اخباروگزارشات کارگری12آذر1396

admin   دسامبر 4, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری12آذر1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی جوانان متقاضی کارشهر کنکان مقابل فاز 19پارس جنوبی شبانه روزی شد

– اعتصاب کارگران حفاری شمال دراعتراض به کاهش حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان

– تجمع اعتراضی آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روزمتوالی

– تجمع کارگران سیه فام  برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه مقابل فرمانداری شهرستان ری

– اعتصاب وتجمع کارگران پیمانکاری فاز 14پارس  جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان

– تجمعات اعتراضی کارگران فضای سبز مهدیس اهواز نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل فرمانداری کارون

– تجمعات اعتراضی کارگران فضای سبز مهدیس اهواز نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل فرمانداری کارون

– بازداشت محمد کریمی از اعضای کمیته هماهنگی شهر بوکان

– بیکاری 187کارگر صدر فولاد خرم آباد با ماه ها حقوق معوقه بدنبال تعطیلی کارخانه

– ادامه تلاش کارگران کارخانه کیش‌ چوب برای بازگشت بکار وپرداخت مطالباتشان

– عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شهرداری نهبندان

– عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران شهرداری بروجرد

– تجمع اعتراضی اهالی روستای محمد علی آباد آزادشهر مقابل فرمانداری

– ادامه تجمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل نهاد ریاست جمهوری برای دومین روز متوالی

– دانشجویان دانشکده نفت آبادان:حتی با قطع شدن آب و برق دانشکده را ترک نمی کنیم

– بیانیه بیش از 32 شورای صنفی دانشگاه های کشور به مناسبت روز دانشجو

تجمع اعتراضی جوانان متقاضی کارشهر کنکان مقابل فاز 19پارس جنوبی شبانه روزی شد

جوانان متقاضی کارشهر کنکان در ادامه تجمعات اعتراضیشان مقابل فاز 19پارس جنوبی وشورای شهر*شب را با برپایی چادراین فازبه سحر رساندند و روزیکشنبه دوازدهم آذرماه برای دومین روز متوالی به اجتماعشان ادامه دادند.

براساس گزارش منتشره،در ادامه اعتراضات روز گذشته، معترضان شب گذشته را مقابل فاز 19 پارس جنوبی چادر زدند و با در دست داشتن پلاکاردهایی به نرخ بالای بیکاری بومی‌ها در استان بوشهر اعتراض کردند.

معترضان می‌گویند: علیرغم پروژه‌های فعال در استان بوشهر که نیاز به نیروی کار در حجم بالا دارد، بومی‌ها در کنگان بیکارند و از شغل مناسب محروم مانده‌اند. آنها می‌گویند: بسیاری از جوانان کنگانی صاحب تحصیلات دانشگاهی و مهارت هستند ولی علیرغم همه آنها بیکارند.

*تجمعات اعتراضی جوانان متقاضی کارشهر کنکان مقابل فاز 19پارس جنوبی وساختمان شورای شهر

صبح روز شنبه یازدهم آذرماه،جمعی از جوانان متقاضی کارشهر کنکان دست به تجمع مقابل فاز 19 پارس جنوبی وساختمان شورای این شهرزدند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را نسبت به بیکاری بنمایش گذاشتند.

فرماندار کنگان با تائید این خبر گفت: این تجمع به صورت مسالمت آمیز در حال برگزاری است و تجمع کنندگان خواستار حضور مقامات مسوول حوزه نفت هستند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع می‌گوید: علیرغم پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی که در این استان در حال فعالیت هستند، ما بومی‌ها بیکاریم.

به گفته این جوان متقاضی کار، خیلی از جوانان بومی هم مدرک دانشگاهی دارند و هم از توانمندی‌های کافی برخوردارند؛ با این وجود تمهیداتی برای جذب آنها اندیشیده نشده‌است.

گفتنی است که مساله جذب بومی‌ها و رفع بیکاری در مناطق نفت‌خیز مطالبه‌ای است که مدتهاست دنبال می‌شود؛ در شرایط آزمون استخدامی نفت نیز که قرار است دی ماه برگزار شود، سهمیه مناسب برای بومی‌ها در نظر گرفته نشده است.

قابل یاد آوری است که فاز 19پارس جنوبی در 15 کیلومتری شهر کنگان واقع شده است.

اعتصاب کارگران حفاری شمال دراعتراض به کاهش حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان

در هفته گذشته، کارگران حفاری شمال دراعتراض به کاهش حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان دست از کار کشیده واعتراضشان را به مدیران نشان دادند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ12آذربنقل از این کارگران، تا کنون حقوق آبان ماه آنها پرداخت نشده؛ علاوه براین از سال گذشته عیدی و مزایای مزدی طلبکارند که مشخص نیست چه زمانی قرار است پرداخت شود. این کارگران می‌گویند مزد مهرماه را در روزهای گذشته گرفته‌ایم اما آن را نیز کامل به همه نپرداخته‌اند.

