اخباروگزارشات کارگری14شهریور1396

admin   سپتامبر 6, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری14شهریور1396 بسته هستند

بایگانی

– مجموعه گزارشاتی درباره تجمع برای آزادی رضا شهابی مقابل مجلس

– ممانعت از بازگشت بکار38کارگرمعترض اخراجی شرکت مخابرات کرمان

– تجمع اعتراضی اهالی شهرستان بانه نسبت به کشتار کولبران برای دومین روزمتوالی!

– آغازهفتمین هفته اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)

– دومین روزاعتراض کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تهران امروز مقابل وزارت نفت

– اعتصاب کارگران کشتارگاه مرغ  بیهق سبزواردراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق برای دومین شب متوالی

– تجمع اعتراضی مربیان پیش‌دبستانی استان کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری

– تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه

– تجمع اعتراضی بازنشستگان استان گیلان مقابل ساختمان استانداری

– تجمع بازنشستگان لشکری مقابل نهاد ریاست جمهوری

– گزارشی درباره تجمع13شهریور*کارگران قراردادی و بازنشسته کارخانه پارسیلون مقابل اداره کل کار

– بیکاری کارگران رهیار گسترنوین با ماه ها حقوق معوقه  درپی تعطیلی کارخانه

اشتغال کارگران این کارخانه بدون قرارداد وحقوق پایینتر از حداقل حقوق رسمی

– عدم پرداخت7ماه حقوق کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

– درسال جاری 25کارگربراثر حوادث کاری دراستان آذربایجان شرقی جان باختند

– مصدومیت شدید یک کارگربراثرسقوط کارگر از درخت گردو در لواسان

– مصدومیت شدید سه کارگردر جاده تبریز تهران براثرسقوط از بالابر

– کشته وزخمی شدن4کارگربراثرریزش تونل سد دالکی دشتستان

مجموعه گزارشاتی درباره تجمع برای آزادی رضا شهابی مقابل مجلس

*گفتگوی رادیویی با ربابه رضایی

تا دیر نشده همسرم، رضا شهابی را آزاد کنید

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد از ۱۸ مرداد در زندان رجایی شهر در اعتصاب غذا بسر می‌برد. ربابه رضایی همسر او در حالی که گروهی از فعالان اجتماعی او را همراهی می‌کردند، صبح سه شنبه ۱۴ شهریور به بهارستان رفت تا به نمایندگان مجلس بگوبد جان همسرش در خطر است. مأموران مستقر در محل اجازه تجمع به آن‌ها ندادند و پراکنده‌شان کردند.

آخرین ملاقات ربابه رضایی با رضا شهابی روز ۸ شهریور در زندان بود که او سمت چپ بدنش بی‌حس شده بود و توان راه رفتن نداشت. پس از آن خبری منتشر شد مبنی بر این که او را برای وصل سرم به درمانگاه زندان بردند اما شهابی نپذیرفته است.

از آن روز کسی از وضعیت رضا شهابی خبر ندارد.

ربابه رضایی که تجمع امروز به ابتکار و با فراخوان او برگزار شد به رادیو زمانه گفت همسرش جرمی مرتکب نشده و دستگیری او غیرقانونی است. رضایی گفت ماموران ما را متفرق کردند و کسی از نمایندگان هم برای گفتگو با ما نیامد.

ربابه رضایی: «همسر من یک کارگر است و جرمی مرتکب نشده. تا دیر نشده آزادش کنید».

اجتماعی که امروز قرار بود مقابل مجلس برگزار شود به راهپیمایی در خیابان‌های اطراف مجلس تبدیل شد و به مترو کشیده شد. معترضان که پلاکارهایی در محکومیت دستگیری مجدد رضا شهابی در دست داشتند، از جمله شعار می‌دادند: کارگر زندانی آزاد باید گردد/ آزادی شهابی خواسته فوری ماست/ کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد.

گوش کنید:

https://soundcloud.com/radiozamaneh/leym21rcs6mk

*تجمع اعتراضی دانشجویان ورانندگان شرکت واحد و فعالین کارگری و تعدادی از معلمان درحمایت از کارگر زندانی رضا شهابی

تجمع و تظاهرات اعتراضی دانشجویان ورانندگان وکارگران شرکت واحد به همراه فعالین کارگری و معلمان امروز چهاردهم شهریورمقابل مجلس بهارستان در اعتراض به وضعیت کارگر زندانی سندیکایی رضا شهابی که امروز ۲۸روز در اعتصاب غذا در زندان رجایی شهر بسر میبرد.

