89 تا امروز به راحتی می توان به ربوده شدن میزانی که از سفره های خانوارها در ازای مبلغی که امروز دیگر ارزشش دهها درصد نسبت به سال شروع پرداخت یارانه ها کمتر شده، پی برد. تورم اعلام شده سال 90 معادل 21.5 درصد، سال 91 معادل 30.5 درصد، سال 92 معادل 34.7 درصد، سال 93 معادل 15.6 درصد، سال 94 معادل 11.9 درصد و سال 95 هم 12 درصد است. اگر 45 هزار تومان یارانه نقدی از زمان شروع نسبت به رشد تورم طی این سالها، یعنی افت ارزشش را محاسبه کنیم، ارزش فعلی مبلغ یارانه نقدی برابر با 10494 تومان است. سال 89 قیمت نان سنگک 400 تومان بود و حالا 2000 تومان است. بنزین که نقش مستقیم و تعیین کننده ای در میزان هزینه های خانوارها دارد، نرخ هر لیترش 100 بود و حالا 1000 تومان است. اگر فقط میزان پولی که برای خرید نان برای هر نفر در طی یک ماه با هر روز یک نان سنگک در نظر بگیریم، هزینه تأمین نان هر نفر در ماه 60 هزار تومان پرداخت می گردد. یعنی حدود شش برابر ارزش یارانه ای که به خاطر افزایش تورم ارزشش از 45 هزار تومان سال 89 ، امروز به 10494 تومان تنزل یافته است .

با این حال است که مقامات و مسؤلانی مانند طیب نیا از شب پرداخت یارانه ها به عنوان شب مصیبت عظما برای دولت نام می برند. در ایران که از بیمه بیکاری، آموزش، بهداشت و درمان رایگان که حق مسلم همگانی است خبری نیست، از سال 89 سهم اندکی که عموم از درآمدهای عمومی در قالب یارانه های کالائی دریافت می کردند، گرفته شد. همان سهم اندک که از درآمدهای عمومی به مردم تعلق می گرفت از نظر ارزش ریالی بسیار بیشتر از مبلغ 45 هزار تومانی یارانه نقدی بود که فشارهای ناشی از تأمین معاش برای افراد جامعه را نسبت به بعد از حذف یارانه ها کمتر کرده بود. شاید اگر به دقت تمام سهمی که افراد از حذف یارانه های کالاها از دست داده اند محاسبه شود، مبالغ صدها هزار تومانی و حتی بیشتری از سفره هایشان قاپیده شده و در ازایش 45 هزار تومان با ارزش برابر با 10494 تومان نسبت به سال 89 دریافت می کند که آنهم زیر تیغ حذف کامل قرار گرفته است.

اکنون با اینکه ده ها هزار میلیارد تومان از محل آزاد سازی قیمتها و انداختن بار گرانی بر گرده دهها میلیون اعضاء فقیر و در سطح زیر خط فقر جامعه به جیب دولت رفته است، اما باز هم ادعا می شود که منابع کافی برای پرداخت چندرغاز یارانه نقدی نیست و باید بزودی حداقل 26 میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف شوند که ابتدا 5 میلیون نفر به عنوان ثروتمند در لیست حذف قرار گرفته اند. معیار ثروتمند بودن نیز به گفته ربیعی وزیر کار، درآمد بیشتر از 35 میلیون تومان خانوادگی در سال است! حداقل مبلغی که امروز سند اثبات ثروتمند بودن خانواده از نظر ربیعی است، کمتر از میزان خط فقر اعلام شده سال 94 که 3 میلیون و 200 هزار تومان در ماه و38 میلیون و 400 هزار تومان در سال برای یک خانواده 4 نفره بود. حالا چطور شده که 35 میلیون درآمد سالانه در زمره ثروتمندان قرار گرفته، ممکن است ربیعی میانگین 35 میلیون تومان دستمزد بخشی از کارگران و کارمندان خوش شانس با حقوقهای صدها میلیونی مدیرانش از جمله حقوق 240 میلیون تومانی ماهیانه مدیر عامل بانک رفاه کارگران که در سال 2 میلیارد و 880 میلیون تومان می شود را معیار قرار داده باشد و از این لحاظ حق با ربیعی است که اگر درآمد سالیانه 35 میلیونی خانواده های زیر خط فقر را با درآمد 2 میلیارد و 880 میلیون تومانی مدیر عامل بانک رفاه زیر مجموعه وزارتخانه تحت امر ربیعی جمع و سپس معدل گیری شود میانگین آن یک میلیارد و 457 میلیون و 500 هزار تومان می شود و طبیعی است که این مبلغ درآمد فقط از آن ثروتمندان است و باید نامشان از لیست یارانه بگیران حذف گردد!

