اخباروگزارشات کارگری15دی1395

admin   ژانویه 5, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری15دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– ادامه فایل های صوتی سخنرانی های سمینار بررسی اصلاح قانون کار وتاثیر آن بر زندگی اقشار مختلف*

– نمایندگان120هزارکارگرپیمانکاری صنعت نفت خواهان تبدیل وضعیت و یکسان سازی حقوق شدند!

– اعتصاب(تحریم غذای محل کار)دو روزه کارگران نیروگاه رامین اهوازدراعتراض عدم افزایش مزد!

– عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران کارخانه جهان الکل لوشان!

اخذ سفته ازکارگران توسط کارفرما برای جلوگیری اعتراض!

– اهالی شهر هولار و بخش کلیجانرستاق باتجمع،جاده مرگ را بستند

ادامه فایل های صوتی سخنرانی های سمینار بررسی اصلاح قانون کار وتاثیر آن بر زندگی اقشار مختلف*

-آقای جعفر عظیم زاده در باره تاثیر این اصلاحات بر روی زندگی کارگران چنین گفتند:

http://www.kanoonm.com/2576

*سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر زندگی و کار اقشار مختلف

http://www.kanoonm.com/2552

نمایندگان120هزارکارگرپیمانکاری صنعت نفت خواهان تبدیل وضعیت و یکسان سازی حقوق شدند!

نمایندگان 120هزارکارگرپیمانکاری صنعت نفت با انتشار نامه ای سرگشاده خواستارساماندهی و تبدیل وضعیت و یکسان سازی حقوق پرسنل نیروهای پیمانکاری وزارت نفت با کارمندان رسمی در شرایط کاری برابر،بربرشدند.

در این نامه به گزارش نفت  ازجمله آمده است:

اینجانبان به نمایندگی از سوی 120000 نفر نیروی پیمانکاری وزارت نفت وبا همفکری جمعی کثیر از این پرسنل زحمتکش که اکثرا دارای تحصیلات دانشگاهی و تجارب کاری مفید ؛با سوابق کاری مختلف( میانگین از ۵ تا ۲۰ سال) مشغول به کار میباشیم این متن را تهیه و وتنظیم نموده ایم.

یقینا همانطور که از اخبار روزنامه ها ؛ سایتهای خبری ؛ اعلامیه ها و شکواییه هایی که از سوی این پرسنل خدوم منتشر میگردد مطلع هستید ؛ متاسفانه هنوز با نام پیمانکاری نفت از ما یاد میشود و قرارداد سالیانه منعقد میگردد؛ قراردادی بدون در نظر گرفتن پست سازمانی ؛ ضرایب قانونی سختی کار؛ بدی آب وهوا ؛ دوری از خانواده با کاری مشابه یک کارمند رسمی در همان شرایط ولی با اختلاف فاحش و تبعیض فراوان حق ما را نادیده میگیرند .  باگذشت پنج سال از  وعده هایی که از سوی مدیران ارشد نفت ( معاونت نیروی انسانی ) در سال ۹۲ مبنی بر ساماندهی نیروهای پیمانکاری به پرسنل داده شده بود ؛ هنوز به شکل اولیه و با حداقل حقوق و دستمزد ؛ بدون در نظر گرفتن طرح طبقه بندی مشاغل ؛ مدرک تحصیلی ؛ سابقه کار مفید در نفت ؛ و با انجام کارهایی مشابه پرسنل رسمی وبعضا سخت تر و حساستر ؛ مشغول به کار میباشیم .  همانگونه که مستحضر هستید ما تلاشگران چرخه صنعت کشورمان در حال حاضر با تمام جان و سلامتی خود در برابر هر نوع سختی کار و ناملایمت های نفتی اعم از انواع گازهای سمی و مواد آتش زا و سرطانی و با دوری از خانواده انجام وظیفه مینماییم .

به همین دلیل از شما انتظار داریم به نیروی انسانی نفت ؛ که عظیم ترین سرمایه صنعت وانرژی کشور را در دست دارند وسهم زیادی در تولید ثروت اقتصادی کشور دارند توجه بیشتری فرمایید.لذا تقاضا داریم دیدگاه یکسان سازی حقوق دریافتی بین تمامی پرسنل نفت اجرا گردد تا از طریق عدالت محوری و شرایط برابر بین افراد در مسایل حقوقی و رفاهی افراد ؛ راهی باشد برای ایجاد انگیزه های از بین رفته این پرسنل  که با فعالیتهای شبانه روزی خود در کنار پرسنل رسمی وزارت نفت با سابقه کاری ؛ تحصیلات وکاری کاملا مشابه انجام وظیفه مینمایند .

شایان ذکر است تداوم بر انجام این روش وزارت نفت چیزی جز ؛ کور شدن خلاقیت کاری؛ فقر ؛ استرس ؛ بی انگیزگی ؛ افسردگی ؛ ایجاد مشکلات خانوادگی ؛ بی اعتمادی ؛ سستی در ایمان و سرخوردگی با عدم امنیت شغلی نخواهد بود .

