اخباروگزارشات کارگری12دی1395

admin   ژانویه 2, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری12دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– خاتمه موقتی اعتراضات کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه در پی وعده کارفرما!

– کارگران بیکار شده کارخانه فولاد زاگرس خواهان بازگشت بکارهستند!

– نگرانی کارگران فسفات آسفوردی بافق بدنبال واگذاری شرکت به بخش خصوصی(قرارگاه خاتم الانبیا)

– دست کم 20 کارگر کارخانه سپهر الکتریک اخراج شدند!

– اعتراض کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به قراردادکاری ناروشن وعدم پرداخت حقوق وحق بیمه!

– ابراز نارضایتی پرستاران نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!

– آقای مسئول، لطفاً یک ماه با ۸۱۲ هزار تومان زندگی کن

– سفره‌هاي مردم با گراني دلار 17 درصد کوچک شد!

– ورود ۷ میلیون متقاضی جدید به بازار کار طی امسال

– تجمع مالکان زمین های پردیس مقابل سازمان بازرسی کشور!

– کشاورزان هندیجانی مانع معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی شدند!

– تجمع اعتراضی اهالی روستای احمدکندی ایجرود نسبت به رقم بالای قبض های آب،برق،گاز و تخریب منابع کشاورزی و طبیعی برای احداث معدن مقابل استانداری زنجان!

– تجـمع اهالی گـوری و فشانجـرد در فرمـانـداری جغتای!

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی  برای دومین روز متوالی!

– جوشکارها در معرض ابتلا به علائم پارکینسون قرار دارند

خاتمه موقتی اعتراضات کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه در پی وعده کارفرما!

دیروز شنبه (11 دی ماه)،اعتراض کارگران واحد صنعتی مجتمع نیشکر هفت تپه بدنبال وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالباتشان، بطورموقت خاتمه یافته است.

به گزارش12دی ایلنا،در پی اعتراض هفته گذشته ودیروز کارگران بازنشسته بخش صنعتی نیشکر هفت تپه، بازنشستگان این کارخانه به یک توافق نسبی با مدیرعامل دست پیدا کردند.

از قرار معلوم این بازنشستگان که  از هفته گذشته تا دیروز چندین تجمع اعتراضی مقابل سختمان اداری مجتمع برپا کرده بودند و خواستار پرداخت سنوات بازنشستگی وسهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی از کارفرما شده بودند، به طور موقت به این اعتراضات خاتمه داده‌اند.

ظاهرا در جلسه شب گذشته که با حضور نمایندگانی از بازنشستگان کارخانه و مدیرعامل وسایر مسئولان این واحد تولیدی برگزار شده است، نمایندگان کارگران  بازنشسته به یک توافق نسبی با کارفرما دست پیدا کردند و کارفرما وعده پرداخت مطالبات بازنشستگان را داده است.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه،طبق توافق بدست آمده از مجموع کارگران بازنشسته  که حدود ۱۵۰ نفر بدنبال سنوات بازنشستگی خود بودند در دو مرحله تا آبان ماه سال 96 سنوات بازنشستگی خود را دریافت خواهند کرد همچنین مابقی بازنشستگان معترض که خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان بودندکارفرما  وعده پرداخت آن را تا یک هفته آینده به تامین اجتماعی کرده است.

لینک اخبار مرتبط:

از سرگیری تجمع اعتراضی کارگران بازنشه مجتمع نیشکر هفت تپه!

http://etehadbinalmelali.com/ak/11-10-95/

کارگران بیکار شده کارخانه فولاد زاگرس خواهان بازگشت بکارهستند!

کارگران بیکار شده فولاد زاگرس خواستار این هستند که زنجیره فولادی که قرار است در قروه کردستان ایجاد شود، در محل همان کارخانه قبلی و با بکارگیری کارگران بیکار شده راه‌اندازی شود.

به گزارش12دی ایلنا،تعدادی از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس در قروه کردستان، از تصمیم مسئولان برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان ابراز نگرانی کردند.

این کارگران می‌گویند تصمیم به تاسیس یک کارخانه فولاد جدید در قروه نگران‌کننده است؛ چرا که فولاد زاگرس و تاسیسات آن چند سال است که بلااستفاده مانده و ۴۰۰ کارگر متخصص آن بیکار هستند.

این کارگران با بیان اینکه بهتر است مسئولان به جای مکان یابی و ایجاد اشتغال در یک نقطه جدید، فکری به حال کارگرانی بکنند که با وجود تخصص، از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند و تخصصشان بدون استفاده مانده است؛ گفتند: اگر قرار است چند سال طول بکشد تا تاسیسات جدید راه‌اندازی شود، چرا از ظرفیت‌های بیکارمانده فولاد زاگرس استفاده نمی‌شود.

در همین رابطه، محمد دره رزمی، رئیس سازمان صنعت و معدن استان کردستان، گفت: تاسیس زنجیره فولاد در کردستان، تصمیم وزارت صنعت و معدن است و در سال ۹۳، مصوب شده است. ایجاد این زنجیره فولاد، فقط مربوط به قروه نیست، بلکه قرار است، در سقز، بیجار و قروه تاسیس شود.

