اخباروگزارشات کارگری6دی1395

admin   دسامبر 26, 2016   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری6دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– وزارت کارتداوم تبعیض پرداخت دستمزد بین کارگران برای کارهای هم‌ارزش با شرایط یکسان را بخشنامه کرد!

– تجمع کارگران اخراجی شرکت تراورس راه آهن در اندیمشک برای بازگشت بکار!

– اعتصاب کارگران خط وابنیه راه آهن اندیمشک وتجمعشان در ایستگاه تله زنگ دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!

– سومین روزاعتصاب و تجمع کارگران آزاد را ه پونل به تالش دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

– اعتصاب کارگران شهرداری کرمان دراعتراض به عدم پرداخت5 ماه حقوق!

– تجمع کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای چندمین بار!

– تجمع کارگران شهرداری بجنورد در اعتراض به مقابل استانداری خراسان شمالی برای دومین روزمتوالی!

– تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ادامه دارد!

– تجمع کارگران پیمانکاری موتوریست مولد برق رجاءدراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وحق بیمه!

– شماره ای دیگر از سریال تجمع کارگزاران بیمه کشاورزی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس و مدیریت و برنامه‌ریزی!

– تجمع اعتراضی کارگران سد سیمره نسبت به عدم پرداخت بیش ازیک سال حقوق!

– دروغگویی آشکارای مدیرعامل شرکت واحد در صحن علنی شورای شهر برای فرار از اعتراضات بحق رانندگان شرکت واحد برای احقاق حقشان

– گزارشی از اخراج کارگران کارخانه سنگبری آزغ مهاباد

– گزارشی درباره اعتصاب کارگران نی بر مجتمع نیشکر هفت تپه!

-26 کارگرکارخانه  کاغذ سازی پارس اخراج شدند!

– اخراج 8کارگر کارخانه گسترش مانا ساز!

عدم پرداخت4ماه حقوق کارگران شاغل واخراجی این کارخانه!

– عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران کارخانه شیشه قزوین!

سایه اخراج بالای سرکارگران قراردادی این کارخانه!

– عدم پرداخت2ماه حقوق رانندگان سازمان اتوبوسرانی بجنورد!

– ارائه پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی ازطرف مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی!

– پولی سازی آموزش ضمن خدمت

– اعتصاب قصابان همدانی دراعتراض به افزایش قیمت گوشت قرمز همچنان ادامه دارد!

– ادامه تجمعات اعتراضی متقاضیان مسکن مهر پردیس اینبار مقابل دیوان عدالت اداری!

– تجمع اعتراضی اعضای یک شرکت تعاونی مسکن که پس از سال ها پرداخت پول هنوز صاحب خانه نشدند مقابل استانداری یزد!

– جمعی از کشاورزان گچساران در جنب فرودگاه این شهر تجمع کردند.

– در حمایت از خواستهای زندانیان در حال اعتصاب غذا: ختم چرخه ی اعتصاب غذا در زندانها، مستلزم مبارزه ای متحدانه برای پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و سیاسی است

– کشته وزخمی شدن 2کارگر راهداری تکاب در حین کار!

وزارت کارتداوم تبعیض پرداخت دستمزد بین کارگران برای کارهای هم‌ارزش با شرایط یکسان را بخشنامه کرد!

با توجه به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال دستورالعمل‌های «منع تبعیض پرداخت دستمزد بین کارگران برای کارهای هم‌ارزش با شرایط یکسان»، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابلاغ بخشنامه‌ای در تاریخ اول دی ماه سال جاری به مدیران کل این وزارتخانه در سراسر کشور، هرگونه استناد به این دستورالعمل‌ها را در صدور آراء یا نامه‌های اداری فاقد وجاهت قانونی عنوان کرد تا تبعیض در پرداخت دستمزد برای کارهای هم‌ارزش ادامه داشته باشد.

صدوراین بخشنامه از سوی مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارتخانه مُهر تاییدی بر ابطال  دستورالعمل های شماره 36 و 38 و بخشنامه شماره 3 معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد.

از سوی دیگر یکی از مهمترین اشکالات دیوان عدالت اداری به دستورالعمل‌های مذکور و در نهایت رای به ابطال ‌آنها، تهیه دو دستورالعمل مذکور از سوی «معاون وزیر» بود؛ در این خصوص در بخشی از رای دیوان عدالت اداری آمده است: «صدور چنین دستورالعملها و بخشنامه‌هایی از طرف معاون محترم وزیر خلاف و موجب اشکال است و به صراحت اصل ۱۳۸ قانون اساسی، صدور دستورالعمل و بخشنامه یکی از اختیارات وزیر مربوطه است و این اختیار، قائم به شخص است و قابلیت تفویض اختیار ندارد».

این در حالی است که وزارت کار می توانست با تهیه مجدد این دستورالعمل‌ها و امضای آنها از سوی شخص وزیر، شرایط را برای احیای دستورالعمل‌های باطل شده فراهم کند.

وزارت کار در دیماه ۹۲ و اسفند ۹۳ در اجرای مواد ۳۸ و ۴۹ قانون کار، با صدور دو دستورالعمل پیمانکاران را ملزم به رعایت تساوی دستمزد بین کارگران در کارهای هم‌ارزش با شرایط مشابه کرده بود.

دستورالعمل دی ماه۹۲ ضوابط مربوط به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در مورد پیمانکاران طرف قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی در خصوص منبع تبعیض در پرداخت دستمزد بود و بر اساس دستورالعمل اسفندماه ۹۳ نیز در صورتی که پیمان دهنده و پیمانکار موجبات تضمین حقوق کارگران پیمانکار را فراهم نیاورند به استناد به تبصره (۲) ماده (۱۳) قانون کار مکلف به پرداخت دیون پیمانکار به کارگر خواهند بود.

دو دستورالعمل مذکور پس از صدور از تاریخ های مذکور،  از سوی معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لازم الاجرا شد اما با شکایت شرکت مخابرات به دیوان عدالت اداری، این دستورالعمل‌ها در تاریخ ۱۸ آبان امسال با حکم این دیوان ابطال شد. طبق ادعای شرکت مخابرات: «دستورالعمل‌های مذکور باعث ورود خسارت جبران‌ناپذیر به شرکت مخابرات شده و در صورت عدم توقف اجرای آنها مبالغ هنگفتی از حساب شرکت مخابرات استان در وجه کارگران مشمول دستورالعمل‌ها پرداخت خواهد شد».

نکته قابل تامل اینکه، دستورالعمل‌های منع تبعیض پرداخت دستمزد در حالی باطل شده است که در اجرای مواد ۳۸، ۴۹ قانون کار و مقاوله نامه شماره ۱۰۰ سازمان جهانی کار تدوین شده بود.

06-10-95-1

بخشی ازیک گزارش مهربتاریخ6دی

لینک اخبار مرتبط :

الزام پیمانکاران به رعایت تساوی دستمزدی بین کارگران باشرایط کارمشابه ملغی شد

http://etehadbinalmelali.com/ak/19-09-95/

تجمع کارگران اخراجی شرکت تراورس راه آهن در اندیمشک برای بازگشت بکار!

روز دوشنبه 6دی،کارگران شرکت تراورس راه آهن در اندیمشک در اعتراض به اخراج خود تجمع کردند.

به گزارش6دی ایرنا ،جمع کنندگان که تعداد آنها حدود 100 نفر تخمین زده می شد اظهار داشتند: شرکت تراورس بتنی اندیمشک آنان را با وجود چند سال سابقه کار اخراج کرده است.

این کارگران معترض که برای دادخواهی در مقابل دفتر نماینده مجلس ازاندیمشک تجمع کرده بودند افزودند:کارخانه تراورس بتنی مدعی است به دلیل نداشتن اعتبار برای پرداخت حقوق ناچار به اخراج آنان شده است.

کارگران معترض خواستار پیگیری مشکل اشتغال خود و بازگشت به کار شدند.

تراورس یکی از شرکت های اقماری راه آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می دهد.

اعتصاب کارگران خط وابنیه راه آهن اندیمشک وتجمعشان در ایستگاه تله زنگ دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!

امروز6دی ماه،کارگران خط وابنیه ایستگاه های تنگ پنج، تله زنگ ، شهبازان و تنگ هفت راه آهن اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوشان دست از کارکشیده ودرایستگاه تله زنگ تجمع کردند.

کارگران خط و ابنیه شرکت تراورس زیر نظر راه آهن زاگرس در محدوده هفت تپه تا تنگ هفت حدود 600 نفر هستند و 4 ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند. بسیاری از این کارگران بیش از 5 سال سابقه بیمه ای برای راه آهن دارند و متاسفانه پیمانکار چندین سال است هر چهار ماه یک بار 500 هزار تومان را به صورت علی الحساب به کارگران می دهد و درصورت اعتراض آنها را تهدید به اخراج می کند.

به گزارش منابع خبری محلی، عضو شورای روستای تووه گفت: کارکنان خط و ابنیه راه آهن زاگرس که تحت قرارداد شرکت تراورس هستند به علت عدم دریافت حقوق چهارماهه خود  تجمع کرده اند.

وی ادامه داد: محدوده کاری این کارگران از هفت تپه تا تنگ هفت گسترده هستند و از همین رو درشرایط کاری بسیار دشوار در سرمای سخت زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان و به کار در خط راه آهن و تونل ها طولانی چند کیلومتری مشغولند. این کارگران اهالی روستاهای محروم این منطقه هستند و به لحاظ معیشت و امکانات در مضیقه شدید هستند. دسترسی به برخی از این روستاها تنها از طریق قطار میسر است. مردم این روستاها از تلفن شهری نیز بی بهره اند. معیشت کارگران تنها از طریق کار کردن در راه آهن تامین می شود اما متاسفانه شرکت از دادن حقوق آنها طرفه می رود.

وی گفت: مردم این منطقه بسیار محرومند و حتی برای تامین کپسول گاز و سوخت و برخی نیازهای خود با مشکل مواجه هستند. تنها راه دسترسی روستاییان به نقاط دیگر از طریق راه آهن و قطار است . در گذشته نیز شرکت راه آهن، قطار محلی این روستاها را حذف کرده بود و کارگران در پی این اتفاق اعتصاب کردند. خوشبختانه با پیگیری ما و درج این اتفاق در مطبوعات، شرکت راه آهن قطار محلی را بار دیگر راه اندازی کرد .

وی تاکید کرد: به علت عدم دریافت حقوق معیشت کارگران این منطقه بار دیگر در خطر قرار گرفته است. کارگران خط و ابنیه شرکت تراورس زیر نظر راه آهن زاگرس در محدوده هفت تپه تا تنگ هفت حدود 600 نفر هستند و 4 ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند. بسیاری از این کارگران بیش از 5 سال سابقه بیمه ای برای راه آهن دارند و متاسفانه پیمانکار چندین سال است هر چهار ماه یک بار 500 هزار تومان را به صورت علی الحساب به کارگران می دهد و درصورت اعتراض آنها را تهدید به اخراج می کند.

