اخباروگزارشات کارگری 12،11و13فروردین1396

admin   آوریل 2, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری 12،11و13فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی در سال جدید

– اختلال خواب در انتظار شیفت کاران

– با مرگ کارگر شرکت ملی حفاری،تعداد قربانیان حوادث کاری صنعت نفت درسال جاری به 4نفر رسید!

– تظاهرات گسترده برزیلی ها در اعتراض به اصلاح قانون بازنشستگی!

فراخوان اعتصاب عمومی اتحادیه های کارگری در روز28آوریل!

دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی در سال جدید

در آستانه سال نو تعدادی از فعالان کارگری و اجتماعی دستگیر شده و به زندان ها برده شدند. سعید یوزی از فعالان قدیم کارگری و عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان کامیاران و شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در ابتدای سال جدید دستگیر و به زندان سنندج منتقل شد. در اسفند ماه نیز پیام شکیبا، فعال دانشجویی از محل کارش در کارخانه به زندان منتقل شد، همچنین محمد رضا آهنگر عضو انجمن کارگران ساختمان شهرستان کامیاران نیز در اسفند ماه بازداشت شد. تا به حال هیچگونه اتهامی از جانب نیروهای امنیتی برای نامبردگان اعلام نشده است.

اینان به خیل زندانیان سیاسی دیگر پیوستند که برخی از آنان سالهاست عید را در زندان می گذرانند. بهنام ابراهیم زاده از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران، اسماعیل عبدی از اعضای کانون صنفی معلمان، عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی، سعید شیرزاد فعال حقوق کودک، خبات دهدار از فعالان تشکل سراسری، امیر امیرقلی، آرش صادقی، گلرخ ابراهیمی ایرایی، مریم اکبری منفرد و … نیز از مرخصی عید محروم ماندند و عید را در زندان سپری کردند.

دستگیری های خودسرانه فعالان کارگری و اجتماعی به اتهام های واهی به امری عادی برای نیروهای امنیتی تبدیل شده است و آنان خود را موظف به پاسخ گوئی به هیچکس نمیدانند. این دستگیری ها در آستانه سال نو همراه با تحمیل دستمزدهای چندین برابر کمتر از خط فقر به کارگران و زحمتکشان بیانگر همان بن بست بدون چاره ای است که مقامات گمان میکنند با ایجاد جو رعب و وحشت میتوان از اعتراضات کارگران و زحمتکشان جلوگیری کرد.

ما خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی و سایر زندانیان سیاسی هستیم و بار دیگر هشدار میدهیم که این بگیرو ببندها نه تنها مشکلات اقتصادی و اجتماعی گریبانگیر این سیستم ضدکارگری را حل نخواهد کرد، بلکه اعتراضات هر روزه کارگران و زحمتکشان را گسترده تر خواهد کرد .

کانون مدافعان حقوق کارگر

۱۳ فروردین ۱۳۹۶

اختلال خواب در انتظار شیفت کاران

یک متخصص طب کار با بیان اینکه شیفت کاری ممکن است پیامدهای زیانباری بر سلامت فرد داشته باشد، گفت: شیفت کاران به میزان چشمگیری کمتر از شش ساعت در روزهای کاری خود می‌خوابند و به طور متوسط در طول هفته، ساعات بیشتری را به کار مشغول هستند و حداقل یکبار در ماه رانندگی همراه با خواب آلودگی را تجربه می‌کنند.

دکتر فرزانه چاووشی در این خصوصبه ایسنا گفت: شیفت کار به نوعی از کار اطلاق می‌شود که خارج از برنامه معمول هفت صبح تا پنج بعد از ظهر انجام می‌شود. این موضوع امری اجتناب ناپذیر است و بسیاری از صنایع وابسته به شیفت کاری هستند. بنا بر داده‌های موجود حدود 20 درصد از کارگران در ایالت متحده خارج از ساعت کاری معمول کار می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه شیفت کاری ممکن است پیامدهای زیانباری بر سلامت فرد داشته باشد. به طوری که بنابر پژوهش‌های انجام شده تنها 63 درصد از شیفت کاران در مقایسه با 89 درصد از غیر شیفت کاران اظهار داشتند که برنامه کاری آنها اجازه خواب کافی را به آنان می‌دهد. شیفت کاران به میزان چشمگیری کمتر از شش ساعت در روزهای کاری خود می‌خوابند و به طور متوسط در طول هفته، ساعات بیشتری را به کار مشغول هستند و حداقل یکبار در ماه رانندگی همراه با خواب آلودگی را تجربه می‌کنند.

