اخباروگزارشات کارگری14مهر1396

admin   اکتبر 6, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری14مهر1396 بسته هستند

بایگانی

زنده وجاوید باد یاد وخاطره محمد جراحی فعال  ثابت قدم جنبش کارگری

– گزارش تصویری از مراسم خاکسپاری زنده یاد محمد جراحی از فعالین صدیق جنبش کارگری ایران درتبریز:

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ننگ بر عاملین مرگ فعال کارگری محمد جراحی

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

محمد جراحی در گذشت!

– داوود رضوی:محمد جراحی رفقایش را تنها گذاشت و چشم از جهان گشود

– جوانمیر مرادی:محمد جراحی را از جنبش کارگری ایران گرفتند

– قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اعتراض معلمان برای بودجه عادلانه را حمایت می کنیم

– تجمع معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان

– تجمع اعتراضی هزارمعلم استان همدان مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

– جان باختن راننده لودر درحادثه ریزش خاک  سراب

– مرگ کارگرمیهمان  معدن رفسنجان براثرتصادف

– مصدومیت3پرستارجاسک در حادثه واژگونی خودرو

گزارش تصویری از مراسم خاکسپاری زنده یاد محمد جراحی از فعالین صدیق جنبش کارگری ایران درتبریز:

تبریز-14مهر:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ننگ بر عاملین مرگ فعال کارگری محمد جراحی

زنده یاد محمد جراحی پنج سال به دلیل مبارزه برای دفاع از حقوق کارگران زندانی شد. و حتی حقوق اولیه وی به عنوان یک زندانی رعایت نگردید. مراجعه به پزشک را از وی دریغ کردند و به دلیل عدم تشخیص به موقع سرطان، به فاصله کمتر از یکسال پس از آزادی به دلیل پیشرفت بیماری، مراقبت های پزشکی موثر واقع نشد و متاسفانه یارانش را تنها گذاشت.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یاد این فعال کارگری را گرامی می دارد و به خانواده و دوستان و یارانش تسلیت عرض می کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۹۶/۰۷/۱۴

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

محمد جراحی در گذشت!

صبح امروز 13مهرماه، محمد جراحی کارگر مبارز و عضو کمیته پیگیری، بعد از تحمل سالها رنج زندان و بیماری چشم از جهان فروبست. محمد جراحی که به دلیل فعالیت های کارگری از خرداد ماه سال 90 دستگیر و به پنج سال حبس محکوم شده بود در طی مدت اسارت به بیماری تیروئید دچارشد. بیماریی که در صورت عدم درمان می تواند تبدیل به سرطان تیروئید شود و در مورد محمد نیز چنین شد. در تمام مدت پنج سال زندان با وجود ابتلا به چنین بیماری مهلکی به وی اجازه مرخصی و درمان ندادند و یک بار هم که به دلیل وخامت حالش با دستبند و پابند از زندان به بیمارستان منتقل شده بود، آنچنان مورد اذیت و آزار و توهین مامورین همراه قرار گرفت که دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نشد. اینچنین بود که شمع وجود نازنین محمد جراحی ذره ذره آب شد و سرانجام خاموشی گرفت؛ تا بار دیگر شاهد عمق کینه و عداوت سرمایه و ایادی آن به کارگران و فعالین صدیق جنبش کارگری باشیم.

همچنان که دو سال قبل شاهرخ زمانی دیگر کارگر صدیق و خستگی ناپذیر جنبش کارگری نیز که در تمام مدت پنج ساله حبس اش از مرخصی محروم بود، در زندان به شکل مشکوکی جان خود را از دست داد. هم اکنون نیز رضا شهابی کارگر زندانی به دلیل اعتصاب غذای پنجاه روزه اش در اعتراض به محکومیت غیر قانونی 968 روزه خود، با وجود وضعیت وخیم جسمی، در شرایط بد زندان به سر می برد. این در حالی است که علی رغم توصیه پزشکان معالج برای ادامه معالجه رضا، هنوز او به بیمارستان منتقل نشده و چه بسا بار دیگر شاهد فاجعه ای از این دست باشیم.

کارگران! مردم آزاده و وجدان های آگاه و بیدار ایران وجهان!

