ضمیمه اخبار وگزارشات کارگری 12 و 13 مهر ماه 1398(ویژه 5 اکتبر روز جهانی معلم)

admin   اکتبر 5, 2019   دیدگاه‌ها برای ضمیمه اخبار وگزارشات کارگری 12 و 13 مهر ماه 1398(ویژه 5 اکتبر روز جهانی معلم) بسته هستند

بایگانی

– گزارشاتی در باره تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش بمناسبت 5اکتبر روزجهانی معلم:

1- گزارشی از تجمع روز جهانی معلم در تهران روبروی وزارت آموزشو پرورش در خیابان سپهبد قرنی

2- گزارش شورای بازنشستگان ایران از تجمع امروز ۵ اکتبر 13 مهر روز جهانی معلم

3- گزارش رسانه ای شده:

– دیدارها:

1- دیدار جمعی از دوستان، فعالین و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده معلمان زندانی؛ اسماعیل عبدی ومحمدحبیبی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

2- دیدار جمعی از دوستان، فعالان و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده عبدالرضا قنبری معلم زندانی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

– بیانیه ها وپیام ها:

1- بیانیه شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران  به مناسبت روزجهانی‌معلم

2- کانون صنفی معلمان ایران( تهران)

3- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) به مناسبت روز جهانی معلم

4- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر به مناسبت روز جهانی معلم

5- پیام انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی به مناسبت روزجهانی‌معلم

*گزارشاتی در باره تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش بمناسبت 5اکتبر روزجهانی معلم:

1- گزارشی از تجمع روز جهانی معلم در تهران روبروی وزارت آموزشو پرورش در خیابان سپهبد قرنی

13 مهر  1398

معلمان جهان اتحاد  اتحاد

طبق فراخوان داده شده از طرف گروه های معلمان باز نشسته وشاغل حدود  150 نفر از معلمان باز نشسته به دادخواهی و حق طلبی و اعتراض به بی توجهی مسئولان گرامی داشت روز جهانی معلم تجمع اعتراضی بر پا کردند.

چند نفر از همکاران باز نشسته صحبت هایی حول :

اجرا نشدن قوانین در رابطه باحقوق باز نشستگان ؛ بیمه ها وبیمه تکمیلی و عمر ودرمان رایگان وبا کیفیت وحقوق های زیر خط فقر !؛ خصوصی سازی تحصیل وصندوق های باز نشستگی وتهدیدهای وزارت اطلاعات و احضارهای همکاران به اوین وباز جویی های چند ساعته از معلمان باز نشسته گفتند.

در این تجمع اعتراضی شعارهایزیر سر داده شد:

معیشت  منزلت  معیشت سلامت با بیمه کار آمد حق مسلم ماست

خط فقر 7 میلیون  حقوق ما  2میلیون

فریاد  فریاد از این همه بیداد

تا اختلاس باقیه  سفره ما خالیه

نوبت ما که می شه خزانه خالی می شه

معلم زندانی آزاد باید گردد

تحصیل رایگان اجرا باید گردد

درمان رایگان حق مسلم ماست

اختلاس نجومی  فلاکت عمومی

و چند شعار دیگر

در این زمان چند نفر از همکاران پوستر به دست برای مردم روز جهانی معلم را معرفی کردند که مورد استقبال مردم در خودرو ها وعابرین پیاده واقع شدند؛ مردم به علامت همبستگی دستان خودرا بالا می بردند.

سپس قطعنامه توسط دو همکارخوانده شد :

در قطعنامه از :

پرداخت حق غائله مندی زنان مجرد طبق بند 4 ماده 68قانون مدیریت خدمات کشوری

اجرای تحصیل رایگان  طبق بند30قانون اساسی

پرداخت به موقع حق التدریس وپرداخت معوقات معلمان حق التدریس و حمایت از

همکاران شاغل حق التدریسی و۰۰۰گفته شد .

در پایان تجمع کنندگان با شعار تا حق خود نگیریم   از پا نمی نشینیم به طرف میدان فردوسی( مترو)

راهپیمایی کردند با شعار های:

معلم کارگر دانشجوی زندانی آزاد باید گردد

تحصیل رایگان اجرا باید گردد

سراسر ایران  معلمان در زندان

معلم زندانی آزاد باید گردد

درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید

پایان این تجمع اعتراضی را اعلام کردند.