این تجمع که از همان ابتدا درساعت ده صبح در مقابل مجلس توسط نیروهای مسلح مستقر در مجلس به خشنونت کشیده شد و کارگران ورانندگان شرکت واحد همراه با تعدادی از دانشجویان و فعالین کارگری و معلمان بعلت فشار متفرق کردن نیروهای امنیتی و پلیس ، در خیابان مقابل مجلس دست به راهپیمایی زدند که شعارهایی از قبیل دانشجو کارگر اتحاد اتحاد و کارگر زندانی آزاد باید گردد و کارگر دانشجو معلم اتحاد و اتحاد و اینکه شهابی آزاد نشه این وضع ادامه دارد سر میدادند وتعدادی از مردم هم تظاهر کنندگان را حمایت و همراهی میکردند ،تظاهرکنندها همنان تا داخل مترو شعار میداند ودر آخر اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد از حمایت دانشجویان و دیگر فعالین کارگری و معلمان تشکر کردند و اعلام کردند که این اتحاد بین کارگران و دانشجویان و دیگر فعالین باید ادامه یپدا کند تا با یکصدایی بتوانیم به مطالبات بحق مان برسیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*گزارشی از تجمع امروز در اعتراض به زندانی کردن رضا شهابی

بر اساس گزارش دریافتی صبح امروز جمعی از کارگران اتوبوسرانی واحد تهران به همراه شمار زیادی از دیگر کارگران، دانشجوبان و بازنشستگان،در اعتراض به زندانی کردن رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای واحد در مقابل مجلس تجمع کردند.

از همان ابتدای تجمع، نیروهای انتظامی می خواستند از ادامه این حرکت اعتراضی در مقابل مجلس جلوگیری کنند و می گفتند که امروز نمایندگان نیستند و باید بروید. اما شرکت کنندگان، متحدانه ایستادند و مقاومت کردند و چند بار می خواستند که شرکت کنندگان از جمله دانشجویان را دستگیر کنند که حاضرین مانع شدند و آنها را از دست مامورین بیرون می کشیدند.

اما وقتی که نیروهای انتظامی مانع از تجمع در مقابل مجلس شدند، در ادامه تجمع کنندگان به سمت مترو راهپیمایی کردند که مامورین با فشار، مانع می شدند. تجمع کنندگان با شعارهای ”  کارگر زندانی آزاد باید گردد” و ” آزادی شهابی خواسته ماست “می خواستند به سمت سازمان برنامه و بودجه بروند که از حرکت آنها نیز جلوگیری کردند.

درگیری باعث شد که تجمع به سمت پیاده رو کشیده شود و مامورین حاضرین را ایزوله کردند و درگیری و کشمکش بین آنها و مامورین پیش آمد که در حین این تنش ها، شعارها ادامه پیدا کرد: کارگر زندانی آزاد باید گردد – کارگر، معلم اتحاد – کارگر، دانشجو اتحاد – کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد – آزادی شهابی خواسته فوری ماست و… در ادامه تجمع کنندگان را ناچار کردند که وارد مترو بشوند که در آنجا هم شعارها ادامه داشت و توجه جمعیت حاضر به آنها جلب شده بود.

این تجمع که در حمایت از آزادی رضا شهابی برگزار گردید، تجمعی مسالمت آمیز بود که برخورد خشن نیروی انتظامی باعث درگیری شد و آنها با حمله به تجمع کنندگان، پلاکاردها را از دست جمعیت می گرفتند و پاره می کردند. حتی یک کارگر اغذیه فروشی که  در حال فیلم گرفتن بود، توسط مامورین ضرب و شتم شد و دوربین اش را توقیف کردند. این تجمع حدود یک ساعت ادامه داشت و معترضین مانع از دستگیری شرکت کنندگان توسط مامورین شدند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 14 شهریور 1396

درهمین رابطه:

فراخوان به تجمع برای حمایت از فعالین کارگری وسیاسی اعتصابی و همچنین گرامیداشت یاد قتل عام شدگان سال 67 .

اعتصاب غذای رضا شھابی  در زندان گوهر دشت وزندانیان سیاسی زندان رجایی شھر در اعتراض به شرایط سرکوب ،خفقان ونبود ابتدایی ترین امکانات زندگی در زندان های دهشت انگیز جمهوری اسلامی !

اعدامهای دسته جمعی زندانیان  سیاسی دهه 60 که اوج آن تابستان سال 67 بود !نمایش وحشیگری و درنده خویی کل حاکمیت جمهوری سرمایه داران غارتگر ونو کیسه  اسلامی در ایران بود .

جهت همراهی ودفاع از رفقای دربندمان :فعالین کارگری،معلمین زحمتکش ،فعالین اگاه سیاسی  همچنین افشای مداوم جنایات رژیم اسلامی در سالروز کشتار زندانیان سیاسی همراه با تشکلات سیاسی دیگر در شهر برن سوییس یک حرکت اعتراضی وافشاگرانه برگزار میکنیم.

