اخباروگزارشات کارگری10اردیبهشت1396(همراه باضمیمه گزارشی از مبارزه و اعتراضات کارگری در سال ۱۳۹۵)

admin   آوریل 30, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری10اردیبهشت1396(همراه باضمیمه گزارشی از مبارزه و اعتراضات کارگری در سال ۱۳۹۵) بسته هستند

بایگانی

بازداشت 4 کارگرمعترض کارخانه سیمان کارون درآستانه اول ماه مه روزجهانی کارگر!

تجمع  همکاران کارگران بازداشتی مقابل پاسگاه شهر گلگیر!

صبح امروز( ۱۰ اردیبهشت ماه)،4کارگر معترض کارخانه سیمان کارون با شکایت کارفرما به پاسگاه شهر گلگیر احضار واز صبح امروز تا لحظه انتشار این خبر در بازداشت هستند.

جمع زیادی از کارگران این کارخانه در حمایت از کارگران احضار شده مقابل پاسگاه شهر گلگیر که در مجاورت این واحد صنعتی است، تجمع کرده‌اند.

تعدادی از کارگران این واحد صنعتی به ایلنا گفتند: که دلیل احضار همکاران آنها سلسله تجمعات اعتراضی بوده است که در بهمن واسفند ماه سال گذشته توسط مجموعه کارگران شاغل در این واحد  برپا شده است.

به گفته این کارگران ظاهرا کارفرمای کارخانه سیمان کارون به اتهام  انجام اغتشاش ، اخلال در نظم و جلوگیری از اجرای پروژه فاز دوم کارخانه این شکایت را مطرح کرده است .

از قرار معلوم تعداد زیادی از کارگران این کارخانه در حمایت از کارگران احضار شده مقابل پاسگاه شهر گلگیر که در مجاورت این واحد صنعتی است، تجمع کرده‌اند.

برپایه این اطلاعات گفته می‌شود که کارگران احضار شده از صبح امروز تا لحظه انتشار این خبر در پاسگاه شهر گلگیرحضور دارند.

درهمین رابطه:

*احضار4 کارگرمعترض کارخانه سیمان مسجدسلیمان به دادسرا درپی شکایت کارفرما!

4 نفر از کارگران معترض کارخانه سیمان مسجد سلیمان (کارون) با شکایت کارفرما به دادسرای مسجد سلیمان احضار شدند.

کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان که دلیل احضار همکاران آنها اعتصاب 50روزه وسلسله تجمعات اعتراضی بوده است که از بهمن واسفند ماه سال گذشته در این واحد  تولیدی برپا شده بود.

برپایه گزارش امروز ایلنا،گفته می‌شود که ۴ کارگر  احضار شده از سوی کارفرما به انجام اغتشاش ، اخلال در نظم و جلوگیری از اجرای پروژه فاز دوم کارخانه متهم شده‌اند و  قرار است صبح روز چهارم اردیبهشت ماه در محل دادسرای مسجد سلیمان حاضر شوند.

در عین حال همکاران این کارگران تاکید دارند دلیل اعتراض‌های پنجاه روزه آنان  پرداخت نشدن دست کم ۴ماه حقوق معوقه بوده است و هیچ کدام از کارگرانی که اکنون کارفرما از آنها شکایت کرده است در شکل گیری و استمرار این اقدام  اعتراضی نقش خاصی نداشته‌اند.

همچنین از سوی کارگران گفته می شود اجرای پروژه فاز دوم کارخانه از سال ۹۲ متوقف شده است.

*پایان اعتصاب 50روزه کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان بدنبال وعده پرداخت قطره چکانی مطالباتشان!

سرانجام صبح امروز شنبه ( 7 اسفند ماه) کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان با دریافت یک ماه از مطالبات معوقه خود به اعتصاب 50 روزه خود خاتمه دادند و در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان مسجد سلیمان از سرگرفته شد.

این کارگران که دستمزد  آبان ماه خود را دریافت کرده اند در ادامه می‌گویند هنوز بابت  سه ماه مطالبت مزدی پرداخت نشده که مربوط به ماههای آذر ، دی وبهمن از کارفرما طلبکارند.

به گزارش7اسفندایلنا، در عین حال  کارفرما صبح امروز وعده پرداخت یک ماه دیگر از مطالبات مزدی و عیدی وپاداش پایان سال برای چند روز آینده داده است.

همچنین گفته می‌شود  کارفرما، پرداخت  مابقی معوقات مزدی کارگران را به ماه های نخست سال آینده(96) موکول کرده است.

این کارگران ادامه می دهند: با وجود همه مشکلاتی که در چند ماه گذشته با تعطیلی کارخانه متحمل شده‌اند از مسئولان استانی وشهرستانی می‌خواهیم برای تداوم تولید واشتغال کارگران سیمان مسجد سلیمان  همه تلاش خود رابه‌کار گیرند.

 

گرامی باد اول ماه مه(11اردیبهشت) روزهمبستگی جهانی کارگران

زنده باد گفتگو و همکاری مشترک تشکل ها ونهادهای مستقل کارگری

گسترده باد پیوند فعالین کارگری مستقل با سازمان دهندگان اعتراضات کارگران،معلمان،پرستاران وبازنشستگان

– تجمع کارگران بازنشسته صنعت فولاد برای دومین روزمتوالی مقابل اداره کاراستان اصفهان!

تجمع اعتراضی کارگران فصلی بیکارشده بخش کشاورزی مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه!-

– دومین روزتجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

– بیانیه کارگران و خانواده های کارگری شهر سنندج به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

– احضار فارس گویلیان از فعالین کارگری سنندج به حفاظت نیروی انتظامی

– رحمان گلچهره: به مناسبت آغاز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و  دوازده اردیبهشت روز همبستگی معلمان ایران

– درخواست عفو بین الملل از ایران:

فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید و به حقوق کارگران احترام بگذارید

– عدم پرداخت مطالبات کارگران اشکان چینی پس از4تعطیلی کارخانه!

– برکارگران شهرداری تهران چه می گذرد؟!

– تجمع اعتراضی اهالی امین‌شهر انار نسبت به مسدودشدن یک چهار راه!

– تجمع اهالی روستای حسن‌آباد سنندج در اعتراض به وضعیت نامطلوب جاده مقابل شهرداری!

