اخبارکارگری 14 و 15مرداد 1397

admin   آگوست 6, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبارکارگری 14 و 15مرداد 1397 بسته هستند

بایگانی

 

تظاهرات در کازرونبدنبال اعتراضات روزهای اخیر شهرهای کرج ، اصفهان ، تهران ، اراک و … ، دیشب مردم کازرون به خیابان آمده و با سردادن شعارهایی علیه حکومت  ، دست به تظاهرات زدند. همچنین درفضای مجازی خبر از ناآرامی در قم و برخی شهرهای دیگر گزارش شده است. کاربران فضای مجازی خبر از بسته شدن اینترنت در کرج و ضعیف بودن آن را درتهران و چند شهر دیگر گزارش کرده اند. نیروهای امنیتی  از ترس گسترش دامنه اعتراضات خیابانی و هم بسته شدن تجمعات پراکنده با بستن ارتباطات در فضای مجازی سعی در مهار تظاهرات خیابانی دارند ! امری که دیگر به ساده گی برایشان مقدور نخواهد بود.

جای معلم مدرسه است . نه زندان

محمدرضا_رمضانزاده

رییس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران :

محمد حبیبی به ده سال و نیم سال زندان، 74 ضربه شلاق و 2 سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب و گروهها و دو سال ممنوعیت از خروج کشور محکوم شد.

رای دادگاه محمدحبیبی اعلام شد

وکیل مدافع محمد حبیبی فعال صنفی معلمان:

محمد حبیبی به اتهام اجتماع و تبانی ۷ سال و نیم حبس، تبلیغ علیه امنیت ملی ۱۸ ماه حبس، اخلال در نظم ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال ممنوعیت فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده است. 

این حکم بدوی است و امروز ابلاغ شده است.  

▫ظرف ۲۰ روز نسبت به این حکم جدیدنظر خواهی خواهیم کرد.

برای کدام مفسد و دزد سرمایه های مردم و جنایتکاران  چنین حکمی را صادر نموده اید که برای یک معلم ساده و مطالبه گر صنفی چنین ظلمی را بر کاغذ نگاشته آید!!

 

اعتصاب کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن گسترده‌تر  وارد هفده مین روز شد

کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از گسترده شدن اعتصاب و اعتراض  هفت هزار همکاران خود در اقضی نقاط ایران خبر میدهند..

این کارگران که تعداد آنها تا حدود ۷ هزار نفر میشود  با پیوستن احمد آباد هرمزگان و ایستگاه ابومسلم و  چند ایستگاه دیگر به ایستگاه های نیشابور، سبزوار، کاشمر و عطار ، کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زنجان و مناطق ریلی هرمزگان (سیرجان)، اسلامشهر تهران، کرج، لرستان، آذربایجان، زاگرس، شاهرود، دامغان و سمنان  بر دامنه همبستگی و اعتصاب شان افزوده شد.

بیش از هفده  روز از شز وع اعتصاب کارگران خطوط ریلی راه آهن میگذرد. اگر در آغاز برخی مقامات استان  آذربایجان در تماس با پیمانکار و مدیر کل راه آهن با وعده وعید قول دنبال کردن و پاسخ مطالبات این واحد تامین و تضمین کننده امنیت خطوط ریلی  راه آهن رابا اعتصابیون مطرح کردند. اما تجربه و روند بی اعتمادی کارگران  بهحدی بود که لحظه ای به آن وعده ها دلخوش نکردند. آنان با ادامه اعتصاب منتظر عملی شدن دریافت معوقات مزدی خود  ؛ از جمله در روال مذاکرات  بازگشت به کار را منوط به دریافت تنها یکماه از حقوق کرده بودند؛ ماندند!!

 اما هیچکدام از وعده ها تا  به امروز عملی نشد. و این کارگران تاکنون به مطالبا ت شان که فقط چندین ماه حقوق های عقب افتاده نیست ؛ نرسیدند ! جمع اعتصابیون منسجم تر شدند دایره مناطق اعتصابی افزایش پیداکرد.کارگران با تشکیل شورای هماهنگی با برشمردن مطالبات انباشته شده  به همراه معوقات مزدی ، سایر خواسته‌های صنفی خود «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری»، «تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران»، «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه» و «رفع مشکلات بیمه تکمیلی که تاکنون اهمیتی از سوی مسئولان به این حقوق قانونی  اشان داده نشده را خواستار شدند.

. این کارگران  دیروز آما اعلام کردند ، چنانچه کارفرما سه ماه از معوقات مزدی شان را پرداخت  کند ؛ آنان به تجمع و اعتصاب خود پایان خواهند داد

مبارزه ادامه دارد. همبستگی با اعتصابیون اکنون وظیفه مبرم است.بسیاری از این خواست ها ، که در بیانیه شورای هماهنگی آمده مطالبات انباشته شده دیگر واحدهای تولیدی و خدماتی هم هستند. تحقق آنها گام بزرگی بسوی تحقق خواست های اکثریت  مزدبگیران هست.اقدام عملی خود را سازماندهی کنیم . در پشتبانی از آنان گام عملی  برداریم .

