اخبار وگزارشات کارگری10مرداد1396

admin   آگوست 3, 2017   دیدگاه‌ها برای اخبار وگزارشات کارگری10مرداد1396 بسته هستند

بایگانی

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– کارورزی دلبری دولت از بازار سرمایه

– ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی

– تجمع جوانان متقاضی کارشهرستان مُهربرای اشتغال مقابل فرمانداری

– تجمع اعتراضی معلمان آزمون استخدامی سال 95 دراهوازنسبت به وضعیت استخدامی

– ضرورت تداوم پشتیبانی گسترده از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه

– مرخصی محسن عمرانی

– رسول بداقی آزاد شد

– رسول بداقی: چرا من درسکوت راهی زندان شدم؟

– تشدید اذیت و آزار و سرکوب معلمان در ایران:

اسماعیل عبدی و محسن عمرانی آزاد باید گردند!

– تجمع اعتراضی مالکان مسکن مهر مقابل شرکت عمران پردیس

– گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری درباره کارگرجان باخته کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت

– جان باختن7کارگربدلیل حوادث کاری دراستان همدان طی 3ماهه اول سال جاری

– جان باختن کارگر کارخانه فولاد آلیاژی ایران حین کار

– مرگ کارگری درساوه بر اثر برق‌گرفتگی

– راننده و شاگرد زنده زنده در شعله های تریلر نفت کش سوختند

کارورزی دلبری دولت از بازار سرمایه

اسماعیل محمدولی

کارورزی، مهارت‌آموزی؛ اسم‌هایی که این روزها بین اخبار گم‌ شده‌اند، روزی چنان مهم می‌شوند که تاریخمان را با آنها نشانه‌گذاری کنیم. اکنون در شروع داستان، طبیعتا چیز زیادی نمی‌دانیم. این اسم‌ها زمانی مهم می‌شوند که اثرشان را به‌ شکل بی‌بازگشتی بر زندگی و اطرافمان گذاشته باشند. زمانی که وقت مرور بی‌خاصیت ریشه‌های بحران می‌رسد.

آن زمان خواهند گفت که در تیرماه ٩٦، دولت مجموعه طرح‌های ارزان‌سازی نیروی کار به قصد ایجاد اشتغال انبوه را آغاز کرد. اولین طرح با نام کارورزی زمانی اجرا شد که با وجود شاغل‌فرض‌کردن هر فردی که (به قول وزیر کار وقت) در هفته یک ‌بار رختخواب والدینش را جمع می‌کرد، آمار بی‌کاری نزدیک به ١٣ درصد بود.

در این طرح دولت از جانب دانش‌آموختگان دانشگاهی، پرداخت دوسوم از حداقل مزد و حق بیمه تأمین اجتماعی را به کارفرمایان متقاضی استخدام آنان می‌بخشید. این طرح باعث ایجاد نوع جدیدی از کارگر در بازار کار ایران شد. کارگرانی که پس از گذراندن دانشگاه‌، برای ورود به بازار کار به مرحله تازه‌ای می‌رسیدند که نیازمند گذراندن دوره‌ای ١١‌ماهه‌ و قابل تکرار با دریافت نامنظم یک‌سوم حداقل ‌مزد بودند.

در آینده، وقتی از ریشه‌های بحران حرف می‌زنیم، کلمه من‌درآوردی «کارورزی» جلب توجه خواهد کرد. پرسیده می‌شود با وجود آشنایی مردم با واژه کارآموزی، چه لزومی به معرفی کلمه‌ای دیگر بود آن‌هم در شرایطی که دولت تلاش می‌کرد به مردم بقبولاند این کارورزی همان کارآموزی است.

پاسخ این سؤال ناامیدکننده خواهد بود: یک کلک دم‌دستی حقوقی. چون تعریف قانون ‌کار از کلمه کارآموز و دوره کارآموزی با شرایطی که دولت برای کارورزی در نظر داشت، متفاوت بود (از جمله شرط سنی ١٥ تا ١٨ سال)، دولت برای تغییر شرایط کارآموزی تنها یک راه‌حل قانونی داشت که لایحه‌ای را برای تغییر فصل پنجم قانون‌ کار به مجلس ببرد. اما راه دوم را انتخاب کرد. ابتکارش این بود که با تغییر کلمه کارآموز به کارورز، یک مفهوم حقوقی جدید خلق کند. این روش در کشورهایی که قانون‌مبنا باشند، به‌گونه‌ای است که دولت‌ها هوس امتحانش را نمی‌کنند. کشورهای قانون‌مدار چند لایه نظارتی برای ممانعت از قانون‌گذاری از سوي قوه ‌مجریه دارند. اساسا مجلس به‌همین‌دلیل اختراع شده است. در غیبت مجلس جناح سیاسی رقیب ورود می‌کند. سکوت این دو نهاد در برابر رفتار دولت برای آنان معنی‌دار خواهد بود.

کسانی که قرار است ریشه‌های بحران را بررسی کنند خواهند گفت کارورزی طرح یک دولت نبوده. این طرح از نادر محصولات مشترک هر دو جناح عمده سیاسی بوده است. جناح مقابل نیز هفت ‌سال قبل‌تر از آن، طرحی مشابه با نام «استاد-شاگردی» را اجرا کرده بود. در آینده نیز اگر مثل امروز رسانه‌ها به دنبال اسم‌گذاری روی چیزها باشند، کارورزی را فرزند خلف استاد- شاگردی صدا می‌زنند.

در آینده وقتی به مرور ریشه‌های بحران برسیم، کارورزی تنها شروع داستان خواهد بود. بخش هیجان‌انگیز و غافلگیرکننده‌اش مربوط به وقایع چند ماه بعد از این‌روزهاست. زمان اجرای طرح «مهارت‌آموزی در محیط کار واقعي.»

