اخبار کارگری 11 و 12 تیر ماه 1397

admin   جولای 4, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 11 و 12 تیر ماه 1397 بسته هستند

بایگانی

هستی دستفروشان بازارچه پونه گلشهر کرج در آتش سوخت !

ساعت ۶ صبح روز گذشته بازارچه‌ پونه در گلشهر کرج دچار حریق شد. به گفته شاهدان عینی شدت آتش‌سوزی به‌ حدی بود که تمامی بازارچه در آتش سوخت. در این حادثه دو نگهبان بازارچه دچار مصدومیت شدند. گفتنی است اکثر دستفروشان این بازارچه زنان سرپرست خانوار بوده‌اند.

یکی از دستفروشان بیان داشت : ما قبل از این بازارچه در پیاده‌روها دستفروشی می‌کردیم. شهرداری با بهانه سد معبر، ما را به این بازارچه آورد اما صبح دیروز قبل از اینکه وارد بازارچه شویم، بازارچه و همه دارایی‌ها و سرمایه‌هایمان در آتش سوخت شد. این بازارچه را شهرداری به ما داده بود. گویا علت آتش سوزی از برق کشی عیر استاندارد توسط شهرداری بوده است که امروز می‌گوید هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.. ..

وی گفت: هیچیک از غرفه‌ها بیمه‌‌ی آتش‌سوزی نبودند و حالا هیچ چیز قابل برگشت نیست. ما اگر پول بیمه کردن غرفه‌ها را داشتیم که دیگر دستفروشی نمی‌کردیم. زمستانی که گذشت خودمان با کمک هم ، زمین خاکی بازارچه را موکت کردیم تا در زمستان کف بازارچه گِل نشود..

تاخیر شش ماه در پرداختِ دستمزد کارگران «راهسازی بروجرد اراک»

نزدیک به ۵۰ کارگر شاغل پروژه «راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک» دست‌کم ۶ ماه معوقات مزدی خود راطلبکارند.

این کارگران از طریق شرکت پیمانکاری «رامان» در پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک مشغول کارند.

گفته می‌شود؛ دلیل پرداخت نشدن به موقع طلب مزدی این کارگران تاخیر‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی در مقام کافرمای اصلی در پرداخت صورت‌وضعیت‌های پیمانکار انجام می‌دهد.

بطوریکه شرکت پیمانکاری به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع مزد آنان و سایر هزینه‌های جانبی را ندارد و در نتیجه علاوه بر کند شدن روند اجرای پروژه آنها هم‌اکنون با مشکل مالی مواجه هستند.

.این ادعاها در حالی مطرح است که کارفرمای اصلی (وزارت راه و شهرسازی ) در پاسخ به پیگیری کارگران گفته است که همه صورت وضعیت‌های مالی شرکت پیمانکاری رامان را پرداخت کرده است.

کارگران فاز ۸ «شهر جدید پردیس» معطل پرداخت مطالبات هستند؛

حدود ۲۵۰ کارگر مطالبات خود را به صورت تمام و کمال دریافت نکرده‌اند.

جمعی از پیمانکاران شرکت «عمران خاک رستاپ» که در ساخت مسکن مهر در فاز ۸ شهر جدید پردیس مشارکت دارند اعلام داشته اند ؛ که بخشی از مطالبات آنها پرداخت نشده است.

تعداد پیمانکارانی که مطالبات پرداخت نشده دارند، حدود ۲۵ نفر است اما حدود ۲۵۰ کارگر که برای این پیمانکاران کار می‌کنند آنها هم مطالبات خود را به‌صورت تمام و کمال دریافت نکرده‌اند.

پیمانکاران فاز ۸ شهر جدید پردیس افزودند: از شرکت «عمران خاک رستاپ» شکایت کرده‌ایم چراکه باید بدهی خود را به کارگران پرداخت کنیم و به پول خود برسیم. ما از سه سال پیش در اینجا کار می‌کردیم و با شرکت قرارداد داریم. به ما می‌گویند شما طلب ندارید اما ما رسید داریم، چک داریم و کپی قراردادهای خود با کارفرمای اصلی را داریم.

با این وجود؛ (عضو هیات مدیره شرکت عمران خاک رستاپ) با رد ادعاهای پیمانکاران گفت:  شرکت هیچ بدهی به پیمانکاران خود ندارد . .

