اخباروگزارشات کارگری11دی1395

admin   ژانویه 1, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری11دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– طوماراعتراضی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان نسبت به توقیف اموال شرکت!

– اسماعیل عبدی بعد از ظهر امروز به مرخصی آمد

– کارگران کارخانه قند یاسوج دریازدهمین روز اعتراضاتشان دست به تجمع مقابل بانک تجارت وفرمانداری زدند!

– از سرگیری تجمع اعتراضی کارگران بازنشه مجتمع نیشکر هفت تپه!

– کارگران معدن زغال سنگ طزره برای باردیگر دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب زدند!

– تجمع اعتراضی کارگران صنعت نساجی یزدنسبت به واردات پارچه چینی مقابل سازمان صنعت و معدن!

– پروین محمدی :دولت و مجلس یک پیکره واحد برای غارت دسترنج ما کارگران هستند

– پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شهرداری کرمان پس از اعتصاب!

– اخراج تعدادی از کارگران کارخانه سپهرالکتریک!

– خودداری پیمانکار سابق ازپرداخت مطالبات کارگران رجاء!

– اعتراض هنرمندان سیرجان به واگذاری مجتمع‌های فرهنگی به بخش خصوصی!

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به شهریه دروس جبرانی!

– پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران بمناسبت آغازسال نو میلادی

– کشته شدن یک کارگر کارخانه کشتی سازی ندیم گسترش خلیج فارس بر اثر سقوط!

طوماراعتراضی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان نسبت به توقیف اموال شرکت!

جمعی از کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان، با امضای طوماری نسبت به توقیف اموال این شرکت توسط سازمان تامین اجتماعی اعتراض کرده و خواستار توقف این روند شده اند.

به گزارش 11دی ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان، طوماری خطاب به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی امضا کرده‌اند.

از قرار معلوم، سازمان تامین اجتماعی به بهانه بدهی شرکت پلی اکریل اقدام به توقیف و مزایده بخشی از دارایی‌های این شرکت (ویلاهای موجود در دهکده تفریحی زاینده رود) کرده است و کارگران با امضای این طومار، خواستار توقف توقیف این اموال شده‌اند.

متن این طومار که رونوشت آن برای مسئولان استان اصفهان ارسال شده، به شرح زیر است:

احتراما همانگونه که مستحضرید کارگران شرکت پلی اکریل ایران حدود شش ماه حقوق معوقه داشته و آنچه آنان را در این ماه‌های پرمخاطره گذشته همچنان دلگرم نگه داشته است، امید به راه اندازی مجدد تولید است. پرسنل زحمتکش گمان این دارند که با حضور در صحنه و تلاش برای راه‌اندازی تولید، آینده‌ای روشن پیش رو خواهیم داشت و این موضوع هنوز نور امیدی در دل این کارگران خسته است. ولی متاسفانه با خبر شدیم که ویلاهای چادگن که جزء معدود سرمایه و دارایی باقی مانده از این پیکر نحیف بوده، نیز دستخوش دست‌اندازی سازمان تامین اجتماعی شده و تنها پشتوانه و امید به آینده کارگران را به ناامیدی تبدیل کرده است. سازمان تامین اجتماعی که بنیان وجودی و اعتبار خود را از این کارگران به عاریت گرفته، در عوض حمایت از تولید، بر پیکر نیمه جان این صنعت مادر،لگد زده و اینگونه چوب حراج زدن و به ثمن بخس فروختن این املاک اسباب شرم و خجالت را پدید آورده است.

مسئولین محترم مگر نه این است که حقوق کارگر از دیون ممتاز بوده و هر آنچه که از ما یملک هم باقی مانده باشد متعلق به کارگران و در ‌‌نهایت در خدمت تولید و به گردش درآمدن چرخ تولید و صنعت است. پس در هر صورت تسخیر و تملک غیرقانونی ویلاهای چادگان، کارگران پلی اکریل امید خود به آینده را واهی دانسته و شعار راه‌اندازی تولید را دستمایه استثمار خود خواهیم دانست و پی خواهیم برد وقتی مسئولین خود آگاهانه یا ناآگاهانه تیشه به ریشه تولید می‌زنند از کارگر مظلوم چه انتظاری خواهند داشت. لذا از باب تظلم عاجزانه از شما مسئولین دلسوز خواستاریم تا موضوع توقیف اموال شرکت پلی اکریل را پیگیری و متعاقبا دستور توقف عملیات اجرایی مربوطه تا تعیین تکلیف حقوق و مزایای پرسنل را صادر فرمایید.

اسماعیل عبدی بعد از ظهر امروز به مرخصی آمد

اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران و از فعالین برجسته جنبش اعتراضی معلمان ایران بعد از ظهر امروز به مرخصی آمد.

اسماعیل بدنبال تایید حکم شش سال زندان در دادگاه تجدید نظر،نوزدهم آبان ماه بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

اسماعیل عبدی همچون دیگر فعالین صنفی و سیاسی هیچ جرمی جز دفاع از منافع صنفی معلمان و تلاش و مبارزه برای بهبود شرایط آموزش و تحصیل فرزندان ما مردم ایران مرتکب نشده است. اما نهادهای امنیتی و قوه قضائیه با اتهامات امنیتی مانند “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” وی را همچون دهها فعال صنفی دیگر محکوم و ظالمانه به زندان انداخته است.

برای آزادی اسماعیل و همه فعالین صنفی و مدنی، و برای برخورداری کارگران و معلمان از حق اعتراض و اعتصاب و تشکل یابی به عنوان پایه ای ترین حقوق انسانی، باید به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی پایان داده شود و اتهامات امنیتی از پرونده های همه این فعالین بر داشته شود.