از کلیه دوستان عزیز درخواست داریم هر چه گسترده تر در این تجمع اعتراضی شرکت نمایند و با زندانیان سیاسی که در بدترین شرایط آگاهانه توسط سرکوبگران جمهوری اسلامی به مرگ نزدیک میشوند  اعلام همبستگی نماییم.

نگذاریم  جنایات رژیم جمهوری اسلامی و خون به ناحق ریخته شده یارانمان به فراموشی سپرده شود !

نگذاریم فعالین و پیشروان جنبش کارگری و سیاسی در زندان به قتل برسند!

جمهوری اسلامی ایران در تداوم قتل عامهای زندانیان سیاسی واجتمایی اینبار آگاهانه و بدون هزینه قصد نابودی عزیزان ما را دارد !نگذاریم رژیم اسلامی به آرزوی شوم خود برسد!

مکان :  Waisenhausplatz شهر برن

زمان : شنبه 16 سپتامبر از ساعت 14 الی 16

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران – سوییس

ممانعت از بازگشت بکار38کارگرمعترض اخراجی شرکت مخابرات کرمان

شرکت مخابرات استان کرمان از بازگشت بکار38کارگرمعترضی که اوایل بهمن ماه سال گذشته که بدلیل عدم امضای قرارداد غیرقانونی وپیگیری اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از کار اخراج شدند،علیرغم صدورحکم بازگشت بکارشان از طرف هیئت‌های حل اختلاف اداره کاراستان،ممانعت می کند.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،نماینده این کارگران می‌گوید از آنجا که حاضر به امضای قرارداد غیرقانونی نبودیم و پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شده بودیم، از کار بیکارمان کردند.

حالا بعد از چند ماه دوندگی و شکایت بابت بازگشت به کار، هیات حل اختلاف کرمان حکم به بازگشت به کار این کارگران داده است.

این کارگران که طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری (شرکت خدمات اول) بودند، در هفته گذشته بارها به شرکت مخابرات استان کرمان مراجعه کردند؛ ولی با وجود اینکه حکم اداره کار مبنی بر بازگشت به کار را در دست دارند، نتوانسته‌اند به سر کار بازگردند.

نماینده این 38 نفر می‌گوید: به این بهانه که شرکت پیمانکاری فوق‌الذکر دیگر در استان کرمان فعالیت ندارد، ما را داخل اداره مخابرات راه ندادند؛ در حالیکه طبق حکم حل اختلاف از آنجا که شرکت فوق در سراسر ایران فعال است و ما هم کارگر دائمیِ طرف قرارداد آن شرکت هستیم، بایستی به سر کار بازگردیم.

این کارگر از مراجعات مکرر خود و همکارانش در طول هفته گذشته به شرکت مخابرات استان کرمان خبر می‌دهد و می‌گوید: به نظر می‌رسد مسئولان مخابرات قصد دارند قانون را دور بزنند و حکم اداره کار را نپذیرند؛ پس از اینکه ما را به داخل شرکت مخابرات راه ندادند، به مراجع قضایی مراجعه کرده و آنها در محل حاضر شدند؛ ما همه‌‌ی از سر بازکردن‌های مخابرات را با حضور ماموران قضایی صورتجلسه کردیم و قصد داریم دوباره به اداره کار بازگردیم و دنبال احقاق حق خود باشیم.

این 38 نفر که دارای مدارک دانشگاهی و سابقه کار در مخابرات هستند، از ابتدای سال جاری تاکنون بیکار بوده‌اند و با کش و قوس فراوان بازگشت به کار خود را پیگیری کرده‌اند، اما به نظر می رسد حکم اداره کار نیز نتوانسته مشکل آنها را حل کند.

تجمع اعتراضی اهالی شهرستان بانه نسبت به کشتار کولبران برای دومین روزمتوالی!

امروزسه شنبه14شهریوربرای دومین روزمتوالی، اهالی شهرستان بانه دراعتراض به کشتار کولبران مقابل فرمانداری تجمع کردند.مغازه داران وکسبه این شهرستان با پایین کشیدن کرکره مغازه هایشان دست به اعتصاب زدند وبه تجمع اعتراضی پیوستند.

به گزارش منابع خبری محلی،تجمع کنندگان خواستارتوقف تیراندازی به کولبران، شناسایی عاملین جنایت ومجازاتشان وعزل فرمانداری بانه شدند.

بنابهمین گزارشات، نیروهای گارد ویژه بسوی تجمع کنندگان گاز اشک آورشلیک کردند وتجمع کنندگان در برابرشان مقاومت کردند وشعار سردادند.

