اخباروگزارشات کارگری13مهر1396

admin   اکتبر 6, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری13مهر1396 بسته هستند

بایگانی

زنده وجاوید باد یاد وخاطره محمد جراحی فعال  ثابت قدم جنبش کارگری

– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری:قلب محمد جراحی  فعال کارگری از تپش ایستاد !

– پیام تسلیت سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به کارگران وخانواده  گرامی

– محمد جراحی ما را تنها گذاشت.

– ننگ ابدی بر ستمگران و سرکوبگران

– اطلاعیه اتحاد بین المللی به مناسبت درگذشت غم انگیز محمد جراحی

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه:

باتحقق نیافتن وعده های مقام امنیتی و دادستانی برای بستری شدن رضا شهابی دربیمارستان وضعیت این کارگر زندانی به مرحله بحرانی و خطرناک رسید

– گزارشات تجمعات اعتراضی فرهنگیان شاغل وبازنشسته سراسر کشور بمناسبت 13مهر (5اکتبر)روزجهانی معلم:

*گزارش اولیه تجمع 13 مهر

*امروز ۱۳مهرروز قشنگ جهانی معلم تقریبارو باتمام است

*آغاز تجمع متحدانه و پرشکوه معلمان و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل سازمان برنامه + گزارش تصویری

*تجمع معلمان در روز جهانی معلم/«تخصیص بودجه عادلانه» زیربنای مطالبات است

*تجمع اعتراضی فرهنگیان درتبریز

*تجمع معلمان استان قزوین مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش

*تجمع معلمان استان کردستان

*تجمع اعتراضی فرهنگیان ممسنی نسبت به وضعیت معشیتی

*معلمان بازنشسته خراسان شمالی مقابل آموزش و پرورش استان تجمع کردند

*تجمع معلمان  در مشهد

*تجمع فرهنگیان استان یزد

*تجمع فرهنگیان استان بوشهر

*تجمع اعتراضی معلمان استان فارس در شیراز/ تشییع نمادین تابوت آموزش و پرورش رایگان!

*………….

*پنجم اکتبر(13 مهر) روز جهانی معلم گرامی باد

*روزی که روز معلم است!

– اعتصاب کارگران کارخانه سیمان بهبهان در اعتراض به عدم افزایش حقوق

– نامه سرگشاده کارگران کارخانه توسعه صنعت آذربایجان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

– تجمع اعتراضی تاکسیرانان سمنان نسبت به واگذاری خط مسافری به شرکت خصوصی مقابل استانداری

– تجمع اعتراضی تاکسیرانان سمنان نسبت به واگذاری خط مسافری به شرکت خصوصی مقابل استانداری

– جسد یکی دیگر از سرنشینان شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثرپیداشد *

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری:قلب محمد جراحی  فعال کارگری از تپش ایستاد !

اطلاعیه شماره  9

در کمال اندوه خبر یافتیم که قلب پر تپش محمد جراحی فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری و همرزم زنده یاد شاهرخ زمانی صبح روز۵ شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در بیمارستان تجریش از تپش ایستاد.

محمد جراجی، سه دهه از زندگی اش را در راه مبارزه با ستم سرمایه و اعتلای جنبش کارگری گذراند و در این راه بارها دستگیر و زندانی شد که ٱخرین بار به مدت ۵ سال بدون حتی یک روز مرخصی در زندان بود. و همانجا بود که به علت عدم رسیدگی درمانی به بیماری مبتلا شد و پس از آزادی از زندان نیز درمانش به جایی نرسید و امروز در بیمارستان در گذشت.

محمد جراحی نمونه ای از صدها فعال کارگری بود که در راه مبارزه برای بهبود شرایط زندگی طبقه ی کارگر جان باخت. بی شک قوه قضاییه و سازمان امور زندان ها در این مرگ دخلیند و باید پاسخگو باشند. چرا که سرطان را همین ها به جان او انداخته بودند.

طبقه ی کارگران ایران، کنشگری مقاوم و دلسوز را و کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری یار و همرزمی باورمند را از دست داده اند.

ما این ضایعه ی اسفناک را به خانواده بزرگ جراحی و به کارگران و زحمتکشان ایران تسلیت می گوییم.

بدیهی است که یاد محمد جراحی همواره با کارگران خواهد بود و عزم همرزمانش را برای رسیدن به جامعه ای عاری از ستم و برخوردار از رفاه و شایسته ی زیستن بیشتر خواهد کرد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

۱۳ مهر ۱۳۹۶

پیام تسلیت سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به کارگران وخانواده  گرامی

محمد جراحی از میان ما رفت

با کمال تاسف امروز مطلع شدیم ، که فعال کارگری ، عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری،  قلبش برای همیشه از تبش باز ایستاد. محمد جراحی یکی از مبارزان راه رهایی طبقه کارگر بود که به خاطر مبارزات کارگری به 5 سال حبس محکوم شده بود . اودر شرایط بسیار سخت وبا داشتن  بیماری، دوران زندان را بدون مرخصی به پایان رساند. عدم رسیدگی پزشکی در دوران محکومیت، می تواند یکی از عامل های مرگ نابه هنگام  محمد جراجی باشد.

ما کارگران هفت تپه و اعضای هیئت مدیره سندیکای   کارگران نیشکر هفت تپه این ضایعه را به خانواده جراحی و تمامی کارگران ایران تسلیت گفته و خود را شریک غم آنان می دانیم . یادش گرامی باد.

در اینجا جا دارد نگرانی خود را نسبت به ادامه بازداشت رضا شهابی،  کارگر شرکت واحد تهران و حومه و عضوهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام داریم . وضعیت جسمانی رضا شهابی با توجه به گفته همسر او ربابه رضایی بسیار وخیم اعلام شده  است و جا دارد فوری و بی قید و شرط رضاشهابی  آزاد و تحت درمان قرار گیرد؛

درآخر درگذشت محمد جراحی رابه خانواده محترم وتمامی کارگران تسلیت میگوییم

به امید اتحاد وهمبستگی تمامی کارگرام جهان….

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

محمد جراحی ما را تنها گذاشت.

کارگران؛ مردم آزادی خواه:

محمد جراحی یکی از فعالان کارگری که مدت 5 سال به اتهام دفاع از طبقه کارگر در زندان بود و در زندان دچار انواع مریضی شده بود. متاسفانه امروز پنجشنبه مورخ 13/7/96 بعد از 5 ماه دست و پنجه نرم کردن با مریضی سرطان در بیمارستان شهدای تجریش در تهران جان باخت.