اتحادیه ازاد کارگران ایران – 11 دی ماه   1395

کارگران کارخانه قند یاسوج دریازدهمین روز اعتراضاتشان دست به تجمع مقابل بانک تجارت وفرمانداری زدند!

صبح امروز11دی، کارگران کارخانه قند یاسوج با تجمع در مقابل اداره سرپرستی شعب امور بانک تجارت کهگیلویه و بویراحمد  وفرمانداریخواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود و همچنین بازگشت به کار و تعیین تکلیف کارخانه شدند.

به گزارش11دی تسنیم،آنگونه که تجمع‎کنندگان می‌گویند بیش از یک ماه است که از محل کار خود معلق شده‏ و با توجه به فصل انعقاد قرارداد کشت چغندر در مناطق گرمسیری و شروع جدی فعالیت تولیدی خواستار راه‎اندازی این کارخانه  هستند.

حضور در محل کار و پرداخت حقوق و مزایای سال‌های 82، 83 و 84، مزایای سال‎های 93 و 94 و مزایای معوقه سال 95 را از دیگر مطالبات خود عنوان می‎کنند.

معترضان می‎افزایند: حال که از کار اخراج شده‎ایم، حقوق و مزایایمان را هم نداده‎اند، به جای تلاش برای راه‎اندازی کارخانه، به دنبال تخلیه منازل 120 کارگر کارخانه آن هم در این فصل سرد سال شده‎اند.

کارخانه 51 ساله قند یاسوج به عنوان نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد در دو دهه گذشته با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده و کارگران این واحد صنعتی شب را با هزار کابوس به صبح رسانده‌اند.

در سه دهه اخیر کارخانه قند یاسوج هر روز با مشکلی روبه‌رو بوده یک روز تعطیل، روزی دیگر مجدد راه‌اندازی ولی این تنها مسکنی بوده و پایانی بر دردهای این پیر صنعت کهگیلویه و بویراحمد نبوده است.

در پایان دولت دهم 83 درصد کارخانه قند یاسوج بابت رد دیون به بانک تجارت واگذار و قرار شد بانک برای رونق تولید در این واحد صنعتی از هیچ تلاشی فروگذاری نکند ولی بالاخره بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی و دنبال سود بیشتر بود و شاید در این کارخانه قدرت ریسک نداشت اما دولت تدبیر و امید از رد دیون دولت قبل ایراد گرفت و معتقد بود بانک‌ها باید کارخانه دار نباشند و همین بهانه برای به مزایده گذاشت کارخانه توسط بانک تجارت کافی بود.

کارخانه قند یاسوج برای چند بار به مزاید رفت و در روزنامه‌های رسمی آگهی شد بالاخره فردی بنام “لهراسب باقری” برنده مزایده شد.

لهراسب باقری برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با ظرفیت هزارتن چغندر و 350 تن شکر خام باید بدهی گذشته کارخانه به مبلغ 52 میلیارد تومان را نیز خودش پرداخت کند که در سرجمع بیش از 144 میلیارد تومان با سایر بدهی‌ها می‌شود.

هنوز مراحل نهایی واگذاری کارخانه قند یاسوج به مالک جدید انجام نشده است.

به گزارش امروزایلنا درهمین رابطه،از حوالی ساعت 9 صبح امروز، جمعی از بازنشستگان و کارگران تعدیل شده کارخانه قند یاسوج که صاحب 13 درصد از سهام این کارخانه هستند، امروز صبح در اعتراض به فروش این کارخانه توسط بانک تجارت مقابل ساختمان مرکزی این بانک در یاسوج تجمع کردند.

این گروه از کارگران که صاحب 13 درصد از سهام کارخانه هستند، گفتند:  بانک تجارت که صاحب بیش از 80 درصد از سهام کارخانه است ، بدون مشورت گرفتن از آنها، کارخانه قند یاسوج را فروخته است.

آنطور که بازنشستگان و کارگران سابق کارخانه قند یاسوج می‌گویند، بانک تجارت نماینده کارگران و هیچ کدام از سهام داران را در جریان این معامله قرار نداده‌ است.

معترضین خواهان شفاف سازی از روند انجام این معامله هستند و تاکید دارند که فروش این کارخانه بدون در نظر گرفتن میزان سهم آنان عملی غیر قانونی است.

کارگران قند یاسوج، بیش از 10 روز است که در اعتراض به عدم دریافت مزد و مزایای مزدی مهر، آبان و آذر 95 ، عدم پرداخت مزایای مزدی 93 و 94 و تعطیلی تدریجی این کارخانه مقابل کارخانه قند یاسوج تجمع کرده‌اند.

به گزارش امروز صبح زاگرس،صبح امروز برخی از کارکنان و نیروهای بازنشسته صنعت پیر استان در جلوی فرمانداری شهرستان بویراحمد دوباره دست به اعتراض زدند.

به گفته مسئولان ذیربط، هنوزاین مجتمع تولیدی به مالک جدید واگذار نشده و مشکلات کارکنان این کارخانه به قوت خود باقی است.

عبدالحمید پناهی معاون سیاسی امنیتی فرماندار بویراحمد به مطالبه گری کارکنان معترض اشاره کرد و گفت: تجمع کنندگان خواهان رسیدگی به مشکلات و معضلات خود در این کارخانه هستند.

