اخباروگزارشات کارگری15بهمن1396

admin   فوریه 5, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری15بهمن1396 بسته هستند

بایگانی

– خبر تکمیلی تهاجم وحشیانه نیروهای گارد ویژه و انتظامی به کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه

– کارگران بازداشت شده شرکت نیشکر هفت تپه آزاد شدند

– اتحادیه آزاد کارگران ایران:یورش گسترده گارد ویژه به کارگران بخش کشاورزی شرکت نیشکر هفت تپه

– کانون مدافعان حقوق کارگر:از كارگران نيشكر هفت تپه حمايت كنيم

– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری :یکصدا رنج کارگران هفت تپه را فریاد می زنیم

– کارگران پست های فشار قوی برق سراسرکشوربرای باری دیگردراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل وزارت نیروتجمع کردند

– تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وحق بیمه

– بیست وسومین روزاعتصاب کارگران کارخانه کیان کرد

— تجمع  اعتراضی خانواده های  کارگران جان باخته  نفتکش سانچی مقابل شرکت ملی نفتکش

– تجمع اعتراضی کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره نسبت به عدم پرداخت 10ماه حقوق مقابل استانداری کردستان

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل شهرداری تهران

– بیانیه مشترک در بارۀ حداقل دستمزد در سال

– بازگشت محمود بهشتی لنگرودی به زندان اوین

– بدنبال زلزله کرمانشاه1400 کارگربیکارشدند

– عدم پرداخت 11ماه کارانه و اضافه کار پرستاران بیمارستان امام‌حسین ملایر

– تجمع اعتراضی رانندگان حمل نخاله گرگان  مقابل ساختمان شورای شهر

– تجمع دوباره چغندرکاران جوینی دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه قند

– تجمع دانشجویان کارشناسی ناپیوسته مهندسی مقابل وزرات علوم در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی

– تجمع اعتراضی بازاریان دهدشت نسبت به افتتاح شعبه دوم فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش مقابل اتاق اصناف کهگیلویه

– تجمع بیماران مبتلا به «ام‌پی‌اس» در اعتراض به نداشتن دارو و مشکلات تامین هزینه‌های آن مقابل ساختمان وزارت بهداشت

تجمعی تحت عنوان: «می‌خواهیم زنده بمانیم و زندگی حق ماست»

– به آتش کشیدن دفتر شهردار شادگان

– مرگ دلخراش کارگر نقاش میان آسانسور و سقف

– جان باختن کارگر جوان معدن نمک نیشابوربراثر ریزش آوار

خبر تکمیلی تهاجم وحشیانه نیروهای گارد ویژه و انتظامی به کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه

در پنجمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، در حالی که کارگران کشاورزی در گروههای کوچک به مقابل کارخانه میرسیدند تا برای تجمع به همکاران خود در داخل شرکت بپیوندند با خیل نیروهای گارد ویژه و تهاجم آنان واقع شدند بطوریکه بسیاری از آنها با موتورهای خود برای جلوگیری از بازداشت به مزارع نیشکر روی آوردند و موتورسوارهای گارد ویژه نیز به تعقیب آنان پرداخته و نهایتا بیرون از شرکت تعدادی از این کارگران و منجمله راننده های تراکتور را با ضرب و شتم بازداشت کردند.

در ادامه این تعرض وحشیانه به کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه، این نیروها تمامی دربهای ورود و خرج کارخانه را بستند و در داخل کارخانه نیز نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت تعداد دیگری از کارگران و منجمله نماینده های آنان اسماعیل بخشی و کرامت پام و قربان علیپور کردند.

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران در جریان این یورش وحشیانه به کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه حدود 40 نفر از آنان بازداشت شدند که از این میان 23 نفر از آنها و منجمله نماینده های آنان اسماعیل بخشی و کرامت پام با دستبند و پا بند از پاسگاه هفت تپه  به مرکز ستاد فرماندهی نیروهای انتظامی واقع در شهرک  دانیال که در مجاورت شهر شوش قرار دارد منتقل شدند. لازم به یادآوری است ابتدا قرار بود این 23 کارگر از پاسگاه هفت تپه به دادگستری منتقل شوند اما همه آنان جهت بازجوئی و اعمال فشار بیشتر به مرکز ستاد فرماندهی انتظامی شهر شوش منتقل شدند.

بنا بر بر این گزارش، در حال حاضر (ساعت پنج ) 23 کارگر بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه در اتاقی 12 متری در مرکز ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان شوش تحت شرایط سخت و غیر قابل تحملی در حبس هستند و توسط اطلاعات نیروی امنیتی در حال بازجوئی می باشند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران،  در پی تهاجم وحشیانه نیروهای انتظامی و گارد ویژه و ضرب و شتم شدید کارگران، حوالی ساعت 2 ظهر قائم مقام جدید مدیر عامل کارخانه کیومرث کاظمی  به همراه درخشانی رئیس تولید شکر در جمع کارگران حضور پیدا کرده و تلاش کردند با اجرای یک سناریوی از پیش تعیین شده کارگران را وادار به شکستن اعتصاب کنند. در این نشست و مذاکره ابتدا درخشانی با طرح این سوال از کارگران که ایا کاظمی را قبول دارید یا ندارید فضای لازم را برای وی ایجاد کرد و سپس کاظمی با سوء استفاده از موقعیت خود به عنوان مقامی بومی در شرکت که مورد توجه برخی از کارگران قرار دارد وعده آزادی کارگران بازداشتی و پرداخت حقوق معوقه کارگران در هفته آینده را داد. در این نشست معاون نیروی انتظامی شهرستان شوش هم وعده ازادی کارگران بازداشتی را تا بعد از ظهر امروز داد.

