اخباروگزارشات کارگری5مرداد1396

admin   جولای 27, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری5مرداد1396 بسته هستند

بایگانی

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– پنج نفر از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه آزاد شدند – کارگران همچنان در اعتصاب هستند و از سرنوشت 8 کارگر بازداشتی دیگر اطلاعی در دست نیست

– یورش شبانه به کارگران نیشکرهفتت تپه و بازداشت تعدادی از آنها، محکوم است!

– سرکوب اعتراضات کارگری بن بست های خودساخته نظام سرمایه داری را نمی گشاید

– بازداشت مجدد اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

– بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در باره‌ی جلوگیری از برگزاری مراسم هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

– جلوگیری اهالی آبپخش دشتستان ازکلنگ زنی احداث پروژه پتروشیمی دشتستان توسط وزیر صنعت

– آخرین وضعیت کارگران صدمه دیده حادثه کارخانه سیمان خوزستان

یک نفر از کارگران جان باخت

– مرگ دلخراش زن ۲۹ ساله چنارانی در دامداری

کارگران معترض زندانی مجتمع نیشکر هفت تپه آزاد باید گردند

پنج نفر از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه آزاد شدند – کارگران همچنان در اعتصاب هستند و از سرنوشت 8 کارگر بازداشتی دیگر اطلاعی در دست نیست

امروز پنجم مرداد ماه، چهار روز از اعتصاب یکپارچه و متحدانه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه گذشت و آنان بدلیل بازداشت همکاران خود و عدم رسیدگی به مطالبات شان همچنان مصمم به تداوم اعتصاب هستند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، دیشب 5 نفر از کارگرانی که صبح دیروز در محل کارخانه بازداشت شده بودند با قرار کفالت آزاد شدند و قرار است روز شنبه هفتم مرداد ماه در دادگستری شهرستان شوش حضور پیدا کنند. اما همچنان از سرنوشت 8 کارگری که با یورش شبانه ماموران امنیتی به منازلشان در روز سوم مرداد ماه بازداشت شده بودند خبری در دست نیست.

بنا بر اظهارات شاهدان عینی که دیروز هنگام انتقال این هشت کارگر در دادگستری شوش حضور داشتند آنان در زمان حضور در دادگستری بشدت گرسنه و تشنه بوده اند. بطوریکه که از زمان بازداشت به آنان هیچ غذائی داده نشده بود و آب نیز به اندازه نیاز در اختیارشان قرار نگرفته بود و آنها در گرمای 50 درجه شهر شوش بدلیل گرسنگی و تشنگی شدید در وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی قرار داشتند و بطور مرتب از مردم حاضر در آنجا،  تقاضای آب میکردند.

تحمیل این درجه از وضعیت ضد انسانی بر کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه در حالی است که کارفرمای این شرکت نیز در اقدامی ضد انسانی تر، معیشت خانواده های آنان را به گرو گرفته و از واریز همان مبلغ اندکی که به حساب سایر کارگران ریخته شده، به حساب 13 کارگر بازداشتی خودداری کرده است.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تلاشهای تاکنونی خانواده ها و همکاران هشت کارگر بازداشتی برای کسب اطلاع از وضعیت و محل نگهداری آنان نتیجه ای نداده است و در این میان نماینده شهر شوش سید راضی نوری نیز علیرغم تقاضای خانواده ها ی کارگران بازداشتی برای پیگیری وضعیت عزیزانشان، جوابی به آنان نداده و همچنان سکوت اختیار کرده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن تداوم بازداشت هشت کارگر شرکت نیشکر هفت تپه و تلاش جهت پرونده سازی برای همه کارگرانی که شبانگاه سوم و صبح روز چهارم مرداد دستگیر شده اند اعلام میدارد: ادامه سیاستهای سرکوبگرانه و ضد انسانی که در حق کارگران زجر دیده شرکت نیشکر هفت تپه در جریان است نه تنها ذره ای در عزم و اراده این کارگران و ما کارگران ایران برای دستیابی به حقوق انسانی مان خللی ایجاد نخواهد کرد بلکه بیش از پیش بر خشم و انزجار ما از وضعیت موجود دامن خواهد زد و ما کارگران ایران را به مصافی تعیین کننده با وضعیت مصیبت بار موجود خواهد کشاند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- پنجم مرداد ماه 1396

یورش شبانه به کارگران نیشکرهفتت تپه و بازداشت تعدادی از آنها، محکوم است!