– مرگ  یک کارگرساختمانی بر اثر ریزش آوار در بابل

تجمع کارگران بازنشسته صنعت فولاد برای دومین روزمتوالی مقابل اداره کاراستان اصفهان!

اخباروگزارشات کارگری:امروز10اردیبهشت ماه،کارگران بازنشسته صنعت فولاد برای دومین روزمتوالی دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق،همسان سازی نکردن حقوق وومحرومیت از خدمات درمانی، مقابل اداره کاراستان اصفهان تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،160 نفر از کارگران بازنشسته فولاد مبارکه اصفهان و ذوب آهن  دوباره مقابل اداره کل تعاون ، کار ورفاه اجتماعی استان اصفهان تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع در رابطه با دلیل تجمع امروز اظهار کرد: بازنشستگان شرکت ذوب‌آهن، از سال 94 از دریافت خدمات درمانی محروم شده و برای درمان خود مجبور به پرداخت تعرفه‌های آزاد شده‌اند.

وی در ادامه افزود: مضاف بر این، دریافتی بازنشستگان صندوق فولاد مشمول تبصره پنج ماده 109 آیین‌نامه بازنشستگان در رابطه با همسان‌سازی حقوق‌ها نشده است و به همین دلیل تفاوت فاحشی بین دریافتی بازنشستگان قدیم و جدید صندوق فولاد به وجود آمده است.

این بازنشسته معترض صنعت فولاد در رابطه با پاسخ ارائه‌شده از سوی مسؤولان نیز اعلام کرد: مسؤولان اعلام کردند که جلسه‌ای با شرکت ذوب‌آهن برای رفع مشکل درمان کارگران برگزار خواهد شد و اعتراض در مورد عدم همسان‌سازی حقوق‌ها نیز به وزارت خانه مربوطه اعلام خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد: حقوق بازنشستگان صندوق فولاد سه ماه است که پرداخت‌نشده و برای پرداخت آن نیز جوابی دریافت نکرده‌ایم.

یکی دیگراز بازنشستگان حاضردرتجمع امروزگفت: مدتی است این کارگران در زمینه اجرا نشدن تبصره 5 ماده 109 مبنی بر حقوق یکسان سازی بازنشستگان موخر و مقدم و بیمه تکمیلی این گروه معترض هستند.

وی افزود: باتوجه به اینکه این گروه از جامعه صنعت در دوره بازنشستگی اغلب بیمار هستند و هزینه های درمان آنها پرداخت نمی شود خواستار زیرپوشش قرار گرفتن بیمه تکمیلی هستند.

وی گفت: 45 هزار نفر از 85 هزار کارگر بازنشسته معادن ، فولاد و ذوب آهن در اصفهان زندگی می کنند.

امروز همچنین این جامعه صنعتگر در نامه ای به مدیرکل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان اصفهان خواستار رسیدگی به مشکلات این کارگران و تقاضای عملی شدن خواسته های آنها شدند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد مقابل اداره کار استان اصفهان!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزشنبه9اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران بازنشسته صنعت فولاد دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،مطالبات معوقه ومشکلات بیمه مقابل اداره کار استان اصفهان تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،علیرغم وعده و وعیدها،حقوق کارگران بازنشسته صنعت فولاد کماکان بموقع پرداخت نمی شود،از پرداخت مطالبات معوقه اشان هم خبری درمیان نیست ومشکلات بیمه ای شان هم پابرجاست.

یکی از این کارگران در درگفتگو با خبرنگاری اظهار داشت: ابتدا امور بازنشستگان فولاد زیرنظر وزارت معادن و فلزات بود، سپس زیر نظر وزارت صنعت و معدن قرار گرفت و بعد از آن زیر نظر وزارت تعاون قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ یک از این دستگاه‌ها به مشکلات ما رسیدگی نکردند، گفت: ما اکنون زیر نظر وزارت تعاون قرار داریم اما آنها نیز به مشکلات ما بی توجه هستند.

این بازنشسته فولاد درباره معوقات پرداخت نشده، گفت: حقوق ما را از پیش از عید نوروز تا کنون پرداخت نکرده‌اند، علاوه بر این معوقات نیز داده نشده و مشکل بیمه نیز داریم. همچنین از سال 86 تاکنون هر مبلغی که اضافه شده را پرداخت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: خرج‌ها چندین برابر شده و جیب ما خالی است.

قابل یاد آوی است که،صندوق بازنشستگی فولاد به دلیل بروز مشکلات مالی و کسری بیش از 24 هزار میلیارد تومانی در حال حاضر توانایی ایفای تعهدات به مستمری‌بگیران خود را نداشته و مطالبات از دولت و عدم پرداخت آن نیز بر حجم مشکلات این صندوق افزوده است.

به گفته بازنشستگان این صندوق، بودجه یک هزار و 200 میلیارد تومانی در نظر گرفته‌شده برای این صندوق در بودجه 96، حلال مشکلات این صندوق نیست و طرح ادغام این صندوق با صندوق بازنشستگی نیز موجب کاهش سطح رفاه بازنشستگان صندوق فولاد می‌شود.

تجمع اعتراضی کارگران فصلی بیکارشده بخش کشاورزی مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه!

صبح امروز10اردیبهشت، جمعی ازکارگران فصلی بخش کشاورزی مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه در اعتراض به بیکارشدن پیش از پایان بهره برادری نیشکردر محل ورودی درب کارخانه تجمع کردند.

درهمین رابطه ایلنا بنقل ازکارگران نوشت ،اردیبهشت ماه هر سال همزمان با پایان  بهره برداری نی شکر، فعالیت کارگران فصلی بخش کشاورزی که تعدادشان به حدود ۵۰۰ نفر می رسد خاتمه و در نتیجه همه آنها بیکار می شوند.

از قرار معلوم سال جاری فعالیت بخش کشاورزی با پایان بهره برداری نیشکر خاتمه نیافته ایت اما براساس تصمیم کارفرما کارگران مذکور بیکار و به جای آنها تعدادی از افراد غیر بومی مشغول کار شده‌اند.

کارگران معترض گفتند اگر کارفرما به نیروی کار جدید  نیاز دارد چرا از کارگران فصلی  که سالهاست در این واحد مشغول کارنداستفاده نمی‌کند.