بنا بر این گزارش، بدنبال اجرای این سناریو از سوی کاظمی و سوء  استفاده ایشان از اعتماد جمعهایی از کارگران بدلیل بومی بودنش، بخشهایی از آنان به سر کارهای خود بازگشتند اما قسمتهایمهمی از شیف عصر کارخانه حاضر به شکستن اعصاب نشده و همچنان در اعتصاب بسر می برند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بطور هوشمندانه ای بر این نکته واقف اند که سازماندهی تهاجم امروز به کارگران اعتصابی با هدف شکستن اعتصاب و عدم پرداخت دستمزدهای معوقه صورت گرفته است تا کارفرما و عواملش بتوانند با مستمسک قرار دادن موضوع آزادی کارگران بازداشتی و معامله بر سر آزادی آنها، هزاران کارگر شرکت نیشکر هفت تپه را همچنان بدون پرداخت حقوق و با شکم گرسنه وادار به کار کنند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه علیرغم اجرای سناریوی از پیش تعیین شده از سوی کاظمی و  سوء استفاده از بومی بودنش، بدلیل نگرانی شدید از عدم پرداخت نزدیک به چهار ماه دستمزد معوقه و دیگر مطالبات خود مصمم به تداوم اعتصاب و اعتراضات خود هستند و اعلام کرده اند علیرغم هر گونه اخلالی در اعتراضاتشان، تا آزادی همکاران بازداشتی خود و دریافت مطالبات شان ، کماکان به اعتصابات ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 بهمن ماه 1396

کارگران بازداشت شده شرکت نیشکر هفت تپه آزاد شدند

بنابر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران همه ی کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه آزاد شدند.

کارگران تیزبین و هوشمند شرکت نیشکر هفت تپه نیک میدانند که یورش وحشیانه ی امروز گارد ویژه و بازداشت دهها کارگر، سناریویی از پیش طراحی شده از سوی کارفرما با همدستی مسئولین شهر شوش بود تا خواست پرداخت مطالبات معوقه از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به خواست آزادی همکاران بازداشتی آنان تبدیل شود و با آزادی کارگران دستگیر شده،  اعتصاب بدون پرداخت ریالی به کارگران  خاتمه پیدا کند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 بهمن ماه 1396

درهمین رابطه:

سرکوب وحشیانه و گسترده کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه و تلاش برای برقراری حکومت نظامی در این شرکت

بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه مخابره این خبر (ساعت9/30صبح) نیروهای گارد ویژه و انتظامی در حال بازداشت گسترده کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه هستند و تعداد زیادی مینی بوس را پر از کارگران بازداشتی کرده اند. همچنین دم یارد شهدا 15 نفر از راننده های تراکتور نیز بازداشت شده اند.بسیاری از کارگران برای جلوگیری از بازداشت خود را به کانالهای آب زده اند.

مافیای قدرت در شرکت نیشکر هفت تپه و حکومت خود خوانده اسد بیگی در این شرکت در حال برقراری حکومت نظامی برای وادار کردن هزاران کارگر رنجدیده شرکت نیشکر هفت تپه بکار با شکم گرسنه است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 بهمن 1396

اتحادیه آزاد کارگران ایران:یورش گسترده گارد ویژه به کارگران بخش کشاورزی شرکت نیشکر هفت تپه

بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران،  امروز 15 بهمن در پنجمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، از ساعات اولیه صبح  نیروهای گارد ویژه در سطح گسترده ای اقدام به محاصره کارخاته شرکت نیشکر هقت تپه کرده اند و کارگران بخش کشاورزی را که قصد ورود به کارخانه و پیوستن به همکاران اعتصابی خود را دارند مورد حملات وحشیانه قرار داده و تا لحظه مخابره این 5 نفر از کارگران کشاورزی و 2 نفر از کارگران یارد شهدای هفته را بازداشت کرده اند.

بنا بر این گزارش،  یورش وحشیانه گارد ویژه و ونیروهای انتظامی به کارگران بخش کشاورزی در حالی از ساعت اولیه صبح امروز آغاز شده است که بعد از ظهر دیروز بخشدار شوش و رئیس جدید اداره کار ظریف خسرجی با حضور در محل کارخانه سعی در شکستن اعتصاب کارگران کردند اما با مقاومت آنان مواجه و پس از ساعتی مجبور به ترک شرکت شدند. همچنین سیامک افشار قائم مقام سابق مدیر عامل شرکت که بشدت مورد نفرت کارگران است حوالی سات 6 بعد از ظهر  دیروز وارد شرکت شده است.

بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران، موتورسواران گارد ویژه برای ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران بخش کشاورزی با موتورهایشان در مزارع نیشکر جولان میدهند و با مشاهده کارگرانی که با موتور به سر کار می آیند آنان را مورد حمله قرار داده و در داخل مزارع تعقیب میکنند.

همچنین نیروهای گارد ویژه و انتظامی کلیه دربهای کارخانه را به کنترل خود در آورده اند و دور تا دور کارخانه در حال گشت زنی هستند تا تا کارگران بخش کشاورزی نتوانند به همکاران اعتصابی خود در داخل شرکت بپیوندند.

استفاده از نیروی سرکوب برای وادار کردن کارگران نیشکر هفت تپه به کار با شکم گرسنه یک جنایت بزرگ است که باید دولت روحانی، مسئولین شهر شوش، شخص اسد بیگی و دیگر مسئولین شرکت نیشکر هفت تپه  پاسخگوی آن باشند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران یورش وحشیانه نیروهای گارد ویژه و انتظامی به کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه را قویا محکوم میکند و اعلام میدارد توسل به چنین اقدامات سبعانه ای نه تنها خللی در عزم و اراده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و ما کارگران ایران در مبارزه برای دستیابی به حقوق انسانی مان ایجاد نخواهد کرد بلکه ما کارگران را بیش از پیش، پیشاپیش مردم آزاده ایران به صفوف قیامهای خیابانی خواهد کشاند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 بهمن ماه 1396

کانون مدافعان حقوق کارگر:از كارگران نيشكر هفت تپه حمايت كنيم

پس از ماه ها تلاش برای گرفتن حقوق عقب‌مانده، امروز حدود 40 تن از کارگران نیشکر هفت تپه با خشونت بسیار بازداشت شدند.

ماه‌ها است كه كارگران نيشكر هفت تپه درگير با كارفرماياني هستند كه حق و حقوق آنان را نمي‌دهند؛ كارفرماياني كه زمين هاي حاصل خيز هفت تپه را با روابط خصوصي با دولتيان به مبلغي ناچيز خريده اند و بيشتر در روياي فروش زمين هاي حاصل خيز آن و یا ایجاد منطقه آزاد تجاری در آن هستند تا مانند ديگر غارتگران اموال مردم بهای زمین ها و سود حاصل را به دلار تبديل كرده و از كشور خارج کنند تا براي خود و نسل هاي آينده شان از خون وگوشت و پوست كارگران آينده اي بسازند .

این سرمايه داران رانت خوار حكومتي نه تنها مورد پیگرد قرار نمی گیرند بلکه از حمايت کامل نيروهاي نظامي و انتظامي سركوبگر برخوردارند.  اين دستگيري‌ها و اين حمايت آشكار از دزدان وغارتگران لكه ننگي بر دامان حكومتگران است.