دره رزمی در پاسخ به این پرسش که چرا فولاد زاگرس دوباره راه‌اندازی نمی‌شود؛ گفت: یکی از آلترناتیو‌ها همین فولاد زاگرس است و احتمال دارد در قروه همین مجموعه را برای راه‌اندازی انتخاب کنیم.

رئیس سازمان صنعت و معدن در ارتباط با نگرانی کارگران بیکار شده فولاد زاگرس گفت: هیچ تعهدی به آن کارگران نداریم. این ۴۰۰ نفر با مجموعه‌ای همکاری می‌کردند که مجموعه تعطیل شده و آن‌ها تسویه حساب کرده‌اند؛ لذا تعهدی به استخدام مجدد آن‌ها نداریم. البته استفاده از تجربه آن‌ها می‌تواند مفید باشد.

گفتنی است، شرکت فولاد زاگرس به موجب مجمع فوق العاده‌ای که در اسفند ماه ۹۲ توسط سهامداران عمده این شرکت شامل صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، منحل اعلام شد.

نگرانی کارگران فسفات آسفوردی بافق بدنبال واگذاری شرکت به بخش خصوصی(قرارگاه خاتم الانبیا)

کارگران فسفات آسفوردی بافق بدنبال واگذاری شرکت به بخش خصوصی(قرارگاه خاتم الانبیا) بتاریخ اول دی ماه سال جاری،نسبت به وضعیت شغلی، حقوق و مزایاشان نگران هستند ودرهمین رابطه به مسئولین شهرستان مراجعه کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،فرماندار بافق بتاریخ دوم دی ماه  از واگذاری فسفات آسفوردی به بخش خصوصی خبر داد و گفت: قرارگاه خاتم الانبیا در قبال آن متعهد به ایجاد کارخانه اسید فسفريك در منطقه شده به شرطی که جهاد کشاورزی محصولات خروجی را از آنان خریداری کند.

وی دررابطه به نگرانی کارگران خاطر نشان کرد: با نماینده کارگرها و بعضا خود آنها صحبت شده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد و نگرانی و دغدغه که در بین کارگرها وجود دارد برطرف خواهد شد.

درباره مجتمع فسفات اسفوردي:

مجتمع فسفات اسفوردي از واحدهاي زير مجموعه شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران ميباشد.

موقعيت جغرافيائي :

اين معدن در 35 كيلومتري شمال شرق شهرستان بافق در استان يزد واقع شده است و يك جاده فرعي 3 كيلومتري معدن را به جاده اصلي بافق- بهاباد وصل ميكند. خط آهني كه محصول معدن چغارت را به اصفهان حمل ميكند در كيلومتر 14 جاده بافق اسفوردي را قطع ميكند.

كارخانه فسفات اسفوردي در چهار واحد اصلي طراحي شده است :

1-سنگ شكن شامل سنگ شكن فكي در مدار باز و سنگ شكن مخروطي در مدار بسته و سرند دو طبقه جهت دانه بندي مواد تا 22 ميلي متر.

2-بخش آسياها شامل آسياي ميله اي در مدار باز، آسياي گلوله اي در مدار بسته و يك هيدروسيكلون كه سرريز اين هيدرو سيكلون به هيدرو سيكلونهاي نرمه گير منتقل و ته ريز آن جهت انجام خردايش بيشتر بخشي از خوراك آسياي گلوله اي است.

3-واحد پر عيار سازي آپاتيت و جدا شدن مواد، خط فسفات شامل مخازن مواد افزودني، مخازن آماده سازي  و سلولهاي فلوتاسيون رافر و كلينر است. يك سري رافر و دو سري سلول كلينر وجود دارد. مواد پر عيار فسفات از ته ريز تيكنر كنسانتره به درام فيلتر منتقل و آبگيري نهائي انجام ميشود.

4-واحد آبگيري و فيلتراسيون باطله كليه واحد توسط يك واحد كنترل مركزي SCADAكنترل و اداره مي شود.

دست کم 20 کارگر کارخانه سپهر الکتریک اخراج شدند!

منابع کارگری از اخراج دست کم 20 کارگر کارخانه سپهر الکتریک واقع در شهر صنعتی البرز قزوین خبر می‌دهند.

به گزارش12دی ایلنا،برپایه این اظهارات  کارفرما هر سال در فاصله روز های آذر و دی ماه تعداد قابل توجه ای از نیروی کار کارخانه را به بهانه «رکود بازار فروش محصولات» اخراج می کند. از قرار معلوم 20 کارگری که اخیرا از کار بیکار شده اند هر کدام نزدیک به 5 سال سابقه کار دارند.

به گفته آنان کارفرمای این واحد  تولیدی مدعی است در این فصل از سال به دلیل کاهش حداقلی تولیدات کارخانه توان پرداخت به موقع دستمزد کارگران شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل بااخراج  کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

این منابع کارگری از تلاش کارگران اخراجی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری و بازگشت به کار خبر داده‌اند. آنان می‌گویند: بعد از 5ساله کار در این کارخانه فرصت شغلی جدیدی برایمان وجود ندارد.