دومین روزتجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

صبح دیروز وامروز(9و10اردیبهشت)،نزدیک به ۴۲۰ کارگر شرکت حمل ونقل خلیج فارس در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرما در محوطه این شرکت تجمع کردند.

همزمان با کارگران  تعدادی از راننده های تجاری شرکت حمل ونقل خلیج فارس به نمایندگی از ۶۲۰ راننده نیز بابت  ۴۲ میلیارد تومان از مطالبات خود  خارج از محوطه مقابل درب ورودی شرکت دست به اعتراض زده اند.

این کارگران بااشاره به اینکه مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس از زمان مدیریت جدید آغاز شده است  در ادامه به ایلنا گفتند: کارفرمای بخش خصوصی  این واحد خدماتی که از اردیبهشت سال ۹۵ مسئولیت این آن را بر عهده گرفته است حق اضافه کاری ، کارانه،بهره بری وبیمه تکمیلی  حدود ۱۲۰۰ نفر از کارگران را پرداخت نمی کند.

از قرار معلوم  همزمان با کارگران  تعدادی از راننده های تجاری شرکت حمل ونقل خلیج فارس به نمایندگی از ۶۲۰ راننده نیز بابت  ۴۲ میلیارد تومان از مطالبات خود  خارج از محوطه مقابل درب ورودی شرکت دست به اعتراض زده اند.

بیانیه کارگران و خانواده های کارگری شهر سنندج به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

اول ماه مه روز جهانی کارگر است. روز همبستگی طبقاتی کارگران و کیفرخواست طبقه کارگر علیه سرمایه داری است. این روز را به همگی کارگران و خانواده هایشان تبریک می گوییم .

اول ماه مه امسال را در حالی گرامی می داریم که تمامی شواهد حاکی از بدتر شدن وضعیت زندگی و معیشت کارگران است . فقر ، گرانی ، بیکاری ، عدم امنیت شغلی ، قراردادهای موقت و سفید امضاء ، اخراج سازی ها ، نبود ایمنی کار و … نمونه های کوچک از مشکلاتی هستند که طبقه کارگر امروزه با رگ و پوست و استخوان خود لمس می کند . هر روز به بهانه ای به معیشتمان حمله میکنند .

درست زمانی که شاهد رسوایی های مالی مدیران و آمار نجومی فیش های حقوقی هستیم که لایحه ی اصلاحیه ی قانون کار ( سند بردگی طبقه کارگر ) به مجلس می رود و خوشبختانه به دلیل مقاومت سرسختانه بخش هایی از طبقه کارگر ایران تا مدتی نامعلوم مسکوت می ماند .

سرمایه داری در سراسر جهان و بخصوص ایران برای بالابردن نرخ سود و سرشکن نمودن بحران ها و خساراتی که خود به بار می آورد هیچ راهی مناسبتر ازحمله به زندگی طبقه کارگر و رفاهیاتی که با مبارزه و فداکاری در دهه های گذشته به دست آورده ایم ندارد . خصوصی سازی های گسترده و مقررات زدایی ، پروژه های ضرب الاجلی و جهانی هستند که اختیاراتی وسیع را به سیستم سرمایه داری می دهد تا به هر شکلی که خود مناسب می بیند با نیروی کار برخورد کند ، دولت در ایران هم تماما مجری همین برنامه ها بوده و هست…

همچنین سال گذشته ما در سطح جهان شاهد سالی به شدت سیاه و تاریک بودیم .

سرمایه داری جهانی و هم پیمانان منطقه ایش به واسطه انواع گروه ها و فرقه های قومی و مذهبی مرتجع با جنگ افروزی و رقابت بر سر منافع سیری ناپذیر خود زندگی بخش وسیعی از طبقه کارگر و زحمتکشان خاورمیانه و شمال آفریقا و سایر نقاط جهان را به خاک سیاه کشیده و هر روز شاهد قتل عام و آوارگی میلیون ها انسان بیگناه ، زن و مرد و کودک و سالخورده می باشیم .

سرمایه داری عامل مستقیم جنگ ، جنایت ، توحش ، بی حقوقی ، فقر و فساد و تمامی بدبختی هایی است که بشر تا به امروز با آن روبرو می باشد . تمامی رفاهیات و امکانات موجود در جهان آفریده زحمت و کار ما کارگران است که نباید از آن بی بهره باشیم بلکه بایستی تماما در خدمت سعادت و خوشبختی بشریت باشد .

ما با محکوم نمودن تمامی مصیبتهای برخاسته از سیستم سرمایه داری ، تاکید می کنیم رهایی کامل از این وضعیت تنها در گرو متشکل شدن و اتحاد طبقاتی ما کارگران حول منافع مشترکمان فارغ از هر نوع هویت ملی ، قومی ، نژادی ، مذهبی ، جنسی و غیره می باشد .

ما جمعی از کارگران و خانواده هایمان در سنندج ضمن حمایت از تمامی مراسمات مستقل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر ( اول ماه مه ) در تاریخ 8 / 2 / 1396 در میدان گاز سنندج به پیشواز اول ماه مه حضور یافته و مطالبات خود را به شرح زیر اعلام می داریم :

1-به رسمیت شناختن روز جهانی کارگر و تعطیلی این روز در تقویم رسمی کشور .

2-ایجاد اشتغال برای تمامی افراد آماده به کار بالای 18 سال و یا پرداخت بیمه بیکاری مکفی .

3-توقف اخراج و بیکار سازی کارگران به هر بهانه ای .

4-لغو قراردادهای موقت ، یک طرفه و سفید امضاء و تامین امنیت کامل شغلی کارگران .

5-حداقل دستمزد تعیین شده 930 هزار تومان مرگ تدریجی ما کارگران و میلیون ها خانواده کارگری می باشد . ما خواهان حقوقی برابر با استانداردهای شایسته و درخور شان انسان امروز می باشیم .

6-پرداخت فوری دستمزدهای معوقه بدون هیچ عذر و بهانه ای ، همچنین عدم پرداخت آن بایستی جرم محسوب شود و خسارت ناشی از آن جبران گردد .

7-تعیین دستمزد توسط نمایندگان واقعی کارگران با پشتوانه وسیع طبقه کارگر .

8-برخورداری تمامی بازنشستگان از یک زندگی مرفه و به دور از مشکلات اقتصادی .

9- ایجاد بالاترین استانداردهای بهداشتی و ایمنی محیط کار .