اگر مخاطبان کارورزی دانش‌آموختگان متقاضی کار بودند، طرح تکمیلی آن، مهارت‌آموزی، برای کارگران شاغل و بی‌کار در تمام سطوح تحصیلی و با هر سطحی از سابقه ‌کار و مهارت، شرایط مشابه و در مواردی سخت‌تر از کارورزی تدارک دیده است. این طرح رونمایی کامل از آن چیزی است که کارورزی با لکنت به دنبالش بود. رسیدن به هدف عرضه ارزان‌ترین نیروی کار منطقه. برای کسانی که قرار است در آینده با کنار هم قراردادن سلسله‌وقایع به مردم توضیح دهند ماجرا چطور اتفاق افتاد، شرح مو‌به‌موی اتفاقات این روزها به کار می‌آید. آنها خواهند گفت اقتصاددانان مستقر در دولت به جای ساختن شغل‌هایی که زندگی یک خانواده را تأمین کنند، شغل‌هایی با یک‌سوم حداقل ‌مزد ساختند که برای زندگی یک نفر هم کفایت نمی‌کرد. آنها از زمانه‌ای می‌گویند که امنیت و دورنمای یک شغل در محدوده یک ماه تا یک سال قرارداد موقت تعریف می‌شد اما متفکران دولتی آن امنیت مصنوعی را هم مانع سرمایه‌گذاری معرفی کردند. آنها از سرمایه‌گذاران موهومی خواهند گفت که دولت‌ها در دوره‌های مختلف با طرح‌های پرهزینه‌ای سعی در جلب‌نظرشان داشته‌اند: تغییر قراردادهای ثابت به موقت، خارج‌کردن کارگران مناطق آزاد از حمایت قانون کار، انوا‌ع معافیت‌های بیمه‌ای، ایجاد بازار سیاه اشتغال، خروج کارگاه‌های زیر پنج و سپس زیر ١٠ نفر از شمول قانون کار، طرح‌های ضربتی پرداخت وام اشتغال‌زایی و… . وقتی مجبور شویم مجموعه تلاش‌های نهاد دولت در ایران برای جلب سرمایه‌گذاران را مرور کنیم، چهره‌ای از عاشق دردمند اشعار کلاسیک فارسی را می‌بینیم که برای دلبری از معشوق به هر دری می‌زند،

اما درنهایت دست از پا درازتر به خانه اول بازمی‌گردد و همچنان مثل هر مجنونی، علت شکست و بی‌محلی را در ضعف‌های خدمات‌رسانی‌اش به معشوق جست‌وجو می‌کند. به سختی می‌توان از این موجود گرفتار، انتظار واقع‌بینی و درک شرایط پیرامون را داشت. اما روزی که بحران دیده شود که معمولا در مرحله بی‌بازگشت این اتفاق می‌افتد، چاره‌ای جز یادآوری امروز نمی‌ماند.

آنها از دوره‌ای تاریخی حرف خواهند زد که نه‌تنها تشکل مستقلی برای شنیده‌شدن صدای انتقاد کارگران به رقم حداقل مزد وجود نداشت که این رقم غیرقانونی، ناگهان به یک‌سوم نزول کرد و این اتفاق د‌ر زمانی افتاد که حداقل‌ مزد کامل به اندازه یک‌سوم خط فقر تقریبی بود؛ در زمانه‌ای که دولت خط ‌فقر رسمی را اعلام نمی‌کرد.

بالاخره روزی می‌رسد که مجبور به جواب به این سؤال شویم که «کارگران چطور با این حقوق‌ها زندگی می‌کنند». جوابی که عده‌ای از ما را شگفت‌زده می‌کند، این است که آنها نمی‌توانند زندگی کنند و مجبورند به تدریج بیشتر در برابر نیازهای اولیه زندگی کوتاه بیایند.

منبع:شرق

ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی

امروزسه شنبه دهم مردادماه،کارگران کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران درادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی مقابل ساختمان مدیریت این شرکت تجمع کردند.

دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغازشده است.

یکی از این کارگران در گفت و گو با خبرنگاری اظهار کرد: ما خواستار پرداخت حقوق، معوقات و راه افتادن خط تولید کارخانه هستیم.

وی که خواست نامش فاش نشود بیان کرد: در هنگام فعال بودن خط تولید امکاناتی همچون دستکش، آب یخ و حتی آبی برای خوردن کارگرها وجود ندارد.

قائم مقام گروه ملی صنعتی فولاد ایران در میان تجمع کنندگان حضور یافت و در جمع آنها اعلام کرد: آماده کار هستیم ولی باید منتظر تشکیل مجمع عمومی باشیم.

سید محمود حسینی افزود: از مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال که توسط دادستانی بلوکه شده بود 500 میلیارد ریال آزاد شده که هنوز چک آن نقد نشده و باید منتظر مجمع عمومی ماند.

یکی دیگر از کارگران درباره سخنان قائم مقام این شرکت اظهار کرد: مجمع عمومی شرکت 2 هفته دیگر تشکیل می‌شود لذا می خواهند 2هفته دیگر زمان بخرند.

قابل یاد آوری است که کارگران گروه ملی فولاد ایران ازروز29تیرماه آغاز دست به اعتصاب زدند و مدیرعامل این شرکت به آنها وعده 10 روزه پرداخت حقوق را داد اما به گفته کارگرها هنوز این اتفاق میسر نشده است.

درهمین رابطه:

*دورجدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران پنجمین روزش را پشت سرگذاشت

دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغاز وتابه امروز2مردادماه، ادامه پیداکرد.کارگران معترض طی این روزهادرمحل کارشان حاضر وتجمع برپا داشتند.

یکی از کارگران گروه ملی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاری گفت: به جز فروردین ماه سال جاری حقوق باقی ماه‌ها هنوز پرداخت نکردند این در حالی است که در همه ماه‌ها سرکار حاضر بودیم و خط تولید فعال بود و تولید داشتیم.

وی ادامه داد: با وجود این که در چند ماه گذشته حقوق دریافت نکردیم اما خط تولید را متوقف نکردیم و از مدیران درخواست کردیم که حقوق ما را پرداخت کنند اما کسی توجه ای نمی‌کرد.

