اخبار کارگری 13 .و14 تیرماه 1397

admin   جولای 5, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 13 .و14 تیرماه 1397 بسته هستند

بایگانی

نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحد

هنگام ورود به کشور برای ساعاتی در فرودگاه بازداشت شدند

نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحد در هنگام ورود به کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اعتراض بسیار شدید اعضای سندیکا و خانواده هایشان، پس از یک ساعت و نیم آزاد شدند. در مدت بازداشت وسایل همراه آنان را بصورت غیرمعمول بازرسی و برخی کتاب ها و گزارشات جلسات و سمینارهای کارگری که در آن حضور یافته بودند، پرچم و نمادهای اتحادیه های کارگری که به آنان اهداء شده بود، همچنین پاسپورت آقای داود رضوی را توقیف کردند.

آقایان رضا شهابی و داود رضوی بعنوان نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با دعوت کلکتیو سندیکاهای کارگری فرانسه برای حضور در سازمان جهانی کار و دیدار با مسئولان آن سازمان و دیدار با مسئولانی از کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ( ITUC ) و فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل ( ITF )، همچنین دیدارهایی با سندیکاهای کارگری کشورهای فرانسه، سوئد، نروژ و آلمان در روز پنجم خرداد از کشور خارج و در روز سیزدهم تیر به کشور بازگشتند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برخود امنیتی پلیسی با نمایندگان خود را محکوم می کند و خواهان منع تعقیب از اعضای خود همچنین کلیه فعالین کارگری و صنفی می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۴ تیر۱۳۹۷

کارگران ساختمانی کردستان میگویند :

در دو ماه نخست امسال به صورت دو مرحله‌ای حق پرداخت بیمه کارگران ساختمانی افزایش یافته است. این افزایش ۲۵ درصدی اولاً هیچ‌گونه همخوانی و انطباقی با وضعیت اسف‌بار معیشت کارگران ساختمانی ندارد؛ علاوه بر آن افزایش دستمزد کارگران ساختمانی از مصوبات شورای عالی کار تبعیت نمی‌کند تا براساس آن بیمه‌پردازی کارگران ساختمانی افزایش یابد، بلکه تابع وضعیت و شرایط ساخت و ساز در کشور است.

این در شرایطی است که وضعیت صنعت ساختمان در کشور بسیا‌ر نامناسب است و اکثر کارگران ساختمانی با بیکاری روزافزون دست و پنجه نرم می‌کنند، حتی کسانی که تا قبل از سال جاری، شاغل بودند و به اصطلاح دست‌شان جایی بند بود، این روزها بیکار و خانه‌نشین هستند.در کردستان این وضع بازهم بدتر است و شاختمان سازی در آن راکد است. در چنین شرایطی فشار بر کارگران بی‌بضاعت ساختمانی از طریق افزایش حق بیمه‌هایشان، جمع کردن سفره نداشته خانواده‌هایشان است..

برخی از نمایندگان تشکلهای دست ساز حکومت  با این استدلال که افزایش پرداخت بیمه ، میزان مستمری بازنشستگی را بالا می‌برد، با این افزایش موافقت کرده‌اند. درحالی که می‌دانند کارگر ساختمانیِ کردستان نان شب ندارد ؟! و نمی‌توانند، به هیچ وجه  این مقدار حق بیمه را بپردازند ؟!.

.هیات امنای تامین اجتماعی و تعرفه‌گذاران این سازمان به عوض آنکه از دولت بخواهند که بدهی‌های انباشته شده خود را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد؛ مشخص است که تعرفه‌های بیمه کارگران کم‌درآمد را افزایش می‌دهند تا از نانِ شب خانواده‌اشان بزنند و بتوانند از این طریق بخشی از بحران مالی سازمان را که  خود بادست درازی به پس انداز سالیان کارگران در لرزان کردن پایه های آن نقش داشته اند را حل کنند.