وی درپایان گفت: کلانتری و راه آهن زاگرس در جریان این اعتصاب قرار گرفته اند و حراست ایستگاه نیز از عکسبرداری از تجمع کارگران جلوگیری کرده است.

سومین روزاعتصاب و تجمع کارگران آزاد را ه پونل به تالش دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

امروزدوشنبه6دی ماه، کارگران شرکت چولاب در پروژه بزرگراه پونل به تالش برای سومین روز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه به اعتصاب وتجمعشان ادامه دادند.

به گزارش منابع خبری محلی،این کارگران  از اسفند سال ۹۴عیدی و ده ماه حقوق ۹۵را دریافت نکرده اند وبه مدت سه ماه حق بیمه شان واریز نشده است و متاسفانه هیچ نهادی در تالش چه از نماینده چه فرماندار ترتیب اثری نمی دهند.

درهمین رابطه:

اعتصاب وتجمع کارگران آزاد را ه پونل به تالش دراعتراض به عدم پرداخت10ماه حقوق و3ماه حق بیمه!

صبح امروز5دی،جمعی از کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش ، در اعتراض به عدم پرداخت10ماه حقوق و3ماه حق بیمه دست از کار کشیده و مقابل دفتر پیمانکار واقع در تالش تجمع کردند.

به گزارش5دی ایلنا،فعالان کارگری درباره تجمع امروز کارگران  پروژه آزاد راه پونل به تالش مقابل ساختمان  شرکت پیمانکاری چولاب درشهرستان  تالش  گفتند: اعتراض کارگران امروز (5 دی ماه) در ادامه بی توجه ای های کارفرما در پرداخت معوقات مزدی  وبیمه ای  آنان آغازشده  است.

به گفته  این منابع خبری،کارگران معترض که در بخش‌های عملیات خاکی و اجرا کار می‌کنند خواستار دریافت دست کم 10ماه حقوق معوقه  وسه ماه حق بیمه هستند که کارفرمای شرکت  پیمانکاری چولاب  به عنوان مجری این پروژه با همراهی مسئولان اداره راه استان گیلان وعده پرداخت آن را به کارگران داده بودند که هنوز تا این لحظه عملی نشده است.

آنها با اشاره به وعده و وعیدهای تحقق نیافته مسئولان، از انتقال مشکلات به مراجع بالا‌تر خبر دادند و گفتند: عامل اعتراضات کارگران  پروژه آزاد راه پونل به تالش بی‌توجه‌ای پیمانکار به پرداخت مطالبات 10ماهه کارگران است. پیمانکار به جای چاره اندیشی منطقی برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه ای ، سکوت اختیار کرده وکارگران را بلاتکلیف کرده است.

این منبع خبری بابیان اینکه  کارگران شاغل برای این پروژه عمرانی در شهرستان تالش زحمات بسیاری کشیده اند در ادامه در خصوص بخش دیگری از مطالبات کارگران آزاد راه پونل به تالش افزود: جدا از 10 ماه مزد معوقه وسه ماه حق  بیمه ،کارگران این پروژه  هنوز عیدی سال 94 خود را از پیمانکار دریافت نکرده اند.

به گفته  این منابع خبری در استان گیلان خواسته کارگران آزاد راه  محور پونل به تالش از مسئولان استانی وشهرستانی با  بر پایی این تجمع این است که با توجه به افزایش هزینه‌های جاری، تمام تلاش خود را انجام دهند تا زمینه‌ پرداخت  حداقل بخشی از معوقات کارگران فراهم شود

اعتصاب کارگران شهرداری کرمان دراعتراض به عدم پرداخت5 ماه حقوق!

شب گذشته(5دی)،کارگران شهرداری کرمان(شرکت تنظیف بزم آرا)در خیابان دست به اعتصاب زده و از جمع آوری زباله های سطح شهر خودداری کردند .

به گزارش 6دی کارگران کرمان،شب گذشته کارگران تنظیف  شرکت خدماتی بزم آرا که نزدیک به ۶ ماه است با شهرداری قرارداد بسته است در خیابان های کرمان دست به اعتصاب زدند .

کارگران تنظیف  شهرداری کرمان در حالی شب زمستانی و سرد را با اعتصاب خود گرم نگه داشته و از جمع آوری زباله ها در سطح شهر خودداری نمودند که نزدیک به ۵ ماه حقوق است که حقوق خود را دریافت نکرده اند .

یکی از کارگران خدماتی بزم آرا در خصوص این اعتصاب گفت : ۵ ماه است که حقوق معوق داریم  و بیمه ما هم قطع شده است چرا مسئولانی که در راس نشسته اند و شب سرد خود را به آرامی می گذرانند ذره ای به فکر منه کارگری که شب های سرد را به کار بدون مزد می پردازم نیستند؟؟

وی  ادامه داد : من پنج ماه حقوق نگرفتم  از بس که جلوی خانواده ام خجالت کشیدم دیگر روی رفتن به خانه را ندارم شما باشید ۵ ماه فقط نان و چای شیرین قرضی را  جلوی خانواده ات بگذاری شرمسار از کار کردن نمی شوی ؟؟ اگر دزدی کرده بودم و مرا به جرم دزدی به زندان برده بودند به اندازه این ۵ ماه شرمندگی در مقابل خانواده ام نمی شد .

این کارگر ادامه داد : اکنون که بیمه ما هم قطع شده است چاره ای جز اعتصاب نداریم ، گرچه مسئولان هم پاسخ گوی این مشکل نیستند شهردار و روابط عمومی اش اصلا جواب تلفن ما را هم نمی دهند چه برسد به اینکه مشکلی را حل کنند .

گرچه شب کذایی کارگران به سختی و سردی گذشت و زباله ها هم از سطح شهر جمع نشد اما این امر حقوقی هم برای کارگران نشد .

خبرنگار کارگری به دنبال واکاوی این موضوع با روابط عمومی شهرداری مرکز کرمان تماس گرفت تا شاید در این زمینه جواب قانع کننده ای به دست آورد اما متاسفانه وی نیز او را در این زمینه یاری نکرد و گفت : این مسئله و اعتصاب متعلق به شهرداری همان منطقه ای است که دچار مشکل شده  لذا خود باید پاسخ گو باشد  ، گرچه با شهردار همان منطقه هم تماس گرفتیم اما او هم گوشی خود را روی شماره دفتر محل کارش دایورت کرده بود و جوابی دست او را نگرفت .

با پیگیری های فراوان خبر نگار کارگری شماره مدیر عامل شرکت بزم آرای یزد را به دست اوردیم و با وی ارتباطی تلفنی برقرار کردیم تا شاید جواب قانع کننده ای به دست آوریم .

طباطبایی مدیر عامل شرکت بزم آرا ی یزد گفت : طبق قراردادی که با شهرداری داریم ۲ ماه حقوق باید می دادیم که دادیم و نزدیک به ۶ ماه هم از منابع دیگری پرداختیم و پای این قرارهمه جوره  ایستادیم .

وی ادامه داد ؛ شب گذشته هم با کارگران صحبت کردیم و گفتیم که صبر کنید شهردار مرکز و منطقه  قولی هایی جهت تامین نقدینگی به ما داده است ،  البته امیدواریم به زود این مشکل حل شود و ما قبلا  این مطالب را به کارگران هم گفته بودیم که چند نفری از آنها تاب نیاوردند و اعتصاب کردند .

طباطبایی اذعان داشت : ما در جریانیم که شهرداری کرمان واقعا نتوانسته است بدهی ما را بدهد نه اینکه نخواسته باشد لذا ما هم ۶ ماه است که بدون یک ریال  دریافتی از شهرداری این وظیفه را به طور کامل انجام دادیم .

وی در خصوص قطع شدن بیمه ی کارگران خدماتی خود گفت : یک ماه بیمه کارگران دچار مشکل شد که البته در هفته گذشته این مشکل مرتفع شد و لیست بیمه آنها برای سازمان تامین اجتماعی رد شده است و کارگران می توانند مانند سابق از خدمات بیمه ای خود استفاده کنند .

طباطبایی در خصوص قرارداداش با شهرداری کرمان ، اذعان داشت : با دو منطقه یک و چهار کرمان قرارداد همکاری داریم که در عرض ۶ ماه هنوز نتوانستیم یک ریال از این مناطق دریافت کنیم و ما هم تمام امکانات خود را تا آخرین فشنگ به کا ربرده ایم .

گرچه صحبت های مدیر عامل بزم آرا  نیز بازار گرم  رکود  را در اقتصاد برایمان تداعی می کرد اما برای پیگیری بیشتر حقوق کارگران با رئیس شورای شهر کرمان نیز تماسی تلفنی برقرار کردیم .

علی اکبر مشرفی گفت : برای ما هم مسجل شده است که شرکت بزم آرا در پرداخت معوقات کارگران خود دچار مشکل شده است ،  اما طبق قرار دادی که  وی با شهرداری داشته است می بایست حقوق کارگران را به طور تمام و کمال پرداخت می کرده  و  بعدا پیگیردریافتی های خود می بوده است زیرا  مدت زمان این قرار داد هم بیش از دو ماه بوده است و به نظر می رسد که شرکت بزم آرا قرار داد خودش را به شهرداری به طور کامل به انجام نرسانده است .

وی ادامه داد : از مشکل شب گذشته کارگران این شرکت که با اعتصاب همراه شده با خبر هستیم و امروز در اولین اولویت پیگیر این موضوع خواهیم بود  تا حق کارگران سریعا پرداخت شود و آنچه که مسلم است کارگران هم راست می گویند و هم حق دارند و نمی توانند بدون حقوق زندگی و کار کنند وحق به جانب آنها ست لذا باید سریعا نسبت به پرداخت معوقات آنها اقدام شود و در مرحله بعد با شرکت متخلف برخورد شود .

درهمین رابطه:

عدم پرداخت5ماه حقوق وحق بیمه کارگران شرکتی شهرداری کرمان!

کارگران شرکتی شهرداری نزدیک به پنج ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند و اکنون نیز با اتمام آخرین برگ از دفترچه بیمه شان متوجه شده اند که «شرکت خدماتی بزم آرای یزد » لیست بیمه آنان را نیز ۵ ماه است که به سازمان تامین اجتماعی ارسال نکرده اند .

به گزارش منابع خبری محلی،کارگران خدماتی شرکت بزم آرای یزد  از اوضاع نابسامان معیشتی خود خبر دادند و گفتند : نزدیک به پنج ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند و اکنون نیز با اتمام آخرین برگ از دفترچه بیمه شان متوجه شده اند که «شرکت خدماتی بزم آرای یزد » لیست بیمه آنان را نیز ۵ ماه است که به سازمان تامین اجتماعی ارسال نکرده اند .