بر تمامي آزادي خواهان است كه با تمام وجود از اين كارگران حمايت كرده و با راه اندازي تجمعات حمايتي از اين كارگران به ياري آنان بشتابند.

کانون مدافعان حقوق کارگر

15بهمن 1396

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری :یکصدا رنج کارگران هفت تپه را فریاد می زنیم

کارگران شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه تنها کارگرانی هستند که در طی ده ماهه اخیر بیشترین گام های اعتر اضی را برای بدست آوردن حقوق خود برداشته اند.

در این راه پر مشقت ومصیبت بار بارها از طرف نیروهای امنیتی که همیشه حافظ منافع کارفرمایان بوده اندبا خشونت هر چه تمامتر مورد سرکوب و تحقیر  وبی حرمتی قرار گرفته اند .

اماکارگران متحد ویکپارچه همچنان برای بدست آوردن دستمزد وحقوق ربوده شده خود می جنگند.

کارفرمایان با توسل به نیروی حمایتی دولت وپلیس و ضد شورش سعی می کنند با وعده های دروغین در میان کارگران تفرقه ایجاد کنند وکارگران را وادار به شکستن اعتصاب بکنند واعتراض قانونی آنان را کم اهمیت جلوه دهند .

آنچه کارفرما از کارگر می خواهد کارو پذیزش حقوق بخور ونمیر والتماس برای حقوق عقب مانده اش است . اما کارگران به تجربه دریافته اند که حتی اگر تولید در کارخانه دوچندان بشود ومحصول کارخانه را به چندین برابر به فروش برسانند باز وضعیت آنان از اینکه هست بدتر خواهد شد بنابراین تحت هیچ شرایطی به کارفرمایان و کسانی که با نیرنگ سعی در فریب کارگران دارند اعتماد نخواهند کرد وهمچنان مصرانه  پیگیر مطالبات خود هستند تاجایی که در این وضعیت که به سال جدید نزدیک می شویم وباید کارگران در کنار خانواده خود با عیدی وپا داش !! به استقبال سال نو بروند، زندان را هم به جان خریده اند …

بر ماو تمام کارگران است که از کارگران هفت تپه قدرتمندانه حمایت کنیم …..

کمیته پیگیری ، به کارگران بخش های مختلف شرکت نیشکر هفت تپه درود می فرستد و به آنان نوید می دهد که پیروز میدان خواهند بود. ما مصرانه خواهان متحقق شدن خواست های کارگران هفت تپه هستیم .

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

۱۵ بهمن ماه ۹۶

١٣٩۷

کارگران پست های فشار قوی برق سراسرکشوربرای باری دیگردراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل وزارت نیروتجمع کردند

صبح روز یکشنبه پانزدهم بهمن ماه،بیش از صدنفر کارگران پست های فشار قوی برق بمنایندگی از همکارانشان از سراسر کشوربرای باری دیگر به تهران آمدند و دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل وزارت نیرو زدند.

براساس گزارشات منتشره،با وجود امضای موافقت چیت چیان وزیر سابق نیرو مبنی بر تبدیل وضعیت و مشخص شدن تکلیف کارگران پست‌های فشار قوی در خرداد ماه سال جاری هنوز مراحل تبدیل وضعیت آنها اجرایی نشده است و علیرغم اینکه سازمان اداری استخدامی مجوز این اقدام را صادر کرده است، هنوز بنا به دلایلی این موضوع اجرایی نمی شود.

تجمع کنندگان از اردکانیان وزیر نیروجدید درخواست رسیدگی به این موضوع را داشتند که حائری معاون جدید وزیر نیرو در امور برق و انرژی به میان آنها آمده و با آنها صحبت کرد ومقرر شد فردا جلسه‌ای میان نمایندگان کارگران پست های فشار قوی برق با حائری در وزارت نیرو برگزار شود.

تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وحق بیمه

روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه،کارگران شهرداری آبادان درادامه اعتراضات چند روز گذشته نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وحق بیمه مقابل شهرداری مرکزی این شهر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران بخش پیمانکاری شهرداری آبادان روزیکشنبه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات، حقوق و حق بیمه خود طی شش ماه گذشته در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری آبادان دست به تجمع زدند.

تجمع کنندگان به عدم پرداخت مدت شش ماه حقوق معوقه خود اعتراض کردند و خواستار توضیح مسئولان شهرداری آبادان در خصوص عدم پرداخت حق بیمه ایشان هستند.

کارگران شهرداری آبادان که برای چندمین بار ظرف چند روز گذشته مقابل این شهرداری تجمع می کنند، اعتراضشان نسبت به صحبت های مسئولان شهرداری در خصوص عدم وجود بودجه برای پرداخت عیدی،را هم بنمایش گذاشتند.

بیست وسومین روزاعتصاب کارگران کارخانه کیان کرد

روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه برای بیست وسومین روز، کارگران کارخانه کیان کرد به اعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق و3سال عیدی ادامه دادند.

قابل یادآوری است که کارگران کارخانه کیان کرد از روز شنبه بیست وسوم دی ماه در اعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق و3سال عیدی دست به اعتصاب نامحدود زده اند.

روزیکشنبه اول بهمن ماه،کارگران کارخانه کیان کرد درادامه اعتصاب واعتراضاتشان ،دست به تجمع در جاده ملایر به اراک زدند.

روز دوم بهمن ماه،برای شکستن اعتصاب یک ماه حقوق این کارگران پرداخت شد اما کارگران توطئه کارفرما راخنثی و پایان اعتصابشان را منوط به پرداخت دستکم 50درصد مطالباتشان کردند وروزسوم بهمن ماه دست به تجمع مقابل فرماداری ملایر زدند.

براساس گزارشی که 15بهمن رسانه ای شد،هیچکدام ازوعده و وعیدهای مسئولان طراز اول استان عملی نشده است واعتراضات کارگران کارخانه کیان کرد کماکان ادامه دارد.

تجمع  اعتراضی خانواده های  کارگران جان باخته  نفتکش سانچی مقابل شرکت ملی نفتکش

روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه، خانواده های  کارگران جان باخته  نفتکش سانچی دست به تجمع اعتراضی مقابل شرکت ملی نفتکش زدند.

براساس گزارش منتشره،با گذشت حدود ۱ ماه از وقوع حادثه دلخراش نفتکش سانچی ، اما همچنان خبری از بررسی و چگونگی رخداد آن توسط مقامات شرکت ملی نفتکش ایران نیست .