تهران  13 مهر  1398

روز جهانی معلم گرامی باد

2- گزارش شورای بازنشستگان ایران از تجمع امروز ۵ اکتبر 13 مهر روز جهانی معلم

جای شاغلین خالی بود!.

بیش از صدنفر تجمع کننده ی معترض در مقابل وزارت آموزش و پرورش تهران جمع شدند.

ابتدا ۳ تن از همکاران بازنشسته حول مطالبات بر زمین مانده سخن گفتند: از خصوصی سازیها و بیمه های نا کارآمد از جمله بیمه اصلی و پایه ، وهم شرکتهای “تکمیل درمان” که  سود بازاری برای این قبیل شرکتها شده، تا دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر، ازگرانی و اختلاس تا بی توجهی و دروغ پراکنی مسئولینی که با در اختیار داشتن رسانه های مسلط، به جز وعده های پوشالی چیز دیگری تحویل بازنشسته  نمیدهند و به انحاء مختلف  از اجرای قوانین و مصوباتی که خودشان امضا کرده اند سر باز میزنند.

بعد از آن جمعیت با شعارهای ممتد؛ مسئولین را به پاسخگویی فرا خواندند ولی واکنشی از جانب مسئولین دیده نشد.

طبیعی ست مسئولینی که نه میخواهند و نه اراده ای برای  پاسخ به بهبود زندگی بازنشستگان دارند، خود را از دید تجمع کنندگان پنهان کنند.

شعارها  عمدتا حول درمان و حقوق و آزادی معلمین در بند بود:

خط فقر ۷ میلیون، حقوق ما  ۲ میلیون

مسول بی لیاقت، خجالت، خجالت

تا حق خود نگیریم از پای نمینشینیم

شاغل و بازنشسته، اتحاد اتحاد

مجلس جنایت میکند. دولت حمایت میکند.

بازنشسته بیدار است؛ از تبعیض بیزار است

بازنشسته به پا خیز، برای رفع تبعیض

معلم زندانی آزاد باید گردد

در پایان قطعنامه خوانده شد که بر محور مطالبات بازنشستگان و اخطار به همه نهادهای مسئول بود که بیش از این بی توجهی به معیشت و زندگی مردم قابل تحمل نیست.

شورای بازنشستگان ایران

3- گزارش رسانه ای شده:

به معیشت معلمان رسیدگی کنید/ با خصوصی‌سازی آموزش مخالفیم

معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش نسبت به سیاست‌های نادرست آموزشی انتقاد کردند.

امروز ۵ اکتبر مصادف با ۱۳ مهر که همزمان با روز جهانی معلم است، معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش به سیاست‌های نادرست آموزشی اعتراض کردند.

معلمان می‌گویند: بهبود معیشت معلمان شاغل و بازنشسته، پرداخت مطالبات فرهنگیان، بهبود وضعیت بیمه‌ای و درمانی و توقف سیاست‌های خصوصی‌سازی، مهم‌ترین خواسته‌های ماست.

معلمان خواستار توقف سیاست‌هایی از قبیل پولی‌سازی آموزش و خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی هستند و می‌گویند قانون مدیریت خدمات کشوری باید طابق‌النعل بالنعل برای بازنشستگان فرهنگی اجرایی شود.

این معلمان از مسئولان وزارت آموزش و پرورش درخواست دارند به صدای مطالبه‌گری آنها گوش فرابدهند.

*دیدارها:

1- دیدار جمعی از دوستان، فعالین و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده معلمان زندانی؛ اسماعیل عبدی ومحمدحبیبی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

جمعه: ۱۲ مهر ۱۳۹۸

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

2- دیدار جمعی از دوستان، فعالان و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده عبدالرضا قنبری معلم زندانی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

۵شنبه؛ ۱۱ مهر ۱۳۹۸

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

*بیانیه ها وپیام ها:

1- بیانیه شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران  به مناسبت روزجهانی‌معلم

بی شک معلمان در کنار دانش آموزان از ارکان اصلی نظام آموزشی هستند. نظام آموزشی که اگر مبتنی بر یک محتوای انسان محور باشد می تواند در ساختن جامعه ای بهترموثر باشد و جامعه بهتر با نیروی انسانی خلاق و جویا مهیا می شود. برای شکوفایی استعداد و ظرفیت های وجودی نیروهای بالقوهٔ فرزندان این مرز و بوم و پرورش و تربیت شهروندان خوب، جامعه نیازمند آن است که بهترین مکان ها، مدرسه و توانمندترین افراد، معلم شوند. این امر در صورتی میسر می شود که جایگاه شغلی معلم بالا و منزلت اجتماعی از آن او باشد.

