اخباروگزارشات کارگری9و10فروردین1396

admin   مارس 30, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری9و10فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

دور تازه احضار و بازداشت فعالین کارگری در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر

– اسکان فرهنگیان سند روشنی بر حقانیت معلمان معترض

– اخراج 50کارگر لاستیک بارز کردستان چهار روز پس از افتتاح کارخانه!

کارگران این کارخانه بدون قراردادیا با قراردادسفید کارمی کنند!

– تجمع اعتراضی عشاير محدوده نشين كشت و صنعت مغان مقابل فرمانداري پارس آباد!

– جان باختن یک کارگر پتروشیمی تندگویان بر اثر سقوط بوم جرثقیل!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

دور تازه احضار و بازداشت فعالین کارگری در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر

خبرهای منتشره در روزهای اخیر حاکی از این است که در آخرین روزهای اسفند سال 95 ، سه نفر از کارگران و فعالین کارگری بازداشت شده اند. محمد رضا آهنگر از کارگران بازداشتی شهر کامیاران است که علی رغم تهیه سند ازسوی خانواده اش، این فعال کارگری هنوز در زندان مرکزی سنندج بسر می برد. همچنین روز۲۶ اسفند 95 سعید یوزی از فعالین کارگری ازسوی نیروهای لباس شخصی در شهر کامیاران بازداشت شده و تاکنون خبری از وضعیت او منتشر نشده است. علاوه بر این صالح امانی فعال کارگری نیز ازسوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و  به زندان مرکزی شهرسنندج انتقال یافته است.

از سوی دیگر شنبه پنجم فروردین سال جاری نیز خالد حسینی از فعالین کارگری سنندج و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر احضار و چند ساعت مورد سئوال های مختلف قرار گرفت. چگونگی برگزاری اول ماه مه، 11 اردیبهشت 96 توسط کارگران و فعالین کارگری از جمله این پرسش ها بوده است.

در حالی که حدود یک ماه به روز جهانی کارگر مانده است، به نظر می رسد آمادگی نیروهای امنیتی و انتظامی بیشتر از خود کارگرانی است که این روز متعلق به آنهاست. واقعیت این است که اول ماه مه عید جهانی کارگران است و این روز به یک نماد همبستگی بین المللی و اعلام کیفرخواست طبقه کارگر در برابر مناسبات ناعادلانه و سراسر از تبعیض سرمایه داری تبدیل شده است. و همین نماد اتحاد طبقاتی کارگران بدون در نظر گرفتن جنسیت، رنگ، نژاد و مذهب، باعث شده که صاحبان سرمایه و حاکمیت های آنها در سراسر جهان، در آستانه این روز به هراس بیفتند و پیشاپیش به فکر چاره جویی باشند. امروز با گذشت یکصد و سی سال پس از اول ماه مه 1886 شیکاگو و سپس جهانی شدن این روز به نام روز بین المللی کارگران، دولت های سرمایه داری در هیچ کجای دنیا، قادر به باز پس گرفتن این روز از کارگران نیستند. اول ماه مه روز اعتراض به نابرابری سیستم سرمایه داری است.

ما دور تازه بازداشت کارگران و فعالین کارگری محمدرضا آهنگر، سعید یوزی، صالح امانی و احضار خالد حسینی در آستانه اول ماه مه را محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط این کارگران هستیم. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 8 فروردین 1396

اسکان فرهنگیان سند روشنی بر حقانیت معلمان معترض

عزیز قاسم زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان

امسال هم زمان با فرا رسیدن سال نو در سراسر استان ها تبلیغاتی به مراتب گسترده تر در شهرهای مختلف در این باره به چشم می خورد. گویی دولتمردان یک برنامه از پیش ساخته برای القا این نکته به افکار عمومی داشته اند که دولت نه تنها به شرایط عادی و روزمره معلمان توجه دارد، حتی برای برنامه های مسافرتی معلمان هم فکر جدی کرده و امکانات گسترده ای را در اختیار آن ها قرار داده است. اما واقعیت این است که محل استقرار فرهنگیان در سراسر کشور آن چنان فاجعه بار و وقاحت آور است که دولت توفیقی در این القا نخواهد داشت. مکان های اسکان اغلب کلاس های درس دانش آموزانی است که با یک موکت پوشانده می شود و در دستشویی ها  یک شیر حمام آویخته می شود و به شکل فاجعه باری بابت فراهم آوردن امکانات ناچیزی که بر آن باید نام «امکانات موسم فاجعه» نامید،تصویری خادم گون به جامعه ی معلمان از خویش ارائه می دهند. در این مکان ها که چند برابر ظرفیتش افراد را پذیرا می شوند،اغلب نیز  در بسیاری از موارد تعداد غیر فرهنگیان بیشتر از افراد فرهنگی در این  مکان ها گنجانده می شود. چه که این اقدام نه برای رفاه معلمان که برای کسب رقم های میلیاردی در ایام تعطیلات و فصل مسافرت ها در حساب آموزش و پرورش است. این وضعیت رقت بار توهین آمیز چند سالی است که اینگونه رقم می خورد. گرچه دولت های مختلف در تمام این سال ها سعی داشته اند  در فرصت تعطیلات با فرصت طلبانه ترین حالت ممکن، برای افکار عمومی این اقدام را خدمت فرهنگی خود به جامعه معلمان بنامند اما تنها هدف آن ها کسب درآمد برای آموزش و پرورش به شکل توهین آمیز  ضدفرهنگی بوده است. امسال اما با درآمدن تصاویر فاجعه بار این مراکز که بیشتر به کاروان سیل زدگان و زلزله زدگان شبیه است، مشخص شد که جامعه معلمان همچنان از سوی دولتمردان هم از منظر مادی ستم می بینند و هم شانیت معنوی و منزلت فرهنگی آن ها بی پروا قبل از هجوم از سوی ارگان ها و نهادها ی دیگر از سوی متولیان آموزش و پرورش،چنین بی محابا مورد هجمه قرار می گیرد. به نظر می رسد کارگزاران حکومتی بر این باورند که جماعت معلمان لشکریان همیشه مطیع دولتمردان هستند که با هر شرایطی سازگاری نشان می دهند. چه که حیات معاششان به دست دولتمردان است. جنبش های اعتراضی سال های اخیر چه به شکل خودجوش و چه غیرخودجوشش حکایت از انباشت نارضایتی معلمانی است که در حال تبدیل شدن اعتراضات بالقوه به اعتراضات بالفعل است. عدم شناسایی دقیق این رفتار اعتراضی از سوی حکومت کنندگان، می تواند در آتیه خطرات جدی را برای مجموعه حاکمیت در پی داشته باشد. اگر مجموعه ای از عقلای حکومتی زودتر نجنبد تا منظومه ای عقلانی برای یافتن ساز و کاری درست در برخورد با جامعه معلمان را طراحی و اجرا کنند،بی تردید عواقب ناخوشایند هدایت ناشده ای از انباشت نارضایتی ها در آتیه به شکلی پیش بینی ناپذیر گریبان دولت و جامعه را می گیرد که خوشایند نخواهد بود.ترمیم این شکاف در سال جدید فارغ از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اگر برنامه مجموع حاکمیت نباشد روزهای خوبی پیش روی تصمیم سازان و دولتمردان نخواهد بود.کار ملک را تدبیر و تامل به انجام می رساند. آیا هنگامه آن فرا نرسیده است؟