در عین حال این کارگران از شرایط شغلی خود ابراز نارضایتی کردند و گفتند: در ماههای گذشته سطح دستمزدهای ما کاهش یافته‌است. آنها از نامه‌ای خبر می‌دهند که در روزهای گذشته به دستشان رسیده؛  مدیر عامل شرکت در این نامه خطاب به کارگران ضمن بیان مشکلات موجود از آنها خواسته مراعات حال شرکت را بکنند و اندکی مدارا نمایند.

روابط عمومی حفاری شمال در ارتباط با کاهش دستمزد کارگران گفت: کاهش مزد در برنامه کاری نبوده، بلکه آنچه انجام شده، طرح اصلاح ساختار است که ممکن است در مواردی از مزد کارگران کاسته شده باشد؛ اما در مواردی نیز افزایش مزدی داشته‌ایم.

در مقابل کارگران حفاری شمال از وضعیت موجود ابراز نارضایتی می‌کنند و می‌گویند اگر قرار باشد از دستمزدمان کاسته شود و آن را هم با تاخیر دریافت کنیم، نمی‌دانیم چه آینده‌ای در انتظارمان خواهد بود.

این کارگران می‌گویند هفته گذشته در اعتراض به کاهش دستمزدها، در دکل‌های خشکی دست از کار کشیدیم و اعتراض خود را به مدیران شرکت نشان دادیم.

تجمع اعتراضی آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روزمتوالی

روزیکشنبه دوازدهم آذرماه برای دومین روز متوالی،جمعی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، جمعی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی، برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم تعیین تکلیف و استخدام آنها در وزارت آموزش و پرورش، امروز در مقابل این وزارتخانه تجمع کردند.

یکی از معترضان گفت: در سال 95 تبصره‌ای به تصویب رسید، مبنی بر اینکه دولت چهار گروه نیروهای حق‌التدریس، خدماتی، مربیان پیش دبستانی و آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی را جذب و به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآورد.

وی گفت: این کار برای سه گروه انجام شد، اما برای آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی عملی نشد و  برای ما آزمونی گذاشتند و بیشتر نیروهایی که حق‌التدریس نشده بودند، در این آزمون ریزش داشتند.

این آموزش دهنده نهضت سواد آموزی خاطرنشان کرد:  ما درخواست داریم که اولاً آزمونی برگزار نشود و دوم اینکه، اگر آزمونی برگزار می‌شود، شرایط سنی نگذارند و ابتدا ما را حق‌التدریس کنند و بعد برای ما آزمون استخدامی برگزار کنند.

جمعی دیگر از این آموزش دهندگان گفتند: وجود آزمون برای استخدام‌شان عادلانه نیست چرا که این گروه سابقه کاری قابل قبولی داشته و وجود عواملی همچون آزمون استخدامی سنگ اندازی برای تعیین تکلیف آنها است.

برخی دیگر از آموزش دهندگان گفتند: گاهی نسبت‌هایی مانند کم سواد بودن آموزش دهندگان نهضت مطرح می‌شود در حالی که  ما دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و حتی دوره‌های توانمند سازی که اخیرا برای آموزش دهندگان الزامی بود با کسب نمرات بالا گذراندیم اما هنوز برای استخدام ما برنامه روشنی وجود ندارد و حتی زمزمه‌هایی از عدم همکاری در آینده به گوش می‌رسد.

تجمع کارگران سیه فام  برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه مقابل فرمانداری شهرستان ری

صبح روز یکشنبه دوازدهم آذرماه،کارگران کارخانه سیه فام برای جلوگیری از تعطیلی این واحد تولیدی قیر وبیکارشدن دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان ری زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، امروز ۱۲۰ نفر از کارگران بخش تولید و کارمندان شرکت “سیه فام” قبل از تعطیلی کامل این شرکت تولید در مقابل فرماندار گرد آمده اند تا جلوی این کار را بگیرند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: شرکت فرآورده های قیری “سیه فام” به عنوان یکی از تولیدات کنندگان مطرح قیر در منطقه خاورمیانه است و تولیدات این شرکت مورد استقبال مشتریان در داخل و خارج از کشور می باشد.

وی در خصوص دلایل تعطیلی این شرکت تولیدی گفت: پالایشگاه نفت تهران از ۲ ماه قبل به دلایل نامعلوم مواد اولیه تولید قیر را به شرکت “سیه فام” که در انواع گریدها قیر و بشکه قیر تولید می کند، نمی دهد از همین رو مدیریت شرکت بعد از دو ماه تعطیلی غیر رسمی تصمیم گرفته است از اول دی ماه به طور کامل و رسمی شرکت را تعطیل و کارگران را اخراج نماید.

