اخباروگزارشات کارگری13دی1395

admin   ژانویه 2, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری13دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– اخبار انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی وتحمیلی درسامانه یک شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه!

– فایل های صوتی سه سخنران سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر زندگی اقشار مختلف*

– تجمع کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان خصوصی سازی درتهران!

– اعتصاب کارگران بخش خدمات شهری تربت حیدریه در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق!

– تجمع اعتراضی نمایندگان2700نفرازکارکنان ثامن‌الحجج نسبت به بلاتکلفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس!

– تجمع اعتراضی شبانه روزی کارگران کشت و صنعت مهاباد در چادرهاوارد ماه دوم شد!

– تجمع اعتراضی کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهوازنسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق وسطح پایین دستمزد مقابل دفتر پیمانکار!

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی وشرکت رسا نور مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار!

– تجمع پذیرفته شدگان آزمون استخدامی شرکت زغال سنگ کرمان دراعتراض به بلاتکلیفی5ساله مقابل استانداری کرمان!

– تجمع خانوادگی دستفروشان هسته مرکزی اهواز مقابل استانداری خوزستان!

– یکشنبه 12 دی جلسه ای در رابطه با مسکن کارگران شرکت واحد در شورای شهر تهران برگزار شد

– اخراج تعدادی ازکارگران کارخانه سیمان جوین!

– عدم پرداخت4ماه حقوق صدها کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندرعباس!

– وعده بازگشایی کارخانه پارسیلون وپرداخت35ماه حقوق معوقه کارگران بیکارشده اش!

– اعتراض آبداران نهبندانی از تأخیر در پرداخت حقوق معوقه و فرار مسؤولان از پاسخگویی

– صعود 8 پله‌ای ایران در رده‌بندی بیکارترین کشورهای جهان طی 2 سال گذشته

– گورخواب ها؛ زاییده ی جامعه سرمایه داری

– پیمانکار تصادف‌های ساختگی از جزییات تکان دهنده این کسب و کار می گوید

– مصدومیت یک کارگر زن براثرسقوط بالابر نا ایمن!

– تظاهرات در مکزیک در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

اخبار انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی وتحمیلی درسامانه یک شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اجبار کارگران به رای دادن در انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی را محکوم می کند و از کارگران و رانندگان زحمتکش می خواهد در برابر اجبار عوامل حراست و مدیریت به رای دادن مقاومت کنند.

*مدیریت و حراست با مجبور کردن کارگران به رای دادن، رای گیری برای شورای اسلامی کار فرمایشی تحمیلی در سامانه یک  را آغاز کردند

علی رغم اینکه مدیر کل اداره کار استان تهران و ریس تشکلات کارگری و کارفرمایی این اداره کل در روزهای گذشته وعده داده بودند در این دوره از رای گیری برای شورای اسلامی کار فرمایشی، مدیریت کارگران را مجبور به رای دادن نخواهد کرد ولیکن مسولان دفاتر امور اداری سامانه یک کارگران دفتری را با اجبار برای شرکت در رای گیری برای شورای اسلامی کار تحمیلی به محل صندوق اخذ رای می فرستند.

*عوامل مدیریت و حراست در سامانه یک با شدت تمام کارگران را مجبور به رای دادن در انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی تحمیلی می کنند

در حال حاضر حمید اسماعیلی رئیس ناحیه غرب سامانه یک و معاون وی عباس امتیازی به همراه رئیس امور شبکه امین زاده در دپوی شرق مستقر و با اجبار از کارگران برای انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی و تحمیلی رای می گیرند.

*حضور امیری معاون بهره برداری سامانه یک در سرخه حصار برای اجبار کارگران به رای دادن در انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی تحمیلی

امیری معاونت بهره برداری سامانه یک در حال حاضر در سرخه حصار مستقر شده و به همراه عوامل بازرسی سامانه یک کارگران را مجبور به شرکت در انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار فرمایشی و تحمیلی می کند.

فایل های صوتی سه سخنران سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر زندگی اقشار مختلف*

*اولین سخنران سمینار آقای محمد پوره، (معلم) در باره تاثیر  اصلاح قانون کار بر زندگی معلمان چنین گفتند:

http://www.kanoonm.com/2563

*دومین سخنران سمینار یکی از دانشجویان بود که به تفصیل در باره تاثیر اصلاحات قانون کار بر زندگی دانشجویان صحبت کردند.

فایل صوتی دومین سخنرانی:

http://www.kanoonm.com/2570

* سخنران سوم خانم الف – پگاه (پرستار ) بودند. ایشان در رابطه با شرایط کار پرستاران چنین گفتند”

http://www.kanoonm.com/2573

*سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر زندگی و کار اقشار مختلف

http://www.kanoonm.com/2552

تجمع کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان خصوصی سازی درتهران!

روزگذشته12دی،جمعی از کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل سازمان خصوصی سازی درتهران زدند.

کارگران کارخانه هپکو حقوق اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور را به صورت نصف نیمه و ماه های آبان و آذر را هم دریافت نکرده اند.

کارگران با دردست داشتن پلاکاردهایی خواستار تسریع در تعیین و تکلیف شرکت هپکو شدند.

13-10-95-1

به گزارش منابع خبری محلی، بعد از واگذاری شرکت تولید تجهیزات سنگین(هپکو) به بخش خصوصی، سوء مدیریت و ایجاد شرکت های مستقل از شرکت هپکوکه سوددهی لازم را نداشتند، مشکلات آغاز و در سه سال اخیر مشکلات به اوج خود رسیده است به طوری که کارگران شرکت در این مدت چندین بار در اراک تجمع کرده اند.

اکنون کارگران دو ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و به غیر از مهرماه، از اردیبهشت تا شهریور امسال نیز حقوق کامل دریافت نکرده اند. اما با شدت گرفتن اوضاع نابه سامان این شرکت، این بار کارگران شرکت هپکو اعتراضات خود را به مقابل سازمان خصوصی سازی تهران کشاندند.

براساس این گزارش، عرضه عمومی سهام هپکو(بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات راهسازی خاورمیانه) در فرابورس از امروز ۱۳ دی ماه آغاز واز طریق این عرضه هرکس توان خرید سهام را داشته باشد می تواند سهام شرکت را خریداری کند.

البته در تجمعی که روز گذشته کارگران در مقابل سازمان خصوصی سازی داشتند این را عنوان کردند که شرکت هر کسی را به عنوان سهامدار قبول نمی کند. کسی را انتخاب می کند که اهل صنعت و تولید باشد که باری از مشکلات شرکت بردارد نه اینکه مشکلات شرکت افزوده شود.

ازقرارمعلوم،وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده است که اگر خریداری دارای اهلیت برای شرکت پیدا نشد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را در دستور کار قرار دهد.

لینک اخبار مرتبط:

توخالی درآمدن وعده سهامدارکارخانه هپکو مبنی بر پرداخت مطالبات کارگران!

http://etehadbinalmelali.com/ak/03-09-95/

اعتصاب کارگران بخش خدمات شهری تربت حیدریه در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق!

روزگذشته12دی،کارگران بخش خدمات شهری تربت حیدریه در اعتراض به آنچه تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق خود عنوان کردند دست از کار کشیده و از جمع آوری زباله های شهری خودداری کردند.

به گزارش13دی ایرنا،یک منبع آگاه در شهرداری تربت حیدریه گفت: فعالیت های بخش خدمات شهری تربت حیدریه به یک شرکت خصوصی واگذار شده که با توجه به امتناع کارگران این شرکت از انجام امور محوله، بناگزیر شهرداری برای جمع آوری زباله های شهری دست به دامن کارگران بخش فضای سبز شد.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: شرکت پیمانکار بابت خدمات ارائه شده 16میلیارد ریال از شهرداری تربت حیدریه طلبکار است و باتوجه به ناتوانی شهرداری در پرداخت این مطالبات، از ادامه کار سر باز می زند.

یکی از کارگران معترض بخش خدمات شهری شهرداری تربت حیدریه اظهار کرد: کارگران معترض 180 نفر هستند که از اول مهرماه امسال دستمزد دریافت نکرده اند.

وی که خود را معرفی نکرد، افزود: زندگی کارگران در این شرایط سخت اقتصادی با دریافت این حقوق اندک هم به سختی اداره می شود تا چه رسد به اینکه سه ماه حقوق آنان را هم پرداخت نکنند.

وی افزود: حتی مدیر شرکت پیمانکار حاضر شده در صورت واریز 6 میلیارد ریال از مطلبات خود برای تسویه حقوق کارگران، خدمات دهی را از سرگیرد اما مسئولان شهرداری گفته اند تنها می توانند 400 میلیون ریال از این مطالبه را بدهند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی تربت حیدریه اقدام شرکت مزبور را خلاف قراردادش با شهرداری دانست و گفت: طبق قراردادی که بین شهرداری و این شرکت بسته شده، مدیر شرکت باید در سه ماه نخست حقوق کارگران را خود راسا پرداخت کند.

