اخباروگزارشات کارگری14آذر1396

admin   دسامبر 5, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری14آذر1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغال

– اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

– تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی عشایر شهرستان ایذه  نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان

– کارخانه روغن نباتی جهان دوباره تعطیل وباقیمانده کارگرانش هم خانه نشین شدند

– ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه نئوپان خلخال وابسته به بنیاد مستضعفان

-اتحاد – مبارزه – پیروزی

*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابور بمناسب شانزدهم آذر ماه روز دانشجو

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت 16 آذر روز دانشجو

– رواج «خوابگاه‌ کارمندی» در تهران!

– جسد یخ زده کارگرجوان گمشده معدن مس درآلو* پیداشد

– کشته وزخمی شدن 2کارگرجوان پالایشگاه آبادان براثر سقوط از دکل بدنبال مسمومیت گازی

تجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغال

صبح روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،جمعی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در اعتراض به خطرافتادان امنیت شغلیشان وعدم پرداخت مطالباتشان پس از خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغالشان

، مقابل یکی از دفاتر اصلی شرکت واقع در چهار راه چیت سازی شهر تهران، در مجاورت سوله بزرگ و قدیمی گندم واقع در این منطقه تجمع وبا سردادن شعار و در دست گرفتن بنر، توجه رهگذران را به حال روز وخیمی که از شرکت به زندگی هایشان سرایت کرده، جلب کردند.

تجمع کنندگان بر این باورند راه شکایت از شرکت نیز به رویشان بسته است چراکه شکایت مساوی صدور حکم توقیف اموال است و این حکم معنایی ندارد جز توقف کامیون ها و در نهایت سوق دادن

شرکت به ورشکستگی. چیزی که ظاهرا مدیران شرکت از آن استقبال می‌کنند!

براساس گزارشات منتشره،حدود200 نفر ازکارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس پیش از ظهر امروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات و دستمزدشان و همچنین روندی که معتقدند به نابودی این شرکت منجر خواهد شد، مقابل یکی از دفاتر اصلی شرکت در تهران تجمع کردند.

شرکتی که روزگاری در خاورمیانه سرشناس بوده و حالا مدتی است که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی، به بخش خصوصی سپرده شده و به انواع و اقسام بلایا مبتلا شده است. شرکتی که بعید نیست به زودی خبر نابودی اش مخابره شده و فرجامش، همگان را انگشت به دهن بگذارد.

صحبت درباره شرکت حمل و نقل خلیج فارس است که عنوان «بین‌المللی» را نیز یدک می‌کشد اما اکنون به جایی رسیده که در تامین حقوق حدود 1200 کارگری که دارد نیز عاجز است؛ کارگرانی که برخی‌شان ماه‌هاست دستمزد نگرفته اند و علاوه بر آن، از دریافت دیگر مطالبات و حقوق شان نیز محروم مانده‌اند.

موضوعی که موجب شده این بار در چهارراه چیت سازی تهران، در مجاورت سوله بزرگ و قدیمی گندم واقع در این منطقه جمع شده و بکوشند با سردادن شعار و در دست گرفتن بنر، توجه رهگذران را به حال روز وخیمی که از شرکت به زندگی هایشان سرایت کرده، جلب نمایند.

وضعیتی که یکی ازکارگران معترض این گونه شرحش می‌دهد: یازده ماه است که کارانه و سنوات دریافت نکرده‌ایم و جدای آن، این ماه حقوقمان را هم نداده‌اند. بیمه تامین اجتماعی مان را هم که یک در میان می‌پردازند و چند ماه بدهی دارد. بیمه تکمیلی و دیگر حق و حقوقمان را هم نمی‌دهند. مگر می‌شود با این شرایط زندگی کرد؟