 

تاخیر سه ماهه در پرداخت دستمزد کارگران پیمانکاری شهرداری «الوند»

برخی منابع کارگری در شهرداری الوند میگویند ؛ کارگرانی که در شهرداری الوند به‌صورت پیمانی تحت مسئولیت شرکت «تارا نام آسیا» مشغول کارند، دست‌کم ۳ ماه حقوق معوقه طلب دارند

در حالی  مشکل عدم پرداخت دستمزد معوقه نزدیک به ۲۰۰کارگر پیمانکاری شهرداری الوند در استان قزوین ادامه دارد، که کارفرما مدعی است صورت وضعیت مالی خود را از شهرداری دریافت نکرده است.

کارگران بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌اندحقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود. .

؛ آنها به دلیل عدم دریافت حقوق و دستمزد در ۳ ماه گذشته با مشکلات مالی و خانوادگی روبرو شده‌اند.

دز ساعت پایانی  درج خبر مطلع شدیم نماینده شرکت پیمانکاری «تارا نام آسیا»‌‌‌ در شهرداری الوند با تایید عدم پرداختِ معوقات مزدی گفت: چهارشنبه با تامین منابع مالی دستمزد فروردین ماه کارگران پیمانی شهرداری الوند پرداخت می‌شود!.

سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دانش‌آموز در پایه‌های ابتدایی ترک تحصیل می‌کنند/ عمده بی‌سوادان در حاشیه شهرها هستند

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: در حال حاضر سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، لرستان و کرمان بالاترین آمار بی‌سوادی در کشور را دارند ولی عمده بی‌سوادان متاسفانه در نقاط حاشیه شهرها هستند که اتفاقا شناسایی این افراد سخت‌تر از افرادی است که در روستاها هستند. کمترین آمار هم مربوط به شهر تهران، سمنان ، مازندران، اصفهان، البرز و مراکز استان‌ها

دفترچه‌های بیمه در هشتاد درصد مراجعات بلااستفاده می‌شود

طبق تصمیم شورای عالی بیمه و سلامت که یکی از نهادهای تحت مدیریت وزارت بهداشت است، هشتاد قلم دارو از پوشش بیمه خارج شده‌اند؛ این تصمیم از ابتدای تیرماه، به سازمان‌های بیمه‌گر ازجمله سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شده‌است. خروج داروهای OTC یا داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند از پوشش بیمه‌ها، بیمه‌شدگان سازمان‌های مختلف را با مشکلات جدید روبرو می‌کند؛ در این میان، کارگرانِ کم‌درآمد یا بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی، شرایط دشوارتری دارند.

خروج اقلام دارویی از پوشش شبکه بیمه،بدون آماده سازی و آموزش لازم از طریق پزشکان و کارشناسان دارو سازی در رسانه های جمعی   نگران‌کننده است. گفته می‌شود این داروها نیاز به تجویز پزشک ندارند و از این پس به راحتی قابل دسترس هستند و شیوه مصرف آنها را هم خود بیمار باید تعیین کند. در لیست این اقلام، طیف گسترده‌ای از داروهایی هستند که طول دوره و شیوه مصرف مشخصی دارند و یا به عبارتی پروتکل مصرفِ معین دارند

 

این مصوبه  برای کاستن از مصارف درمانی سازمان‌های بیمه‌گر و کمک‌رسانی مالی به این سازمان‌ها و کاهش تقبل بار مسئولیت دولت درتامین هزینه مالی درمانی توده ها و در راس آن اقشار کم درآمد یعنی مزدبگیران جامعه است. دقت کنیم که سازمان تامین اجتماعی در در دوماه نخست امسال حق بیمه را  تا بیست و پنج درصد در برخی موارد اافزایش داده است !ست.  و تقریبا هشتاد درصد مراجعه کنندگان  به پزشک نسخه داروخانه‌ای به جای نسخه پاراکلینیکی برایشان تجویز می‌شود که باید نسخه پزشک را آزاد تهیه ‌کنند و دفترچه بیمه کاری برایشان نمی‌کند و این مساله برای کارگران و اقشار کم‌درآمد به شدت مشکل‌ساز می‌شود. در بخش غیردولتی درمان برای مراجعات سرپایی، یعنی در مطب‌ها و کلینیک‌ها، نسبت پرداخت سازمان بیمه‌گر به بیمار، بیست به هشتاد است؛ یعنی هشتاد درصد را خود بیمار می‌پردازد و بیست درصد را سازمان‌های بیمه‌گر پوشش می‌دهند و اگر قرار باشد داروها هم از پوشش بیمه خارج شوند، عملاً دفترچه‌های بیمه بی‌ارزش می‌شود.