ما ضمن تسلیت به جنبش کارگری ایران ؛ جهان؛ دوستان و خانواده محمد جراحی خود را در غم و اندوه آن عزیز مبارزشریک می دانیم. یادش گرامی

از طرف عثمان اسماعیلی ؛ سامان بخشنده، کاوه حکیمی، سید علی حسینی ، مروارید شریف پور؛ عزت نصری ، نجیبه صالح زاده ، یدالله صمدی و محمود صالحی 13/7/96

ننگ ابدی بر ستمگران و سرکوبگران

محمد جراحی پس از ماهها ایستادگی در برابر  بیماری سرطان، صبح امروز در بیمارستان تجریش چشم از جهان فروبست. مرگ محمد داغ ننگی است بر پیشانی سرکوبگرانی که تاب تحمل فریاد عدالتخواهی این کارگر مبارز را نیاورند، او را به مدت 5 سال تحت ضد انسانی ترین شرایط به زندان انداختند، در زندان مراقبتهای پزشکی را از او دریغ کردند، تا آخرین دقایق پایان محکومیتش علیرغم جسم بیمار و رنجورش، او را در زندان نگه داشتند و محمد به فاصله کمتر از یکسال از رهائیش از زندان، بر بستر بیماری افتاد و امروز به یار دیرینش شاهرخ زمانی پیوست.

مرگ محمد هر چند که برای همه ما دردناک و تحمل ناپذیر و  برای جنبش کارگری ایران ضایعه ای بزرگ است اما، ما در غم از دست دادن محمد زانوی غم در بغل نخواهیم گرفت و محکم و استوار خواهیم ایستاد و لحظه ای در مبارزه برای تحقق آرمانهای بزرگش درنگ نخواهیم کرد.

ننگ ابدی بر ستمگران و سرکوبگران

بدرود رفیقم، بدرود محمد عزیز، بدرود سرو قامت جنبش کارگری ایران، بدرود، بدرود، بدرود…….

اطلاعیه اتحاد بین المللی به مناسبت درگذشت غم انگیز محمد جراحی

شنیدن خبر ناگوار درگذشت محمد جراحی دلمان را به شدت به درد آورده است. همه می دانیم که چه رنج هایی این رفیق گرامی در راه مبارزه برای آزادی طبقه کارگر با دلیری تحمل کرد.

محمد جراحی از مبارزین جنبش کارگری ایران و اعضای “کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری” بود که در خرداد سال۱۹۹۰ به همراه زنده یاد شاهرخ زمانی و تعدادی از فعالین دانشجویی دستگیر شد و به خاطر فعالیت های کارگری به پنج سال زندان محکوم گردید.

محمد جراحی که پنج سال حکم خود را در زندان تبریز گذراند، در زندان به سرطان بدخیم تیروئید دچار شد. در ابتدا بخشی از غده تیروئید محمد جراحی به دلیل سرطانی بودن طی عمل جراحی در بیمارستانی در تبریز برداشته شد. بنا به نتایج قطعی آزمایش ها و طبق تشخیص کمیسیون پزشکی، ضروری بود که محمد جراحی هر چه زودتر در بیمارستانی در خارج از زندان بستری و تحت درمان قرار گیرد و آزاد گردد. اما به رغم تشخیص پزشکان معالج و پیگیری خانوده محمد جراحی، مقامات زندان و مراجع قضایی جمهوری اسلامی در تبریز اجازه بستری شدن و درمان او در خارج از زندان را صادر نکردند. عدم صدور مرخصی درمانی برای محمد جراحی و آزاد نکردن او جان وی را کاملا به خطر انداخت و امکان علاج و بهبودی در زمان مناسب را از او کاملا سلب کرد. روشن است که جدا از علت مرگ محمد جراحی صبح امروز ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در بیمارستان تجریش، رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی ایران مسئول مستقیم ایجاد شرایطی است که محمد جراحی را به کام مرگ کشانید. مقایسه تصویر جراحی پیش از زندان و پس از آن خود گواهی ست از صدمات شدیدی که به جسم این رفیق در مدت حبس وارد گردید.

نباید اجازه داد جان هیچ یک از فعالین کارگری ایران بار دیگر در زندانها و کشتارگاههای جمهوری اسلامی به خطر بیافتد. باید با تمام توانمان برای آزادی فوری کلیه فعالین کارگری زندانی و زندانیان سیاسی بیش از پیش تلاش کنیم.

اتحاد بین المللی درگذشت غم انگیز زنده یاد محمد جراحی را به خانواده و یاران ایشان و به طبقه کارگر ایران صمیمانه تسلیت می گوید. ما خود را در این ایام سخت در کنار این عزیزان می دانیم و تندرستی و آرامش خاطرشان را آرزو داریم. طبقه جهانی ما به  داشتن مبارزی استوار و ثابت قدم چون محمد جراحی افتخار می کند؛ نام محمد جراحی، در کنار شاهرخ زمانی، کوروش بخشنده و دیگر جان باختگان مبارزه طبقه کارگر برای محو سرمایه داری و برقراری آزادی و برابری و سوسیالیسم، با حروفی درشت و درخشان ثبت شده است.

درود بر محمد جراحی

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۵ اکتبر ۲۰۱۷

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه:

باتحقق نیافتن وعده های مقام امنیتی و دادستانی برای بستری شدن رضا شهابی دربیمارستان وضعیت این کارگر زندانی به مرحله بحرانی و خطرناک رسید

تشدید بیماری رضا شهابی

راننده زحمتکش شرکت واحد رضا شهابی با وجود توقف اعتصاب غذا بیماری اش تشدید شده است. بنا بر مشاهدات خانواده شهابی در ملاقات حضوری روز چهارشنبه همچنان رضا از درد و سوزش معده، بی حسی سمت چپ بدن و پاها رنج می برد و علاوه بر این بدنش اخیرا ورم می کند و کبود میشود. و دادستانی تهران و نیروهای امنیتی اقدامی برای انتقال این کارگر زندانی به بیمارستان انجام نداده اند.

رضا شهابی پنجم مهر پس از پنجاه روز اعتصاب غذای سخت و در حالی به دلیل وضع وخیم جسمی وی خانواده و سندیکا بسیار نگران سلامتی شان بودند. پس از قول مقام ارشد امنیتی مبنی بر رسیدگی جدی به خواسته اش اعتصاب غذای خود را متوقف کرد. اما با وجود بیماری های سخت، این عضو زندانی هیات مدیره سندیکا حتی هنوز به بیمارستان اعزام نشده است.

دادستانی و نیروهای امنیتی بنا بر آنچه اعلام کرده اند قصد دارند کارگر زندانی رضا شهابی را با وجود اتمام دوره محکومیت زندان ۹۶۸ روز دیگر به بهانه های واهی در زندانی کنند. و از هجدهم مرداد تا کنون ایشان با وجود اتمام محکومیت ، در بند ۱۰ زندان رجایی شهر که فاقد هر گونه امکانات اولیه برای زندگی می باشد؛ زندانی شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد زندانی کردن راننده زحمتکش حق طلب رضا شهابی را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان می باشد. همچنین عواقب هرگونه صدمات جسمی به ناشی از عدم رسیدگی پزشکی به ایشان را متوجه دادستانی تهران و نیروهای امنیتی می داند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

۱۳ مهر ۱۳۹۶

گزارشات تجمعات اعتراضی فرهنگیان شاغل وبازنشسته سراسر کشور بمناسبت 13مهر (5اکتبر)روزجهانی معلم:

*گزارش اولیه تجمع 13 مهر

بنابر گزارشات ارسالی ،امروز 13 مهر بیش از ده ها هزار معلم و بازنشسته در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران تجمع نمودند.