وی یکی از دلایل این تجمع را بلاتکلیفی و تعطیلی این کارخانه در چند سال اخیر دانست و گفت: برخی از این تجمع کنندگان که عده ای از آنان بازنشسته و سهام دار این کارخانه هستند خواهان رسیدگی به موضوع واگذاری به مالک جدید و وعده های مدیریت فعلی این کارخانه هستند.

لینک اخبار مرتبط: تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند یاسوج وارد هشتمین روز شد

http://etehadbinalmelali.com/ak/08-10-95/

از سرگیری تجمع اعتراضی کارگران بازنشه مجتمع نیشکر هفت تپه!

روز شنبه 11دی،جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان در محل این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش11دی ایرنا،یکی از بازنشستگان این شرکت گفت: از زمان خصوصی سازی این شرکت از اواخر پارسال تاکنون، مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه پاسخگوی 400 نیروی بازنشسته نیست.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: پیگیری مکرر بازنشستگان این شرکت برای دریافت سنوات بازنشستگی خود با گذشت 10 ماه بی نتیجه بوده و بازنشستگان همچنان بلاتکلیف هستند.

این بازنشسته نیشکر هفت تپه بیان کرد:نشست روز چهارشنبه گذشته نمایندگان سازمان خصوصی سازی با کارگران معترض بازنشسته این شرکت بی نتیجه بوده و در عمل اقدامی برای حل مشکل این بازنشستگان تا این لحظه صورت نگرفته است.

گفته می شود مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اخیرا حاضر شده حق سنوات بازنشستگان را از سال آینده به صورت قسطی در مدت 18 ماه پرداخت کند که مورد موافقت بازنشستگان قرار نگرفت.

درهمین رابطه:

* گزارش خبرنگار پیام سندیکا از نیشکر هفت تپه

پس از دو روز اعتصاب امروز 8 دیماه حدود دویست نفر از کارگران بازنشسته شرکت نیشکرهفت تپه جهت دریافت سنوات پایان خدمت خود جلوی ساختمان تجمع کردند. با حضور مدیریت شرکت، هیاتی از سازمان خصوصی سازی و استانداری خوزستان جهت بررسی مشکلات کارگران و موضوع دریافت سنوات به این شرکت مراجعه کردند.

ساعت 4بعد از ظهر جلسه ای باکارگران متحصن برگزارکردند. پس از اطلاع از مشکلات کارگران هیات اعلام کرد در صورتی که خریداران شرکت به پرداخت سنوات و بدهیهای شرکت به کارگران در دو ماه آینده اقدام نکند، واگذاری شرکت به بخش خصوصی لغو خواهد شد.

طبق شرایط مناقصه درصورتی که مالکین نتوانند حتا درمدت 5سال به تعهدات خودعمل کنند سلب مالکیت خواهند شد. و چنانچه پس از 5 سال شرکت درصورت پرداخت بدهی ها و رضایت سازمان خصوصی سازی بصورت قطعی واگذارخواهدشد.

*گزارشی درباره تجمع 2روزه کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه!

طی روزهای هفتم وهشتم دی ماه، شماری از کارگران بازنشسته کارخانه نیشکر هفت تپه با تجمع مقابل درب ورودی این واحد خواستار دریافت مطالبات بازنشستگی خود شدند.

به گزارش9دی ایلنا ، گفته می‌شود که حدود ۲۰۰نفر از کارگران بازنشسته این واحد تولیدی که از اسفند ماه سال ۹۴ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت به همین دلیل تعدادی از این کارگران بازنشسته طی دو روز گذشته (هفتم وهشتم دی ماه) با تجمع مقابل درب ورودی این واحد تولیدی خواستار دریافت مطالبات خود شدند.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه؛ از مجموع کارگران بازنشسته حدود ۱۵۰ نفر بدنبال سنوات بازنشستگی خود هستند ومابقی بازنشسته‌گان معترض خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند.

در این باره یکی از کارگران میانگین مطالبات هر یک از کارگران بازنشسته را ۷۰ میلیون تومان ذکر کرد و در ادامه افزود: پیش از این نیز تجمعات مشابهی را مقابل کارخانه انجام داده‌ایم که تا به امروز بی‌تاثیر بوده است.

براساس گفته‌های این کارگر بازنشسته از قرار معلوم کارفرمای بخش خصوصی کارخانه که اواخر سال گذشته مسئولیت مجتمع نیشکر هفت تپه را پذیرفته است توانایی مالی کافی برای پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته را ندارد.

به گفته وی همزمان با تجمع روز گذشته کارگران بازنشسته، نماینده گانی از سازمان خصوصی سازی در جمع معترضین حاضر شده وپس از شنیدن مشکلات بازنشستگان قول پیگیری مطالبات آنان را داده‌اند.

او گفت: طبق اظهارات نمایندگان سازمان خصوصی سازی درصورتی که بخش خصوصی مجتمع نتواند تا دو ماه آینده به تعهدات قانونی خود در قبال کارگران شاغل وبازنشسته عمل کند سلب مالکیت می‌شود.

*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته مجتمع نیشکرهفت تپه نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان برای چندمین بار!

کارگران معترض برای ساعتی مانع بارگیری شکر شدند!

امروز چهارشنبه8دی،کارگران بازنشسته کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای چندمین بار دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع زدند.

این کارگران با تجمع در مقابل انبار شکر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای ساعتی مانع بارگیری شکر شدند.