این مغایر با وعده‌های وزیر بهداشت در زمان اجرایی شدن طرح تحول سلامت است که ادعا می‌کردند که می‌خواهند پرداخت هزینه از جیب مردم را کم کنند؛ ، درحالی  که در عمل خدمات‌رسانی در حوزه‌ی سلامت را تعطیل کرده‌اند. البته تنها خوبی اش اینست که حق الزحمه پزشکان را که تاکنون تاخیر داشتند ، شاید بتوانند بموقع پرداخت کنند !

چند روز پیش وزیر بهداشت گفت مگر دفترچه بیمه، چک سفیدامضاست که هرچه بخواهیم در آن بنویسیم؛ این اظهارات، نشان‌دهنده این است که تازه یادشان افتاده که چه بلایی سر سلامت کشور آورده‌اند و چه هزینه‌های وحشتناکی را بار سازمان‌های بیمه‌گر کرده‌اند و حالا که به جایی رسیده‌اند که نه دولت، توان پوشش این هزینه‌ها را دارد و نه سازمان‌های بیمه‌گر می‌توانند این هزینه‌ها را پوشش بدهند، قصد دارند این هزینه‌ها را به مردم منتقل کنند.

تولیدکنندگان مواد اولیه خود را آزاد می‌خرند اما خودروسازها با ارز دولتی چای وارد می‌کنند

مدیر هیات امنای شهرک صنعتی سلیمان صباحی بیان کرد: شرکت‌های خودرو‌سازی به اسم وارد کردن چای؛ ارز۴۲۰۰ دریافت کرده‌اند این درحالی‌ست که ما تولیدکنندگان داخلی؛ مواد اولیه خود را بدون ارز دولتی خرید می‌کنیم.

مدیر هیات امنای شهرک صنعتی سلیمان صباحی با اشاره به مشکلات کنونی پیش‌روی واحدهای تولیدی فرش ماشینی و کاهش تولید تعدادی  از واحدها به علت کمبود مواد اولیه اظهار داشت: در صورت تحقق وعده مسوولان در رفع مشکلات، شرکت‌ها می‌توانند کماکان به کار خود ادامه دهند وگرنه علیرغم میل باطنی صاحبان صنایع، به تدریج تولید کاهش خواهد یافت و تولیدکنندگان نخواهند توانست پاسخگوی تعهدات خود باشند.

مفیدی در رابطه با گرانی مواد اولیه شرکت‌های ریسندگی BCF  اوگفت: خوراک پتروشیمی‌ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی است ولی تولید آن‌ها به قیمت ارز آزاد در بازار فروخته می‌شود. متاسفانه در فهرستی هم که منتشر شد، نشانی از تعلق گرفتن ارز۴۲۰۰ به تولید داخلی نیست.

وی ادامه داد: کشوری که خودش چای و حبوبات تولید می‌کند؛ چه دلیلی دارد که این‌ اقلام را آن‌هم با این حجم بالا وارد کند؟! شرکت‌های خودرو‌سازی به اسم وارد کردن چای؛ ارز۴۲۰۰ دریافت کرده‌اند این درحالی‌ست که ما تولیدکنندگان داخلی؛ مواد اولیه خود را بدون ارز دولتی خرید می‌کنیم.