یونسکو،شاخه‌ی آموزشی،علمی وفرهنگی سازمان ملل بخاطر اهمیت نقش معلم در ساختار جامعه،۵ اکتبر مصادف با ۱۳ مهر را  روزجهانی‌معلم نامیده است.

شورای‌هماهنگی فرهنگیان این روز را به تمام معلمان جهان، به ویژه معلمان دربند و فرهنگیان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران، صمیمانه تبریک می گوید.

سازمان یونسکو برای روزجهانی معلم امسال، شعار ” معلمان‌جوان آینده‌حرفه‌معلمی ”  را برگزیده است.

شورا به تمام معلمان جوان ودانشجو معلمان این نامگذازی را تبریک می گوید و یادآور می شود، با تمام مشکلات رفاهی و معیشتی، حرفه معلمی از جمله معدود شغل هایی هست که هنوز مناسبات پول و کالا، آنرا از ماهیت انسانی تهی نکرده و در صورتی که معلمان بتوانند به عنوان یک آموزشگر قدرتمند، آموزشی کیفی و عادلانه و انسانی را محقق سازند، می توان به تربیت شهروندانی آزاد،  برابری‌خواه، با اخلاق، خلاق، فداکار، پرسشگر، مشارکت‌جو، شجاع، دوستدار محیط زیست و طبیعت،  صادق و دریک کلام شهروندمطلوب امیدوار شد.

برای این منظور ما معلمان باید ابتدا این ویژگی‌ها را در خود بارز و بالغ نماییم. حق و حقوق خود و دانش‌آموزان مان را از مسؤلان مطالبه کنیم تا کودکان این سرزمین درس مطالبه گری را در عمل از معلمان خود بیاموزند. نتیجه مطالبه گری پاکدستی و وظیفه شناسی کاربدستان را بدنبال دارد.

در اینجا برای آن دسته از افراد و مسئولانی که ازنام گذاری امسال به نام ” معلمان جوان” درک درستی ندارند یا از کنار ان به سادگی می گذرند یادآور  می شویم،اگر امروز بنا بر گفته وزیر آموزش و پرورش با کمبود 108 هزار معلم روبرو هستیم به خاطر سیاستگذاری های اشتباه در آموزش و پرورش و بی توجهی به امنیت شغلی و معیشتی معلمان است.

در حال حاضر وضعیت آموزشی و رفاهی دانشجو معلمان  در دانشگاه فرهنگیان تحت تاثیر  مدیریتی ناکارامد و مبتنی بر رانت است. فضای واحدهای زیرمجموعه دانشگاه فرهنگیان بسته، غیرپویا و مبتنی بر تفکیک جنسیتی است. سطح کیفی آموزش پایین است و آموزش های دوره تربیت معلم با نیازهای واقعی آنان در مدرسه همخوانی ندارد و خبری از مشارکت و شیوه های نوین آموزشی نیست.

حداقل 45 درصد حقوق دانشجویان بخاطر هزینه خوابگاه و غذا به آنان پرداخت نمی گردد و ساختار پلیسی و ایدیولوژیک حاکم موجب شده است صدایی به جز صدای تشکل های دانشجویی وابسته به نهادهای حاکمیتی مانند بسیج دانشجویی در دانشگاه فرهنگیان شنیده نشود.

طبیعی است معلمان جوانی که اینگونه  ایدئولوژیک  تربیت می گردند نمی توانند آینده شغل معلمی را به سمت رشد و بالندگی سوق دهند.

از سویی وضعیت معلمان جوانی که از طریق ماده 28 و آزمون استخدامی به کسوت معلمی در آمده اند بهتر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان نیست. بخاطر صرفه جویی اقتصادی،  این معلمان چنان که لازم و شایسته است دوره های مهارت آموزی را طی نکرده اند و چون استخدامشان رسمی نیست دارای امنیت شغلی وفکری نبوده و همواره خود را در معرض اخراج و تعدیل، احساس می کنند. این مشکل باعث شده است که این معلمان به خاطر تهدیدهای دوایر حراستی کمتر مطالبه گر باشند.