یکی از این کارگران ادامه داد : من رفتگرم و شب و روز درحال جارو کشیدن خیابان های شهر کرمان هستم و فرزندی دارم که مشکلات کلیوی دارد و مرتب باید برای درمان به بیمارستان ها مراجعه کنم اما در حال حاضر نه تنها بیمه ای از ما پرداخت نمی شود و نه حقوقی داریم که به صورت آزاد به درمان فرزندان خود بپردازیم .

یکی از کارگران افزود: بارها با استانداری تماس گرفتیم و خواهان پیگیری حق و حقوقمان از سوی وی شدیم اما آنان نیز اعلام کردند که از سوی ما پیگیری شده اما شهرداری توجه نمی کند و شما باید با بازرسی تماس بگیرید لذا با عدم نتیجه از سوی استانداری با بازرسی استان تماس گرفتیم که آن  هم افاقه ای نداشته است و فقط بازسی عنوان کرد که شرکت پیمانکاری با شهرداری قرارداد دارد و به ما مربوط نیست .

وی ادامه داد : در این خصوص با شهرداری تماس گرفتیم آنان هم مدعی شدند که شهرداری نقدینگی ندارد لذا باید صبر کنید تا دی ماه مردم کرمان که عوارض خود را  پرداخت کردند تنها حقوق یک ماه  شما را بپردازیم  و شرکت خدماتی یزدی هم که با شهرداری قرار داد دارد به حدی از شهرداری کرمان طلب دارد که شهرداری کرمان برای پیگیری مطالبات کارگریش از این شرکت خدماتی خجل است .

این کارگر تصریح کرد : در حالی که من به پول نقد نیازمندم شهرداری به ما بُن اجباری می دهد تا حق و حقوق ما را به صورت فرمالیته پرداخت کند .

تجمع کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای چندمین بار!

ظهرامروز6دی، کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با گذشت زمان تعیین وقت استاندار قزوین و معاون اقتصادی وی مبنی برپرداخت مطالبات 5ماهه شان برای چندمین بار مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند.

به گزارش6دی صبح قزوین،کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با اشاره به اینکه معوقات و حق بیمه 5 ماهه ما پرداخت نشده است، بیان کردند: آقای استاندار باید وعده هفته قبل خود که سلب صلاحیت از مالکین فعلی این کارخانه بود را عملی کند.

شركت كنتور سازي ايران تنها شركت سازنده انواع كنتورهاي برق در ايران است كه در سال 1347با مشاركت وزارت نيرو، بانك صنعت و معدن، شركت سازنده آ.ا.گ اينترنشنال و سازمان گسترش مالكيت واحدهاي توليدي در شهر صنعتي البرز قزوين تاسيس شد.

بهره برداري از كارخانه در سال 1350 با توليد 100000دستگاه آغاز شد. اين شركت از سال 1382 با انعقاد قرارداد با شركت آكتاريس گام مهمي به سوي توليد كنتورهاي الكترونيكي برداشته است.

سال 91 شاهد بودیم که با افتتاح هفت طرح توسعه و تولید لامپ کم مصرف و کنتورهای هوشمند و دیجیتال جشن خودکفایی تولید این محصولات در شرکت کنتورسازی ایران در شهر صنعتی البرز قزوین برگزار کرد.

اما این شرکت که از تولیدکننده‌های بزرگ در حوزه انواع كنتورهاي برق است یک سالی می‌باشد که دچار مشکلات فراوانی شده و خط تولیدهای آن نیز طی یک سال جاری تعطیل شده است.

کارگران این شرکت طی ماه‌های گذشته مقابل این شرکت در شهرصنعتی البرز تجمعات اعتراض آمیز برگزار کردند و خواهان پرداخت معوقات کارگری خود بودند.

اخطار استاندار قزوین به مدیران شرکت کنتورسازی:معوقه حقوق کارگران پرداخت نشود سلب صلاحیت می‌شوید

با انتشار خبر اعتراض کارگران این شرکت، همتی استاندار قزوین با خطاب قرار دادن مدیران این شرکت در 24 آذرماه سال جاری گفت که مدیران شرکت کنتورسازی در قزوین یک هفته فرصت دارند وضعیت تولید، معوقه حقوق کارگران را مشخص کنند در غیر این صورت سلب صلاحیت می‌شوند.

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین:مطالبات کارگران کنتورسازی تا پایان هفته جاری پرداخت می‌شود

همچنین پس از سخنان استاندار قزوین منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین 30 آذرماه در جلسه بررسی مشکلات شرکت‌های تولیدی استان با اشاره به مشکلات شرکت کنتورسازی عنوان کرد: پرداخت چهارماه حقوق و مزایای کارگران اولویت اول مدیریت ارشد استان است که در این خصوص مقرر شد مسئولین شرکت ظرف چند روز آینده و حداکثر تا پایان هفته نسبت به پرداخت دوماه از مطالبات و معوقات کارگران اقدام کنند.

اما امروز با گذشت زمان تعیین وقت استاندار قزوین و معاون اقتصادی وی هنوز مطالبات پنج ماهه کارگران شرکت کنتورسازی ایران پرداخت نشده است و کارگران این شرکت برای چندمین بار از ظهر امروز(دوشنبه) مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند.

تعدادی از این کارگران که 26 سال سابقه دارند می‌گویند: این شرکت از سال 47 راه اندازی شده است و هم اکنون حدود 400 کارگر دارد؛ شرایط امروز ما با گذشته تفاوتی نکرده است و طبق صحبت‌های آقای استاندار در جلسه 24 آذر قرار بود دو ماه حقوق ما پرداخت شود اما تا این لحظه انجام نشده و مجموع معوقات ما 5 ماه شده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین در ادامه افزود: مشکلات این کارخانه بر کسی پوشیده نیست، توقف خط تولید، بیکاری، بی پولی کارگران و وعده‌های بی اساس مدیرعامل شرکت مبنی بر راه اندازی خطوط تولید، معوقات کارگری، پیمانکاری از جمله این موارد است.

این کارگران با بیان اینکه مسئولان به داد کارگران این کارخانه و کل صنعت برسند، اذعان کردند: حقوق همه 400 نفر پرداخت نشده است و در این مدت تعدادی از کارگران اخراج شده‌اند، مدیران شرکت کنتورسازی می‌گویند معادل 400 هزار قطعه ساخت کنتور در گمرک وجود دارد و در حال ترخیص آن هستیم تا خط تولید را مجددا راه اندازی کنیم اما تا به امروز این وعده‌ها اجرایی نشده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین بیان کردند: اکثرا نیروهای شرکت قراردادی هستند، 90 درصد قراردادی و 10 درصد استخدام؛ این شرکت از سال 86 طبق اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شد. کنتورسازی 5 سالن تولید دارد و لامپ کم مصرف هم که به رسا نور معروف است زیر مجموعه کنتورسازی می‌باشد.

این کارگران معترض افزودند: آقای استاندار باید وعده هفته قبل خود که سلب صلاحیت از مالکین فعلی این کارخانه بود را عملی کند، این شرکت در زمان دولتی سالی 1400000 دستگاه کنتور هم تولید کرده است اما هم اکنون یک درصد ظرفیت اصلی خود در سال تولید ندارد.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با اشاره به مشکلات این شرکت اذعان کردند: طی سال جاری همه کارگران و مدیران سرکار حضور دارند؛ اما به دلیل عدم تولید همه بیکار هستند، گاز شرکت به دلیل بدهی قطع شده و آب و برق هم در شرف قطع شدن است.

این کارگران ادامه دادند: سال گذشته نیز شرکت همین مشکلات را داشت و اعتراض‌ها آخر سال 94 نتیجه داد و در اواخر خرداد 95 بدهی‌های معوق، حقوق و دستمزد و بیمه کارکنان مربوط به سال 94 را تسویه کردند، امروز نیز 5 ماهه حقوق و بیمه کارکنان کنتورسازی و 9 ماهه حقوق و بیمه کارکنان رسا نور مربوط به سال 95 پرداخت نشده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین در پایان گفتند: به دلیل بدهی‌های سنگین شرکت کنتورسازی، دفترچه‌های بیمه کارکنان از طرف تامین اجتماعی تمدید نشده است و کارگران و خانواده‌های آنها برای سلامت خود با مشکلات حادی روبرو هستند.

تجمع کارگران شهرداری بجنورد در اعتراض به مقابل استانداری خراسان شمالی برای دومین روزمتوالی!

امروزدوشنبه6دی ماه برای دومین روزمتوالی،جمعی از کارگران شهرداری بجنورد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای سال گذشته خود دست به تجمع مقابل استانداری خراسان شمالی زدند.

این کارگران  پیش از این بتاریخ6آذرماه در مقابل درب شورای اسلامی شهر بجنورد تجمع کرده بودند.

این کارگران هنوز حقوق دی، بهمن، اسفند پارسال و فروردین ماه امسال را دریافت نکرده اند و علاوه بر آن عیدی سال 94 نیز هنوز به آنان پرداخت نشده است.

بنابه گزارشات منتشره بتاریخ6دی ماه،این کارگران که در بخش‌های فضای سبز و بازیافت شهرداری بجنورد مشغول بکارند، با گذشت 9 ماه از سال، هنوز حقوق مربوط به سال گذشته را دریافت نکرده اند و این کارگران برای دریافت حق و حقوق چهار ماه خود پیگیری زیادی کرده اند اما تا کنون به نتیجه نرسیده اند.

این کارگران گفتند: بیش از 300 کارگر هستیم که با شرکت تمیزگل قرار داد داریم و بدهی ما مربوط به شهردار پیشین است اما اکنون انتظار داریم شهرداری حقوق معوقه را بپردازد.

آن ها گفتند: پرداخت نشدن حقوق کارگران موجب سخت شدن زندگی و ایجاد برخی مشکلات برای ما شده است.

برخی از این کارگران بیش از 10 سال در فضای سبز خدمت کرده اند و طرف قرار داد با یک شرکت واسط هستند.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران فضای سبز و پسماند شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق،عیدی وبرای تبدیل وضعیت!

عصرامروز6آذر،جمعی از کارگران سازمان فضای سبز و پسماند شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق،عیدی وبرای تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل درب سالن اجتماعات شورای شهر بجنورد مرکز خراسان شمالی زدند.

به گزارش 6آذرفارس ، شماری از کارگران فضای سبز و پسماند  که تعداد آن‌ها به 50 نفر می‌رسید، عصر امروز با تجمع در مقابل شورای شهر مرکز خراسان شمالی پرداخت حقوق و همچنین تبدیل وضعیت خود را خواستار شدند.