به گزارش8دی ایرنا،جمعی از کارگران بازنشسته این شرکت که صبح چهارشنبه مقابل اداره مرکزی نیشکر هفت تپه تجمع کرده اند اظهار داشتند: به دلیل پرداخت نشدن مطالبات ،کارگران بازنشسته این شرکت از ابتدای امسال تاکنون در بلاتکلیفی شغلی بسر می برند.

آنان افزودند: 130 نفر از بازنشستگان این شرکت بعضا با گذشت 9 ماه هنوز مطالبات سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده و شرکت مذکور نیز اقدامی در این راستا نمی کند.

برپایه این گزارش،تعدادی از کارگران بازنشسته این شرکت با تجمع در مقابل انبار شکر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای ساعتی مانع بارگیری شکر شدند.

کارگران نی بر این شرکت نیز در 10 روز گذشته در چند نوبت در این شرکت دست به تجمع زدند.

پرداخت نشدن حقوق و تاخیر در پرداخت آن ، مشخص نبودن وضعیت شغلی همچنین پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران طرف قرار داد از جمله مواردی است که بارها موجب برپایی تجمع اعتراض آمیز در کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شده است.

تعداد افراد شاغل در این واحد بزرگ کشت و صنعت حدود چهار هزار نفر اعلام شده است که در بخش های مختلف به صورت رسمی ، پیمانی ، قراردادی و نیز موقت مشغول بکار هستند.

کشت و صنعت هفت تپه ، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن پیش با ظرفیت اسمی 100 هزار تن شکر سفید راه اندازی شد.

این کارخانه طبق اصل 44 قانون اساسی اواخر پارسال از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذر شد.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در 15کیلومتری شهر شوش در شمال استان خوزستان واقع است.

کارگران معدن زغال سنگ طزره برای باردیگر دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب زدند!

صبح امروز11دی، کارگران شیفت صبح معدن زغال سنگ طزره در شهرستان شاهرود در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب  وتجمع در محوطه معدن زدند.

بدنبال وعده کارفرمای معدن طزره و اعضای شورای اسلامی،کارگران پس از دوساعت به اعتصاب وتجمعشان خاتمه دادند و  به کار خود بازگشتند.

به گزارش 11دی ایلنا،کارگران معادن ذغال سنگ طزره با اعلام این خبر گفتند: صبح امروز شنبه ( 11 دی ماه) بیش از 500 نفر از همکاران  شیفت صبح آنها در محوطه این واحد معدنی برای مدت نزدیک به دو ساعت تجمع اعتراضی برپا کردند.

این کارگران افزودند: نزدیک به چهار ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده داریم و تا این لحظه با وجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی و مراجعه به مسئولان مختلف، هیچ تغییری در شرایط ما ایجاد نشده است.

کارگران معدن طزره با تاکید براینکه خواسته آنان تنها به روز شدن مطالبات مزدی و حقوقی است، افزودند: معوقات مزدی مان مربوط به ماههای شهریور ، مهر،آبان وآذر می شود که از قرار معلوم کارفرما وعده پرداخت یک ماه آن را تاپایان هفته جاری داده است.

طبق اظهارات کارگران این واحد معدنی،اخیرا  شورای تامین استان سمنان نیز  برای برسی مشکلات کارگران معدن طزره  تشکیل جلسه داده است  و در آن به کارفرما درباره به روز شدن معوقات مزدی کارگران تاکید شده است.

همچنین به نقل از کارگران معترض،اجتماع  اعتراضی آنها مدت نزدیک به دو ساعت ادامه داشته وپس از آن با وعده کارفرمای معدن طزره و اعضای شورای اسلامی، تجمع کنندگان به کار خود بازگشتند.

درهمین رابطه:

*پایان موقتی  تجمع اعتراضی2روزه کارگران معدن طرزه بدنبال وعده پرداخت مطالباتشان!

تجمع کارگران معدن زغال سنگ ظزره که از روز گذشته (20 آذر ماه) در محوطه این واحد صنعتی آغاز شده بود صبح امروز یکشنبه در دومین روز از اعتراض بدنبال وعده پرداخت مطالباتشان موقتا خاتمه یافت.

به گزارش ایلنا، تجمع دو روزه کارگران معدن زغال سنگ طزره در حالی امروز یکشنبه (21 آذر)  حوالی ساعت 10 صبح موقتا خاتمه یافته که همزمان با اعتراض امروز، مدیر منطقه ای معدن با حضور در جمع معترضین وعده رسیدگی به مشکلات را حداکثرتا 10 روز آینده داد.

برپایه این گزارش بنقل از کارگران،مدیر منطقه ای  معدن زغال سنگ طزره در حالی  به  کارگران وعده  رسیدگی به مشکلات را داد  که روز گذشته نیز ،مدیر عامل شرکت زغال سنگ البرز غربی درجمع کارگران معترض حاضر شده بود اما نتوانسته بود با وعده بهبود وضعیت معدن رضایت کارگران را جلب کند.

به گفته این منابع، طبق وعده های داده شد تمامی کارگران شیفت صبح  که حتی امروز یکشنبه لباس کار بر تن نکرده بودند  با اعتماد به وعده مسئولان به امید پیگیری مطالباتشان تا حداکثر 10 روز آینده به کار خود بازگشتند.

کارگران این معدن  گفتند،از مرداد ماه سال جاری دستمزد دریافت نکرده اند و کارفرما دلیل تاخیر در پرداخت مطالباتشان نیز وصول نشدن طلب مربوط به فروش زغال سنگ‌های استخراجی از سوی خریدارا ن عنوان کرده است.

*ادامه اعتراضات کارگران معدن زغال سنگ طزره نسبت به عدم پرداخت4ماه حقوق!