دسته بعدی معلمان جوان با گسترش طرح غیرقانونی خرید خدمات آموزشی، از بین جوانان تحصیلکرده و جویای کار وارد این حرفه ی حساس شده اند. در این طرح که معلم و دانش آموز و مدرسه چون کالایی به بخش خصوصی واگذار میگردد، هدف گم شده و پیمانکار برای صرفه و سود بیشتر معلمان جوان رابا کمترین دستمزد و گاها بی هیچ بیمه و تعهدی، استثمار میکند. اینگونه معلم با چنین طرحی کدام هدف آموزش و پرورش را مهیا میکند!؟

دسته دیگر معلمان جوان،  سرباز معلمان هستند که اکثرا در شرایط سخت و در مناطق دور افتاده خدمت می کنند وتعطیلات تابستان نیز، مجبورند در ادارات حضور داشته باشند. این معلمان جوان نیز به لحاظ حقوقی وضعیت مشابه معلمان خرید خدمتی دارند و آموزش و پرورش برایشان تنهایک دوره دو ساله است و کمترین آموزش تخصصی را میبینند. این امر می تواند در امر آموزش آسیب‌زا باشد.

باوجود اینهمه دغدغه، دولت کوشیده دانشجو معلمان را از وضعیت آزمایشی رسمی به سمت آزمایشی- پیمانی سوق دهد و موجبات نگرانی و بی ثباتی شغلی آنان را فراهم کرده است.

دولت با استخدام معلمان از طریق ماده ی ۲۸ سعی دارد از زیر بار تعهد استخدامی قطعی و هزینه ی تحصیل معلمان متخصص شانه خالی کند و این خود خلاف آموزش معلمان و استخدام انها براساس سند تحول بنیادین میباشد که وزارت اموزش و پرورش را مکلف کرده که نیروی مورد نیازخویش را از طریق دانشگاههای پردیس فرهنگیان تامین نماید.

همچنین براساس ردیف ۴ تبصره ۱۹ و ردیفهای ۱ و ۳ بند «ب» تبصرۀ ۲۱ لایحۀ بودجۀ سال ۱۳۹۸، دولت مصوب کرده  سالانه ۱۰ درصد دانش‌آموزان را از طریق طرح خرید خدمات آموزشی بگیرد و تا پایان سال ۱۳۹۹، حداقل ۵۰ درصد نیروی انسانی موردنیاز خود را از طریق معلمان خرید خدمتی تأمین کند. اگر چه این تبصره‌ها از سوی کمیسیون آموزش مجلس حذف شده‌اند اما طی روزهای گذشته شاهد سپردن مدارس بزرگ حتی در تهران به پیمانکار بخش خصوصی تحت عنوان ” مدارس حمایتی” بودیم که نشان از عزم جدی دولت برای #بی‌ثبات‌سازی شغل معلمی  و تاراج اموزش اساسی دارد.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران وظیفه خود می داند از حقوق صنفی و آموزشی تمام معلمان جوان از رسمی تا غیررسمی، خریدخدمتی تا سرباز معلم، دولتی تا خصوصی که هم اکنون مشغول به خدمت هستند دفاع نماید اما با تاکید بر وظیفه دولت برای تامین شغل برای تمام شهروندان، بر توقف واگذاری مدارس به بخش خصوصی،  توقف خرید خدمات آموزشی به پیمانکاران،  عدم استفاده از سربازان در مدرسه، تاکید دارد و ساز و کار استخدام رسمی و تربیت معلم از طریق دانشگاههای سراسری و دولتی مبتنی بر شیوه های نوین تدریس را مناسب برای جذب معلمان جوان می داند.