یکی از تجمع‌کنندگان به نائب رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد و  رئیس کمیسیون زیست شهری که در جمع آنان حضور یافته بودند اظهار کرد: چهار ماه بوده ‌که شهرداری حقوق معوقه ما را نپرداخته و این باعث بروز مشکلاتی در زندگی روزمره ما شده است.

وی اظهار داشت: بسیاری از کارگران فضای سبز و  پسماند باوجود گذشت 9 ماه از سال هنوز بخشی از عیدی خود را دریافت نکرده‌اند.

این کارگر شهرداری بر رسیدگی سریع‌تر و تعیین تکلیف کارگران فضای سبز و پسماند تاکید کرد.

تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ادامه دارد!

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران خواستار تعیین تکلیف مالکیت این کارخانه و پرداخت حقوق و مطالبات خود هستند.

یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به نمایندگی از سایرین با اشاره به تجمعات کارگران این کارخانه در چند روز گذشته اظهار کرد: از 3 ماه گذشته تجمعاتی به صورت جسته و گریخته در کارخانه انجام شده است اما این تجمعات از روز چهارشنبه به صورت جدی آغاز شده و هر روز تجمع در کارخانه داریم.

به گزارش6دی ایسنا، وی افزود: در حال حاضر کارگران حقوق سه ماه یعنی مهر، آبان و آذر خود را دریافت نکرده‌اند و برخی حتی حقوق شهریورماه خود را طلب دارند و خواستار آن هستیم که به مشکلات ما رسیدگی شود زیرا کارخانه تولید دارد و محصولات خود را به فروش می‌رساند.

این کارگر تصریح کرد: از ابتدای امسال گفته شد که بانک ملی در ازای طلبی که داشته، کارخانه را تحویل گرفته است اما در این خصوص بانک ملی عنوان می‌کند که چون سند کارخانه را به نام آن‌ها نزده‌اند، نمی‌توانند پولی به کارخانه تزریق کنند.

وی ادامه داد: باید هر چه سریعتر وضعیت مالکیت کارخانه مشخص شود و همچنین حقوق عقب‌افتاده کارگران پرداخت شود زیرا وضعیت کارگران این کارخانه خوب نیست و با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

برپایه این گزارش،نعمت زاده، وزیر صنعت در سفری که اخیرا به خوزستان داشت، در خصوص تعیین تکلیف گروه ملی فولاد ايران عنوان کرد: گروه ملي در اختيار قوه قضاييه است و مکاتبات و مذاکراتی انجام شده تا آن را هر چه زودتر تحويل بانک ملي بدهند زیرا بانک ملي از شرکاي اين شرکت و طلبکار بوده كه راضي شده است بابت طلبش، کارخانه را تحويل بگيرد و در این زمینه بايد قوه قضاييه تسريع کند.

اخبار مرتبط:

http://etehadbinalmelali.com/ak/05-10-95/

تجمع کارگران پیمانکاری موتوریست مولد برق رجاءدراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وحق بیمه!

صبح امروز (ششم دی ماه) حدود ۵۰ نفر از کارگران پیمانکاری موتوریست مولد برق رجاء دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وحق بیمه،در محوطه راه آهن تجمع کردند.

به گزارش6دی ایلنا،این کارگران که تعداد آن‌ها ۱۲۰ نفر است و طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری هستند، سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

از قرار معلوم، حق بیمه این کارگران نیز از مهر ماه پرداخت نشده و این کارگران برای تعویض دفترچه‌های بیمه خود با مشکل مواجهند.

موتوریست‌های معترض می‌گویند: مسئولان شرکت حمل و نقل ریلی رجاء باید هرچه سریع‌تر فکری به حال کارگران پیمانکاری کنند؛ چرا که شرکت‌های پیمانکاری به هیچ وجه پاسخگوی مطالبات کارگران نیستند.

شماره ای دیگر از سریال تجمع کارگزاران بیمه کشاورزی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس و مدیریت و برنامه‌ریزی!

امروز (دوشنبه 6دی ماه) جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای باری دیگر دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس شورای اسلامی و مدیریت و برنامه‌ریزی تجمع کردند.

به گزارش6دی خبرگزاری مجلس، تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود در جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی بودند.همچنین تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان تعیین وضعیت خود از دولت، سازمان مدیریت و مجلس بودند.

به گزارش امروز ایلنا درهمین رابطه،جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای چندمین‌بار در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی‌شان مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان که حدود ۵۰۰ نفر بودند، از ساعات ابتدایی صبح امروز نیز با تجمع مقابل ساختمان مدیریت و برنامه‌ریزی خواهان رسیدگی به مشکلات‌شان بودند.

تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان استخدام‌شان در جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی بوده و در شعارهایی نسبت به وضعیت نامشخص بیمه‌شان نیز معترض بودند.

تجمع اعتراضی کارگران سد سیمره نسبت به عدم پرداخت بیش ازیک سال حقوق!

امروز6دی ماه،جمعی از کارگران سد سیمره باتجمع و نصب و حمل پلاکاردهایی با اعتراض به عدم پرداخت بیش از یکسال حقوق،خواهان پرداخت مطالباتشان شدند.

به گزارش6دی تابناک،تعدادی از این کارگران اظهار کردند که بیش از یکسال است حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند .

سد سیمره واقع در بخش هندمینی از توابع شهرستان بدره  است که مطالعات اجرایی آن  با هدف تولیدانرژی برق آبی در سال 1372 آغاز شدبا هزینه ای بالغ بر 1300 میلیاردتومان به بهره برداری رسیده است.

چند تن از کارگران فعلی شاغل در این طرح عظیم اظهارکردند که بین 11 تا 13 ماه است حقوق دریافت نکرده اند.

این کارگران که تعداد آنها به حدود یکصد نفر می رسد ازجمله کارگران باسابقه این پروژه هستند و در گذران زندگی جاری خود با مشکل مواجه شده اندکه درخواست های آنان مدت هاست با پاسخ مناسبی از سوی کارفرمایان روبرو نشده است .

یکی از کارگران دراین مورد گفت : وضعیت معیشتی سختی برخانواده کارگران حاکم است و همه راه های ممکن برای احقاق حقمان به بن بست رسیده است .

یکی دیگر از این کارگران  نیز گفت  : کدام مسئول می تواند چنین شرایطی را تصور کند که با گذشت بیش از یکسال از انجام سخت ترین کار ها هنوز به حقوق ساده مان نرسیده ایم.

کارگری دیگر با اشاره به رونمایی منشور حقوق شهروندی توسط رییس جمهور گفت : ساده ترین حق ما که دریافت مزد دربرابرکارمان بوده دراین پروژه نادیده گرفته شده پس چطور به فکر منشور حقوق شهروندی وحقوق مدرن تر باشیم .

دروغگویی آشکارای مدیرعامل شرکت واحد در صحن علنی شورای شهر برای فرار از اعتراضات بحق رانندگان شرکت واحد برای احقاق حقشان

متاسفانه بارها این مدیران در برابر رسانه ها اعتراضات سازماندهی شده سندیکای کارگران شرکت واحد را درمقابل شورای شهر و شهرداری با همدستان رسانه ای خوددرصدد گمراه کردن افکار عمومی و اعضای شورای شهر برآمده اند که جای بسی تاسف است که این رسانه ها حتی اجازه دفاع و مصاحبه به کارگران و رانندگان حق طلب نداده اند و بطور یکطرفه با توصییه قالی باف ،به دروغ پردازی و اخبار کذب برای رانندگان و کارگرانی که حقشان ازبین رفته است پرداخته اند ،اما غافل ازاین هستند که درفضای امروز مجازی هیچ زشتی ای پنهان نخواهد ماند .

بخشی از دروغ پردازی های سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مورداعضای حق خواه سندیکای کارگران شرکت واحد:

مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی با تشریح اقدامات انجام گرفته در این خصوص اظهار داشت: افراد معترض تنها چند نفر از اعضای این تعاونی که در یکی از پروژه های این تعاونی عضو هستند انجام شده است و دلیل آن این است که این افراد احساس می کنند که نسبت به سایر افراد کمک کمتری به آنها شده است.

محسن سرخو، عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اقدامات انجام گرفته در این خصوص اظهار داشت: شورای اسلامی کار چندین بار خواستار ارائه پاسخ به این افراد شده بود که این اقدام انجام نگرفته است و عکس العمل انجام شده نتیجه این عدم پاسخگویی است.

محمد حقانی، نیز اظهار داشت: شاید اگر ابهامات پیش از این پاسخ داده می شد موجبات تبدیل شدن به شکل اعتراض را شاهد نبودیم.

بر اساس گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، در نهایت با پیشنهاد محسن سرخو و دستور رئیس شورای شهر تهران مقرر شد تا جلسه ای در این خصوص با حضور رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران، شرکت واحد اتوبوسرانی و نماینده معترضان انجام شود.

06-10-95-2

منبع: https://www.facebook.com/davood.syndica?hc_ref=NEWSFEED

گزارشی از اخراج کارگران کارخانه سنگبری آزغ مهاباد

کارخانه سنگبری آزغ( azagh ) در 5 کیلومتری مهاباد، بر محور جاده مهاباد به ارومیه واقع شده است. در سال های گذشته در این سنگبری، بیش از 80 کارگر به صورت شبانه روزی مشغول کار و فعالیت بودند. اما به دنبال وضعیت وخیم  تولید و بحران اقتصادی، کارفرمای کارخانه آزغ، هر از چند گاهی اقدام به تعدیل نیرو نموده و تعدادی از کارگران را اخراج کرد.

کارفرما در نیمه دوم امسال و در مورخه 1395/8/20 در یک اقدام ناعادلانه، 23 نفر از کارگران سنگبری آزغ را اخراج نمود و این زحمتکشان به خیل عظیم بیکاران پیوستند. اقدام دوم، اخراج همه کارگران و تعطیلی کلی تمامی قسمت های کارخانه در روز شنبه مورخه 1395/10/4 بود. در نتیجه تعداد 27 نفر از کارگران در شرایط سخت برف و کولاک اخراج شدند و کارخانه آزغ به کلی تعطیل گردید.

متاسفانه باتوجه به جو بیکاری در منطقه و فرارسیدن فصل زمستان این کارگران زحمتکش و خانواده های آنها با مشکلات معیشتی مواجه گردیده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 5/10/1395

گزارشی درباره اعتصاب کارگران نی بر مجتمع نیشکر هفت تپه!

نی بران مجتمع نیشکر هفت تپه،درروزهای شنبه و یکشنبه 4 و 5 دی ماه هم اقدام به اعتصاب کردند ابتدا درب ورود نیشکر را بستند و سپس جلوی مدیریت شرکت تحصن کردند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از نیشکر هفت تپه: چرا نی بران هفت تپه تجمع می کنند؟

شرکت ازابتدای بهره برداری به بیش از390 نفر از نی بران قدیمی و فصلی اعلام کرد که در خانه بمانند و حقوق دریافت کنند . دلیل آن ترس از اعتراض انها نسبت به معوق شدن حقوق و مزایای شان توسط کارفرما بود و در حال حاضر نیز سرکار امسال حاضر نشده اند و در چند روز گذشته حدود90 نفر انها بازنشسته شده اند که باید ترک کار آنها درصورت پرداخت 4درصد سهم کارفرما توسط تامین اجتماعی صادر شود. امسال بدلیل کمبود نی برشرکت افرادی را برای نی بری استخدام کرد.