همین سردرگمی باعث شده تا خانواده های داغ دیده ملوانان ایرانی از صبح امروز مقابل این شرکت تجمع کنند و خواستار شفافیت در این موضوع شوند .

جالب آنجاست که تا این لحظه هیچ یک از مدیران این شرکت به میان این خانواده ها نرفته و گویا نه تنها دلداری این خانواده ها بلکه سرنوشت خدمه این نفتکش برای هیچ یک از آن ها مهم نبوده است .

تجمع اعتراضی کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره نسبت به عدم پرداخت 10ماه حقوق مقابل استانداری کردستان

روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه، کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره دراعتراض به عدم پرداخت 10ماه حقوق مقابل استانداری کردستان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،60 نفر از کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره که 10 ماه حقوق خود را دریافت نکرده بودند پس از پیگیری از طریق استانداری کردستان، توانستند قراردادی برای دریافت حقوق خود مکتوب کنند.

این کارگران،بارها از طریق شرکت آب منطقه ای و استانداری کردستان پیگیر مطالبات معوق خود شده اند اما نتیجه ای نداشت و امروز مجبور به تجمع مقابل استانداری شدند.

بنابهمین گزارش،بعد از مذاکرات صورت گرفته نمایندگان کارگران، قراردادی با شرکت آب منطقه ای به امضا رسید که مطالبات چهار ماه عوامل کارگاه تا 15 بهمن جاری پرداخت شود و مابقی مطالبات که مربوط به 6 ماه قبل می شود نیز تا پایان بهمن جاری به آنها پرداخت خواهد شد.

یادآوری: طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره  که به منظور انتقال آب به دشت های قروه و دهگلان انجام می شود با مشارکت فن آوری نوین نیرو وکران دریا به عنوان پیمانکار در حال انجام است و کارفرمای طرح هم شرکت سهامی آب منطقه ای کردستان است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل شهرداری تهران

امروز پانزدهم بهمن برای پنجمین روز، کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی عضو پروژه سپیدار ۲و۳ تعاونی مسکن در اعتراض به تعویق ۵ ساله تحویل مسکن شان مقابل شهرداری و شورای شهر تهران تجمع کردند.

بیانیه مشترک در بارۀ حداقل دستمزد در سال ١٣٩۷

روند تصمیم گیری در بارۀ تعیین حداقل دستمزد ١٣٩٧ و افزایش عمومی مزدها در شرایطی آغاز می شود که به گفته ی برخی از دست اندرکاران دولتی کارد به استخوان مردم، بویژه کارگران و حقوق بگیران رسیده است. امسال نیز، مانند سال های گذشته، در مذاکرات مربوط به مزد و تصمیم گیری در مورد یکی از بنیادی ترین مسئله ی زندگی کارگران و حقوق بگیران نمایندگان واقعی آن ها حضور ندارند، و به روال سال های گذشته، مقامات دولتی و نمایندگان کارفرمایان در نهادهای تعیین مزد یک جانبه به نفع دولت و کارفرمایان تصمیم می گیرند.

در سال ١٣٩٦، باز هم قدرت خرید کارگران به شدت سقوط کرده، ایمنی کار و اطمینان به آینده، بیش از پیش به وخامت گرائیده و یکه تازی و خودکامگی کارفرمایانِ بنگاه های خصوصی و دولتی، که از حمایت دستگاه های قضائی و انتظامی و امنیتی برخوردارند، ابعاد گسترده تر و خشن تری به خود گرفته است. هر اعتراض کارگری به شرایط نامناسب در محیط کار با برخورد امنیتی و پلیسی مواجه می شود. جمعیت بیکاران به ٦ میلیون نفرمی رسد که اکثریت مطلق آنها حقوق بیکاری دریافت نمی کنند. به رغم وعده های داده شده در مورد ایجاد اشتغال، هر روز بر شمار انبوه بیکاران افزوده می شود. حقوق صدها هزار کارگر در بنگاه های صنعتی و اداری خصوصی و دولتی ماه ها به تعویق می افتد و کارفرماها با استفاده از ظرفیت های نهفته در قانون و حمایت دستگاه قضایی از پرداخت مزد نیروهای کار سرباز زده و کارگران معترض را اخراج و به شلاق و زندان محکوم می کنند. انواع تبعیض های جنسیتی، مذهبی، ملی و قومی در محیط کار بیداد می کند. استفاده ی غیر انسانی از کار کودکان و بازنشستگان با مزدهایی بسیار کمتر از حداقل مصوب و همچنین با اعمال دستمزدهای نابرابر به زنان کارگر نسبت به مردان و اعمال ستم مضاعف بر بخش بزرگی از طبقه کارگر، بر شدت سرکوب دستمزدها می افزاید.

در بحث حداقل دستمزد کارگران و سطح عمومی مزدها در ایران، با واقعیت های انکار ناپذیری روبرو هستیم که بر زندگی تمامی حقوق بگیران حاکم است و به روشنی تمام خود را نشان می دهد؛ برخی از آنها چنین اند:

١- طبق سند بررسی هزینۀ خانوار بانک مرکزی برای سال ١٣٩٥، متوسط هزینه ی یک خانوار شهری با میانگین ۳/۳۳ (سه و سی و سه صدم) نفر معادل ٣ میلیون و ٢٧٥ هزار تومان در ماه اعلام گردید. این مبلغ برای خانوار شهری ٤ نفره به بیش از ٣میلیون و ٩٠٠ هزار تومان در ماه می رسد. به منظور برآورد مزد و حقوق لازم برای تأمین زندگی یک خانوار شهری ٤ نفره در سال ١٣٩٧، باید تورم سال های ١٣٩٦ و ١٣٩٧ را هم در محاسبه بگنجانیم. در این صورت حداقل دستمزد لازم برای تأمین زندگی یک خانوار ٤ نفره در سال ١٣٩٧ به ٥ میلیون تومان در ماه بالغ می گردد. اقتصاد ایران به رغم تمام نابسامانی ها و کاستی هایش توان پرداخت چنین مزدی را دارد و توجیهات مقامات دولتی در رابطه با عدم توان پرداخت این مبلغ فریبکاری ای بیش نیست.

٢- بانک مرکزی و مرکز آمار هر سال تورم را کمتر از تورم واقعی اعلام می کنند. حتی اگر از سال ١٣٥٨ تاکنون مزدها به تناسب تورمی که بانک مرکزی اعلام می کند افزایش یافته بودند باز هم دستمزد حداقلی که به این ترتیب برای سال ١٣٩٧ ممکن است تعیین گردد از خط فقر مطلق در این سال که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می باشد؛ پایین تر خواهد بود.