اگر مسئولان بخواهند به سیاست های ضدآموزشی و ضد معلمی فعلی خود ادامه دهند در پایان دهه نود ما شاهد معلمان جوانی هستیم که از عدم امنیت شغلی برخوردارند و اگر قرار باشد بخاطر سیاست های انقباضی و تعدیل نیرو، معلمان همواره نگران آینده شغلی خود باشند در حالیکه امنیت فکری و روانی انها مرتبط با آموزش و اینده کودکان است، چگونه این مجموعه میتواند به سمت شکوفایی ، پیشرفت و توسعه حرکت کند!؟

ما امیدواریم فرادستان به جای نگاه بنگاهی و بازاری، صرفه جویی اقتصادی و تعدیل نیرو ، آموزش و پرورش را در اولویت قرار دهند و زمینه  های  رغبت و گرایش جوانان خلاق را به کسوت معلمی مهیا نمایند.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران طبق اعلام قبلی برای نکوداشت روز‌جهانی‌معلم درحال رایزنی با وزارتخانه و ادارات اموزش و پرورش میباشد تا طی هفته جاری، گردهماییهایی در سراسر کشور با محوریت چالشهای پیش روی آموزش و راهکارهای برآورده شدن مطالبات صنفی فرهنگیان در گفتمانی رو در رو با مسوولین، برگزار نماید.

تعدادی از استانها و ادارات زمان و مکانی را به این امر اختصاص داده اندو مابقی نیز درحال رایزنی هستند.

بدیهی است که درصورت عدم همکاری مسئولین با این خواسته ی برحق و حداقلی، شورای هماهنگی حق اعتراضات قانونی صنفی را برای پیگیری مطالبات خود محفوظ میداند.

بامید جایگاه شایسته برای معلمین و دانش آموزان ایران در سطح جهانی.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران

۱۳ مهر ۱۳۹۸

2- کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

۵ اکتبر(۱۳ مهر) روز جهانی معلم بر همه معلمین و فعالان عرصه آموزش کشور، بویژه خردورزانی که برای اعتلای آموزش، شادی کودکان و قدر و منزلت انسان ها تلاش می کنند مبارک باد.

شعار روز جهانی معلم( ۲۰۱۹-یونسکو):

“معلمان جوان، آینده این حرفه اند”

“YOUNG TEACHERS , THE FUTURE OF THE PROFSSION”

شعار سال تحصیلی ۹۹- ۱۳۹۸کانون صنفی معلمان ایران؛

«آموزش ایدئولوژیک،صدای جامعه را نمی شنود»

به امید روزی که هیچ کودکی از مهر جا نماند، و هیچ انسانی بخاطر اندیشه و عقیده از حقوق خویش بی بهره نباشد.

3- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) به مناسبت روز جهانی معلم

۵ اکتبر برابر با ۱۳ مهرماه روز جهانی معلم گرامی باد.

“معلمان جوان، آینده‌ی این حرفه‌اند”

در سال ۱۹۹٦ میلادی به پیشنهاد یونسکو و با همکاری سازمان جهانی کار، اعضای سازمان ملل با تصویب توصیه‌نامه‌ای درباره‌ی جایگاه معلمان، حقوق و وظایف آنان، شرایط استاندارد کاری و نیز امتیازاتی را که باید برخوردار باشند؛ روز ۵ اکتبر (۱۳مهر) را به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری کردند.

نامگذاری روزی به نام روز جهانی معلم در سطح بین‌المللی با این هدف صورت گرفت که در روزی بدون هیچ سابقه‌ی تاریخی یا جبهه‌گیری سیاسی، توجه خانواده‌ها و مسئولان کشور به اهمیت و حساسیت کار معلمان جلب شود و خانواده‌ها و مسئولان با سختی‌های کار آنان و کمبودهایی که این قشر تأثیرگذار، هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا شوند.

در حالی به پیشواز روز جهانی معلم می‌رویم که بی مهری‌های عدیده‌ای دامن‌گیر آموزش و پرورش این دستگاه انسان‌ساز شده است و در چنین دوره‌ای آموزش و پرورش با مشکلاتی به شرح ذیل روبرو است:

” عدم جذب نیروی جوان و مجرب به دلیل طرح‌های ناکارآمد معلم تمام وقت و استمرار خدمت؛ عدم توجه به آموزش‌های پیش از استخدام معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت درست؛ استخدام معلمان مهد کودک و نهضت سوادآموزی و خرید خدمت بدون تجربه لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب؛ کمبود بودجه آموزش و پرورش؛ فراهم کردن زمینه فعالیت مدارس خصوصی و دامن زدن به فاصله طبقاتی؛ عدم اجرای اصول ۳۰ و ۱۵ قانون اساسی؛  عدم توجه به مشکلات معیشتی معلمان و بیمه کارآمد برای این قشر انسان‌ساز؛ ایجاد فضای امنیتی و صدور احکام قضایی سنگین و ناروا برای معلمانی که در صدد بهبود آموزش و پرورش هستند “.