پایانِ ماجرای خودکشی کارگر

کارگر بزرگراه اشرفی اصفهانی برای مطالبات مزدی عقب افتاده خود  اقدام به خودکشی کرد !.

پیمانکار مربوطه معوقات مزدی کارگر معترض را پرداخت کرد. پس از آن، این کارگر ساختمانی از بالای ساختمان پایین آمد. این کارگر چندید ماه مطالبه مزدی پرداخت نشده داشت.

.کلک زدن شرکت واحد به رانندگان اتوبوس های بخش خضوضی !؟

اتوبوسرانان شرکت بی‌سیم ایرانیان و راهبر سبز پایتخت مدعی شدند که این دو شرکت خصوصی اتوبوسرانی در فاصله سال‌های ۸۹ و ۹۰ به هر راننده یک دستگاه اتوبوس با وعده‌ی مالکیت؛ اتوبوس با شرایط معین واگذار کرده است.

در آن سال‌ها با صحبت‌های صورت گرفته مقرر شد، با پرداخت ۱۷ تا ۲۰ میلیون که بر حسب مدل و نوع اتوبوس تعیین می‌شد؛ ۲ دُنگ از اتوبوس به نام رانندگان شود. سپس با پرداخت ماهی ۳۰۰هزار تومان به مدت ۶۰ ماه، سند ۶ دُنگ اتوبوس به نام رانندگان زده شود.

این اتوبوسرانان میگویند ما با پرداخت مجموع ۲۰میلیون و اقساط ۶۰ ماهه، ارزش کل اتوبوس را به شرکت واحد پرداخت کردیم.اما این دو شرکت خصوصی پس از اتمام اقساط در مجموع تنها ۴ دُنگ از اتوبوس را به نام راننده‌ها کرده‌اند.

آنها افزودند: ما در تمام این سال‌ها به شورای شهر، شهرداری و فرمانداری اعتراض کرده‌ایم اما تا امروز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. البته تعدادی از  رانندگان که در این مدت اعتراضاتی را مطرح کرده‌اند، موفق شده‌اند از شرکت سندِ ۶ دُنگ اتوبوس‌ها دریافت کنند اما بلافاصله شرکت واحد اتوبوسرانی خطوط را از رانندگانِ معترض گرفته و به دیگر رانندگان واگذار کرده است.که آنان نیز در نهایت مجبور به فروشِ اتوبوس‌های خود شده‌اند

دو هزار واحد ریسندگی در آستانه تعطیلی

نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی.

با اشاره به شرایط بحرانی صنایع کاشان حضور فوری استاندار اصفهان به شهرهای کاشان و آران و بیدگل را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: فضای کارگری در کاشان اورژانسی شده است و اگر به آنها رسیدگی نشود همه در آستانه تعطیلی پیش می‌رود.

وی افزود: ۶۰ هزار کارگر کاشانی و حدود دو هزار تولیدکننده ریسندگی و بافندگی در این منطقه در انتظار رسیدگی فوری به مشکلاتشان و رفع تعطیلی کارخانجات خود هستند.

او گفت: با توجه به نوسانات بازار ارز و شرایط حساس اکنون این خطوط تولید شرایط لازم برای تأمین الیاف را ندارند و از نظر مالی دچار مشکل و در بحران تعطیلی و توقف تولید و بیکاری کارگران خود هستند.

کم ابی در شهرک گاوداران زاهدان و پیگیری مسئولان

تعدادی از شهروندان شهرک گاوداران زاهدان به دلیل کم آبی در شهرک ، مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی به این مشکل شدند.

تعلیق کارگران مترو تهران پس از تجمع اعتراضی

در اعتراض به عدم دریافت حقوق 6 ماه خود مجبور شدیم تجمع اعتراضی برگزار کنیم شاید وضعیت ما رسانه‌ای شود همه متوجه شوند که ما در چه وضعیتی زندگی می‌کنیم. بارها برای دریافت دستمزد خود به مسئولان مراجعه کردیم و هربار ما را به سمت دیگری هدایت کردند.