٣- حداقل دستمزد، و به طور کلی سطح مزدها در ایران، یکی از پائین ترین ها در جهان است و این در حالی است که قیمت بسیاری از اقلام کالاهای مصرفی و خدمات – حتا دولتی- با قیمت های جهانی برابری می کند.

با توجه به همه  آنچه گفته شد از نظر امضا کنندگان این بیانیه، حداقل دستمزد سال ١٣٩٧ نمی تواند از ٥ میلیون تومان در ماه کمتر باشد.

ما از همۀ کارگران، معلمان، پرستاران و دیگر کارکنان بیمارستان ها و درمانگاه ها، از تمام کارمندان زحمتکش مؤسسات خصوصی و دولتی، از تمام بازنشستگان در سراسر کشور دعوت می کنیم خواست حداقل دستمزد ٥ میلیون تومان را با همۀ کارگران و مزدبگیران به پیش ببرند و بحق بودن، ضرورت و امکان آن را توضیح دهند.

سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

گروه اتحاد بازنشستگان

۱۵ بهمن ١٣٩٦

بازگشت محمود بهشتی لنگرودی به زندان اوین

روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه، محمود بهشتی لنگرودی پس از اتمام مرخصی با بدرقه جمعی از خانواده وهمکاران به زندان اوین بازگشت.

قابل یادآوری است که محمود بهشتی لنگرودی از روز سوم بهمن ماه در مرخصی بسر می برد.

بدنبال زلزله کرمانشاه1400 کارگربیکارشدند

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: در زمین لرزه اخیر 98 کارگاه تحت پوشش قانون کار در استان از 10 تا 100 درصد تخریب شد و حدود 1400 کارگر این واحدها بیکار شدند.

طیب فشی در جمع خبرنگاران ادامه داد: این آمار فقط مربوط به واحدهایی است که مشمول قانون کار بوده و واحدهای صنفی و… را شامل نمی‌شود.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه تعداد افراد متقاضی برای دریافت بیمه بیکاری تا پایان دی ماه را نیز 1131 نفر اعلام کرد و یادآور شد: برای 946 نفر نیز تاکنون بیمه بیکاری برقرار شده است.

فشی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این زلزله موردی از فوت کارگران در کارگاه‌های صنعتی نداشتیم.

عدم پرداخت 11ماه کارانه و اضافه کار پرستاران بیمارستان امام‌حسین ملایر

مدیر پرستاری بیمارستان امام‌حسین شهرستان ملایر گفت: با گذشت ۱۱ ماه از سال ۹۶ هنوز کارانه‌ و ‌اضافه‌کار پرستاران بیمارستان امام‌حسین پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که 15بهمن رسانه ای شد، غلام‌رضا مباشری با اشاره به اینکه هم‌اکنون تعداد 650 نفر نیروی پرستار در بیمارستان‌های مهر و امام حسین ملایر فعالیت دارند اظهار داشت: 20 تا 25 درصد این تعداد پرستار مرد و مابقی پرستار خانم هستند.

وی با بیان اینکه برای تعیین نسبت استاندارد پرستار در دنیا 3 آیتم نسبت پزشک به پرستار، پرستار به‌ جمعیت و‌ پرستار به تخت در نظر گرفته شده است تصریح کرد: با توجه به این 4 آیتم 1000 نفر کمبود نیروی پرستار در 3 بیمارستان‌ ملایر وجود دارد.

تجمع اعتراضی رانندگان حمل نخاله گرگان  مقابل ساختمان شورای شهر

روز شنبه چهاردهم بهمن ماه، جمعی از رانندگان جمع ‎آوری نخاله‎ های ساختمانی شهرگرگان در مقابل درب سالن جلسه شورای شهر گرگان تجمع کردند و نسبت به انتقال محل تخلیه نخاله های گرگان اعتراض داشتند.

به همین دلیل تعدادی از این رانندگان که خود را نماینده 600 راننده نیسان حمل نخاله های شهری معرفی می کردند درصحن شورا حضور یافتند و دغدغه های خود را برای پیگیری مسئولین مدیریت شهری بیان کردند.

نماینده این رانندگان انتقال نخاله‎های شهری را با 10 هزار تومان پول کارگربرای بار زدن نخاله‌ و 30 هزار تومان هزینه انتقال برای بردن به توسکستان مقرون به‌ صرفه نداست .

وی از سویی دیگر به فرسوده شدن برخی از خودروهای حمل بار اشاره کرد و افزود: یکی از دیگر مشکلات این انتقال محل تخلیه نخاله به توسکستان مقررات و سخت‎ گیری ‎های راهنمایی رانندگی در محور توسکستان است و همچنین چند نوبت تردد این میزان خودرو در این مسیر میزان ترافیک را نیز افزایش می دهد.

به گفته این نماینده رانندگان ؛ آنها با جمع ‎آوری نخاله از سطح شهر به زیبا‎سازی شهر کمک کردند اما از زمانی که محور توسکستان برای تخلیه نخاله ‎ها انتخاب شده و باعث شده است برخی از افراد نخاله های خود را در سطح شهر تخلیه کنند.

خواسته این افراد پیدا کردن زمینی نزدیک برای تخلیه نخاله بود و از اعضای شورای شهر و شهردار خواستند در این خصوص با آنها همکاری داشته باشند .

تجمع دوباره چغندرکاران جوینی دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه قند

عصر روز شنبه چهاردهم بهمن ماه،جمعی از از کشاورزان چغند کار جویندوباره در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل کارخانه قند این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،درحالی‌که چندین ماه از تحویل محصول چغندرکاران جوینی به کارخانه قند این شهرستان گذشته ،اما هنوز هم بخشی از مطالبات این کشاورزان پرداخت‌نشده است.

کشاورزانی که به امید درآمدزایی نسبت به کشت چغندرقند اقدام کرده و آن را تحویل کارخانه داده‌اند حال پس از شنیدن وعده‌های چندین‌باره و پیشنهادهایی نظیر دریافت شکر به‌جای مطالباتشان چیزی که باید عایدشان نشده است.

مواردی نظیر خشک‌سالی‌ها، گرانی نهاده‌های کشاورزی، سرمازدگی محصولات، در سال‌های اخیر بسیاری از کشاورزان را در تنگنا قرار داده است و حال عدم پرداخت مطالبات در این زمان آن‌ها را دلسردتر از گذشته می کند.