این متخصص طب کار درباره اختلال خواب شیفت کاری نیز توضیح داد و گفت: اختلال خواب شیفت کاری بیماری مزمنی است که مستقیما با برنامه کاری فرد ارتباط دارد. این اختلال بنا بر طبقه بندی بین المللی اختلالات خواب نوعی اختلال «ریتم سیرکادین» است. ساعت سیرکادین درونی بدن پیش برنده فعالیت‌های خواب و بیداری  و تقریبا منطبق بر ریتم 24 ساعته شبانه روزی است. این ساعت درونی می‌تواند تحت تاثیر عوامل بیرونی که مهمترین آن نور است دچار بهم ریختگی  و بر اساس زمان حضور نور ساعت درونی می‌تواند دچار تاخیر یا تسریع فاز شود.

چاووشی همچنین اضافه کرد: از دیگر عوامل بیرونی می‌توان به شیفت کاری و مسافرت‌های با مسافت طولانی و عبور از بیش از  سه عرض جغرافیایی اشاره کرد. به عبارت ساده‌تر زمانی اختلال ریتم سیرکادین رخ می‌دهد که ساعت درونی بدن تمایل به خوابیدن دارد ولی عوامل بیرونی با ایجاد تداخل در این ریتم از طریق مکانیسم‌های مختلف موجب بهم ریختگی این ریتم شده و منجر به بهم ریختگی و ایجاد اشکال مختلف خواب می‌شود.

 

وی درباره نشانه‌های اختلال خواب شیفت کاری نیز گفت: خواب آلودگی بیش از حد در زمانی که باید بیدار و هوشیار باشید. بی خوابی یا ناتوانی در به خواب رفتن زمانی که نیاز به خوابیدن دارید، این نشانه‌ به معنای به سختی به خواب رفتن یا بیدار شدن پیش از خواب کافی است. همچنین خوابی که ناکافی باشد یا پس از آن احساس سرزندگی و نشاط نکنید و اختلال تمرکز نیز جزو نشانه‌های این اختلال است.

با مرگ کارگر شرکت ملی حفاری،تعداد قربانیان حوادث کاری صنعت نفت درسال جاری به 4نفر رسید!

اخباروگزارشات کارگری:روز12فروردین ماه، بهزاد علوی دکل‌بان قراردادی موقت دکل ۹۱ فتح شرکت ملی حفاری ایران به دنبال سقوط قاب دکل حفاری جانش را از دست داد.

اگردلیل سقوط و یا آتش سوزی دو دستگاه نفتکش جاده پیمای حامل بنزین و گازبر حامل گازمایع را حوادث جاده‌ای بندانیم، اوایل سال شاهد نشتی گسترده گاز در خط لوله انتقال به پتروشیمی شیراز بودیم که خوشبختانه تلفات جانی نداشت.

دومین و بزرگترین حادثه سال جدید ششم فروردین ماه در ایستگاه تقلیل فشار گاز همدان به وقوع پیوست که به دلایل فنی و نشت گاز و در نهایت آتش‌سوزی گسترده 2کارگر25و 37 ایستگاه گازهمدان براثر انفجارزنده زنده در آتش سوختند.

ظهرروز10فروردین،یکی از کارگران پتروشیمی تندگویان به نام «علی حیدری» در حین انجام کار بر اثر سقوط بوم جرثقیل جان خود را از دست داد.

روز12فروردین ماه، بهزاد علوی دکل‌بان قراردادی موقت دکل ۹۱ فتح شرکت ملی حفاری ایران به دنبال سقوط قاب دکل حفاری جانش را از دست داد.

درهمین رابطه:

*2کارگرجوان ایستگاه گازهمدان زنده زنده درآتش سوختند!

حوالی ظهرامروزیکشنبه6فروردین ماه،2کارگر25و 37 ایستگاه گازهمدان براثر انفجارزنده زنده در آتش سوختند.

بنا به گزارشات رسانه ای شده،مدیرعامل شرکت گاز همدان از وقوع سانحه آتش‌سوزی در ایستگاه تقلیل فشار گاز در ۱۰ کیلومتری پلیس راه جاده همدان – تهران و سه راهی کوریجان و مرگ 2کارگر شرکت گاز بر اثر سوختگی خبر داد.

محمدمهدی مهدوی افزود: درحالی که دو کارگر امروز حوالی ساعت 11 الی 11:30 مشغول کار عملیاتی و سرویس ایستگاه تقلیل فشار گاز در جاده همدان – تهران بودند به علت انفجار در این ایستگاه 2 تن از کارگران در آتش سوختند.