یکی دیگر از کارگران معترض گفت: باز حال و روز ما از جهاتی بهتر است چراکه از دیگر شهرها و دفاتر شرکت در مناطق دیگر خبر داریم که برخی از کارگران 6 ماه یا بیشتر است که حقوق نگرفته‌اند و معوقه سنواتشان نیز بیشتر است. شرکت ما 38 شعبه در سراسر کشور دارد که از خصوصی سازی به بعد، هیچ کدامشان حال و روز خوبی ندارند. به چشم مان نابودی شرکت را می‌بینیم و کسی به دادمان نمی‌رسد.موضوعی که مورد وثوق دیگر تجمع کنندگان نیز هست. از جمله کارگر میانسالی افزود: برخی همکارانمان که بازنشسته شده اند، وقتی دیدند مطالباتشان پرداخت نمی‌شود، شکایت کردند و از قاضی حکم توقیف اموال گرفتند اما به مرور متوجه شدیم که این شیوه خواست مدیران و مالکان جدید شرکت است چراکه با توقیف اموال که اغلب ماشین های شرکت است، کار می‌خوابد و دچار اختلال می‌شود و راحت تر می‌توانند عذر همه مان را خواسته و شرکت را تعطیل کنند.

وی درادامه گفت:شرکت در اغلب شهرهای بزرگ کشور شعبه دارد که این شعبات در مناطق ممتاز شهرها واقع شده اند و با فروششان می‌شود پول بزرگی به جیب زد. ظاهرا مدیران شرکت قصدشان همین است که شرکت را به ورشکستگی برسانند تا پس از آن با فروش اموال و زمین های شرکت، مبلغی خیلی بیشتر از چیزی که برای خرید شرکت پرداخته اند، به دست آورند.

شائبه‌ای که در کلام دیگر کارگران معترض نیز به چشم می‌خورد. کارگرانی که که بر این باورند راه شکایت از شرکت نیز به رویشان بسته است چراکه شکایت مساوی صدور حکم توقیف اموال است و این حکم معنایی ندارد جز توقف کامیون ها و در نهایت سوق دادن شرکت به ورشکستگی. چیزی که ظاهرا مدیران شرکت از آن استقبال می‌کنند.

این باور یکی ازکارگران معترض است که گفت : انبارها و سیلوهای شرکت مدت هاست که خالی مانده و در آن گندم انبار نمی‌کنند در حالی که همین سیلوها و انبار کردن گندم در آنها برای تامین حقوق تمام  کارگران شرکت کافی است و حتی اضافه هم هست. وقتی هم از مدیران می پرسیم که چرا این کار را به روال همیشه نمی‌کنند، جواب های نامعقول می‌دهند. آیا همین خالی نگه داشتن سیلوها و انبارها که 400 هزار تن ظرفیت دارند و در چنین جایی در قلب تهران قرار دارند، نشان نمی‌دهد که قصدشان چیست؟

بحث به اینجا که می‌رسد، یکی دیگر ازکارگران  معترضان در تکمیل می افزاید: ما که شرکت تولیدی نیستیم که بگویند مواد اولیه نداریم یا ارز گران شده و واردات به دلیل آن مختل شده و نمی توانیم کار کنیم؛ ما شرکت خدماتی هستیم و شرکت خدماتی که مشغول به کار است که نباید در حقوق کارگرانش بماند. مگر می‌شود یک ماک جنگی سه خانوار را نان بدهد و این شرکت قدیمی با این همه ماشین آلات، از عهده حقوق کارگرانش بر نیاید؟

یکی دیگر ازکارگران معترض در تکمیل می افزاید: مدت هاست که هزینه تعمیرات جزئی کامیون ها را هم نمی‌دهند تا وقتی ماشین به تعمیرگاه رفت، بدهی درست شود و گاراژداران ماشین را بخوابانند. این کارشکنی در کار شرکت و تلاش برای نابودی آن است و به همین دلیل همه ما شعارمان احیای شرکت است. شرکت کار کند، از ما کار بکشد و حقوقمان را هم بدهد. این خواسته زیادی است؟

سوالی که اگرچه پیچدگی خاصی ندارد و به نظر می‌رسد پاسخ دادن به آن دشوار نیست، اما مدت هاست که بی پاسخ مانده تا نتیجه آن برای کارگران این شرکت بین المللی، جیب های خالی باشد و بدهی هایی که روز به روز زیادتر می‌شوند. بدهی هایی که به دلیل پرداخت نشدن مطالبات کارگران این شرکت به وجود آمده و آنها را شرمنده خانواده هایشان کرده است تا مجبور شوند به خیابان آمده و شعار حیاکن رهاکن سردهند و خواستار بازگشت اوضاع در شرکتشان به شرایط قبل از واگذاری شوند.

اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.

کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.

تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی عشایر شهرستان ایذه  نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان

روزسه شنبه14آذر،جمعی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از این مربیان که خواست نام وی در خبر ذکر نشود گفت: بر اساس دستورالعمل صادره برای حق التدریس شدن مربیان پیش دبستانی عشایر در خوزستان،34نفر در ایذه به عنوان مربی پیش دبستانی عشایر حق التدریس شدند که از این تعداد هشت نفر نیروی غیر از مربیان مشغول به کار بودند و باقی افراد بدون اولویت بندی جذب شدند.

وی با بیان اینکه 86 مربی دوره پیش دبستانی عشایر در ایذه به صورت رایگان به نوآموزان تدریس می دهند افزود: بسیاری از افراد جذب شده از 34 نفر جذب شده، در اهواز مشغول به کار شده اند.

این مربی دوره پیش دبستانی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل صادر شده مقرر شد که بیش از 200نفر از مربیان دوره پیش دبستانی عشایر در خوزستان جذب شوند این در حالی است که کل نیروی مربی پیش دبستانی عشایر در خوزستان 157 نفر است.

کارخانه روغن نباتی جهان دوباره تعطیل وباقیمانده کارگرانش هم خانه نشین شدند

کارخانه روغن نباتی جهان دوباره کارگرانش را خانه‌نشین کرده به طوری که از 9 آبان ماه تا به امروز14آذر تولیدی صورت نگرفته است.

به گزارش یک منبع خبری محلی، یکی از کارگران کارخانه روغن جهان گفت:از 9 آبان ماه شکل تعطیلی به خود گرفته و هیچ تولیدی نیز در کارخانه صورت نمی‌گیرد.

این کارخانه در کیلومتر 16 بزرگراه زنجان – قزوین قرار گرفته و با بیش از 50 سال فعالیت از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است که انواع روغن‌های نباتی از جمله روغن‌های مایع و قنادی و کره گیاهی را تولید می‌کرد.

اواخر سال گذشته هیچ گاه از یاد کارگران اخراجی روغن نباتی جهان پاک نمی‌شود، در روزهای سرد زمستان نزدیک به سال جدید نگرانی را به سفره‌های کارگران بیکار شده برده بود و این کارگران دست به تجمعات اعتراضی مختلف می‌زدند، هرچند که با آغاز سال 96 تعدادی از کارگران به سرکارهایشان برگشتند اما عده‌ای غزل خداحافظی را خوانده و برای همیشه قید جهان را زدند.

در ابتدا که ماجرای جهان خبرساز شد، مسئولان شرکت نبود مواد اولیه را دلیل تعطیلی عنوان کردند که با تامین مواد اولیه به عناوین مختلفی دوباره این کارخانه حاشیه‌ساز شد به طوری که برگه عدم نیاز کارگرانی که به آنها قول برگشت به کار داده شده بود از طرف شرکت صادر شد.

سیدبیوک موسوی معاون سیاسی استاندار زنجان اواخر اسفند ماه در جریان بازدید از آغاز به کار این شرکت با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان طی سالجاری و سال گذشته به دلایلی تعطیل شده بود، افزود: درحال حاضر چرخ های این کار خانه با ۱۸۵ نفر کارگر دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است  و بقیه کارگران نیز به کارشان برمی‌گردند.

کارخانه روغن جهان قبل از اخراج کارگران در بهمن ماه سال گذشته با ۲۳۰ کارگر در همه بخشها در حال فعالیت بود که ۲۰۰ کارگر اخراج شده بودند که بعد از پایان یافتن تجمعات اعتراضی و تامین مواد اولیه ۱۲۰ کارگر به کارهایشان برگشتند و  به ۸۰ نفر دیگر نیز  برگه عدم نیاز صادر شد که این کارگران نیز با تجمعات اعتراضی متعد در مقابل ادارات استان به دنبال گرفتن حق حقوق خود بودند که به خاطر همین مطالباتشان حکم توقیف اموال نیز گرفتند.