خواسته اصلی این تجمع ” بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش ” بود. در پایان تجمع  قطعنامه شورا قرائت شد.

این تجمع توسط معلمان استان  البرز و تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه و در سایر استان ها مقابل ادارات کل و اداره آموزش و پرورش برگزار شد.

خبرهای منتشر شده نشان می دهد تجمع امروز در استان های تهران، یزد، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، کردستان، فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، همدان، کرمانشاه، مرکزی، قزوین، مازندران، گیلان، بوشهر، اردبیل برگزار شده است.

منبع:کانال تلگرام کانون صنفی معلمان

*امروز ۱۳مهرروز قشنگ جهانی معلم تقریبارو باتمام است

-حدودا ۲۰۰۰ تن از پیشکسوتان و شاغلهای همیشه پر تلاش در تجمع شرکت داشتند

-دراکثر شهر ها تجمع صورت گرفت و اخبار آمار بالایی را نشان میدهد  باحضور شاغل وبازنشسته فرهنگی وغیر فرهنگی  ودرتهران نه تنها شاغلین وپیشکسوتان فرهنگی حتی کشوری ها وتعدادی لشکری وگروهی کارگر  حضور داشتند وبسیار هم عالی برگزار شد

-همه نوع شعاری داده شد  جای معلم درزندان نیست ..خط فقر وحقوق ما…..یک اختلاس کم بشه…….بودجه عادلانه حق مسلم ماست.

-شعارهای پیشکسوتان و شاغلها در هم آمیخته بود، از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازی حقوق پیشکسوتان و شاغلها گرفته تا اصلاح سیستم بیمار آ.پ و آزادی معلم‌های زندانی و بازگشت به کار معلم از خود گذشته جناب بداقی …

-امروز اتحاد فرهنگیان پیشکسوت و شاغل به زیباترین شکل خود به منصه ظهور نشست و باز هم نشان از همبستگی فرهنگیان داشت .

-توماردرخواست بازگشت جناب بداغی به مدرسه توسط حاضرین امضا شد ..

-خوب بود وعالی وهماهنگی بین همه بود قطعنامه پایانی هم درمورد بودجه آموزش وپرورش وبازسازی مدارس حتی وضعیت حقوق بازنشستگان دریکی ازبندهای آن آمده بود وباسرودزیبای ای ایران وهم خوانی حاضرین تجمع به پایان رسید اما……..

در قبل ازتجمع وخیلی جلوتر ازاین حرکت زیبا …گروهی مخالفت کردند وحتی یکنفر گفت آقاخط مشی تجمع ۱۳ از تلویزیون منافقین اعلام شده ….دیگری گفت گویا خیلی امنیتی خواهد شد ودیگری داد زد آقا شورای هماهنگی مانع ازحضور غیر فرهنگیان خواهد شد ودیگری خواستار تجمعی درجایی دیگر شد تا این تجمع را کمرنگ کند تا به قشر فرهیخته بازنشسته آسیبی نرسد درگوشه ای دیگر یکی نجواکنان میگفت ما دیگر بازنشسته ایم وجز معلمان نیستیم مارا چه به روز جهانی معلم ودوستی توخصوصی نوشت بااین حمایت مارا بیچاره کردین وجالب تر اینجاست صدای یکی پیچید مگر امروز روز معلمه !!!!!!!

-اما نه خط مشی بیگانه بود ونه بگیر وببند ونه خبری ازامنیتی شدن وغیر فرهنگی ها هم بودند چون دردمشترک بودوپیشکسوتان بیشتر از شاغلین فرهنگی بودند واصلا بیچارگی ودرماندگی تو بازنشسته ها نبود ……نگاهی کنجکاوانه کردم اونی که داد امنیتی شدن را میزد وازرسانه بیگانه میگفت کنار بنرها عکس یادگاری میگرفت.

-بابارش باران پاییزی تمام آلودگیهای طبیعت ازبین رفت ولطافت خاصی به این تجمع داده شد .

زمستان تموم میشه اما روسیاهیش واسه ذغال میمونه .

خسته نباشید همراهان تجمع ۱۳ مهرروز جهانی معلم مبارک همه معلمهای جدید وقدیم

درود و هزاران درود بر همت و شرفتان

منبع:کانال تلگرام پیشکسوتان

*آغاز تجمع متحدانه و پرشکوه معلمان و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل سازمان برنامه + گزارش تصویری

اتحادیه آزاد کارگران ایران: از ساعت ده صبح امروز 13 مهر ماه  به مناسبت 5 اکتبر روز جهانی معلم، معلمان و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل سازمان برنامه دست به تجمع زده اند. هر لحظه بر تعداد تجمع کنندگان افزوده میشود و شعار معلم زندانی آزاد باید گردد بطور مرتب تکرار میشود – برای دریافت لحظه به لحظه گزارش صوتی و تصویری این تجمع پرشکوه به صفحه تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://telegram.me/ettehad

گزارش تصویری اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع متحدانه معلمان و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل سازمان برنامه:

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=6418

*تجمع معلمان در روز جهانی معلم/«تخصیص بودجه عادلانه» زیربنای مطالبات است

در تجمع معلمان که به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور برگزار شده، در تهران بیش از پانصد نفر شرکت کرده‌اند؛ در استان‌های مختلف نیز این تجمع با حضور معلمان شکل گرفته‌است. معلمان، چه شاغل و چه بازنشسته، خواستار این هستند که مسئولان به مطالباتشان رسیدگی کنند.

براساس گزارش منتشره، «آموزش آزادانه راهی برای توانمندسازی معلمان»، شعار روز جهانیِ معلم امسال است؛ هر ساله پنجم اکتبر برابر با سیزدهم مهر، روز جهانی معلم است؛ روزی که معلمان سراسر جهان به مطالبات و نیازهای خود و دانش آموزانشان می‌اندیشند و راهی پیدا می‌کنند تا این مطالبات را به گوش مسئولان برسانند.

امروز (سیزدهم مهر) معلمان شاغل و بازنشسته در تهران و شهرستان‌ها تجمع برگزار کردند. معلمان استان تهران و استان البرز از ساعت ده صبح مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده‌اند؛ معلمان سایر استانها نیز مقابل ادارات آموزش و پرورش جمع شدند.

در این تجمع که به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور برگزار شده، در تهران حدود پانصد نفر شرکت کرده‌اند؛ در استانهای مختلف نیز تجمعاتی با حضور معلمان شکل گرفته‌است. معلمان، چه شاغل و چه بازنشسته، خواستار این هستند که در روز جهانی معلم، مسئولان صدای آنها را بشنوند و به مطالباتشان رسیدگی کنند.