گزارش های حاکی از امنیتی- نظامی شدن شهروبازداشت تعدادی از معترضان می باشد.

براساس آخرین گزارشات اسامی سه نفر از بازداشت شدگان بقرار کوردو حسین‌پور،جلال ساوان واحمد شفیعی رسانه ای شده است.

درهمین رابطه:

تجمعات اعتراضی اهالی شهرستان بانه نسبت به کشتار کولبران مقابل بیمارستان صلاح الدین ایوبی و فرمانداری

امروز13شهریورماه،جمعی از اهالی شهرستان بانه پس از اطلاع از کشته شدن دو کولبر در منطقه مرزی «هنگه زال» بانه براثرتیراندازی نیروهای نظامی،دراعتراض به کشتارکولبران مقابل بیمارستان صلاح الدین ایوبی و فرمانداری تجمع کردند وخواستارشناسایی عاملین جنایت ومجازاتشان شدند.

به گزارش منابع خبری محلی،سحرگاه امروز دوشنبه سیزدهم شهریورماه، دو کولبر بنام های حیدر فرجی 21ساله اهل روستای شه شه و قادر بهرامی45ساله اهل روستای وزمله براثرتیراندازی نیروهای نظامی در مرز بانه،حوالی روستای هنگ ژال، جانشان را ازدست دادند.

خانواده این دوکولبر وجمعی از اهالی شهر بانه در اعتراض به کشته شدن دو کولبر مقابل بیمارستان صلاح الدین ایوبی و فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت کولبران و پیگیری کشته شدن آنها شدند.

آغازهفتمین هفته اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)

امروزسه شنبه14شهریورماه، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون) هفمین هفته اعتصابشان را دراعتراض  به عدم پرداخت یکسال حقوقشان آغازکردند.

دورجدید اعتصاب و تجمعات اعتراضی این کارگران از سوم مردادماه سال جاری شروع شده است.

امروزبرای باری دیگرشهرام شاهین‌زاده در خصوص آخرین روند اجرای پروژه قطار شهری اهوازگفت: در حال حاضر پروژه تقریبا نیمه تعطیل است و با کندی بسیار بالا حرکت می‌کند. متأسفانه به علت اعتصابات اخیر کارگران این پروژه، تقریبا پروژه قطار شهری اهواز راکد است.

وی ادامه داد: با پرداخت حقوق تقریبا دو ماه کارگران کیسون، این اعتصابات و اعتراضات با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، بسیار کمرنگ شده است اما هنوز هم این کارگران نسبت به نحوه پرداخت حقوق‌ها اعتراض دارند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز افزود: پیمانکار این پروژه به دنبال تأمین وجوه برای پرداخت حقوق کارگران از طریق دیگر منابع مالی است که در اختیار دارد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز با تاکید بر اینکه گزینه اولویت نخست ما خلع ید پیمانکار این پروژه نیست، بیان کرد: ما سعی داریم مسائل و مشکلات پروژه قطار شهری را حل کنیم.

دومین روزاعتراض کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تهران امروز مقابل وزارت نفت

امروز14شهریورماه، کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای دومین روز متوالی به اعتراضشان درتهران نسبت به تحمیل قرارداد پیمانکاری بجای قرارداد مستقیم ادامه دادند ومقابل وزارت نفت تجمع کردند.

این کارگران روز گذشته مقابل مجلس تجمع اعتراضی در همین رابطه برپا کرده بودند:

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس نسبت به تحمیل قرارداد پیمانکاری بجای قرارداد مستقیم!

صبح امروزدوشنبه13شهریورماه، کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ادامه اعتراضشان نسبت به تحمیل قرارداد پیمانکاری بجای قرارداد مستقیم،به تهران سفر کرده ومقابل مجلس تجمع کردند.

این کارگران پیش ازاین درروزهای یازدهم شهریورماه وبیست ونهم مرداد ماه با تجمع مقابل اداره کل کار واستانداری هرمزگان اعتراضشان رادرهمین رابطه بنمایش گذاشته بودند.

براساس گزارشات منتشره،حدود100نفراز کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس، با وجود آنکه هنوز قرارداد کاریشان باتمام نرسیده،از روز شنبه هفته جاری منع ورود به محل کارشان شدند وپس از مراجعه به اداره کار ، استانداری و دیگر نهادهای محلی، امروز مقابل مجلس تجمع کردند.

یکی از این کارگران معترض گفت: « روز جمعه در حالی که در خوابگاه در حال استراحت بودیم، فردی با تک تک ما تماس گرفت، خود را از نیروهای حراست پالایشگاه معرفی کرد و اعلام کرد که “همین امروز باید به شرکت پیمانکار مراجعه کرده و اقدام به امضای قرارداد با پیمانکار کنید، در غیر این صورت از فردا جلوی ورود شما به محل کارتان در پالایشگاه گرفته خواهد شد.”