بر اساس اطلاعیه خبری سوم مرداد “سندیکای نیشکر هفت تپه ” و در پی اعتراض های روز گذشته کارگران معترض این مجتمع، ” نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه و از ساعت ۲۱ سه شنبه سوم مرداد ماه با یورش به خانه های کارگران پانزده تن از آنان را بازداشت کردند.” همچنین سندیکا هفت تپه امروز چهارم مرداد اعلام کرد که ” تا  ساعت مخابره این خبر از افراد بازداشتی شب گذشته اطلاعی در دست نیست وخانوادهای بازداشتی همچنان سرگردان به دنبال فرزندان وهمسران خود هستند.” علاوه بر این ” در ادامه بازداشتهای دیروز امروز نیز تعداد پنج کارگر دیگر با هماهنگی حراست شرکت و مدیر شرکت آقای افشار توسط نیروهای اطلاعات وامنیت نیروی انتظامی بازداشت وبه مکان های نامعلوم منتقل شده اند. ”

واقعیت این است که بازداشت شبانه و امروز کارگران نیشکر هفت تپه، بخشی از روند سرکوبی است که صاحبان سرمایه و حاکمیت آنها، برای مقابله با کارگران معترض و مطالبات آنها، در پیش گرفته است. در ماه های اخیر سال 96، مبارزه و رویارویی کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه برای گرفتن مطالبات شان، یکی از خبرهای هفتگی کارگری در ایران بوده است. اما در این مدت، این سرمایه داران و حاکمیت بودند که به شکل های مختلف تلاش می کردند که با وعده و وعید و یا سرکوب و ارعاب، پاسخ خواسته های کارگران را ندهند.

گسترش اعتراضات کارگران در روزهای گذشته و حضور خانواده های کارگری و خارج شدن تجمع آنها از محیط کارخانه و بستن جاده اهواز – اندیمشک، باعث شد که مدیریت اعلام کند که بخشی از مطالبات آنها پرداخت شده است. کارگران نیشکر هفت تپه بار دیگر نشان دادند که تنها با اتکا به نیروی همبستگی کارگری و همراهی خانواده های شان می توانند به مطالبات خود دست پیدا کنند.

یورش شبانه به منزل کارگران و بازداشت گسترده آنها، واکنش سرمایه داری حاکم به اتحاد و همبستگی کارگران نیشکر هفت تپه است. بدون تردید کارگرانی که اندوخته حدود یک دهه تجربه مبارزاتی و تلاش برای متشکل شدن خود در ” سندیکای هفت تپه ” را دارند، در این دوره هم می توانند با همبستگی و اتحاد، آزادی فوری همکاران شان را در اولویت خواسته های خود قرار دهند.

اما کارگران نیشکر هفت تپه نیاز به حمایت وسیع و همه جانبه دیگر کارگران ایران دارند. لازم است که به شکل های مختلف از خواسته ها و مطالبات کارگران هفت تپه پشتیبانی شود و درخواست آزادی همه بازداشتی ها دیشب و امروز این مجتمع، به یک خواست فوری و همگانی کارگران و همه تشکل های کارگری داخلی و بین المللی تبدیل شود.

ما جمعی از کارگران و فعالین کارگری که در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری گرد هم آمده ایم، ضمن پشتیبانی از خواسته های کارگران نیشکر هفت تپه، دستگیرهای دیشب و امروز تعدادی از آنها را محکوم می کنیم. کارگران زندانی باید بدون قید و شرط آزاد شوند. جای کارگران در زندان نیست!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – چهارم مرداد 1396

سرکوب اعتراضات کارگری بن بست های خودساخته نظام سرمایه داری را نمی گشاید

بار دیگر سرمایه داران خشم خود را از بست های به وجود آمده توسط سود طلبی هایشان بر سر کارگران فرود آوردند و دست به بازداشت و دستگیری کارگران معترضی زدند که چیزی جز حق مسلم خویش نمیخواهند .

کارگران نیشکر هفت تپه که چند ماه است حقوق ودستمزدی دریافت نکرده اند و سرمایه داران به اصطلاح خصوصی و در حقیقت وابستگان به قدرت که تنها به دنبال غارت و چپاول این موسسه بزرگ اقتصادی، تعطیلی و به دنبال آن تصاحب زمینهای باارزش این شرکت هستند، (همانند همه خصوصی سازی ها) به نبردی رو یا روی در آمدند و در این صحنه نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه قضائی به کمک غارتگران و اختلاسگران آمده دست به بازداشت و سرکوب کارگران میزنند و از سوی دیگر مدیران خصوصی شرکت سراسیمه بخشی از حقوق و دستمزد عقب افتاده فقط برخی از کارگران را پرداخت می کنند تا بین صفوف متحد کارگران تفرقه ایجاد کنند .