روزی نیست که شاهد بگیر و ببند و زندانی شدن کارگران و معلمان آگاه، فعالین کارگری و اجتماعی نباشیم. این واقعیتی است که این قبیل زندانیان تنها آزادی خود را ازدست نمی دهند، بلکه به دلیل شرایط بسیار سخت و نامطلوب زندان، به سلامتی جسمی و روانی زندانیان نیز آسیب وارد می شود. زندان های ایران امروز در واقع به قتلگاه کارگران آگاه و مبارز و فعالان کارگری و اجتماعی تبدیل شده است. بی جهت نیست که محمد جراحی در نامه ای از زندان، شرایط غیر انسانی حاکم بر آن را این گونه توصیف می کند:

«من محمد جراحی، كارگر زندانی و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكل های كارگری هستم. من بیش از دو سال است در زندان تبریز به سر می برم. درزندان دچار بیماری غده خوش خیم تیرویید شدم. هنگام مراجعه به بیمارستان با دستبد و زنجیر به پا چنان از توهین و بد رفتاری زندانبان و ماموران همراه، اذیت و آزار شدم كه دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نیستم.

هم اكنون به اطلاع می رسانم كه مرا به دلایل واهی به شش سال زندان محكوم كردند. من یک كارگرم و كلیه فعالیت هایم در جهت تشكیل سندیكا و دیگر تشكل های كارگری بوده است. ایجاد تشکل‌های کارگری و سندیکا طبق مقاوله ‌نامه سازمان جهانی کار آزاد است. دولت جمهوری  اسلامی ایران هم عضو این سازمان جهانی است و متعهد به انجام این مقاوله نامه ها است. ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های واقعی از ابتدایی ترین حقوق ما کارگران است. من یک کارگرم و تا ایجاد تشکل‌ها و سندیکا فعالیت خواهم کرد.»

محمد جراحی با افتخار خود را یک کارگر می خواند، کارگری که دغدغه تشکل یابی هم طبقه ای هایش را داشت. به راستی که او کارگری آگاه و مبارز بود.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، فقدان این عزیز را به خانواده و دوستان و همراهان وی تسلیت می گوید و بر ادامه راه این کارگر صدیق و پی گیر جنبش کارگری، یعنی تلاش برای ایجاد تشکل های کارگری تاکید می نماید.

یادش گرامی

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 13/07/96

داوود رضوی:محمد جراحی رفقایش را تنها گذاشت و چشم از جهان گشود

آخرین باری که زنده یاد محمد جراحی را دیدم ماه گذشته در منزل رضا شهابی بود با وجود وضعیت بد جسمانی ایشان به همراه تعدادی از دوستان سندیکای نقاشان البرز برای همدری و حمایت از خانواده شهابی به منزل رضا آمده بودند و گفتگوی کوتاهی با خانم شهابی و دوستان داشتند وعکسی برای حمایت از کارگر زندانی رضا شهابی که در اعتصاب غذا بسر میبرد درمنزل وی با دانشجویان و اعضای حاضر سندیکا انداختند ،هرچند از نظر جسمانی شرایط خوبی نداشتند اما روحیه استقامت و مبارزه طلبی این فعال کارگری هرگز نگذاشت تا آخرین لحاظات زندگیش دست از تلاش و مبارزه بردارد. زنده یاد محمد جراحی 5سال محکومیتش را بدون مرخصی و درزندان سپری کرد و درزندان مبتلا به بیماری اختلالات تیروئید و عدم رسیدگی پزشکی در زندان از سوی مسئولان زندان و قوه قضایی ،باعث پیشرفت بیماری و سرطان تیروئید گردید .

یادش گرامی راهش پررهرو باد

جوانمیر مرادی:محمد جراحی را از جنبش کارگری ایران گرفتند

محمد جراحی عضو کمیته پیگیری، مدافع جسور، خستگی ناپذیر و مبارز راه آرمانهای طبقه کارگر بعد از تحمل 5 سال بدترین و غیر انسانی ترین شرایط زندان همراه با شکنجه های جسمی و روحی که منتج به سرطان شد، در حالیکه حدود یک سال بود که از زندان و از توهین و تحقیر زندانبان و شکنجه گر رهائی یافته بود، امروز درگذشت.

مرگ محمد جراحی یک باره رقم نخورده بود. روند مرگ او سالها پیش، در دوران بازداشت، شکنجه و زندان شکل گرفت و با محروم شدنش از معالجه و حتی داروهائی که خانواده اش با هزینه شخصی تهیه می کردند، بیماری او به مرحله بحران و لاعلاجی رسید که امروز بعد از سالها تحمل درد، زندگی را بدرود گفت.

