اخباروگزارشات کارگری5فروردین1396

admin   مارس 25, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری5فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

– گفتگوی نوروزی با منیره عبدی همسر اسماعیل عبدی معلم زندانی وعضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

– وضعيت دشوار و دردناك كارگران در ايام عيد، از زبان خودشان!

– تعطیلات نوروزی کارگران یاسوجی با گچ و سیمان/ کارگری با مدرک معماری!

گفتگوی نوروزی با منیره عبدی همسر اسماعیل عبدی معلم زندانی وعضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

هر سال نزدیک به نوروز گندم سبز می کنند به نیت چهل روز تا با سبز شدن آن انتظاری پایان یابد  .هر کسی نیتی در ذهن خود دارد و با آن نیت تیمار جوانه هایش را میکند دو سالی است که خانم عبدی گندم سبز می کند اما سبزیش را در روز اول عید هدیه به فرزندنش میدهد تا جای پدر برایشان سبز باشد……..

فرصتی شد که در آستانه نوروز در خدمت خانواده آقای عبدی باشیم تا شریک حس و حال نوروزشان شویم.

۱_امسال دومین سالی است که لحظه تحویل سال دور سفره هفت سین جای اسماعیل عبدی خالی ست و سین اصلی شما کم است ،چیدن هفت سین بدون سرپرست چه حسی برای شما دارد؟

از سال 1375 که ازدواج کردیم تا به حال دومین نوروزی است که همسرم  کنار سفره هفت سین نوروزی حضور ندارد.

ما دارای سه فرزند مبینا 16ساله ,امیرحسین 9ساله و ماندانا 2سال و نیمه هستیم ،  سال گذشته دستگیری ناگهانی آقای عبدی و نگه داشتن ایشان به مدت  10ماه بدون حکم در زندان و بدون مرخصی، سپس با دادن حکم شش سال زندان ما را در شوک فرو برد و بچه ها خیلی بی تابی می کردند. من نیز جای خالی اش را خیلی حس می کردم سال 95 برما بسیار سخت گذشت… امسال نیز برایمان سال نو طراوت سال هایی که اسماعیل همسرم در خانه بود را ندارد. بهاری که ارمغانش آزادی نباشد ادامه زمستان است و روح زمستان همچنان در زندگی ما جریان خواهد داشت.

ما همه  چشم انتظارش هستیم تا ترکیب خانواده کامل شود. به ویژه که همسرم اسماعیل روحیه بسیار قوی و خوبی دارد و موجب شادی و نشاط در خانه است. او پای آرمانش ایستاد و برای فعالیت های صنفی دستگیر شد. البته اعضای کانون های صنفی معلمان،اعضای شورای هماهنگی ، کمپین کشوری معلمان و گروه های حمایت در این مدت به خانواده ما لطف و محبت بسیار داشته اند که از آن ها سپاسگزاریم اما هیچ چیز برای بچه ها و من جای خالی اسماعیل را پر نخواهد کرد.

سفره هفت سین ما و سال نو بدون کامل شدن اعضای خانواده لطفی ندارد و من و بچه ها دعا میکنیم هیچ خانواده ای به خاطر عقیده و آرمانش دچار چنین مشکلاتی نگردد.

۲_آیا برای مرخصی آقای عبدی اقدامی انجام شده است که نوروز برای ماندانا طعم نو شدن را داشته باشد ؟

بله ؛چندین بار مادر ایشان درخواست مرخصی را از طرف خانواده به دادستانی داده است. ولی تاکنون پاسخی مبنی بر پذیرفتن مرخصی از سوی دادستانی ارایه نشده است.

یکی از وکلای پرونده (اقای سید حسین تاج) در ده روز گذشته بارها به دادستانی مراجعه کرده اند که به ایشان پاسخ داده اند ضابط قضایی(قرارگاه ثارالله)مخالف مرخصی آقای عبدی است. این وکیل محترم تلاش قابل تقدیری کردند که متاسفانه نتیجه بخش نبود

۳_چقدر امیدوار هستید که آقای عبدی در نیمه دوم تعطیلات به مرخصی بیایند و چشمان منتظر شما و مادرشون رو روشن کنند؟

امیدواریم این تلاش ها نتیجه دهد و مرخصی داده شود و بچه ها حداقل در نیمه دوم تعطیلات کنار پدرشان باشند و البته بیشتر امید داریم که قوه قضاییه نسبت به پرونده ی معلمان یک تجدید نظر نماید زیرا مصادیقی که بر اساس آن معلمان محکوم شده اند مربوط به تجمعات مسالمت آمیز طبق قانون اساسی بوده است.