تجمع بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور در تهران.

چهاردهم مردادجمعی از بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور در اعتراض به عدم پرداخت پاداش پایان خدمت خود  در محل دفتر مرکزی دانشگاه فرهنگیان در تهران تجمع کردند.

تجمع کنندگان که همگی در سال ۹۶ بازنشست شده‌اند، خواستار پرداخت پاداش پایان خدمت خود هستند و می‌گویند همین چند ماه تاخیر، ارزش سرمایه‌های نقدی ما  را به زیر نصف کاهش داده است !.

یکی از این بازنشستگان مطرح کرد : معلمانی که در سال ۹۶ بازنشسته شده‌اند نیز شرایط مشابهی دارند و هنوز پاداش پایان خدمت خود را نگرفته‌اند؛ اما فرق  وضعیت آنها با ما در این است که برای پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان ۳۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی پیش‌بینی شده و قرار است در سه قسط به آنها پرداخت شود که تاکنون نیز ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این بدهی پرداخت شده است..

وی افزود: برای ما بازنشستگانِ سال ۹۶ دانشگاه فرهنگیان که در سراسر کشور فقط ۱۷۶ نفر هستیم و در مجموع فقط ۳۰ میلیارد تومان بودجه  لازم است؛ تاکنون هیچ تدبیری نیندیشیده‌اند و حتی تامین اعتبار هم نشده‌است.

این بازنشسته دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر نقش نادیده‌گرفتنیِ پاداش پایان خدمت در زندگی یک بازنشسته گفت: امروز هرجا که مراجعه کردیم پاسخی نگرفتیم؛ مشخص نیست چه زمانی می‌خواهند معوقات ما را بپردازند؛ روز به روز از ارزش پول کاسته می‌شود و همین نگرانی‌های مار ا بیشتر کرده‌است.

او ادامه داد: بازهم به پیگیری‌ها و رایزنی‌ها هم از طریق دانشگاه فرهنگیان و هم از طریق سازمان مدیریت ادامه خواهیم داد.

درصورت عدم فروش، بیمارستان به هیئت امنا واگذار خواهد شد

 

محمدجواد کولیوند (نماینده حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس و رییس کمیسیون شورا و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی) در واکنش به خبر انتشار آگهی فروش بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج، گفت: این آگهی فروش برای تعیین و تکلیف مالکیت بیمارستان انتشار یافته تا دانشگاه علوم پزشکی هم بتواند نظارت خود را اعمال کند.

 وی آفزود :در صورت تغییر مدیریت بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی، به‌هیچ عنوان مشکلی برای کارکنان فعلی آن پیش نخواهد آمد. بعلاوه، طی این روند، کار به‌گونه‌ای پیش خواهد رفت که به مطالبات مزدی آنها هم، رسیدگی شود.

طی چند ماه اخیر، کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج تجمعاتی در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی‌شان برگزار کردند. در ادامه این اعتراضات خبری مبنی بر انتشار آگهی‌ برای فروش و واگذاری این بیمارستان. منتشر شد

وی افزود: همان‌طور که مستحضرید این بیمارستان اکنون سه مالکیتی است. مالکان این بیمارستان، بنیاد شهید، سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز و دستگاه حاکمیتی (استانداری) هستند. از همین روی، در حوزه مدیریتی آن مشکلاتی وجود دارد. اکنون آگهی فروش آن به اشتراک گذاشته شده است. دو حالت ممکن است پیش بیاید؛ یا به فروش خواهد رسید و یا در صورت عدم فروش، به هیئت امنا واگذار خواهد شد.  

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس ادامه داد: در صورت عدم فروش ، استاندار باید سریعا هیئت امنا را تشکیل دهد و سپس زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی، رییس آن انتخاب شود.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت تغییر مدیریت بیمارستان، چه سرنوشتی در انتظار کارکنان فعلی آن خواهد بود، گفت: به‌هیچ عنوان مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد. بعلاوه، طی روند تغییر مالکیت، کار به‌گونه‌ای پیش خواهد رفت که به مطالبات مزدی آنها هم، رسیدگی شود. اکنون اینجا دچار رکود شده و مدیریت فعلی بیمارستان هم نتوانسته آن را نجات دهد. قابل گفتن است حتی ابزار و تجهیزات آنژیوگرافی هم برای اینجا خریداری شده، اما تاکنون نصب نشده است. بنابراین اینجا باید به بخشی سپرده شود که درآمدزایی خوبی ایجاد کرده و بدهی‌های بیمارستان را هم تسویه کند.  