جلال ناصری مدت قرارداد شهرداری با شرکت یاد شده را سه ساله و رقم کلی قرارداد را حدود 130 میلیارد ریال عنوان کرد.

وی با اشاره به تنگناهای مالی شهرداری تربت حیدریه و مشکلاتی که از ناحیه رکود فعالیت های ساخت و ساز دامن این نهاد را گرفته، افزود: طبق مذاکراتی که با مدیران شرکت یاد شده صورت گرفت از آنان خواسته شد که به تعهدات خود در قرارداد منعقده پایبند باشند.

ناصری گفت: شهرداری نیز تلاش خواهد کرد برای حل مشکل کارگران بخشی از مطالبات شرکت را پرداخت کند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی شهرداری تربت حیدریه، روزانه بیش از 100 تن زباله در این شهر تولید می شود.

شهر 130 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری مشهد قرار دارد.

تجمع اعتراضی نمایندگان2700نفرازکارکنان ثامن‌الحجج نسبت به بلاتکلفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس!

صبح امروز دوشنبه (۱۳ دی ماه)،جمعی از کارکنان موسسه ثامن الحجج، با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان که از شعب مختلف موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور به نمایندگی از جمعیت ۲۷۰۰ نفری کارکنان این موسسه مالی اعتباری امروز گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند تا زمان قطعی نشدن نتیجه در تهران می‌مانیم و به شهر‌هایمان بازنمی‌گردیم.

به گزارش13دی ایلنا، بدنبال اعلام متوقف شدن فعالیت موسسه ثامن الحجج در کشور صبح امروز دست کم ۲۰۰ نفر از از مجموع دو هزارو ۷۰۰ نفر از کارکنان موسسه ثامن الحجج که از نقاط مختلف کشور خود را به پایتخت رسانده‌اند، خواستارمشخص شدن وضعیت شغلی خود از نمایندگان مجلس شدند.

بر اساس گزارش یکی از معترضین گفت: تقریبا یکسال پیش به دلایلی که ما بی‌خبریم به دستور شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی وقوه قضائیه فعالیت تمامی ۴۸۰ شعبه موسسه ثامن الحجج متوقف و در نتیجه حدود ۲۷۰۰ پرسنل آن تاکنون سرگردان مانده‌اند.

او با بیان اینکه کارکنان موسسه ثامن الحجج اعتقاد دارند که قبل از انحلال این موسسه باید به وضعیت شغلی آن‌ها رسیدگی شود، افزود: بعد از واگذاری مسئولیت سرپرستی حساب‌های مشتریان این موسسه به بانک پارسیان قرار بود همین بانک نیز در مورد وضعیت شغلی کارکنان موسسه ثامن‌الحجج تصمیم گیری کند و در همین رابطه حتی مسئولان بانک مذکور در یک نوبت از ۱۵۰۰ نفر از کارکنان ثامن الحجج آزمون استخدامی اخذ کردند که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است.

این کارمند موسسسه ثامن الحجج با یادآوری اینکه کارمندان اخراجی با میانگین سوابق۷ سال به امید بازگشت بکار، هر چند روز یکبار پی گیر وضعیت شغلی خود از نهادهای مختلف مرتبط با موسسه ثامن الحجج هستند، افزود: علاوه بر نامشخص بودن وضعیت شغلی، مدیریت موسسه ثامن الحجج به هر یک از کارکنان خود مبالغ قابل توجهی بابت سنوات ودو ماه دستمزد بدهکار است.

تجمع‌کنندگان که از شعب مختلف موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور به نمایندگی از جمعیت ۲۷۰۰ نفری کارکنان این موسسه مالی اعتباری امروز گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند تا زمان قطعی نشدن نتیجه در تهران می‌مانیم و به شهر‌هایمان بازنمی‌گردیم.

تجمع اعتراضی شبانه روزی کارگران کشت و صنعت مهاباد در چادرهاوارد ماه دوم شد!

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیرون مجتمع به نشانه اعتراض چادر زده‌اند وارد دومین ماه شد.

این کارگران که بیرون مجتمع چادر زده‌اند و در سرما و یخبندان، به نشانه اعتراض به عدم دریافت دستمزد، حتی شب‌ها را هم در این چادر‌ها به سر می‌برند.

این کارگران می گویند مذاکرات با کارفرما و مقامات محلی بی‌نتیجه بوده‌است.

به گزارش13دی ایلنا،معترضان می‌گویند: بیش از شانزده ماه است که دستمزد ما پرداخت نشده؛ به گفته یکی از این کارگران، ما خواهان اجرای ماده ۱۲ قانون کار هستیم؛ او می‌گوید به راستی چرا کارفرما و مقامات پس از برگزاری مزایده، کارگران را قربانی کرده‌اند؟

این کارگران در عین حال از برگزاری یک جلسه مذاکره در اداره کار مهاباد در شنبه (۱۱ دی) خبر دادند. از قرار معلوم در این جلسه، چهار نفر از نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرما، مقامات اداره کار و مسئولان محلی شرکت داشته‌اند.

یکی از کارگران حاضر در این جلسه با بیان اینکه این مذاکرات بی‌نتیجه خاتمه یافت؛ می‌گوید: ما حاضر بودیم ۵۰ در صد از مطالبات را دریافت کنیم و به کارفرما فرصت بدهیم تا مشکلات را حل و باقی طلب ما را واریز کند؛ اما طرف مقابل این پیشنهاد را قبول نکرد، پیشنهاد آن‌ها این است که برای یک ماه اعتراض را متوقف کنید تا مشکلات را حل کنیم، اما ما نمی‌توانیم این پیشنهاد را بپذیریم؛ چرا که در ماه های گذشته هیچ قدمی در جهت حل مشکلات ما برداشته نشده.

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد می‌گویند صدایمان به جایی نمی‌رسد. به نظر می‌رسد هیچ کس حامی ما نیست و همه مسئولان شهر و مقامات محلی، از کارفرما حمایت می‌کنند؛ برای ما به جز ادامه این اعتراضات هیچ راهی نمانده است.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهوازنسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق وسطح پایین دستمزد مقابل دفتر پیمانکار!

روز گذشته یکشنبه (12 در ماه)،جمعی از کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهواز که طی چند ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند،مقابل دفتر پیمانکار واقع در پارک ملت تجمع کردند.

یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه اهواز ناکافی بودن دستمزد آنان است.

به گفته  آنان آنچه کارگران شهرداری اهواز هر ماه به عنوان دستمزد می گیرند حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

به گزارش13دی ایلنا،این کارگران گفته‌اند: حدود 150 نفر هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری « پارسوماش» در ناحیه  3 و 4 منطقه  سه شهر اهواز مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجه‌ای مدیران این شرکت بابت  چند ماه مزد از کارفرما طلبکاریم.

به گفته کارگران معترض،کارفرمای شرکت پیمانکاری دستمزد ماه های مهر،آبان و آذر را به آنان پرداخت نکرده بود  که با تجمع روز گذشته دستمزد یک ماه مطالبات مربوط به مهر ماه کارگران به حسابشان واریز شد.

به گفته آنان ، یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه اهواز ناکافی بودن دستمزد آنان است.

به گفته  آنان آنچه کارگران شهرداری اهواز هر ماه به عنوان دستمزد می گیرند حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی وشرکت رسا نور مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار!

صبح امروز13دی،بیش از 400 نفر از کارگران کارخانه کنتورسازی بدلیل عدم پرداخت حقوق مقابل استانداری قزوین تجمع اعتراضی برپاکردند.

امروزهمچنین کارگران شرکت رسانورهم دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

شرکت رسا نور هم در دل شرکت کنتور سازی فعالیت می کند و بخشی از این واحد تولیدی است.

کارگران رسانور دیروز هم مقابل فرمانداری شهرستان البرز تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،یکی از کارگران گفت: مدتی قبل استاندار قزوین و معاون ایشان تاکید کردند در مدت دو هفته مشکلات ما را رسیدگی ومطاباتمان راپرداخت می کنند اما متاسفانه وعده های آنها پوچ و توخالی است؛ چرا کسی به درد ما رسیدگی نمی کند؟!

شرکت رسا نور هم در دل شرکت کنتور سازی فعالیت می کند و بخشی از این واحد تولیدی است.

کارگران این شرکت هم می گویند : 40 روز است دست از کار کشیده و  10 ماه است حقوق دریافت نکرده اند.

یکی از کارگران این واحد تولیدی گفت : از مرداد ماه حق بیمه شان هم به تامین اجتماعی داده نشده است.

آنها همچنین  تاکید کردند : قراردادهایشان  یک ماهه است و 6 ماه است که قرار دادشان یک طرفه شده است و متاسفانه تا کنون هیچ یک از مسوولین این شرکت پاسخگو نبوده اند .

این کارگران دیروز هم در مقابل فرمانداری شهرستان البرز تجمع کردند.