به گفته وی این اخراج‌ها در حالی برای کارگران کارخانه سپهر الکتریک اتفاق افتاده است که  هر یک از  این کارگران متاهل ودارای  زن وفرزند هستند که با وضعیت بوجود آمده مشکلات زیادی  در امرار معاش آنان بوجود خواهد آمد.

درهمین رابطه:

اخراج تعدادی از کارگران کارخانه سپهرالکتریک!

یکی از کارگران اخراجی شرکت سپهرالکتریک در قزوین خبر از اخراج نزدیک به نیمی از کارگران باسابقه شاغل در این شرکت و کاهش تولیدات این واحد صنعتی در یک سال گذشته می‌دهد.

به گزارش 11دی صبح قزوین، وی که نامش به امانت محفوظ است، می‌گوید: کارگرانی که بیش از پنج سال سابقه کار در این شرکت را داشتند به این بهانه که تولیدات سپهرالکتریک کاهش یافته است، از این واحد تولیدی اخراج شده‌اند.

این اخراجی که خود را مستأجر و دارای زن و فرزند معرفی می‌کند، می‌افزاید: کارگران برای بازی‌های تیم والیبال سپهرالکتریک به اجبار عازم ورزشگاه‌ها می‌شوند و از افتخارآفرینی آن به ظاهر به وجد می‌آیند اما امروز با اخراج ما و بیکار شدنمان نه کسی از مسئولان به اجبار ناراحت می‌شود و نه کسی خم به ابرو می‌آورد.

اعتراض کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به قراردادکاری ناروشن وعدم پرداخت حقوق وحق بیمه!

ایسنا طی گزارشی از اعتراض کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به قراردادکاری ناروشن وعدم پرداخت حقوق وحق بیمه شان خبرداد.

براساس این گزارش،سلاخ‌های این کشتارگاه گاهی اوقات از لحاظ کاری تحت پوشش شهرداری و گاهی اوقات تحت پوشش پیمانکار قرار می‌گیرند و وضعیت کاری آن‌ها از نظر قراردادی مشخص نیست.

سختی کار این افراد بر هیچ کسی پوشیده نیست چراکه همیشه با ابزاری همانند چاقو سر و کار دارند و امکان قطع و یا زخمی شدن یکی از اعضای بدن آن‌ها وجود دارد، اما حقوقی که این افراد دریافت می‌کنند فقط هشت میلیون ریال است. در حال حاضر دو ماه از حقوق این افراد و چهار ماه بیمه آن‌ها واریز نشده است.

بنا به گفته تعدادی از سلاخ‌ها که بر اثر بیماری در بیمارستان بستری شده بودند، به علت پرداخت نشدن بیمه این افراد تعدادی از خیران هزینه بیمارستان آن‌ها را پرداخت کرده بودند.

تعداد سلاخ‌ها در این کشتارگاه اندک است و باید این افراد به صورت مستقیم تحت پوشش شهرداری قرار گیرند نه اینکه به صورت مقطعی تحت پوشش پیمانکاران قرار گیرند. این شیوه کار کردن صرفه اقتصادی ندارد.

بنابهمین گزارش، این افراد قصد خودداری از کار و تجمع جلوی درب استانداری را داشته اند که با پیگیری‌های انجام شده قانع شدند تا از انجام این کار منصرف شوند اما هر چه سریع تر باید وضعیت کاری آن‌ها بهبود پیدا کند.

ابراز نارضایتی پرستاران نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با انتقاد از عدم پرداخت کارانه پرستاران گفت: وزیر بهداشت اگر قصد پرداخت مطالبه پرستاران را داشت می‌توانست از درآمد دانشگاه‌ها این مطالبات را بپردازد.

به گزارش12دی ایلنا،محمد شریف‌مقدم؛ قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به نادیده انگاشتن جامعه پرستاری از سوی وزارت بهداشت گفت: مطالبات جامعه پرستاری به چند بخش عمده تقسیم می‌شود که می‌توان در صدر آنها به اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اشاره کرد که این مصوبه به سال 86 باز می‌گردد. از سه و نیم سال گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح‌های پر هزینه‌ای مانند “طرح تحول سلامت” که دها هزار میلیار تومان هزینه داشت را اجرایی کرد، ولی هنوز قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران را عملی نکرده است.

شریفی ادامه داد: هربار به بهانه‌های واهی این طرح را عملی نکرده‌اند. حتی اگر در سال آینده وزیر بهداشت می‌خواست قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران را اجرایی کند باید در بودجه سال 96 اعتباری را برای اجرایی کردن این قانون در نظر می‌گرفت که متاسفانه چیزی در نظر نگرفتند. ما در سال آینده هم امیدی به بهبود وضعیت موجود نداریم. این نشان می‌دهد که وزارت بهداشت هیچ عزم و اراده‌ای برای رسیدگی به وضعیت جامعه پرستاری ندارد.