۴_یکی از مشکلاتی که در حال حاضر با انتقال ایشون با آن مواجه هستید قطع تماس تلفنی است. در حال حاضر تنها امکان ارتباطی شما دیدارهای حضوریست کمی درباره مشکلات این دیدارها بفرمایید.

انتقال ناگهانی آقای عبدی به بند 350 اوین موجب نگرانی ما شد زیرا پیش تر هیچ اطلاعی نسبت به این انتقال به  خانواده داده نشده بود.

بند 350 شرایط خاصی دارد.به ویژه که امکان تماس تلفنی وجود ندارد. در این مدت یک سال و نیم که همسرم در زندان بوده ما با ایشان از طریق تلفن ارتباط داشتیم و از احوالش با خبر می شدیم ، گفت و گوی تلفنی بهانه گیری و دلتنگی بچه ها را کمتر می کند.

من با داشتن سه فرزند نمی توانستم به ملاقات های هفتگی زندان با توجه به مسیر طولانی و مشکلات که برای ملاقات وجود دارد و زمان زیادی که برای یک ملاقات کوتاه طول می کشد،که آن هم به صورت کابینی است بروم.برای پدر و مادر ایشان نیز به دلیل سن بالا و مشکلات جسمی این کار بسیار دشوار است. این بود که تنها به همین تماس های تلفنی و شنیدن صدای اسماعیل اکتفا کرده بودیم. اما با انتقال ایشان به بند350 این امکان متاسفانه از ما گرفته شده و بچه ها بسیار دلتنگ پدرشان می شوند…

دلیل انتقال ایشان را هم به ما نمی گویند ما تصور می کنیم که تفکیک زندانیان سیاسی از زندانیان دیگرنیز بیشتر برای دعوت به سکوت خانواده است. زیرا زندانیان سیاسی دیگری هستند که در بند های عمومی زندان اوین امکان تماس با خانواده هایشان دارند.

موضوع تفکیک زندانیان سیاسی که دادستانی می گوید اجرا نشده است فقط برخی افراد را برای محدود کردن به 350 می فرستند.

برگرفته ازکانال کانون صنفی معلمان

وضعيت دشوار و دردناك كارگران در ايام عيد، از زبان خودشان!

يكي از كارگران اخراجي كارخانه قند ممسني در گفتگو با راديو ندا از وضعيت دشوار و دردناك كارگران در ايام عيد مي گويد. او با بيان اينكه ” تا حالا دست فقيرانه ما كارگران را كسي نگرفته ” با عاريه گرفتن شعري از فردوسي افزود : ” بكوشيد و سختي به كار آوريد – چو ديديد سرما ، بهار آوريد ”!

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2017/03/24/Iran96_Kargar.mp3

تعطیلات نوروزی کارگران یاسوجی با گچ و سیمان/ کارگری با مدرک معماری!

لحظه تحویل سال برای خیلی ها می تواند خاطرات و لحظه های شیرینی را رقم بزند و برای خیلی ها نیز سختی زندگی را یادآوری می کند.

یا مقلب القلوب که می گوید دستشان و لباس هایشان گچی و سیمانی است سال که تحویل شد نیز همچنان همان لباس ها را به تن داشتند و کار می کردند لحظه تحویل سال و تعطیلات نوروز که می تواند روزهای آرامش و آسایش برای برخی باشد اما برای این افراد آسایش خانواده هایشان در کار در لحظه تحویل سال و ایام تعطیلات و سایر ایام سال است تعطیلات برای آنها مفهومی ندارد باید کار کنند که آخر ماه چیزی برای خوردن  داشته باشند.

این افراد با نشست پشت میز حقوق آنچنانی گیرشان نمی آید این افراد باید کار کنند تا بتوانند لبخند رضایت بچه هایشان و آرامش خانواده هایشان را ببیند.

یک ساعت دیگر به لحظه تحویل سال 1396 مانده است من نیز در اتاق کار هستم صدایی در طبقه بالای ساختمان شنیده می شود وقتی رفتم دیدم که تعدادی کارگر مشغول به کار هستند آنها حتی نمی دانستند یک ساعت دیگر به سال تحویل نمانده فقط تلاش می کردند که در زمان تعیین شده کار را تحویل دهند.