وی ادامه داد: امروز کارگران این شرکت تولید که در شورآباد شهرستان ری واقع شده است با تجمع  مقابل فرمانداری ویژه شهرستان ری به دنبال تعطیل نشدن کارخانه و دلایل ندادن مواد اولیه تولید قیر به شرکت”سیه فام” هستند.

اعتصاب وتجمع کارگران پیمانکاری فاز 14پارس  جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان

صبح روز یکشنبه12آذر،جمعی از کارگران پیمانکاری فاز 14پارس  جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان،دست از کار کشیده و مقابل ورودی مجتمع اجتماع کردند.

برپایه گزارش منتشره،صبح امروز حدود صد نفر از کارگران پیمانکاری فاز 14 پارس جنوبی دست به اعتراض زدند.

این کارگران که به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند و  درب مجتمع جمع شدند، خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود هستند.

یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: بین دو تا پنج ماه، دستمزد پرداخت نشده داریم؛ شرکت پیمانکار، کمبود نقدینگی را بهانه قرار داده و مطالبات ما را نمی‌پردازد.

این کارگر که نخواست نامش آورده شود، گفت: کارگران پیمانکاری پارس جنوبی، شرایط شغلی نامناسبی دارند؛ نه از امنیت شغلی خبری هست و نه دستمزدها به موقع پرداخت می‌شود.

تجمعات اعتراضی کارگران فضای سبز مهدیس اهواز نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل فرمانداری کارون

کارگران خدمات و فضای سبز کوی مهدیس اهواز از آبان ماه  سال1395 تاکنون حقوق نگرفته‌اند ودرهمین رابطه بارها مقابل فرمانداری کارون دست به تجمع اعتراضی زده اند.

براساس گزارشی که دوازدهم آإر رسانه ای شد، 8 سال پیش منطقه مهدیس از شهرستان کارون جدا شد و در محدوده اهواز قرار گرفت و67کارگر خدمات و فضای سبزش از آبان ماه 95 تاکنون حقوق نگرفته‌اند.

بنا بهمین گزارش این کارگران طی یکسال گذشته دست به تجمعات مکرر مقابل فرمانداری کارون زده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

دادگاه تجدید نظر ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برگزار شد

امروز دوزادهم آذر دادگاه تجدید نظر ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب برگزار شد.

ابراهیم مددی که کهولت سن دارد از بیماری پروستات و قند خون و عدم شنوایی گوش چپ رنج می برد و در گوش راست از سمعک استفاده می کند. با این وجود همچنان تحت تعقب و مراقبت قضایی – امنیتی قرار دارد و به دلیل فعالیت های سندیکایی و دفاع از حقوق کارگران، برایش پرونده سازی قضایی صورت گرفته است.

مددی از سال ۸۳ تاکنون به دفعات بازداشت و متعاقب آن هر بار روزها و ماه ها در بازداشت موقت بوده است. در یک نوبت نیز به سه سال و نیم حبس تعزیری محکوم و در زندان اوین بود. در آخرین بازداشت، مددی و داود رضوی دیگر عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در نیمه های شب نهم سال ۹۳ و پیش از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر هر یک بطور جداگانه پس از تفتیش منازل شان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. و با تودیع کفالت صد میلیون تومانی پس از ۲۲ روز بازداشت موقت و بازجویی آزاد شدند و شعبه ۲۶ دادگاه بدوی انقلاب مددی را به پنج سال و سه ماه و رضوی را پنج سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه احکام زندان علیه ابراهیم مددی و رضا شهابی و داود رضوی از اعضای هیات مدیره سندیکا را محکوم و خواهان لغو احکام زندان برای ایشان و سایر فعالین کارگری و فعالین حقوق صنفی معلمان می باشد.

بازداشت محمد کریمی از اعضای کمیته هماهنگی شهر بوکان

بر اساس خبر دریافتی امروز یکشنبه 12 آذر 96، محمد کریمی توسط مامورین در منزل اش دستگیر شد و برای اجرای حکم سه سال حبس تعزیری روانه زندان بوکان گردید.

محمد کریمی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری است که در تاریخ 26 خرداد 1391 به همراه جمع کثیری دیگر از فعالین کارگری در محمع عمومی سالیانه کمیته هماهنگی بازداشت گردید. این فعال کارگری پس از آزادی از بازداشتگاه کرج، به همراه چهار نفر دیگر از فعالین کارگری بوکان، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شد. محمد کریمی پس از 16 روز با قرار وثیقه آزاد گردید.

