اخباروگزارشات کارگری4مرداد1396

admin   جولای 27, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری4مرداد1396 بسته هستند

بایگانی

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– آخرین اخبار،گزارشات واطلاعیه های درباره اعتراضات کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه:

*بیانیه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در مورد اعتراضات دو روز گذشته کارگران این شرکت و بازداشت پانزده تن از کارگران در شبانگاه سوم مرداد

* سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:تداوم بازداشتها و اذیت و آزار کارگران نیشکر هفت تپه

* سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

عدم پرداخت مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت کارگران معترض محکوم است

* اتحادیه آزاد کارگران ایران:

آخرین اخبار از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه – آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی شرکت نیشکر هفت تپه، خواست همه ما کارگران ایران است

* بیانیه خبری اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تداوم اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و محکومیت بازداشتهای گسترده کارگران

– تجمع اعتراضی کارگران گلخانه‌های فرودگاه یاسوج نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

– تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان زنجان از10روز پیش

کابوس بیکاری کارگران این واحد تولیدی را رها نمی کند

– جزئیات جدید از مرگ کارگر کارخانه داروسازی رشت* که جانش را فدای همکارش کرد

– حادثه انفجار کارخانه سیمان رامهرمز وآخرین وضعیت کارگران صدمه دیده

– بازهم شلیک مستقیم نظامیان جان کولبری را گرفت

آخرین اخبار،گزارشات واطلاعیه های درباره اعتراضات کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه:

کارگران معترض زندانی مجتمع نیشکر هفت تپه آزاد بابد گردند

*بیانیه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در مورد اعتراضات دو روز گذشته کارگران این شرکت و بازداشت پانزده تن از کارگران در شبانگاه سوم مرداد

عدم رسیدگی به خواسته کارگران نیشکر هفت تپه و بکارگیری نیروهای انتظامی علیه کارگران معترض محکوم است!

کارگران بازداشت شده باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند!

در پی اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک اهواز توسط کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق خود، نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه و از ساعت ۲۱ سه شنبه سوم مرداد ماه با یورش به خانه های کارگران پانزده تن از آنان را بازداشت کردند. احمد کثیر، بهزاد نظری، سیدهادی تفاح، عبدالرضا سرخه، حمید عبدالله زاده و دو نفر که نام شان صباح سواری است در بین بازداشت شدگان هستند.

همکاران ما اعلام کرده اند که در صورت عدم پرداخت مطالبات معوق خود و همچنین عدم آزادی کارگران بازداشتی اعتراضات خود را از فردا از سر خواهند گرفت.

کارگران نیشکر هفت تپه در چندین سال اخیر برای به دست آوردن مطالبات خود بارها دست به اعتراض و اعتصاب زده اند. اعتراضات این دوره کارگران و بازنشستگان نیشکر هفت تپه تا کنون باید به مقامات نشان داده باشد که عدم توجه و رسیدگی نسبت به خواسته های کارگران قابل پذیرش نیست.

اعتراضات ما کارگران و بازنشستگان شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در دوره اخیر جهت رسیدگی فوری به مطالبات زیر است:  پرداخت دستمزدهای عقب افتاده از اردیبهشت تا تیر امسال؛ تمدید دفترچه های بیمه تامین اجتماعی، که از فروردین تا تیر امسال به دلیل عدم واریز هزینه آن توسط کارفرما انجام نشده است؛ کارگران بازنشسته که آخرین سری آنها در اسفند ۱۳۹۵ بازنشست شده اند کماکان منتظر ۴ درصد حق کارفرما می باشند که پرداخت نشده است.