اما این همه ماجرای جهان نیست و این روزها نیز خبرها حکایت از توقف خط تولید این کارخانه دارد و کارگران دوباره خانه‌نشین شده‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه  گفت:هدف کارفرمای این شرکت کار کردن نیست،  80 نفر از کارگرانی که سال گذشته از این مجموعه اخراج شدند بعد از حدود هشت ماه به دنبال دستمزد خود بودند که تعطیلی این واحد با این بهانه انجام شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها تعدادی از کارگران برای حفاظت از برخی از زیر ساخت‌ها مانند جلوگیری از یخ زدگی لوله‌ها و غیره مشغول به کار هستند، عنوان کرد: اکنون خط تولید به صورت کلی متوقف شده است.

این کارگر تصریح کرد: نمیدانم چه رازی در پشت پرده است که این شرکت با اینکه می‌تواند بخشی از مشکلات بیکاری در زنجان را حل کند در این وضعیت قرار گرفته و مسئولان نیز نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند.

وی با بیان اینکه حقوق کارگران به صورت منسجم پرداخت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: مشکل روغن نباتی کارما و بی‌توجهی مسئولان است وگرنه این شرکت هیچ مشکلی ندارد.

ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه نئوپان خلخال وابسته به بنیاد مستضعفان

کارخانه نئوپان خلخال تحت مدیریت بنیاد مستضعفان با بیش از ۲۰۰ کارگر در طی سال‌های گذشته باکش و قوس بیکاری و تعطیلی و دیرکرد معوقات در پرداخت حقوق کارگران روبرو بوده است.

براساس گزارشی که14آذر رسانه ای شد،باوجوداینکه خط تولید این کارخانه در ماه‌های پایانی سال گذشته به دلیل مشکلات فراوان تعطیل و بسیاری از کارگران آن بیکار و خانه‌نشین شدند اما مسئولان این موضوع را خبرسازی خوانده و تعطیلی کارخانه را کتمان کردند.

بیکاری کارگران کارخانه نئوپان که تاکنون با تجمعات  اعتراضی بسیاری ازجمله مقابل فرمانداری همراه بوده است تاکنون نتوانسته گره ای از مشکلات معیشتی کارگران و خانواده‌های آن‌ها بگشاید.

درحالی‌که کارخانه نئوپان ابتدای امسال به‌طور رسمی تعطیل شد اما فریدون بابایی، فرماندار خلخال قریب به‌اتفاق این موضوع را خبرسازی خواند.

وی با تکذیب برخی خبرسازی‌ها درباره توقف فعالیت کارخانه نئوپان خلخال گفت: نه‌تنها این کارخانه تعطیل نشده بلکه به فکر توسعه خط تولید و افزایش ظرفیت تولیدی آن نیز هستیم.

فرماندار خلخال هم‌زمان با تعطیلی و بیکاری کارگران به رسانه‌ها گفت: کارگران این کارخانه بنا بر تصمیمات گرفته‌شده در مرخصی به سر می‌برند!

درحالی‌که فرماندار خلخال تا پایان سال گذشته منکر تعطیلی کارخانه نئوپان بود اما مردادماه امسال برخلاف سخنان گذشته از تعطیلی این واحد تولیدی خودداری و وعده داد که با پیگیری و اتخاذ تصمیمات لازم، دوباره تولید را به کارخانه نئوپان این شهرستان بازمی‌گردانیم.

فریدون بابایی فروش این کارخانه به بخش خصوصی را منتفی اعلام کرد و به کارگران وعده داد که به دستور  سعیدی کیا خود بنیاد مستضعفان برای سرمایه‌گذاری و احیای کارخانه وارد عمل می‌شود.

مدیرعامل شرکت گسترش پایا صنعت وابسته به سازمان بنیاد مستضعفان در خصوص دلایل تعطیلی این کارخانه اظهار می‌کند: کارخانه نئوپان خلخال در سال گذشته و ۶ ماه اول امسال متحمل ۱۴۰ میلیارد ریال ضرر و زیان شده و با توجه به بدهی ۲۰۰ میلیارد ریالی شرکت نئوپان خلخال امکان ادامه کار تولید در این واحد صنعتی وجود ندارد.

یحیی چگینی علت تعطیلی کارخانه و بیکار شدن کارگران این واحد تولیدی و صنعتی را جلوگیری از ادامه روند زیان دهی در این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان عنوان می‌کند.