یکی از کارگران گفت : در جلسه امروز مدیرعامل شرکت ، نماینده کارگران به همراه امام جمعه الوند و فرماندار البرز با مدیران استانداری مقرر شد : یکی از املاک مدیرعامل شرکت در تهران با نظارت فرماندار البرز به فروش برسد تا  معوقات کارگران پرداخت شود.

گفتنی است تعداد کارگران کنتور سازی که در این شرکت تولیدی کار می کنند 300 نفر است که 6  ماه است حقوق دریافت نکرده اند.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای چندمین بار!

ظهرامروز6دی، کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با گذشت زمان تعیین وقت استاندار قزوین و معاون اقتصادی وی مبنی برپرداخت مطالبات 5ماهه شان برای چندمین بار مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند.

به گزارش6دی صبح قزوین،کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با اشاره به اینکه معوقات و حق بیمه 5 ماهه ما پرداخت نشده است، بیان کردند: آقای استاندار باید وعده هفته قبل خود که سلب صلاحیت از مالکین فعلی این کارخانه بود را عملی کند.

شركت كنتور سازي ايران تنها شركت سازنده انواع كنتورهاي برق در ايران است كه در سال 1347با مشاركت وزارت نيرو، بانك صنعت و معدن، شركت سازنده آ.ا.گ اينترنشنال و سازمان گسترش مالكيت واحدهاي توليدي در شهر صنعتي البرز قزوين تاسيس شد.

بهره برداري از كارخانه در سال 1350 با توليد 100000دستگاه آغاز شد. اين شركت از سال 1382 با انعقاد قرارداد با شركت آكتاريس گام مهمي به سوي توليد كنتورهاي الكترونيكي برداشته است.

سال 91 شاهد بودیم که با افتتاح هفت طرح توسعه و تولید لامپ کم مصرف و کنتورهای هوشمند و دیجیتال جشن خودکفایی تولید این محصولات در شرکت کنتورسازی ایران در شهر صنعتی البرز قزوین برگزار کرد.

اما این شرکت که از تولیدکننده‌های بزرگ در حوزه انواع كنتورهاي برق است یک سالی می‌باشد که دچار مشکلات فراوانی شده و خط تولیدهای آن نیز طی یک سال جاری تعطیل شده است.

کارگران این شرکت طی ماه‌های گذشته مقابل این شرکت در شهرصنعتی البرز تجمعات اعتراض آمیز برگزار کردند و خواهان پرداخت معوقات کارگری خود بودند.

اخطار استاندار قزوین به مدیران شرکت کنتورسازی:معوقه حقوق کارگران پرداخت نشود سلب صلاحیت می‌شوید

با انتشار خبر اعتراض کارگران این شرکت، همتی استاندار قزوین با خطاب قرار دادن مدیران این شرکت در 24 آذرماه سال جاری گفت که مدیران شرکت کنتورسازی در قزوین یک هفته فرصت دارند وضعیت تولید، معوقه حقوق کارگران را مشخص کنند در غیر این صورت سلب صلاحیت می‌شوند.

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین:مطالبات کارگران کنتورسازی تا پایان هفته جاری پرداخت می‌شود

همچنین پس از سخنان استاندار قزوین منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین 30 آذرماه در جلسه بررسی مشکلات شرکت‌های تولیدی استان با اشاره به مشکلات شرکت کنتورسازی عنوان کرد: پرداخت چهارماه حقوق و مزایای کارگران اولویت اول مدیریت ارشد استان است که در این خصوص مقرر شد مسئولین شرکت ظرف چند روز آینده و حداکثر تا پایان هفته نسبت به پرداخت دوماه از مطالبات و معوقات کارگران اقدام کنند.

اما امروز با گذشت زمان تعیین وقت استاندار قزوین و معاون اقتصادی وی هنوز مطالبات پنج ماهه کارگران شرکت کنتورسازی ایران پرداخت نشده است و کارگران این شرکت برای چندمین بار از ظهر امروز(دوشنبه) مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند.

تعدادی از این کارگران که 26 سال سابقه دارند می‌گویند: این شرکت از سال 47 راه اندازی شده است و هم اکنون حدود 400 کارگر دارد؛ شرایط امروز ما با گذشته تفاوتی نکرده است و طبق صحبت‌های آقای استاندار در جلسه 24 آذر قرار بود دو ماه حقوق ما پرداخت شود اما تا این لحظه انجام نشده و مجموع معوقات ما 5 ماه شده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین در ادامه افزود: مشکلات این کارخانه بر کسی پوشیده نیست، توقف خط تولید، بیکاری، بی پولی کارگران و وعده‌های بی اساس مدیرعامل شرکت مبنی بر راه اندازی خطوط تولید، معوقات کارگری، پیمانکاری از جمله این موارد است.

این کارگران با بیان اینکه مسئولان به داد کارگران این کارخانه و کل صنعت برسند، اذعان کردند: حقوق همه 400 نفر پرداخت نشده است و در این مدت تعدادی از کارگران اخراج شده‌اند، مدیران شرکت کنتورسازی می‌گویند معادل 400 هزار قطعه ساخت کنتور در گمرک وجود دارد و در حال ترخیص آن هستیم تا خط تولید را مجددا راه اندازی کنیم اما تا به امروز این وعده‌ها اجرایی نشده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین بیان کردند: اکثرا نیروهای شرکت قراردادی هستند، 90 درصد قراردادی و 10 درصد استخدام؛ این شرکت از سال 86 طبق اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شد. کنتورسازی 5 سالن تولید دارد و لامپ کم مصرف هم که به رسا نور معروف است زیر مجموعه کنتورسازی می‌باشد.

این کارگران معترض افزودند: آقای استاندار باید وعده هفته قبل خود که سلب صلاحیت از مالکین فعلی این کارخانه بود را عملی کند، این شرکت در زمان دولتی سالی 1400000 دستگاه کنتور هم تولید کرده است اما هم اکنون یک درصد ظرفیت اصلی خود در سال تولید ندارد.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با اشاره به مشکلات این شرکت اذعان کردند: طی سال جاری همه کارگران و مدیران سرکار حضور دارند؛ اما به دلیل عدم تولید همه بیکار هستند، گاز شرکت به دلیل بدهی قطع شده و آب و برق هم در شرف قطع شدن است.

این کارگران ادامه دادند: سال گذشته نیز شرکت همین مشکلات را داشت و اعتراض‌ها آخر سال 94 نتیجه داد و در اواخر خرداد 95 بدهی‌های معوق، حقوق و دستمزد و بیمه کارکنان مربوط به سال 94 را تسویه کردند، امروز نیز 5 ماهه حقوق و بیمه کارکنان کنتورسازی و 9 ماهه حقوق و بیمه کارکنان رسا نور مربوط به سال 95 پرداخت نشده است.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین در پایان گفتند: به دلیل بدهی‌های سنگین شرکت کنتورسازی، دفترچه‌های بیمه کارکنان از طرف تامین اجتماعی تمدید نشده است و کارگران و خانواده‌های آنها برای سلامت خود با مشکلات حادی روبرو هستند.

تجمع پذیرفته شدگان آزمون استخدامی شرکت زغال سنگ کرمان دراعتراض به بلاتکلیفی5ساله مقابل استانداری کرمان!

امروز13دی، پذیرفته شدگان آزمون استخدامی شرکت ذغال سنگ کرمان که بعد از ۵ سال هنوز به کار گیری نشده و بلاتکلیف مانده اند در مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

13-10-95-2

به گزارش13دی کارگران کرمان،کارجویان متقاضی استخدام در شرکت ذغال سنگ کرمان که قرار بود بعد از روند آزمایشات پزشکی و تایید فرم های استخدامیشان جذب به کار در معادن ذغال سنگ کرمان شوند بعد از گذشت ۵ سال هنوز بلاتکلیفند .

دقایقی پیش نمایند گان ۷۹ نفر از واجدالدین شرایطی که قرار بود برای کار در معادن  (کار در تونل )  شهرستان های راور  ، زرند و کوهبنان استخدام شوند  اما بعد از روند همه مراحل آزمون استخدامی از مصاحبه تا آزمایشات پزشکی صحت سلامت و تکمیل  همه ی مدراک  ، اکنون بعد از گذشت ۵ سال همچنان اندر پیچ و خم کار در معدن مانده اند  ، در مقابل استانداری کرمان تحصن کردند .

یکی از کارگران متحصن درمقابل نهاد بازرسی استانداری کرمان گفت : برای اینکه امروز صدایمان را به گوش مسئولین برسانیم در این صبح سرد زمستانی از ساعت ۴ صبح سوار بر اتوبوس شده و اکنون به این جا رسیده ایم.

وی ادامه داد : نزدیک به  ۵سال است که راه بین شرکت ذغال سنگ کرمان و معدن همکار راور را طی می کنم و روزها با کارگری در ساختمان سازی امرار معاش می کنم و مسئولین برای آگهی های استخدامی خودشان هم پاسخ گو نیستند د رحالی که ما ۷۹ نفر همگی در آزمون استخدامی حد نصاب نمره را کسب نموده ایم و کلیه مراحل استخدامی را هم  گذرانده ایم .