وی به عدم پرداخت کارانه به پرستاران اشاره و خاطرنشان کرد: پزشکان و پرستاران یازده ماه است که کارانه دریافت نکرده‌اند. باید توجه داشت که سهم پرستاران از این مبلغ بسیار کمتر از پزشکان است. از پنج هزار میلیارد تومان مطالبه پزشکان و پرستاران از کارانه، تنها حدود پانصد میلیارد تومان مربوط به پرستاران است. وزیر محترم اگر قصد پرداخت مطالبه پرستاران را داشت می‌توانست از درآمد دانشگاه‌ها این مبلغ را بپردازد.

شریف‌مقدم در این خصوص مدعی شد: به نوعی پرداخت مطالبه کارانه پرستاران را گروکشی کرده‌اند به این صورت که پرداخت کارانه پرستاران را به پرداخت کارانه پزشکان گره زده‌اند و می‌گویند، کارانه‌ها را یک جا پرداخت خواهیم کرد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به عملکرد وزرات بهداشت در خصوص رسیدگی به وضعیت پرستاران گفت: در مدتی که از وزارت آقای هاشمی می‌گذرد رفتارها و فعالیت‌شان نشان می‌دهد که قصدی برای کمک به جامعه پرستاری کشور نداشت. اکنون هم با توجه به اینکه در اواخر دوره وزارت ایشان هستیم، امید به اینکه کاری برای جامعه پرستاران انجام دهد؛ وجود ندارد.

شریف‌مقدم در پایان خاطرنشان کرد: جامعه پرستاری کشور بر اثر عملکرد نامطلوب وزارت بهداشت وضعیت بسیار ملتهبی دارد. در این سه، چهار سال گذشته وزیر محترم بهداشت تنها با قول‌هایی که هیچگاه عملی نشد؛ جامعه پرستاری کشور را سرگرم کرده‌اند و اکنون هم جامعه پرستاری کشور به شدت از وضعیت موجود ابراز نارضایتی می‌کنند و این التهاب در بین پرستاران بسیار محسوس است.

آقای مسئول، لطفاً یک ماه با ۸۱۲ هزار تومان زندگی کن

درحالی قانون کار تصریح دارد که مزد کارگران باید هزینه زندگی یک خانواده را تامین کند،‌ ۸۱۲ هزار تومانی که حداقل حقوق کارگران است، طبق گزارش “هزینه خانوار” تنها کفاف ۱۰ روز را می دهد. به راستی آیا مسئولان می توانند با ۸۱۲ هزار تومان یک ماه زندگی کنند؟

موضوع افزایش دستمزد کارگران موضوعی است که هر سال با فرا رسیدن ماه های پایانی سال بازارش داغ می شود.ماده 41 قانون کار بحث تعیین مزد را به شرح زیر تعیین تکلیف کرده است.

“‌ ماده 41 – شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای‌ذیل تعیین نماید:

1-حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

2-حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا‌ زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین نماید.”

اما مسئله اصلی اینجاست که بسیاری از نمایندگان کارگران معتقدند تورمی که این روزها از سوی مراجع رسمی اعلام می شود با تورم واقعی در جامعه تفاوت دارد. مرکز آمار  ایران نرخ تورم شهری کشور در آذرماه سال‌جاری را 7.2 درصد اعلام کرده است، در صورتی که گزارش های میدانی بیانگر این است که نرخ تورم 7 درصدی در جامعه ملموس نیست.

اما اگر فرض را بر این بگیریم که نرخ تورم ثابت و حدود 7درصد باقی بماند و نگاه دست اندکاران تعیین دستمزد بر افزایش دستمزد مطابق نرخ تورم باشد، به راستی افزایش  7 درصدی حقوق می تواند مشکلات کارگران را برطرف کند؟ یکی از اصلی ترین گلایه های جامعه کارگری عدم برقراری تعادل بین هزینه ها و درآمد بوده است و به اصطلاح دخل و خرج زندگی آنها هماهنگ نیست.

درصورتی که دولت بخواهد با  افزایش 7درصدی پرونده دستمزد 96 را جمع کند، حدود 56 هزار تومان بر حقوق امسال کارگران افزوده خواهد شد. به راستی با حقوق 868 هزار تومانی در سال آینده چه دردی از مشکلات آنها دوا می شود؟ به راستی هزینه های هر بخش از جمله مسکن ، پوشاک ، بهداشت و درمان، حمل و نقل، کارفرهنگی ، خرید وسایل ، سایر هزینه ها و خوراک با 868 هزار تومان در ماه چگونه تأمین می شود؟

برخی کارشناسان بازار کار بر این اعتقاد هستند که مهم تر از تبصره یک ماه 41 قانون کار که بر تعیین دستمزد مطابق نرخ تورم تأکید دارد، بحث تعیین دستمزد مطابق هزینه های یک خانوار 4نفره است به گونه ای که بتواند معیشت یک خانوار را تأمین کند. البته  مسئولان خود بهتر از کارگران بر وضعیت بازار کار و وضعیت معیشتی وافق هستند اما گاهی بدون توجه به وضعیتی معیشتی مردم از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند و توجیه خود برای افزایش اندک دستمزد را توجه به قانون قلمداد می کنند.