یکی از این تجمع کنندگان که چغندرهای خود را به امید دریافت پول در اختیار کارخانه قند قرار داده اظهار کرد: در اوج بیکاری، تمام وقت و زندگی‌مان را برای کار بر روی یک زمین اجاره‌ایی گذاشتیم تا نان حلالی بر سر سفره زن و بچه‌های‌مان ببریم.

وی افزود: چغندرهایی که کاشته بودیم به کارخانه قند دادیم اما نه پولی دریافت کردیم و نه جواب درستی تا به الان گرفته‌ایم .

این کشاورز جوینی تصریح کرد: هنوز اجاره زمین‌های‌مان را پرداخت نکردیم و برای پرداخت هزینه خانواده خود هم مانده ایم.

یکی دیگر از کشاورزان جوینی در این خصوص گفت: در زمان تحویل چغنرقند نیز ، مشکلات  بسیار برای ما به وجود آمد، چرا که کارخانه اقدام به خرید چغندر از غرب کشور کرده بود و این موضوع باعث شد که کشاورزان جوینی مدت زمان بسیاری در صف تحویل بمانند و محصول آن ها مرغوبیت خود را از دست دهد.

این چغندرکار جوینی بیان داشت: کارخانه با این توجیه که شکر به فروش نمی‌رسد در پرداخت پولمان تعلل می‌کند.

این کشاورز افزود: باور کنید برای تامین مخارج زندگی‌مان و پرداخت بدهی‌های‌مان مانده‌ایم و با سیلی صورت خودمان را سرخ نگه داشته‌ایم، ما از مسئولان انتظار داریم برای رفع مشکل اقدامی کنند.

علیرضا عباس آبادی رئیس شورای شهرستان جوین اظهار داشت: کشاورزان برای دریافت طلب خود چندین با در کارخانه قند مراجعه و تجمع کرده اند اما پاسخ درستی از مسئولین کارخانه نشندیده اند.

وی افزود: اکنون که  کشاورزان در پی آماده کردن زمین و  کشت محصول در زراعی جدید هستند، نیاز به نقدینگی دارند.

رئیس شورای شهرستان جوین با بیان اینکه  تعلل در تاخیر پرداخت مطالبات چغندرکاران خوشایند نیست، یاد آور شد: با گذشت چند ماه از فصل برداشت، چغندکاران با مشکلات تاخیر در دریافت مطالبات روبرو هستند که این امر کشاورزان را با چالش‌های متعددی روبرو کرده است.

عباس آبادی  بابیان اینکه کارخانه پیشنهاد دریافت شکر را به‌جای مطالبات به کشاورزان داده است، گفت: این وضعیت نیز به نفع کشاورزان نبوده، چراکه قیمتی که کارخانه شکر را به کشاورزان می‌دهد بالاتر از قیمتی است که در بازار از کشاورز خریداری می‌شود.

وی در پایان با اشاره به خسارت‌هایی که به کشاورزان درنتیجه عدم دریافت به‌موقع مطالبات، متوجه آن‌ها می‌شود، گفت: باید برای جلوگیری از تضییع این‌گونه حقوق کشاورزان باید نظارت‌های بیشتری صورت گرفته و این قشر زحمتکش موردتوجه بیشتری قرار بگیرند.

تجمع دانشجویان کارشناسی ناپیوسته مهندسی مقابل وزرات علوم در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی

روز یکشنبه پانزدهم بهمن،دانشجویان رشته‌های مهندسی مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه‌های کشور در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل وزرات علوم تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،علی مصلی یکی از دانشجویان در توضیح این تجمع و درخواست دانشجویان گفت: طبق مصوبه ششم آبان امسال در تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی کشور، قانونی وضع شده که حقوق و امتیازاتی که مهندسان داشتند را از آن‌ها سلب می‌کند.

وی در ادامه افزود: به این معنی که دانشجویانی که کارشناسی ناپیوسته خوانده اند، با دارندگان کارشناسی پیوسته امتیازات متفاوتی خواهند داشت؛ یعنی دانش آموزان که از دبیرستان وارد دانشگاه شده اند، امتیازات خاص خودشان را دارند و هنرستانی و کاردانشی‌ها تمام امتیازات شان حذف شده است. این مصوبه بر روی سرنوشت خیلی‌ افراد تاثیر گذاشته است.

این دانشجوی رشته مهندسی معماری ادامه داد: سئوال اینجاست که اگر قرار بود چنین اتفاقی بیفتد، پس چرا مراکز کاردانش و فنی و حرفه‌ای راه اندازی شده است؟ دانشجویی که در هنرستان درس خوانده آیا کسر شان مهندسی کشور است؟ اگر واقعا چنین نیست پس چرا این همه تفاوت؟ مگر خون دانشجویانی که ریاضی فیزیک بوده اند و عنوان پیوسته را به دوش می‌کشند با من که معماری خوانده ام و وارد دانشگاه شده ام، متفاوت است؟ آیا این مصوبه عادلانه است یا ظالمانه؟

مصلی در ادامه افزود: تجمعی که مقابل وزارت علوم برپا شد، از همه طیف‌های دانشجویان و استان‌های مختلف تشکیل شده بود؛ در میان این جمعیت بودند افرادی که مراحل استخدام خودشان را در وزارتخانه‌ای طی می‌کردند و با تصویب این مصوبه برنامه زندگی شان کاملا تغییر کرد.

وی ادامه داد: این مصوبه تنها برای ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر تاثیر نگذاشته است؛ میلیون‌ها نفر هستند که در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش درس خوانده اند و وارد دانشگاه شده اند؛ این مصوبه باعث شده خیلی از دانشجویان به فکر انصراف بیفتند و متاسفانه صدای این دانشجویان شنیده نمی‌شود، اما قطعا صدای اعتراض افراد بیشتری بلند خواهد شد.

این دانشجو در ادامه با توضیح تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی افزود: در تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی آمده است “دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته علمی کاربردی یا تکنولوژی در رشته‌های هفت گانه ساختمان می‌توانند با داشتن سایر شرایط لازم صلاحیت طراحی محاسبات فقط در پایه سه بدون امکان ارتقا با شماره مرتبط دریافت کنند.

مصلی گفت: در اجرای ابلاغیه شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ 94/5/25 صلاحیت طراحی برای دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته، علمی کاربردی، کاربردی یا تکنولوژی در رشته‌های اصلی ساختمان که دارای مدارک کاردانی در رشته‌های اصلی یا رشته مقطع کارشناسی است، فقط در پایه سه بدون امکان ارتقا با شماره مرتبط امکان پذیر است.