10-حق ایجاد تشکل های مستقل کارگری ، به رسمیت شناختن اعتصاب ، تجمع و راهپیمایی .

11-برابری کامل زن و مرد در کلیه ی عرصه های اقتصادی ، اجتماعی و …

12-کار کودکان باید لغو گردد و تمامی کودکان مستقل از موقعیت اقتصادی و اجتماعی والدین، نوع جنسیت و وابستگی های ملی، قومی و مذهبی از امکانات آموزشی، رفاهی و بهداشتی رایگان برخوردار باشند .

13-لغو تبعیض نسبت به کارگران مهاجر .

14-برداشتن هرگونه فشار ، بی حرمتی ، تهدید و بازداشت فعالین کارگری ( کارگران ، معلمین ، پرستاران و … ) .

15-تحرکات نظامی دولت های سرمایه داری و متحدین آنها در محل کار و زندگی مردم از جانب احزاب ، جریانات و دولت های منطقه علیه همسرنوشتی و مبارزه مشترک طبقاتی کارگران است و بایستی فورا خاتمه یابد .

کارگران و خانواده های کارگری سنندج و حومه

8 اردیبهشت 1396

احضار فارس گویلیان از فعالین کارگری سنندج به حفاظت نیروی انتظامی

براساس خبر دریافتی در تاریخ 07/02/1396 فارس گویلیان یکی از کارگران فعال شهر سنندج، توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی سنندج احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، فارس گویلیان توسط مامورین حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در ارتباط با روز جهانی کارگر مورد بازجویی قرار گرفته است. مامورین این نهاد امنیتی به این فعال کارگری تذکر داده اند که نباید در مراسم های غیر دولتی روز جهانی کارگر و روز معلم شرکت کند.

لازم به یاد آوری است که فارس گویلیان در جریان برگزاری اول ماه مه،روز جهانی کارگر سال 1386در سنندج، همراه با جمع دیگری از کارگران شرکت کننده در این مراسم، بازداشت گردید و به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به احکام شلاق محکوم شده بود.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 9 اردیبهشت 1396

رحمان گلچهره: به مناسبت آغاز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و  دوازده اردیبهشت روز همبستگی معلمان ایران

روز 12 اردیبهشت 1340 گروهی از معلمان به عنوان اعتراض به شرایط سخت معیشتی خود در آن دوران ، جلوی مجلس در میدان بهارستان تهران تجمع کردند که ابوالحسن خانعلی دبیر یکی از دبیرستانهای غرب تهران نیز در آن شرکت داشت. دکترخانعلی در سال 1311 در روستای کن تهران متولد شد و پس از اخذ مدرک لیسانس در سال 1335 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. وی همزمان با شغل معلمی در دوره دکترای فلسفه دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بود. این آموزگار آزاده همراه با هزاران همکار خود در این تجمع اعتراضی شرکت کرده بود که از سوی پلیس به تجمع کنندگان تیراندازی و بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

این حادثه آنچنان بازتاب گسترده ای درجامعه داشت که حکومت پهلوی در مقابل خشم و نفرت معلمین مجبور به برکناری رئیس کلانتری و حتی پذیرش استعفای شریف امامی نخست وزیر وقت شد. ازآن پس 12 اردیبهشت با توجه به این رویداد وبا توجه به ماهیت اعتراضی و مطالباتی آن، بعنوان روز معلم در میان معلمین برسمیت شناخته شد.

اما در اولین ماه های پس از انقلاب 1357، دولت جدید به بهانه ترور مطهری، سعی در مصادره این روز و خالی کردن آن از محتوای اعتراضی و حق طلبی معلمان کرد و در این راستا، سالهای سال محصلین و معلمان را به کف خیابان ها کشاندند و با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و ارائه نمایشهای  انقلابیگرانه، هر آن چیزی را که علیه آموزش و زندگی و معیشت معلمان و شان و منزلت آنان بود به پیش بردند.

علاوه بر این، خاصیت بادآورده این ترور در 12 فروردین 58 برای حکومت و تلاش برای مصادره روز معلم در آن دوران منفعت های سیاسی معینی را نیز برای حکومت در بر داشت. بطوریکه هم یاد و خاطره دکتر خانعلی بعنوان چهره و نماد جنبش اعتراضی معلمان می بایستی فراموش می شد وهم می باید سایه سنگینی بر 11 اردیبهشت (روزهمبستگی جهانی کارگر) انداخته میشد تا از حضور پر رنگ و خاصیت کارگری و ضد سرمایه داری این روز درجو ملتهب و انقلابی آن دوران کاسته شود.

اما با فاصله گرفتن از آن دوران ، مطالبات معطل مانده انقلاب و محدودیت های رو به گسترش و سخت تر شدن شرایط زندگی ومعیشت کارگران و معلمان در بیش از سه دهه، هم سرنوشتی مشترکی را پدیدآورد که از سرحادثه ، نزدیکی این دو تاریخ را همچون نمادی به نزدیکی و اتحاد این دو جنبش نیروی کارمزدی تبدیل کرد.

مطرح شدن روزی که قرار بود با استفاده تبلیغاتی از نام و اعتبارمعلم ، ابزاری برای فراموشی شخصیت های اعتراضی جنبش معلمین و نیز استتار روز جهانی کارگر باشد ، امروز این دو روز درکنار هم به  روز اتحاد کارگر و معلم تبدیل شده است.