وی اذعان می‌کند: علت زیان دهی کارخانه نئوپان خلخال و تعطیل شدن خط تولید در این واحد صنعتی قدیمی بودن خط تولید آن و ناتوانایی رقابت محصولات تولیدی با محصول نئوپان سایر کارخانه‌های تولید نئوپان در کشور و همچنین رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد کشور است.

وی تنها راه خروج کارخانه از وضعیت فعلی تعطیلی و بازگشت دوباره کارگران بیکار شده این واحد صنعتی بزرگ جنوب استان را سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی خط جدید تولید ورق نئوپان با استفاده از فنّاوری روز در مسیر رقابت با محصولات تولیدی سایر کارخانه‌های تولید نئوپان عنوان می‌کند.

وی بابیان اینکه در شرایط فعلی امکان راه‌اندازی مجدد کارخانه وجود ندارد ادامه می‌دهد: در صورت سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی جدید نیز برای راه‌اندازی خط تولید جدید در این کارخانه اما بازهم نیازمند گذشت ۲ سال زمان هستیم.

چگینی می‌گوید: درصورتی‌که این سرمایه‌گذاری نیز انجام شود اما کارگران این واحد صنعتی باید به مدت ۲ سال برای شروع دوباره تولید صبر کنند و لذا حل مشکل بیکاری آن‌ها در ممکن نیست.

وی با اشاره به اینکه پیش‌ازاین نیز ۱۲۰ میلیارد ریال طی سال‌های گذشته برای بهبود وضعیت اقتصادی این کارخانه هزینه شده است بیان می‌کند: بااین‌وجود توفیقی برای حفظ این واحد تولیدی نداشتیم.

وی تأکید می‌کند: هرگونه تزریق پول و سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی مجدد خط تولید قدیم کارخانه هیچ‌گونه بازگشت سرمایه برای این واحد تولیدی در پی نخواهد داشت.

اتحاد – مبارزه – پیروزی

*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابور بمناسب شانزدهم آذر ماه روز دانشجو

روزسه شنبه چهاردهم آذر ماه،در آستانه روز دانشجو شانزدهم اذر، دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابوردر اعتراض به پولی شدن آموزش عالی و خصوصی سازی آموزش عالی دست به تجمع زدند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع دانشجویان صنعتی شریف مقابل سلف دانشگاه و در اعتراض به کالایی سازی آموزش و دیگر عرصه های اقتصادی، اجتماعی انجام گرفت.

دانشجویان دانشگاه نیشابور نیز علاوه بر اعتراض به پولی شدن آموزش عالی به پولی شدن پارکینگ دانشگاه و بی توجهی مسئولان دانشگاه به شورای صنفی تجمع کردند.

یانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت 16 آذر روز دانشجو

کارگر، معلم، دانشجو اتحاد اتحاد

پس از گذشت یک دهه از سرکوب جنبش دانشجوئی در سال 1386 و بدنبال فضای امنیتی که در پس وقایع سال 88 بر دانشگاههای کشور حاکم شد، امسال دانشگاههای سراسر کشور شاهد برگزاری میتینگها و اجتماعات پرشور دانشجوئی با رویکردی نوین است که بی تردید در تداوم خود، دانشجویان را به وزنه ای مهم و تاثیر گذار در مبارزه طبقه کارگر ایران برای دستیابی به مطالبات انسانی اش تبدیل خواهد کرد.

نسل جدید دانشجویان دانشگاههای کشور دیگر دانشجویان دهه های پیشین نیستند که پس از فارغ الحصیلی در راس هرم تولید و یا اداره جامعه قرار گیرند، بلکه جوانانی هستند که اکثریت قریب به اتفاقشان بدنبال فارغ التحصیل شدن، در سطوح مختلفی در پهنه تولید و اداره زندگی اجتماعی به عنوان نیروی کارمزدی مشغول به کار میشوند  و برده وار ترین شکلی از ورود به بازار کار با طرحهایی  از قبیل طرح کارورزی، زندگی و آینده آنان را شکل میدهد.