در این تجمعات، معلمان پلاکاردها و پوسترهایی در دست دارند که روی آنها از خواسته‌ها و مطالباتشان نوشته‌اند.

مطالبات صنفی معلمان، طیف گسترده‌ای دارد؛ از درخواست افزایش بودجه آموزشی و ارتقای سطح معیشتی معلمان گرفته تا بهبود سطح کیفی آموزش و رسیدگی به وضعیت مدارس مناطق محروم. در این میان، معلمان غیررسمی، که شامل معلمان حق‌التدریس در مدارس دولتی و معلمان آزاد در مدارس غیرانتفاعی می‌شود، خواستار توجه ویژه به شرایط شغلی خود هستند.

یکی از معلمان حق‌التدریس که در تجمع امروز شرکت کرده ولی نمی‌خواهد اسمش در این گزارش بیاید؛ می‌گوید: تمام تابستان را بدون درآمد سر کردیم؛ الان هم که سال تحصیلی آغاز شده، به اندازه ساعات تدریسمان دستمزد می‌گیریم که حتی از حداقل مزد وزارت کار هم کمتر است؛ بیمه هم به تناسب همین ساعت‌ها واریز می‌شود؛ او در مورد خودش طنز تلخی به کار می‌برد و می‌گوید: به گمانم اگر 50 سالی درس بدهم،  آن وقت می‌توانم بازنشسته ‌شوم!

و اما خواسته‌های معلمان بازنشسته، از جنسی دیگر است؛ گرچه فرهنگیان بازنشسته، همانند همکاران شاغل خود دغدغه کیفیت سطح آموزش و تامین امکانات آموزش کیفی و رایگان برای همه دانش‌آموزان را دارند، در سنین کهولت و میانسالی، با مشکلات معیشتی هم دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها می‌خواهند مسئولان، به بازنشستگانی بیندیشند که سی سال تمام وظیفه آموزش و پرورش ِ فرزندان این مرزوبوم را برعهده داشته‌اند.

یکی از بازنشسته‌ها می‌گوید سی سال پای تخته سیاه بودیم ؛ خاکِ گچ خوردیم و به بچه‌های این ممکلکت درس دادیم؛ حالا نباید نگران مشکلات معیشتی و تامین هزینه‌های درمان باشیم. او می‌گوید:

معلمان بازنشسته بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند و خواهان اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و همچنین ارتقای سطح خدمات بیمه هستند.

محمد حبیبی (عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران) در ارتباط با این تجمع و خواسته‌های آن می‌گوید: بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش، آن گونه که در فراخوان شورای هماهنگی آمده است، تعریف مشخصی دارد؛ بودجه عادلانه یعنی بودجه لازم برای تامین آموزش رایگان و با کیفیت برای همه دانش‌آموزان ایرانی و همچنین تخصیص یک دستمزد عادلانه برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور.

حبیبی در ادامه، به دیگر خواسته‌های تجمع اشاره می‌کند و می‌گوید: در فراخوان این تجمع همچنین از ایجاد شرایط بهینه برای معلمان حق‌التدریس و آزاد نیز حمایت شده است و تاکید کلی بر ایجاد شرایط لازم برای فضایی است که معلمان سراسر کشور، بدون دغدغه‌های معیشتی در راستای بهبود آموزش عمومی کشور فعالیت کنند.

به گفته حبیبی، از آنجا که نهاد اصلی بودجه‌گذاری، سازمان برنامه و بودجه است، مخاطب اصلیِ این تجمع، این نهاد است و خواست معلمان، اختصاص یک بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش کشور است تا بدون دغدغه‌های معیشتی، بتوانند به آینده‌سازان این کشور خدمت کنند.

حبیبی معتقد است اگر مشکل بودجه مرتفع شود، بسیاری از مشکلاتی که این روزها گریبانگیرِ آموزش و پرورش و معلمان شده، حل خواهد شد. اما بایستی منتظر ماند و دید  آیا این اعتراضات، رایزنی‌ها و  تجمعات می‌توانند معادله تخصیص بودجه‌های دولتی را به گونه‌ای تغییر دهند که از نارضایتی نیروی کار در بخش آموزش تا حد قابل توجهی کاسته شود؟ آیا روزی فراخواهد رسید که عدالت در پرداخت دستمزد معلمان آزاد و حق‌التدریس رعایت شود؟ که مدارسِ غیراستاندارد کشور  بازسازی شود و دیگر خبری از کلاس‌هایِ درسى کپری و حصیری نباشد؟ روزی که فرهنگیان سالمند، برای بیان خواسته‌هایشان مجبور نباشند به خیابان‌ها بیایند.

*تجمع اعتراضی فرهنگیان درتبریز

صبح امروز13مهر، معلمان بازنشسته تبریز در اعتراض به تاخیر در پرداخت معوقات، تبعیض در پرداختی بازنشستگان آموزش پرورش با دیگر ارگان‌‌ها، مشکلات معیشتی و سلامت معلمان بازنشسته در مقابل اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌‌شرقی تجمع کرده‌‌اند.

در این تجمع معلمان بازنشسته با در دست داشتن نوشته‌‌‌هایی با مضمون “خط فقر چهار میلیون/حقوق ما یک میلیون”، “خصوصی سازی آموزش و پرورش را متوقف کنید”، “آموزش رایگان و با کیفیت حق دانش آموزان ایرانی” به مشکلات موجود آموزش پرورش و مشکلات معیشتی معلمان اعتراض کردند.

با آغاز سال تحصیلی جدید مشکلات آموزش و پرورش مانند نبود معلم، اعتراض معلمان به شیفت‌‌های کاری و حقوق کم و افزایش ظرفیت کلاس‌‌‌ها به دلیل نبود معلم به اوج رسیده است.

*تجمع معلمان استان قزوین مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش

امروز13مهر،جمعی از معلمان و فرهنگیان استان قزوین با تجمع مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین اعتراض خود نسبت به وضع موجود را رسما اعلام کردند.

برطرف کردن مشکلات معیشتی معلمان، اعتراض به نحوه خصوصی‌سازی در آموزش پرورش و بودجه پایین و محدود این وزارتخانه مهمترین محوریت اعتصاب معلمان قزوینی در اعتراض به نابرابری‌ها بوده که همزمان با روز جهانی معلم صورت گرفته است.

این تجمع اعتراضی در حالی صورت گرفته است که شب گذشته انجمن صنفی معلمان قزوین به صورت رسمی در فراخوانی از معلمان و فرهنگیان قزوینی خواسته بود تا در این تجمع حضور یابند.

*تجمع معلمان استان کردستان

امروزپنج شنبه13مهر همزمان با روز جهانی معلم،جمعی از معلمان در شهرهای مختلف استان کردستان از جمله بانه،سقز، مریوان و…. مقابل ادارات آموزش و پرورش این شهرستان ها تجمع کردند.