بدون شک مرگ محمد جراحی برای جنبش کارگری واقعه ای دردناک و خسارت جبران ناپذیری است. اما راه و آرمان او همچنانکه هم اکنون هر روزه در اعتصابات و اعتراضات طوفنده کارگران و معلمان شاهد هستیم، پر ره رو است و یاد و خاطره او مانند مبارزانی همچون شاهرخ زمانی و کوروش بخشنده همراه لحظه به لحظه مبارزات جنبش کارگری ایران خواهد بود.

ما با از دست دادن هر هم رزمی، باری گران بر دوش احساس می کنیم. اما مطمئنا بارغم از دست دادن آنان را با همبستگی و اتحاد قدرتمندتر خود برای رسیدن به آرزوهایشان، بر خود هموار خواهیم کرد.

جوانمیر مرادی 13/7/1396

قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش

لایحۀ بودجه مهمترین سندی است که جهت گیری و چشم انداز وضعیت کشور را در یک سال آینده نشان میدهد. بررسی وضعیت بودجه در سال های گذشته نشان میدهد که متأسفانه، دولت ها به بهانه ی سیاست گذاری اقتصادی، از سهم بودجه ی آموزش وپرورش کاسته و در عمل اولویتی برای آن قائل نبوده اند به عبارتی، آموزش وپرورش در اولویت حاکمیت نبوده است.

سال گذشته، بیش از ۱۴۰ هزار معلم در قالب «پویش بودجه ی عادلانه»، خواستار افزایش سهم آموزش وپرورش در بودجه کشور شدند، اما مجلس بدون توجه به این خواسته، با این استدلال که زمان برای تغییرات محسوس سپری شده است به این مطالبه بی توجهی نمود تا امروز شاهد تأثیرات منفی آن در آموزش عمومی کشور باشیم و بودجه سال ۹۶ ، مانند سال های قبل نتوانست یک زندگی شرافتمندانه برای معلمان بازنشسته و شاغل و یک آموزش باکیفیت و عادلانه را برای کودکان رقم بزند.

امسال نیز در ابلاغیه بخشنامه بودجه ۱۳۹۷ توسط رییس جمهور، پیش بینی شده است که حقوق کارکنان دولت در سال آینده تنها به میزان ۵ درصد افزایش یابد این ابلاغیه در کنار سخنان رییس سازمان برنامه وبودجه که آموزش وپرورش را یک دستگاه بودجه خوار تلقی میکند، نشاندهنده آن است که درسال آینده روزها و شرایط سخت تری پیش روی معلمان و دانش آموزان قرار دارد.

با توجه به وضعیت موجود و بنا بر مصوبه و فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و با اتکا به اصل ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی تجمعات، ما در اینجا گرد هم آمده ایم تا به مسئولان و تصمیم سازان در ابتدای کار بگوییم « بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش» یک مطالبه جدی و راهبردی برای تشکل های صنفی و معلمان ایران است لذا بر مبنای این خواسته اصلی مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام میداریم:

۱ ـ ما خواهان بودجه عادلانه، برای افزایش سرانه دانش آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان بخصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر، طبق اصل ۳۰ قانون اساسی هستیم.

۲ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای کیفیت بخشی به امکانات و محتوای آموزشی در کلیه سطوح آموزشی از پیش دبستانی تا متوسطه هستیم. بایستی امکانات و محتوای آموزشی با توجه به نیازهای امروز کودکان به روز گردد، به نیازهای کودکان در مناطق مختلف با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومی توجه شود و طبق اصل ۱۵ قانون اساسی زبان مادری در مناطق دوزبانه در مدارس تدریس گردد.

۳ ـ ما خواهان بودجه عادلانه در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان هستیم. بایستی بودجه لازم برای تأمین نیروی مشاور، مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس تأمین گردد.

۴ ـ ما خواهان بودجه عادلانه در راستای تحقق شعارِ روزِ جهانیِ معلم از طرف یونسکو یعنی «آموزش آزادانه، توانمندسازی معلمان» هستیم در این راستا باید نظام آموزش تربیت معلم بر مبنای آزادی و به اتکای شیوه های مشارکتی برای تربیتِ معلمانِ توانمند و قدرتمند اصلاح گردد، بایستی دوره های ضمن خدمت معلمان به صورت رایگان و با توجه به نیازهای معلمان و دانش آموزان کیفی سازی و بهروز گردد.