این کار جو افزود : ما تمامی مراحل استخدامی از مصاحبه تا صرف پانصد هزار تومان هزینه برای تکمیل نامه های صحت پزشکی  را انجام داده ایم و قرار بود در سال ۹۱ به کار گماشته شویم که مسئولین گزینش به ما گفتند که مدارک شما تکمیل شده بروید که هفته بعد برای کار در معدن شما را خبر می کنیم ،در حال حاضر  پنج سال از آن زمان گذشته است و ما همچنان منتظریم تا به ما خبر دهند تا برای کار در معدن حاضر شویم .

وی اذعان کرد  : در پنج سال گذشته از نیروهای دیگر معادن برای کار در معدن راور استفاده شده است  و حتی یک نفر از ما ۷۹ نفر در این ۵ سال  از ما در معادن بکار گیری نشده است لذا چرا مسئولین وعده می دهند در حالی که قصد ندارند  وعده خود را عملی کنند .

این کارجو  در پایان خاطر نشان کرد : در این پنج سال مرتب مسیر بین دفتر مدیر عامل معدن و شرکت ذغال سنگ را طی کرده ایم اما به هیچ کجا نرسیدیم و مرتب مانند توپ به این ور و آن ور پاس داده می شویم ،آیا وقت آن نرسیده که مسئولین صدای ما را شنیده و وعده های خود را به یاد بیاورند ؟؟؟

تجمع خانوادگی دستفروشان هسته مرکزی اهواز مقابل استانداری خوزستان!

صبح امروز13دی،جمعی از دستفروشان هسته مرکزی اهواز صبح امروز همراه با خانواده‌های خود در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم حمایت مسؤولان از آنها مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

به گزارش13دی فارس،دست‌فروشان اهوازی خواستار رهایی از بلاتکلیفی 10ماهه خود شدند.

آنان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی مسؤولان به وضعیت معیشتی خود شدند.

13-10-95-3

دست فروشان اهوازی حاضر در این تجمع اعلام کردند: با وجود نامه‌های مکرر ازسوی وزارت کار نسبت به حل معضل مکان تاکنون هیچ تمهیداتی از سوی مسؤولان شهرداری اهواز اندیشیده نشده است.

یکشنبه 12 دی جلسه ای در رابطه با مسکن کارگران شرکت واحد در شورای شهر تهران برگزار شد

پس از چندین مرتبه تجمع و اعتراض کارگران شرکت واحد  در مقابل شهرداری فراکسیون کارگری شورای شهر تصمیم گرفت برای رسیدگی به معضلات مسکن کارگران یکشنبه دوازدهم دیماه در شورای شهر جلسه ای با حضور مدیریت شرکت واحد و تعاونی مسکن و نمایندگان کارگران معترض همچنین اعضای شورای اسلامی کار برگزار کند.

علی رغم اینکه در روزهای گذشته پیگیری های متعددی صورت گرفت تا شورای اسلامی کار فرمایشی که همیشه برای پایمال کردن حق کارگر با مدیریت همکاری می کند در این جلسه حضور نداشته باشد ولیکن متاسفانه تعدادی از اعضای شورای اسلامی کار فرمایشی نیز در جلسه حضور یافتند.

دو تن از نمایندگان حق طلب سندیکایی در جلسه حاضر بودند و گزارشی در مورد مسکن ارایه دادند. آقای سرخو ریس فراکسیون کارگری شورای شهر چندین بار صحبت های این نمایندگان را قطع و به آنان اجازه نداد تا در مورد کارگرانیکه که در شرکت واحد از تسهیلات مسکن استفاده نکرده اند صحبت کنند و گفت جلسه برای رسیدگی به مشکلات اعضا پروژه سپیدار دو و سه تشکیل شده بنابراین فقط صحبت های آنان در مورد پروژه سپیدار دو و سه انجام شد.

سندیکا در فراخوان خود برای تجمع چهاردهم آذر به کارگران اعلام کرده بود کلیه کارگران که در زمینه مسکن مشکلاتی دارند در مقابل شهرداری حضور یابند و همچنان خود را متعهد به پیگیری مشکلات مسکن همه کارگران علی الخصوص کارگران زحمت کش که از تسهیلات مسکن استفاده نکرده اند می داند و در روزهای آینده در مورد عدم رسیدگی شورای شهر به مشکلات مسکن این عزیزان تصمیمات مقتضی اتخاذ خواهد کرد هر چند رسیدگی به مشکلات پروژه سپیدار دو و سه را غنیمت می شمارد.

در این جلسه فراکسیون کارگری شورای شهر بررسی هایی در مورد تهیه بودجه برای ادامه ساخت پروژه سپیدار دو و سه انجام داد و در پایان مقرر شد مدیریت و تعاونی مسکن ظرف یکهفته آینده گزارشی از عملکرد تعاونی تهیه و به شورای شهر و کارگران ارایه نماید همچنین طی هفته آینده مجمع عمومی اعضا پروژه سپیدار دو و سه را تشکیل و اعضا پروژ یک نفر را از بین خود انتخاب و بعنوان نماینده معرفی کنند.

سرخو اعلام کرد برای رسیدگی به مشکلات پروژه سپیدار دو و سه، دو هفته بعد جلسه تشکیل خواهد شد و فراکسیون کارگری شورای شهر، مدیریت شرکت واحد، تعاونی مسکن، یکنفر نماینده از بین اعضا پروژه، یکنفر از اتحادیه کارگران شهرداری و یکنفر از اعضای شورای اسلامی کار در این جلسه حضور خواهند یافت.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

منبع: https://telegram.me/vahedsyndica

اخراج تعدادی ازکارگران کارخانه سیمان جوین!

اخبار واصله از کارخانه سیمان جوین حاکی از آن است که علیرغم افزایش قیمت سیمان، مسولان این واحد صنعتی بنا بر دلایل نامشخصی تعدادی ازکارگران خود را از کار برکنار کرده اند.

به گزارش منابع خبری محلی، اخبار واصله از کارخانه سیمان جوین واقع در ۲۴ کیلومتری غرب شهرستان جغتای حاکی از آن است که علی رغم افزایش حدود ۳هزار تومانی قیمت هر پاکت سیمان، مسولان این واحد صنعتی بنا بر دلایل نامشخصی تعدادی از نیروهای خود را از کار برکنار کرده اند.

در همین راستا صبح امروز دو نفر از کارگرانی که به تازگی از این کارخانه اخراج شده اند و نخواستند نامشان فاش شود گفتند: مسولان کارخانه از طریق تلفن و یا روش های دیگر به ما و چند نفر دیگر اعلام کرده اند: که فعلا از ادامه همکاری با شما معذور هستیم.

یکی از این دو کارگراخراجی افزود: در میان نیرو های برکنار شده زمزمه هایی مبنی بر بهانه قرار دادن خرابی های فنی بوجود آمده در کارخانه به عنوان خرابکاری عمدی برای اخراج این افراد نیز شنیده می شود.

کارگر فنی اخراج شده دیگر گفت: مسولان کارخانه با بهانه قرار دادن کمبود منابع مالی از بنده خواستند تا فعلا از فعالیت در کارخانه انصراف بدهم تا شاید در آینده برای ادامه همکاری با بنده تماس بگیرند.

وی یادآور شد: مسولان کارخانه بدون درک وضعیت معیشتی کارگران اقدام به اخراج برخی از آنها کرده اند و یک مسول پیدا نمی شود که بگوید: ما با هزینه های سرسام آور زندگی چه خاکی باید به سرمان بریزیم.

شایان ذکر است: در میان اخراج شدگان که تعدادشان بین ۶ تا ۱۰ نفر گزارش شده است افرادی با سابقه کار بالا در این کارخانه سیمان به چشم می خورند.

عدم پرداخت4ماه حقوق صدها کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندرعباس!

دستمزد صدها کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از شهریورماه پرداخت نشده است.

به گزارش13دی ایلنا، دستمزد چند صد نفر از کارگران این پالایشگاه از شهریورماه پرداخت نشده و این کارگران 4 ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این کارگران که در شرکت‌های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، می‌گویند: زمان پرداخت مطالبات ما مشخص نیست و با وجود مراجعات مکرر به مسئولان، هنوز هیچ پاسخی نگرفته‌ایم.

این کارگران با بیان این که مسئولان پالایشگاه و کارفرمایان مادر بهتر است، هرچه زودتر فکری به حال وضعیت نابسامان شرگت‌های پیمانکاری کنند، می‌گویند: کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها امنیت شغلی ندارند، بلکه در تامین حداقل‌های زندگی خود نیز به علت نامنظم بودن دستمزدها ناتوان هستند.

وعده بازگشایی کارخانه پارسیلون وپرداخت35ماه حقوق معوقه کارگران بیکارشده اش!

مسئولان استان لرستان بر این عقیده اند با برنامه ریزی صورت گرفته ظرف 3 ماه آینده شرایط برای بررسی وضعیت موجود، پرداخت مطالبات کارگری و آغاز عملیات احیای مجدد کارخانه پارسیلون مهیا خواهد شد.