سال گذشته در چنین روزهایی جعفرعظیم زاده و اسماعیل عبدی دوتن از رهبران برجسته و مسئول جنبش اعتراضی کارگران و معلمان، با صدور بیانیه مشترک و اعتصاب غذا از درون زندان حرکت متحدانه ای را در اعتراض به امنیتی کردن پرونده های فعالین کارگری و معلمان آغاز کردند . امروزهم در سالگرد صدور آن بیانیه و حرکت متحدانه ، بار دیگر اسماعیل عبدی اعتراض به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی کارگران و معلمان و با خواست خارج کردن اینگونه اتهامات واهی از پرونده اش از امروز دهم اردیبهشت ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

گرامیداشت ایام و روزها برای کارگران، معلمان ، پرستاران و مزد بگیران جامعه ، نه شادباش ها ونمایشهای مشمئزکننده نقل و نبات یا مراسم های دولتی بی محتوا مثل روز پرستار ! که بمناسبت آن توی یک روزی ،یک چند تا بیمارستان که خوب تو چشم میخوره را کاغذ رنگی میزنند و یک چند تا گلدون گل هم میگذارند وسط یک سالن ،و بعد هم یک آقایی یا خانمی از یک نهادی ،که لزومی هم ندارد از پزشکی و پرستاری چیزی بداند، می آید و از توسعه بهداشت واز اینکه در آینده چه ها که نخواهیم کرد سخن میگوید و آخر سر هم چند عکس یادگاری با پرستارها برای روز مبادا میگیرد و سر پرستار را شیره میمالد و میرود پی کارش! بعد همان پرستار که چند شب نخوابیده و  روزهایش را هم دنبال هزار و یک مشغله زندگی اش بوده ، وقتی مراسم «روزش» تمام میشود بر میگرده به دنیای واقعی. در نتیجه این روزها برای ما فرصتی برای طرح مطالبات انباشته شده ای است که طی بیش از سه دهه از زندگی مان گرفته شده و روز فریاد متحدانه بخشهای مختلف نیروی کار مزدی است علیه شرایط موجود.

هم اکنون ، معلمان با بهره گیری از چنین روزهایی بعنوان فرصت ، آنرا به صدای اعتراضاتش علیه تمام بی عدالتی ها وعلیه فقر تحمیل شده، و علیه مزد ومعیشت تحقیر شده اش تبدیل نموده اند. معلم ، این روز  را  روز اتحاد و همبستگی صفوف خود برای کسب مطالبات بر حق چندین دهه سرکوب شده، وبرای برخوردار شدن از زندگی یک انسان مرفه جستجو میکند!

معلم بعنوان یک نیروی عظیم کارمزدی ،به لحاظ نقش و جایگاهش در قلمرو اقتصاد کنونی از انچنان ظرفیت و حقانیت اجتماعی  با قابلیت سازمان یابی بالائی برخوردار است که ضمن قدرت تاثیرگذاری متقابل بر سایر بخش های نیروی کارمزدی ، نقشی موثر بر پیشروی مطالبات جامعه بطور کل خواهد داشت!

معلم آن بخش از نیروی کار مزدی در قلمرو اقتصاد ست که بر متن یک کشمکش هر روزه و دائمی ، برای بهبود وضعیت مزد و معیشت، برای بهبود شرایط زیست انسانی اش ، در کنار سایر بخش های نیروی کار مزدی جنگیده است! آنچه او را بعنوان یک نیروی اجتماعی مزدبگیر در برابر نظم موجود سرمایه سازمان داده و به صف کرده است، نه تنها دفاع از مطالبات صنفی اش بعنوان بخشی از نیروی اجتماعی کارمزدی،بلکه رابطه متقابل و جدا ناپذیرش با منافع کل جنبش طبقه کارگر در گام هایی ست که برای آزادی خواهی و برابری طلبی بر میدارد!

در این روز در دل نواختن مارش اعتراضی معلمان علیه شرایط موجود ، آزادی بی قیدو شرط اسماعیل عبدی و برآوردن خواسته اعلام شده اش را به یکی از مطالبات اصلی تبدیل کنیم.

رحمان گلچهره – کارگر پروژه ای عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران

درخواست عفو بین الملل از ایران:

 فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید و به حقوق کارگران احترام بگذارید

سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه در بیانیه ای هشدار داد در آستانه ی روز جهانی کارگر در روز ۱ ماه می، چندین فعال کارگری در زندان هستند و برای بسیاری دیگر به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز صنفی  احکام زندان تا 10 سال صادر شده است .

عفو بین الملل یک بار دیگر از مقامات ایران خواست تا کسانی که به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز کارگری زندانی شده اند را فورا و بدون قید شرط آزاد و حکمهای سنگین زندان که به دلائل مشابه برای فعالان دیگر صادر شده را لغو کنند. این سازمان همچنین از مقامات خواست به ممنوعیت و سرکوب اتحادیه های مستقل کارگری پایان دهند و بگذارند کارگران گردهمایی های مسالمت آمیز از جمله در روز جهانی کارگر برگزار کنند و از حق تشکیل و عضویت در اتحادیه های مستقل کارگری استفاده کنند تا در جهت بهبود معیشت خویش که به گفته کارگران بیش از پیش سخت و فقرزده شده قدم بردارند.

فعالان کارگری که در حال حاضر به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز زندانی اند عبارتند از اسماعیل عبدی معلم ریاضی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران) که در حال گذراندن حکم شش سال زندان است و بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته ی پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری که نزدیک به ۷ سال است در زندان به سر میبرد و با دو پرونده جداگانه مجموعا به ۱۳ سال زندان محکوم شده است. اسماعیل عبدی با انتشار نامه ایی در تاریخ 2 اردیبهشت اعلام کرد از روز 10 اردیبهشت در همبستگی با تمام معلمان و کارگران و در اعتراض به عدم استقلال قوه ی قضاییه و صدور احکام امنیتی برای فعالان تشکل های صنفی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

از دیگر فعالان کارگری که با خطر زندانی شدن روبه رو هستند عبارتند از: محمود بهشتی لنگرودی، محمدرضا نیکنژاد و مهدی بهلولی، سه عضو سابق یا فعلی هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، محمود صالحی، عضو کمیته ی پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، داوود رضوی، ابراهیم مددی و رضا شهابی، سه نفر از اعضای سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه و جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد، دو تن از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران.

تمامی این افراد پس از محاکمه های به شدت ناعادلانه در دادگاههای انقلاب با اتهاماتی بی اساسی مانند «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «اخلال در نظم عمومی» و «تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به زندانهای طولانی مدت ۵ تا ۱۱ سال محکوم شده اند. در حال حاضر بیشتر آنها با قرار وثیقه آزاد و منتظر نتیجه رسیدگی دادگاه تجدیدنظر هستند. رضا شهابی که از مهر ماه سال 1393 پس از گذراندن چهار سال زندان به مرخصی درمانی آمده بود اخیرا به زندان فراخوانده شده است.