۵ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن هستیم. کلیه مدارس خشتی و گلی و کپری باید فوراً برچیده شود و بودجه به صورت عادلانه به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

۶ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین معیشت و منزلت معلمان بازنشسته و شاغل هستیم به طوری که حقوق هیچ فرهنگی زیرخط فقر نباشد. توجه به وضعیت بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنان با حقوق شاغلین مورد تأکید ماست. بیش از ۹ ماه است که حق الزحمه اضافه کاری معلمان پرداخ نشده

است. در بودجه سال آینده بایستی دولت تمام بدهکاری های خود به معلمان و بازنشستگان را در کلیه سطوح تسویه نماید.

۷ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم قانونی که دولت ها از ۱۰ سال پیش تاکنون به صورت تعمدی و غیرقانونی از اجرای آن امتناع ورزیده اند.

۸ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع هستیم. ازنظر ما بیمه ای جامع است که پوشش بیمه ای مناسبی داشته با مراکز درمانی متعدد و معتبر طرف قرارداد باشد. سقف درمان برداشته شود و برای بیمه تکمیلی بازنشستگان سقف سنی نداشته باشد.

۹ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش چتر حمایتی دولت از کودکان پیش دبستانی هستیم، در حال حاضر حدود ۱۰۰ درصد آموزش پیش دبستانی به بخش خصوصی واگذارشده است و مربیان این دوره از امنیت شغلی و حمایت بیمه ای برخوردار نیستند.

۱۰ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین امنیت شغلی و روانی تمام معلمان هستیم. تراکم دانش آموزان در کلاس ها باعث بروز ناهنجاری و خشونت در مدرسه است. از سوی دیگر بسیاری از معلمان شاغل در بخش خصوصی، نیروهای حق التدریس و آزاد از امنیت شغلی و روانی برخوردار نیستند و خدمات بیمه ای به آنان تعلق نمیگیرد.

ازنظر شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران، ریشه بسیاری از معضلات و مشکلات فعلی آموزش وپرورش در نگاه نادرست مسئولین و دستگاه های مرتبط به مقوله و اهمیت آموزش عمومی است. درحالیکه در قانون مدیریت خدمات کشوری، آموزش وپرورش دستگاهی حاکمیتی محسوب شده است، درعملی کاملآ متناقض برای اداره ی آن در بسیاری از موارد، اقدام به برون سپاری (سپردن به بخش خصوصی) میشود. در طی سال های گذشته دولت ها، بخصوص دولت های بعد از دوران جنگ، به صورت مستمر و به اشکال مختلف از مسئولیت های خود در حوزه آموزش عقب نشینی کرده اند و به جای اولویت بخشیدن به آموزش وپرورش کوشیده اند با اعمال سیاست های خصوصی سازی و پولی سازی آموزش، مسئله و مشکل کسر بودجه را حل نمایند. این سیاست ها تأثیرات منفی چون کاهش کیفیت آموزشی و افزایش کودکان بازمانده از تحصیل را در پی داشته است. ما بر مبنای اصل ۳۰ قانون اساسی خواستار توقف خصوص یسازی و کلائی سازی آموزش هستیم.

«خصوصی سازی آموزش را متوقف کنید و به آموزش وپرورش بودجه عادلانه اختصاص دهید»

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، تحقق مطالبات فوق، ذیل مطالبه اصلی « بودجه عادلانه » را کاملآ قابل دسترس میداند و بر پیگیری این مطالبات بر بستر تشکل های صنفی ادامه میدهد. در همین راستا، ما بر « حق تشکل یابی مستقل» پافشاری می کنیم. دولت یازدهم برخلاف ادعاهایش موانع جدی بر سر راه تشکل یابی مستقل معلمان ایجاد نموده است. این دولت حق تشکل یابی سراسری را با استانی نمودن محدوده ی فعالیت تشکل ها، از معلمان سلب کرده است. از دادن مجوز برگزاری مجمع عمومی به برخی استان ها امتناع می کند. در کم کاری آشکار به همراه کمیسیون ماده ی۱۰ احزاب، پروانه فعالیت تشکل هایی که برخی از آنان مجمع عمومی خود را در حدود یک سال پیش برگزار نموده اند را صادر نمیکند. ما به این روند اعتراض داریم. این تناقض در گفتار و عمل دولت، بهانه ای شده است که برخی از فعالان به خاطر فعالیت در کانون ها مورد بازخواست نیروهای امنیتی و قضایی قرار گیرند، برای آنها پرونده سازی صورت گیرد و بر مبنای همان پرونده، برای آنان احکام ناعادلانه ای صادر شود.