صبح امروز (20 آذر ماه)،بیش از 500 کارگر معدن طزره در شهرستان شاهرود در واکنش به وضعیت نامعلوم مطالبات مزدی خود مقابل ساختمات اداری این واحد معدنی در طزره تجمع کردند.

به گزارش20آذرایلنا،کارگران معدن زغال سنگ طزره با اعلام این خبر گفتند: صبح امروز شنبه (20 آذر ماه) بیش از 500 نفر از همکاران  شیف صبح آن‌ها در محوطه این واحد معدنی مقابل ساختمان اداری تجمع اعتراضی برپا کرده اند.

این کارگران افزودند: دست کم چهارماه است  مزد پرداخت نشده طلبکاریم و تا این لحظه با وجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی و مراجعه به مسئولان مربوطه هیچ تغییری در شرایط ما ایجاد نشده است.

طبق اظهارات کارگران طزره، کارفرما در تجمعات قبلی  که آخرین آن روز یکشنبه (14 آذر ماه)بمدت یک ساعت برگزار شد  وعده داد که  تا پایان هفته (پنجشنبه 18 آذر ) بخشی از طلب مزدی آنها را پرداخت خواهد کرد اما ظاهرا این وعده عملی نشد و آنها دوباره اعتراض خود را از سرگرفته‌اند.

کارگران معدن طزره با یادآوری اینکه  دستمزد مربوط به ماههای مرداد ، شهریور ، مهر و آبان آنها به تاخیر افتاده است ، افزودند:از قرار معلوم چون خریداران ذغال سنگ هنوز به تعهدات مالی خود در برابر کارفرما عمل نکرده‌اند  دستمزد آنها به تاخیر افتاده است.

طبق اظهارات کارگرانی که در اجتماع اعتراضی امروز شرکت دارند  گفته می شود  یکی دیگر از نگرانی ما  این است  در صورت ادامه مشکلات مالی معدن و با توجه به اینکه به ماه های پایانی سال نزدیک می شویم  کارفرما  علاوه بر مشکل پرداخت دستمزد  درپرداخت عیدی کارگران نیز دچار مشکل شود.

*اعتصاب یک ساعته کارگران معدن طزره دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق !

پرداخت حقوق حدود 1400 کارگر شاغل در معدن زغال سنگ طزره در استان سمنان دست کم چهارماه به تاخیر افتاده است.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره که در شهرستان شاهرود واقع شده است، در ادامه بی توجه ای های مسئولان این واحد معدنی در پرداخت مطالباتشان روز یکشنبه (14 آذر ماه)بمدت یک ساعت  به نشانه اعتراض دست از کارکشیده بودند.

به گزارش17آذرایلنا، این کارگران که در یکی از واحدهای زیر مجموعه  معادن البرز شرقی شاغل هستند بیش از 4  ماه مزایای مزدی طلبکارند.

کارگران مورد نظر که به صورت رسمی و قراردادی مشغول کارند با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، افزودند: با وجود آنکه از حدود شش ماه قبل وضعیت استخراج روندی رو به بهبود داشته است،اما مشکلات معیشتی آنها همچنان باقیمانده است.

منابع خبری بابیان اینکه کارفرما مدعی است هر ماه به همه کارگران دستمزد  پرداخت می کند ، در ادامه افزودند: اگرچه کارگران به صورت ماهانه مزد خود را دریافت می‌کنند اما در عمل در فرآیند پرداخت دستمزد آنها  چهار ماه تاخیر وجود دارد.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره که در شهرستان شاهرود واقع شده است، در ادامه بی توجه ای های مسئولان این واحد معدنی در پرداخت مطالباتشان روز یکشنبه (14 آذر ماه)بمدت یک ساعت  به نشانه اعتراض دست از کارکشیده بودند.

طبق اظهارات آنان؛ مدیریت معدن هنوز بابت وصول طلب مربوط به فروش زغال سنگ‌های استخراجی همچنان با مشکل بدحسابی خریداران مواجه است و به همین دلیل این تاخیر چهار ماهه وجود دارد.

تجمع اعتراضی کارگران صنعت نساجی یزدنسبت به واردات پارچه چینی مقابل سازمان صنعت و معدن!

از ساعت نه صبح امروز ( یازدهم دی ماه)، جمعی از کارگران صنعت نساجی یزد مقابل سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان تجمع کردند.

به گزارش11دی ایلنا،تجمع کنندگان نسبت به واردات بی‌رویه پارچه چینی اعتراض دارند و می‌گویند ورود پارچه چینی، صنعت نساجی یزد را با مشکل مواجه کرده است.

یزد یکی از قطب‌های نساجی و ریسندگی کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر صنعت نساجی و پارچه‌بافی این استان وضعیت مساعدی ندارد.

کارگران نساجی یزد می‌گویند: واردات پارچه بی کیفیت چینی به معنای تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران است.

در تجمع امروز بیش از پنجاه نفر شرکت کرده‌اند.

پروین محمدی :دولت و مجلس یک پیکره واحد برای غارت دسترنج ما کارگران هستند

در حالیکه هنوز دولت در قبال فریاد میلیونی ما کارگران حاضر به باز پس گیری لایحه اصلاحیه قانون کار نشده است و این جدال ادامه دارد و در این میان مجلس ژست بی طرفی به خود گرفته است، روزنامه خراسان طی گزارشی در مورخه 6 دی ماه 95 پرده از تلاش  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی جهت ارائه پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی برداشت.