دادنامه های صادره علیه این فعالان به روشنی نشان میدهد که تا چه اندازه فعالیتهای مسالمیت آمیز کارگری به عنوان سند «اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاهها مورد استفاده قرار میگیرد. فعالیتهایی که در دادنامه ها مشخصا از آن اسم آورده شده عبارتند از برگزاری تجمعات مسالمتآمیز از جمله در روز جهانی کارگر، شرکت در تظاهرات صلحآمیز علیه دستمزدهای پایین، انتشار عکسهای تظاهرات کارگری در اینترنت، دریافت دعوتنامه برای شرکت در جلسات بین المللی اتحادیه های کارگری، امضای بیانیه در حمایت از اتحادیه های کارگری و جمع آوری امضا برای درخواست افزایش حداقل دستمزد

سرکوب تجمعات روز جهانی کارگر.

به گفته عفو بین الملل به نظر میرسد مقامات ایران قرار است امسال نیز مطابق رویه سالهای گذشته حق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز به مناسبت روز جهانی کارگر را زیر پا بگذارند. اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده است که در آستانه روز جهانی کارگر ماموران اطلاعاتی چند تن از فعالان اتحادیه های کارگری از جمله علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکایکارگرات نیشکر هفت تپه در دزفول و شیث امانی عضو هیات مدیر اتحادیه آزاد کارگران ایران در سنندج  را برای بازجویی احضار کردند و آنان را از برگزاری تجمع در این روز برحذر داشته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا سال گذشته نیروهای امنیتی مانع از برگزاری تجمعات روز جهانی کارگر شدند و دست کم ۱۲ تن از فعالان اتحادیه های کارگری را در شهرهای مختلف بازداشت و ۴ تن دیگر را برای بازجویی احضار کردند.

در دادنامه هایی که مورد مطالعه عفو بین الملل قرار گرفته شرکت در تجعات روز جهانی کارگر به طور دائم به عنوان مصداق «تبلیغ علیه نظام» یا دیگر جرائم امنیت ملی آمده است. در برخی موارد مانند پرونده کارگر ساختمانی عثمان اسماعیلی این فعالیت اصلیترین مبنای محکومیت بوده است. شعبه یک دادگاه انقلاب سقز در کردستان عثمان اسماعیلی را در اکتبر ۲۰۱۵ به یک سال زندان محکوم کرد. او در حال حاضر در انتظار نتیجه جلسه رسیدگی دادگاه تجدید نظر است که در مارس ۲۰۱۷ برگزار شد.

در آستانه تجمعات برنامه ریزی شده برای روز جهانی کارگر، عفو بین الملل از مقامات ایران میخواهد به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام گذاشته و اقدامات سرکوبگرانه برای ممانعت از برگزاری تجمعات مسالمت آمیز را پایان دهند.

پیشینه

مقامات ایران با جرم انگاشتن فعالیتهای مسالمتآمیز کارگری و ایجاد ممنوعیت برای تشکیلاتحادیههای کارگری مستقل تعهدات حقوق بشری ایران تحت قوانین بینالمللی را به طور فاحش نقض میکنند. میثاق بینالمللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هر دوی آنها را امضا کرده مقامات ایران را متعهد میکند که به آزادی بیان، اجتماعات و گردهمایی و همچنین حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه منتخب خود احترام گذاشته و از آن محافظت کنند. فعالان کارگری همچنین تحت حمایت اعلامیه مدافعان حقوق بشر قرار میگیرند که بر وظیفه دولتها در رعایت حق دفاع از حقوق بشر و محافظت از مدافعان حقوق بشر در برابر آزار و اذیت، دستگیری و بازداشت خودسرانه، شکنجه و دیگر بدرفتاریها تاکید می کند. حق دفاع از حقوق بشر شامل حق دفاع از فعالیت اتحادیه های کارگری مستقل می شود.

حقوق کارگر جزء حقوق بشر است. عفو بین الملل ضمن همبستگی با فعالان اتحادیههای کارگری در ایران، برای تحقق حق تشکیل اتحادیه های کارگری مستقل کنار آنها میایستد و از تلاش آنها برای رسیدن به روزی که تمام افراد در ایران از حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود، از جمله برخورداری از شرایط مطلوب و منصفانه کار، امنیت اجتماعی و استانداردهای مناسب زندگی برای خود و خانواده شامل دسترسی به خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش و مراقبت های پزشکی مناسب بهرهمند شوند، حمایت میکند.

عدم پرداخت مطالبات کارگران اشکان چینی پس از4تعطیلی کارخانه!

با گذشت بیش از چهار سال از تعطیلی کارخانه اشکان چینی هنوز مطالبات کارگران این کارخانه پرداخت نشده است.

به گزارش10اردیبهشت ایلنا، فعالیت کارخانه «اشکان چینی » در قزوین  یکبار با ۲۰۰ کارگر در سال ۹۲ وبار دیگر مرداد ماه سال  ۹۴ با ۱۵۰ کارگر به دلیل آنچه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» خوانده شده‌است، تعطیل  اعلام شد و از آن زمان تاکنون هنوز بخش عمده ای از مطالبات کارگران‌ اخراج شده این واحد تولیدی پرداخت نشده است.

به نقل از کارگران این کارخانه تولید کننده ظروف چینی گفته می‌شود که  مجموع مطالبات مزد ی وبیمه‌ای ۲۰۰ کارگری که در سال ۹۲ بیکار شده اندبه بیش از یک میلیارد تومان می رسد و علاوه بر آن ۱۵۰ کارگر دیگری که در فاصله زمانی بازگشایی  کارخانه چینی اشکان تا تعطیلی مجدد آن  در مرداد ماه سال ۹۴ بیکار شده‌اند تا بیش از ۲ میلیارد تومان  می‌رسد.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود وسایرهمکارانش می‌گویند، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران بیکار شده به صورت مجزا بعد از دریافت ترک کار خود به اداره کار قزوین شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات آنها را داده است اما کارفرما تمکین نکرد و بعد آن پرونده به مراجع قضایی واگذار شده است.

کارگران اشکان چینی در ادامه تصریح کردند:با وجود انکه  در این ۴ سال  کارگران اخراجی طی سه مرحله با دریافت حکم توقیف از مراجع قضایی ، اموال کارخانه را برای فروش به مزایده گذاشته اند اما هر بار  به دلایلی نامعلومی امکان  فروش برای آنها مهیا نشده وآنان هنوز به مطالبات خود نرسیده اند.