از سوی دیگر بیش از ۴ سال است که از ادعای آقای رییس جمهور! مبنی بر جایگزینی امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی میگذرد اما همچنان معلمان به خاطر فعالیت صنفی و آموزشی توسط حراست ها و نهادهای امنیتی مورد تهدید، احضار و بازداشت واقع میشوند. اگرچه برخی نهادهای امنیتی خارج

از دولت به صورت غیرقانونی در امنیتی کردن فضای فعالیت صنفی نقش داشته اند، اما در برخی موارد نیز این برخوردها از سوی نهادهای زیرمجموعه دولت صورت گرفته است و میگیرد.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، محسن عمرانی و مختار اسدی ازجمله معلمانی هستند که به خاطر فعالیت صنفی در زندان به سر میبرند و علی اکبر باغانی در تبعید است و معلمانی چون رضا مسلمی و طاهر قادر زاده تحت حکم هستند و رسول بداقی بعد از اتمام دوران حبس هنوز به سرکار

برنگشته است. فعالانی که خواسته ای جز مطالبات صنفی و آموزشی نداشته و ندارند و مراحل محاکمه آنان بدون رعایت استانداردهای یک دادرسی عادلانه و برخلاق اصل ۱۶۸ صورت گرفته است. ما به امنیتی کردن فعالیت صنفی اعتراض داریم و خواهان توقف احکام فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان،رفع تبعید و اخراج و بازگشت آنان به سرکار هستیم.

در پایان یادآوری و تأکید میکنیم که ما مطالبات صنفی و آموزشی خود را با صدای رسا و به صورت مسالمت آمیز در راستای تأمین « بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش » پیش از موعد تنظیم بودجه مطرح نمودیم. شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران امیدوار است مسئولان این خواسته را که فراتر از خواسته معلمان و یک خواسته ملی است جدی بگیرند و سهم آموزش وپرورش را به میزانی که پاسخگوی مطالبات فوق باشد از سهم بودجه عمومی، ارتقا دهند. شورا بعد ازاین تجمع از طرق قانونی پیگیر مطالبات خود از دولت و مجلس خواهد بود و درصورتی که در تنظیم بودجه به خواسته معلمان از سوی دولت توجهی نشود، حق اعتراض های بعدی به تصمیم دولت را برای خود، حقی مشروع و قانونی تلقی می کند و از تمام توان خود برای دفاع از حقوق معلمان و دانش آموزان استفاده خواهد نمود.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران – ۱۳ مهر ۱۳۹۶

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اعتراض معلمان برای بودجه عادلانه را حمایت می کنیم

معلمان سراسر کشور در روز ۱۳ مهر که روز جهانی معلم است. با برپایی تجمعاتی در سراسر کشور خواهان بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش، همچنین آزادی معلمان زندانی شدند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن تقدیر از اتحاد و اعتراض یکپارچه معلمان، حمایتش را از  مطالبات معلمان که  خواسته همه کارگران می باشد؛ اعلام می دارد.

معلمان مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام کردند:

1.ما خواهان بودجه عادلانه، برای افزایش سرانه دانش‌آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان بخصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر، طبق اصل 30 قانون اساسی هستیم.

2.ما خواهان بودجه عادلانه برای کیفیت‌بخشی به امکانات و محتوای آموزشی در کلیه سطوح آموزشی از پیش‌دبستانی تا متوسطه هستیم. بایستی امکانات و محتوای آموزشی با توجه به نیازهای امروز کودکان به‌روز گردد، به نیازهای کودکان در مناطق مختلف با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومی توجه شود و طبق اصل 15 قانون اساسی زبان مادری در مناطق دوزبانه در مدارس تدریس گردد.

3.ما خواهان بودجه عادلانه در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان هستیم. بایستی بودجه لازم برای تأمین نیروی مشاور، مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس تأمین گردد.