علاوه بر مطالبات فوری فوق، پروسه واگذاری شرکت به بخش خصوصی، مورد اعتراض شدید کارگران می باشد.  بیش از ۱۵ ماه این پروسه در جریان بوده است و اگر چه شرکت هنوز بطور کامل به بخش خصوصی واگذار نشده و کماکان شرکت عام محسوب می گردد، لیکن ناکارآمدی بخش خصوصی آنچنان آشکار و مخرب بوده است که در صورت پایان این پروسه و نهایی شدن خصوصی سازی سرنوشت کل این صنعت و کارگران شاغل آن با مخاطرات جدی تری روبرو خواهد شد. پروسه خصوصی سازی تا همینجا موجب گردیده که پرداخت دستمزدها و پاداش های کارگران بطور مداوم به تاخیر افتاده، امنیت شغلی کارگران تضعیف گردیده و حتی مزایای کاری ابتدایی ای همچون لباس کار و پوتین در اختیار کارگران قرار نگیرد. همزمان با بدتر شدن وضعیت کارگران شاهد بوده ایم که حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در محیط های کار گسترده تر شده است. اقدامات سرکوبگرانه نیروهای انتظامی در روزهای اخیر و امروز پس از بستن جاده اهواز-اندیمشک توسط کارگران نشان میدهد مقامات حاضرند میلیونها هزینه برخوردهای امنیتی را متحمل شده اما مزد و مزایای ابتدایی ما کارگران را نپردازند.

واقعیت این است که تعداد کارگران و کارمندان شرکت نیشکر هفت تپه از بالای هفت هزار نفر به زیر ۴۵۰۰ نفر سقوط کرده و اکنون اکثریت کارگران شرکت بالاخص در بخش کشاورزی را کارگران پیمانی تشکیل میدهند. بی تردید دولت مسئول این تضییغات و بی حقوقی ها می باشد و موظف است در اسرع وقت به کلیه مطالبات کارگران و سرقت دستمزدهای ما رسیدگی نماید.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه کارگران بازداشت شده است. سندیکا تلاش خواهد کرد که با انعکاس منظم تر مبارزات کارگران و بازنشستگان شرکت توجه جامعه در کشور و سطح بین المللی را نسبت به مصائب ما کارگران بیش از پیش جلب نماید. ضمن قدردانی از حمایتهای تاکنونی، ما همچنین از حمایت آی یو اف (فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع مواد غذایی، کشاورزی و خدمات) و کارزار جهانی آن و دیگر تشکلات کارگری که از هفته پیش در حمایت از کارگران نیشکر هفت تپه و سندیکا آغازشده است قدردانی می کنیم و خواهان تداوم حمایتهای کارگری داخلی و بین المللی هستیم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سوم مرداد ۱۳۹۶

* سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:تداوم بازداشتها و اذیت و آزار کارگران نیشکر هفت تپه

همانطور که در اطلاعیه سوم مرداد ماه ۱۳۹۶ اعلام نمودیم، بدنبال تجمعات اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک اهوز توسط کارگران در سوم مرداد ماه، ماموران امنیتی و انتظامی شبانه حود ۱۵ نفر از کارگران را دستگیر کردند. تا  ساعت مخابره این خبر از افراد بازداشتی شب گذشته اطلاعی در دست نیست وخانوادهای بازداشتی همچنان سرگردان به دنبال فرزندان وهمسران خود هستند.

در ادامه بازداشتهای دیروز امروز نیز تعداد پنج کارگر دیگر با هماهنگی حراست شرکت و مدیر شرکت آقای افشار توسط نیروهای اطلاعات وامنیت نیروی انتظامی بازداشت وبه مکان های نامعلوم منتقل شده اند.

لازم به ذکر است که جوی به شدت امنیتی بر هفت تپه حاکم شده است ودر این میان هئیت مدیره سندیکا نیز به طور محسوسی از طرف نیروهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته اند، به طوری که امروز بعد از سه ماه که دستمزد اردیبهشت ماه به حساب کارگران واریز شده است دستمزد آقایان فریدون نیکوفر، جلیل احمدی و قربان علیپور پرداخت نشده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن محکوم کردن بازداشت این انسانهای شریف و زحمت کش، خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی این عزیزان می باشد. مقامات به جای برخوردهای امنیتی و سرکوبگرانه لازم است رسیدگی فوری به مطالبات برحق کارگران را تحت توجه قرار دهند.

باتشکر از حمایتهای تمامی تشکلهای کارگری وسایر نهاد های مستقل

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

چهارم مرداد ۱۳۹۶

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

عدم پرداخت مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت کارگران معترض محکوم است

طبق اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک به اهواز توسط کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق خود، نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه از ساعت ۲۱ سه شنبه سوم مرداد ماه با یورش به خانه های کارگران پانزده تن از آنان را بازداشت کردند. احمد کثیر، بهزاد نظری، سیدهادی تفاح، عبدالرضا سرخه، حمید عبدالله زاده و دو نفر که نام شان صباح سواری است در بین بازداشت شدگان هستند.