این کارگر گروه ملی با اشاره به وعده های ضد و نقیض حرف های مدیران بالادستی‌شان درباره علت پرداخت نشدن حقوق‌هایشان بیان کرد: هر بار دلیل پرداخت نشدن حقوق کارگران را بلوکه شدن پول ها توسط دادگستری اعلام میکردند یا می گفتند پول ها آزاد شده و در بانک ملی است.

وی ادامه داد: الان از مدرسه فرزندم پیام فرستاده اند که شهریه ها باید هر چه زودتر پرداخت شود تا فرزندم را بتوانم در مدسه ثبت نام کنم پول قبض های آب و برق خانه چند ماه است پرداخت نشده، شاید کسی باورش نشود حتی طی چند شب گذشته شام برای خوردن نداشتیم و جلو خانواده سرافکنده شدیم.

وی بیان کرد: هیچ گونه امیدی به ما داده نمیشود، ما کارگر هستیم و همه زندگیمان به همین حقوق اندک وابسته است. مهندسان و کارشناسان کارخانه همچنان حقوق های بالای خود را دریافت میکنند ولی ما ماه ها است که در مقابل زن و بچه سرافکنده هستیم .

رئیس هیات مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران با تایید این اعتصابات گفت: کارگران گروه صنعتی ملی فولاد فقط حقوق 2 ماه را دریافت نکردند و به خودشان هم توضیح داده‌ایم که چه زمانی حقوقشان پرداخت می‌شود.

حمید محمودی درباره این که چرا تاکنون حقوق این کارگران پرداخت نشده توضیح داد: علت پرداخت نکردن حقوق آنها این است که ما هنوز پولمان دریافت نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: حقوق کارگران طی یک هفته تا ده روز آینده پرداخت می‌شود.

* ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی

امروزسوم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی دراعتراض به عدم پرداخت  حقوقشان ادامه پیداکرد.

براساس گزارشات منتشره، کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران امروز نسبت به صحبت‌های مدیرعامل این شرکت درباره آنچه که فعال بودن برخی خطوط تولید این کارخانه و پرداخت حقوق کارگران عنوان کرده بود واکنش نشان دادند.

در پی اعتصاب پنج روزه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ایرنا مصاحبه‌ای با حمید محمودی، مدیرعامل گروه ملی فولاد انجام داد که وی اعلام کرد حقوق‌ سه ماه نخست امسال کارگران این گروه، پرداخت شده و خط فولاد سازی آن فعال است.

درهمین رابطه یکی از کارگران گروه ملی فولاد اظهارکرد: خبر راه اندازی خط فولاد سازی این شرکت کذب است و این خط فعال نیست و حقوق کارگران نیز از فروردین تاکنون پرداخت نشده است.

وی که خواست نامش فاش نشود بیان کرد: کارگران وعده‌های زیادی شنیده‌اند که عملی نشده‌اند به خاطر همین دیگر نمی‌توانند به حرف مدیرعامل اعتماد کنند.

وی اظهارکرد: نیمی از مشکلات این شرکت داخلی است.

همچنین تعدادی از کارگران گروه ملی نیز اظهار کردند: صحبت‌های مدیر عامل درباره پرداخت حقوق کارگران صحت ندارد و آنها چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند همچنین هم اکنون این شرکت تولیدی هم ندارد و خطوط تولید آن متوقف است.

* اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران ده روزه شد

امروز شنبه هفتم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دهمین روز راپشت سرگذاشت.

دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغازشده است.

یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به نمایندگی از سایرین درگفتگوباخبرنگاری با اشاره به تجمع کارگران این کارخانه در روزهای گذشته اظهار کرد: از هفته گذشته 3 بخش از کارخانه تولید ندارد و کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، کار نمی‌کنند و تولید را متوقف کرده اند.

وی افزود: کارگران در بخش‌هایی که مواد اولیه وجود دارد، اجازه تولید نمی‌دهند و برخی از بخش‌ها نیز که تولید وجود دارد، کارگران به دلیل پرداخت نشدن حقوق، اجازه خروج تولیدات را نمی‌دهند و خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود هستند.

این کارگر تصریح کرد: سه ماه است که به ما حقوقی پرداخت نشده و این مساله زندگی همه ما را با مشکل رو به رو کرده است. در سال 96 فقط حقوق فروردین ماه کارگران به آن‌ها پرداخت شده و این مساله فاجعه است. باید به داد کارگران گروه ملی فولاد برسند.

یک کارگر دیگر در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر کارگران حقوق سه ماه خود را دریافت نکرده‌اند. ما می‌خواهیم که به مشکلاتمان رسیدگی شود زیرا کارخانه تولید و فروش دارد. هیچکس از وضعیت زندگی کارگران خبر ندارد اما وضعیت زندگی بسیاری از ما خوب نیست و باید زودتر به این وضعیت رسیدگی شود.

وی عنوان کرد: با توجه به این‌که مالکیت کارخانه مشخص شده است باید تکلیف این شرایط زودتر مشخص می‌شد و ثباتی در شرایط به وجود می‌آمد اما اوضاع اصلا مشخص نیست و کسی هم به مشکلات کارگران توجه نمی‌کند.

تجمع جوانان متقاضی کارشهرستان مُهربرای اشتغال مقابل فرمانداری

پیش از ظهرامروز10مرداد،جمعي از جوانان متقاضی کار مُهر برای احقاق حقوق برحقشان مبنی بر اشتغال در صنايع منطقه مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،سيد محمد موسوي فرماندار و علوي رئيس اداره کار شهرستان مُهر با حضور در جمع تجمع کنندگان و پس از شنيدن سخنان آنها توضيحاتي در به کارگيري و اشتغال جوانان در منطقه براي جوانان بازگو کردند .