عدم توجه به آموزش و پرورش و خواسته‌های به حق جامعه فرهنگیان مشکلات این قشر خدوم و انسان‌ساز روز به روز بیشتر شده و این مشکلات و تنگناها زمینه را برای اضمحلال آموزش مناسب فراهم نموده و به تبع آن جامعه هر روز بیشتر مستعد ناهنجاری‌های اجتماعی چون آمار زیاد اعتیاد، طلاق، برخوردهای خشن و نامناسب و … می‌باشد.

لذا به مسئولان یادآوری می‌نماییم که هرچه بیشتر در فکر حل بحران بوده و بیشتر از این به ناعدالتی‌ها و ناملایمات موجود دامن نزنند. انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) ضمن دفاع از حقوق صنفی معلمان و حقوق ضایع شده دانش‌آموزان بر رفع موانع و تنگناهای موجود اصرار و پافشاری نموده واز دولت مصرانه می‌خواهد مشکلات موجود را برطرف نمایند.

انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز‌ و زیویه)

۱۲ مهرماه ۱۳۹۸

4- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر به مناسبت روز جهانی معلم

۵ اکتبر برابر با ۱۳ مهرماه روز جهانی معلم گرامی باد.

“معلمان جوان، آینده‌ی این حرفه‌اند”

در سال ۱۹۹٦ میلادی به پیشنهاد یونسکو و با همکاری سازمان جهانی کار، اعضای سازمان ملل با تصویب توصیه‌نامه‌ای درباره‌ی جایگاه معلمان، حقوق و وظایف آنان، شرایط استاندارد کاری و نیز امتیازاتی را که باید برخوردار باشند؛ روز ۵ اکتبر (۱۳مهر) را به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری کردند.

نامگذاری روزی به نام روز جهانی معلم در سطح بین‌المللی با این هدف صورت گرفت که در روزی بدون هیچ سابقه‌ی تاریخی یا جبهه‌گیری سیاسی، توجه خانواده‌ها و مسئولان کشور به اهمیت و حساسیت کار معلمان این معماران جامعه جلب شود و خانواده‌ها و مسئولان با سختی‌های کار آنان و کمبودهایی که این قشر تأثیرگذار، هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا شوند.

در حالی به پیشواز روز جهانی معلم می‌رویم که بی مهری‌های زیادی دامن‌گیر آموزش و پرورش این دستگاه انسان‌ساز شده است و در چنین دوره‌ای آموزش و پرورش با مشکلاتی به شرح ذیل روبرو است:

” عدم جذب نیروی جوان و کارآمدبه دلیل طرح‌های ناکارآمد معلم تمام وقت و خرید خدمت؛ عدم توجه به آموزش‌های پیش از استخدام معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت آنها؛ استخدام معلمان مهد کودک و نهضت سوادآموزی و خرید خدمت بدون تجربه لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب؛ کمبود بودجه آموزش و پرورش؛ فراهم کردن زمینه فعالیت مدارس خصوصی و دامن زدن به فاصله طبقاتی برخلاف نص صریح قانونواساسی این‌میثاق ملی همه افرادجامعه؛ عدم اجرای اصول ۳۰ و ۱۵ قانون اساسی؛  عدم توجه به مشکلات معیشتی معلمان و بیمه کارآمد برای این قشر انسان‌ساز؛ ایجاد فضای امنیتی و صدور احکام قضایی سنگین و ناروا برای معلمانی که جرم شان تلاش درجهت بهبود آموزش و پرورش هستند “.

عدم توجه به آموزش و پرورش و خواسته‌های به حق جامعه فرهنگیان مشکلات این قشر خدوم و انسان‌ساز روز به روز بیشتر شده و این مشکلات و تنگناها زمینه را برای اضمحلال آموزش مناسب فراهم نموده و به تبع آن جامعه هر روز بیشتر مستعد ناهنجاری‌های اجتماعی چون آمار زیاد اعتیاد، طلاق، برخوردهای خشن و نامناسب و … می‌باشد.