اگر به فروش نرود –که احتمال آن را می‌دهیم- هیئت امنای آن هم بدین شرح آن را اداره خواهد کرد: یک نماینده از طرف دولت، یک نماینده از طرف دانشگاه علوم پزشکی، یک نماینده از طرف مجلس شورای اسلامی، یک نماینده از طرف امام جمعه، یک نماینده از طرف پزشکان.

رییس کمیسیون شورا و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان و در پاسخ به اینکه آیا کارکنان نماینده‌ای در هیئت امنا خواهند داشت یا خیر، اظهار داشت: نمایندگانی که از طرف مجلس، استاندار و امام جمعه در هیئت امنا حضور دارند، نماینده کارکنان بیمارستان خواهند بود چراکه آنها همّ و غمشان، وضعیت کارکنان آنجا خواهد بود

کارگران ورزشگاه آزادی اعتصاب کردند

بانک ورزش – در شرایطی که مجموعه ورزشی آزادی نزدیک به یک ماه است که با سرپرست اداره می شود، روز یکشنبه تعدادی از کارگران تاسیسات این مجموعه دست به اعتراض زدند و حتی در ساختمان وزارت ورزش حضور بهم رساندند.
این کارگران که تعداد آنها نزدیک به 20 نفر بود در اعتراض به اخراج 6 کارگر و همچنین دریافت نکردن سنوات خود، ابتدا در مجموعه ورزشی آزادی تجمع کردند و پس از اعلام اعتراض خود به سرپرست مجموعه، راه وزارت ورزش را در پیش گرفتند.
تجمع این کارگران زحمتکش مقابل وزارت ورزش موجب شد ژاله فرامرزیان
معاون توسعه مدیریت و منابعوزارت ورزش و جوانان با نمایندگان آنها دیدار و گفت و گو کند.
پس از صحبت های فرامرزیان و قول مساعد او بر همکاری، کارگران معترض راهی
شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور شدند تا با حسن کریمی مدیرعامل شرکت دیدار و گفت و گو کنند.
ماحصل این دیدار برآورده شدن بخشی از خواسته کارگران بود، طبق توافق کارگران با کریمی مقرر شد که 6 کارگر اخراجی به محل خود بازگردند و مطالبات شان را نیز در اسرع وقت پرداخت شود.
مجموعه ورزشی آزادی این روزها شرایط خوبی ندارد تا جایی روز یکشنبه
خبرگزاری فارس نیز در گزارشی به بخشی از مشکلات آن اشاره کرده بود.

کارگران فلات قاره جزیره خارگ تجمع کردند

کارگران فلات قارهجزیره خارک ظهر امروز کار خود را تعطیل کردند و بخاطر کم شدن دستمزدشان  دست به تجمع زدنند
ده ها نفر از این کارگران موقتا کار خود را تعطیل کردند آنان برخواست اضافه شدن  این مبلغ  به حقوق شان تاکید دارند.اما کارفرما این درخواستها را ردرد کرده است . که نتیجه آن به  گسترش اعتصاب کارگران .منجر شده است.

 

 

بازهم درباره اعتصاب کامیون داران از زبان مسئولین

 

بررسی مشکلات کامیونداران استان اردبیل

یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

اردبیل – خبرنگاراطلاعات: مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان اردبیل اعلام کرد: با برگزاری جلسات متعدد ودیداربا کامیون داران استان اردبیل برخی از مشکلات مهم آنان بررسی وحل شد .علی رحمتی افزود: به این ترتیب ۲۰ درصد به کرایه ها افزوده شد و نوبت دهی به کامیوندارن نیزکاملا الکترونیکی شده و همچنین لوازم یدکی ولاستیک نیزازطریق وزارت صنعت ، معدن وتجارت تامین خواهد شد .

وی بیان کرد :‌ برای حل مشکل بیمه تکمیلی رانندگان نیزبا ۴۴۰۰ شرکت عقد قرارداد شده واز ۱۵ مردادماه سال جاری اجرایی می شود .او اظهارداشت‌: دردوماه گذشته به تخلفات ۲۰ شرکت حمل ونقل رسیدگی شده و شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس به خاطردریافت کمیسیون اضافی از رانندگان تعطیل شد.عضوشورای ترافیک استان اردبیل برهمکاری و تعامل بیشترانجمن ها وشرکت های حمل ونقل با اداره کل راهداری تاکید کرد و گفت: بیشترین تخلفات شرکت ها اخذ کمیسیون اضافی ، عدم پرداخت کرایه ، شکایت مسافران و عدم رعایت ضوابط حمل ونقل و بخشنامه های صادره است .وی وضعیت حمل و نقل کالا وباردراستان اردبیل را کاملا عادی وروان توصیف کرد.