رئيس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعي شهرستان مهر با اشاره به وضعيت کار و اشتغال شرکت‌هاي فعال در حوزه اين شهرستان گفت: در مُهر پرونده پالايشگاه گاز پارسيان از لحاظ جذب نيروي انساني بسته شده و در برخي از مواقع سرريز کرده است.

وي گفت: شرکت ديگري که مشغول به فعاليت بود، پالايشگاه بنزين است که به دليل مسائل مالي و خلف وعده‌ از سوي يکي از شرکاي سرمايه گذار تا امروز روند ساخت متوقف شده است و عملاً از دست ما کاري در اين زمينه ساخته نيست.

رئيس اداره کار شهرستان مُهر گفت: به غير از شرکت هاي درحال ساخت در شهرک صنعتي تنها شرکت بزرگي که اکنون فعال است و روند ساخت و ساز خودش را پيگيري مي کند، پروژه استحصال اتان است که از زماني که ما در جريان هستيم و محکم بر سر اشتغال نيروهاي بومي ايستاديم، به ندرت نيروي غير بومي وارد پروژه کردند .

علوي گفت: بخشي از نيروي کار اين پروژه جزء نيروهاي استخدامي شرکت پيمانکار در طرح هاي ديگر در ساير نقاط کشور بوده با شروع فعاليت در اين طرح آنان را منتقل کرده اند که اين از اختيارات قانوني خودشان است اما بخشي از نيروها نيز به دليل فشار رئيس هيات مديره پروژه از شهرستان هايي مانند کازرون آورده شده اند .

وي ادامه داد: با توجه به اينکه اين پروژه در دو منطقه يعني عسلويه و مُهر در حال اجرا است، حتي اداره کار منطقه ويژه پارس جنوبي نيز نتوانسته است جلوي ورود نيروي غير بومي در اين پروژه را بگيرد و 100 درصد نيروي حراست را در عسلويه به خواست رئيس هيات مديره مشغول به کار شده اند اما در مُهر ما محکم ايستاديم و کمتر اجازه ورود نيروي غير بومي داديم .

در ادامه سيد محمد موسوي فرماندار مُهر پيرامون فعاليت پالايشگاه بنزين گفت: مشکل مالي و سرمايه گذاري اين واحد صنعتي مرتفع شده و به زودي فعاليت ساخت که تاکنون نزديک به 60 درصد پيشرفت داشته را ادامه خواهد داد و نزديک به 250 نفر را به طور مستقيم مشغول به کار خواهد کرد و شغل هاي غير مستقيم قابل توجهي نيز خواهد داشت .

فرماندار مُهر با اشاره به اينکه بيش از پنجاه درصد نيروهاي پالايشگاه گاز پارسيان اهل شهرستان لامرد هستند ، تصريح کرد: اين مسأله بدين دليل است که ما لامرد را بومي خود محسوب مي کنيم و به همين صورت ما نيز توقع داريم در استخدام نيروهاي حاضر در پروژه هاي لامرد سهم جوانان جوياي کار ما هم محفوظ بماند .

تجمع اعتراضی معلمان آزمون استخدامی سال 95 دراهوازنسبت به وضعیت استخدامی

صبح امروزدهم مرداد ماه،حدود 400 نفر از معلمانی که در 1395در خوزستان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شدنددراعتراض به وضعیت استخدامیشان در محل تالار اجتماعات مطهری اهواز تجمع کردند.

یکی از معترضان که خواست نامش برده نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در سال 95 آزمون استخدامی توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که قرار بر این بود افراد پذیرفته شده به صورت پیمانی جذب آموزش و پرورش شوند اما از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده که این افراد باید به صورت حق التدریس مشغول به کار شوند.

وی افزود: هم اکنون افراد قبول شده در آزمون، در حال گذراندن دوره های آموزشی هستند و خواستار پیگیری این موضوع توسط مسئولان مبروطه و رفع نگرانی شغلی خود هستند.

درهمین رابطه،معاون پژوهش،برنامه ریزی و منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان  گفت:طبق قانون این نیروها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی ردیف استخدامی دارند و به صورت پیمانی استخدام می شوند.

حرج چلداوی گفت: دستوری مبنی بر استخدام حق التدریسی این افراد اعلام نشده است.

وی افزود: مقرر بود افراد پذیرفته شده دراین آزمون استخدامی دوره پودمانی خود را از مهر امسال آغاز کنند ولی به دلیل کمبود نیروی معلم در خوزستان قرار شد تا پیش از پایان دوره پودمانی از اول مهر به صورت حق التدریس بر سر کلاس درس بروند.

وی ادامه داد: دوره پودمانی این افراد از تابستان آغاز شده و تا نیمه زمستان امسال ادامه خواهد داشت.

ضرورت تداوم پشتیبانی گسترده از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه

اخبار اعتراضات و اعتصابات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مبارزات شجاعانه آنها، بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک-اهواز در روزهای اخیر، یورش شبانه به منازل کارگران معترض و بازداشت ‌آنها، تشدید جو امنیتی در منطقه، تهدید کارگران و ایجاد رعب و وحشت و تلاش جهت ایجاد تفرقه در صفوف کارگران، همه و همه را مطلع هستیم. همانطور که سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام نمود، ده کارگری که کماکان در بازداشت بودند پس از محاکمه در دادگاه شوش توسط دادستان به طور موقت و با سپردن کفالت یا فیش حقوقی از زندان آزاد شدند و مورد استقبال گرم همقطاران خود قرار گرفتند. این نگرانی وجود دارد که تعداد بیشتری متعاقبا مورد هدف کارفرما، حراست شرکت و نیز نیروهای امنیتی و انتظامی قرار بگیرند. آزادی موقت کارگران بازداشتی نباید به هیچ  رو موجب کاهش حمایت از آنان و بطور کلی مبارزات شجاعانه کارگران هفت تپه گردد. باید تاکید و تکرار شود که مجرم در این اعتراضات مدیر عامل شرکت، کارفرما و بطور کلی دولت و نظام جمهوری اسلامی است که با سیاستهای خصوصی سازی و تحمیل بی حقوقی به کارگران و سرکوب تشکل مستقل آنان چنین شرایط غیرقابل تحملی را برای کارگران فراهم آورده است که مجبور گردند در گرمای طاقت فرسای تابستان خوزستان جاده ها را ببندند تا شاید بتوانند مزد کاری را که انجام داده اند بگیرند. باید در سراسر ایران فریاد زد که اعتراض حق کارگران است و سازمان دادن اعتراض و اعتصاب نه تنها جرم نیست بلکه از حقوق بنیادی کارگران است. مجرمین اصلی را باید به جامعه و جهان نشان داد.