این در حالی است که دولت در تلاش بود با تبصره های  33 و 24 در برنامه توسعه ششم به این مقصود ( افزایش سن و سابقه بازنشستگی ) برسد اما با افشاگری و تلاش و مبارزه ما کارگران مجبور به حذف این دو تبصره از برنامه توسعه ششم  گردید. حال این مجلسی که در کشمکش میان دولت و ما کارگران در رابطه با لایحه اصلاحیه ضد کارگری قانون کار تلاش دارد توپ را به زمین دولت بیاندازد و خود را شریک چنین پروژه ضد کارگری نشان ندهد در گوشه دیگری از بارگاهش در مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در صدد ارائه پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی است.

در این پیشنهاد، صحبت از بالا رفتن سن امید در کشور شده است. چنین مضحکه ای از ادعای بالا رفتن سن امید در کشور برای فراهم کردن زمینه های بالا بردن سن بازنشستگی در حالی مطرح میشود که ایران بالاترین آمار کشته های ناشی از حوادث شغلی را دارد، چهار میلیون انسان در این مملکت دچار سوء تغذیه مفرط هستند، دستمزد کارگران چهار برابر زیر فقر است، هزار و یک معضل اجتماعی از قبیل اعتیاد و تن فروشی زنان و پدیده کودکان کار بیداد میکند، زنده گانمان در گورها می خوابند، جوانان مان هیچ انگیزه ای برای کار و تحصیل و تشکیل خانواده ندارند و استرس و و درماندگی برای گذران زندگی، میلیونها انسان را به مرز جنون رسانده است، آنوقت این حضرات دم از بالا رفتن امید به زندگی میزنند تا لایحه ی طرح دزدی و غارت از آخرین سالها و روزهای عمرمان را نیز به دیگر غارتگری هایشان اضافه کنند.

هر روز، طرح و لایحه ی تازه ای ارائه میدهند تا شاید در سکوت خبری یکی از آنها را بتصویب برسانند تا بی هیچ مانع قانونی زندگی  و عمرمان را به گرو بگیرند. اینان برای گسترش و تداوم غارتگری هایشان به هر اعتراض و در بسته ای که میخورند همچون دزدی ناخلف از  در دیگری وارد میشوند. لایحه اصلاح قانون کار را در بن بست دیده اند از طریق مرکز پژوهشهای مجلس در صدد افزایش سن بازنشستگی هستند و…، هر روز رسانه ها و مراجع رسمی بطور مرتب از سونامی ویرانگر بیکاری و خطر شورش گرسنگان و حاشیه نشینان صحبت به میان میاورند و حتی برایش مانور نیز برگزار میکنند اما شکم سیری ناپذیر غارتگران گوش شان به این حرفها بدهکار نیست  و فقط و فقط در تلاش برای فراهم کردن هر چه بیشتر  زمینه های غارت هست و نیست ما کارگران هستند.

در این پیشنهاد به صراحت صحبت ازورشکستگی و خالی شدن صندوقهای بیمه ای و پر کردن آن از طریق بالا بردن سن بازنشستگی و عمر ما کارگران کرده اند. این در حالی است  که خودشان با اختلاسهای هزاران میلیاردی  از صندوقهای بیمه، حاصل عمر ما کارگران و معلمان را به یغما برده  و حال با کمال بی شرمی به جای پاسخگویی به این دزدیها ، طرح و لایحه و پیشنهاد به تاراج رفتن بیشتر عمر ما را ارائه میدهند.

اما دیگر برای اینگونه غارتگری ها دست شان به جایی بند نخواهد شد.این آن نکته ای است که اینان از درک آن عاجزند و غرق در غارتگریهایشان سر در توبره ای  فرو برده اند که جلوی چشمانشان را برای دیدن طغیان خشم و انزجار ما کارگران از وضعیت موجود گرفته است.

پروین محمدی 11 دی 95

پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شهرداری کرمان پس از اعتصاب!

شهردار منطقه یک کرمان ضمن اعلام پرداخت یک ماه حقوق به کارگران تنظیف کرمان گفت : خوشبختانه روز پنجشنبه شرکت بزم آرا مابه التفاوت را به شهرداری پرداخت کرده است لذا ما هم پرداختی که باید به شرکت می داشتیم را انجام دادیم و حقوق یک ماه کارگران پرداخت شده است .

به گزارش منابع خبری محلی،سعیدی ادامه داد : شهرداری منطقه یک کرمان هر ماه نزدیک به ششصد  ، تا هفتصد و پنجاه میلیون تومان فقط هزینه جمع آوری زباله و تنظیفش است لذا کل درآمدی که ما از ابتدای سال تا کنون  یعنی در حدود ۹ ماه از سال جاری در بحث جمع آوری زباله ها داشتیم نزدیک به چهارصد میلیون تومان بوده است لذا باتوجه به عدم استقبالی هم که از پروانه ساخت و ساز و … بوده است  ،درآمد شهرداری هم کم بوده و رشد چندانی نداشته است  و ما نتوانیستیم  در بحث خدمات منابع را جایگیزین نماییم .

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر پرداخت تعهدات شهرداری به شرکت بزم آرا گفت : امیدواریم مطالبات شرکت را هم به مرور زمان انجام دهیم .

اخراج تعدادی از کارگران کارخانه سپهرالکتریک!

یکی از کارگران اخراجی شرکت سپهرالکتریک در قزوین خبر از اخراج نزدیک به نیمی از کارگران باسابقه شاغل در این شرکت و کاهش تولیدات این واحد صنعتی در یک سال گذشته می‌دهد.