کارگران و زحمتکشان که در سراسر ایران از اجحاف و غارتگری سرمایه داران وابسته به قدرت و ثروت به تنگ آمده و به طور مدام برای دستیابی به حق حقوق ودستمزدها و حفظ اشتغالشان دست به اعتراضات گسترده میزنند، مدام با سرکوب و ارعاب نیروهای امنیتی و قضائی مواجه میشوند. آخرین نمونه آن یورش شبانه مامورین امنیتی به منازل کارگران شرکت نیشکر هفته تپه در روز سوم مرداد ماه، و ادامه این بازداشتها صبح روز بعد و …

اما بقیه کارگرانی که در لیست بازداشت قرار دارند به همراه سایر کارگران شرکت نیشکر هفت تپه همچنان در اعتصاب هستند و آزادی فوری و بی قید و شرط همکارانشان نیز به سایر خواسته هایشان اضافه شده است. در این اعتراض و اعتصاب، خانواده های کارگران نیز دوشادوش اعتصابیون در تلاشند.

کارگران و زحمتکشان و وجدان ها بیدار انسانی این یورش ها را محکوم میکنند. کارگران برای احقاق حقوق خود تنها به نیروی مبارزاتی و متحدان خود متکی هستند و هیچ شکی ندارند که تنها با اتکا به نیروی مبارزاتی طبقه کارگر می توانند حق وحقوق از دست رفته خود را باز ستانند.

پس بار دیگر اعلام می کنیم:

– بر خورد امنیتی با مطالبات به حق کارگران راه به جایی نمی برد!

– راه حل انسانی مشکلات مزدی کارگران، پرداخت دسترنج شان است و نه باتوم و زندان!

– کارگران از زندان نیز چون مصاف شلاق و گوشت، تجربه ها آموخته اند!

– تنها راهِ ناگزیر، آزادی کارگران و رسیدگی به خواسته های آنان است!

– حق ایجاد تشکلِ کارگری که مستقل از قدرت و ثروت باشد از حقوق اولیه کارگران است که در حقوق بنیادین کار و مقاوله نامه های جهانی پذیرفته شده است.

– آزادی ایجاد تشکل / آزادی اعتصاب و اعتراض از بدیهی ترین حقوق نهادینه شده ی کارگران است!

– خصوصی سازی، واگذاری و سپردن فرصت ها، ثروت ها و امکانات عمومی جامعه به تعداد اندکی سرمایه دار است. خصوصی سازی یعنی بی نصیب کردن عموم جامعه از امکاناتی که در اصل متعلق به جامعه است و باید متوقف شود!

– پس تکرار می کنیم:

جای کارگران زندان نیست! کارگران هفت تپه بی هیچ قید وشرطی باید آزاد شوند و خواسته های آنان باید تامین گردد.

کانون مدافعان حقوق کارگر

۵ مرداد ۱۳۹۶

بازداشت مجدد اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

صبح امروزپنجم مرداد، اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان بدون اطلاع قبلی بازداشت شد.

درهمین رابطه سایت تلگرامی فعالان صنفی معلمان ایران نوشت، اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان که با قرار وثیقه به مرخصی آمده بود، صبح امروز بدون قرار قبلی بازداشت شد.

این فعال صنفی که از خرداد ماه سال 94 در زندان بسر می برد، در اعتراض به صدور احکام امنیتی برای فعالین صنفی و عدم رعایت حقوق زندانیان از اردیبهشت ماه در اعتصاب غدا به سر میبرد که با مساعدت مسیولین قضایی تیرماه گذشته با قرار وثیقه به مرخصی آمد ه بود و طبق وعده ی نماینده ی دادستان، قرار بود که این مرخصی تداوم داشته باشد.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در باره‌ی جلوگیری از برگزاری مراسم هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

دوم مرداد سال جاری هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر نامی و عضو کانون نویسندگان ایران در پشت دیوار بلند ممنوعیت مراسم و بازداشت تنی چند از حاضران گذشت و برگ دیگری بر دفتر قطور سرکوب و پایمال کردن حقوق اولیه‌ی مردمان این سرزمین افزوده شد.