یک سال بعد و در تاریخ 25/9/92 محمد کریمی به همراه دیگر اعضای کمیته هماهنگی به نام های، “هادی تنومند، جمال میناشیری، قاسم مصطفی پور و ابراهیم مصطفی پور ” توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه شدند. اتهام این فعالین کارگری عضویت در کمیته هماهنگی و شرکت در مجمع عمومی این تشکل در سال 91 در شهر کرج بود. اما در جلسه ی دادگاه، 5 عضو کمیته ی هماهنگی از فعالیت های شان در کمیته هماهنگی به منظور دفاع از حقوق کارگران و کمک به امر تشکل یابی آنها دفاع کردند. در این دادگاه، محمد کریمی به تحمل سه سال حبس تعزیزی محکوم شد.

امروز با دستگیری محمد کریمی و پس از گذشت بیش از پنج سال از یورش مامورین امنیتی و انتظامی به مجمع عمومی کمیته هماهنگی و محاکمه فعالین کارگری به جرم دفاع از مطالبات کارگران؛ بار دیگر زندانی کردن اعضای کمیته هماهنگی در دستور کار مقام های قضایی و امنیتی قرار گرفته است.

ما بازداشت محمد کریمی را بشدت محکوم می کنیم و خواستار آزادی این فعال کارگری هستیم. اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در بیش از یک دهه فعالیت خود بارها بازداشت و محاکمه و زندانی شده و با صدها پرونده امنیتی و قضایی در شهرهای مختلف ایران مواجه بوده اند. تنها فعالیت آنها در این سال ها، در راستای آگاهگری و سازمان یابی کارگران در دفاع از کار و معیشت شان و مقابله با هجوم و تعرض سرمایه داری به سفره خالی هم طبقه ای های شان بوده است.

ما از همه کارگران و تشکل های کارگری می خواهیم که دستگیری محمد کریمی را محکوم کرده و خواستار آزادی بدون قید و شرط این فعال کارگری شوند. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست! کارگران زندانی باید آزاد شوند!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – دوازدهم آذر 1396

بیکاری 187کارگر صدر فولاد خرم آباد با ماه ها حقوق معوقه بدنبال تعطیلی کارخانه

کارخانه صدر فولاد خرم آباد تعطیل18 و187کارگرش با ماه ها حقوق معوقه بیکارشدند.

براساس گزارشی که 12آذر رسانه ای شد،سید موسی خادمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در همین رابطه گفت: کارخانه صدر فولاد خرم آباد ۱۸۴ کارگر  دارد و این افراد چندین ماه از حقوق خود را از این کارخانه طلب دارند؛ همچنین این کارخانه به شرکت‌های خدمات‌رسان آب و برق بدهکار است که باید مشکلات این بدهی‌ها و همچنین مشکلات مربوط به حق  بیمه های کارگران آن برطرف شود.

بنا بهمین گزارش،علاوه بر این حدود ۳ نفر از کارکنان اداری صدر فولاد هم که در دفتر تهران کار می کردند هم کار خود را از دست داده‌اند.

ادامه تلاش کارگران کارخانه کیش‌ چوب برای بازگشت بکار وپرداخت مطالباتشان

سرپرست اداره کار وخدمات اشتغال منطقه آزاد کیش از آغاز رسیدگی به پرونده شکایت کارگران کارخانه کیش‌چوب خبر داد و گفت: تا این لحظه از مجموع کارگران بیکار شده کیش چوب حدودا ۶۰ فقره شکایت از کارفرمای این واحد صنعتی ثبت شده است.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ2آذر، محمد رضا واعظی سرپرست اداره کار وخدمات اشتغال منطقه آزاد کیش از آغاز رسیدگی به پرونده شکایت کارگران کارخانه کیش‌چوب خبر داد.

درکارخانه کیش‌چوب حدود دویست کارگر مشغول کارند و براساس گفته‌های این مقام دولتی تا این لحظه از مجموع کارگران بیکار شده کیش چوب  حدودا ۶۰  فقره شکایت از کارفرمای این واحد صنعتی ثبت شده است.

او با بیان اینکه اکثر کارگران این کارخانه خواستار بازگشت به‌کار و دریافت مطالباتشان هستند، افزود: به دادخواست‌های ثبت شده رسیدگی خواهد شد و کارگرانی که قصد ادامه همکاری با کارفرما را ندارند نیز می توانند مطابق مقررات از خدمات بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گفته وی ، نزدیک به ۲۵ نفر از کارگران کارخانه  کیش چوب را کارگران تبعه بنگلادش وهند  تشکیل می دهند که  این کارگران هم مانند همکاران ایرانی خود خواستار وصول بخشی از مطالبات معوقه و ادامه همکاری هستند.