4.ما خواهان بودجه عادلانه در راستای تحقق شعارِ روزِ جهانیِ معلم از طرف یونسکو یعنی «آموزش آزادانه، توانمندسازی معلمان» هستیم در این راستا باید نظام آموزش تربیت‌معلم بر مبنای آزادی و به اتکای شیوه‌های مشارکتی برای تربیت‌ِمعلمانِ توانمند و قدرتمند اصلاح گردد، بایستی دوره‌های ضمن خدمت معلمان به‌صورت رایگان و با توجه به نیازهای معلمان و دانش آموزان کیفی سازی و به‌روز گردد.

5.ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن هستیم. کلیه مدارس خشتی و گلی و کپری باید فوراً برچیده شود و بودجه به‌صورت عادلانه به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

  1. ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین معیشت و منزلت معلمان بازنشسته و شاغل هستیم به‌طوری‌که حقوق هیچ فرهنگی زیرخط فقر نباشد. توجه به وضعیت بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنان با حقوق شاغلین مورد تأکید ماست. بیش از 9 ماه است که حق‌الزحمه اضافه‌کاری معلمان پرداخت‌نشده است. در بودجه سال آینده بایستی دولت تمام بدهکاری‌های خود به معلمان و بازنشستگان را در کلیه سطوح تسویه نماید.

7.ما خواهان بودجه عادلانه برای اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم قانونی که دولت‌ها از 10 سال پیش تاکنون به‌صورت تعمدی و غیرقانونی از اجرای آن امتناع ورزیده‌اند.

8.ما خواهان بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع هستیم. ازنظر ما بیمه‌ای جامع است که پوشش بیمه‌ای مناسبی داشته با مراکز درمانی متعدد و معتبر طرف قرارداد باشد. سقف درمان برداشته شود و برای بیمه تکمیلی بازنشستگان سقف سنی نداشته باشد.

9.ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش چتر حمایتی دولت از کودکان پیش‌دبستانی هستیم، در حال حاضر حدود 100 درصد آموزش پیش‌دبستانی به بخش خصوصی واگذارشده است و مربیان این دوره از امنیت شغلی و حمایت بیمه‌ای برخوردار نیستند.

10.ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین امنیت شغلی و روانی تمام معلمان هستیم. تراکم دانش آموزان در کلاس‌ها باعث بروز ناهنجاری و خشونت در مدرسه است. از سوی دیگر بسیاری از معلمان شاغل در بخش خصوصی، نیروهای حق‌التدریس و آزاد از امنیت شغلی و روانی برخوردار نیستند و خدمات بیمه‌ای به آنان تعلق نمی‌گیرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

تجمع معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان

روزگذشته(13مهر)همزمان باروز جهانی معلم، معلمان بازنشستگان فرهنگی استان خراسان رضوی به دعوت شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران برای پیگیری خواسته‌های خود معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی باز هم در مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان تجمع و قطعنامه شورارا قرائت کردند. نکته جالب این تجمع حضور پیدانکردن هیچ‌یک از مسئولان مربوطه جهت پاسخگویی به معلمان بود.

معلمان در این تجمع با شعارها، بنر، اعلامیه و بیانیه خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، به رسمیت شناختن و آزادی فعالیت‌های صنفی، آزادی فعالان صنفی فرهنگی و بودجه عادلانه برای تامین نیاز‌های آموزش و پرورش و تامین حداقل‌های معیشتی برای معلمان شدند.

یکی از فعالان صنفی بازنشسته در این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگاری درخصوص خواسته‌های فرهنگیان اظهارکرد: برخی ناعادلانه می‌گویند معلم‌ها برای شکم اعتراض می‌کنند؛ درحالی‌که خواست ما تنها حق و حقوق ماست. خواسته اول ما اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است که از سال 86 تصویب شده اما دولت آن را اجرا نمی‌کند و حتی دیونی طبق این قانون به بازنشستگان دارد که سال گذشته مبلغ بسیار کمی پرداخت شد، اما میزان لازم نبود و حقوق بازنشسته‌ها حتی به دو میلیون تومان که سخنگوی دولت گفت هم نرسیده است.