این کارگران ادعا میکنند  از برج 11 سال 96 تاکنون هیچ گونه حقوقی دریافت نکرده‌ایم حتی پاداش آخر سال هم پرداخت نکردند و تنها به واریز سنوات کفایت کردند. ما کارگران حفاری خط 6 مترو تهران هستیم و بعد از اینکه دیروز تجمع کردیم امروز به ما اطلاع دادند که کار حفاری تا اطلاع بعدی تعطیل است و کسی در محل کار حاضر نشود تا اینکه با ما تماس بگیرند.

یکی از کارگر مترو تهران با اشاره به وعده و وعیدهای مسئولان شهرداری و شورای شهر گفت این وضعیت باید شفاف سازی شود که پول‌ها و حقوق‌های ما چگونه و توسط چه کسانی در کجا هزینه می‌شود. متاسفانه شنیده‎‌ها حکایت از آن دارد که پول حقوق ما به پیمانکاران پرداخت شده است ولی چیزی به حساب ما واریز نشده است.
تعداد کارگران مترو که حقوق دریافت نکرده‌اند در کل 2500 نفر هستند.

تجمع دوباره کارگران «تولی‌پرس» و «بسته‌بندی البرز
نزدیک به ۵۰۰ نفر از کارگران دو‌کارخانه «تولی‌پرس» و «بسته‌بندی البرز» صبح امروز برای سومین بار در هفته جاری در اعتراض به ادامه بی‌پاسخ ماندن خواسته‌های صنفی خود، در محوطه کارخانه تجمع کردند.

یکی از کارگران درباره تکرار اعتراض صنفی خود و همکارنش گفت: ۵۰۰ کارگر که در این دو واحد تولیدی مشغول کار هستند به دلیل اختلال در روند فعالیت این واحد تولیدی و در نتیجه تهدید امنیت شغلی‌شان همچنان نگرانند.

او در تشریح مشکلات شرکت تولی‌پرس و و نیز شرکت بسته‌بندی البرز گفت: یکی از شرکت‌های طرف قرارداد از مدتی قبل بابت طلب مالی خود از مراجع قضایی حکم توقیف اموال این دو کارخانه را دریافت کرده و در حال حاضر با پلمب درهای انبار، در روند فعالیت این دو واحد تولیدی اختلال ایجاد شده است.

او گفت: طی روزهایی که کارگران با تجمعات اعتراضی سعی در نگه داشتن اموال و تجهیزات محل کار خود داشتند؛ با توافقی که بین مدیران شرکت و مسئولان شهرستانی منعتقد شد، قرار بود دو شرکت تولی‌پرس و بسته‌بندی البرز به فعالیت تولیدی خود ادامه دهند اما با گذشت چند روز هنوز این امکان فراهم نشده و بلاتکلیفی یکماهه کارگران ادامه دارد.

این کارگر معترض در پایان گفت: از مسئولان بالادستی می‌خواهیم که صدای ما کارگران «تولی‌پرس» و «بسته‌بندی البرز» را بشنوند ..

کمبود مواد اولیه تولید را مختل کرده‌است

صبح امروز (یازدهم تیرماه) جمعی از کارگران شرکت پلی‌اکریل اصفهان در اعتراض به وضعیت موجود، دست به تجمع صنفی زدند.

این کارگران که در بخش‌های مختلف کارخانه مشغول به کارند، می‌گویند: بحران مواد اولیه همچنان ادامه دارد و به جز در بخش‌های محدودی، در بقیه قسمت‌ها، تولید متوقف است.

کارگران پلی‌اکریل از عدم پرداخت معوقات مزدی خود نیز انتقاد دارند و می‌گویند: علاوه بر مطالبات پرداخت نشده سال جاری (بخشی از دستمزد فروردین و اردیبهشت و تمام دستمزد خرداد) از سال قبل نیز معوقات مزدی داریم که هنوز نقدینگی برای پرداخت این مطالبات تامین نشده‌است.

یکی از کارگران پلی‌اکریل می‌گوید: هیات اجرایی دولت که بیش از یک سال است در کارخانه مستقر شده، نتوانسته مشکل مواد اولیه را حل کند و کارخانه را به‌طور کامل راه‌اندازی نماید. کارگران در حال حاضر نگران شرایط هستند و واهمه دارند که پلی‌اکریل به سرنوشت چیت ری و کارخانه‌های نساجی دیگری که کاملاً تعطیل شدند، دچار شود.