قرار داد آنها بدین صورت بود که روزانه باید هر فرد دو و نیم تن نی ببرد تا حقوق کامل آن روز را دریافت کنند . بادریافت حقوق، آنها مشاهده کردند که هرنفر بعضا نصف حقوق دریافت کرده و شروع به اعتراض کردند کارفرما در جواب اعلام کرد که حد نصاب لازم نی درو نکردند که این مصداق بهره کشی وبرده برای است و خلاف قانون.

به همین خاطر درروزهای شنبه و یکشنبه 4 و 5 دی ماه هم اقدام به اعتصاب کردند ابتدا درب ورود نیشکر را بستند و سپس جلوی مدیریت شرکت تحصن کردند.

26 کارگرکارخانه  کاغذ سازی پارس اخراج شدند!

طی یک ماه گذشته تاکنون نزدیک به 26 کارگر قرار دادی وپیمانی کارخانه کاغذ سازی پارس با میانگین 15 سال سابقه کار از کار اخراج شده‌اند.

به گزارش6دی ایلنا،منابع کارگری در شوش با اعلام این خبر گفتند: از حدود یک ماه پیش تا به امروزنزدیک به 26 کارگر پیمانی  وقرار دادی کارخانه کاغذ سازی پارس که تحت مسئولیت  یک شرکت تامین کننده نیروی انسانی در محدوده هفت تپه خوزستان فعالیت دارند  بیکار شده‌اند که از این میان دست کم  6 نفر در فاصله روزهای  24 تا 27 آذر ماه شغل خود را از دست داده اند.

بنا بگفته این منبع خبری شرکت   پیمانکاری مورد نظر تامین کننده نیروی انسانی  کارخانه کاغذ سازی پارس  هفت تپه در بخش خدمات ،فضای سبز ونگهبانی و … است و از قرار معلوم این اخراجها در راستای کاهش هزینه های مالی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش،از قرار معلوم بیش از 400 کارگر بصورت قرار دادی وپیمانکاری تحت مسئولیت شرکت تامین کننده نیروی انسانی کاغذ  سازی پارس مشغول کارند که بنا بر ادعای  آنان  کارفرما بعد از اخراج  کارگران بومی  قصد دارد نیروی کار غیر بومی جایگزین آنان کند.

آنها با یادآوری اینکه کارگران برای پیگیری مشکلات بوجود آمده بارها به نهاد های دولتی مستقر در شهرستان شوش مراجعه کرده اند، در خاتمه گفتند: باتوجه به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی انتظار داریم تا کارفرما امکان اشتغال دوباره را برای کارگران اخراجی فراهم کند.

اخراج 8کارگر کارخانه گسترش مانا ساز!

عدم پرداخت4ماه حقوق کارگران شاغل واخراجی این کارخانه!

منابع خبری در کارخانه گسترش مانا ساز» از اخراج دست کم 8 کارگر این واحد صنعتی با اتمام قرار داد کار خبر می‌دهند.

به گزارش6دی ایلنا،کارگران این واحد صنعتی واقع درشهرستان آبیک افزودند: این اخراج در تاریخ اول دی  ماه   جاری  در حالی انجام شده است که پیشتر کارفرما اسامی 20 نفر از کارگران را در لیست اخراج قرار داده بود.

به گفته آنان ، هرکدام از کارگر اخراج شده تا نزدیک به 10 سال سابقه کاری داشته‌اند و هم اکنون برای پیگیری مطالبات مزدی خود در اداره کار آبیک شکایتی را مطرح کرده‌اند.

این کارگران با یادآوری اینکه جدا ازاخراجهای اخیر هنوز نزدیک به 70کارگردر این واحد مشغول کارند، افزودند: این اخراج‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته و باعث شده است تا همکاران باقیمانده آنها از بابت امنیت شغلی خود احساس خطر کنند.

کارگران  اخراجی کارخانه گسترش مانا ساز در بخش دیگری از مشکلات خود  گفتند: در حال حاضر کارفرمای این  واحد تولیدکننده قطعات سنگین بتنی و فلزی به بهانه نامطلوب بودن شرایط تولید به  کارگران در خواست مرخصی اجباری  داده است.

طبق اظهارات کارگران گسترش مانا ساز در حال حاضر تعدادی کمی از کارگران با در خواست یک ماهه مرخصی اجباری کارفرما موافقت کرده  و مابقی مردد هستند.

کارگران گسترش مانا ساز با بیان اینکه با شرایط پیش آمده هیچ تضمینی برای امنیت شغلی کارگرانی که از مرخصی اجباری  باز می گردند وجود ندارد  در خاتمه درباره مطالبات معوقه خود می‌گویند؛  از شهریور ماه دستمزد وسایر مزایا  مزدی خود را از کارفرما طلبکاریم.

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران کارخانه شیشه قزوین!

سایه اخراج بالای سرکارگران قراردادی این کارخانه!

در شرایطی که معوقات مزدی 4 تا 6 ماهه کارگران کارخانه شیشه قزوین همچنان پرداخت نشده، این کارگران از اخراج احتمالی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش6دی ایلنا،تعدادی از کارگران کارخانه شیشه قزوین از ادامه تاخیر در پرداخت معوقات مزدی خود خبر دادند.

از قرار معلوم دستمزد شهریور، مهر، آبان و آذر حدود 260 کارگر رسمی و قراردادی کارخانه شیشه قزوین به همراه 6 ماه دستمزد 60 کارگر دیگر که در شرکت‌های پیمانکاری در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند، هنوز پرداخت نشده است.

در عین حال این کارگران می‌گویند که کارفرما قصد داشت تعدادی از نیروی کار قراردادی کارخانه را اخراج کند واین امکان هنوز فراهم نشده وهمین مسئله بر نگرانی کارگران قراردادی افزوده است.

از قرار معلوم کارفرمای شیشه قزوین اعلام کرده که ابتدای دی ماه، حدود 60 نفر از کارگران قراردادی را اخراج خواهد کرد.

طبق اظهارات آنان، علاوه بر دستمزد این واحد بدهی‌های مالی زیادی بابت تاخیر در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی وعیدی وسنوات سالهای گذشته کارگران دارد ودر این زمینه می ‌توان گفت با وجود بهبود نسبی تولید در این واحد تولید انواع شیشه هنوز کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه کارگران بی‌اعتناست.

به گفته آنان تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی آنها ایجاد شده؛ باعث شد چندین بار کارگران در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراض بزنند.

لینک اخبار مرتبط:

http://etehadbinalmelali.com/ak/26-09-95/

عدم پرداخت2ماه حقوق رانندگان سازمان اتوبوسرانی بجنورد!

حقوق رانندگان سازمان اتوبوسرانی بجنورد 2ماه است که پرداخت نشده است.

به گزارش6دی ایرنا،مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی بجنورد گفت: اکنون رانندگان بخش خصوصی و رانندگان شرکتی و حتی رانندگان سازمان هر کدام دو، سه ماهی است که حقوق دریافت نکرده اند.

وی می گوید: در پرداخت این مطالبات با مشکل روبه رو شده ایم و اکنون اعتبار کافی نداریم.

وی می افزاید: مشکل بی پولی و نبود اعتبار دامن تمام سازمان های اتوبوسرانی را در کشور گرفته است و دولت حمایت خود از حمل ونقل عمومی شهری را برداشته است.

ارائه پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی ازطرف مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی!

این بار اما پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی نه از سوی دولت و در قالب لایحه، بلکه توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی  ارائه شده  و این مرکز خواستار افزایش سن بازنشستگی در ایران شده است.

بعد از تمام جار و جنجال ها بر سر گنجاندن تبصره افزایش سن بازنشستگی در برنامه ششم توسعه که سرانجام منجر به حذف تبصره 33 و 24 لایحه برنامه ششم توسعه شد اکنون بار دیگر موضوع افزایش سن بازنشستگی باعث نگرانی کارگران و کارکنان تحت پوشش بیمه شده است. سال گذشته بود که تبصره ای در برنامه ششم توسعه گنجانده شد که بر اساس آن قرار بود سن بازنشستگی برای مشمولان صندوق تامین اجتماعی افزایش یابد و برای  مشاغل سخت و زیان آور نیز به 25 سال افزایش یابد. در زمان طرح این موضوع معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری در این خصوص گفته بود در صورت تصویب پیش بینی ها در قالب برنامه ششم، سن بازنشستگی به صورت تدریجی افزایش خواهد یافت. یعنی تا پایان برنامه ششم که پنج سال است هر سال شش ماه به سن بازنشستگی اضافه می شود. این تبصره پس از آن که با مخالفت شدید شاغلان و افکار عمومی و برخی کارشناسان روبه رو شد از برنامه ششم توسعه حذف و مقرر شد پیشنهاد ها در این زمینه به صورت مجزا از سوی دولت به مجلس ارائه شود.

پیشنهاد جدید برای بازنشستگی

این بار اما پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی نه از سوی دولت و در قالب لایحه، بلکه توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی  ارائه شده  و این مرکز خواستار افزایش سن بازنشستگی در ایران شده است.

طرح پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی آن هم در شرایطی که نیروی جوان تحصیل کرده کشور جویای کار است و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه زیادی از جوانان وجود ندارد، منطقی به نظر نمی رسد. درباره این موضوع یک جامعه شناس و فعال کارگری معتقد است که برای تغییر در سن بازنشستگی باید به شرایط حاکم بر جامعه هم توجه کرد.

وی اظهار کرد: افزایش سن بازنشستگی بستگی به شرایطی دارد و باید منافع جمعی در تغییر قوانین مدنظر قرار گیرد. به عبارتی این که افرادی در سن بالا مشغول به کار باشند درحالی که جوانان پشت سد کاریابی باقی مانده اند نمی تواند منطبق بر نیاز های واقعی جامعه باشد. علاوه بر این در شرایط کنونی جامعه به نظر می رسد افزایش سن بازنشستگی با توجه به این که نیرو های جوان و تحصیل کرده بیکار و به دنبال شغل هستند مقبولیتی نداشته باشد.