این فعال صنفی بازنشسته ادامه داد: خواست دوم ما پرداخت معوقات فرهنگیان همانند سایر ادارات است. درحالی حق بازنشستگی همکاران ما از سال گذشته پرداخت نشده و به صورت قطره‌چکانی و طی چند سال پرداخت می‌شود که در سایر ادرات حق بازنشستگی به‌طور یک‌جا و در زمان بازنشستگی به کارمندان داده می‌شود. درخواست ما این است که همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان طی بازه زمانی دو ساله که در پایان سال 97 اتمام می‌یابد، صورت می‌پذیرد.

وی تصریح کرد: بیمه درمانی فراگیر بدون سقف پرداختی، آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی، از میان برداشتن فضای رعب و وحشت در بین فعالان صنفی و آزادی فعالیت‌ها برابر قانون اساسی و به رسمیت شناختن و دخالت کانون در تصمیم‌گیری‌ها از دیگر خواسته‌های فرهنگیان و به‌ویژه بازنشستگان است.

یک فعال صنفی شاغل دیگر با نام‌بردن از اصول 125 و 68  قانون مدیریت خدمات کشوری، بیشتر مطالبات را اجرای کامل این قانون برای فرهنگیان همانند سایر ادارات دانست که با بهانه‌های عدم وجود بودجه و تامین مالی مواجه است.

وی با اشاره به برخی از مصوبات مجلس در این خصوص از اجرانشدن آن‌ها ابراز نارضایتی و عنوان کرد: نیروهای حق‌التدریس که استخدام آن‌ها چند روز گذشته در مجلس تصویب شد به گفته یکی از نمایندگان، هشتمین مصوبه مجلس در این زمینه بود که اجرا نشده است.

 

این فعال صنفی با تاکید بر این‌که خواست ما اجرای قانون است، ادامه داد: ما نمی‌دانیم مرجعی که باید رسیدگی کند تا این مصوبات اجرایی شود کجاست؟ در بحث قانون مدیریت خدمات کشوری این دو اصل به‌خاطر مباحث مالی اجرا نشده است.

در پایان تجمع از طرف شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران قطعنامه شان قرائت شد.

تجمع اعتراضی هزارمعلم استان همدان مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

روزگذشته(13مهر)همزمان با برگزاری تجمع های اعتراضی به مناسبت روز جهانی معلم در سراسرکشور، محل اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز شاهد تجمع معلمان این استان بود. صدها نفر از معلمان در این مراسم گردهم آمدند تا خواست های خود رااعلام کنند. در این تجمع اعتراضی نزدیک به هزار نفر از معلمان  جمع شدند و شعارهای و مطالبات صنفی خود را مطرح کردند.

 

نادر قدیمی عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان استان همدان دراین گردهمایی اعتراضی گفت: ما علاقه به برگزاری تجمع اعتراضی نداریم اما این گردهمایی‌ها از سر ناچاری است. رویکرد غلط دولت و بی‌تفاوتی مجلس ما را ناچار به تجمع  و اعتراض کردن میکند.

قدیمی در پاسخ به این پرسش که هدف ازاین گردهمایی چیست، گفت: این تجمع به مناسبت 13 مهر روزجهانی معلم با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور برگزار شد که به صورت سراسری در بیشتر شهرهای کشور درحال برگزاری است مهم‌ترین مطالبه معلمان در این تجمع اختصاص بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش است.

وی  به وجود تبعیض در آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: تعداد دانش آموزان ما با برخی کشورهای توسعه یافته برابر است اما بودجه ما بیش از ده برابر کمتر ازاین کشور است به طورمثال بودجه آموزش و پرورش در ژاپن 146 میلیون یورو است اما درکشور ما حدود از 6 میلیارد یورو است وقتی چنین سرمایه گذاری­هایی وجود دارد، باید کشوری توسعه یافته شود و در کشور ما که نگاه نازل به مساله آموزش دارد آموزش دچار افت می‌شود، با پدیده فرار مغزها روبرو می شویم و با بی رغبتی دانش‌آموز برای تحصیل و بی رغبتی معلمان برای تدریس مواجه می‌شویم.

قدیمی در ادامه گفت: ما از حداقل­های ممکن برای تحصیل و تدریس بی‌بهره ایم، ازمدارس فرسوده استفاده می‌کنیم درحالی که روی گنج خوابیده­ایم.