خواسته های کارگران هفت تپه اینک عملا شامل دو بخش در هم تنیده می باشند. رئوس خواسته های فوری کارگران شامل پرداخت دستمزدهای معوقه، پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما، پرداخت کامل حقوق و مزایای بازنشستگان و در همین راستا توقف پروسه خصوصی سازی شرکت نیشکر هفت تپه و خروج نیروهای امنیتی و انتظامی از محیط های کار  است. لغو بدون قید و شرط هر گونه اتهام و تعقیب قضایی علیه کلیه کارگران بازداشتی اینک در کنار مطالبات فوق باید به خواست کارگران اضافه شود. افزون بر این لازم است که همزمان با تداوم پشتیبانی از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه، فعالانه تلاش نمود که تشکل مستقل کارگران نیشکر هفت تپه، یعنی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، که در تمام این سالها تحت سرکوب و کنترل شدید امنیتی بوده است، بتواند هر چه منسجم تر و متحدتر در مقابل کارفرما و دولت حامی آن قد بر افرازد و صدای کارگران معترض باشد. بنابراین در اعتراضات جاری، تلاش برای تحمیل تشکل مستقل کارگری و حق اعتصاب و اعتراض به کارفرما و دولت بسیار مهم است و نه فقط توسط کارگران مبارز هفت تپه بلکه همه ما با جدیت پیگیری شود.         .

در روزهای اخیر شاهد اوج گیری همبستگی با کارگران معترض هفت تپه در ایران و خارج کشور بوده ایم.  اتحاد بین المللی به سهم خود کماکان به اطلاع رسانی و کمپین در سطح جهانی ادامه میدهد و به نوبه خود از کلیه تشکلات، سازمانها، احزاب و فعالین کارگری و چپ دعوت می کند که علاوه بر حمایتهای مهم سیاسی، معنوی و تبلیغاتی تاکنونی از کارگران هفت تپه و مبارزات آنان، به زبانهای مختلف و در اقصی نقاط جهان در این زمینه اطلاع رسانی کنند و فعالانه جلب حمایت بین المللی کارگری و انسانی از مبارزات کارگران زحمتکش و محروم هفت تپه را در دستور کار خود قرار دهند.

در مقابل حملات لجام گسیخته سرمایه داران و رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی به طبقه کارگر در ایران راهی به جز مقاومت متشکل، سازمان یابی و اتحاد و همبستگی طبقاتی وجود ندارد.

http://bit.ly/2w034Bo

http://bit.ly/2tYLqR4

http://bit.ly/2ueiwaT

زنده باد مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۳۱ جولای ۲۰۱۷

مرخصی محسن عمرانی

محسن عمرانی از فعالین صنفی معلمان در استان بوشهر که از اردیبهشت امسال در زندان به سر می برد  با موافقت دادستانی استان از نهم مردادماه به مدت سه روز در مرخصی خواهد بود.

محسن عمرانی پیشتر در هفته ی معلم امسال در اعتراض به زندانی شدن خود و دیگر فعالین صنفی ده روز را در اعتصاب غذا به سر برده است این فعال صنفی در حالی محکومیت خود را سپری می کند که دادگاه بدوی در حکمی ناعادلانه ایشان را به سه سال زندان تعزیری و دوسال انفصال خدمت محکوم کرده بود که با تلاش های ارزنده آقایان تاج ، رییسان و مقدس وکلای این فعال صنفی در دادگاه تجدید نظر حکم نام برده به یکسال حبس تعزیری و دو سال انفصال خدمت تقلیل یافت.

به امید آزادی کامل این فعال صنفی و رفع تمام اتهامات وارده و برگشت ایشان به کار

فعالیت صنفی جرم نیست

منبع:کانال کانون صنفی معلمان

رسول بداقی آزاد شد

امشب نهم مردادماه 1396 ساعت 22 رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان تهران از ندامتگاه  تهران بزرگ آزاد شد.

آقای بداقی که به اتهام ” تمرد از مامورین دولت در حین انجام وظیفه ” به 4 ماه حبس محکوم شده بود پس از گذراندن  دو ماه از زندان ازاد گردید.

اردیبهشت 95 به دنبال اعتصاب غذای 23 روزه محمود بهشتی لنگرودی که  به بستری شدن وی در بیمارستان هزار تحتخوابی منجر شد آقای بداقی قصد ملاقات با وی داشت که با ممانعت ماموران همراه و حراست بیمارستان روبرو گردید متعاقب این برخورد رسول بداقی 24 ساعت بازداشت موقت شد و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد.

این وقایع در حالی رخ داد که تنها یک هفته از آزادی رسول بعد از 7 سال زندان می گذشت.

منبع:کانال کانون صنفی معلمان

رسول بداقی: چرا من درسکوت راهی زندان شدم؟

درود برفرهنگیان شریف

باعرض ادب واحترام به پیشگاه باشکوه معلمان ارجمند،اینجانب از ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ تا ۹ مرداد ۱۳۹۶ نزدیک به دوماه درندامتگاه تهران بزرگ (زندان تازه سازی درکویرحسن آباد قم )زندانی بودم،بگذریم که این زندان به فینال زندانها شناخته شده است،اما من نام آنراجهنمی درکویرمی نامم،زیرامن در۷ سال زندانهای رجایی شهر،اوین وکچویی،حتی در۷ماه انفرادی به اندازه ی این دوماه شکنجه نشدم.