بخشی ازیک گزارش تسنیم بتاریخ12دی

سفره‌هاي مردم با گراني دلار 17 درصد کوچک شد!

نايب‌رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين گفت:سفره مردم در دو ماه گذشته به‌دليل افزايش قيمت دلار، 17 درصد کوچک‌تر شده است.

به گزارش11دی فارس،نايب‌رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين با بيان اينکه سفره مردم در دو ماه گذشته به‌دليل افزايش قيمت دلار، 17 درصد کوچک‌تر شده است، گفت: اگر قرار است هر ساله مابه‌التفاوت تورم داخلي و خارجي در قيمت دلار لحاظ شود، اين کار بايد به‌صورت ماهانه انجام شود، نه اينکه سه سال قيمت دلار افزايش نيابد و سپس به‌طور ناگهاني اين اتفاق بيفتد.

ورود ۷ میلیون متقاضی جدید به بازار کار طی امسال

درحالی وزیرکار تا چندی پیش از ورود ۵ نفر در هر دقیقه به بازار کار خبر می داد که شب گذشته از ورود هر دقیقه ۱۴نفره متقاضی جدید به بازار کار خبر داده است که با این حساب پیش بینی می شود، طی یک سال بیش از ۷ میلیون نفر به بازار کار اضافه می شوند.

به گزارش12دی تسنیم،علی ربیعی، وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی شب گذشته در برنامه نگاه یک با بیان اینکه پارسال هر دقیقه 5 نفر و امسال هر دقیقه 14 نفر به میزان متقاضیان کار اضافه شدند گفت: کارنامه دولت در ایجاد اشتغال ناموفق نبود.در سال 84 ، سالی 80 هزار نفر وارد بازار کار می شدند و تا سال 91 به طور متوسط حدود 5 میلیون نفر را وارد دانشگاه کردیم بنابراین آن ها با تأخیر در این دوره وارد بازار کار می شوند.

در حالی روند بیکاری رو به صعود است که دولت عدم برنامه ریزی خود را نمی پذیرد و با گذشت 3 سال و اندی از فعالیت خود همچنان تقصیر را به گردن دولت قبل می اندازد و بیکاران موجود را هم جامانده از دولت قبل می پندارد.

در حالی در گذشته پیش‌بینی می‌شد که بحران بیکاری تا سال 94 ادامه یابد اما می‌بینیم که کم‌کاری‌ها و سیاست گذاری‌های تبلیغاتی دولت به جای اقدام واقعی برای حل معضل بیکاری جوانان باعث شده تا روند بیکاری در کشور همچنان بحرانی بماند.

با وجود اینکه دولتی‌ها هر روز خبر از ایجاد اشتغال میلیونی می‌دهند گزارش‌های مرکز آمار حاکی از این است که چنین آماری واقعیت ندارد و برنامه‌های اشتغالزایی دولت‌ها نتوانسته تأثیر مثبتی به‌روی بیکاری بگذارد.

* هر دقیقه 14 نفر و هر ساعت 840 نفر بیکار می‌شوند

تنها برداشت از اظهارات وزیر کار بیانگر عمق فاجعه و بحران بیکاری است. اگر به‌گفته ربیعی هر دقیقه 14 نفر در کشور در جستجوی شغل باشند و به تعداد بیکاران افزوده شوند، بنابراین در هر ساعت 840 نفر، هر روز 20هزار و 160 نفر، هر هفته 141هزار و 120 نفر، هر ماه 604هزارو 800 نفر و خلاصه اینکه هر سال7 میلیون و 257هزار و 600 نفر جوینده کار به کشور خواهیم داشت. البته صحت این آمار هم محل شک و تردید است که کارشناسان باید توضیح دهند.

در هر صورت در حال حاضر بیکاری معضل اصلی کشور است. مقامات دولتی در جهت حل این معضل بارها هشدارهایی را داده و راه کارهایی را ارائه کرده اند . در حال حاضر بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی و مجموعاً بیش از3 میلیون بیکار در کشور وجود دارد.  از سوی دیگر بارها اعلام شده است که حدود 4میلیون و 500 بیکار فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار هستند.

تجمع مالکان زمین های پردیس مقابل سازمان بازرسی کشور!

صبح امروز12دی،تعدادی از مالکان زمین های فاز۶ پردیس با تجمع در مقابل سازمان بازرسی کل کشور خواستار رسیدگی به وضعیت سندهای اهدا شده از سوی اداره ثبت اسناد پردیس شدند .

به گزارش 12دی نفت ما ،صبح امروز بیش از 200 نفر از خریداران زمین های پردیس با اعتراض به ابطال سندهای اهدا شده از سوی اداره کل ثبت استاد پردیس خواستار رسیدگی به تعیین تکلیف زمین های فاز6 پردیس شدند .

شایان ذکر است طی سال های گذشته بیش از 5 هزار سند از سوی اداره کل ثبت اسناد پردیس به خریداران اهدا شده اما متاسفانه طی ماه های گذشته سندهای تحویل داده شده را ابطال کرده و عنوان شده که این زمین ها مربوط به منابع طبیعی می باشد .