اگر چه در این سال‌ها فضای پلیسی – امنیتی جزء جدایی‌ناپذیر چنین مناسبت‌هایی بود، با این همه گرد آمدن بر مزار شاعر یکسر ممنوع نبود و در فرصت‌هایی، همواره آمیخته‌ به کشمکش با ماموران، مراسم کمابیش اجرا می‌شد؛ اما در دو سال اخیر حلقه‌‌ی محاصره و منع را چنان تنگ کرده‌‌اند که همان روزن خرد نیز بسته شده است. سال گذشته درهای گورستان را قفل زدند و امسال نیمه‌‌ی یکی از آنها را باز گذاشتند و بیش از هر دوره‌ی دیگر گورستان و اطراف آن را از ماموران انباشتند و جلوی ورود اعضای کانون و دوستداران شاملو را گرفتند. برای دوستداران احمد شاملو (الف. بامداد) حضور بر مزار شاعر بزرگ آزادی در سالگرد درگذشت او، بزرگداشت آزادی و شرف انسانی و تجلیل از شاعری است که هرگز گردن بر یوغ هیچ قدرتی نگذاشت. بی‌تردید چنین ممنوعیت‌هایی شاملو را از یادها نخواهد برد اما با هر نمایشش نبود آزادی را فریاد خواهد کرد. این رفتار خصمانه حتی بی نگاهی به حقوق شهروندی و مدنی، راستاراست وهن آدمی و غارت معنوی انسان است. در تن‌زدن از این دست‌اندازی به حقوق فردی و اجتماعی بود که جمعیت در برابر امر و نهی و تهدیدهای ماموران امنیتی و انتظامی خویشتندارانه بر کار و خواست خود صبوری می‌کرد. اقدام بعدی ماموران امنیتی هجوم برای بازداشت شماری از شرکت‌کنندگان در مراسم بود؛.بکتاش آبتین عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و امیرحسام کشفی و جوان دیگری در حمله‌‌ی ماموران بازداشت شدند و دور از چشم جمعیت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

کانون نویسندگان ایران این برخوردهای سرکوب‌گرانه و خفقان‌ساز را محکوم می‌کند و برگزاری مراسم و گردهمایی و تجمع و اعتراض را از حقوق اساسی مردم می‌داند.

کانون نویسندگان ایران

4 مرداد 1396

جلوگیری اهالی آبپخش دشتستان ازکلنگ زنی احداث پروژه پتروشیمی دشتستان توسط وزیر صنعت

روزچهارشنبه4مرداد، هزاران مرد و زن و پیر و جوان از اقشار مختلف در بخش آبپخش شهرستان دشتستان در استان بوشهر با تجمع گسترده خود در محل ساخت پروژه پتروشیمی دشتستان، اجازه ندادند تا وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ احداث این پروژه را به زمین بزند.

اهالی آبپخش دشتستان با اعلام این که این پروژه فاقد مجوزهای زیست محیطی است و مشخص نیست که آب مورد نیاز آن باید از کجا تامین و پساب صنعتی آن به کجا سرازیر شود، خواهان جابجایی محل این پروژه شدند.

بر اساس گزارشی که عصر روزگذشته رسانه ای شد،در حالی که در هوای 47 درجه‌ای بعد از ظهر روزچهارشنبه نعمت‌زاده به همراه هیاتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی و مقامات استانی و محلی بوشهر راهی بخش آبپخش شهرستان دشتستان شده بودند تا کلنگ پتروشیمی دشتستان را به زمین بزنند، قریب به دوهزار نفر از مردم این بخش را در محل پروژه مشاهد کرد که با تجمع در محل پیش‌بینی شده برای ساخت پتروشیمی دشتستان، اجازه ندادند تا عملیاتی اجرایی این پروژه آغاز شود.

اهالی آبپخش دشتستان با اعلام این که این پروژه فاقد مجوزهای زیست محیطی است و مشخص نیست که آب مورد نیاز آن باید از کجا تامین و پساب صنعتی آن به کجا سرازیر شود، خواهان جابجایی محل این پروژه شدند.

معترضین به بی‌تدبیری دولت برای ساخت پروژه پتروشیمی دشتستان با حمل دست‌نوشته‌هایی اعتراض خود را به جانمایی جدید این پروژه به گوش وزیر صنعت و معدن و تجارت رساندند.

 

وزیرصنعت، معدن و تجارت پس از مشاهده اعتراضات گسترده مردمی بدون این که کلنگ احداث این پروژه را بر زمین بزند با اعلام این که در عمر کاریش برای اولین بار شاهد چنین رفتار اعتراض‌آمیز برای شروع عملیات اجرایی یک پروژه بزرگ صنعتی است، اعلام کرد: تا هفته آینده امام جمعه و مسئولان ذی‌ربط در منطقه آب‌پخش دشتستان با نشست با مسوولان استان بوشهر نسبت به مکان ساخت این پروژه باهم به تفاهم برسند.