مخاطبان روزنامه نیز بعد از خبری شدن پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس در مورد افزایش سن بازنشستگی در تماس با روزنامه نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

یکی از خوانندگان روزنامه در پیامی درباره برخی اظهار نظر ها و مقایسه سن بازنشستگی در ایران و کشور های دیگر این گونه اظهار نظر کرد: شرایط کشور ما با سایر ممالک متفاوت است و نمی توان این مسئله را با تجارب کشور های پیشرفته مقایسه کرد بنابراین افزایش سن بازنشستگی بر مبنای چنین مقایسه ای منطقی نیست.

خواننده دیگری از ما خواسته است وعده رئیس جمهور درباره بازنشستگی با55سال را به ایشان یادآور شویم.

یکی دیگر از مخاطبان روزنامه نیز در پیامی آورده است: آیا ما کارگران که هیچ امنیت شغلی نداریم وخدمات خوبی هم از تامین اجتماعی دریافت نمی کنیم، باید با افزایش سن بازنشستگی جور بی تدبیری مالی وپاداش های برخی آقایان را بکشیم؟

یا مخاطبی دیگر که تاکید کرده است اگر سن بازنشستگی را از 30 سال به 25 سال کاهش دهند هیچ لزومی به احداث کارخانه و اشتغال زایی نیست. چرا که عده ای بازنشسته می شوند و عده ای دیگر بر سر کار می آیند.

راهکاری برای وابستگی صندوق های بازنشستگی

بررسی ها حاکی است که سن بازنشستگی در ایران به طور متوسط 10 سال پایین تر از سایر کشور های جهان است. متوسط سن بازنشستگی در ایران بین سال های 1384 تا 1392 در میان زنان 49 سال و 9 ماه و برای مردان 52 سال و سه ماه بوده است. این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد متوسط سن بازنشستگی در 38 کشور جهان برای زنان 60 سال و 6 ماه و برای مردان 63 سال و یک ماه بوده است.پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس نیز با استناد به افزایش سن امید به زندگی در ایران و اکثر کشور های جهان ارائه شده است. البته موافقان این پیشنهاد هم نظرات دیگری دارند. آن ها معتقدند که یکی از راهکار های کاهش وابستگی صندوق های بازنشستگی به اعتبارات عمومی افزایش سن و سابقه لازم برای بازنشستگی است. به اعتقاد بسیاری یکی از دلایل بحران در صندوق های بازنشستگی، آمار بالای بیکاری است. افزایش شمار شاغلان می تواند   ورودی صندوق ها را بالا ببرد. از سوی دیگر باید توجه داشت که قدرت خرید بازنشستگان، پس از فراغت از خدمت 30 ساله به شدت کاهش یافته و در صورتی که افراد در سنینی بالاتر از سن کنونی یعنی دهه 50 زندگی بازنشسته شوند، برای تامین معاش خود در سال های پیری با مشکلاتی روبه رو خواهند شد.

احتمال افزایش سن بازنشستگی

افزایش سن بازنشستگی موضوعی است که سال ها مدیران سازمان تامین اجتماعی به دنبال آن بوده اند. اکنون درخواست مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی در ایران باعث ایجاد نگرانی در میان کارکنان تحت پوشش بیمه شده است.

در مقابل این پیشنهاد مخالفان سرسختی حضور دارند که از دست رفتن فرصت های شغلی و کاهش کارایی را فقط نمونه کوچکی از تبعات اجرای این طرح می دانند. این مخالفت ها در پیش نویس برنامه ششم توسعه تا جایی ادامه پیدا کرد که موجب حذف تبصره افزایش   بازنشستگی شد. ممنوعیت بازنشستگی پیش از موعد و سخت گیری ها برای حقوق بازنشستگی از دیگر مواردی بود که دولت برای اجرا در برنامه ششم توسعه مد نظر داشت، اما این موارد نیز به دلیل مخالفت ها در پیش نویس اولیه برنامه کنار گذاشته شد.

سد بازنشستگان در برابر اشتغال جوانان

بسیاری معتقدند که یکی از دلایل بحران در صندوق های بازنشستگی، آمار بالای افراد بیکار است و افزایش شمار شاغلان می تواند ورودی صندوق ها را بالا ببرد. از سوی دیگر باید توجه داشت که بازدهی بازنشستگان پس از فراغت از خدمت 30 ساله به شدت کاهش یافته و در صورتی که افراد در سنین بالاتر از دهه ششم زندگی بازنشسته شوند، برای تامین معاش خود در سال های پیری با مشکلاتی روبه رو می شوند. به گفته یک جامعه شناس یکی از معضلات اساسی فعلی اقتصاد ایران افزایش چشمگیر بیکاری و نبود شغل مناسب برای دانش آموختگان دانشگاه هاست ومساله ای که در این زمینه بر شدت این بیکاری افزوده اشتغال به کار افرادی است که در گذشته بازنشسته شده اند،  در حالی که جایگزینی جوانان بیکار هم می تواند کارایی را افزایش دهد و هم از نرخ بیکاری جامعه بکاهد.

وی با بیان این که با افزایش سن بازنشستگی حتماً مشکلات جوانان دوچندان می شود و کهولت سن کارکنان سازمان ها بهره وری را کاهش می دهد،  افزود: با این که مخاطبان اصلی طرح افزایش سن بازنشستگی، سالمندان هستند، اما به نظر می رسد جوانان آماج اصلی این پیکان، در نظر گرفته شده اند. این تجربه مشابه در کشور های اروپایی نیز رخ داده است. به گونه ای که چندین سال پیش بحران اقتصادی دامنگیر کشور های عضو اتحادیه اروپا شد و برخی از آن کشور ها با بالا بردن سن بازنشستگی تصمیم گرفتند تا مسکنی موقت به اقتصاد خود تزریق کنند. در حالی که انتظار می رفت در این کشور ها کارکنان با سابقه کار بالا و در آستانه بازنشستگی اعتراض خود را به این طرح نشان دهند، جوانان دست به اعتراض زدند. در آن زمان به ویژه جوانان فرانسوی معتقد بودند که با اجرای چنین طرحی تمام امید خود را برای یافتن شغل از دست می دهند و هیچ گاه نمی توانند در شغلی مناسب فعالیت کنند. اکنون در کشور ما هم که صندوق های بازنشستگی به تبعیت از کاهش قیمت نفت و افت شاخص های کلان اقتصادی حال و روز مساعدی ندارند، مسئولان تلاش می کنند با افزایش سن بازنشستگی جان تازه ای را به این صندوق ها بدمند.

وی افزود: در ابتدا دولت تلاش خود را در قالب پیش نویس برنامه ششم توسعه نشان داد، اما با شکست آن، این بار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بر اجرای این طرح اصرار دارد. چنین طرح هایی قطعاً جز سرخوردگی بیشتر جوانان نتیجه دیگری نخواهد داشت. اکنون باید توجه داشت که شمار زیادی از نیروی جوان تحصیل کرده کشور جویای کارند و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه زیادی از جوانان وجود ندارد، بنابراین افزایش سن بازنشستگی چندان منطقی به نظر نمی رسد. وی خاطر نشان کرد: اگر قرار است تغییری در سن بازنشستگی ایجاد شود، باید به شرایط حاکم بر جامعه به طور جامع و کامل دقت شود و عوامل مختلفی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. به عبارتی در هیچ زمانی نمی توان منافع جمعی را قربانی تامین مالی یک صندوق یا یک بخش کرد.

موافقان افزایش سن بازنشستگی چه می گویند؟

درباره سن بازنشستگی در ایران همواره چالش های مختلفی وجود داشته است. از جمله این چالش ها اظهارات موافقان و مخالفان افزایش سن بازنشستگی است. به اعتقاد موافقان افزایش سن بازنشستگی، ضرورت این افزایش به تامین مالی صندوق های بیمه ای و بازنشستگی برمی گردد. بگذریم از این که بسیاری از کارفرمایان نیز از این طرح استقبال می کنند؛ چرا که به گفته برخی از آن ها جوانان تجربه کافی ندارند و کمتر می توان به آن ها اعتماد کرد. اگر چه یک جامعه شناس به موضوع نگاه دیگری دارد. این جامعه شناس تصریح کرد: در چنین شرایطی برخی کارفرمایان نیز به طمع دستیابی به سود های کوتاه مدت تلاش می کنند تا افراد بازنشسته را به کارگیرند آن هم با این توجیه که نیازی نیست برای بازنشسته ها هزینه بیمه پرداخت کنند یا حقوق و مزایای آن ها کمتر است.

وی با بیان این که صندوق های بازنشستگی نهاد های مالی هستند که با داشتن منابع فراوان نقش بسیار تعیین کننده ای در اقتصاد دارند، افزود: درشرایطی که در ایران منابع مالی این صندوق ها به خطر افتاده است مسئولان تلاش می کنند تا با راهکار هایی از جمله افزایش سن بازنشستگی از خالی شدن این صندوق ها جلوگیری کنند. به خصوص آن که مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری سال گذشته اعلام کرد که دارایی های صندوق بازنشستگی کشور با سه هزار میلیارد تومان کسری مواجه است.

افزایش سن بازنشستگی را اجباری نکنیم

اگر چه بازخورد افزایش سن بازنشستگی در کشور به ویژه در بین کارگران منفی بوده و آن ها را دچار نگرانی کرده است اما یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است که بسیاری از افراد از این موضوع استقبال می کنند به خصوص کسانی که علاقه مند به پیشرفت و ادامه تحصیل هستند. عبدالرضا عزیزی معتقد است که افراد زیادی علاقه مند به افزایش سن بازنشستگی از 30 سال به 35 سال خدمت هستند از جمله ایثارگران یا کسانی که در مقطع تحصیلی پایین ترند و درصدد ارتقای تحصیلی و شغلی هستند چون بر این اساس می توانند ازحقوق و مزایای بیشتری برخوردار شوند. وی ادامه داد: البته می توان برای این که نظر و خواست همه گروه ها لحاظ شود اجباری در افزایش سن بازنشستگی قرار نداد و به گونه ای عمل کرد که هر فردی که علاقه مند به ادامه کار بود بتواند دیرتر بازنشسته شود. وی این روش را راهکاری منطقی برشمرد و گفت: البته باید بین 30 سال خدمت و 35 سال خدمت تفاوتی وجود نداشته باشد و افراد در هر دو صورت از مزایای یکسان برخوردار شوند. عزیزی البته تاکید کرد: در این شرایط نباید اشتغال جوانان را فراموش کرد و باید به نحوی تصمیم گیری شود که جا برای اشتغال قشر جوان جامعه نیز باز شود.