شرکت پلی‌اکریل اصفهان تیرماه سال گذشته به‌طور موقت تولید را متوقف و کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کرد؛ کارگران فروردین 97 به سر کار بازگشتند اما به نظر می‌رسد وقفه چند ماهه نتوانسته است مشکلات این قطب نساجی کشور را حل کند.

پزشکان زنان و زایمان تجمع کردند

شماری از پزشکان زنان و زایمان معترض به بخشنامه اخیر وزارت بهداشت مبنی بر صدور مجوز انجام زایمان توسط ماماها روز سه شنبه در محل سازمان نظام پزشکی کشور تجمع و مطالباتشان را مطرح کردند.
تعداد پزشکان معترض درحدود120 نفر برآورد شد که ابتدا مقابل ساختمان نظام پزشکی کشور تجمع کردند و سپس به داخل سالن جلسات این نهاد هدایت شدند.
براساس بخشنامه اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ماماها با مدرک کارشناسی ( لیسانس) نیز مجوز انجام زایمان گرفته اند و این موضوع سبب اعتراض پزشکان زنان و زایمان شده است.
این پزشکان که می گفتند از نقاط مختلف کشور به پایتخت آمده اند و امروز پلاکاردهایی با مضمون « بر سر سلامت مادران معامله نمی کنیم» در دست داشتند مدعی هستند بخشنامه اخیر وزارت بهداشت سلامت مادران باردار را به خطر می اندازد و نیز هزینه حدود یک میلیون تومانی بر زنان زائو اضافه می کند که برخلاف اهداف طرح تحول سلامت است.

قصه پرغصه مربیان پیش دبستانی گلستان

جمعی از مربیان پیش دبستانی گلستان  پیش از ظهر امروز مقابل استانداری گلستان تجمع کردند و خواستار ورود مستقیم استاندار جهت بکارگیری درمدارس شدند.

این بانوان، از مربیان جامانده از تبصره 10 قانون استخدام مربیان پیش دبستانی هستند که تاکنون استخدام آنان در آموزش و پرورش استان محقق نشده است .

حدود 40 مربی جلوی درب استانداری گلستان در حالی برای مشکلات صنفی خود تجمع کردند، که همه آنان طبق قانون باید بکارگرفته شوند اما مسئولان آموزش و پرورش استان می گویند هیچگونه مجوزی برای استخدام آنان از سوی وزارت آموزش و پرورش و مجلس داده نشده است .

قانون بکارگیری حق التدریس در سال 91 به تصویب مجلس شورای اسلامی  بود که از آن زمان تاکنون تبصره هایی در سال های بعدی مبنی بر به کارگیری مربیان پیش دبستانی و خرید خدمت  ابتدا به شرط نیاز و تطبیق مصوب شد و با اعتراضات متعدد سرانجام در سال 95 با اصلاحیه ای تطبیق رشته آن برداشته شد .مردم روستای فیروزآباد در اعتراض به چندین سال بی آبی مقابل استانداری تجمع کردند.

این مردم در تجمع خود مطرح میکردند : مسوولان به جای اینکه آب شرب را در اختیار مردم قرار دهند آن را صرف کارخانه فولاد و ساختمان های منابع طبیعی و نیروگاه برق می کنند و اهالی مجبورند از طریق تانکر، فرغون و چهارپایه آب شرب خود را تامین می کنند.

آنان قول داده بودند تا پایان سال ۹۶ آبرسانی به فیروزآباد انجام می شود اما تاکنون کاری انجام نشده و در جواب می گویند اعتباری برای آبرسانی به فیروزآباد نیست.

تجمع در علم و صنعت در اعتراض به صدور احکام دانشجویان

جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت روز یکشنبه ۱۰ تیرماه در اعتراض به صدور احکام قضایی برای دانشجویانی که در دیماه سال گذشته دستگیر شده بودند ؛ تجمع کردند.

در بیانیه‌ای که به امضای دانشجویان تجمع کننده رسید،  آنان خواستار لغو تمامی احکام قضایی صادره برای دانشجویان، آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی، پایان دادن به آنچه پروژه‌ی امنیتی سازی دانشگاه خواندند و امکان ادامه‌ی تحصیل برای دانشجویان ستاره‌دار سابق و دانشجویانی شدند که به تازگی برای آنان حکم قضایی صادر شده است ؛ گردیدند.