یکی از این افراد که به آن استاد کار می گفتند سر صحبت را باز کرد و گفت: مسئولان هیچ ارزشی برای کارگران قائل نیستند در حالی که نقش پررنگی در جامعه دارند کارگران حافظ امنیت و جان مردم هستند آنها با ساختن خانه ها و ساختمان های ایمن امنیت مردم در مقابل بلایای طبیعی را تضمین می کنند.

وی در ادامه گفت: اگر کارگر نباشدمدیران، پزشکان و سایر مسئولان چگونه می توانند بدون ساختمان و دفتر وظیفه شان را انجام دهند.

این استاد کار بدون اینکه من اشاره کنم خودش به حقوق های نجومی و فساد های اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این فسادهای اقتصادی و حقوق های نجومی ظلمی بزرگ به قشر کارگر است کسی که آب در دلش تکان نمی خورد میلیاردی حقوق می گیرد و اما حقوق ما که باید ساعت ها در گل و سیمان و گچ باشیم در ماه به یک میلیون هم نمی رسد ما اگر کارگری نکنیم نانی نداریم که بر سر سفره زن و بچه مان ببریم اما این افراد اگر صبح تا ظهر پا رو پا هم بگذارند آخر ماه حقوقشان را می گیرند.

جوانان ما دارند از بین می روند

گفتم لحظه تحویل سال است بزرگترین آرزویت را بگو گفت: ریشه کن شدن فسادهای اقتصادی در کشور است فساد اقتصادی زمینه را برای سایر فسادها از جمله فساد اخلاقی و اجتماعی فراهم می کند این ریشه کن شود خیلی از مشکلات برطرف می شود و آروزی دیگرم رفع بیکاری جوانان است من می بینم که در جامعه ما جوانانمان چگونه به دلیل بیکاری گرفتار آسیب های فراوانی شده اند  جوانان ما دارند از بین می روند باید آنها را نجات داد.

وی ادامه داد: باید مسئولان به جوانان اعتماد کنند آنها را جلو بکشند و وارد کار کنند اگر همین گونه پیش برود و به جای جوانان از افراد با سن بالا استفاده کنند پیشرفتی نخواهیم کرد چرا که جوانان انرژی و روحیه ای شاد دارند که در حال نابودی است.

یکی دیگر از این کارگران که بیست و سه سال سن داشت سئوالهایی که از استاد کارش پرسیده بودم را اینگونه جواب داد:

کارگری فساد اقتصادی ندارد

او گفت: امید به آینده کاری در استان ندارم من رشته مهندسی معماری از دانشگاه شیراز هستم اما بعد از فارغ التحصیلی کارگری را پیش گرفته ام این کار هم ابرو دارد و هم فساد اقتصادی ندارد کارگری انسان را کوچک نفس می کند.

وی که دارای مدرک کارشناسی معماری است و دانشجوی ممتاز دانشگاه شیراز بوده است،ادامه داد: افراد زیادی که هیچ سوادی ندارند اما در پست های مختلف کار می کنند اما افراد بی سواد به دلیل نداشتن پارتی باید کارگری کند من خودم را مثال نمی زنم بلکه از زبان همه جوانانی می گویم که با مدارک بالا یا بیکار هستند و یاهم کارگری می کنند.

گوهری در حالی که کارش را انجام می داد گفت: در ادامه صحبت های استاد کار می گویم که تا زمانی که این فسادها هست اکثر افرادی که وارد این گونه کارها شوند رویه گذشته را ادامه می دهند.

وی ادامه داد: باید برای اصلاح این فسادها در جامعه نسلی تربیت شوند که این فسادها را ریشه کن کنند و زمانی این خواسته برآورده می شود که زمینه اشتغال جوانان فراهم شود و به به آنها اعتماد شود.

دو روز قبل از این گزارش مردی نزدیک به پنجاه ساله را دیدم که در حال کار است برایم دردناک بود که با این سن کارگری می کند پنجاه سال داشت اما هنوز نه خانه دارد و نه وضعیت درست و حسابی، کارگر فصلی است به راستی که چه در دناک است دیدن افراد مسن که در حال کارگری هستند و سنگ های بزرگ و فرغون پر از سیمان را جا به جا می کنند آنهایی که حقوق های نجومی می گیرند ببینند که این افراد چه درد و رنجی می کشند ببینند در چه وضعیتی به سر می برند آنها قصر ، استخر، سونا و جکوزی نخواستند فقط سرپناهی بود که آن را هم ندارند.

بخشی از یک گزارش صبح زاگرس بتاریخ5فروردین

پنجم فروردین ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com