با این وصف باید منتظر تصمیم مجلس در مورد ماجرایی باشیم که سال گذشته به واسطه مخالفت های کارگران از برنامه ششم توسعه حذف شد و اکنون بار دیگر با پیشنهادی به ظاهر کارشناسی شده، به سرخط خبر ها بازگشته است. آیا سن بازنشستگی افزایش خواهد یافت؟

بخشی از یک گزارش خراسان بتاریخ6دی

پولی سازی آموزش ضمن خدمت

جعفر ابراهیمی

با روی کار آمدن دولت راست‌گرای یازدهم، سیاست‌های انقباضی و ریاضتی با قالبی جدید و تحت روتوش اعتدال در ادامه منطقی سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد در عرصه‌های مختلف بروز و ظهور یافت. این بار حامیان سرمایه روی عرصه آموزش بیشتر تمرکز نمودند. عرصه‌ای که پیش‌ازاین در دوره محمود احمدی‌نژاد مورد هجمه اساسی قرارگرفته بود اما دولت روحانی به این سطح از هجمه بسنده ننمود و در قالب برنامه‌های مختلف کوشید/می‌کوشد این عرصه‌های غیر کالایی را منطق بر مناسبات بازار و عرصه کالا سامان دهد تا از دل این تغییرات هم زمینه کسب‌وکار جدید برای حامیان داخلی و جناح خود را فراهم نماید و هم شرایط داخل را برای جلب‌توجه سرمایه جهانی شرایطی مطلوب معرفی کند. در اینجا قصد نقد سیاست‌های دولت روحانی در حوزه‌های مختلف را ندارم تنها می‌کوشم نشان دهم که دولت در سیاست خصوصی‌سازی و کالایی سازی عرصه آموزش تا به کجا به‌پیش رفته است.

مدعیان اعتدال و حامیانش، سیاست‌های راهبردی خود در حوزه آموزش عمومی را با برنامه پولی سازی آموزش پیش برده‌اند. این سیاست‌ها در اصل کپی از سیاست‌های دیکته شده توسعه‌ای است که مسیر توسعه را از خصوصی‌سازی عرصه‌های مختلف دنبال می‌کند و این توهم را به مدد رسانه‌ها القا می‌کند که تنها راه تحقق دموکراسی و آزادی این است که مناسبات بازار بر تمام شئون زندگی انسان جاری گردد. شیلی دوران پینوشه، آمریکای دوران ریگان و مشت‌های آهنین تاچر در بریتانیا اوج تسلط گفتمان نئولیبرالی در میان حامیان سرمایه است که منطق بازار و خصوصی‌سازی را تا عرصه‌هایی چون آموزش و بهداشت به‌پیش می‌برد. دولت روحانی و اتاق فکرهای همسو با آن مانند اتاق بازرگانی، تیم نهاوندیان و رسانه‌ها و روشنفکران همسو در اصل در همین مسیر قدم برمی‌دارند و می‌کوشند هر نوع مخالفت را با برچسب حمایت از توتالیتاریسم و دولت‌های فربه ناکارآمد توجیه نمایند.

اما این سیاست در طول سه سال گذشته چگونه شروع‌شده است به‌عبارت‌دیگر کدام برنامه‌ها برای پیاده نمودن این سیاست‌ها اجرایی شده است؟ برای این منظور کافی است به رئوس برنامه‌های وزیر پیشین نگاهی بیندازیم، فانی به‌صورت سامانمند و گسترده این ایده پولی سازی را در تمام ارکان آموزش پیاده نموده است. از طرح خرید خدمات آموزشی تا طرح واگذاری بخش‌هایی از مدارس به بنگاه‌های اقتصادی و گسترش مدارس پولی تحت عنوان مدارس هیئت‌امنایی تا هدایت مدیران برای تأمین سرانه مدارس از جیب اولیا دانش آموزان ، برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی پولی، اجباری و بدون کیفیت برای دانش آموزان و  ده‌ها دستورالعمل و بخشنامه همه و همه در راستای حاکم نمودن منطق کالایی در عرصه آموزش صورت گرفته است سیاست‌هایی که در دوره دانش آشتیانی نه‌تنها متوقف نشده است/نمی‌شود بلکه به مدار بالاتری از پولی سازی ارتقا خواهد یافت.

حدود سه سال پیش هنگامی‌که برخی فعالان صنفی و کنشگران عدالت‌خواه فراتر از برخی معلول ها، قلب این سیاست‌ها یعنی خصوصی‌سازی را موردنقد قراردادند و کوشیدند نشان دهند که چگونه خصوصی‌سازی آموزش، تمام ارکان زندگی اجتماعی معلمان را خواهد بلعید برخی دلواپسان دولت و حامیان سیاست‌های بازار کوشیدند با برچسب زنی،  کنشگران برابری خواه را از میدان خارج نمایند اما پافشاری بر اصول صنفی و آموزشی از سوی کنشگران برابری خواه و عدم ورود به بحث‌های حاشیه‌ای و تأکید بر تشکل یابی مستقل و از یک‌سو و ادامه سیاست‌های دست راستی دولت از دیگر سو، نشان داد که تا چه میزان شعار ” نفی خصوصی‌سازی” و تأکید بر ” وظایف اجتماعی دولت” در تحقق مطالبات معلمان تعیین‌کننده است.

اینک سیاست پولی سازی آموزش تا عمق آموزش عمومی ایران رسوخ کرده است ژنرال‌هایی که از دروان موسوم به سازندگی به عرصه قدرت بازگشته‌اند آمده‌اند تا به پیکر فرتوت و نیمه‌جان حق آموزش رایگان و باکیفیت تیر خلاص بزنند. آنان منطق سود و سرمایه را تا کلاس‌های ضمن خدمت به‌پیش برده‌اند تا جایی که معلمان را مجبور می‌کنند برای گذراندن دوره‌های ضمن خدمت پول پرداخت نمایند آموزشی که از نیازهای بدیهی است و در دنیا با عنوان آموزشِ آموزشگران جایگاه مهمی در کیفیت‌بخشی به آموزش دارد. در ادامه این روند است که بنگاه‌های تهیه و تولید محتوای آموزش ضمن خدمت در حال شکل‌گیری است و افرادی آماده ارائه خدمات ضمن به معلمان هستند. دیری نخواهد گذشت که در خیابان انقلاب جوانانی با صدای بم و دورگه در کنار “مقاله، پایان‌نامه و تحقیق دانشگاهی” از فروش محصول جدیدی سخن بگویند بنام “تحقیق دوره ضمن خدمت”.

اگر سه سال پیش برخی معلمان برایشان سخت بود که روند تأثیر سیاست‌های پولی سازی آموزش و بخصوص منطق خصوصی‌سازی را بر زیست خود درک نمایند اینک آنان با تمام وجود هجمه این سیاست‌ها را احساس می‌کنند. نه معیشت معلمان و نه آموزش کیفی هیچ‌یک در سایه سیاست‌های پولی سازی به سمت مطلوبیت میل نخواهد کرد و بدون درک ریشه‌های شرایط نامطلوب نمی‌توان در راستای بهسازی آموزش قدم برداشت.

برگرفته از سایت حقوق معلم و کارگر

اعتصاب قصابان همدانی دراعتراض به افزایش قیمت گوشت قرمز همچنان ادامه دارد!

از پنج شنبه گذشته به علت افزایش قیمت گوشت قرمز و همچنین خروج روزانه بیش از 1200 دام زنده از استان که تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت گوشت گذاشته بیش از 240 قصابی و 100 نفرقصاب کشتارگاه همدان اعتصاب کرده اند.

به گزارش 6دی خبر آنلاین ،در ادامه افزایش قیمت گوشت قرمز که در آخر هفته گذشته به هر کیلو پنجاه هزارتومان رسیده بود، 340 نفر از اعضاء اتحادیه قصابان همدان از خرید و کشتار دام خوداری می کنند.

محمدی، مالک یکی از قصابی های همدان گفت: از پنج شنبه هفته گذشته در اعتراض به افزایش بی رویه قیمت گوشت گاو و گوسفند، دیگر هیچ دامی در همدان کشتار نشده است.

وی افزود: هیچ کدام از اعضاء 240 نفری این صنف در همدان به همراه 100 قصاب کشتارگاه شهر، تا اطلاع ثانوی از خرید و کشتار دام خوداری کرده و دیگر شما در هیچ مغازه ای گوشت قرمز پیدا نخواهید کرد.

این شاغل در صنف قصابان همدان یادآور شد: امروز تعدادی از اعضاء صنف قصابان در مقابل استانداری تجمع کردند و اعتراض خود را طی نامه مکتوبی به اطلاع استاندار همدان رساندند.

حسینی یکی دیگر از قصابان همدان گفت: روزانه بیش از 1200 دام زندان از این شهر خارج و به استانها مجاور جهت فروش انتقال می یابد و همین مسئله سبب افزایش قیمت دام زنده تا 37 هزار تومان شده بود.

وی خاطرنشان کرد: با اعتصاب قصابان در طی چهار روز گذشته قیمت دام زنده تا ده هزارتومان کاهش یافته است.

این فرد ضمن درخواست و دعوت از همشهریان به صبر و حوصله و عدم اصرار به خرید گوشت به هر قیمتی، یادآور شد: در این وضعیت از افزایش قیمت هر روزه گوشت پیشگیری شد و گرنه تا نوروز 96 قیمت گوشت گوسفندی به هشتاد تا نود هزارتومان در کیلو هم می رسید!؟

موسوی یکی دیگر از خریداران و کشتار کنندگان دام زنده نیز گفت: سود انتقال دام زنده از استان همدان به جیب عده ای دلال که هیج تعصبی نسبت به مردم این شهر ندارند می رود.

وی تاکید کرد: بارها اعضاء اتحادیه قصابان به مسئولین تذکر داده اند که با این قبیل افراد برخورد کنند و با محدودیت در انتقال دام زنده به خارج از استان، در کنترل و کاهش قیمت گوشت قرمز تاثیر گذار باشند ولی متاسفانه تا به امروز هیچ برخوردی با این افراد نشده است.

اکبر سپهری، رئیس اتحادیه قصابان همدان نیز گفت: در حال حاضر قیمت گوشت گوساله و گوسفند درجه یک طبق نرخ‌نامه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت از قرار هر کیلوگرم نرمه گوساله 36 هزار تومان، گوسفندی درجه یک نیز از 45 تا 48 هزار تومان و مخلوط بی‌استخوان 32 تا 34 هزار تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شود.

وی افزود: از شنبه این هفته کشتار در همدان انجام نشده و هم اکنون در هیچ کدام از قصابی های شهر همدان گوشت گاو و گوسفند یافت نمی شود و این امر برای مردم مشکلاتی را فراهم کرده است.

سپهری، خروج بی‌رویه دام زنده از استان را سبب این ناهماهنگی‌ و اعتراض‌ها و افزایش قیمت گوشت در بازار همدان دانست و گفت: روزانه 1000 تا 1200 دام زنده از استان خارج می‌شود.

وی تصریح کرد: هزینه‌های مربوط به حمل دام زنده از میدان دام تا محل کشتارگاه بسیار بالاست و این امر موجب اعتراض قصابان شده و مقرون به صرفه نبودن این فرآیند، فروش دام زنده به خریداران خارج از استان به ویژه تهران را دامن زده است.