به گزارش 11دی صبح قزوین، وی که نامش به امانت محفوظ است، می‌گوید: کارگرانی که بیش از پنج سال سابقه کار در این شرکت را داشتند به این بهانه که تولیدات سپهرالکتریک کاهش یافته است، از این واحد تولیدی اخراج شده‌اند.

این اخراجی که خود را مستأجر و دارای زن و فرزند معرفی می‌کند، می‌افزاید: کارگران برای بازی‌های تیم والیبال سپهرالکتریک به اجبار عازم ورزشگاه‌ها می‌شوند و از افتخارآفرینی آن به ظاهر به وجد می‌آیند اما امروز با اخراج ما و بیکار شدنمان نه کسی از مسئولان به اجبار ناراحت می‌شود و نه کسی خم به ابرو می‌آورد.

خودداری پیمانکار سابق ازپرداخت مطالبات کارگران رجاء!

مطالبات مزدی حدود صد کارگر سایت چرخ و محور رجاء علیرغم خاتمه قرارداد و تغییر پیمانکار پرداخت نشده است.

به گزارش11دی ایلنا،جمعی از کارگران پیمانکاری رجاء از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

این کارگران که تعداد آنها صد نفر است، در سایت چرخ و محور مشغول به کار هستند و می‌گویند: شهریورماه، قرارداد شرکت پیمانکاری طرف قرارداد ما خاتمه پیدا کرد و پس از آن به یک شرکت پیمانکاری جدید منتقل شدیم؛ با این وجود، شرکت پیمانکاری قبلی هنوز مطالبات مزدی ما را پرداخت نکرده‌است.

براساس گفته کارگران، شرکت پیمانکاری قبلی، بیمه و سنوات معوقه این کارگران را نپرداخته‌است.

کارگران سایت چرخ و محور می‌گویند: بارها برای تسویه حساب و دریافت مطالبات خود به شرکت فوق مراجعه کرده‌ایم، اما تا کنون پاسخ روشنی نگرفته‌ایم و مشخص نیست چه زمانی قرار است این شرکت، مطالبات ما را پرداخت کند.

اعتراض هنرمندان سیرجان به واگذاری مجتمع‌های فرهنگی به بخش خصوصی!

پس از اعلام واگذاری مجموعه‌های فرهنگی به بخش خصوصی یا شرکت‌ها در شهرستان سیرجان و مراحل اولیه این واگذاری مجموعه فرهنگی باغ سنگی به شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و یا شهرداری سیرجان جمع زیادی از فرهنگ دوستان و متولیان فرهنگی امروز حلقه انسانی دور ساختمان مجموعه مذکور تشکیل دادند.

به گزارش11دی فارس،هنرمندان سیرجانی بدین گونه اعتراض خود را به مسئولان اعلام کردند که ما حاضریم خود هزینه برنامه‌های فرهنگی را بدهیم، اما بخش خصوصی را با هدف سودجویی وارد مسائل هنری نکنید.

شهرام نیکویان از فرهنگ‌دوستان سیرجان گفت: با بخش خصوصی رمق فعالیت برای ما گرفته می‌شود، تازه دو سالی است که تئاتر و سرود و نمایش و انجمن موسیقی جان گرفته و این اقدامات یعنی مقابل فعالیت‌های فرهنگی ایستادن است.

ابراهیم اسدی‌زیدآبادی نیز گفت: تئاتر ما در همین مجموعه فرهنگی باغ سنگی اعم از تمرین‌ها و اجرا جان تازه‌ای گرفته بود و اقدام امروز متولیان فرهنگی مقابله با فعالیت‌های فرهنگی محلی است و من خیلی نگران تصمیمات این چنینی مسئولان هستم.

سیدحسین خاکسار گفت: سر در گریبان خود و به دور از هیاهو مشغول رونق تئاتر بودیم که امروز یک ساختمان قدیمی را به نام مجموعه فرهنگی باغ سنگی می‌خواهند از ما بگیرند و به بخش خصوصی بدهند و همه اصل کار ما که مکان تمرین و تئاتر مکانی مناسب بود، آن هم در چالش افتاد.

فهیمه شهبا از بازیگران تئاتر گفت: از طریق بخش دولتی که حمایت نمی‌شویم، بماند در کار بدون مزد هم به دلیل علاقه سد راه‌مان می‌شوند، یک مرکز فرهنگی وقتی به بخش خصوصی واگذار شود، کار برای بخش خصوصی شده و از مردم گرفته خواهد شد.

در نهایت به سراغ مجید پورمحسنی مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیرجان رفتیم که وی اینگونه جواب داد: دولت بر اساس اصل 44 مجتمع‌های فرهنگی را باید واگذار کند و ما در نهایت مجموعه‌های فرهنگی مازاد را برای بهره‌وری بهتر به بخش خصوصی یا شرکت‌هایی که می‌توانند کار فرهنگی انجام دهند، واگذار می‌کنیم.

وی افزود: مجموعه فرهنگی باغ سنگی که محل استقرار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قدیم شهرستان بود از این مجموعه‌هاست، لذا هم شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و هم شهرداری متقاضی مدیریت بودند.

پورمحسنی ادامه داد: با این وضعیت در حال حاضر گل گهر انصراف داد و شهرداری هم احتمال دارد، ورود نکند.

وی ابراز داشت: حتی بخش‌هایی از مجموعه فرهنگی غدیر که اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان در آن مستقر است به یکی از شرکت‌های خصوصی واگذار شد و برای تأمین درآمد پایدار فعالیت‌های فرهنگی راهی جز این واگذاری‌ها نیست و این اقدام قانونی است.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به شهریه دروس جبرانی!