و این چنین است که امروزه شاهد آغاز سر فصل نوینی در جنبش دانشجوئی هستیم که دانشجویان را نه در موقعیت حامیان جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی،  بلکه در موقعیت بخش رزمنده و مهمی از طبقه کارگر قرار میدهد که همین امروز و حین تحصیل،  توام با مبارزه برای آزادی بیان، حق برپائی تشکل مستقل، آموزش و تحصیل رایگان، رفع تبعیض جنسیتی و دیگر شرایط تحمیل شده به دانشگاهها در  تقابل مستقیم با شرایط کار از قبیل ارزان سازی نیروی کار، وجود شرکت های پیمانکاری و تأمین نیروی انسانی، نبود امنیت شغلی، قراردادهای موقت  و.. قرار میگیرند  و در دفاع از منافع طبقاتی شان به میدان می آیند.

ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران با گرامیداشت 16 آذر،  مبارزات دانشجویان سراسر کشور و مطالبات آنان را مطالبات خود میدانیم، به همه دانشجویان و تشکلهای صنفی و مستقل دانشجوئی درود می فرستیم، دست آنان را در مبارزه برای خلاصی از وضعیت فلاکتبار موجود می فشاریم  و با حمایت از قطعنامه های تشکلهای مستقل دانشجوئی، اعمال هر گونه فشار و محدودیتی علیه مبارزات حق طلبانه دانشجویان را قویا محکوم میکنیم و بدینوسیله خواهان برچیده شدن فوری طرح برده دارانه کارورزی و تحقق تمامی مطالبات مطرح شده از سوی دانشجویان سراسر کشور هستیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 14 آذر ماه 1396

رواج «خوابگاه‌ کارمندی» در تهران!

کارمندان، دانشجویان و کارگران بسیاری هستند که دیگر توان تهیه مسکن مستقل اجاره‌ای را هم ندارند و ترجیح می‌دهند به جای مسکن، محیطی برای خواب به شکل مشاع و مشارکتی داشته باشند. تراکم جمعیتی، نداشتن شغل مناسب، بالا بودن هزینه‌های معیشتی و هزینه‌های مسکن باعث ایجاد این پدیده‌ جدید در کلانشهرها شده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ14آذر، شاید چند سال پیش زندگی کارگران چینی در اتاق‌های کوچک که حریم خصوصی‌شان تنها به اندازه یک تخت بوده مایه تأسف ایرانی‌ها بود اما اکنون اتاق‌نشینی و زندگی چند نفر در یک اتاق که در قالب پانسیون دانشجویی تبلیغ می‌شود، نشانه واضحی از پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدهاست. کارمندان، دانشجویان و کارگران بسیاری هستند که دیگر توان تهیه مسکن مستقل اجاره‌ای را هم ندارند و ترجیح می‌دهند به جای مسکن، محیطی برای خواب به شکل مشاع و مشارکتی داشته باشند. تراکم جمعیتی، نداشتن شغل مناسب، بالا بودن هزینه‌های معیشتی و هزینه‌های مسکن باعث ایجاد این پدیده‌ جدید در کلانشهرها شده است.

یک خبرنگار که بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تهران مشغول به کار در یک خبرگزاری شده است، درباره علت انتخاب خوابگاه‌های خصوصی گفت: ‌حقوق‌های موجود برای پس‌انداز کردن و یا تهیه مسکن مستقل بدون پشتوانه مالی خانواده منطقی نیست و بنابراین افراد ترجیح می‌دهند با پرداخت ماهانه،هفتگی یا روزانه مشکل سرپناه خود را حل کنند.

وی با بیان اینکه هزینه‌های استفاده از یک تخت و یک کمد با حمام و آشپزخانه مشترک بستگی به نوع خانه، محله و تعداد افراد در هر اتاق متفاوت است، گفت: برای استفاده از آنها از 300هزار تومان به بالا باید هزینه در نظر بگیرید.

پس‌انداز برای ازدواج!