این فعال صنفی با اشاره به حقوق صنفی معلمان افزود: حقوق معلمان درحد تأمین نیازهای اولیه زندگی آن‌ها نیست ما به شدت به این موضوع اعتراض داریم انگیزه شغلی معلمان کاسته شده و این حقوق حداقلی نشان می‌دهد به فعالیت، شغل و شان معلم توهین شده و منزلتی برای ما در نظر نمی‌گیرند.

او در ادامه گفت: مساله دیگر نگاه امنیتی و حراستی به معلمان است. خواست ما برطرف کردن فضای امنیتی از عرصه فرهنگ است، رییس جمهور گفت باید امنیت فرهنگی جایگزین فرهنگ امنیتی شود اما با گذشت بیش از چهار سال فضای امنیتی در مدارس و سیستم اداری ما حاکم است مسئولان مانند دولت قبل منتظر ستایش هستند و نقد را بر نمی‌تابند. پرسش ما از رییس جمهور این است که این شعار چه زمانی جنبه عملی پیدا می‌کند؟ این دولت چه تفاوتی با دولت گذشته دارد در حالی که نه در زمینه معیشت و نه در حوزه منزلت تغییری حاصل شده ونه موانع امنیتی از سر راه معلمان برداشته شده است.

جان باختن راننده لودر درحادثه ریزش خاک  سراب

مسؤول روابط عمومی اورژانس استان آذربایجان‌شرقی گفت:صبح امروز14مهر، ریزش خاک در شهرستان سراب لودر را با راننده‌اش مدفون کرد.

وحید شادی‌نیا اظهار داشت: در روستای شیرجین از توابع شهرستان سراب ریزش خاک فوت راننده لودر را رقم زد.

وی عنوان کرد: صبح امروز حین خاک‌برداری توسط لودر در روستای شیرجین، به علت ریزش خاک لودر زیر خاک دفن شد و راننده 54 ساله در دم جان باخت.

مرگ کارگرمیهمان  معدن رفسنجان براثرتصادف

شب گذشته(13مهر)یک کارگرمیهمان معدن رفسنجان براثرتصادف جانش را ازدست داد.

براساس گزارش منتشره،ساعت ۲۱ و ۱۰ دقیقه شب گذشته براثرتصادف خودرو سواری پراید حامل دو سرنشین تبعه چین و سواری پژو حامل مسافرانی از کشور افغانستان در کمربندی رفسنجان محدوده محور سرچشمه هفت نفر مصدوم شدند.

پنج تبعه کشور افغانستان از ماشین پژو و ۲ سرنشین خودرو پراید دچار آسیب شدند که با اعزام پنج دستگاه آمبولانس ۱۱۵ از پایگاه دوم شهری به این مصدومان رسیدگی شد.

یکی از مصدومان تبعه چین که کارگر در یکی از معادن شهر رفسنجان فعالیت می‌کرد در این حادثه به شدت جراحت دیده و لحظاتی پس از انتقال وی به بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان جان باخت.

مصدومیت3پرستارجاسک در حادثه واژگونی خودرو

بعدازظهرامروز14مهر،واژگونی خودروی حامل پرستاران جاسک3زخمی برجا گذاشت.

رئیس مرکز مدیریت فوریت های پزشکی هرمزگان از انتقال ۳نفر از پرستاران بیمارستان خاتم الانبیاء جاسک که ددچار مصدومیت شده بودند از جاسک به بیمارستان بندرعباس توسط بالگرد خبر داد.

امیرحسن اسدی عصر جمعه در جمع خبرنگاران گفت: در پی تماس تلفنی در ساعت ۱۴:۴۰ جمعه، با مرکز اورژانس ۱۱۵ بندرعباس، برای سه نفر از همکاران پرستار که در اثر واژگونی خودرو شخصی دچار مصدومیت شده بودند، درخواست بالگرد شد.

اسدی عنوان کرد: از آنجایی که دو نفر از مصدومان دچار آسیب ناحیه سر و یکی از آنها دچار تروما به لگن و ستون مهره ها شده بودند و نیاز به خدمات ویژه درمانی داشتند؛  لذا به فوریت، بعد از هماهنگی با کادر پرواز ، بالگرد اورژانس ۱۱۵، با تیم کامل پزشکی و تجهیزات لازم ، به سمت جاسک اعزام شد و بعد از تحویل گرفتن مصدومین، آنها را به بیمارستان محمدی بندرعباس منتقل کردند.

چهاردهم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com