رئیس اتحادیه قصابان همدان درباره نوسانات اخیر قیمت گوشت در بازار و گرانی بی حد آن در روزهای اخیر عنوان کرد: قیمت گوشت با توجه به تقاضای بازار و به صورت روزانه اعلام می‌شود و به منظور کنترل قیمت و جلوگیری از خروج بی‌رویه دام زنده از استان لازم است محل میدان دام با کشتارگاه در یک مکان ادغام شوند.

وی با اشاره اینکه تعیین قیمت گوشت از سوی بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صورت می‌گیرد، اعلام کرد: پیگیری‌های خوبی برای کاهش قیمت گوشت و کنترل بازار گوشت توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرده است ولی این مسئله تا به امروز نتیجه بخش نبوده است.

ادامه تجمعات اعتراضی متقاضیان مسکن مهر پردیس اینبار مقابل دیوان عدالت اداری!

امروز6دی ماه،جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در اعتراض به عملکرد دفاع وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران پردیس و تحویل نشدن واحدهای مسکن مهر پس از 5 سال، مقابل دیوان عدالت اداری تجمع کردند.

بنابه گزارشات منتشره،در دو الی سه ماه اخیر متقاضیان مسکن مهر پردیس چندین بار دست به تجمع زدند تا شاید مسئولین مسکن مهر و وزارت راه و شهر سازی فکری به حال مردمی کنند که حسرت خانه دار شدنشان همچنان ادامه دارد.

متقاضیان مسکن مهر پردیس در دولت یازدهم بارها اعتراضات خودشان را مبنی بر عدم اجرای تعهدات دولت و تحویل ندادن واحد های مسکونی را به گوش مسئولین مربوطه رساندند اما متاسفانه با وجود تجمعات اعتراض آمیز متعدد طی دو الی سه ماه اخیر نتوانستند به حق خود برسند و امروز مقابل دیوان عدالت اداری اقدام به تجمع دیگری کردند تا شاید آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی که پیش از اینها پروژه مسکن مهر را مزخرف خوانده بود و هم اکنون نیز خطر استیضاح در مجلس را احساس می کند فکری به حال مردمی کند که چشم امیدشان به همین طرحی است حتی رئیس جمهور نیز از آن به عنوان خوابگاه نام بردند.

تجمع اعتراضی اعضای یک شرکت تعاونی مسکن که پس از سال ها پرداخت پول هنوز صاحب خانه نشدند مقابل استانداری یزد!

روزگذشته(5دی)جمعی از اعضاء یک شرکت که عنوان جعلی «شرکت تعاونی مسکن بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد» را برخود نهاده در مقابل استانداری یزد تجمع کردند.

بنابه گزارشات منتشره بتاریخ6دی،آنها به خبرنگاران گفتند: این شرکت در سال 91 از ما پول گرفته و قرار بود در سال 93- 94 به ما آپارتمان با قیمت 35 تا 50 میلیون تومان تحویل دهد که به تعهدات خود عمل نکرده ضمن اینکه در حال حاضر اعلام می‌دارد باید بالغ بر 130 میلیون تومان پرداخت نمائیم.

این افراد می‌گویند این شرکت هیچگونه قراردادی با ما نبسته و با اعتمادی که به بنیاد شهید داشتیم تاکنون هرچه اعلام کرده‌اند پرداخت نموده ایم. اکنون مسئولین بنیاد شهید می‌گویند: این شرکت هیچگونه ارتباطی با بنیاد شهید ندارد.

با توجه به اینکه شرکت با عنوان شرکت تعاونی مسکن بنیاد شهید و امور ایثارگران به شماره 13024 به ثبت رسیده است و 984 نفر عضو آن می‌باشند، از مسئولین انتظار می‌رود با متخلفین برخورد قانونی نمایند.

تجمع کشاورزان در جنب فرودگاه گچساران!

جمعی از کشاورزان گچساران در جنب فرودگاه این شهر تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی ، شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در نظر دارد، جهت احداث جایگاه سوختگیری هواپیما، فرودگاه را توسعه دهد که با اعتراض کشاورزان منطقه قرار گرفت.

کشاورزان معتقد هستند که این زمین‌ها مربوط به آبا و اجدادشان هستند و از طرفی به گفته واحد حقوقی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران این زمین‌ها دارای سند ثبتی و متعلق به نفت می‌باشد.

این کشاورزان در واقع از مالکین قدیمی شهرستان گچساران هستند.

در حمایت از خواستهای زندانیان در حال اعتصاب غذا: ختم چرخه ی اعتصاب غذا در زندانها، مستلزم مبارزه ای متحدانه برای پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و سیاسی است

جعفر عظیم زاده

63 روز،62 روز، 55 روز و 20 روز به ترتیب از اعتصاب غذای آرش صادقی، مرتضی مرادپور، علی شریعتی و سعید شیرزاد گذشت. این جوانان و همه فعالین صنفی و سیاسی زندانی هیچ جرمی مرتکب نشده اند. آنان نه سلاح بدست گرفته اند، نه اختلاسهای میلیاردی کرده اند، نه صاحبان حقوقهای نجومی اند، نه رانت خوار بوده اند و نه حتی با براه انداختن تظاهراتی هزاران نفره و یا چند صد نفره در خیابانها باعث ایجاد راه بندانی کوچک شده اند.

آنان فقط حرف زده اند، کار نوشتاری کرده اند و حداکثر با حضور در فضای رسانه ای ابراز عقیده کرده و در جمع های محدودی خواستهایی انسانی را مطرح نموده اند. اینها تمام آن فعالیتهایی است که این انسانهای شریف  بدلیل انجام آنها به زندانهای طویل المدت از 5 تا 21 سال محکوم شده اند. فعالیتهایی که امروزه در هیچ جای دنیا از پیشرفته ترین تا عقب مانده ترین ممالک (به استثنای دو – سه کشور همچون عربستان) و حتی در کشورهایی همانند عراق و افغانستان که دولت هایشان درگیر جنگ داخلی هستند نه تنهاهیچ انسانی بدلیل آنها مورد بازداشت و محکومیت قضائی واقع نمیشود، بلکه حتی مورد بازخواست نیز قرار نمی گیرد.

اما اینجا در ایران، اگر کارگران و معلمان و دیگر زحمتکشان نان میخواهند، اگر خواهان آموزش و تحصیل استاندارد و رایگان میشوند، اگر امنیت شغلی می خواهند، اگر به پدیده کار کودکان و هزار و یک معضل اجتماعی دیگر معترض میشوند، اگر در اعتراض به ماهها عدم پرداخت دستمزد زیر خط فقر دست به اعتراض میزنند، اگر دست به جمع آوری امضا برای افزایش مزد میزنند، اگر علیه حکم اعدام حرف میزنند، اگر اقدام به ایجاد تشکلهای مدنی و صنفی برای برخورداری از قدرت جمعی در دفاع از حقوق انسانی شان میکنند، اگر خواهان رفع تبعیض از اقلیتهای قومی و مذهبی میشوند، اگر برابری حقوق زن و مرد را مطرح میکنند،  اگر خواهان آزادی زندانی سیاسی میشوند، اگر در دانشگاه به عنوان دانشجو دست به نقد سیاسی میزنند، اگر به احکام ظالمانه و حکم شلاق معترض میشوند، اگر به فروپاشی اقتصادی و نابودی رودخانه ها و دریاچه ها و به یغما رفتن ثروتهای اجتماعی اعتراض میکنند و اگر حتی خواهان نفس کشیدن و زیستی شرافتمندانه می شوند بلافاصله با دستگاه عریض و طویل قضائی و امنیتی مواجه، و به دلیل طرح چنین سطحی از خواستها و مطالبات انسانی شان به “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” متهم و به زندانهای طویل المدت محکوم و بر این بستر به اعتصاب غذا و تحمیل شکنجه ی ناشی از گرسنگی کشانده میشوند.

مردم آزاده ایران

جوانانی که امروز در زندانهای کشور دست به اعتصاب غذا زده و در معرض شکنجه ی وحشتناک ناشی از گرسنگی قرار گرفته اند، نه اولین اعتصابیون در زندانها و نه آخرین آنها خواهند بود. این چرخه ی مرگ و شکنجه در زندانهای کشور، مولود نگاه امنیتی حکومت به شهروندان یک جامعه هشتاد میلیونی و امنیتی کردن اعترضات بر حق صنفی و سیاسی آنان است.

این جوانان و کسانی همچون آیت الله نکونام و محمد علی طاهری در اعتراض به پرونده سازیهای واهی و امنیتی، لب بر غذا فرو بسته و آرش صادقی، مرتضی مرادپور و علی شریعتی به دردناکترین شکلی در آستانه از دست دادن جان خویش قرار گرفته اند. اما علیرغم این فاجعه بزرگ،  دولت و قوه قضائیه و نهادهای امنیتی نه تنها توجهی به خواستهای بر حق آنان ندارند بلکه در انتظار به تسلیم کشاندن این جوانان از طریق طولانی کردن و تشدید شکنجه ناشی از گرسنگی  و حتی مرگ آنان هستند.

در برابر چنین رویکرد فاجعه باری از سوی حکومتگران، این ما کارگران، معلمان و عموم مردم ایران هستیم که با اعتراضات متحدانه خود میتوانیم به فاجعه ای که در حال رخ دادن در حق فرزندانمان است پایان دهیم و دولت و قوه قضائیه و نهادهای امنیتی را وادار به تن دادن به خواستهای بر حق این زندانیان و توقف فوری امنیتی کردن فعالیتهای مسالمت آمیز صنفی و سیاسی بکنیم.

باید بدانیم برای نجات جان جوانان مسئول و آگاه و برومندمان در زندانهای کشور، فردا دیر است.

جعفر عظیم زاده – 6 دی ماه 1395

کشته وزخمی شدن 2کارگر راهداری تکاب در حین کار!

یک کارگر راهداری شهرستان تکاب در حین عملیات برف روبی و مسیرگشایی جان خود را از دست دادوکارگردیگری زخمی شد.

به گزارش6دی رکنا،بصیر صادق پور رئیس اداره راه و شهرسازی شاهین دژ در آذربایجان غربی گفت: این راهدار در 27 کیلومتری محور شاهیندژ – تکاب و در نزدیکی روستای ‘سانجود’، مشغول برف روبی در کنار جاده بود که یک دستگاه گریدر بدون راننده لغزیده و وی را زیر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بارش باران بر روی زمین برفی موجب لغزندگی و یخبندان بیشتر می شود، اعلام کرد: گریدر بدون راننده در پی لغزنده بودن بیش از حد جاده به حرکت در آمده است.

وی با اشاره به اینکه مامور دیگری نیز در این حادثه مصدوم و در بیمارستان راثی شاهیندژ بستری است، ادامه داد: وضعیت جسمی وی رضایت بخش اعلام شده است.

ششم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com