لذا به مسئولان یادآوری می‌نماییم که هرچه بیشتر در فکر حل بحران بوده وبه راهکارهای فعالین این عرصه که جز سرافرازی میهن سودایی دگرندارند گوش فرادهند و بیشتر از این به ناعدالتی‌ها و ناملایمات موجود دامن نزنند. کانون صنفی معلمان استان بوشهر ضمن دفاع از حقوق صنفی معلمان و حقوق ضایع شده دانش‌آموزان بر رفع موانع و تنگناهای موجود اصرار و پافشاری نموده واز دولت مصرانه می‌خواهد مشکلات موجود را برطرف نمایند.

کانون صنفی معلمان استان بوشهر

۱۳ مهرماه ۱۳۹۸

5- پیام انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی به مناسبت روزجهانی‌معلم

روزجهانی‌معلم بر تک تک معلمان جهان بویژه همکاران‌زندانی‌صنفی  ، فرهنگیان بازنشسته و شاغل و دست اندرکاران آموزش ایران زمین خجسته باد.

۵ اکتبر مصادف با ۱۳مهرماه از طرف سازمان یونسکو که ایران یکی از اعضای آن میباشد، با نام معلم مزین شده است.

سازمان یونسکو هر سال با توجه به اهمیت موضوع و کمبود مشهود،  برای روز‌جهانی‌معلم شعاری را برمیگزیند.

شعار روز جهانی معلم ۲۰۱۹ میلادی،۱۳۹۸ خورشیدی اینست:

معلمان‌جوان آینده‌حرفه‌معلمی.

با نگاهی هرچند کوتاه و تاملی اندک در این شعار، در می یابیم که ضمانت پویایی و پایداری این شغل مهم جوانگرایی در این حرفه است.

سرعت تحول دانش و معلومات در دنیای مدرن امروزی انقدر زیادست که تطابق نسلهای گذشته با آن قدری مشکل است و شاید تنها راه بهبودکیفیت آموزشی و تربیت نسل جدید با خواسته ها متفاوت و ابزارهای کاملا جدید، سپردن مشعل هدایت بدست معلمان جوانیست که خود در بطن دنیای مدرن با علم و تکنولوژی بروز آموزش دیده و نیاز کودک و نوجوانان را بهتر از نسلهای گذشته درک میکند و بهتر با انها همسو میشوند.

متاسفانه در جامعه ما باوجود بهره‌مندی از نیروی جوان بسیار فراوان و با استعداد، کمترین استفاده از انها شده است و به بدترین روشها انها را در اندک موقعیتهایی بکار برده اند.

معلمان برای تاثیرگذاری بر نسل آینده و ارتباط نزدیک و عمیق با آتیه سازان کشور، علاوه بر دانش روز، نیازمندامنیت فکری،روانی،مالی و شغلی هستند که متاسفانه کاربدستان جامعه ما با سیاستهای انقباضی و سومدیریت این ویژگیها را از شغل معلمی زدوده اند. بویژه با بکارگیری معلمان جوان در قالب طرحهای محکوم به شکست شرکتی، پیمانی، خریدخدماتی و نیروهای آزاد با قراردادهای بسیار ناچیز و بعضا باقراردادهای مخفی و یکطرفه، انگیزه و امید و دلبستگی را در آنها کشته اند.

آموزش نسل آینده کالا نیست!، و باید مسئولین به این باور برسند که امیدواریم دیر نشود.

اگردر جهان مدعی هستیم باید که بستر رشد و نمو و بالندگی و پرورش نسلی پویا و پرسشگر و خلاق را فراهم آوریم و این ممکن نیست مگر آموزش برابر و رایگان متناسب با نیاز روز را سرلوحه ی تمام امور قرار دهیم و این نیز ممکن نیست مگر معلم بر صدر نشیند.

انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی ضمن گرامیداشت این روزجهانی در صدد است همایشی را برای گفتمان رودر رو همکاران با یکدیگر و مسئولین استان ترتیب دهد و برای این منظور با اداره کل آموزش وپرورش استان مکاتباتی  را انجام داده است.

امیدواریم که راه تعامل و گفتگو و   البته رسیدگی به امورات آموزش و پرورش و معلمان همیشه باز باشد.

با آرزوی اعتلای انسان در جهان و بویژه عزت ایران و ایرانی

انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی

سیزدهم مهرماه ۱۳۹۸

akhbarkargari2468@gmail.com