به گزارش منابع خبری محلی،به نظر می رسد با وجود موانع متعدد بالاخره با خلع ید مالک کارخانه پارسیلون و تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از طلبکاران عمده این واحد تولیدی زمینه برای احیای مجدد این کارخانه مهیا شده است.

با اقدامات صورت گرفته شاهد تصویب موضوع تعیین  تکلیف کارخانه پارسیلون در ستاد تسهیل ملی هستیم.

بنا به تصمیمات اتخاذ شده قرار بر این است که در 3 ماه آینده زمینه برای پرداخت مطالبات کارگران، مشخص شدن وضعیت کنونی کارخانه و همچنین احیای مجدد آن فراهم شود.

همچنین مقرر شد تا ظرف مدت یک ماه کنسرسیوم مربوطه شرایط را برای پرداخت تمامی و یا در مراحله اول بخشی از 7 و نیم میلیارد تومان مطالبات کارگری این کارخانه را فراهم کرده و شاهد حل مشکلات کارگری این مجموعه باشیم.

از سوی دیگر مسئولان معتقدند که هدف اساسی از تشکیل کنسرسیوم کارخانه پارسیلون را باید احیای مجدد این واحد تولیدی و بازگرداندن آن به چرخه تولید دانست و حتی پیش بینی شده تا شاهد شکل گیری سرمایه گذاری 40 میلیارد تومانی در این واحد تولیدی در راستای احیای مجدد آن بود.

بر اساس برنامه زمانبندی شده قرار بر این است که از تاریخ 9 آذر ماه تا تاریخ 9 دی ماه کارشناسان تامین دلیل کرده و از این تاریخ به بعد نیز به مدت یک ماه شرایط برای پرداخت مطالبات کارگران، رسمی، قراردادی، شرکتی و بازنشسته کارخانه مهیا شود.

همچنین مبلغی را به صور علی الحساب به کارگران کارخانه پرداخت و پس از آن تمامی مطالبات نیز تسویه شوند.

برپایه این گزارش،شنیده ها حاکی از آن است که بانک ملی حاضر به ورود به کنسرسیوم مربوطه نیست، اما مسئولان استان اعلام کرده اند که با توجه به اینکه تشکیل کنسرسیوم به تصویب ستاد تسهیل ملی رسیده هیچ یک از اجزا نمی توانند انصراف دهند و موظف به انجام تعهدات خود خواهند بود.

قابل یادآوری است که اکنون کارگران پارسیلون دارای حدود 35 ماه حقوق معوق هستند که این مبلغ در حدود 7 و نیم میلیارد تومان برآورد شده و پرداخت این مبلغ رقم چندان زیادی برای کنسرسیوم نیست.

این گزارش می افزاید،به نظر می رسد که مدیران اجرایی کنسرسیوم در نظر دارند به صورت موقت اقدام به راه اندازی یک خط از کارخانه کرده و پس از آن شرایط را برای اصلاح ساختار و یا راه اندازی خط تولید جدید مهیا کنند.

اعتراض آبداران نهبندانی از تأخیر در پرداخت حقوق معوقه و فرار مسؤولان از پاسخگویی

صاحبان تانکرهای سیار آبی در نهبندان از پرداخت حقوق معوقه خود گلایه‌مند هستند ولی مسؤولی پاسخگو نیست.

به گزارش13دی فارس،در برخی از روستاهای استان خراسان جنوبی، آب آشامیدنی نیز وجود ندارد و شرکت آب و فاضلاب روستایی با تانکرهای سیار آب مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند ولی با این وجود اینگونه آبرسانی تکافوی نیاز روستاییان را نمی‌کند.

آب مورد نیاز تعداد زیادی از روستاهای استان به وسیله چشمه‌های جاری در آنها تأمین می‌شد که با ادامه خشکسالی‌ها در این استان دیگر چشمه‌ها خشکیده شده و نیاز اهالی را تأمین نمی‌کند و دعوا بر سر آب در روستاهای استان زیاد شده است.

آب و فاضلاب روستایی این استان اقدام به آبرسانی به روستاهای این استان کرده است و برای تأمین آب مورد نیاز آنها چاه‌های عمیق حفر می‌کند به طوری که در این زمینه مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در 31 فروردین‌ماه سال جاری با بیان اینکه مجوز برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی 32 میلیون متر مکعب در سال است، گفته: به علت خشکسالی‌های چند ساله و افت آب‌های زیرزمینی در حال حاضر 22 میلیون مترمکعب آب در سال برداشت می‌شود که پایین‌تر از سقف مجاز است.

علی‌اکبر بسکابادی از اجرای 64 مجتمع آبرسانی در روستاهای استان خبر داد و بیان کرد: با توجه به اجرای این طرح راهکارهایی مانند استفاده از آب‌های غیر متعارف باید مدنظر قرار گیرد.

وی از تخصیص 70 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به روستاهای استان خبر داد و گفت: از محل این اعتبار تلاش می‌شود امسال مشکل آب 60 روستای استان حل شود.

همچنین این مقام مسؤول در رابطه با خشک شدن منابع آبی در 21 فروردین‌ماه سال جاری گفته است: بر اثر خشکسالی 41 حلقه چاه و 35 رشته قنات از منابع تحت مدیریت آب و فاضلاب روستایی استان خشک شده است.

بسکابادی افزود: خشک شدن یک‌هزار و 200 رشته قنات و کاهش آبدهی 63.6 درصدی قنات‌ها در سه دهه اخیر سبب شد که روستاییان با مشکلات تأمین آب شرب و کشاورزی مواجه شوند و با توجه به اینکه کم آبی مهاجرت روستائیان را به شهرها افزایش داده است، از مردم روستاها خواستاریم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

افرادی با تانکرهای تعبیه شده بر روی کامیون در تلاش هستند تا روستائیان بی‌آب نمانند و به موقع آب مورد نیاز آنها را تأمین کنند ولی این افراد از تأخیر در پرداخت حقوقشان اعتراض دارند.

یکی از آبداران نهبندانی امروز در بیرجند اظهار داشت: از مسؤولان درخواست دارم علت پرداخت نشدن به موقع حقوق آبداران شهرستان نهبندان را بیان کنند.

علی موسوی با بیان اینکه چند سال متوالی این موضوع زندگی آبداران را دچار مشکل کرده است، تصریح کرد: ما آبداران نمی‌توانیم نیازهای فرزندان مدرسه‌ای خود را تأمین کنیم و از این منظر شرمنده خانواده خود می‌شویم.

وی یادآور شد: وسایل نقلیه ما باید در فصول سرد و گرم سال در رفت و آمد باشند تا مردم روستاهای تحت فشار بی‌آب نباشند.

این شهروند نهبندانی خاطرنشان کرد: بی‌آبی مردم در روستاها مساوی با دعا و نفرین مردم به حال آبداران است و ما باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا آب را به موقع برسانیم ولی مسؤولان به فکر پرداخت حقوق معوقه ما نیستند.

کم آبی در خراسان جنوبی و تاخیر در پرداخت حقوق آبداران مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده که نیاز به برنامه‌ریزی از سوی مسؤولان دارد.

صعود 8 پله‌ای ایران در رده‌بندی بیکارترین کشورهای جهان طی 2 سال گذشته

صندوق بین المللی پول با اشاره به صعودی بودن وضعیت بیکاری در ایران طی ۲ سال گذشته اعلام کرد این کشور طی ۲ سال ۸ پله در رده بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است.

به گزارش 13دی تسنیم، صندوق بین المللی پول در انتشار آمار بیکاری کشورهای جهان، از روند صعودی نرخ بیکاری در ایران طی دو سال گذشته خبر داده است.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی نرخ بیکاری در ایران که در سال 2014 بالغ بر 10.6 درصد بوده است در سال 2015 به 10.8 درصد و در سال 2016 به 11.28 درصد افزایش یافته است.

در مقایسه با سایر کشورها نیز وضعیت اشتغال در ایران بدتر شده است و این کشور طی دو سال 8 پله در رده بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است.

در سال 2014 ایران از نظر رده بندی کشورهای جهان بر اساس بیکاری در رتبه 31 قرار داشته اما در سال 2015 در جایگاه 25 و طی سال 2016 در جایگاه 23 قرار گرفته است. بر این اساس در سال 2016 تنها 22 کشور در جهان از نظر اشتغال وضعیت بدتری نسبت به ایران داشته اند که عبارتند از آفریقای جنوبی، مقدونیه، بوسنی و هرزگووین، یونان، سودان، اسپانیا، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان، آلبانی، کرواسی، باهاماس، تونس، قبرس، جامائیکا، مصر، سائوتومه، نیجریه، پورتوریکو، سورینام، بلز و ایتالیا.

از جمله کشورهایی که نرخ بیکاری کمتری نسبت به ایران داشته اند عبارتند از ترکیه با بیکاری 10.17 درصدی، مراکش با بیکاری 10.15 درصدی، ساح عاج با بیکاری 9 درصدی، سن مارینو با بیکاری 7.33 درصدی، شیلی با بیکاری 7.6 درصدی، پرو با بیکاری 6 درصدی، سریلانکا با بیکاری 4.05 درصدی و ترینیداد و توباگو با بیکاری 4 درصدی.