واعظی با بیان اینکه این کارخانه به دلیل رکود بازارکار دچار بحران مالی شده وبرای پرداخت مطالبات کارگران خود منابع مالی فراوانی دارد افزود:کارفرما وعده کرده طی امروز فردا  با  تامین مالی بخشی از مطالبات معوق شده کارگران را پرداخت کند.

طبق اظهارات سرپرست اداره کار وخدمات اشتغال کیش  صنایع چوبی کیش چوب یکی از بزرگترین واحد های تولیدی در خاورمیانه محسوب می شود.

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شهرداری نهبندان

4ماه حقوق کارگران شهرداری نهبندان پرداخت نشده است.

به گزارش12آذر یک منبع خبری محلی، کارگران شاغل در مجموعه های شهرداری نهبندان دستمزد 4 ماه گذشته خود را دریافت نکرده اند.

طبق اخبار واصله مهم ترین عامل پرداخت نشدن مزد کارگران شهرداری، عدم معارفه و تحلیف شهردار جدید است که  سرپرست فعلی از امضای اسناد مالی جهت پرداخت حقوق کارگران امتناع می ورزد.

فاطمه همسر یکی از کارگران شهرداری گفت: در محرومیت و سختی به سر می بریم چرا که همسرم 4 ماه است، حقوق نگرفته و برای نان شب خود و فرزندان مانده ایم.

وی افزود: جایز است ما نان را نیز قرض بگیریم،در این فصل سرما هزینه نفت و درمان ناشی از سرماخوردگی کودکان را چگونه پرداخت نمائیم.

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران شهرداری بروجرد

ماه ها است که حقوق کارگران شهرداری بروجرد پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران شهرداری بروجرد حدود 8 ماه حقوق معوقه دارند، سفره های این کارگران بی نان است و این روزها مسئولین به جای دغدغه پرداخت حقوق، دغدغه کمبود کلسیم کارگران را دارند و قرص های کلسیم را در بین کارگران شهرداری توزیع می کنند.

متاسفانه روز به روز وضعیت کارگران شهرداری بروجرد وخیم تر می شود و در حال حاضر کارگران بین 6 تا 8 ماه حقوق معوقه دارند که تازه قرار است برنامه ریزی شود تا شاید اقدامی صورت گیرد و وضعیت شهرداری از این بحران خلاص شود.

گرچه تا کنون چندین بار نبوغ شهرداری گُل کرده و برای پرداخت حقوق ها اقداماتی صورت گرفته که نه تنها مشکلی حل نشده بلکه بر مشکلات هم افزوده شده به عنوان مثال سال گذشته کارت خرید به جای حقوق معوقه به کارگران پرداخت کرد و یا قرار بود بخشی از املاک را بفروشند و با پول آنها بتواند چند ماه حقوق معوقه را پرداخت کند که موفق نشد.

حالا شهرداری اقدام به توزیع قرص کلسیم در بین کارگران کرده، گرچه شهرداری قادر به پرداخت حقوق های معوقه نیست اما حداقل با این اقدام می تواند سلامتی کارگران را حفظ کند و به جای دغدغه حقوق معوقه، دغدغه کمبود کلسیم در بین کارگران را دارد.

شهرداری به هر یک از کارگران یک بسته قرص کلسیم داده که سبب نارضایتی برخی از کارگران شده است.

یکی از کارگران که نخواست نامی از او برده شود گفت: ما کارگران حدود 8 ماه حقوق معوقه داریم حالا شهرداری به جای این که دغدغه پرداخت حقوق داشته باشد به ما قرص ویتامین و کلسیم می دهد.

وی بیان کرد: ما در تهیه نان شب مانده ایم حالا قرص کلسیم را در کجای این مشکلات قرار دهیم، ما شرمنده خانواده هستیم حالا بعد از کلی کار و خستگی باید به جای حقوق بسته های قرص تحویل بگیریم.

تجمع اعتراضی اهالی روستای محمد علی آباد آزادشهر مقابل فرمانداری

صبح روزگذشته(11آذر)، جمعی از بانوان روستای محمد علی آباد برای پیگیری وضعیت گازکشی منازل خود مقابل فرمانداری آزادشهر تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این اهالی در قسمت پایین دست روستای محمد علی آباد، بنام تیل آباد سکونت داشتند و بخاطر سیل خیز بودن آن منطقه، به قسمت بالا دست یعنی محمد علی آباد کوچ داده شده اند.

منابع طبیعی زمینی را در اختیار گذاشت و منازلی برای آنها در آن زمین ساخته شد.

اما بعد از مدتی، فردی ادعای مالکیت زمین را کرد و توانست از دیوان عالی رای بگیرد و قاضی پرونده، ساخت و ساز و خدمات دهی به منطقه را تا مشخص شدن پرونده و رضایت مالک ممنوع کرد.