از آنجایی که منطق حکم می کرد با یک تماس از سوی یک فرد مجهول الهویه،اقدامی آن هم در روز تعطیل جمعه و عید قربان انجام ندهیم، صبح روز شنبه مثل روزهای گذشته برای ورود به محل کارمان به درب اصلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس مراجعه کردیم اما در کمال ناباوری از ورود ما به محوطه پالایشگاه جلوگیری شد.»

یکی دیگر از این تجمع کنندگان گفت: « ما تا تاریخ 31 شهریورماه سال جاری قرارداد کاری با پالایشگاه داریم و در حالی که هنوز زمان قرارداد ما به سر نرسیده از ورود ما جلوگیری شده است. به اداره کار استان مراجعه کرده و شکایتی تنظیم کردیم اما امیدی به رسیدگی به این شکایت نداریم. به همین دلیل امروز جلوی مجلس تجمع کرده ایم.

وی افزود: ما توسط آزمون استخدامی سال 92 جذب این شرکت شده ایم و پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره آموزشی و آزمایشی و گرفتن تأییدیه های لازم از مدیرعامل وقت شرکت نفت ستاره خلیج فارس، امروز می بایست قراردادهای استخدام رسمی با این شرکت امضا کنیم، نه تنها این کار صورت نگرفته بلکه از ورود ما هم به محل کارمان جلوگیری شده است.»

یکی دیگر از کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: “از ما می خواهند به شرکت پیمانکار فعال در پالایشگاه مراجعه کرده و قرارداد با این شرکت امضا کنیم، در حالی که ما در آزمون استخدامی شرکت نفت ستاره خلیج فارس قبول شده ایم؛ آیا این قانونی است که از ما می خواهند بیش از سه سال از عمرمان را که در گذراندن موفقیت آمیز آزمون استخدامی، آزمون های فنی ، مصاحبه ها و دوره های آزمایشی و آموزشی گذرانده ایم را بی خیال شویم و برای کار به شرکت پیمانکاری مراجعه کنیم؟”

اعتصاب کارگران کشتارگاه مرغ  بیهق سبزواردراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق برای دومین شب متوالی

شب گذشته(13شهریور)،کارگران کشتارگاه مرغ بیهق سبزوار برای دومین شب متوالی دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست از کارکشیده وتجمع کردند.

بدنبال اعتصاب این کارگران مرغ‌ها برای کشتار به کشتارگاه شهرستان نیشابور منتقل شد.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،کارگران معترض این کشتارگاه گفتند: حقوق 200 کارگر از خردادماه سال جاری پرداخت‌نشده است.

کارگران کشتارگاه بیهق سبزوارافزودند: تا زمانی که مطالباتشان پرداخت نشود،اعتصاب ادامه خواهد داشت.

تجمع اعتراضی مربیان پیش‌دبستانی استان کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری

پیش ازظهرامروز14شهریور، مربیان پیش‌دبستانی استان کرمانشاه دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،مربیان پیش‌دبستانی تجمع کننده با ۱۰ سال سابقه کار هنوز در بلاتکلیفی استخدامی به سر می‌برند،خواستار روشن شدن تکلیف استخدامی خود شدند.

یکی ازمربیان پیش دبستانی معترض گفت: با 10 سال سابقه کار اجرایی فکر نکنم دیگر بهانه‌ای برای عدم استخدام باشد خواهان اجرای قانون هستیم.

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه

صبح امروز14شهریور، جمعی از بازنشستگان کشوری  دراعتراض به عدم همسان سازی حقوق،اجرا نشدن قانون خدمات مدیریت کشوری و وضعیت بیمه،مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

براساس گزارشی که از طرف بازنشستگان فراخوان دهنده منتشر شد،طی فراخوانی و دعوتی که انجام شد دوستان از ساعت ۹:۳۰ در مقابل سازمان  مدیریت و برنامه ریزی گرد آمده و ندای حق طلبی سر دادند با اینکه تجمع استانی اعلام شده بود تقریبا از اکثر استانها دوستان آمده بودند .

دوستان مشهدی تبریزی شیرازی یزدی اصفهانی گیلانی کرمانشاهی و …اکثر استانها آمده بودند.

دوستان عزیز از گروههای پرستاری و پیراپزشکی و پیشکسوتان بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی فارس  در کنار سایر پیشکسوتان کشوری ندای حق طلبی سر داده و با سردادن شعارهای از قبل طراحی شده وظایف  مسئولین را در قبال پیشکسوتان به ایشان یادآوری نمودند.