برکارگران شهرداری تهران چه می گذرد؟!

اگر بخواهیم وضعیت شغلی و معیشتی کارگران شهرداری را بررسی کنیم، غیر از آتش‌نشان‌ها خیلی گروه‌های شغلی دیگر هستند که اوضاع مرتبی ندارند؛ بهشت زهرایی‌ها، کارگران فضای سبز، کارگران میادین میوه و تره بار، کارگران مترو تهران و حتی رانندگان تاکسی.

صبح روز پنج شنبه، سی‌ام دی ماه، همه مقابل صفحه جادویی تلویزیون میخکوب شدند ؛ پلاسکو فروریخت. بخشی از حافظه تاریخی ملت با فروریختن این ساختمان بر سر مردم آوار شد. در مقابل دیدگان مردم وقتی گزارشگر تلویزیون در حال ارائه اطلاعات و شواهد و قراین از آتش‌سوزی در طبقه هشتم و بالاتر این ساختمان بود، کل عمارت فروریخت و یک جای خالی بزرگ روی صفحات گیرنده، جا خوش کرد.

در این حادثه 16 آتش‌نشان و 6 شهروند عادی که آنها هم از کسبه و کارگران ساختمان بودند، جان خود را از دست دادند. پس از این حادثه، تا مدتها همه جا شرح جان‌فشانی‌های آتش‌نشان‌ها بود و قلمفرسایی‌ها شد که آتش‌نشانان بایستی به حق و حقوقشان برسند؛ رفع تبعیض، اجرایی آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور و حق دفاع از منافع صنفی.

حالا که چند ماه گذشته است، عملکرد شهرداری  پس از واقعه را می‌توان این طور ارزیابی کرد: شهادت همکارانِ فداکارِ مردان آتش هم، مسئولان شهرداری را به اجرای وظایف مقید نکرد و این مطالبات همچنان برزمین مانده‌است.

در اسفند ماه، آتش‌نشانان تهرانی طوماری را تحویل اعضای شورای شهر کردند و در آن خواستار اجرایی شدن آیین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای همه آتش‌نشان ها شدند؛ چه پرسنل کارگری و چه کارمندان. حالا بعد از گذشت بیش از دو ماه، یکی از آتش‌نشانان ، می‌گوید: طومار را تحویل دادیم، پیگیری هم کردیم اما از عملیاتی شدن این خواسته قانونی خبری نشد.

وی علاوه بر امکان بازنشستگی پیش از موعد، یکسان سازی حقوق و مزایا را یکی از مهمترین مطالبات آتش‌نشان‌ها و در کل کارگران شهرداری تهران می‌داند و از اصطلاح «برگ صورتی‌ها» و «برگ سبزها» استفاده می‌کند. کارگرهای شهرداری، برگ حکم استخدامشان صورتی است و برای کارمندان، این برگه،  سبز است؛ مرادی می‌گوید اگر کارگران فضای سبز و پیمانکاری‌ها را هم کنار بگذاریم، کارگران برگه صورتی خیلی کمتر از کارمندان عایدی دارند؛ مزایایشان هم کمتر است؛ پاداش پایان خدمت هم، کمتر می‌گیرند؛ گرچه دوندگی‌های یکی دو سال گذشته تا حدی از عمق این تبعیض کاسته اما هنوز تا یکسان سازی و اجرای صحیح کار یکسان- مزد یکسان راه درازی در پیش است.وی می‌گوید در شهرداری تهران آن کسی که جدول حل می‌کند، از آن که  جدول می‌کَنَد، شهر را می‌سازد و آباد می‌کند، خیلی خیلی بیشتر درآمد دارد.

اگر بخواهیم وضعیت شغلی و معیشتی کارگران شهرداری را بررسی کنیم، غیر از آتش‌نشان‌ها خیلی گروه‌های شغلی دیگر هستند که اوضاع مرتبی ندارند؛ بهشت زهرایی‌ها، کارگران فضای سبز، کارگران میادین میوه و تره بار، کارگران مترو تهران و حتی رانندگان تاکسی.

برای ادامه این گزارش به سراغ کارگران بهشت زهرا می‌رویم؛ سراغ آنها که از محروم ترین اقشار کارگران فضاهای شهری هستند؛ سراغ زنان غسالخانه‌ها؛ غساله‌های بهشت زهرا که بار سنگینی بر دوش‌های نحیفشان سنگینی می‌کند.

غساله‌ها می ترسند؛ هم از مدیریت غسالخانه، هم از مدیریت بهشت زهرا و هم از مدیران شهرداری تهران می‌ترسند. به سادگی حاضر به صحبت کردن و درددل نمی‌شوند، می‌گویند خدا رو شکر، لقمه نانی هست، خیلی‌ها در این مملکت و در این وانفسا بیکارند… اما در نهایت با وجود همه ترس ها و دغدغه‌ها راضی می‌شوند کمی هم از خواسته‌هایشان  بگویند؛ در بهشت زهرا، بیش از چهل زن غساله وجود دارد؛ این زن‌ها که روزی هشت ساعت، کاری به راستی سخت و زیان آور را انجام می‌دهند، می‌گویند باید سی سال تمام کار کنیم تا بازنشست شویم؛ آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور برای شرکتی‌های غسالخانه که اجرایی نمی‌شود، باقی هم مشکل لیست های بیمه دارند؛ یعنی در لیست‌های تامین اجتماعی کارگر ساده محسوب شده‌اند یا هنوز هم می‌شوند و بنابراین نمی‌توانند بعد بیست سال جان کندن در غسالخانه تهران، بازنشسته شوند. این زنها همه از درد می‌نالند؛ درد دست و پا، درد کمر و اندام های تحتانی؛ کابوس‌هاس شبانه هم مزید بر علت است….