این دانشجو تصریح کرد: این موضوعی است که دانشجویان به آن اعتراض دارند و قرار است فردا نیز این تجمع اعتراضی در برابر وزارت علوم با حضور تعداد بیشتری از دانشجویان برگزار شود.

تجمع اعتراضی بازاریان دهدشت نسبت به افتتاح شعبه دوم فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش مقابل اتاق اصناف کهگیلویه

با توجه به راه‌اندازی شعبه دوم فروشگاه کوروش در دهدشت، بازاریان و اصناف این شهر در اعتراض به افتتاح و راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش مقابل اتاق اصناف کهگیلویه تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،با توجه به محصور بودن شهر دهدشت و هم چنین رکود اقتصادی و نداشتن ارتباط مواصلاتی و راه ترانزیت همین امر باعث شده در سه سه سال گذشته عده زیادی از اصناف این شهرستان دچار ورشکستگی و جمع‌آوری واحد صنفی شوند و برابر آرمان‌های موجود تعداد زیادی از این اصناف به شهرستان‌های همجوار مهاجرت نموده‌اند.

حال چنانچه شعبه دوم این فروشگاه که مجوزی از شهرستان و استان دریافت نمی‌نمایند و ارتباطی هم ندارد تأسیس شود، باعث ورشکستگی حداقل 100 واحد صنفی خواهد شد و به ازاء هر واحد 5 نفر و مجموعاً 500 نفر بدون درآمد می‌شوند.

به گفته بازاریان دهدشتی باز شدن این فروشگاه‌ها در شهرستان و فروش اقلام و جنس‌هایی با بندهای خاص و ناشناخته موجب کسادی شدید واحدهای صنفی شده است.

آن‌ها بر این باورند که با عدم مدیریت بر نحوه فعالیت‌های قارچ‌گونه این فروشگاه‌ها شاهد افزایش نرخ بیکاری و به زندان رفتن جوانان این شهرستان خواهیم بود.

حمیدرضا بهمنی از بازاریان شهر دهدشت با بیان اینکه راه اندازی شعبه دوم فروشگاه کوروش چیزی جز ضرر و زیان برای این شهرستان به همراه نخواهد داشت، محرومیت شهرستان کهگیلویه را یادآور شد و با کنایه گفت: به چه چیزی قسم بخورم، به پتروشیمی‌مان قسم بخورم یا به واحدها تولیدی و کارخانه‌هایمان و یا به بزرگراه‌ها و فرودگاهایمان، به چه چیزی قسم بخورم، چشم این مردم به آسمان و نزولات آن است و یک یارانه، فروشگاه کوروش حتی گردش اعتبار بانکی برای این شهرستان ندارد و به صورت خالص فقط خون مردم این شهر را می‌مکد و باعث کوچ آن‌ها از این شهرستان می‌شود.

وی خواستار توجه جدی مسوولان نسبت به جلوگیری افتتاح شعبه دوم فروشگاه کوروش شد و با بیان اینکه اگر این مشکل حل نشود تبدیل به یک مشکل امنیتی خواهد شد، بیان کرد: شورای تأمین بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در هر شهرستانی است و تنها خواسته ما اینست که شورای تأمین مجوز فروشگاه‌ها کوروش را لغو نماید.

وی افزود: اگر این فروشگاه فردا در دهدشت افتتاح شود بنده جمع می‌کنم و از این شهرستان خواهم رفت و مطمئناً سایر بازاریان هم از این شهر مهاجرت خواهند نمود و مسوولان شاهد خالی‌شدن و سوت و کور بودن دهدشت خواهند بود.

بهمنی با بیان اینکه نمی‌شود با قانون سر مردم را برید، گفت: این مردم هستند که قانون را مشخص می‌کنند، قانون یعنی رفاه و آسایش مردم، این که نشد قانون؟ پول و سرمایه و اعتبار مردم را ببری و بیکاری ایجاد کنید بعد بگید قانون؟

یکی دیگر از بازاریان دهدشت در اعتراض به افتتاح فروشگاه‌های کوروش در دهدشت این‌چنین می‌گوید: چرا فقط فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دهدشت خوب تقسیم می‌شوند اما بودجه این مملکت در دهدشت تقسیم نمی‌شود؟ شهری که از لحاظ جبهه رفتن و دفاع کردن اول بود اما حتی یک درصد بودجه این مملکت به آن نمی‌رسد، بنده خودم پنج فرزند لیسانس و فوق لیسانس دارم و همه آن‌ها بیکار هستند، مسوولان ساکت ننشینند و جلوی افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای را بگیرند.

نرمابی از دیگر بازاریان دهدشت با بیان اینکه همان شعبه اول فروشگاه کوروش، دهدشت را به ورطه بدبختی کشاند، گفت: الان سه ماه است که کرایه مغازه‌ام را نداده‌ام، بهای برق و آب و تلفن مغازه‌ام را نتوانستم پرداخت کنم، اگر شعبه دوم افتتاح شود و قانون کاری نکند خودمان وارد میدان خواهیم شد چون جانمان به لب رسیده و زیر فشار هستیم.

تجمع بیماران مبتلا به «ام‌پی‌اس» در اعتراض به نداشتن دارو و مشکلات تامین هزینه‌های آن مقابل ساختمان وزارت بهداشت

تجمعی تحت عنوان: «می‌خواهیم زنده بمانیم و زندگی حق ماست»

صبح روز شنبه چهاردهم بهمن ماه،جمعی از بیماران مبتلا به «ام‌پی‌اس» در اعتراض به نداشتن دارو و مشکلات تامین هزینه‌های آن، مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند.

هنوز هم صدای شلیک گلوله‌ها را می‌شنوم، هنوز هم کسی از پشت سرم فریاد می‌زند که همه را بکشید و کسی زنده نماند، هنوز هم شب‌ها از ترس حمله داعش از خواب می‌پرم، هنوز هم کابوس حادثه تروریستی مجلس همراهم است…

این‌ها را مادر عماد می‌گوید، مادر همان پسر مشهور حادثه تروریستی مجلس، همان که برای گرفتن کمک‌های درمانی به مجلس رفته بود و در چنگال داعش گرفتار شد، عماد و مادرش آن روز ساعت‌ها در زیر رگبار گلوله و آتش انفجار بودند، اتفاقی که حالا کابوس شب و روز این مادر و فرزند شده است.