گورخواب ها؛ زاییده ی جامعه سرمایه داری

” سکوت گورستان سنگین و هوا سرد است. یکی‌یکی، بنرهای پاره، تکه پتو‌های مندرس و تخته‌ چوب‌های نیمه‌ سوخته روی گورها کشیده می‌شود. آنها مرگ را زندگی می‌کنند.

خیلی که هوا سرد می‌شود، دنبال چوب می‌گردند برای درست‌کردن آتش و گرم‌شدن در گور‌هایی که پایان زندگیست برای همه، اما برای اینها شده سرآغاز و سرپناه. زن، مرد و کودک؛ کارتن‌خواب‌هایی که در قبر نشسته می‌خوابند. «دیگه اینجا چوب هم برای آتیش‌زدن، پیدا نمی‌شه» این را یکی از ميهمان‌های ناخوانده این اتاق‌های تاریک و باریک می‌گوید.

یک ماهی می‌شود که سرما کارتن‌خواب‌ها را راهی کرده تا اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار ساکن شوند. عده‌ای درون گورستان و در قبرهای از پیش آماده شده و چندین خانواده در اطراف گورستان، در منطقه بلوک‌زنی و زیر کانال در چادر زندگی می‌کنند. در درون گورستان، ٣٠٠ گور از پیش آماده وجود دارد که ٥٠‌ کارتن‌خواب دست کم ٢٠ گور را اشغال کرده‌اند. در هر گور یک نفر و گاهی هم سه تا چهار نفر زندگی می‌کنند…” ( بخشی از گزارش گورخواب‌های نصیرآباد: زندگی در گور )

لینک متن کامل:

http://komitteyehamahangi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2981:1395-10-12-17-43-55&catid=14:1389-12-23-23-57-18&Itemid=27

پیمانکار تصادف‌های ساختگی از جزییات تکان دهنده این کسب و کار می گوید

صحنه‌سازی با «جان»!

پیمانکاران تصادف های ساختگی معمولا ٦٠ تا ٧٠ درصد پول دیه مجروح را برای خودشان برمی دارند به‌ ازای شکستن هر دست یا پا به کسانی که در تصادف‌های ساختگی شرکت می کنند ٣ میلیون تومان می دهند.

«دکتر قرص ترامادول ٢٠٠ را پودر کرد و داخل لیوان آب ریخت و به من داد؛ دکتر کسی است که دست، پا، دماغ و دندان را می‌شکند و به ازای هر شکستگی ٥٠هزارتومان دستمزد می‌گیرد. بعد از ترامادول، با انسولین به ساق پایم لیدوکاین تزریق و بعد شروع به ماساژ دادن کرد تا انسولین پخش شود. روی شکم دراز کشیدم، پای راستم را داخل شکم جمع کردم و زیر پای چپ یک بالش گذاشتم تا ضربه به استخوان نازک‌نی ساق پا وارد شود. چشم‌هایم را بستند و یک حوله هم داخل دهانم گذاشتند؛ صورتم روی زمین بود و دست پیمانکار را محکم گرفته بودم، دیگر چیزی نمی‌دیدم ولی همه‌چیز را حس می‌کردم، داشتم خودم را برای ضربه آماده می‌کردم. سه بار میله را آرام روی پایم ‌زد که صدایش هنوز توی سرم است. سه ثانیه طول کشید و میله به پایم نخورد، دانستم موقع ضربه نهایی است و ضربه وارد شد. طرف دست گذاشت روی استخوانم و گفت نشکست و…..»

اینها حرف‌های جوانی حالا ٢٤ساله است که در ١٩ سالگی، «آقای دکتر» دست‌و‌پای راستش را شکست و با سنباده ‌درشت، پیشانی، دماغ و گونه‌اش را به‌طور قطری زخمی کرد تا از جنوب ایران برای تصادفی ساختگی راهی خراسان شود. او پس از نخستین تجربه‌ صحنه‌سازیش، معتاد شد تا همین یک‌سال پیش، وقتی دانشگاهش تمام شد و به انجمن معتادان گمنام ایران پیوست؛ او حالا به قول خودش ١٣ ماه و ٧ روز است که پاک‌ است. «حسین» حالا در تلاش است که کاری برای خود دست‌وپا کند و اگرچه ماه‌هاست به جایی نرسیده است اما همچنان امیدوار است. او درطول این گفت‌و‌گو، با یادآوری دردها و استرس‌های دوران صحنه‌سازیش به‌عنوان مصدوم و پیمانکار، بارها بغض کرد، صدایش را بالا و پایین برد و درحالی‌که سیگاری بین دو انگشت و لبانش در نوسان بود از سردرد بی‌سابقه‌اش گفت و این‌که مصرف مُسکن طبق دستورات ان‌ای برایش ممنوع است. او ١٩‌سال را در فقر و سختی گذراند اما سودای تغییر وضع خود و خانواده‌اش به هر قیمتی را داشت که به صحنه‌سازی با استخوان و زخم‌های عمقی در پوست رسید. در سال‌های زخم‌سازی و دلالی شکستگی‌های دیگران، بر دانشجویی ١٩ ساله چه گذشته و چه شد که از تجارتی که در آن به فن‌و‌تجربه هم رسید، حالا تصمیم دارد کم‌کم از این کار دست بکشد.

داستان نخستین تجربه خودت را ادامه بدهیم؛ ساعاتی قبل از مسافرت به همراه دو نفر دیگر خانه دکتر رفتید که شکستگی‌ها را ایجاد کند.

-بله، من دراز کشیده بودم و آرزو می‌کردم که‌ ای کاش این‌جا نیامده بودم اما راه برگشتی وجود نداشت چون ضربه اصلی را هم چشیده بودم. بعد از چهار پنج ضربه استخوانم شکست و هنوز صدای چکشش در ذهنم است؛ صدایی تیز که در عمق وجودت، در نهایی‌ترین قسمت ذهنت می‌نشیند. این صدا آنقدر تیز است که به اتاق دیگر که آن دو نفر دیگر منتظر بودند، هم رفت. لحظه‌ای که «چیکه» اتفاق می‌افتد؛ در کمتر از دو ثانیه، کل لباست از عرق سرد خیس می‌شود. بعد پیمانکار یک‌مرتبه من را بغل کرد، سرم را بالا آورد و چند قطره آب داخل دهانم ریخت. جالب این‌که این‌جا هم نگذاشتند من وسایل کار را ببینم و خیلی سریع آنها را زیر فرش قایم کردند چون تمام مراحل را تصویر می‌کنی و برای ضربه دوم فشار عصبی بیشتری وارد می‌شود. مصدوم‌های زیادی را دیدم که موقع ضربه دوم می‌گفتند «غلط کردیم بگذار برویم» و من می‌گفتم «عزیزم چه‌کاری برایت انجام بدهم، تو که ضربه اصلی را تحمل کردی» ولی متاسفانه آنقدر نیاز داشتند و نمی‌خواستند مقابل خانواده خجالت‌زده شوند که تحمل می‌کردند. لحظه وارد آمدن ضربه روی پایم به دو نفر فکر می‌کردم؛ یکی آن خانمی که قرار بود با من زندگی کند و من می‌خواستم از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشد و دیگری هم خواهر ١٢ساله‌ام، از خواهر کوچکم شرم می‌کردم و از تصویر آن خانم قوت ‌قلب می‌گرفتم. پایم که شکست قفل در را باز کردند و من را داخل اتاق دیگر بردند.

نفر بعد هم می‌خواست پایش را بشکند؟

-نه، گزینه بعدی بینی بود چون قرار بود ما روی یک موتور بنشینیم. من آمدم و از کنار در نگاه کردم. نخست پنبه و دستمال‌کاغذی روی چشم‌هایش گذاشتند و چسب زدند؛ نباید ضربه مستقیم مشت یا قفل با دماغ را ببیند چون ناخواسته جاخالی می‌دهد و امکان دارد قفل روی گونه‌‌اش بخورد. به او هم ترامادول خورانده و لیدوکایین تزریق کرده بودند، پیمانکار دست‌هایش را گرفته بود و دکتر گفت که نفس عمیق بکش. از راست با قفل کتابی ضربه زدند و نشکست، بعد سمت چپ و مستقیم. پوست دماغ پاره، غضروف باز و یک تشت تا نصفه از خون پر شد ولی استخوان نمی‌شکست که در نهایت با ضربه نهم که ناگهانی بود شکسته شد.