در تجمع فرهنگیان شهر بانه حدود 80 نفر از معلمان از ساعت 10 صبح در مقابل ادارات آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کرده و خواستار افزایش حقوق، یکسان سازی حقوق با دیگر دستگاه ها و توجه به معیشت بازنشستگان فرهنگی شدند.

در مریوان نیز حدود 150 نفر از معلمان در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند، این معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی که حاوی شعارهای صنفی بود خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی خود شدند.

تکریم واقعی بازنشسته زمانی است که به معیشت و درمان او توجه شود، ما فرهنگیان خواهان اجرای عدالت و همسان سازی حقوق و رفع تبعیض با سایر ارگان ها هستیم، بی توجهی به آموزش و پرورش = افزایش آسیب های اجتماعی، بی توجهی به آموزش و پرورش تباهی آینده فرهنگیان و پیشرفت جامعه در گرو توجه به آموزش و پرورش است از جمله دست نوشته های معلمان در این تجمع ها بود.

این تجمع ها با قرائت بیانیه سراسری روز جهانی معلم بدون هیچ حاشیه ای به پایان رسید.

تجمع اعتراضی معلمان مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش مریوان

صبح امروز13مهر، به مناسبت روز جهانی معلم، تجمع اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته شهرستان مریوان مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد.

حاضران در این تجمع با شعارهای «خصوصی سازی را متوقف کنید» و «حق تشکل‌یابی مستقل، حق قانونی معلمان است» مهمترین مطالبات خود را ترمیم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با سایر کارکنان دولت، بهبود وضعیت معیشت معلمان، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و… عنوان کردند و خواستار رفع این مشکلات شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،در میان تجمع کنندگان علاوه بر معلمان شاغل و بازنشسته شهرستان مریوان، حضور فعالان مدنی این شهرستان نیز به چشم می خورد. در این بین شریف باجور، یکی از فعالان مدنی شناخته شده شهرستان مریوان، اظهار داشت: روز جهانی معلم بسیار حائز اهمیت است چراکه آموزش و پرورش، یکی از ارکان اصلی و پایه‌ای جامعه سالم و موفق است. وی افزود: متاسفانه وضعیت آموزش و پروش نابسامان و نامناسب است به همین دلیل وظیفه خود می‌دانیم به عنوان عضوی از اجتماع به حمایت و پشتیبانی از درخواست‌های منطقی و برحق قشر زحمت‌کش معلمان بپردازیم و خواستاریم در مسائل مربوط به معلمان و مطالبات آنان سنجیده‌تر عمل شود.

*تجمع اعتراضی فرهنگیان ممسنی نسبت به وضعیت معشیتی

صبح امروز در روز جهانی معلم که البته در تقویم کشورمان ثبت نشده است تعدادی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته شهرستان ممسنی در اعتراض به وضعیت معیشتیشان مقابل آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از حاضرین در این تجمع مهمترین خواسته های تجمع کنندگان را اینطور بیان کرد :

۱-عدالت در تقسیم بودجه   2 بیمه کارآمد      3. نگاه مصرفی به آموزش و پرورش برداشته شود

۴- آزادی زندانیان صنفی معلمان   5-بکارگیری یکی از فرزندان فرهنگیان بازنشسته بجای والدین فرهنگی

۶- همسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان و بازنشستگان با سایر کارکنان دولت

۷-تاسیس بانک اختصاصی فرهنگیان  8- وضعیت معیشتی در شان معلم

*معلمان بازنشسته خراسان شمالی مقابل آموزش و پرورش استان تجمع کردند

امروز13مهر،معلمان بازنشسته و جمعی از فرهنگیان خراسان شمالی به دلیل عدم اجرای طرح همسان‌سازی حقوق‌ها  مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،تعداد معلمان تجمع کننده مقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی به بیش از 150 نفر می‌رسید و پلاکاردهایی با عناوینی هم‌چون برقراری عدالت بودجه‌ای٬ توجه به بازنشستگان آموزش و پرورش٬ همسان‌سازی حقوق با معلمان شاغل و برقراری عدالت آموزشی در دست تجمع کنندگان دیده می‌شد.

نماینده تجمع‌کنندگان و شورای صنفی معلمان استان خراسان شمالی در این تجمع با ارائه مطالبی پیرامون عدم رعایت پرداخت یکسان و همسان‌سازی حقوق‌ها در آموزش و پرورش اظهار داشت: مدت زیادی است که طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با معلمان شاغل مطرح شده است اما تاکنون خبری از این همسان‌سازی نیست.

وی با تشریح مطالبات معلمان از آموزش و پرورش تأکید کرد: تامین معیشت معلمان بازنشسته٬ برقراری عدالت آموزشی٬ حذف نگاه خصوصی‌سازی به آموزش و پرورش٬ برقراری قانون خدمات اداری برای معلمان و تسویه بدهکاری‌های دولت نسبت به آموزش و پرورش٬ مهم‌ترین درخواست‌های معلمان تجمع کننده است.

نماینده شورای صنفی معلمان با بیان اینکه حقوق دریافتی برخی از بازنشستگان کمتر از یک میلیون و 200 هزار تومن است تصریح کرد: چگونه یک بازنشسته با اولاد و عائله توانایی تامین معیشت زندگی خود را با این حقوق کم دارد؟ از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم٬ در بودجه تخصیص یافته به آموزش و پرورش برای سال 97 تجدید نظر جدی کنند٬ چرا که ادامه مسیر آموزشی با وضعیت فعلی بسیار سخت است.

 

وی تصریح کرد: این تجمع همزمان با روز جهانی معلم و به صورت کشوری و کاملاً آرام و قانونی است و خواسته‌های معلمان موضوع جدیدی نیست اما درخواست می‌کنیم دولت نگاه ویژه‌ای به این بخش داشته باشد.

در پایان این تجمع قطعنامه‌ای در چند بند قرائت شد. برقراری بودجه عادلانه برای ساختن مدارس نو و برچیده شدن مدارس کپری و خشتی و گلی٬ تامین معیشت معلمان بازنشسته٬ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با معلمان و کادر اداری٬ تسویه بدهکاری‌های دولت به آموزش و پرورش٬ تامین بودجه عادلانه برای بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد٬ تصحیح نگاه نادرست به مقوله آموزش و پرورش در بودجه نویسی و تصحیح نگاه خصوصی سازی به آموزش و پرورش از مهم‌ترین بندهای این قطعنامه بود.

نکته جالب توجه در این قطعنامه٬ در چند بند پایانی آن بود. معلمان تجمع‌کننده از دولت خواسته‌اند نگاه‌های امنیتی به مقوله آموزش و پرورش را بر اساس قول‌های «انتخاباتی» کاهش دهند و با معلمان تجمع‌کننده برخورد امنیتی صورت نگیرد.