جمعیت در حدود ۲۰۰۰ نفر بود و این نشان از حس مسئولیت دوستان دارد

در خاتمه قطعنامه تجمع حاوی خواسته های پیشکسوتان کشوری ، شامل درخواست اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازی حقوق  با شاغلین و بیمه کار آمد بود وسخنانی خطاب به معاون رئیس‌جمهور  توسط یکی از همکاران عزیز قرائت شد و در انتها اعلام شد که تا رسیدن به خواسته های صنفی خود به تجمعات پی در پی ادامه خواهیم داد

ضمن تقدیر از حضور با شکوه و پر شور دوستان اعلام می گردد :

در ادامه حرکت اعتراضی زنجیره ای و تجمعات پی در پی دو تجمع عظیم دیگر خواهیم داشت:

*۲۵ شهریور

*۱۳ مهر

تجمع اعتراضی بازنشستگان استان گیلان مقابل ساختمان استانداری

امروز14شهریور،جمع کثیری از بازنشستگان استان گیلان دراعتراض به سطح پایین حقوق،عدم همسان سازی حقوق،پرداخت نکردن مطالبات معوقه،عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و وضعیت بیمه، مقابل استانداری تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،بازنشستگان با تجمع در جلوی استاندار گیلان با به دست گرفتن بنرهایی اعلام داشتند؛ همکاران عزیز بازنشسته سالهاست که برای از میان برداشتن تبعیض و فرقی که به طرق گوناگون از جمله نوشتن نامه ، طومار،پیامک و ملاقات حضوری اقدام نموده ولی متاسفانه هیچگونه پاسخی از طرف مسئولین به خواسته های قانونیمان دریافت نداشتیم.

لذا اینبار با تجمع خود فریاد سکوت خود را به گوش دولتمردان می رسانیم و خواسته های خود را به شرح ذیل مطالبه می نماییم و اعلام می داریم تا رسیدن به احقاق حقوق قانونیمان اعتراض ادامه خواهد داشت.

اهم خواسته ها:

1-همترازی حقوق اولا با شاغلین آموزش و پرورش و دوما با سایر بازنشستگان سازمان ها و ادارات دیگر برابر مدرک تحصیلی

2-اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری به خصوص ماده 125

3-پرداخت مطالبات و معوقات بازنشستگان برابر نرخ تورم

4-تجمیع بیمه فراگیر

5-استخدام حداقل یک نفر از فرزندان بازنشسته

6-افزایش حقوق بالاتر از خط فقری که بانک مرکزی اعلام می دارد

تجمع بازنشستگان لشکری مقابل نهاد ریاست جمهوری

صبح امروز14شهریور،جمعی از ز بازنشستگان لشکری از وزارت دفاع، ارتش و نیروهای مسلح دراعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند

براساس گزارشات منتشره،این تجمع کنندگان تعدادشان به 200نفر می رسید همچنین خواهان اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری  وجدا شدن صندوق های بازنشستگی لشکری از دیگر صندوق ها بازنشستگی شدند.

گزارشی درباره تجمع13شهریور*کارگران قراردادی و بازنشسته کارخانه پارسیلون مقابل اداره کل کار

روز گذشته(13شهریور)،جمعی از کارگران قراردادی و بازنشسته کارخانه نساجی پارسیلون خرم آباد در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت مطالبات مزدی و سنواتی خود مقابل ساختمان اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان تجمع کردند.

در این زمینه یکی از کارگران حاضر در تجمع به خبرنگاری گفت: بیش از یک سال و نیم است که کارخانه پارسیلون تعطیل اعلام شده و کارگران قرارداد‌ی که از زمان تعطیلی کارخانه تاکنون بیکار شده‌اند، وضعیت شغلی مشخصی ندارند و مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده‌اند.

او تصریح کرد: در میان من و همکارانم افرادی هستند که سابقه کاری آنها تا ۱۵ سال هم می‌رسد و در تمامی این سالها ترس از بیکاری همیشه همراهمان بوده است.

به نقل از کارگران بازنشسته این واحد نساجی که تعداد آنها به حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر می‌رسد، گفته می‌شود؛ این کارگران از حدود دو سال پیش که کارخانه تعطیل شده است، بازنشسته شده‌اند اما در این فاصله هنوز سنوات بازنشستگی  خود را دریافت نکرده‌اند.

از قرار معلوم این واحد تولیدی حدود ۱۲۰ کارگر رسمی نیز دارد که میزان مطالبات معوقه آنها از بدو تعطیلی کارخانه تا امروز به حداقل ۳۰ ماه رسیده است.

کارگران رسمی که دارای سوابق بالای ۲۰ سال هستند، می‌گویند در صورتی که کارفرمای جدید بتواند مطالبات معوقه بیمه‌ای آنها را پرداخت کند امکان بازنشسته شدن پیدا می‌کنند.