کارگران اعلام کرده اند که در صورت عدم پرداخت مطالبات معوق خود و همچنین عدم آزادی کارگران بازداشتی اعتراضات خود را از فردا از سر خواهند گرفت.

کارگران زحمتکش مجمتع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اعتراضات صنفی خود را در روز سوم مردادماه با بستن جاده بین المللی اندیمشک به اهواز ادامه دادند. اعتراض کارگران به دلیل معوق شدن سه ماه حقوق، عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه کارگران در مشاغل سخت و زیان آور که مانع بازنشستگی کارگران در پانزده ماه گذشته بوده است، اخر اج های فله ای، عدم اجرایی شدن مصوبه مجلس در مورد بازنشستگی کارگران نی بر، پایان دادن به وضعیت امنیتی برای کارگران در کارخانه و همچنین عدم پرداخت پاداش و بهره وری سال ۹۴ و ۹۵ بوده است. کارگران خصوصی شدن شرکت نیشکر را از جمله عوامل اصلی ایجاد شرایط موجود می دانند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  ضمن حمایت از بیانیه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، تحمیل شرایط غیر انسانی به کارگران را محکوم می کند و از مسئولان استانی و دولت می خواهد هر چه سریعتر مطالبات کارگران پرداخت شود.

یاد آور می شود برخوردهای پلیسی و امنیتی و قضایی با سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که در سال ۸۷ بازگشایی شد،  و زندانی شدن و اخراج نمایندگان سندیکا، دست کارفرما برای سوء استفاده بیشتر از شرایط به وجود آمده و نقض ابتدایی ترین و بدیهی ترین حقوق کارگران را بازتر کرده است. در چنین شرایطی ما کارگران چاره ای جز تقویت تشکل خود و اتحاد و همبستگی نداریم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سوم مرداد ۱۳۹۶

*اتحادیه آزاد کارگران ایران:

آخرین اخبار از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه – آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی شرکت نیشکر هفت تپه، خواست همه ما کارگران ایران است

بدنبال یورش شبانه مامورین امنیتی به منازل کارگران شرکت نیشکر هفته تپه در روز سوم مرداد ماه، تعداد 8 نفر از آنان بازداشت و در ادامه این بازداشتها صبح امروز نیز 5 نفر دیگر در محل کارخانه بازداشت شدند. اسامی کارگرانی که دیشب بازداشت شدند به شرح زیر می باشد: 1- احمد کثیر 2- بهزاد نظری 3- سیدهادی تفاح 4- عبدالرضا سرخه 5 و 6-  برادران عبدالله زاده(دو برادر) و 7 و 8 – صباح سواری ( هر دو نفر آخر دارای اسم و فامیل مشابه هستند)

همچنین اسامی پنج کارگری که صبح امروز در محل کارخانه بازداشت شدند به شرح زیر است: 1- رحیم چنانه 2- کاظم چنانی 3- یاسر حمیدی 4- احمد مرادی 5- یابر هویزه

بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت لیست کارگرانی که قرار بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شوند 31 نفر بوده اند که تاکنون 13 نفر از آنها دستگیر شده اند و پیگیری خانواده های آنان در مورد محل نگهداری عزیزانشان به جائی نرسیده است.

بنا بر این گزارش صبح امروز کارگران بازداشتی توسط قاضی سرخه بازجویی شدند و علیرغم خواست خانواده ها، با آزادی آنها با قرار وثیقه موافقت نشد.

بازداشت 13 کارگر شرکت نیشکر هفت تپه و دستور بازداشت 18 نفر دیگر، در حالی در دستور کار نیروهای امنیتی قرار دارد که کارگران شرکت نیشکر هفت تپه همچنان در اعتصاب هستند و یکی از خواستهای مهم آنان آزادی فوری وبی قید و شرط همکارانشان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن تداوم بازداشت 13 کارگر شرکت نیشکر هفت تپه و صدور دستور بازداشت 18 نفر دیگر اعلام میدارد: اعتصاب  و تجمع حق مسلم کارگران است و هیچ نیروئی نمیتواند بر این حق انسانی و اجتماعی ما کارگران آنهم در شرایطی که کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سه ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند و بدیهی ترین حقوق انسانی آنان بطور سیستماتیک در حال پایمال شدن است خدشه ای وارد کند.