و نیز مستدعیست با توجه به صحبتهای جناب روحانی و تاکید ایشان در فروردین ماه سال ۹۴ مبنی بر ساماندهی نیروهای پیمانکاری در دستگاه های دولتی و نامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در مورخ ۱۹/۷/۹۳ به شماره ۹۷۵۷/۹۳/۲۰۰ و نیز تاکید جناب لاریجانی در مهر ماه سال ۹۵ مبنی بر اطلاع از وضعیت نابسامان پرسنل پیمانکاری وزارت نفت و نیز مجددا تاکید سرکار خانم الماسی در آبان ماه سال جاری هم مبنی بر یکسان سازی حقوق پرسنل رسمی و غیر رسمی صنعت ؛ از کلیه شما تصمیم گیرندگان دولت میخواهیم برای این پرسنل پیمانکاری وزارت نفت با توجه به سوابق بالا و مسولیت و فعالیتهای مهمی که این عزیزان در دست دارند ؛ وموضوع عدم تبدیل وضعیت ایشان ؛ یکسان سازی حقوق و رفع تبعیضات موجود ؛ به قید فوریت و حساسیت کار ایشان ؛ تمهیدات لازم جهت رفع این ایرادات و شکاف فاحش و چشمگیر حقوقی بین پرسنل رسمی وپیمانکاری وزارت نفت اتخاذ فرمایید.

اعتصاب(تحریم غذای محل کار)دو روزه کارگران نیروگاه رامین اهوازدراعتراض عدم افزایش مزد!

جمعی ازکارگران نیروگاه رامین اهواز از دو روز پیش (13 دی) در اعتراض به عدم افزایش مزایای مزدی خود از خوردن وعده غذایی تهیه شده در کارخانه خودداری کرده‌اند.

دلیل اصلی نارضایتی این دسته از کارگران، به اجرا درنیامدن بخشنامه‌ مربوط به افزایش مزایای مزدی است که به تازگی از سوی وزارت نیرو به واحدهای زیر مجموعه‌ این وزارتخانه ابلاغ شده است.

به گزارش15دی ایلنا به نقل از کارگران معترض،از دو روز پیش که آنها اقدام اعتراضی خود را با نخوردن غذای کارخانه آغاز کرده‌اند، مدیریت این واحد صنعتی در مقام کارفرما هیچ پاسخ روشنی به آنها نداده است.

براساس این گزارش،نیروگاه رامین اهواز دست‌کم 850 کارگر دارد و از قرار معلوم پیش از شکل گیری این اقدام اعتراضی، کارگران یاد شده از راه‌های دیگری از جمله انجام مکاتبه با کارفرما پیگیر به اجرا درآمدن بخشنامه مربوط به افزایش مزایای مزدی خود شده بودند که در نهایت بی‌پاسخ ماند.

کارگران کارخانه پارس سرام خواستار اجرا ی طرح طبقه بندی مشاغل هستند

کارگران کارخانه پارس سرام خواستار اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای افزایش دستمزد‌هایشان را در این واحد تولیدی هستند.

به گزارش15دی ایلنا،نزدیک به۳۰۰ کارگر رسمی وقراردادی شاغل در کارخانه پارس سرام هستیم که که از سال ۹۱ بدنبال اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در این واحد تولیدی هستیم.

به گفته کارگران این کارخانه این وضعیت در حالی است که در قانون کار بر الزامی بودن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های بالای ۵۰ نفر تاکید شده است.

طبق اظهارات کارگران این واحد تولیدی مسکوت ماندن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مورد جمعیت ۳۰۰ نفری کارگران که تعداد ۷۰ نفر به صورت رسمی مشغول کارندباعث شده است تا درآمد مزد بگیران این کارخانه در حد و اندازه حداقل‌های قانونی باقی بماند.

به گفته آنان یکی از دلایل مخالفت کارفرما با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل همسان شدن دستمزد کارگران قرار دادی با کارگران رسمی است که به بهانه مشکلات مالی قصد عملیاتی کردن این طرح را ندارد.

آن‌ها در ادامه با اشاره به «ماده ۵۰ قانون کار» گفتند: بر اساس ماه ۵۰ قانون کار، وظیفهٔ پیگیری اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، چنانچه کارفرمایان مشمول این قانون در مهلت‌های تعیین شده مشاغل کارگاه های خود را ارزیابی نکرده باشند، بر عهدهٔ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

به گفته این کارگران،مسئولان وزارت کار در مورد مسکوت ماندن اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای کارگران شرکت پارس سرام پاسخگو نیستند وظاهرا در این زمینه هیچ پافشاری ندارند.

در عین حال منابع خبری در خصوص وضعیت پرداخت دستمزد کارگران پارس سرام گفتند: صرف‌نظر از همه کاستی‌هایی که در مورد شرایط مزدی کارگران این واحد تولیدی وجود دارد اما دست کم در مقایسه با شرایط سال گذشته کارفرمای این واحد تولیدی به وضعیت پرداخت به موقع دستمزد کارگران توجه خیلی بهتری دارد بطوری که در عمل دستمزد کارگران در هر ماه پرداخت می‌شود.