حالا باید منتظر بود که برای حذف 21 میلیون نفر دیگر از لیست یارانه ها، چه میزان خط ثروتمند بودن به پایین تر از 35 میلیون تومان درآمد سالیانه فعلی کشانده خواهد شد و در نهایت همه مزدبگیران مشمول قانون کار، مقرری بگیران و مستمری بگیرا ن بازنشسته با دستمزد های چهار برابر زیر خط فقر و طبق گفته ربیعی 7 میلیون کارگر مشغول در کارگاههای کوچک خارج از شمول قانون کار با دستمزدهای زیر 500 هزار تومان در ماه و طبق آمار رسمی 2 میلیون و 700 هزار بیکار و 18 میلیون نفر حاشیه نشین و میلیونها نفر فلاکت زده دیگر که در هیچ آمار رسمی ای موجود نیستند، با محاسبات کارشناسان دولتی چه طوری در فرمول محاسبات قرار داده می شوند که حتی با وجود بی درآمدی مطلق در رده ثروتمندان و بی نیازان از دریافت یارانه نقدی جای خواهند گرفت و آن زمان، پایان مصیبت عظما خواهد بود.

1 مرداد 95

برگرفته ازسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

مصدومیت 16نفراز کارگران شرکت پلی‌اتیلن و اهالی روستای پران‌پرویز درحادثه انفجار خط لوله پلی‌اتیلن در پلدختر!

رئیس شبکه بهداشت شهرستان پلدختر گفت: در اثر انفجار لوله خوراک پتروشیمی از سمت جنوب به غرب کشور در منطقه «پران‌پرویز» پلدختر، 16 نفر دچار سوختگی و زخمی شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد دو نفر زن و بقیه مرد هستند که بیشتر آنها از کارگران شرکت پلی‌اتیلن و اهالی روستای پران‌پرویز پلدختر هستند.

دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان اعلام کرد که در حادثه آتش سوزی خط لوله پلی اتیلن در شهرستان پلدختر 18 تن مصدوم شدند.

به گزارش 1مرداد فارس،ناصر بابایی دقایقی پیش اظهار داشت:‌ در حادثه عصر امروز و انفجار خط لوله خوراک پتروشیمی در منطقه پلدختر 16 نفر دچار سوختگی شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد دو نفر زن و بقیه مرد هستند که بیشتر آنها از کارگران شرکت پلی‌اتیلن و اهالی روستای پران‌پرویز پلدختر هستند.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان پلدختر اضافه کرد: میزان سوختگی این افراد بین 5 تا 25 درصد از ناحیه پا،‌ دست، شکم و سینه هستند.

این مسئول بیان کرد: یکی از مجروحان از ناحیه پا دچار شکستگی شده که به علت نداشتن پزشک ارتوپدی به مرکز استان اعزام می‌شود.

بابایی یادآور شد: یکی دیگر از این افراد به علت سوختگی نسبتاً شدید به مرکز استان اعزام و مابقی در بیمارستان پلدختر بستری شده‌اند.

به گزارش امروز ایرنا درهمین رابطه،دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان اعلام کرد که در حادثه آتش سوزی خط لوله پلی اتیلن در شهرستان پلدختر 18 تن مصدوم شدند.

اول مردادماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com