خواست آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه نه تنها خواست همکاران و خانواده های این کارگران،  بلکه خواست فوری همه ما کارگران در سرتاسر ایران نیز هست.

کارگران زندانی شرکت نیشکر هفت تپه آزاد باید گردند

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 4 مرداد ماه 1396

*بیانیه خبری اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تداوم اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و محکومیت بازداشتهای گسترده کارگران

بدنبال مبارزات سخت و طاقت فرسائی که کارگران شرکت نیشکر هفت تپه طی دو روز گذشته در دفاع از بدیهی ترین حقوق انسانی خود پیش بردند، شب گذشته مامورین امنیتی با یورش به منازل آنان، اقدام به بازداشتهای گسترده ای کرده و پانزده نفر از این کارگران را دستگیر و به نقطه ای نامعلوم منتقل کردند.

کارگرانی که دیشب منازل شان مورد هجوم قرار گرفت، سه ماه است دستمزدی دریافت نکرده و مطالبات معوقه ای زیادی را از کارفرما طلب دارند. کارفرما، شرکت نیشکر هفت تپه را برای غارت هر چه بیشتر دسترنج کارگران به پادگانی تبدیل کرده است تا کارگران جرات اعتراض به دزدی هایش از سفره های خالی خود را نداشته باشند. اما آنان مرعوب چنین سیاستهایی از سوی کارفرما نشده و ماههاست در دفاع از معیشت و حقوق انسانی شان در حال مبارزه اند.

آنان در تداوم این مبارزات، طی دو روز گذشته  اعتراضات خود را تشدید کرده و دیروز با بستن جاده بین المللی اهواز اندیمشک و اعتراضی متحدانه در محوطه کارخانه که توام با درگیری با نیروهای انتظامی بود، صحنه های پرشوری از حق خواهی را به منصه ظهور رساندند.

در پی این اعتراضات و در پایان وقت دیروز، هم دادستانی شوش، هم قائم مقام مدیر عامل و هم مدیر عامل کارخانه ناچار به پاسخگوئی به مسائل پیش آمده از طریق رسانه های رسمی شدند و مدیر عامل در اقدامی فریبکارانه صحبت از پشت سر گذاشتن روزهای تلخ در نیشکر هفت تپه و حفظ سربلندی کارگران و خانواده هایشان کرد. اما در سوئی دیگر و همزمان با چنین ادعاهای ریاکارانه ای مامورین امنیتی بطور شبانه به منازل کارگران یورش برده و در میان اعتراض و بهت و حیرت همسر و فرزندانشان اقدام به بازداشت آنان کردند.

اعمال چنین سیاستهایی از سوی کارفرمایان و بطور اخص از سوی کارفرمای نیشکر هفت تپه و دولت حامی اش، برای ما کارگران سیاستی آشناست. آنان با هزار و یک نیرنگ و فریب، همیشه در پی سود و منافع خود بوده اند. اما اگر فریب و نیرنگ برای غارت ما کارگران چاره ساز نباشد محیط کار را با هدف ارعاب ما و غارت سفره های خالی مان به پادگانی تبدیل میکنند و اگر این سیاست نیز جواب نداد و با اعتراضات قدرتمندی از سوی ما کارگران مواجه شدند همزمان با تشدید سیاست سرکوب و به میدان آوردن نیروهای امنیتی شان برای دستگیرهای گسترده، زبان نیرنگ و فریب خود را نیز تیزتر میکنند و ژست دایه  مهربانتر از مادر را به خود میگیرند تا ضامن منافع خود باشند.

اما واقعیت این است که اعمال چنین سیاستهایی نه تنها ما کارگران را وادار به عقب نشینی و تمکین به بردگی موجود نخواهد کرد بلکه ما را در این مصاف نابرابر به سوی کسب آگاهی بیشتر و مبارزات متحدانه تر خواهد کشاند.