نعمت‌زاده بدون معطلی شهرستان دشتستان در استان بوشهر را ترک کرد.

آخرین وضعیت کارگران صدمه دیده حادثه کارخانه سیمان خوزستان

یک نفر از کارگران جان باخت

امروز5مرداد،یک نفر از کارگران صدمه دیده حادثه کارخانه سیمان خوزستان جان باخت و 2 نفر دیگر از بیمارستان مرخص شدند.

برپایه گزارشات منتشره،یک کارگر صدمه دیده حادثه دیروز در کارخانه سیمان خوزستان که به دلیل سقوط از ارتفاع دچار ضربه مغزی شده بود، بامداد امروزجانش را ازدست داد.

به گفته روابط عمومی بیمارستان گلستان، کارگر جان باخته،روز گذشته ابتدا به بیمارستان گلستان و سپس به دلیل نبود تخت ICU به بیمارستان آریامنتقل شده بود.

همچنین رئیس بیمارستان سوانح سوختگی طالقانی اهواز گفت: حال 6 مصدوم حادثه کارخانه سیمان خوزستان خوب است و 2 نفر از آنها به دلیل درصد کم سوختگی امروز مرخص شدند.

زهرا بزرگ زاده امروز گفت: دیروز در حدود ساعت 14 از حادثه کارخانه سیمان خوزستان و انتقال مصدومان سوختگی به این بیمارستان باخبر شدیم که تیم بحران بیمارستان بلافاصله در حالت آماده باش قرار گرفت.

وی با اشاره به انتقال 6 مصدوم این حادثه به بیمارستان طالقانی افزود: سن این مصدومان بین 30 تا 40 سال و درصد سوختگی آنها از 3 تا 43 بوده است که بلافاصله با توجه به وضعیت زخم ها در بخش مراقبت های ویژه سوختگی بستری و اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شد.

بزرگ زاده با اشاره به اینکه چهار مصدوم این حادثه هنوز تحت درمان و بستری هستند اظهار امیدواری کرد: در روزهای آینده این مصدومان بهبود یافته و خبرهای خوشی از سلامتی آنها اعلام شود.

مرگ یک کارگر درتنکابن براثر سقوط حین کار درساختمان نیمه کاره

عصر روزگذشته(4مرداد)،کارگری هنگام کار در یک ساختمان نیمه کاره در شهرستان تنکابن به علت سقوط از آسانسور جان باخت.

براساس گزارشی که امروزرسانه ای شد، در ساعت 17 و 31 دقیقه روز گذشته در پی کسب خبری مبنی بر وقوع سانحه سقوط از ارتفاع در یکی از ساختمان های نیمه کاره در خیابان انتقال خون، ماموران انتظامی شهرستان سریعاً به محل حادثه عزیمت کردند.

ماموران با حضور در محل حادثه در بررسی های اولیه دریافتند، کارگری به نام علی 33ساله هنگام کار در ساختمان نیمه کاره به علت نامعلومی از داخل آسانسور سقوط کرد.

در این حادثه این کارگربه علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

مرگ دلخراش زن ۲۹ ساله چنارانی در دامداری

صبح روزگذشته(4مرداد)،در حادثه ای دلخراش زن ۲۹ساله دریک دامداری روستای قیاس آباد شهرستان چناران به طرز وحشتناکی جان باخت.

امروزدرگزارشات منتشره آمد،این حادثه ساعت ۱۰صبح روز گذشته و دردامداری روستای قیاس آباد در حالی رخ داد که بر اساس بررسی های اولیه، زن جوان در دامداری را باز کرده تا خودروی کامیون حامل بار وارد محوطه شود. اما در این لحظه بر اثر برخورد کامیون با پایه در ورودی دامداری، پایه سنگی روی زن سقوط کرده است.

در این حادثه زن ۲۹ساله به علت شدت صدمات وارده جان خود را از دست داد.

سرهنگ موسی اسدی جانشین رئیس پلیس چناران در این باره گفت: ماموران پاسگاه انتظامی رادکان و دیگر نیروهای امدادی با دریافت این گزارش بلافاصله در محل حاضر شدند.

اسدی اظهار کرد: جسد به دستور مقام قضائی به پزشکی قانونی انتقال یافت و تحقیقات در باره علت و چرایی وقوع حادثه ادامه دارد.

پنجم مردادماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

گزارش بی بی سی در مورد اعتراضات هفت تپه