ادامه تجمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل نهاد ریاست جمهوری برای دومین روز متوالی

روزیکشنبه دوازدهم اذرماه برای دومین روز متوالی به تجمعشان مقابل نهادریاست جمهوری در اعتراض به شرایط استخدام وزارت نفت و حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف این دانشگاه،ادامه داند.

دانشجویان دانشکده نفت آبادان:حتی با قطع شدن آب و برق دانشکده را ترک نمی کنیم

دانشجویان دانشکده نفت آبادان با توجه به تعطیل شدن این دانشکده تا اطلاع ثانوی با صدور بیانه ای اعلام کردند، حتی با قطعی آب و برق و گاز نیز این دانشکده را ترک نخواهند کرد .

دانشکده مهندسی نفت آبادان با ارسال پیامکی به دانشجویان اعلام کرد این دانشکده از ۱۱ آذر ماه جاری تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

بخشی از بیانیه این دانشجویان بقرار زیراست:

دانشکده‌ نفت آبادان، دومین دانشگاه تاریخ ایران، در آستانه‌ نابودی کامل قرار گرفت. بعد از موج اخیر اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که نسبت به وضعیت وخیم این دانشگاه صورت گرفت متاسفانه شاهد آن بودیم که مسئولین دانشگاه به جای همراهی با جریان حق‌طلبانه‌دانشجویان، صرفا به دفاع از عملکرد ضعیف خود پرداختند و با لجاجتی کودکانه بر مسند ریاست‌شان تکیه زدند.

امروز بعد از ۱۶ روز اعتصاب آخرین تیر به پیکره‌ مظلوم این دانشگاه شلیک شد. پیامکی که از طرف روابط عمومی دانشکده‌ نفت آبادان به تمامی دانشجویان ارسال شد حاوی خبر «تعطیلی دانشکده‌ نفت آبادان تا اطلاع ثانوی» بود.

مسئولین دانشکده در تشریح این خبر اعلام کردند که سلف دانشکده بسته خواهد شد. از طرفی اینترنت دانشکده با رفتاری قاجار گونه ساعت‌هاست قطع شده است. معاونت دانشجویی دانشکده از تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی خبر داد. پر واضح است این آخرین حربه‌ مسئولین امر در جهت خاموش کردن صدای دانشجویان این دانشگاه آن هم در آستانه‌ی روز دانشجو است.

با صراحت فریاد می‌زنیم دانشجویان دانشکده‌ نفت آبادان حتی با قطعی آب و برق و گاز نیز این دانشکده را ترک نخواهند کرد و تا رسیدن به حقوق مسلم خود از پا نخواهند نشست. متاسفانه رفتار منطقی و توأم با آرامش دانشجویان با برخوردی نامناسب از سمت مقامات دانشگاهی و استانی مواجه شد.

از این لحظه به بعد مسئولیت هر اتفاقی که در دانشکده‌ نفت آبادان رخ بدهد به طور مستقیم ابتدا با هیئت رئیسه‌ دانشگاه صنعت نفت و سپس با کسانی است که تصمیم بر تعطیلی دانشکده‌ی نفت آبادان گرفته‌اند.

بیانیه بیش از 32 شورای صنفی دانشگاه های کشور به مناسبت روز دانشجو

شانزدهم آذر – روز دانشجو – نماد مبارزه‌ی دانشجویان پیشرو در راه عدالت و آزادی است. برای سال‌ها، این روز در قالب  برنامه‌های کم‌مایه‌ی چند تشکل سیاسیِ رسمی برای ایجاد شور و هیجانِ زودگذر و بیان شعارهای جناح‌های سیاسی مسخ شده بود. اما اکنون سه سال است که دانشجویان مستقل و فعالان صنفی عزم کرده‌اند تا معنا و تصویری دیگر به این روز بدهند. پیام آن‌ها یک چیز بوده است: «دست زورمندان اقتصادی و سیاسی باید از دانشگاه کوتاه شود» چنان‌که از دیگر قلمروهای حیات انسانی. این فریاد نه از شور و احساسی زودگذر، بلکه از درد و دغدغه‌های هرروزه‌ی دانشجویان برآمده، و علاوه بر آن، متکی بر تحلیلی مشخص از شرایط جامعه و دانشگاه بوده است.