بگذریم …

داستان وضعیت این زندان مفصل است،و درآینده ی نه چندان دور وضعیت این زندان را برای همکاران شریف وانسانهای بشردوست گزارش خواهم کرد.

اماچرا من زندان رفتم،وچراهنگام رفتن به زندان،همکاران را خبردارنکردم؟

در خرداد ۹۵ آقای محمودبهشتی،دوست وهم‌ اندیش ما پس از ۲۳روزاعتصاب غذا برای درمان ازاوین به بیمارستان هزارتختخوابی(امام خمینی) اعزام شد،من فقط یکی دوهفته بود،که پس از۷سال اززندان آزادشده بودم،بسیاری ازهمکاران براین باوربودند،که من به ملاقات محمود نروم،تلاش کردم که به دستورهمکاران باشم،امانتوانستم خودم رامتقاعدکنم،ورفتم تا محمودراببینم،مامورین حراست زندان دم در ایستاده بودندوجلوی من را گرفتند،پس ازسلام واحوالپرسی ازآنان خواهش کردم ،اجازه بدهند،وارد سالن شوم،آنها اجازه ندادند،ازمن خواستند،ده دقیقه صبرکنم،پس ازده دقیقه آنان گفتند،ده دقیقه ی دیگر صبرکنم،اما پس ازنیم ساعت آنان گفتند،حق ملاقات نداری،من هم‌ ناراحت شدم،وداد زدم که من باید به ملاقات دوستم بروم،دادزدن من همانا و حمله ی شش/هفت نفر مرد قوی هیکل همان!

من ناچاراً به دفاع ازخودپرداختم،پلیس بیمارستان وارد عمل شد،به دستان من دستبند زدند،پس از نوشتن گزارش مرا راهی کلانتری چهارراه ولیعصر کردند،مسئولین کلانتری به خاطر دخالت نیروهای بی نام ونشان بسیار متاسف شدند،کلانتری نامه ی آزادی مرا نوشت وبرای ختم پرونده مراراهی دادسرای روزنامه ی رسمی(پارک شهرتهران )کرد،دادسرای پارک شهرعدم صلاحیت زد،وپرونده را به دادسرای مقدس اوین ارجاع داد،ما به کلانتری برگشتیم ، رئیس کلانتری اصرارداشت که همان شب نگذارد این معلم(من) درزندان بمانم،امابه اعتراف خودشان کاری ازدستشان برنمی آمد. جعفرابراهیمی وشهرام حیدری هم همراه من بودند، کلانتری چهاراه ولیعصر باتاسف ازمن می پرسید،تو که هستی وچرا عده ای برایت پرونده سازی کرده و حتی نیروی انتظامی را تحت فشار قرار می دهند،که توآزادنشوی؟

بالاخره فردای آن شب من راهی دادسرای مقدس وسپس زندان اوین شدم، شش/هفت روزدر زندان اوین بودم، اماباقرارکفالت شهرام حیدری معلم اسلامشهری ودوست خودم،آزاد شدم، یکسال مرتب پرونده ی من دردادگاه قدوسی ( میدان ونک) درجریان بود، قاضی پرونده به بهانه ی اینکه من نیم ساعت دیربه دادگاه رسیده ام، حکم ۴ماه زندان به اتهام(تمرد ازمامورین دولت درحین انجام وظیفه)بطور غیابی صادر کرد،من اعتراض کردم ،ودفاع آخررا بطورکتبی ارائه دادم،اما سودی نداشت،دردادگاه تجدید نظرهم حکم تاییدشد،شعبه یک دادسرای مقدس اوین جناب عباسی مرا احضارکرد،دراین حکم یادآوری شده بود، درصورت عدم مراجعه،حکم جلب صادر خواهد شد.

اینجانب به خاطرجلوگیری ازافزایش  تنش های موجودمیان فرهنگیان عزیز،وتمرکزبیشتر روی تلاش برای آزادی آقایان اسماعیل عبدی ومحسن عمرانی، وهمچنین جلوگیری ازنگرانی بیش ازپیش  همکاران عزیز نخواستم،خبرزندانی شدن خودم رسانه ای شود،به این خاطرازهمه ی همکاران شریف وهیات مدیره ی کانونهای صنفی معلمان کشور پوزش می خواهم.

بالاخره در نهم مردادماه ۱۳۹۶ طبق قانون “مرخصی منجر به آزادی” به دستور رئیس زندان وبااستفاده از اختیاراتی که رئیس زندان برای زندانیان زیر۶ماه دارد،بااحتساب دوران بازداشت پس ازدو ماه اززندان تهران بزرگ آزاد شدم.

منبع: کانال کانون صنفی معلمان

تشدید اذیت و آزار و سرکوب معلمان در ایران:

اسماعیل عبدی و محسن عمرانی آزاد باید گردند!

اذیت و آزار و سرکوب معلمان نه تنها متوقف نگردیده است بلکه به یکی از شاخص های برجسته در کارنامه سراسر جنایتکارانه جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

در روز پنجشنبه ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۷، اسماعیل عبدی بار دیگر توسط مامورین حکومتی بدون اطلاع قبلی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این در حالیست که او همچنان از عوارض ناشی از دو سال حبس ظالمانه و اعتصاب غذای اخیر خود که ۳۸ روز به طول انجامید رنج می برد و نیاز به مداوا دارد.