دکتر چه حال و روزی در این شرایط داشت؛ موقعی که ضربه می‌زد و شکستگی اتفاق نمی‌افتاد؟

-از حال و احساس دکتر برات بگویم. زمانی که میله را در دست می‌گرفت به اندازه یک‌ لیوان، عرق از سر و صورتش سرازیر بود، همیشه به من می‌گفت: «حسین یک‌زمانی این ظرف من هم پر می‌شود، دیگر نمی‌توانم، این‌قدر استخوان این بچه‌ها زیر دست و پای من خرد شده‌ که دیگر دوام نمی‌آورم. با هر ضربه روانی‌تر می‌شوم.» دکترها هیچ سواد پزشکی هم ندارند ولی باید باتجربه و بی‌رحم باشند، مثلا اگر بیشتر از حد، ضربه وارد کنند استخوان دست یا پا خرد می‌شوند و باید پلاتین گذاشت. اینها حالت یک معتاد را دارند که از جنس‌کشیدن شرمنده هستند و از طرفی مجبور به این کار هم هستند، همیشه عذاب‌ وجدان دارند. این دکتر در بچگی من را بزرگ کرده بود و کامل می‌شناخت، لحظه اول که من را دید ٣٠ثانیه طول کشید تا بگوید سلام، فقط صورت همدیگر را نگاه می‌کردیم تا این‌که پرسید: «تو این‌جا چیکار می‌کنی حسین؟ تو کجا و این کارها کجا؟ مگه دانشجوی مهندسی نیستی؟» دوستم را به اتاق دیگر بردند (با خنده می‌گوید به بخش) و حالا نوبت دست من بود.

به‌طور خلاصه گفتی که ساعت ١٢ ظهر خانه دکتر رفتید؛ دست‌وپای تو با دست و دماغ دوستت را شکستند و ساعت ٤ عصر از آن‌جا خارج شدید؟

-بله. به سمت شهری در خراسان جنوبی راه افتادیم. پیمانکار یک پژوپارس داشت. این کار کلا سه بخش دارد؛ شکستگی، صحنه‌سازی و بعد از این دو مرحله نوبت به پیگیری‌های اداری و بیمه‌ای می‌رسد. بخش اول با همه دردها، ترس‌ها و واهمه‌هایش تمام شد من هنوز که هنوز است صدای چیکه میله را فراموش نکردم و حاضر نیستم به بهای ٢٠٠میلیون این کار را انجام دهم. ساعت ٨ صبح رسیدم و تا ساعت ١٠یک موتورسیکلت تهیه کردیم. نحوه کار به سه صورت است:   پیاده، با خودرو و با موتور؛ پیاده باید خودش را جلوی یک ماشین بیندازد، موتورسوار باید موتور را به ماشین بزند و با ماشین هم باید با سرعت ١٠٠کیلومتر با خودروی دیگری تصادف کرد یا مثلا از دره‌ای پرت شد یا سر پیچ با سرعت بچرخد که صحنه واقعی ساخته شود. بهترین مورد موتورسیکلت است و قولنامه‌اش باید به نام یکی از مصدومین باشد. موتور را دست دوم خریدیم.

با این دست و پای شکسته، شب در ماشین و جاده اذیت نشدید؟

– من دستم را با کمربند بستم و چون مورفین مصرف کرده بودیم، راحت خوابیدیم.

بعد از این‌که موتورسیکلت را خریداری کردید چه شد؟

-منتظر گرگ‌ومیش شدن هوا شدیم چون نباید کسی قبل از تصادف ما را با دست و صورت زخمی می‌دید. خلاصه پیمانکار از صندوق ماشین دو سنباده، یکی نرم و دیگری زبر درآورد. یک قوطی آب‌میوه هم گرفت و قسمتی از بدنه‌اش را کند. حالا نوبت زخم‌های ریز بود که معمولا جاهایی که استخوان هست صورت می‌گیرد مثل پیشانی، گونه، پشت ران و پشت گوش. این زخم‌ها باید قبل از تصادف باشند که اورژانس مشکوک نشود چرا این زخم‌ها کهنه هستند؟ اول با سنباده زبر پیشانی سمت راست، دماغ و گونه چپ من را زخم کرد بعد با تکه قوطی، زخم‌ها را عمیق‌تر کرد و در مرحله بعد هم با سنباده نرم پوست، مو و خون زخم‌ها را یکی می‌کرد. این کار را روی قوزک پا، ران و ساعدم هم انجام داد. باید همه‌چیز طبیعی باشد چون اگر یک مرحله را به‌درستی انجام ندهی تمام این دردها و سختی‌ها بی‌حاصل می‌شود. سه‌پشته سوار موتور شدیم.

نفر سوم چه شکستگی‌هایی داشت؟

-نفر سوم فقط یک‌سری زخم توی صورت، گردن و دست‌و‌پا داشت چون قرار بود تصادف طوری باشد که به او آسیب زیادی وارد نشود. خلاصه گشتیم و گشتیم تا یک صحنه مناسب پیدا کنیم. پیمانکار هم سوار یک ماشین و پشت‌ سر ما از طریق تلفن هی استرس و فشار وارد می‌کرد که اگر امشب انجام نشود باید برگردیم به شهر خودمان. آخرش هم نشد چون از شانس بد زنجیر موتور پاره شد.

حالا ٣ مصدوم با سروصورت زخمی و دست‌و‌پاهای شکسته بودید.

-بله. به هر مصیبت و زحمتی که بود، موتور را به خانه بردیم (یکی از فامیل‌های پیمانکار، دانشجو بود و یک خانه داشت)، فشار روحی به‌ اندازه فردی داشتیم که داشت بالای دار می‌رفت، چون نمی‌دانستیم قرار است چه بشود؟ قرار بود با سرعت ٧٠-٦٠کیلومتر به یک خودرو بزنیم و هرچیزی ممکن بود؛ امکان داشت با سر به جدول بخوریم و بمیریم، یا قطع‌نخاع شویم یا مثلا خودرو پشت سر از روی ما رد شود. فقط کسی می‌تواند فشار، استرس و درد روحی‌ آن شب ما را بفهمد که قبلا تجربه کرده باشد، بدترین شب عمرم بود.

پس روز اول، کارتان انجام نشد و منتظر فردا ماندید؟

-بله شب وحشتناکی بود و من گفتم می‌خواهم دندانم را هم بشکنم. خلاصه کلی چکش زدند و دندان نشکست تا درد دندان هم به دست‌و‌پای شکسته و بدن تماما زخمی اضافه شود. پیمانکار هم مدام تکرار می‌کرد که فردا آخرین فرصت است و اگر انجام ندهید، باید برگردیم، می‌گفت، من گزینه‌های بهتری دارم که مثل شما بی‌جرأت نیستند؛ خیلی فشار عصبی وارد می‌کرد. خلاصه ساعت ٥ صبح خون‌های خشک روی زخم‌ها را کَندیم و دوباره سنباده زدیم که دردش از مرتبه اول هم بیشتر بود. بیرون آمدیم و باید خودرویی که درحال رانندگی به‌ صورت خلاف است، پیدا می‌کردیم. تماس‌ها و فشارهای پیمانکار هم ادامه داشت. دوستم با دست‌ و دماغ شکسته، راننده بود و با دو انگشت کلاج می‌گرفت، من وسط با تلفن حرف می‌زدم و یکی با زخم‌های کمتر پشت سر من بود. چندین خیابان را گشتیم و موردی را پیدا نکردیم یا پیدا شد و راننده ما ترسیده بود. باید شانس می‌آوردیم و راننده خودرو بیمه می‌داشت، چون ما حاضر نبودیم از فرد پول بگیریم، هدف ما بیمه بود. ما حتی پولی را که راننده ضرر می‌کرد، به‌گونه‌ای که مشکوک نشود، به او می‌دادیم. رفتیم داخل سینه یک خودرو که از پارک خارج شد، ولی راننده خودرو ترمز زد، خودروی دوم را رد کردیم که پیمانکار تماس گرفت و گفت، برگردید تا برویم به شهرمان. دوستم صدای تلفن را می‌شنید و یک‌مرتبه من متوجه شدم که پخش زمینیم. شانس آوردیم که خودرویی پشت سر ما نبود. مردم جمع شدند و هرکسی فیلم می‌گرفت یا برای خودش نظر می‌داد؛ می‌گفتند، اینها مست بودند، نگاه این جاده‌ها با جوان‌های مردم چه می‌کنند، وای به حال مادر این سه جوان… خلاصه یک پیرزن داد زد که شما چقدر حرف می‌زنید یکی زنگ بزند اورژانس، نمی‌بینید این سه جوان دارند پرپر می‌شوند؟

-حسین درنهایت از پروژه اول خود به ١٣‌میلیون تومان درسال ٩١ می‌رسد که «تاچشم به هم زد درطول دو روز ٥‌میلیون را بین دوستان و فامیل‌های خیلی نیازمندش تقسیمش کرد.» او بعد از تابستان‌ سال ٩١ به دانشگاه محل تحصیلش برگشت و کار را ادامه داد اما این‌بار درمقام پیمانکاری که سعی می‌کرد عادل باشد و رفتاری را که با او انجام شد، با مصدومانش تکرار نشود. او تا دوسال بعد پیمانکاری را با سختی‌ها و جزییات مختص به‌خود انجام و دراین مدت تصادف ساختگی ٨نفر را به قول خودش مدیریت کرد؛ اما از نظر این فرد باتجربه، دلیل کسانی که این کار را انجام می‌دهند، چیست و خودش به‌شخصه چه دلایلی برای این کار داشت؟-