در سه دهه‌ی گذشته، تهاجمی هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده، ساحت‌های گوناگون جامعه‌ی ایران را زیر ضربه‌های مُهلِک خود گرفته است. در اثر بحران‌های ناشی از اقتصاد دوران جنگ ازیک‌سو، و فشارهای بین‌المللی برای «آزادسازی» اقتصاد ازسویی‌دیگر، دولت‌های پس از جنگ یکی پس از دیگری، با عزمی راسخ، سیاست‌های موسوم به «تعدیل ساختاری» را پیش بُرده‌اند و، بی توجه به پیامدهای اجتماعیِ فاجعه‌بارِ این سیاست‌ها در ایران و سایر کشورهای جهان، کوشیده‌اند هرگونه مقاومتی را در برابر این سیاست‌ها از میان بردارند. این تهاجمِ همه‌جانبه عمدتاً با سه اهرم صورت گرفته است: واگذاریِ بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی، خصوصی‌سازی و گران‌سازیِ خدمات اجتماعی، و تشدیدِ سازوکارهای کنترلی بر مبنای انواع و اقسام تبعیض‌های اجتماعی و نظارت‌های امنیتی. تهاجمی که در دولت‌های گوناگون با همراهی مجلس و نهادهای مربوطه هدایت می‌شد، در دولت کنونی، علاوه بر تثبیت فاجعه‌ی دولت‌های قبل، به طرز چشم‌گیری شدت یافته است.

در زمینه‌ی مسائل کارگری، دولت‌های پس از جنگ عزمی جدّی داشته‌اند که با استفاده از فضای ناشی از سرکوب تشکل‌های مستقل کارگری در سال‌های قبل، هر قدر می‌توانند نیروی کار را بی‌ثبات‌تر، ارزان‌تر و مُطیع‌تر کنند. خارج‌کردن کارگاه‌های زیر ده نفر از شمول قانون کار در دولت «اصلاحات»، لوایح اصلاح قانون کار در دولت‌های «مهرورزی» و «اعتدال»، و همین اواخر طرح «کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی» تنها نمونه‌های معدودی از تلاش یکپارچه‌ی دولت‌ها در این زمینه‌اند.

در حوزه‌ی بهداشت و سلامت، روند آزادسازیِ قیمت خدمات درمانی با سرعت پیش رفته است. حتی طرح بیمه‌ی سلامت – که خود پوششی بر آزادسازیِ قیمت‌ها و بستری برای بهره‌کشیِ بیش‌تر از پرستاران بود – عملاً کنار گذاشته شده است.

در عرصه‌ی آموزش عمومی شاهد افزایش چشمگیر مدارس غیرانتفاعی و کالایی‌سازی و کنکوری‌سازی آموزش بوده‌ایم. عدم‌پرداخت دستمزد واقعیِ معلمان، جذب نیروهای حق‌التدریسیِ بی‌ثبات با دستمزدهای بسیار کم و حبس فعالان صنفی معلمان از دیگر حمله‌ها به عرصه‌ی آموزش عمومی و معلمان بوده است.

در زمینه‌ی مسکن، چشمگیرترین تلاش دولت‌ها برای تأمین مسکن اجتماعی («مسکن مهر») عمدتاً به محملی برای سودآوری وابستگان سیاسی و اقتصادی بدل شد، و دولت کنونی نیز نه‌تنها هیچ وظیفه‌ی اجتماعی‌ای را – از جمله ساخت مسکن برای مردم – بر عهده‌ی خود نمی‌داند، بلکه با طرح پیشنهاد فروش مسکن در بازار بورس، قصد دارد تیر خلاص را بر ایده‌ی مسکن اجتماعی شلیک کند.

فرایندهای بالا، مشخصاً در حوزه‌ی آموزش عالی نیز اجرا شده است. در دهه‌های اخیر، دولت‌ها هر چه بیش‌تر از حمایت‌های اقتصادیِ خود از دانشگاه‌ها کاسته‌اند. در برنامه‌ی پنجم توسعه – دست‌پُختِ دولت «مهرورزی»– وظیفه‌ی احداث و تأمین خوابگاه برای دانشجویان از دوش دولت برداشته شده است. وضعیت اسفباری که امروز در خوابگاه‌ها شاهد هستیم، نتیجه‌ی این سیاست‌هاست که امروز هم در قالب طرح‌هایی چون طبقه‌بندیِ کیفیِ خوابگاه، با شدت بیش‌تری ادامه دارد. همین مسئله درباره‌ی دیگر خدمات رفاهی – از جمله تغذیه و حمل‌ونقل – نیز صدق می‌کند. ساخت فودکورت‌ها و رستوران‌های خصوصی در برخی دانشگاه‌ها، پیوندی مستقیم با کاهش کیفیت تغذیه‌ی عمومیِ دانشجویان دارد. از سوی دیگر، در کنار پولی‌سازی و گران‌سازیِ خدمات رفاهی، برخورداری از پُشتیبانی مالی نیز برای دانشجویان دشوار و دشوارتر شده است. در شش سال اخیر، در این زمینه سنگ تمام گذاشته‌اند: با دانشجویانی که از تسهیلات و وام استفاده کرده‌اند، همچون بدهکار بانکی برخورد می‌شود.