بازداشت مجدد عبدی در حالیکه وثیقه برای آزادی موقت او گذاشته شده بود، خشم معلمان و کارگران در ایران و در سطح بین المللی را بر انگیخته  است.  کانونهای صنفی معلمان، سندیکای کارگران شرکت واحد، اتحادیه آزاد کارگران و دیگر تشکل های مستقل در داخل کشور بازداشت مجدد اسماعیل عبدی را شدیدا محکوم کرده اند.  در سطح بین المللی  نیز  فدراسیون جهانی معلمان و کارگران آموزشی، “آموزش بین الملل”، در بیانیه ای به تاریخ ۲۸  ژوئیه اعلام کرده است که دستگیری مجدد عبدی دقیقا دو سال پس از زندانی شدن او به دلیل فعالیتهای صنفی اش در کسب حقوق معلمان و   جلوگیری از شرکت او  در کنگره جهانی آموزش بین الملل در کانادا صورت می گیرد. آموزش بین الملل ادامه می دهد که دستگیری اخیر عبدی، به دنبال بازداشت کارگران هفت تپه در روزهای اخیر، نشاندهنده دور جدید دیگری از سرکوب فعالین کارگری و صنفی در ایران است.

اسماعیل عبدی، که بدنبال ۲۸ روز اعتصاب غذا بطور موقت به بیمارستان منتقل گردیده بود، پس از دو روز دوباره به زندان اوین بازگردانده شد،  و سرانجام در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ با قید وثیقه بطور موقت آزاد شده بود. آموزش بین الملل در بیانیه  خود می نویسد که عبدی توسط مقامات ایران به دلیل فعالیتهای اتحادیه ای و کارزار برای آموزش و پرورش ، رایگان و همگانی مورد هدف قرار گرفته است. در این بیانیه آموزش بین الملل و اتحادیه های کارگری شریک آن از دولت ایران می خواهند که از اعمال  فشار و  ایجاد محدودیتها علیه فعالین حقوق معلمان و فعالیتهای مشروع اتحادیه ای،   دست بر دارد و به حقوق بنیادین کارگری و انسانی کلیه کارگران و کارکنان خدمات عمومی احترام بگذارد.

آشکار است که جمهوری اسلامی بویی از احترام به حقوق کارگری و انسانی نبرده است و نخواهد برد. اما تداوم و گسترش اعتراضات کارگری و فرهنگی در ایران و حمایت  تشکل های کارگری در سطح بین المللی می تواند این رژیم سرکوب گر را  به عقب براند و مجبورش کند تا به مطالبات کارگران، معلمان و دیگر زحمتکشان ایران تن دهد.  در چنین بستری است که امکان آزادی کارگران و معلمین زندانی نیز تامین می شود. هم ا ینک کارگران و معلمین بسیاری یا در بازداشت هستند و یا به بهانه های گوناگون و واهی تحت پیگرد قضایی بسر می برند.  سرکوب اعتراضات روزهای اخیر کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت حدود ۲۰ نفر از کارگران،  تازه ترین گواه از ماهیت سرکوب گرانه این رژیم  است. اگر چه  کارگران به قید ضمانت آزاد شده اند، اما اذیت و آزار و تعقیب قضایی آنان متوقف نشده است.

همزمان با این وضعیت،  کارزار برای آزادی معلم در بند آقای محسن عمرانی، که بدنبال دادگاههای بدوی و تجدید نظر به تحمل یکسال حبس بابت “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و دو سال ممنوعیت از مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش محکوم شده است،  تداوم دارد و لازم است که مورد حمایت عمومی قرار گیرد . حبس یکساله آقای محسن عمرانی از تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در زندان بوشهر آغاز شد.

افزون بر این ها ، کانون صنفی معلمان (تهران) اعلام نموده است که “رضا مسلمی از فعالین صنفی خوشنام  و از معلمان استان همدان در سکوت خبری رسانه ای به حبس  محکوم شده است . وی که از اعضای فعال کانون معلمان همدان و شورای هماهنگی تشکلهای صنفی سراسر کشور است، بواسطه فعالیت های صنفی و اطلاع رسانی در جهت پیگیری مطالبات صنفی معلمان به یکسال حبس تعلیقی به مدت پنج سال محکوم شده است”. کانون صنفی معلمان در  ادامه می افزاید  دهد که “آقای طاهر قادرزاده ، معلم و عضو انجمن صنفی کردستان (سقز) که از فعالان صنفی خوشنام استان کردستان می باشد، با حکم ناعادلانه 91 روز زندان تعلیقی مواجه شده است”. کانون صنفی معلمان (تهران) اعلام کرده است که همچنان پیگیر رفع  اتهامات امنیتی از فعالیت های صنفی، و دفاع از معلمان در بند در سراسر کشور، خواهد بود. در همین حال سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه نیز در بیانیه ای به تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۶ تداوم اذیت و آزار معلمان و فعالان کارگری را محکوم کرده و خواهان آزادی کارگران آموزشی (معلمان) از زندان و لغو احکام قضایی صادره علیه آنان شده است.

در چنین شرایطی ضروری است که  تلاشهای گسترده در داخل کشور و کارزار های بین المللی برای آزادی کلیه کارگران و معلمان بازداشتی و زندانی با قدرت هر چه بیشتر ادامه یابد.

لینک های به زبان انگلیسی:

http://bit.ly/2uRXxg9

http://bit.ly/2uetwFr

http://bit.ly/2uSg8Zj

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۳۱ ژوئیه ۲۰۱۷

تجمع اعتراضی مالکان مسکن مهر مقابل شرکت عمران پردیس

امروز دهم مردادماه،جمعی از مالکان مسکن مهر فاز 9 پردیس در اعتراض به تاخیر شرکت عمران پردیس در واگذاری واحدهای مسکونی، مقابل این شرکت تجمع کردند.

مشکلات مالکان مسکن مهر با شرکت عمران پردیس، مشکل دامنه داری است و پیش از این تجمعات گسترده تری در اعتراض به عملکرد این شرکت از سوی مالکان مسکن مهر انجام شده است.

گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری درباره کارگرجان باخته کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت

مرگ کارگر کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت درحین کار

غروب روزسوم مرداد ماه، یکی از کارگران کارخانه بهداشت کار رشت، هنگامی که در پایان شیفت کاری و در ساعت اضافه کاری مشغول نظافت و شستشوی خطوط تولید بوده، دچار مسمومیت دارویی می شود. دو نفر دیگر از کارگران هنگامی که متوجه بدحالی همکارشان می شوند، برای نجات او اقدام نموده و وارد محوطه مربوطه شده که آنها نیز دچار مسمومیت دارویی شدید، گردیده اند. این سه نفر توسط آتش نشانی از آن مکان خارج و به بیمارستان منتقل می شوند، اما متاسفانه یکی از کارگران به علت شدت مسمومیت دارویی جان خود را ازدست می دهد. ” مهدی بذرکار “، کارگری که جان خود را در اثر این حادثه ازدست داد، تنها34 سال سن داشت.

مسلما” مهدی بذرکار اولین قربانی حوادثی از این دست نبوده و آخرین آن نیز نخواهد بود و روزی نیست که ما خبری از مجروح و مصدوم شدن یا مرگ کارگران بر اثر حوادث کاری را نشنویم.

بدیهی است مسئولیت مستقیم این حادثه و حوادثی از این دست به عهده کارفرما و سرمایه داران و مدیریت شرکت می باشد. چرا که همه کارخانه ها و بخصوص شرکت های داروسازی که با مواد دارویی و شیمیایی خطرناک سر و کار دارند، می بایست در درجه اول ایمنی کارگران را چه از نظر ایمن سازی خطوط تولید و تهویه هوا و تهیه ماسک و لباس ایمنی و چه از لحاظ آموزش کارگران، تامین نمایند. کمیته های بهداشت و ایمنی موجود که در حال حاضر در کارخانه ها مسئولیت بهداشت و ایمنی کارگران را به عهده دارند، کمیته هایی فرمالیته و تحت فرمان کارفرمایان می باشند. مسئولیت نظارت بر ایمنی کار، تنها از نمایندگان واقعی و منتخب کارگران بر می آید و تنها آنان می توانند دلسوزانه به این امر مهم کمک کنند.

لازم به توضیح است شرکت داروسازی بهداشت کار، واقع در شهر صنعتی رشت، از شرکت های بسیار سود آوراست که علاوه بر تولید مواد اولیه داروسازی، به تولید شیر خشک نوزاد تحت لیسانس شرکت فا سبل بلژیک نیز مشغول است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 96/05/07

جان باختن7کارگربدلیل حوادث کاری دراستان همدان طی 3ماهه اول سال جاری

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان از مرگ 7 کارگر وافزایش13درصدی کارگران صدمه دیده بر اثرحوادث ناشی از کار در استان خبر داد.

دکتر علی‌احسان صالح با بیان اینکه در 3 ماهه امسال 106 نفر در استان بر اثر حوادث ناشی از کار مجروح شده‌اند، اظهار کرد: شمار مجروحان حوادث کار در مدت مشابه سال گذشته 94 نفر بوده است.

وی با اشاره به افزایش 13 درصدی مجروحان و مصدومان حوادث‌کار در استان، ادامه داد: امسال 7 نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند که از نظر جنسیت تمامی آنها مرد بوده‌اند.

صالح با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار تغییری نداشته است، یادآور شد: در 3 ماهه سال گذشته نیز 7 مرد جان خود را از دست دادند.

وی حوادث کار را از دو منظر تشریح کرد و گفت: برخی از افراد پیش از بروز سانحه به علت بیماری از جمله سکته قلبی جان باخته سپس دچار سانحه کار می‌شوند که در معاینات پزشکی این موضوع رصد و مشخص می‌شود.

وی سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن را از مهمترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار عنوان کرد و یادآور شد: با رعایت نکات ایمنی می‌توان این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

جان باختن کارگر کارخانه فولاد آلیاژی ایران حین کار

حادثه درکارخانه فولاد آلیاژی  ایران واقع در یزد، بلوار آزادگان، بلوار دهقان منشادی، کیلومتر ۲۴ جاده فولاد آلیاژی، جان یک کارگر راگرفت.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،رامین زارع کارگر شرکتی کارخانه فولاد آلیاژی ایران در حین تعمیر پاتیلهای شرکت دچار حادثه شد وجان باخت.

علت مرگ این کارگر،جداشدن و اصابت گوشواره پاتیل به سَر، عنوان شده‌است.

مرگ کارگری درساوه بر اثر برق‌گرفتگی

فرمانده انتظامی شهرستان ساوه از جان باختن کارگری 48 سالهدرشب گذشته(9مرداد)، در یکی از شرکت‌های صنعتی این شهرستان بر اثر برق گرفتگی خبر داد.

سرهنگ “پرویز اسدی ” گفت: در حدود ساعت 21 و 30 دقیقه شب گذشته در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر برق گرفتگی کارگری در یکی از شرکت های صنعتی، بلافاصله ماموران انتظامی این شهرستان در راستای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

وی ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده از محل حادثه مشخص شد که کارگری 48 ساله در یکی از شهرک های صنعتی این شهرستان در هنگام تعمیر یک دستگاه جرثقیل سقفی سوله کارگاه دچار برق گرفتگی شده و بر اثر شدت جراحات وارده در محل کار خود، جان سپرده است.

راننده و شاگرد زنده زنده در شعله های تریلر نفت کش سوختند

تریلر نفت کش در ریگان آتش گرفت و راننده و شاگردش زنده زنده سوختند.

سرهنگ عباس احمدپور فرمانده انتظامی شهرستان ریگان گفت :در پی اعلام مرکز فوریت های پلیس 110 مبنی بر وقوع آتش سوزی مامورین پاسگاه عباس آباد سردار بلافاصله به محل اعزام شدند.

وی افزود : ماموران پس از حضور در صحنه مشاهده کردند یک خودروی تریلر در حال سوختن است که با حضور عوامل آتش نشانی ، آتش خاموش شد .

احمدپور گفت : در بررسی های بعمل آمده مشخص شد راننده و سرنشین خودرو که هویت آنها معلوم نیست طعمه حریق و بعلت شدت سوختگی فوت نموده اند .

دهم مردادماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com