به گفته آنها در حال حاضر مالکیت این واحد نساجی بابت دیون معوقه به چند بانک و سازمان طلبکار واگذار شده و مدیریت آن برعهده شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند محول شده است.

در این رابطه علی آشتاب (مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان)به ایلنا گفت: کارگران کارخانه نساجی پارسیلون شامل کارگران رسمی، قراردادی و بازنشسته می‌شوند و هر گروه از این کارگران مطالبات آنها متفاوت است.

او با بیان اینکه اینکه هم اکنون مدیریت این واحد نساجی به شرکت آتیه دماوند محول شده است و این شرکت مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را برعهده گرفته است، افزود: در آخرین  پیگیری‌هایی که از مدیران این شرکت انجام داده‌ایم وعده پرداخت مطالبات کارگران رسمی و قراردادی را  حداکثر تا یک هفته آینده دادند.

او در ادامه گفت: در حال حاضر کارشناسان شرکت آتیه دماوند در حال حسابرسی و برسی مطالبات معوقه کارگران شاغل و بازنشسته پارسیلون هستند که به  محض نهایی شدن رقم مطالبات پرداخت خواهد شد.

آشتاب در بخش دیگری از سخنان خوددرباره ازسرگری فعالیت کارخانه پارسیلو ن نیز گفت: هم‌اکنون یک تیم کارشناسی در این واحد مستقر و مشغول مطالعه است تا حداقل بخشی از این کارخانه فعالیت تولیدی خود را از سر بگیرد ضمن آنکه طرح توجیهی جدیدی مالکان جدید کارخانه در دست دارند.

* تجمع کارگران پارسیلون در برابر اداره کار خرم آباد

امروز دوشنبه مورخ۱۳۹۶/۶/۱۳ از ساعت ۹ صبح تا۱۲ ظهر حدود ۲۰۰ نفر از کارگران قراردادی و بازنشسته  کارخانه پارسیلون در جلوی اداره کل کار و تعاون و رفاه اجتماعی خرم آباد استان لرستان دست به تحصن زدند و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود و سنوات بازنشستگی  درسال۸۸تا۹۶ شدند.

پارسیلون قدمتی بیش ازچهل سال دارد و بزرگترین تولیدکننده نخ نایلون در خاورمیانه است اما متاسفانه بدلیل عدم مدیریت و دروغ مسئولین استان، کارخانه به این عظمت تعطیل شده و پرسنل آن هم چنان درپی مطالبات خود سرگردانند.

منبع:سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

بیکاری کارگران رهیار گسترنوین با ماه ها حقوق معوقه  درپی تعطیلی کارخانه

اشتغال کارگران این کارخانه بدون قرارداد وحقوق پایینتر از حداقل حقوق رسمی

کارخانه رهیار گسترنوین از اردیبهشت ماه سال جاری تعطیل و35کارگرش با ماه ها حقوق معوقه درخلال امسال بیکار شدند.

کارخانه «رهیار گسترنوین» که در زمینه تولید انواع قیر، ایزوگام و هیدرو کربنات در شهرک صنعتی حیدریه شهرستان تاکستان فعالیت دارد، از اردیبهشت ماه سالجاری  موقتا فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده و تمامی ۳۵ کارگر آن (به جز سه نگهبان) تا پایان مرداد ماه به مرور بیکار شده‌اند.

یکی از کارگران رهیار گسترنوین در تشریخ جزئیات مشکلات خود و همکارانش گفت: در زمان اشتغال‌مان در کارخانه؛ کارفرما بدون عقد قرارداد از ما کار می‌خواست.

به گفته وی، کارگران موقت این کارخانه پس از شش ماه تا شش سال کار همچنان حداقل حقوق را دریافت می‌کردند که آنهم بین سه تا شش ماه (براساس سابقه کار) به تاخیر افتاده است. آنها می‌گویند عیدی سال ۹۵ به همراه سنوات و سایر مزایای شغلی خود را از کارفرما طلبکارند.

طبق اظهارات این کارگر، قرارداد مکتوبی بین وی و کارفرما وجود نداشته و او به‌رغم انجام کار سخت؛ ماهانه حدود ۹۰۰هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند.

عدم پرداخت7ماه حقوق کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

جانشین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ازتاخیر هفت ماهه در پرداخت حقوق کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر،خبرداد.

اکبر صابری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: یکی از منابع درآمدی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تزانزیت کانتینر از بندر بوشهر به این منطقه است که این مهم از حدود 2 سال پیش تاکنون متوقف شده است.