اینک و در پی دستگیریهای شب گذشته و اظهار نظرات رسانه ای از سوی دادستانی شوش، مدیر عامل کارخانه و قائم مقامش و در پی تجمع امروز چهارم مرداد ماه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در محوطه کارخانه، چند کارگر دیگر نیز در محل دستگیر شدند و قائم مقام و معاونت کارخانه با حضور در میان کارگران اقدام به سخنرانی کرد و با اعلام خبر واریز 50 درصد از یکماه دستمزد کارگران رسمی، سعی در ایجاد شکاف در میان کارگران نمود. وی دراین سخنرانی اعلام کرد نه کارخانه به بخش دولتی واگذار میشود و نه از پاداش خبری هست و از کارگران خواست تا بر سر کارهایشان بازگردند اما تا لحظه تنظیم این بیانیه، کارگران علیرغم حضور در کارخانه، حاضر به بازگشت به سر کارهایشان نشده و همچنان در اعتصاب هستند.

ما با محکوم کردن تداوم سیاست سرکوب و ارعاب در شرکت نیشکر هفت تپه و حمایت قاطعانه از مطالبات و مبارزات کارگران این شرکت بزرگ کشت و صنعت  اعلام میداریم: 1- مطالبات همه کارگران شاغل و بازنشسته  کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بی هیچ کم و کسری و به فوریت پرداخت باید گردد2- کارگران بازداشتی بی هیچ پرونده سازی آزاد باید گردند3- فضای امنیتی در شرکت پایان داده شده و مالکیت شرکت به بخش دولتی عودت داده شود 4- سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به عنوان تشکل صنفی کارگران این کارخانه باید به رسمیت شناخته شده و به فعالیت در سطح شرکت بپردازد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – چهارم مرداد ماه 1396

تجمع اعتراضی کارگران گلخانه‌های فرودگاه یاسوج نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

ظهرامروز4مردادماه، کارگران گلخانه‌های فرودگاه یاسوج دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع اعتراضی برپاکردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران گفتند که تکلیف ۱۴۰ کارگر این متجمع گلخانه‌ای در فرودگاه یاسوج چه می‌شود همه ماها به نوعی سرپرست خانوار هستیم.

یکی از این کارگران گفت: من سرپرست خانوار هستم با تعطیلی گلخانه‌ها از کار بیکار می‌شوم.

یکی دیگر از کارگران به کبنا گفت: هیچ مسئولی پاسخ ما را نمی‌دهد.

نیمه اول تیر ماه امسال بود که با حضور مسؤولان ارشد استان و یکی از اعضای هیأت مدیره فرودگاه کشور نشستی برای تعیین تکلیف گلخانه‌های مستقر در فرودگاه یاسوج برگزار شد که در آن نشست حسین اکرمیان عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه کشور خواستار تخلیه گلخانه‌ها از فرودگاه یاسوج شدند.

یکی از کارگران خانم این گلخانه‌ها بیان کرد: قرار داد این گلخانه‌ها ۱۴ ساله است و تاکنون 7 سال از فعالیت این گلخانه‌ها می‌گذرد اما علی رغم اینکه ۷ سال دیگر برای فعالیت این واحدها مانده مدیریت فرودگاه یاسوج خواستار جابه جایی واحدها شده است.

وی تصریح کرد: کارفرمایان هر گلخانه بدون زیرساخت‌های جهاد کشاورزی حداقل ۶۰۰ میلیون وام بدهکاراند اما فرودگاه به صورت یکطرفه بیکاری ۱۴۰ نفر را امضا کرده است که تعطیلی  این واحدها خسارت‌های جبران ناپذیری به کارگران و کارفرمایان می‌زند.

یکی دیگر از این خانم‌ها با بیان اینکه هزینه‌های جانبی این واحدها قابل برگشت نیست، افزود: هر گلخانه‌دار چندین ضامن دارد، ضمن اینکه سازه‌ها و پایه‌های گل‌ها در صورت جابه‌جایی قابل استفاده نیست.

وی با بیان اینکه هر گلخانه سالانه 24 هزار گل شاخه بریده تولید می‌کند، افزود: بسیاری از کارگران تنها از این راه امرار و معاش می‌کنند، عده‌ای دیگری  از زنان کارگر این واحدها سرپرست خانوار هستند و با داشتن چندین فرزند و بالا بودن اجاره خانه به سختی زندگی خود را می‌گذرانند و در صورت بیکاری ادامه زندگی برای کارگران مشکل خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسؤولان تلاش کنند تا گلخانه‌های مستقر در فرودگاه یاسوج به فعالیت خود ادامه دهند، گفت: جهاد کشاورزی برای جابه‌جایی این واحدها زمینی در اختیار  ندارد و مسؤولان فرودگاه هم با ادامه فعالیت این واحدها موافقت نمی‌کنند.

تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان زنجان از10روز پیش

کابوس بیکاری کارگران این واحد تولیدی را رها نمی کند

تعدادی از کارگران روغن نباتی جهان که در آذر ماه سال گذشته از کارخانه اخراج شده بودند برای گرفتن حق و حقوق خود از سنوات گرفته تا حق بیمه راه به‌سوی مراجع قضایی در پیش گرفتند و با اخذ حکم توقیف اموال، دست به خارج کردن مقادیری روغن از این کارخانه زدند.

مسئولان این کارخانه نیز با تعطیل کردن کارخانه باز هم کابوس بیکاری کارگران را به واقعیت تبدیل کردند تا اندک نیروهای باقی‌مانده نیز خانه‌نشین شوند.

براساس اخباری که امروز رسانه ای شد،ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در مورد تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان گفت: بعد از ظهر امروز استانداری برای بررسی وضعیت این کارخانه تشکیل جلسه می‌دهد و نتیجه قطعی برای تعیین تکلیف آن از طریق مسئولان استانداری اعلام می‌شود.

وی دلیل تعطیلی این بار کارخانه را توقیف اموال توسط 26 کارگر سابق این کارخانه عنوان کرد و افزود: البته این کارخانه به‌طور معمول بعد از یک دوره کاری نزدیک به یک هفته تعطیل می‌شد اما این بار به‌دلیل مشکل به‌وجودآمده تعطیلی آن به بیش از 10 روز به درازا کشید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اظهار اینکه “تمام تلاش خود را برای بازگشایی کارخانه روغن جهان انجام می‌دهیم”، تصریح کرد: مواد اولیه در این کارخانه موجود است و تلاش می‌کنیم تا به چرخه تولید بازگردد.

وی با بیان اینکه ضعف‌های مدیریتی نیز در تعطیلی‌های این کارخانه دخیل است، ابراز کرد: در وزارتخانه نیز موضوع این کارخانه بررسی شده و در استان زنجان برای آغاز به کار دوباره آن جلسه‌ای تشکیل می‌شود.

جزئیات جدید از مرگ کارگر کارخانه داروسازی رشت* که جانش را فدای همکارش کرد

مهران اکبرنیا رئیس بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان گفت: عصر روزگذشته(3مرداد)دو کارگر برای تمیز کردن داخل راکتور تولید مواد اولیه دارویی این شرکت، به آن مکان مراجعه می کنند که یکی از این افراد، با استفاده از ماسک و تجهیزات ایمنی لازم به داخل راکتور می رود اما به علت استنشاق گاز غلیظ ناشی از مواد شیمیایی داخل محیط ، دچار مسمومیت شده و بی حال می شود.

وی ادامه داد: کارگر دیگری که بیرون از این راکتور ایستاده بود، بمحض مشاهده این صحنه آژیر خطر را به صدا در می آورد و با سازمان آتش نشانی و اورژانس نیز تماس می گیرد.

به گفته اکبرنیا ، در همین حین کارگر دیگری با شنیدن صدای زنگ آژیر از بخش دیگر این شرکت، خود را به محل حادثه می رساند و برای کمک به کارگر داخل این راکتور، با تجهیزات ایمنی لازم به درون آن رفته و کارگر بی حال را از داخل دریچه، به بیرون هدایت می کند.

وی افزود: متاسفانه کارگر دوم که به عنوان ناجی وارد عمل می شود، دچار گازگرفتگی ناشی از بخار مواد شیمیایی محیط شده و نمی تواند از آن حفره بیرون بیاید و بی حال می شود.

اکبرنیا گفت: با وجود تلاش عوامل آتش نشانی و اورژانس، متاسفانه او جانش را از دست می دهد.

به گفته رئیس بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ، این راکتور حدود یک و نیم متر قطر دارد و هفته ای یکبار باید شستشو داده شود که در شستشوی این مرتبه، این اتفاق افتاده است.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر سه نفر دچار مسمومیت شده اند که هم اکنون در بیمارستان بستری هستند اما گفته شده، حال عمومی آنان مساعد است.