به گزارش امروز فارس درهمین رابطه،صبح امروز 200 نفر از خریداران زمین‌های فروخته شده از سوی شرکت عمران پردیس در فاز 6 پردیس در روستای اسطلک به دلیل اینکه اداره کل منابع طبیعی این زمین‌ها را جزو منابع طبیعی عنوان کرده و اسناد به ثبت رسیده در سازمان ثبت اسناد و املاک را باطل اعلام کرده در مقابل ساختمان مرکزی سازمان بازرسی کل کشور تجمع کردند.

معترضان با داشتن پلاکاردهایی که نوشته شده بود چرا «در پردیس ثبت با سند برابر نیست» اعلام می‌کردند که این اقدام اداره کل منابع طبیعی مبنی بر ابطال اسناد مالکیت آنها غیرقانونی است.

بر اساس این گزارش، گفته می‌شود تعداد افرادی که اقدام به خرید زمین کرده‌اند 1300 نفر است و امروز حدود 200 نفر از آنها در این تجمع شرکت کرده بودند. آنها این زمین‌ها را از کارمندان شرکت عمران پردیس که قطعه قطعه شده بود در سال 90 و 91 خریداری کرده‌اند و حال با گذشت چند سال از سند زدن این زمین‌ها از سوی اداره ثبت اسناد، اداره کل منابع طبیعی این زمین‌ها را جزو منابع طبیعی دانسته و خواستار ابطال اسناد مالکیت آنها شده است.

به گفته معترضان، اسناد این زمین‌ها منگوله‌دار و یا تک‌برگی است و مردم عادی این زمین‌ها را از کارمندان شرکت عمران پردیس خریداری کرده‌اند.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: در سال 74 این زمین‌ها از سوی اداره منابع طبیعی جزو منابع ملی اعلام شد اما در سال 82 تا 86 به صاحبان اصلی آنها باز گردانده شد اما مجدداً از سال 91 بحث منابع طبیعی بودن این زمین‌ها مطرح و جدی شد.

آنان می‌افزایند: خواهش ما این است که از سوی مقامات مسئول این موضوع رسیدگی شود چرا که بسیاری از خریداران این زمین‌ها تمام زندگی خود را فروخته‌اند و یک قطعه زمین خریداری کرده‌اند.

کشاورزان هندیجانی مانع معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی شدند!

صبح امروز12دی هم زمان با مراسم معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی هندیجان توسط یکی از مسؤولان استانی، کشاورزان هندیجانی در اعتراض به این انتصاب مقابل درب اداره جهاد وکشاورزی شهرستان تجمع کردند.

به گزارش 12دی فارس،کشاورزان هندیجانی در اعتراض به انتصاب مدیریت جدید اداره جهاد کشاورزی این شهرستان تجمع کرده و مانع برگزاری مراسم معارفه شدند.

کامبیز محسنی مدیر قبلی اداره جهادکشاورزی این شهرستان به عنوان مدیر جهاد کشاورزی بهبهان منصوب شده و فرد جایگزین وی قرار بود امروز معارفه شود.

با توجه به اینکه فرد مورد نظر قبلا سابقه معاونت اداره جهادکشاورزی هندیجان را در پرونده خود دارد و کشاورزان شهرستان با مدیریت او آشنا هستند، جلوی معارفه امروز را گرفته و از توضیحات مسؤولان استانی قانع نشدند.

صبح امروز هم زمان با مراسم معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی هندیجان توسط یکی از مسؤولان استانی، کشاورزان هندیجانی در اعتراض به این انتصاب مقابل درب اداره جهاد وکشاورزی شهرستان تجمع کردند.

در این حال خبرها حاکی است مسؤولان استانی مجبور شدند به خواسته کشاورزان هندیجان تن بدهند و گزینه مورد نظر را با خود به مرکز استان انتقال دادند.

چند نفر از کشاورزان هندیجان اظهار کردند: دلیل اینکه مدیریت اداره جهاد کشاورزی و معاونت‌های این اداره از بدو تاسیس تا الان از یک شهرستان خاص که در قضیه توزیع آب رودخانه با هندیجان مشکل دارد منصوب می‌شوند چیست؟

بنا بهمین گزارش،کشاورزان هندیجان اعلام کردند در صورت برگشت این مسؤول به شهرستان از ورود او به اداره جلوگیری خواهند کرد.

تجمع اعتراضی اهالی روستای احمدکندی ایجرود نسبت به رقم بالای قبض های آب،برق،گاز و تخریب منابع کشاورزی و طبیعی برای احداث معدن مقابل استانداری زنجان!

پیش از ظهر امروز12دی، شماری از اهالی روستای احمد کندی ایجرود در اعتراض به رقم‌های بالای قبض‌های شرکت‌های خدماتی و تخریب منابع کشاورزی و طبیعی این روستا در مقابل استانداری زنجان تجمع کردند.

به گزارش خ12دی فارس،اهالی این روستا در تجمع خود ضمن اعتراض به رقم‌های بالای قبض‌های شرکت‌های خدماتی، خواستار جلوگیری از اجرای عملیات تخریب منابع طبیعی برای احداث معدن در روستای خود شدند.