دقیقاً پس از ماجرای عماد بود که رسانه‌ها و مردم با این بیماری نادر آشنا شدند. بیماری که هزینه سالیانه آن تا 700 میلیون تومان می‌رسد و هیچ خانواده‌ای از پس پرداخت مخارج آن برنمی‌آید. البته ناگفته نماند که تعداد مبتلایان به این بیماری نادر نیز محدود است؛ دولت اما می‌گوید توان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارد و تنها از 50 بچه نیازمند به دارو به 15 نفر از آنها می‌تواند دارو اختصاص بدهد و این یعنی 15 نفر از مرگ نجات پیدا می‌کنند و 35 کودک مبتلا به MPS باید منتظر مرگ باشند.

بازهم ناگفته نماند اگر تست‌های غربالگری پیش از ازدواج و آزمایش‌های زمان بارداری تحت پوشش بیمه قرار می‌گرفت و خانواده‌ها می‌توانستند از این آزمایش‌ها به صورت رایگان یا ارزان استفاده کنند، بسیاری از بیماری‌هایی که اکنون در سطح جامعه با آن مواجه هستیم و البته هزینه‌های بسیار سنگینی را هم به دوش خانواده‌ها و هم به دولت تحمیل می‌کند، ریشه‌کن می‌شد یا به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کرد.

هفته گذشته بیماران مبتلا به MPS به همراه خانواده‌هایشان به سازمان غذا و دارو رفتند و وقتی نتوانستند جواب مناسبی از معاون وزیر بهداشت و مسئولان این سازمان برای تأمین داروی موردنیازشان دریافت کنند، به فکر تجمع در مقابل وزارت بهداشت افتادند و همین‌موضوع بهانه‌ای شد تا جمع کثیری از این بیماران نادر در مقابل ساختمان وزارت بهداشت در شهرک غرب تجمع و درخواست خود را مطرح کنند.

این تجمع که با عنوان «می‌خواهیم زنده بمانیم و زندگی حق ماست» برگزار شد. پس از تجمع چندین ساعته، بیماران در خیابان مقابل وزارت بهداشت، این خانواده‌ها توسط مسئولان به داخل وزارتخانه دعوت شدند و درنهایت طی نشستی که با حضور خانواده‌های بیمار MPS و مسئولان وزارت بهداشت قرار شد به مشکل آنها رسیدگی شود وحالا این بیماران هستند که باید منتظر باشند، یا منتظر دارویی که خیلی گران است و می‌تواند از مرگ نجاتشان دهد، یا منتظر مرگ درست وقتی دولت از دادن هزینه‌ها سر بازمی‌زند و داروهای آنها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

به آتش کشیدن دفتر شهردار شادگان

ظهر روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه، دفتر شهردار شادگان در استان خوزستان توسط یک فرد طلبکار شهرداری به آتش کشیده شد.

به گزارش یک منبع خبری،رئیس شورای اسلامی شهر شادگان ضمن تایید خبر به آتش کشیده شدن دفتر کار شهردار شادگان گفت:این فرد که در دوره چهارم شورای اسلامی خودروی استیجاری در اختیار شهرداری شادگان قرار داده بود به دلیل پرداخت نشدن طلبش صبح امروز با حضور در شورای اسلامی شهر شادگان اعضای شورای را تهدید به آتش زدن محل شورا کرده بود.

رضا خلوی زاده افزود: این فرد سپس به دفتر شهردار مراجعه و با ورود به دفتر مواد نفتی را ریخته و اقدام به آتش زدن محل کرد.

وی اظهار کرد: نیروهای آتش نشانی با حضور در محل، آتش را خاموش کردند ولی تمام دفتر شهردار شادگان در آتش سوخت.

یک منبع خبری دیگر دراین باره نوشت،طبق اعلام شاهدان عینی، ساعت ۱۲ ظهر امروز، دو تن از کارکنان شهرداری شادگان به دفتر شهردار مراجعه کردند و با ریختن مواد محترقه، آتش را در دفتر شهردار شعله ور کردند.

آتش نشانان در محل حاضر شده و آتش را خاموش کردند. هم چنین صدمه ای به شهردار وارد نشده است.

مرگ دلخراش کارگر نقاش میان آسانسور و سقف

مدیر منطقه 6 عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران از جان باختن کارگر ساختمانی که به هنگام رنگ آمیزی کابین آسانسور بین سقف وکابین حبس شده بود، خبر داد.

مرتضی بهروز مدیر منطقه 6 عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران  اظهار کرد:ساعت 9:10 صبح امروز شاهدان طی تماس تلفنی با سامانه 125 از گرفتار شدن کارگر ساختمانی در آسانسور خبر داده و درخواست کمک فوری کردند که ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران بی‌درنگ آتش‌نشانان ایستگاه 72 را به محل حادثه در خیابان گلبرگ شرقی، بعد از میدان نبوت اعزام کرد.

بهروز افزود: در یک مجتمع مسکونی هفت طبقه بنابر اظهارات ساکنان این مجتمع، کارگری در بالای کابین در حال زدن ضدزنگ به قسمت بیرونی کابین آسانسور بود که ناگهان آسانسور به حرکت درآمد و در بالاترین قسمت چاله آسانسور در حالیکه این شخص به شدت در بین کابین و سقف بتونی چاله آسانسور فشرده شده بود، متوقف شد.

وی ادامه داد: آتش‌نشانان در آغاز عملیات بلافاصله با رعایت کامل موارد ایمنی، مسیری را برای دستیابی به این فرد باز کرده و سپس در حضور متخصص شرکت سرویس آسانسور، این کارگر را بیرون آورده و در اختیار امدادگران اورژانس قرار دادند.

بهروز با اعلام اینکه علت بروز این حادثه مرگبار از سوی کارشناسان در حال بررسی است، تصریح کرد: امدادگران اورژانس پس از انجام معاینات اولیه، فوت این کارگر سی ساله  تبعه افغانستان را تائید کردند.

جان باختن کارگر جوان معدن نمک نیشابوربراثر ریزش آوار

پیش ازظهر روز شنبه چهاردهم بهمن،یک کارگر جوان معدن نمک واقع در 40 کیلومتری جاده نیشابور – قوچان براثر ریزش آوار جانش را ازدست داد.

روابط عمومی حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور از مرگ یک کارگر بر اثر ریزش آوار در یک معدن نمک خبر داده است.

این کارگر، که راننده لودر و 20سال داشت، دیروز هنگام کار برداشت در معدن، بر اثر ریزش آوار دچار سانحه شد.

حادثه پیش از ظهر شنبه، رخ داد؛ راننده جوان لودر پیش از رسیدن نیروهای امداد از زیر آوار خارج شده بود ولی بر اثر شدت جراحات وارده جان باخته بود.

پانزدهم بهمن ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com