اکبرنیا اضافه کرد: کارشناسان اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان برای بررسی جزئیات این حادثه در آن مکان مستقر هستند.

* جان باختن کارگرکارخانه داروسازی رشت براثر مسمومیت دارویی

عصر امروز3مرداد، یک کارگر34 ساله کارخانه داروسازی رشت هنگام تمیزکاری و شستشوی دستگاه دارو سازی دچار مسمومیت دارویی شد وجانش را ازدست داد.

طبق گزارش مرکز کنترل ۱۲۵ آتش نشانی رشت؛ حادثه مسمومیت و محبوس شدن سه کارگر شرکت داروسازی در ساعت ۱۸:۱۴ دقیقه گزارش شد.

شهرام مومنی معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه این حادثه در زمان تمیزکاری و شستشوی دستگاه دارو سازی برای یکی از کارگران رخ داده بود، افزود: دو کارگر دیگر نیز بواسطه نجات جان همکارشان به داخل محوطه رفتند که با توجه به مسمومیت دارویی قادر به خروج نشدند.

مومنی با بیان اینکه سریعا آتش‌نشانان بوسیله دستگاه تنفسی نسبت به خارج کردن هر سه مصدوم اقدام کردند، گفت: با توجه به آخرین اخبار دریافت شده یکی از کارگران بعلت مسمومیت شدید دارویی حالش وخیم است.

وی در پایان از بهبودی دو تن دیگر خبر داد و گفت: در محیط کار اول ایمنی و سنجش محیطی امن نخستین گام در جهت پیشبرد صحیح کار خواهد بود.

همین گزارش حاکی است: سه کارگر توسط عوامل اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافتندوکارگر۳۴ ساله بعلت شدت مسمومیت در بیمارستان فوت کرد.

حادثه انفجار کارخانه سیمان رامهرمز وآخرین وضعیت کارگران صدمه دیده

تعدادی از کارگران شرکت سیمان خوزستان در رامهرمز بر اثرریختن مواد داغ کوره دچار سوختگی شدید شدند.

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از مصدوم شدن هشت نفر در حادثه انفجار در کارخانه سیمان خوزستان در رامهرمز خبر داد.

دکتر شهیار میرخشتی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در این حادثه که ساعت ۱۲:۵۰ امروز (۴ مردادماه) به علت ریختن مواد داغ در کوره در کارخانه سیمان خوزستان در رامهرمز رخ داد، هشت نفر مصدوم شدند.

وی افزود: در این حادثه یک نفر دچار ضربه مغزی و هفت نفر دچار سوختگی شده اند.

میرخشتی بیان کرد: شش تن از مصدومان سوختگی به بیمارستان سوانح و سوختگی آیت‌الله طالقانی اهواز انتقال یافتند و یک نفر که حال وخیمی داشت و دچار ضربه مغزی شده بود، به بیمارستان گلستان اهواز منتقل شد. همچنین یک مصدوم دیگر به بیمارستان رامهرمز منتقل شد.

اسامی مصدومان: کوروش بهوندی 45ساله، سیاوش ‌کریمی 45ساله، احسان زید بهران وند 32ساله، شهریار کمایی 38ساله، کریم زمانی 32ساله، سید میلاد موسوی 31، عابد حسین زاده 47ساله و ﺍیرج نصیری.

کارخانه سیمان خوزستان که در کیلومتر 15 جاده رامهرمز به شهرستان هفتکل قرار دارد، بعلت گیر کردن مواد مذاب و فوران آن به بیرون دچار انفجار شد.

بازهم شلیک مستقیم نظامیان جان کولبری را گرفت

روزگذشته(3مرداد)،یک کولبر درسردشت بدنبال شلیک مستقیم نیروهای نظامی بسویش جانش را ازد دست داد.

منابع خبری محلی،هویت کولبر جان‌باخته را “کریم محمدامین‌زاده” مشهور به “کریم احمدخاله علی بیتوش” اهل روستای “بیتوش” اعلام کردند.

بنا بهمین گزارشات،مأموران نیروی انتظامی بدون اخطار قبلی، این کولبر کُرد را هدف قرار داده‌اند واین کولبر به دلیل شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در دم جان باخته است.

چهارم مردادماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com