یکی از اهالی این روستا در حالی که قبض آب منزل خود را در دست داشت، پرداخت 3 میلیون و 100 هزار ریال برای هزینه مصرف یک ماه خود را غیر قابل قبول عنوان کرد و افزود: حتی من اگر روزی یک نوشابه نیز مصرف کنم، باز هم ماهانه 300 هزار تومان نمی‌شود.

وی ادامه داد: نه تنها در قبض آب، بلکه قبض مصرف گاز و برق اهالی روستا نیز بسیار بالا بوده که موجب اعتراض اهالی است.

یکی دیگر از اهالی این روستا نیز با بیان اینکه مسؤولان قصد دارند تا برای کشف معدن، منابع طبیعی روستا را تخریب کنند، گفت: روستای احمد کندی در فاصله 450 متری این کوه قرار دارد و تخریب و مین‌گذاری آن باعث آسیب به روستا و اهالی آن خواهد شد.

یکی دیگر از اهالی روستای احمد کندی ایجرود با اشاره به اینکه در شهرستان ایجرود مسؤولان به حرف اهالی روستای ما و مردم گوش نمی‌دهند، گفت: ما به استانداری پناه آورده‌ایم تا بلکه صحبت‌های ما را گوش دهند.

تجـمع اهالی گـوری و فشانجـرد در فرمـانـداری جغتای!

روزگذشته11دی، قریب به صد نفر از اهالی روستاهای گوری و فشانجرد بخش هلالی جغتای در اعتراض به عدم بازنگری طرح هادی این روستاها در محل فرمانداری جغتای تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،سه سال پیش هزینه بازنگری و اصلاح نقشه طرح هادی دو روستا از مردم اخذ و به حساب بنیاد مسکن واریز شد اما اکنون بعد از سه سال هنوز هم اقدامی برای اصلاح این طرح صورت نگرفته است.

دهیار روستای فشانجرد در حاشیه این تجمع گفت: حدود ۱۳۰ یا ۱۴۰ خانواده در روستای گوری و فشانجرد خارج از طرح هادی قرار گرفته اند که از نعمت گاز بی بهره اند.

مرتضی فشانجردی تصریح کرد: سه سال پیش هزینه بازنگری و اصلاح نقشه طرح هادی دو روستا از مردم اخذ و به حساب بنیاد مسکن واریز شد اما اکنون بعد از سه سال هنوز هم اقدامی برای اصلاح این طرح صورت نگرفته است.

وی افزود: مناطقی که امروز خارج از طرح قرار گرفته است از ۳۰ سال پیش سابقه سکونت دارند، علاوه بر این بنیاد مسکن برای منازل آنها پروانه ساخت صادر کرده است ولی حالا شرکت گاز به بهانه اینکه خارج از طرح هستید، از اعطای اشتراک گاز خودداری می کند.

فشانجردی تاکید کرد: اگر زمین های ما خارج از محدوده روستا بود چرا پروانه ساخت دادند؟ چرا برای اصلاح نقشه هزینه دریافت کردن و چرا در ایام انتخابات وعده دادند این مشکل را حل می کنند؟

یکی از ساکنان روستای گوری هم که در این تجمع شرکت کرده بود، گفت: منزل همسایه ام گاز دارد ولی به من می گویند خارج از محدوده قرار گرفتی!!

وی ادامه داد: روستای ریواده انداز ما هم ساکن خارج از طرح ندارد ولی طرح هادی آنها سال ۹۲ بازنگری و اصلاح شد.

در ادامه تلاش ماموران انتظامی و کارکنان فرمانداری برای خروج معترضین از ساختمان فرمانداری و هدایت آنان به بیرون از ساختمان با مقاومت مردم بی نتیجه ماند.

در نهایت با حضور معاون فرماندار در بین معترضین مقرر شد تعداد ده نفر به عنوان نماینده معترضین با فرماندار دیدار و مشکلات خود را انعکاس دهند.

جلسه نماینده معترضین با فرماندار در حالی برگزار شد که از ورود خبرنگاران به این جلسه ممانعت به عمل آمد.

نماینده معترضین پس از خروج از جلسه گفتند: فرماندار وعده داده است در جلسه روز دوشنبه در کمیسیون مربوطه موضوع را پیگیری و نتیجه به اهالی این دو روستا اعلام کند.

گفتنی است در تمام مدت تجمع علی آبادی در دفتر خود ماند و از حضور در جمع معترضان اجتناب کرد، همچنین برخی از مردم از رفتار ناشایست مدیر دفتر وی در طول تجمع گله داشتند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی  برای دومین روز متوالی!

ظهر امروز12دی جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کرده و مصوبه وزارت علوم در این رابطه را ناعادلانه و خلاف قانون اساسی دانستند.

این دانشجویان که امروز برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضاتشان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.

به گزارش 12دی فارس، جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و این تجمع همچنان ادامه دارد.

بنابراین گزارش،دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.