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس دراعتراض به پرداخت شهریه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای دروس جبرانی تجمع کردند.

به گزارش11دی مهر،این دانشجویان معتقد بودند طبق مصوبه وزارت علوم هیات امنای دانشگاه ها می توانند از دانشجویان برای دروس جبرانی هزینه دریافت کنند.

این دانشجویان معتقدند شهریه های این دروس بسیار زیاد است و باعث مشکل برای دانشجویان شده است.

طبق گفته این دانشجویان برخی از رشته های میان رشته ای دارای دروس جبرانی زیادی هستند که پرداخت شهریه برای این دانشجویان مبلغ زیادی است.

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران بمناسبت آغازسال نو میلادی

کارگران و مردم آزادیخواه ایران!

سال 2016 میلادی و 4 – 5 سال منتهی به آن را میتوان بعنوان یکی از تلخ ترین دوران های تاریخ معاصر به لحاظ شرایط زیست و کار طبقه کارگر، هم در ایران و هم در مقیاس جهانی نام برد.

تعرض نهادهای امنیتی و قوه قضائیه  در اشکال و ظرفیت های مختلف به اعتراضات کارگری،  احضار و دستگیری و زندان فعالین کارگری و معلمان درابعادی کم سابقه، تلاش برای تدوین قوانین ریاضت کشانانه در “برنامه ششم توسعه” و در راس آن لایحه ضدکارگری “اصلاح قانون کار” بمنظورتحمیل بدترین شرایط و تنگناهای معیشتی  با هدف سر ریز کردن بار بحران اقتصادی بر گرده کارگران و پائین آوردن سطح زندگی و معیشت عمومی جامعه، تنها زوایایی از مصائب و مشقات  بی پایانی است که در طول سال گذشته بر علیه طبقه کارگر جریان داشت.

ازطرفی، سال گذشته میلادی برای کارگران ایران سالی مملو ازمقاومت، اعتراض، اعتصاب و تجمعات بی وقفه در مقابل موج بیسابقه اخراج و بیکاری سازی، حقوق های معوقه و تعطیلی مراکز کار بود. این در حالیست که سونامی میلیونی کارگران بیکار با افقی تیره و تار همچنان جامعه را در بحرانی عمیق نگه داشته است.

همچنین مقاومت و تعرض جنبشهای اجتماعی و فعالین مدنی در سال گذشته با برملا شدن اختلاسهای میلیاردی، فیش های حقوقی نجومی، رانت های حکومتی و سایر موارد ستم و پایمال شدن حقوق طبیعی شهروندان، به یمن وجود شبکه های اجتماعی ابعاد بسیار گسترده ای بخود گرفت و دولت و مجلس و قوه قضائیه را تحت فشار فزاینده ای قرار داد.

در ابعاد جهانی نیز سال 2016 همچون سال گذشته با کشتار و ترور سیاه ترین دستجات و دول  ارتجاعی  در منطقه خاورمیانه آغاز و با موج عظیم و بی سابقه سیل مهاجرت ها بصورت بحران عمیق انسانی ادامه یافت و با کشتار و جنگ و خونریزی  به پایان تقویمی خود رسید. کشتار و جنگ و جنایتی که برای پایان آن، هیچ روزنه ای جز دخالت و به میدان آمدن طبقه کارگر جهانی و بشریت متمدن که با راهپیمائی هزاران نفره از اروپا به سمت حلب در حال تولد است وجود ندارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با تبریک سال نو میلادی  و استقبال ازفرصت محدودی که برای شادی میلیونها انسان با آغاز سال 2017 فراهم آمده است، خود را همدوش و همراه مردم سوریه، افغانستان، لیبی، یمن و عراق برای پایان دادن به جنگ و کشتار در این کشورها میداند و بدینوسیله همبستگی خود را با آنان برای برپائی جامعه ای عاری از جنگ و جنایت و نیل به یک زندگی مرفه و امن اعلام میدارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – یازده دی ماه 1395

کشته شدن یک کارگر کارخانه کشتی سازی ندیم گسترش خلیج فارس بر اثر سقوط!

عصر روز دوشنبه (6 دی ماه) حادثه‌ای در شرکت کشتی سازی ندیم گسترش خلیج فارس واقع در استان هرمزگان منجر به کشته شدن یک کارگر شد.

به گزارش11دی ایلنا،یک منبع خبری در شرکت ندیم گسترش خلیج فارس در مورد جزئیات این حادثه گفت: عصر روز دوشنبه  (6 دی ماه) یک کارگر شاغل در بخش مونتاژ حین جمع آوری ابزار کار خود ناگهان از محل سرسره بالابر کشتی سقوط می کند.

منابع  خبری ، هویت کارگر کشته شده را «حسن باد آورده»از اهالی روستای گچین بالا اعلام کردند و گفتند این کارگربه علت پوسیدگی تخته های زیر پا از ارتفاع 5 متری به پایین  (کف بتنی )سقوط کرده  ودچار حادثه شده است.

بر پایه این اطلاعات این کارگر حادثه دیده از سوی  همکارانش به نزدیکترین در مرکز درمانی انتقال داده می‌شود اما علیرغم تلاش کادر درمان این کارگر جان خود را از دست می‌دهد.

به نقل از همکاران آقای باد آورده، او بیش از19 سال سابقه کار در شرکت کشتی سازی ندیم گسترش خلیج فارس را به صورت قرار دادی داشت ودر آستانه بازنشستگی بود.

یازدهم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com