اخراج 50کارگر لاستیک بارز کردستان چهار روز پس از افتتاح کارخانه!

کارگران این کارخانه بدون قراردادیا با قراردادسفید کارمی کنند!

50کارگر لاستیک بارز کردستان چهار روز پس از افتتاح کارخانه اخراج شدند.

کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان می گویند: شرابط کاری ما نامناسب است و مجبور هستیم بدون قرارداد یا با قراردادهای سفید کار کنیم.

به گزارش9فروردین ایلنا،جمعی از کارگران کارخانه لاستیک بارز در کردستان از اخراج همکاران خود خبر دادند.

از قرار معلوم پیمانکار لاستیک بارز در کردستان تعدادی از کارگرانی که قراردادشان تمام شده را اخراج کرده است.

این کارگران که تعداد آنها ۵۰ نفر است قرار است در سال جاری برای دریافت بیمه بیکاری مراجعه کنند.

کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان می گویند: شرابط کاری ما نامناسب است و مجبور هستیم بدون قرارداد یا با قراردادهای سفید کار کنیم.

تجمع اعتراضی عشاير محدوده نشين كشت و صنعت مغان مقابل فرمانداري پارس آباد!

ظهر روز هشتم فروردین ماه،اهالي عشاير محدوده نشين كشت و صنعت مغان در اعتراض به عدم تعيين و تكليف و محروم از امكانات اوليه زندگي در مقابل فرمانداري شهرستان پارس آباد تجمع كردند.

به گزارش منابع خبری محلی،در اين تجمع كه جمعي از اهالي روستاهاي نجف كندي، موسي لو، هزار كندي، صفرلو و … كه جزء روستاهاي محدوده نشين كشت و صنعت مغان هستند، نسبت به عدم ساماندهي، عدم تعيين و تكليف مبني بر ابقا يا انتقالي، عدم دسترسي به امكانات اوليه زندگي و عدم اجراي طرح هادي اعتراض داشتند.

شركت كنندگان در اين تجمع با حمل پلاکاردهایی مبنی بر “محروم از تمامي امكانات اوليه زندگي و خدمات دولتي پس از 38 سال از انقلاب اسلامي” ، “عشایر در همه جای کشور، از لحاظ فداکاری، شجاعت و شهامت، جزء بهترین افراد مردمند” ، ” stop تخريب مراتع و چراگاه احشام عشاير توسط كشت و صنعت مغان” و ” اعتراض به عدم كفايت و ناكار آمدي مسئولين منطقه” خواستار رسیدگی به این مشکل گریبانگیر عشاير و روستاهاي محدوده كشت و صنعت مغان شدند.

گفتني است، چندين سال است كه كشمكش ها و اختلافات بین عشایر و کشت و صنعت‌ مغان تا كنون ادامه داشته و به گونه اي پيش رفته است كه هر بار مسوولان از ابقا يا انتقال 12 روستا به یک سایت 90 هکتاری خبر داده اند بدون آنكه اقدام جدي در اين زمينه انجام داده باشند و به بخاطر همين اختلافات، عشاير و روستاهاي محدوده نشين تا كنون از طرح هادي و… بي نصيب مانده اند.

جان باختن یک کارگر پتروشیمی تندگویان بر اثر سقوط بوم جرثقیل!

ظهرامروز10فروردین،یکی از کارگران پتروشیمی تندگویان به نام «علی حیدری» در حین انجام کار بر اثر سقوط بوم جرثقیل جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع  خبری محلی، این کارگر بر اثر این حادثه دچار آسیب دیدگی شدید و برای انجام مداوا به بیمارستان بندر ماهشهر منتقل شد اما با وجود تلاش تیم پزشکی برای نجات جان وی، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان جان باخت.

رئیس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان در این خصوص اظهار داشت: جرثقیل در حال جابه جایی یک شوی بوده که متأسفانه بر اثر خروج بوم جرثقیل از ریل و سقوط آن روی کارگر، دچار آسیب دیدگی شدید می شود و متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

دهم فروردین ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com