یکی از دانشجویان معترض گفت:متاسفانه رئیس دانشگاه تربیت مدرس بدون توجه به اعتراض دانشجویان از میان تجمع عبور می‌کند، بدون اینکه بپرسد به چه اعتراض شده است.

گفتنی است، این دانشجویان که امروز برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضاتشان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.

همچنین معترضان در بیانیه‌ای اعلام کردند: اینکه چه کسی یا چه دولتی و چه جریانی ظلم را آغاز می‌کند یا پیش می‌برد، مهم نیست. تنها زوال منطقه‌ای اهمیت دارد که در پس و پشت ظلم آن را آغاز و تداوم می‌بخشد. آموزش رایگان حق همگانی است و هر منطقی که خلاف این حق عمل کند، ظلم است. خواه این منطق در قالب منطقی مصوبه‌ای ابلاغ و اجرا شود یا اساس حکم و دستوری باشد.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: از این رو ما دانشجویان نسبت به اصل مصوبه پرداخت هزینه دروس جبرانی و اجرای آن معترض بوده و ضمن ادامه اعتراض همه امکانات و شرایط قانونی را در راستای عدم اجرای این مصوبه و حذف آن به‌کار می‌گیریم.

در پایان این بیانیه آمده است:‌ امید است در دولت تدبیر و امید مهر ابطال و اتمام به چنین مصوبات ناعادلانه‌ای زده شود تا این‌گونه کسری بودجه‌ها به‌دوش دانشجویان آوار نشود. از مسئولان دانشگاه نیز انتظار حرکت بر مدار انصاف و عدالت می‌رود تا این‌گونه محیط دانش و علم در گیرودار حاشیه و بودجه گرفتار نیاید.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به شهریه دروس جبرانی!

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس دراعتراض به پرداخت شهریه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای دروس جبرانی تجمع کردند.

به گزارش11دی مهر،این دانشجویان معتقد بودند طبق مصوبه وزارت علوم هیات امنای دانشگاه ها می توانند از دانشجویان برای دروس جبرانی هزینه دریافت کنند.

این دانشجویان معتقدند شهریه های این دروس بسیار زیاد است و باعث مشکل برای دانشجویان شده است.

طبق گفته این دانشجویان برخی از رشته های میان رشته ای دارای دروس جبرانی زیادی هستند که پرداخت شهریه برای این دانشجویان مبلغ زیادی است.

جوشکارها در معرض ابتلا به علائم پارکینسون قرار دارند

یک مطالعه جدید نشان می دهد قرار گرفتن جوشکارها در معرض دود حاوی منگنز باعث می شود که احتمال بروز علائم بیماری پارکینسون در آنها بیشتر شود.

به گزارش 12دی مهر، در پژوهش های قبلی جوشکاری با خطر ابتلا به بیماری پارکینسون مرتبط  شناخته شده بود. پارکینسون به گروهی از اختلالات گفته می شود که باعث مشکلات حرکتی مانند حرکت آهسته و سخت، در بیماری پارکینسون می شود.

پژوهشگر مطالعه دکتر براد راکت، معاون رئیس اجرایی بخش مغز و اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، در این باره می گوید: «احتمال بروز علائم پارکینسون در جوشکارها زیاد است حتی اگر کمتر از میزان قانونی فعلی، در معرض منگنز قرار بگیرند».

به گفته وی، این مطالعه نشان می دهد که باید نظارت دقیق تری بر قرارگیری در معرض منگنز در محل کار، استفاده بیشتر از تجهیزات حفاظتی و نظارت و ارزیابی سیستماتیک کارگران برای پیشگیری از این بیماری ناتوان کننده، صورت گیرد.

برای این مطالعه، متخصصین مغز و اعصاب، ۸۸۶ کارگر در دو کارخانه کشتی سازی و یک کارگاه ساخت ماشین آلات سنگین را مورد بررسی قرار دادند. آنها برای مدت بیش از ۱۰ سال، تقریبا ۴۰۰ نفر از کارگران را با استفاده از پرسشنامه در مورد نوع شغل و طول مدت زمان این کار برای برآورد میزان قرارگیری در معرض منگنز، تحت نظر داشتند.

از این گروه، در ۱۳۵ نفر (۱۵ درصد) علائم بیماری پارکینسون مشاهده شد. کسانی که بیشتر در معرض منگنز قرار گرفته بودند، شاهد حرکت آهسته تر در بازو و دست خود بوده و سفتی و کرختی بیشتری در دست و پایشان داشتند. آنها همچنین مشکلات گفتاری داشته و حالت صورتشان سفت شده بود که همگی از نشانه های دیگر بیماری پارکینسون هستند.

با این حال این پژوهش با محدودیت هایی نیز روبرو بوده است. مطالعه قادر به اندازه گیری قرارگیری در معرض منگنز تجمعی کارگران به طور مستقیم نبود و مشخص نکرد قرار گرفتن در معرض فلزات دیگر در محیط کار چه نقشی ممکن است داشته باشد. هم چنین، پژوهش ثابت نمی کند که قرار گرفتن در معرض منگنز باعث علائم بیماری پارکینسون می شود.

دوازدهم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com