بعد از این زن‌ها، سراغ کارگران میادین میوه و تره بار می‌رویم؛ در میادین میوه و تره بار تهران، نه از ساعات کاری مشخص خبری هست و نه از بیمه؛ کارگران از بدرفتاری کارفرماها و عدم نظارت مسئولان شهرداری انتقاد دارند و می‌گویند به جای کارگران واقعی، دوست و رفیقهاشان را بیمه می‌کنند؛ سر ما این وسط بی‌کلاه مانده است. یکی از این کارگران که از کردستان به تهران آمده با صدایی خشدار و غمزده و با لهجه شیرین کردی می‌گوید: کجاست جناب شهردار… به او بگویید لازم نیست در مناظره ها وعده ایجاد اشتغال بدهد، به جای این وعده و وعیدها، بیاید اوضاع ما کارگران دربدر شهرداری را ببیند؛ اگر قرار است کاری بکند اول ما را به سامان برساند. این کارگر زحمتکش که ماهها دور از خانه و خانواده مانده گویی می‌خواهد بگوید سنگ بزرگ علامتیست از نزدن…

به هر گوشه شهرداری تهران که سرک بکشیم، اوضاع همین است. وضعیت کارگران فضای سبز که به راستی حاد و غم‌انگیز است؛ شرکت های پیمانکاری، شیره جان کارگران را می‌مکند و پولی که آخر هر ماه نصیب این کارگران می‌شود، حتی گاهی از حداقل دستمزد هم کمتر است. از اینها گذشته، شرکت‌های پیمانکاری فضای سبز، به راحتی از کارگران مهاجر در پروژه های شهری استفاده می‌کنند و حق و حقوق این کارگران را هم نمی‌پردازند.

به آخر راه می‌رسیم؛ قصه کارگران شهرداری تکراری است و پر از دردهایی است که در سالیان دراز انباشته شده؛ از رانندگان تاکسیرانی تهران تا مترویی‌ها و کارگران حمل و نقل، همه و همه از پیمانکاران و شرکت‌های سودجو انتقاد دارند؛ از تبعیض و بی عدالتی و از عدم اجرای قانون. سالهاست که شهرداری تهران این کارگران را دور می‌زند و از آن طرف، جیب عده ای خاص پر می‌شود؛ عده‌ای که از بودجه های شهری حساب های بانکی خود را انباشته می‌کنند، در شهرداری تهران، کم نیستند.

کارگران شهرداری با همه این اجحافات و تبعیض‌ها حق ندارند از حقوق صنفی دم بزنند؛ خیلی از کارگران شهرداری تهران از جمله شاغلین در مترو، حتی نهاد و تشکل صنفی رسمی هم ندارند؛ آنهایی هم که تشکل دارند، قدرت و جایگاه چانه‌زنی ندارند.

بخشی ازیک گزارش ایلنا بتاریخ10اردیبهشت

تجمع اعتراضی اهالی امین‌شهر انار نسبت به مسدودشدن یک چهار راه!

صبح امروز10اردیبهشت،جمعی از اهالی امین‌شهر در اعتراض به مسدودشدن یکی از چهارراه‌های واقع در بولوار خاتم‌الانبیاء این شهر، یک تجمع اعتراضی برپا کردند.

معترضان پس از ساعاتی، بلوک‌هایی را که باعث مسدودشدن چهارراه شده بود، شکستند و مسیر را باز کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،مسدودشدن این چهاراه باعث شده تا مردم برای عبور و مرور دچار مشکل شود. ظاهرا این چهارراه به دلیل جلوگیری از بروز تصادفات، مسدود شده است.

تجمع اهالی روستای حسن‌آباد سنندج در اعتراض به وضعیت نامطلوب جاده مقابل شهرداری!

ظهرامروز10اردیبهشت،اهالی روستای حسن‌آباد سنندج در اعتراض به وضعیت نامطلوب جاده روستای حسن‌آباد در مقابل شهرداری حسن‌آباد تجمع کردند و از تردد ماشین‌ها در داخل روستا جلوگیری و خواستار رسیدگی سریع به مشکلاتشان شدند.

برپایه گزارش منتشره،اهالی روستای حسن‌آباد که در 5 کیلومتری سنندج واقع شده بامشکلات زیادی دست به گریبان هستند؛ از جمله مسائلی که مردم روستای حسن‌آباد سنندج در این تجمع اعتراضی اعلام می‌کردند این بود که آیا ما ساکنان این روستا آدم نیستیم و حق استفاده از جاده مطلوب و بدون دست‌انداز را نداریم؟ و چرا مسئولان کردستانی فکری به حال وضعیت نامطلوب آسفالت جاده، خیابان‌های اصلی و کوچه‌های این روستا نمی‌کنند!!

ح.ش یکی از ساکنین اهل روستای حسن‌آباد سنندج اظهار داشت: بیش از 7 هزار نفر مردم در این روستا زندگی می‌کنند و اکثر خانواده‌ها هم دارای ماشین هستند اما وضعیت‌ جاده‌هایمان خیلی ویران است.

وی گفت: جاده حسن‌آباد سنندج دو هزار و 500 چاله در آن وجود دارد و سئوأل اینجاست که آیا این وضعیتی که اکنون شما مشاهده کرده‌اید در شأن روستایی که با مرکز شهرسنندج فقط 5 کیلومتر فاصله دارد است.

ن.غ یکی دیگر از ساکنین اهل روستای حسن‌آباد سنندج اظهار داشت: روستای حسن‌آباد مشکلات زیادی دارد و خود بنده به دلیل نبود درآمد بالا مجبوراً در اینجا زندگی می‌کنم و هر روز که با تاکسی برمی‌گردم رانندگان تاکسی کلی از این وضعیت جاده‌ها رنج می‌برند.

وی گفت: وضعیت نامطلوب آسفالت جاده‌های این روستا به 2 کیلومتر هم نمی‌رسد و آیا واقعاً آسفالت کردن این مقدار جاده کار سختی است؟ واقعاً مسئولان کی می‌خواهند مشکلات ما را حل کنند!!

مرگ  یک کارگرساختمانی بر اثر ریزش آوار در بابل

صبح امروز یکشنبه10اردیبهشت،تخریب غیراصولی موجب ریزش آوار و جان باختن یکی از کارگران ساختمانی شد.

مهدی غلام‌نیا روشن، سخنگوی اورژانس بابل از مرگ یک کارگر 30 ساله بر اثر ریزش آوار خبر داد و گفت: ساعت 11:57 صبح امروز (یکشنبه) افرادی به پایگاه اورژانس مراجعه و این حادثه را گزارش کردند که بلافاصله نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: متاسفانه در این حادثه تخریب غیراصولی موجب ریزش آوار و یکی از ستون‌ها شده بود و کارگر به دلیل شدت جراحات و خونریزی جان خود را از دست داد.

دهم اردیبهشت ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com