یک شاغل بخش خصوصی نیز که در یک شرکت خصوصی کار می‌کند‌، دراین باره می‌گوید: اجاره یک مسکن 60 متری کمتر از 650هزار تومان نیست و از آنجایی که پول پیش ندارم لذا ترجیح می‌دهم به جای پرداخت این مبلغ مقداری پس‌انداز کنم تا بتوانم در دو سه سال آینده و بعد از ازدواج یک مسکن نقلی اجاره کنم‌. سعید که می‌گوید آبرو دارد و دوست ندارد در شهرستان بدانند چگونه و در چه محلی زندگی می‌کند، می‌افزاید: اگر بخواهیم محیط مناسبی داشته باشیم و تعداد افراد در خانه کم باشد (منظور تعداد افراد در هر اتاق) باید بیش از 500 هزار تومان پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 800 هزار تومان حقوق می‌گیرد، می‌گوید: آنچه برای من و دوستانم حائز اهمیت است بیمه‌ای است که که کارفرما می‌کند وگرنه همین الان هم کارگر سر گذر نیز با 18 تا 20 روز کار کردن همین مبلغ را می‌گیرد و با این هزینه‌های خوراکی که هر روز گران‌تر می‌شود خیلی نمی‌توانم پس‌انداز داشته باشم. وی ادامه می‌دهد‌: این اقامتگاه‌‌ها هم مشکلات خاص خود را دارد زیرا شست‌و‌شو و پخت‌و‌پز وقت زیادی را می‌گیرد، لذا معمولاً مجبور می‌شوم از بیرون غذا سفارش بدهم.

سعید یکی دیگر از مشکلات را تفاوت فرهنگی و وجود افراد از هر قشری در اتاق‌‌ها عنوان کرد و گفت: با توجه به تعداد زیاد افراد معمولاً استفاده از دستشویی‌، حمام یا آشپزخانه با مشکلاتی همراه است‌.

آمارهای رسمی هم که این روزها اعلام شده است نشان می‌دهد بالغ بر ۱۹میلیون بدمسکن در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱میلیون نفر حاشیه‌نشین هستند. این اقشار غالباً به دلیل توسعه ناموازن و مشکلات ناشی از فقر در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند

جسد یخ زده کارگرجوان گمشده معدن مس درآلو* پیداشد

جسد یخ زده کارگرجوان  گمشده پس از 43ساعت در 33 کیلومتری معدن مس درآلو پیدا شد.

رئیس هلال احمر رابرگفت:با گذشت 43 ساعت از جستجو کارگر جوان مفقود شده ،گروه امداد روستایی سرانجام جسد یخ زده وی را در حوالی روستای بهادرآباد در 33 کیلومتری معدن درآلوئیه رابـر کشف کردند.

* مفقودالاثرشدن کارگر معدن مس درآلودرارتفاعات شهرستان رابر

روزگذشته(12آذر)،یک کارگرجوان معدن مس درآلو درمسیر راه بازگشت به خانه اش در کوه‌های اشهرستان رابر گم شده وتاکنون مفقودالاثراست.

بنابه گزارش منتشره،روز گذشته  فردی به نام «ر – ش» اهل روستای گنجان که در معدن درآلو کار می‌کند، هنگام بازگشت به خانه در کوه‌های اطراف مسیر را گم می‌کند.

کشته وزخمی شدن 2کارگرجوان پالایشگاه آبادان براثر سقوط از دکل بدنبال مسمومیت گازی

پیش از ظهرروزسه شنبه چهاردهم آذرماه،دوکارگرجوان پالایشگاه آبادان حین کار بالای دکل 6متری بدلیل مسمومیت گازی سقوط وکشته وزخمی شدند.

براساس گزارشات منتشره،ظهر امروز 2 تن از کارگران بهره برداری شرکت پالایش نفت آبادان هنگام آماده سازی کارهای تعمیراتی دچار گازگرفتگی شده و راهی بیمارستان شدند.

به گفته کارگران واحد اس آر یو(SRU) فاز سه پالایشگاه این دو مصدوم، پس از بروز این حادثه به بیمارستان خمینی اعزام شدند.

منابع آگاه ساعتی پیش اعلام کردند که یکی از کارگران مصدوم این حادثه بعد از گذشت ساعتی به علت گازگرفتگی شدید جان باخت و مصدوم دوم تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته است.

این در حالی است که روابط عمومی شرکت پالایش نفت پیش از این گفته بود: حال عمومی این 2 مصدوم که در کمترین زمان ممکن توسط امدادگران اورژانس به بیمارستان خمینی آبادان منتقل شدند خوب است و هیچ خطری این 2 مصدوم را تهدید نمی کند و آنها برای مداوای بیشتر تحت مراقبت های ویژه در بیمارستان این شهر هستند و طبق دستور مدیرعامل شرکت، در صورت نیاز با نظر پزشکان توسط اورژانس هوایی به بیمارستان های مجهز استان منتقل می شوند.

چهاردهم آذرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com