*تجمع معلمان  در مشهد   

امروز13مهر،تجمع معلمان و فرهنگیان بازنشسته برای پیگیری خواسته هایشان در روز جهانی معلم مقابل اداره کل آموزش پرورش  خراسان رضوی برگزار شد.

*تجمع فرهنگیان استان یزد

صبح امروزپنج شنبه13مهر،جمعی از فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش یزد مقابل اداره کل اموزش و پرورش استان،تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان برخورداری از بیمه کامل و جامع خدمات درمانی، اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای قانون نظام هماهنگ حقوق پیشکسوتان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان را مورد تاکید قرار دادند.

*تجمع فرهنگیان استان بوشهر

امروزپنج شنبه13مهر روز جهانی معلم، همزمان با سراسر کشورجمعی از فرهنگیان شاغل وبازنشسته استان بوشهر  مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع و خواستار رسیدگی و بهبود وضعیت معیشتی خود و بازنشستگان فرهنگی شدند.

براساس گزارش منتشره،در این تجمع سراسری شماری از فرهنگیان و پیشکسوتان فرهنگی استان از ساعت 10 صبح روز پنجشنبه تا 11:30 در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر تجمع و خواستار افزایش حقوق، یکسان سازی حقوق معلمان با دیگر دستگاههای اجرایی و توجه به معیشت بازنشستگان فرهنگی شدند.

‘تکریم واقعی بازنشسته زمانی است که به معیشت و درمان او توجه شود’، ‘ما فرهنگیان خواهان اجرای عدالت و همسان سازی حقوق و رفع تبعیض با سایر ارگانها می باشیم’، ‘بی توجهی به آموزش و پرورش افزایش آسیبهای اجتماعی’، ‘بی توجهی به آموزش و پرورش تباهی آینده فرهنگیان’ و ‘پیشرفت جامعه در گرو توجه به آموزش و پرورش است’ از جمله دست نوشته های فرهنگیان بوشهری بود.

این تجمع با خواندن بیانیه سراسری روز جهانی معلم بدون هیچ گونه مسئله حاشیه ای در بوشهر به پایان رسید.

*تجمع اعتراضی معلمان استان فارس در شیراز/ تشییع نمادین تابوت آموزش و پرورش رایگان!

امروز13مهر همزمان با ۱۳ مهرماه (۵ اکتبر) روز جهانی معلم، ده‌ها نفر از معلمان استان فارس نیز با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی نسبت به وضعیت معلمان جلوی اداره‌کل آموزش و پرورش این استان گرد هم آمدند.

 

به گزارش یک منبع خبری محلی،مشکلات حقوقی و معیشتی، وضعیت بیمه‌ها و کمبود امکانات و مزایای رفاهی فرهنگیان از جمله موضوعات مورد اعتراض معلمان شاغل و بازنشسته‌ی حاضر در این تجمع بود.

فرهنگیان شیراز با تشیع نمادین «آموزش و پرورش رایگان» اعتراض خود را نسبت به وضعیت آموزش و پرورش در کشور، اعلام داشتند.

*……………..

*پنجم اکتبر(13 مهر) روز جهانی معلم گرامی باد

معلم و معلمی و آموزش و پرورش نیاز همیشگی جامعه بشری بوده است. به همین اعتبار ، آموزگاران از دیر باز در همه ی جوامع و نیز در ایران مورد احترام و ستایش بوده اند.

جوامع مدرن دیرگاهی است  برای  آموزش همگانی و تربیت و تامین زندگی آموزگاران و نیز  هزینه های این امر مهم  که خود پیش نیاز رشد و توسعه ی جامعه است ، اعتبار و بودجه ی کافی اختصاص داده اند.

در ایران ما اما ، بودجه ی سرانه ی اختصاص داده شده به امرآموزش و پرورش در مقایسه با دیگر وزارتخانه ها بسیار پایین تر است. روند کمی اختصاص این بودجه در دهه های گذشته به گونه ای بوده است که نه تنها آموزش رایگان که در قانون اساسی بر آن تاکید شده به فراموشی سپرده می شود ، بلکه هر روز هزینه ی بیشتری بر خانواده ها تحمیل می گردد.

در پی این روند ، حقوق و مزایای دریافتی کادر آموزشی و به ویژه معلمان ، در مقایسه با سایر کارکنان همتراز  در دیگر وزارتخانه ها ، رفته رفته در سطح پایین تری قرار گرفته است.

آموزگاران فعال صنفی در دو دهه ی گذشته پیگیرانه و قاطع در راستای تغییر و اصلاح  این وضعیت نادرست ،  کوشش و تلاش بسیاری به کار برده اند ، ولی متاسفانه کمتر موفقیتی حاصل شده است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران با گرامی داشت  روز جهانی معلم   به تمامی آموزگاران راستین این سرزمین تبریک گفته و خاطر نشان می کند ، از آنجا که آموزگاران ،کارکنان و مزد بگیران حوزه فرهنگ و آموزش هستند و بخش مهمی از جامعه ی کارگران و مزد بگیرانی به شمار می آیند که اینک برای بهبود شرایط خویش و در پی آن بهبود شرایط آموزش و پرورش فرزندان این سرزمین تلاش و مبارزه می کنند، از این رو انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران ، از  تلاش و کوشش خستگی ناپذیر آموزگاران ارجمند  برای بهبود وضعیت آموزش و آموزگاران پشتیبانی می نماید.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران

13 مهر ماه 1396 / پنجم اکتبر

*روزی که روز معلم است!

۵ اکتبر که امسال با ۱۳ مهر مصادف شده است، روز معلم است. روز جهانی معلم. روز بزرگداشت جایگاه معلم. جایگاهی که از آن آموزش و پرسشگری بر می خیزد. آری؛ آموزشِ پرسشگری که گردونه ی دانش را به پیش می برد. وظیفه ی معلم – آن گونه که تبلیغ می شود- تلقین دانایی نیست، بلکه ایجاد کردنِ شرایط و فرصتی است تا دانش آموزان بتوانند فکر کردن و پرسیدن را تمرین کنند و بیاموزند. بیشترین ارزش در آموزشِ تفکر و چگونه پرسیدن است.

امروزه آموزش از معلومات و محفوظات عبور کرده و به مرحله ی حساس و اساسی تولیدِ دانش و برانگیختن انسان به پرسشگری رسیده است. به سخنی روشن تر؛ معلم کمک می کند تا دانش آموزان خوب بیندیشند و خوب سوال کنند. کارِ معلم اساسا همین است، نه تکرارِ چیزهایی که سال هاست کشف و اختراع شده اند.

۵ اکتبر( ۱۳ مهر)  روز معلم، یادآوری این کارِ بسیار مهم و حیاتی در زندگی انسان امروز است.

از جهانی بودنِ روز معلم، علاوه بر این که دغدغه ی انسان امروز را که همانا آموختن برای زیستن است، به ما یادآوری می کند، بلکه همبستگی معلمان جهان- این کارگران و زحمتکشانِ اردوی دانش – را نیز با خود دارد.