اجرای موفقیت‌آمیز این سیاست‌ها نیازمند اهرم‌های امنیتی و انضباطی نیرومند است. احضار و تهدید کنشگران صنفی از سوی نهادهای امنیتیِ خارج از دانشگاه و تشدید تبعیض‌های جنسیتی، چه در گزینش دانشگاه‌ها و چه در مقررات ناعادلانه‌ی خوابگاه‌های دختران، از جمله‌ی این اهرم‌های انضباطی است.

این سیاست‌ها مشخصاً یک هدف دارند: تبدیل دانشجویان به نیروی کار ارزان یا حتی رایگان. طرح «کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی» نشان از همین هدف دارد. بر بستر این آموزش عالیِ خصوصی‌شده و گران است که دانشجویان ترجیح می‌دهند به جای تحصیل در دانشگاه و ماندن در محیط عمومیِ آن، جذب بازار کاری بی‌ثبات و ناامن شوند. با روندی که از برنامه‌های توسعه و برنامه‌های بودجه‌ی سالیانه – به ویژه برنامه بودجه 96 شاهد هستیم – دانشگاه‌ها بیش از پیش به بنگاه تأمین اُپراتور و نیروی کار ارزان برای صنایع، و فروش پژوهش‌های آکادمیک به ثروتمندان خواهد شد و هر آنچه پیش‌ازاین نام علم انتقادی را با خود یدک می کشید، از میان می‌رود.

شوراهای صنفی سراسر کشور، در تمام سال‌های تهاجم عِنان‌گُسیخته‌ی سرمایه و قدرت به دانشگاه‌ها، نماینده‌ی راستین دانشجویان ایران بوده و هستند. این شوراها، این‌بار به بهانه‌ی شانزدهم آذر 1396، در همبستگی با دیگر کنشگران اجتماعی -که کوشیده‌اند سدّی در راه این تهاجم باشند- مطالبات صنفی و اجتماعیِ دانشجویان را اعلام و بر این باور خود تأکید می‌کنند که راه تحقق خواسته‌ها، قدرت جمعیِ دانشجویان و اراده‌ی مستقل آنان است:

1) لغو بی‌چون‌وچرای طرح استثماریِ «کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی»

2) افزایش ظرفیت‌های دوره‌ی روزانه، توقف گسترش ظرفیت‌های پولی و انحلال پردیس‌های بین‌الملل

3) توقف واگذاریِ فضاهای دانشگاهی به کسب‌وکارهای خصوصی، و بازگرداندن آن به تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی

4) پوشش کامل خدمات و یارانه‌ی دولتی در زمینه‌ی تغذیه، اسکان و حمل‌ونقل دانشجویان

5) الغای قانون سنوات و حذف قانون تخصیص بودجه دانشجویان بر اساس سنوات

6) حذف تهدیدها و برخوردهای امنیتی در پاسخ به اعتراضات و مطالبات دانشجویی

7) اعطای مجوز به ایجاد تشکل‌های دانشجوییِ دگراندیش و مستقل از جناح‌های قدرت

8) بازگشت کامل دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل به دانشگاه‌ها

9) الغای تبعیض‌های جنسیتی و جغرافیایی در گزینش دانشجویان

10) تضمین حق تحصیل برابر برای همه‌ی قومیت‌ها و پیروان همه‌ی مذاهب و آیین‌ها

11) تصحیح آیین‌نامه‌های تشکل‌ها و مشخصاً شوراهای صنفی و حذف مواردی که در سال‌های اخیر به آیین‌نامه اضافه و مانع از تأسیس یا احیای بسیاری از شوراهای صنفی شده‌اند

12) اعطای مجوز برای تشکیل «اتحادیه‌ی شوراهای صنفی کشوری» در جهت افزایش توان مداخله‌گری شوراهای صنفی و هماهنگی بیش‌تر آن‌ها در طرح مسائل صنفیِ دانشجویان

آذر ۱٣٩۶

شوراهای صنفی دانشگاه های شهید مدنی، سیستان بلوچستان، صنعتی ارومیه، تهران، نوشیروانی بابل، سمنان، نیشابور، علم و صنعت، بناب، خوارزمی، فرهنگیان همدان، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، تربیت دبیر رجایی تهران، صنعتی بیرجند، مالک اشتر، بین الملل قزوین، صنعتی اراک، صنعت نفت آبادان، ملایر، زنجان، صنعتی شیراز، رازی کرمانشاه، صنعتی کرمانشاه، تبریز، تربیت مدرس، شریف، قم، فردوسی مشهد، هنر تبریز، امیر کبیر، شیراز و فعالین صنفی دانشگاه های علامه طباطبایی، بهشتی و صنعت نفت اهوازتا کنون امضا کرده اند.

به روز رسانی میشود

دوازدهم آذرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com