وی گفت: یکی از عواقب مهم قطع شدن منبع اصلی درآمد منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تاخیر هفت ماهه در پرداخت حقوق کارکنان است.

درسال جاری 25کارگربراثر حوادث کاری دراستان آذربایجان شرقی جان باختند

درپنج ماهه نخست سالجاری 25 نفر بر اثرحوادث کاری دراستان جان خودرااز دست دادند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک نفرکاهش یافته است.

درطی این مدت تعداد 566 نفر نیز بر اثر حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد 15 نفر زن و551 نفر مرد بودند.تعداد مصدومین حوادث کاری درپنج ماهه اول سال گذشته572 نفر بود که این آمار درپنج ماهه اول سالجاری یک درصد کاهش یافته است.

به گزارش13مرداد روابط عمومی پزشکی قانونی آذربایجان شرقی، طی مرداد امسال تعداد 7 نفر به علت حادثه کاری فوت کرده که این آماردر مدت مشابه سال گذشته 6 نفر بوده است.

همچنین138 نفرنیز به علت مصدومیت حوادث کاری در مردادماه به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که این آمار نسبت به مرداد سال گذشته کاهش حدود 38 درصدی را نشان می دهد.

گفتنی است در پنج ماهه اول امسال بیشترین موارد فوت ناشی از حوادث کار به ترتیب سقوط ازبلندی 15نفر، برخورد جسم سخت 7 نفر و 3 نفر برق گرفتگی، غرق شدگی و خفگی زیر آوار گزارش شده و میانگین سنی فوت شدگان 42 سال می باشد.واز نظر محل جغرافیایی وقوع حادثه تبریز با 15 نفر بیشترین فوت شده را دارد.

مصدومیت شدید یک کارگربراثرسقوط کارگر از درخت گردو در لواسان

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران از مصدومیت شدید یک کارگربراثرسقوط از درخت گردو در لواسان خبر داد و گفت: این کارگر بدلیل نیاز به اقدامات سریع درمانی توسط بالگرد اورژانس هوایی به بیمارستان منتقل شد.

حسن عباسی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ساعت 14 حادثه سقوط یک کارگر فصلی از درخت گردو در لواسان به سامانه 115 اعلام و با توجه به شدت مصدومیت و نیاز به اقدامات فوری پزشکی بلافاصله بالگرد اورژانس هوایی برای انتقال مصدوم به پرواز درآمد.

وی بیان کرد: در این حادثه یک کارگر میانسال از نواحی دنده ها، دست وپا و سر و ستون فقرات دچار مصدومیت شده بود و در حالی که تنگی نفس داشت این مصدوم تحت درمان عوامل اورژانس قرار گرفتند.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران خاطرنشان کرد: پس از انجام اقدامات درمانی و انجام اصول بی حرکت سازی مصدوم جهت جلوگیری از آسیب بیشتر توسط تکنسین های اورژانس تهران به بیمارستان بعثت منتقل شد.

مصدومیت شدید سه کارگردر جاده تبریز تهران براثرسقوط از بالابر

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی از مصدومیت شدید سه کارگر در جاده تبریز تهران براثرسقوط بالابر خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اورژانس آذربایجان شرقی، وحید شدی نیا با اعلام این خبر اظهار داشت: این حادثه درجاده تبریز تهران نرسیده به پلیس راه روی داد و سه مصدوم توسط سه دستگاه آمبولانس اورژانس تبریز به بیمارستان امام رضا تبریز انتقال یافت.

کشته وزخمی شدن4کارگربراثرریزش تونل سد دالکی دشتستان

شب گذشته(13شهریور)،براثرریزش تونل انحرافی سد مخزنی دالکی دشستان 4کارگر کشته وزخمی شدند.درهمین رابطه مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان دشتستان گفت:ساعت 22 و 20دقیقه دوشنبه شب در تماسی به پایگاه امداد و نجات خبر از اعلام نیاز در پی حادثه رخ داده در سد دالکی شدند.

حمید کشفی یادآورشد:سه اکیپ عملیاتی از پایگاههای امداد جاده ای ‘دریاقلی’ و ‘زیارت ‘شامل 8 نفر امدادگر برای امداد و نجات حادثه دیدگان به محل حادثه اعزام شدند.

مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان دشتستان اضافه کرد: امدادگران موفق شدند جسد یک نفر کشته شده که راننده خودرو سنگین بوده است را زیر آور بیرون بکشند و سه نفر مصدوم را نیز در محل حادثه مداوا کردند.

کشفی با بیان اینکه عملیات امداد و نجات تا ساعت یک بامداد روز جاری ادامه داشت گفت: حال عمومی مصدومان خوب است که حتی نیاز به اعزام به مراکز درمانی نیز وجود نداشت.

چهاردهم شهریور ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com