در کشور ما، معلمان درگیر مناسباتی هستند که تمام عرصه های زندگی را به سمت کالا و سود پیش می برد.

خدمات آموزشی در ایران امروز، به تناسب برخورداری مردم از زندگی، تعریف شده است. یعنی اکثریت خانواده ها از حق تحصیل رایگان – چنان که در قانون اساسی پیش بینی شده است- محرومند. فقط طبقات دارا و وابستگان به نهاد های قدرت و ثروت به خدمات و امکانات ممتاز و مناسب آموزشی دسترسی دارند.

سهم بسیاری از کودکان و نوجوانان از آموزش و پرورش، شهریه های کمرشکن، تبعیض، مدرسه های فرسوده و غیر ایمن، کلاس های کپری و کانکسی، کلاس های آغلی و ترک تحصیل است.

روز جهانی معلم در ایران، روز معلمانی است که مجبورند برای زنده ماندن، به کارهای غیرفرهنگی بپردازند. روز معلمانی است که پرداخت حقوق اندک شان ماه ها و گاه سال ها به تعویق می افتد. روز معلمانی است که بیمه ی درمانی و خدمات پزشکیِ اطمینان بخشی ندارند. روز معلمانی است که برای احقاق حقوق شان دست به ایجاد تشکل های صنفی زده اند تا به تبعیض ها و دستبردها به صندوق فرهنگیان اعتراض کنند ولی اعضای تشکل صنفی معلمان ( اسماعیل عبدی- محمود بهشتی لنگرودی- محسن عمرانی – باغانی و دیگران) به اتهام واهی اقدام علیه امنیت ملی و نظیر این، بازداشت و محکوم به حبس های درازمدت می شوند.

روز جهانی معلم در ایران، روز  دکتر خانعلی ها، نجات الهی ها، فرزاد کمانگرها، عبدی ها، بهشتی لنگرودی ها، عمرانی ها و زنان و مردانی است جان و جوانی شان را برای آزاد اندیشیدن و داشتن زندگی شایسته ی انسانی فدا کرده اند و فدا می کنند.

روز معلم، روز پیروزی دانایی بر نادانی، روز غلبه ی پرسش و اعتراض بر سکوت و روز برتری صلح و آشتی بر کینه و دشمنی و در یک کلام؛ روز زندگی است.

ما کارگران و مزدبگیرانِ متشکل در کمیته ی پیگیری ایجاد تشکل های کارگری، ۱۳ مهر( ۵ اکتبر) روز جهانی معلم را به معلمان، دانش آموزان، بازنشستگان و همه ی مردم شریف و آگاه شادباش می گوییم و دوشادوش معلمان و بازنشستگان، در تجمع ۱۳ مهر که در تهران و استان های کشور برگزار می شود، شرکت کرده و عموم مردم را به همراهی و شرکت در این تجمع سراسری دعوت می کنیم.

فرخنده باد روز جهانی معلم.

پیوسته باد همبستگی معلمان و کارگران و زحمتکشان.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

۱۲ مهر ۱۳۹۶

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان بهبهان در اعتراض به عدم افزایش حقوق

کارگران کارخانه سیمان بهبهان ازروزدهم مهرماه دراعتراض به عدم افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران دلیل اعتصابات  و اعتراض خود را افزایش نیافتن حقوق ماهیانه خود اعلام  وافزودند این اعتصاب و اعتراض تا زمان افزایش حقوق به مبلغ مورد نظر کارگران ادامه خواهد داشت .

نامه سرگشاده کارگران کارخانه توسعه صنعت آذربایجان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

جمعی از کارگران کارخانه شرکت توسعه صنعت آذربایجان طی نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان دولتی اعتراضشان را نسبت به نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

رسانه ای کردند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد، در این نامه که از سوی ۴۴ کارگر شرکت توسعه صنعت آذربایجان  (کمباین سازی ) نوشته شده آمده است:  باتوجه به  اینکه این کارخانه ظرفیت اشتغال دست کم ۵۰۰ کارگر را دارد ، خواستار اقدامی فوری برای رفع مشکلات موجود هستیم.

نویسندگان این نامه با یاد آوری اینکه در سنوات گذشته مجموعه‌ای از مشکلات باعث شده است تا این واحد صنعتی به بهانه غیر اقتصادی بودن توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشته باشد، افزوده‌اند: در حال حاضر شرایط تولید در این کارخانه مهم صنعتی بسیار نامناسب و بحرانی است و در صورت بی‌توجهی به مشکلات به زودی شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران خواهیم بود.

به گفته کارگران، در حال حاضر استمرار شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۴۴ کارگری است که در کارخانه کار می‌کنند و به همین دلیل تاکنون چندین مرتبه از مسئولان مربوطه خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان در این نامه درباره امنیت شغلی خود می‌گویند،پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل در این واحد کار می کردند اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۴۴ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.

کارگران با بیان این که مطالبات‌شان تنها محدود به دستمزدهای۲۰ ماهه اخیر نمی‌شود، افزودند: علاوه بر معوقات حقوقی، حق بیمه کارگران در چند ماه گذشته پرداخت نشده و در حال حاضر آنها در زمینه تمدید دفترچه های درمانی خود با مشکل روبرو شده اند.

در این نامه کارگران با یاد آوری به اینکه برای خروج از بحران نیاز به حمایت برای فعالیت بیشتر خطوط تولیدی از طریق عقد قراردادهای سفارش محصول داریم، افزودند: در حال حاضر با چند شرکت خارجی در حال مذاکره هستیم  ،در صورتی که حداقل یکی از این مذاکرات نهایی شود ،مشکلات مالی کارخانه تا حدودی بر طرف می‌شود.

در پایان این نامه، کارگران  درخواست مداخله و رسیدگی به مشکلات خود را مطرح کرده‌اند و گفته‌اند پس از گذشت قریب به دو سال از مشکلاتی که برای کارخانه توسعه صنعت آذربایجان ایجاد شده از شما مسئولان کشوری می‌خواهیم تا به مساله کارگران توسعه صنعت آذربایجان ورود و ما را از این وضعیت نجات دهید.

تجمع اعتراضی تاکسیرانان سمنان نسبت به واگذاری خط مسافری به شرکت خصوصی مقابل استانداری

پیش از ظهرامروز13مهر،جمع زیادی از تاکسیرانان سمنان مقابل استانداری دراعتراض به واگذاری خط مسافری به شرکت خصوصی مقابل استانداری سمنان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،علت این تجمع مقابل استانداری سمنان، واگذاری خط مسافری سمنان- مهدی‌شهر به شرکت خصوصی است که در این صورت رانندگان این خط باید کمیسیون به شرکت جدید پرداخت کنند و این رقم از کرایه آنها کسر می‌شود.