مهدوی بیان کرد: این 2 کارگر در حین عملیات تعمیراتی در ایستگاه بودند که بخشی از ایستگاه دچار آسیب و نشتی می‌شود و به سبب انفجاری که در آن ناحیه ایجاد می‌شود دچار سوختگی شده و در دم فوت می‌کنند.

وی با بیان اینکه شخص دیگری در اطراف محل سانحه وجود نداشته است گفت: کسی مصدوم نشده و تنها 2 نفر جان خود را از دست می‌دهند.

مهدوی افزود: در ساعت 12 ظهر همکاران خط لوله وارد ایستگاه شده و آتش مهار می‌شود.

درهمین رابطه،مدیرکل مدیریت بحران استان همدان گفت: درحالی که سه کارگر مشغول سرویس ایستگاه تقلیل فشار گاز در جاده همدان – تهران بودند به علت انفجار این ایستگاه، 2 تن از کارگران در آتش سوختند.

علیمردان طالبی سمیع با اشاره به سرویس دوره ای ایستگاه تقلیل فشار گاز در منطقه مجاور مجتمع رفاهی امیر اشرف حدود ساعت 12 امروز توسط سه کارگر افزود: براثر انفجار این ایستگاه که علت آن هم اینک مشخص نیست 2 تن از کارگران که نزدیکبه ایستگاه بودند به طور کامل در آتش سوختند و به فرد سوم به علت دور بودن از محل حادثه آسیبی وارد نشد.

طالبی اظهارکرد: در حال حاضر هویت جانباختگان که از کارگران شرکت ملی گاز استان همدان هستند مشخص شده است.

*جان باختن یک کارگر پتروشیمی تندگویان بر اثر سقوط بوم جرثقیل!

ظهرامروز10فروردین،یکی از کارگران پتروشیمی تندگویان به نام «علی حیدری» در حین انجام کار بر اثر سقوط بوم جرثقیل جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع  خبری محلی، این کارگر بر اثر این حادثه دچار آسیب دیدگی شدید و برای انجام مداوا به بیمارستان بندر ماهشهر منتقل شد اما با وجود تلاش تیم پزشکی برای نجات جان وی، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان جان باخت.

رئیس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان در این خصوص اظهار داشت: جرثقیل در حال جابه جایی یک شوی بوده که متأسفانه بر اثر خروج بوم جرثقیل از ریل و سقوط آن روی کارگر، دچار آسیب دیدگی شدید می شود و متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

جان باختن یک کولبربدنبال سقوط از کوه

عصر روز جمعه یازدهم فروردین‌ماه، یک کولبر ک درپی سقوط از ارتفاعات بیتوش سردشت جان خود را از دست داد.

منابع خبری محلی،هویت این کولبر65ساله را “مام عبدول” اهل روستای “کوربناو” اعلام کرد.

تظاهرات گسترده برزیلی ها در اعتراض به اصلاح قانون بازنشستگی!

فراخوان اعتصاب عمومی اتحادیه های کارگری در روز28آوریل!

روزشنبه1آوریل،هزاران نفر در شهرهای مختلف برزیل در اعتراض به طرح اصلاح قانون بازنشستگی که توسط دولت این کشور پیشنهاد شده، تظاهرات کردند.

اتحادیه های کارگری همچنین از کارگران خواسته اند تا در روز ۲۸ آوریل اعتصاب سراسری کنند.

به گزارش 1آوریل یورونیوز،این اعتراض گسترده از سوی اتحادیه های کارگری و در مخالفت با تغییر برنامه بازنشستگی و حقوق کار برگزار شد.

بیش از یک هزار کارگز در ریودوژانیرو به خیابان آمده و با در دست داشتن پلاکاردهایی علیه میشل تمر، رئیس جمهوری برزیل شعار سر دادند.

دولت برزیل در طرح اصلاحات اقتصادی خود پیشنهاد تغییر قانون بازنشستگی را ارایه داده است.

براساس طرح پیشنهادی دولت سن بازنشستگی ۶۵ سال خواهد بود. ساعات کار روزانه نیز از ۸ به ۱۰ ساعت و به صورت هفتگی تا ۴۸ ساعت افزایش می یابد.

اتحادیه های کارگری همچنین از کارگران خواسته اند تا در روز ۲۸ آوریل اعتصاب سراسری کنند.

سیزدهم فروردین ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com