-یادم است دانشجو بودم و به یک خانمی علاقه‌مند شدم که با هم رابطه برقرار کردیم و بحث ازدواج مطرح شد. به ‌دلیل این‌که پدرم نمی‌توانست کمک مالی کند، احساس کردم پیش این خانم دارم کم‌ می‌آورم، احساس کردم این خانم که من الان به او قول ازدواج دادم، علاوه بر نیاز عاطفی، حمایت مالی هم می‌خواهد. علاوه ‌براین، پدرم هم تمام عمر کارگری کرده و دیسک کمر هم داشت و من می‌خواستم یک دستگاه بلوک‌زنی برایش بخرم، اما یکی از رفیقانم داخل این کار بود و پول به دست می‌آورد؛ این‌که او چطور وارد این داستان شد، خودش قصه مفصلی دارد. اول خیلی با این کار مشکل داشتم، چون ترس و عذاب‌وجدان زیادی داشت. من رفیقی داشتم که شرایط مالی خوبی نداشت ولی چندان تحت‌فشار نبود. او از این کار لذت می‌برد، لذت‌بردن از این‌که تو داری یک کار غیرقانونی انجام می‌دهی و هرجایی هم که می‌نشست، با افتخار این کار را تعریف می‌کرد و می‌گفت، من درگیر یک خلاف بزرگ شدم اما برای من و خیلی‌های دیگر همان نیاز مالی مطرح بود.

غیر از این دلایل، به‌ نظرت تشدید اختلاف طبقاتی هم در راه‌افتادن این جریان تأثیرگذار بوده، این‌که فرد با نیت اعتراض به اختلاف طبقاتی موجود دست به چنین کاری بزند؟

آدم‌های درگیر این کار ، خوشبختانه یا متأسفانه آدم‌های اهل اندیشه نیستند که مثلا بگویند من این کار را می‌کنم تا مبارزه‌ای انجام بدهم و این‌که چرا این افراد درگیر فکر نمی‌شوند، نمی‌دانم. این افراد فقط به دلیل نیاز مالی و احساس قدرت‌کردن و دلایل اینچنینی دست به این کار می‌زنند.

پیمانکار به‌طورکلی چه کاری انجام می‌دهد؟

-به ‌قولی دلال است؛ هزینه کار را پرداخت می‌کند و مسائل اداری را دنبال می‌کند و درنهایت ٦٠ تا ٧٠‌درصد پول را برمی‌دارد. یک‌هفته، دوهفته درگیر است و سود بیشتری نسبت به مصدوم می‌کند. به صورت قطع ٦٠درصد پول دریافتی به پیمانکار می‌رسد و من حتی کسانی را می‌شناسم که ٧٠ تا ٧٥‌درصد پول را برمی‌دارند. پس پیمانکار با دلالی به سود زیادی می‌رسد و با یک هفته کار به ٣٠‌میلیون یا بیشتر می‌رسد، بدون این‌که آسیبی به خود برساند.

پیمانکار معمولا خودش قبلا مصدوم بوده، یعنی به‌عنوان مصدوم اقدام به صحنه‌سازی کرده؟

– ٩٥‌درصد پیمانکارانی که من می‌شناسم، قبلا این کار را انجام دادند. دونوع حساب کتاب و پیمانکاری داریم: یکی این‌که پیمانکار از اول شرط می‌گذارد که پول را که از بیمه گرفتیم، ٦٠درصد به من می‌رسد و عده دیگری هم هستند که از قبل تعیین می‌کنند که مثلا ما به ‌ازای شکستن هر دست یا پا به تو ٣میلیون یا به ازای هر زخم درصورت یا بدن فلان مقدار پول می‌دهیم و خودش برای همین دست ١٢‌میلیون از بیمه می‌گیرد. درنوع دوم اینطور نیست که پیمانکار پول را قبل از کار بدهد و اگر کار انجام شود و او به پول برسد، حق مصدوم را متناسب با قرارداد پرداخت می‌کند. مصدوم هیچ‌وقت بیشتر از ٥٠‌درصد دریافت نمی‌کند ولی یکی مثل من که قبلا سختی‌های زیادی را تحمل کردم، هزینه‌ها را خودم انجام می‌دادم و ٥٠درصد یا بیشتر را به مصدوم می‌دادم.

چه می‌شود که افراد؛ مصدوم یا پیمانکار به این راه برای پول درآوردن روی می‌آوردند؟

-تمام کسانی که من می‌شناسم، نان‌آور یک خانواده هستند؛ طرف پدرش را از دست داده یا این‌که دیگر نمی‌تواند کار کند و سرپرست چندین نفر درخانواده است و مجبور می‌شود به سمت این کار بیاید که پولی را به دست آورد که با آن کار دیگری را شروع کند. خیلی‌ها برای این‌که شروع به کشاورزی کنند، مجبور شدند که به سمت این کار بیایند. درشهر ما این‌قدر پول کم است و این‌قدر پول‌ درآوردن سخت است و ازطرفی کارهایی که درشهر بزرگ وجود دارد، آن‌جا وجود ندارد، بنابراین طرف مجبور می‌شود که به خلاف روی بیاورد و یکی از معدودخلاف‌هایی که هنوز می‌توان از آن پول درآورد، همین صحنه‌سازی است. جالب است که حتی وقتی فرد واقعا تصادف می‌کند و استخوان‌هایش داخل تصادف می‌شکند، قاضی می‌گوید که تو صحنه‌سازی کردی.

مراحل اداری چگونه است و چطور باید مقابل مأمور آگاهی، قاضی و دفتر بیمه نقش بازی کند ولی با همه این تجربه‌ها، از کارش کنار کشیده است، چرا؟

– الان دیگر استخوان نازک‌نی جواب نمی‌دهد و قاضی می‌فهمد. باید گردن یا استخوان‌های اصلی را بشکنی که کار بسیار سختی است. من الان نگران افرادی هستم که وارد این کار می‌شوند،  ازطرفی امکان دستگیری و جریمه‌های سنگین هم وجود دارد؛ خشونت، درد و رنجی در وجود تو نهادینه می‌شود که تا همیشه آزارت می‌دهد. خیلی‌ها پیشنهاد دادند ولی انگار چیزی در وجود من می‌گوید که دیگر نباید تکرار شود. ترس هم وجود دارد. همین تابستان گذشته در شهر ما چهار زن را دستگیر کردند؛ اینها با همدستی شوهرشان نطفه می‌کاشتند و پس از چهارماه با ضربه پای شوهر نطفه چهار- ٥ماهه را می‌کشتند و یک تصادف ساختگی هم ایجاد می‌کردند تا دیه یک انسان کامل بگیرند که همه‌‌شان دستگیر شدند؛ شاید باورت نشود ولی عامل این همه بی‌رحمی و مصیبت علیه خود و دوستانت فقر و بیچارگی است، حالا که به تازگی تصمیم گرفته‌ام از این کار دست بکشم، از استرس و فشار این روزهای بیکاری دارم دیوانه می‌شوم.

منبع:شهروند-13دی

مصدومیت یک کارگر زن براثرسقوط بالابر نا ایمن!

روز گذشته(12دی)،سقوط بالابر دست ساز در محل تهیه و توزیع غذا واقع در خیابان مطهری، خیابان اکبری ، مصدومیت یکی از کارگران  زن را به دنبال داشت.

به گزارش 13دی پایگاه خبری 125،مرتضی اینانلو فرمانده آتش نشانان اعزامی در مورد این حادثه گفت: در یک محل تهیه و توزیع غذا، یکی از کارگران با استفاده از یک دستگاه بالابر دست ساز مشغول جابجایی مواد تهیه غذا از طبقه همکف به قسمت زیرزمین بود که به یکباره کفی بالابر شکسته و این خانم حدوداً 24 ساله به زیر زمین سقوط کرد.

وی در ادامه گفت: آتش نشانان به محض رسیدن به محل حادثه، جریان برق بالابر را قطع کردند و پس از ایمن سازی محل حادثه، خانم جوان که از ناحیه پا و کمر دچار مصدومیت شده بود را با بکارگیری تجهیزات مخصوص و برانکارد به سطح زمین منتقل کرده و تحویل امدادگران اورژانس دادند.

تظاهرات در مکزیک در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

صدها نفر از معترضان خشمگین در مکزیک در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین به خیابانهای پایتخت آمدند.

این تظاهرات در روز سال نوی میلادی در خیابانهای شهر مکزیکو سیتی برپا شد.

به گزارش2ژانویه یورونیوز،دولت اعلام کرده است که افزایش قیمت بنزین بخشی از سیاست آزادسازی بخش انرژی در اقتصاد کشور است.

دولت مکزیک چند هفته قبل اعلام کرد که قیمت بنزین را حدود ۲۰ درصد افزایش می دهد. این افزایش قیمت بنزین باعث شد که پیش بینیهای قبلی بانک مرکزی این کشور درباره کاهش تورم با شک و تردید مواجه شود.

سیزدهم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com