رانندگان تاکسی خط مسافری سمنان- مهدی‌شهر اگر این کمیسیون را پرداخت نکنند، جریمه خواهند شد و مجبور به زیاد کردن نرخ کرایه هستند.

مسمومیت20کارگرکشاورزی با منوکسید کربن در روستای “آغاجری” مراغه

سرپرست اورژانس کشور از مسمومیت ۲۰ کارگرکشاورزی با منوکسید کربن در روستای “آغاجری” مراغه کارگر خبرداد.

پیرحسین کولیوند گفت: ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح امروز پنجشنبه طی تماس با اورژانس ۱۱۵ مسمویت عده‌ای کارگر به نیرو‌های اورژانس اطلاع داده شد.

وی افزود: بلافاصله به منظور امدادرسانی به افرادی که دچار مسمویت شده بودند، نیرو‌های اورژانس در محل حادثه حضور پیدا کردند.

سرپرست اورژانس کشور با اشاره به مسمومیت ۲۰ کارگر در این حادثه اظهارکرد: عده‌ای کارگر که به منظور سیب چینی به روستای “آغاجری” مراغه رفته بودند در مکانی که مشغول به استراحت بودند به دلیل استنشاق مونواکسید کربن دچار مسمویت شده و مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد شده بود.

کولیوند در خصوص وضعیت افرادی که دچار مسمویت شده اند تصریح کرد: ۲۰ تن در این حادثه دچار مسمویت شده که این افراد به بیمارستان‌های بهشتی و امیرالمومین مراغه منتقل شدند.

وی تاکید کرد: از این تعداد، ۱۵ تن به صورت سرپایی معالجه و ۵ نفر اکنون به صورت بستری موقت در اورژانس حضور دارند.

جسد یکی دیگر از سرنشینان شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثرپیداشد *

صبح امروز13مهر،جسد یکی دیگر از خدمه هندی شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثر در محدوده ساحلی امین آباد رشت توسط امدادگران هلال احمر کشف شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اعلام این خبر گفت :دومین جسد از سرنشینان شناور گسپرل که جمعه هفته گذشته در دریای خزر محدوده ی حاجی بکنده غرق شده بود، دقایقی قبل در ساحل امین آباد توسط تیم جست و جو و نجات بنادر و دریانوردی پیدا شد.

وی ادامه داد: طبق شواهد دومین جسد کشف شده نیز متعلق به دومین ملوان هندی شناور گسپرل است و جسد دو ملوان دیگر تا کنون پیدا نشده است.

حسین چراغی، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان افزود: جست و جو با همکاری نیروی دریایی و هلال احمر همچنان ادامه دارد.

*پیدا شدن جسد یکی از سرنشینان شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثرپس از 5روزغرق شدن*

امروز11مهر، جسد یکی از سرنشینان شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثرپس از 5روزغرق شدن پیداشد.

براساس گزارش منتشره بنقل از به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، کشتی تجاری ارکیده ۱ که طی چند ماه گذشته در حوضچه بندرکاسپین متوقف بود، روز جمعه (۷مهر) گرفتار امواج خروشان دریا شد و بدنه آن بر اثر برخورد با موج شکن بندرکاسپین صدمه دید.

تیم امداد و نجات دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان برای کمک رسانی به محل اعزام شدند و پس از ۳ روز با کمک نیروی دریایی، این کشتی را از شرایط اضطراری و غرق شدگی خارج و به حالت پایدار و شرایط ایمن  رساندند.

در این عملیات از تجهیزات دریایی شامل دو فروند یدک کش، یک فروند کشتی ناجی و پمپ‌های دریایی بزرگ تخلیه آب و دیگر تجهیزات مورد استفاده قرار گرفت.

در این حادثه چهار ملوان که داخل کشور بودند و از روز حادثه به بعد، خبری از آنها نبود ولی در چند ساعت گذشته جسد یکی از این ملوانان که ملیتی هندی داشت در حوالی زیباکنار پیدا شد. طبق گفته مسئولان اداره کل بنادر و کشتیرانی استان گیلان از سه ملوان مفقود شده یک نفر دیگر غیرایرانی هستند.

*غرق شدن شناورصیادی شرکت آبزی اکسیر کوثربا 4سرنشین در دریای خزر

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان گیلان با بیان اینکه یک فروند شناور صیادی با 4سرنشین در منطقه “حاجی‌بکنده” غرق شد گفت: هیچ خبری از سرنشینان این شناور در دست نیست.

برپایه گزارش منتشره، سیاوش غلامی ظهر روزهفتم مهرماه در جمع خبرنگاران گفت: طبق گزارش مرکز هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان گیلان ساعاتی پیش ارتباط این مرکز با یک فروند شناور صیادی در ساحل حوزه حاجی بکنده قطع شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان گیلان خاطرنشان کرد: پس از قطع ارتباط با این شناور و با بررسی‌های انجام شده نتیجه حاکی از آن بود که شناور مذکور به‌علت شرایط جوی در دریا واژگون شده است.

غلامی با بیان طبق درخواست‌ از اطلاع از وضعیت سرنشینان این شناور گشت‌زنی نیروهای هلال احمر در سواحل بندرانزلی و محدوده مورد نظر آغاز شد گفت: با توجه به شرایط موجود به‌منظور اطلاع از وضعیت سرنشینان این شناور درخواست گشت‌زنی با بالگرد هم انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط جوی موجود در استان و بدی آب و هوا برج مراقبت به‌دلیل کاهش دید افقی اجازه پرواز بالگرد را صادر نمی‌کند تصریح کرد: خلبانان و نیروهای امدادی هلال احمر استان گیلان به‌طور آماده باش منتظر مساعد شدن شرایط جوی هستند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان گیلان با اشاره به اینکه هم اکنون به‌منظور بررسی و امدادرسانی به شناور غرق شده جلسه‌ای در فرمانداری بندرانزلی تشکیل شده است بیان کرد: شناور صیادی مذکور 4 سرنشین داشت و در حال حاضر اطلاعی از سرنشینان آن در دست نیست.

غلامی با تاکید بر اینکه گزارش‌هایی مبنی بر غرق‌شدگی این شناور پیش از ظهر امروز به جمعیت هلال احمر استان اطلاع‌‌رسانی شده است اظهار داشت: این شناور از روز گذشته به دریا اعزام شده است.

وی با اشاره به اینکه شناور مذکور از شناورهای خدماتی صیادی در حوزه پرورش ماهی در قفس متعلق به شرکت اکسیر کوثر بود تاکید کرد: این شناور در عملیات یک هفته‌ای در حال سفر دریایی به‌منظور سرکشی به قفس‌های پرورش ماهی در محدوده حاجی‌بکنده بوده است.

*شرکت آبزی اکسیر کوثرکه در تاریخ ۲۴/۱۲/۱۳۸۹ به ثبت رسیده اختصاصاً در زمینه آبزیان اعم از آبزی پروری، صید و بازرگانی فعالیت دارد.

سیزدهم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com