یادآوری:کارخانه پارس سرام تولید کننده چینی بهداشتی(توالت فرنگی، توالت زمینی،روشویی و…)در کیلومتر 23 جاده ورامین – قرچک واقع شده است.

عدم پرداخت3ماه حقوق512کارگرشهرداری دوگبندان!

حقوق512کارگرشهرداری دوگبندان 3ماه است که پرداخت نشده است.

اگر حقوق کارگران تا پایان سال پرداخت نشود مطالبات کارگران شهرداری به مبلغی معادل 10 میلیارد تومان خواهد رسید.

به گزارش منابع خبری محلی،شهرداری از برخی ادارات و دستگاه‌های اجرایی مطالباتی دارد که با پرداخت آن‌ها بسیاری از مشکلات شهرداری دوگنبدان برطرف خواهد شد.

همچنین شهرداری دوگنبدان 13 میلیارد تومان از پتروشیمی گچساران طلب دارد که در چند ماه گذشته پتروشیمی بدهی خود را به شهرداری دوگنبدان پرداخت نکرده است.

شهرداری دوگنبدان 600 میلیون تومان از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران طلب دارد.

اداره دارایی و مالیات نیز مبلغی به شهرداری دوگنبدان بدهی دارد که با پرداخت به موقع این بدهی‌ها مشکلات شهرداری دوگنبدان برطرف خواهد شد.

عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران کارخانه جهان الکل لوشان!

اخذ سفته ازکارگران توسط کارفرما برای جلوگیری اعتراض!

کارگران شاغل در کارخانه جهان الکل لوشان در استان گیلان دست کم تا دو ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود، مدیر عامل شرکت همزمان با استخدام نیروی کار ، ضمن عقد قرار داد یکطرفه از همه کارگران سفته اخذ می‌کند واین موضوع باعث شده‌است تا کارگران از ترس به اجرا گذاشته شدن سفته‌هایشان، جرات اعتراض نداشته باشند.

به گزارش15دی ایلنا،تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این مطلب گفتند: در کارخانه جهان الکل لوشان که در زمینه تولید الکل و ماء الشعیر در شهرک صنعتی جمال آباد لوشان فعالیت دارد حدود ۴۰کارگر مشغول کارند که دست کم بابت دو ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکار‌اند.

این کارگران می‌گویند: در مقابل این طلب مزدی از کارفرما به تازگی تنها، مبلغی در حدود ۹۰۰ هزار تومان به صورت علی الحساب دریافت کرده‌اند.

بنا به گفته کارگران، کارفرمای کارخانه جهان الکل لوشان به دلیل آنچه گسترش بحران در صنایع غذایی و کمبود نقدینگی نامیده می‌شود، مطالبات کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند.

منابع خبری در این واحد تولیدی با اشاره به اینکه کارخانه جهان الکل در زمینه فروش محصولات خودهیچ مشکلی ندارد در ادامه افزودند: این در حالیست که تاخیر در پرداخت حقوق برای کارگران شاغل در این کارخانه سئوال برانگیز شده است.

طبق اظهارات آنان با وجود بهبود وضعیت مالی کارخانه در سال جاری، شرایط مالی کارگران تغییری نکرده و مشکلات معیشتی آنان به تبع عدم دریافت حقوق روز به روز بیشتر می‌شود.

همچنین به نقل از این کارگران گفته می‌شود، مدیر عامل شرکت همزمان با استخدام نیروی کار ، ضمن عقد قرار داد یکطرفه از همه کارگران سفته اخذ می‌کند واین موضوع باعث شده‌است تا کارگران از ترس به اجرا گذاشته شدن سفته‌هایشان، جرات اعتراض نداشته باشند.

به گفته کارگران این کارخانه  همچنین به همین دلیل تعدادی از همکاران سابق آنان که به مرور از این واحد تولیدی به نوعی از کار بیکار شده‌اند بعد از گذشت چندین ماه قدرت وصول مطالبات مزدی خود را از کارفرما ندارند.

اهالی شهر هولار و بخش کلیجانرستاق باتجمع،جاده مرگ را بستند

به دلیل تصادفات شدید در محور ساری به تاکام اهالی شهر هولار و بخش کلیجانرستاق باتجمع،جاده مرگ را بستند.

به گزارش15دی تسنیم،مجتبی طاهری اظهار داشت: به دلیل تصادف مرگ بار در جاده ساری به تاکام در محدوده شهر هولار جاده شهر هولار بر روی عبور مرور  خودروها توسط اهالی این شهر و بخش کلیجانرستاق بسته شد.

وی افزود: مردم بخش کلیجانرستاق و شهر هولار با تجمع در جاده ساری به تاکام جلوی عبور مرور خودرها را گرفتند و این موضوع سبب ترافیک شدید در این محور شده است.

عضو شورای اداری شهرستان ساری گفت: به دلیل کندی عملیات احداث جاده ساری تاکام توسط پیمانکار این جاده همچنان شاهد تلفات جانی است.

طاهری افزود: در این حادثه که بعد از ظهر امروز رخ داد، سه نفر شامل یک آقا و خانم حدود 35 ساله و یک پسربچه حدود 12 ساله با هویت نامعلوم جان باختند.

پانزدهم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com