اخباروگزارشات کارگری15اسفندماه1397(راهپیمایی وتجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوردرصدر اخبار امروز)

admin   مارس 7, 2019   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری15اسفندماه1397(راهپیمایی وتجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوردرصدر اخبار امروز) بسته هستند

بایگانی

– ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوربرای دستیابی به مطالبات برحقشان:

1- عزم راسخ کارگران بازنشسته فولاد وذوب آهن اصفهان درراه احقاق حقوق برحقشان با راهپیمایی وتجمع

2- تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران بازنشسته فولاد استان سمنان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وعیدی سال جدید

– کارکنان سهام عدالت سراسرکشور درچهارمین روز اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل وزارت اقتصاد ودارایی اجتماع کردند

– ازسرگیری تجمعات اعتراضی آتش نشانان آبادانی نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر

– تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری البرز

– تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری البرز

– تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری البرز

– نامه جمعی از کارگران راه آهن آذربایجان

– بیانیه ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره تحصن سه روزه

– مرگ دلخراش کارگر کارخانه فولاد روهینا دزفول براثر حادثه درحین کار

*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوربرای دستیابی به مطالبات برحقشان:

1- عزم راسخ کارگران بازنشسته فولاد وذوب آهن اصفهان درراه احقاق حقوق برحقشان با راهپیمایی وتجمع

روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه، کارگران بازنشسته فولاد وذوب آهن اصفهان  درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وعیدی سال جدید وعدم همسان سازی حقوق،اجرایی نشدن تبصره 5 ماده 109 آئین نامه استخدامی شرکتها و واحدهای تابعه وزارت معادن و فلزات ووضعیت نابسامان بیمه تکمیلی،عزم راسخشان را در راه احقاق حقوق برحقشان با راهپیمایی در سطح شهر وتجمع مقابل استانداری بنمایش گذاشتند.

براساس گزارشات رسانه ای شده، کارگران بازنشسته فولاد وذوب آهن اصفهان  با راهپیمایی درمسیر خیابان آمادگاه با سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردهایی مبنی برمحکوم کردن وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان وکشوردرمقابل مقابل استانداری اجتماع کردند.

2- تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران بازنشسته فولاد استان سمنان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وعیدی سال جدید

طی روزهای گذشته کارگران بازنشسته فولاد استان سمنان دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وعیدی سال جدید دست به تجمعاتی مقابل فرمانداری،ودفاتر بهارستان نشینان استان سمنان وامام جمعه های شاهرود ودامغان زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،چهار هزار بازنشسته فولاد استان سمنان در شهرستان های شاهرود و دامغان حضور دارند و اعتراضات در این شهرستان ها به واسطه عدم پرداخت ها درخلال روزهای گذشته ادامه داشته است.

*کارکنان سهام عدالت سراسرکشور درچهارمین روز اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل وزارت اقتصاد ودارایی اجتماع کردند

روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه همزمان با بحث تعلیق شرکت‌های تعاونی سهام‌عدالت در کمیسیون تخصصی شورای عالی اقتصاد ، کارکنان سهام عدالت سراسرکشور در چهارمین روز اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل وزارت اقتصاد ودارایی زدند.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،یکی از کار کنان معترض دفاتر سهام عدالت گفت: صبح امروز (چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه) بعد از سه روز اجتماع بی‌نتیجه مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفتیم اجتماع اعتراضی خود را مقابل ساختمان وزارت اقتصاد همزمان با جلسه مهمی که قرار است امروز درخصوص تعلیق تعاونی‌های شهرستانی در این وزارتخانه برگزار شود، انتقال بدهیم.

آنها گفتند: جلسه پیش از ظهر امروز از آن جهت حائز اهمیت است که در خصوص تعلیق از کار فعالیت تعاونی‌های سهام عدالت شهرستانی مسئولان ۲۷ دستگاه دولتی تصمیم‌گیری می‌شود و انتظار ما این است مسئولان حاضر در جلسه امروز به وضعیت اشتغال و پرداخت مطالبات کارکنان سهام عدالت که همگی از مددجویان تحصیلکرده نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام و از اقشار ضعیف جامعه‌اند، توجه ویژه کنند.

*ازسرگیری تجمعات اعتراضی آتش نشانان آبادانی نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر

روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه، آتش نشانان آبادانی اعتراضاتشان را نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگرازسرگرفتند ودست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی شهرداری آبادان زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده، یکی از  آتش‌نشان آبادان در ارتباط با این تجمع گفت: آتش‌نشانان با احتساب اسفند ماه، دو ماه معوقات مزدی کامل طلبکارند و دستمزد ماه‌های آبان، آذر و دی ماه آنها به صورت ناقص و بدون پرداخت اضافه‌کاری انجام شده است. این کارگران خواستار تسریع در پرداخت عیدی سال جاری خود هستند.

وی ادامه داد: جدا از دستمزد، حدود یکسال است حق بیمه آتش‌نشانان آبادانی که در ۵ ایستگاه آتش‌نشانی مشغول فعالیت هستند به تامین اجتماعی پرداخت نشده است. علارغم آن تامین نشدن تجهیزات ایمنی از جمله مشکلاتی است که همچنان گریبان‌گیر این مجموعه است.

او اظهار داشت: آتش‌نشانان کار سخت و پرخطری دارند. با این حال در طول یکسال گذشته، در تامین لباس و کفش و سایر تجهیزاتی که به نوعی آنها را در برابر خطرات احتمالی در ماموریت‌های اضطراری محافظت می‌کند کوتاهی شده است.

به گفته وی؛ یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی در این شهر فاقد خودروی اطفاء حریق است. درواقع خودروی این ایستگاه از مدتها قبل خراب شده و تعمیر نشده است.

*تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری البرز

روزچهارشنبه پانزدهم اسفند ماه،جمعی از کارکنان بیمارستان خمینی کرج برای چندمین بار دراعتراض  به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  دست به تجمع مقابل استانداری البرز،زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، این بیمارستان از سال گذشته به دلیل مسائل مدیریتی دچار مشکلاتی در ادامه کار و پرداخت حقوق کارکنانش شده است.

فروش و واگذاری بیمارستان به بخش خصوصی یکی از راهکارهایی بود که در استان برای ساماندهی آن مطرح شد و سرانجام پس از چند بار مزایده، بیمارستان با قیمت 217 میلیارد تومان فروخته شد.

اما اخیراً سرپرست فرمانداری کرج و معاون پیشین هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز طی گفت و گویی از منتفی شدن فروش بیمارستان به دلیل انجام نشدن تعهدات خریدار خبر داد.

*تجمع جوانان جویای کار منطقه هفت تپه و اعتراض به استخدام افراد غیربومی در حاشیه بازدید  دادستان استان خوزستان

بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز چهارشنبه 15 اسفندماه در موقعی که دادستان استان با همراهی هیاتی از تهران و مالکان شرکت نیشکر هفت تپه از شرکت ام دی اف زیر مجموعه شرکت هفت تپه بازدید می کردند، دهها جوان جویای کار با تجمع

جلوی دادستان و مالکان شرکت را گرفتند که ما ( افراد ) منطقه بیکار هستیم در حالیکه غیربومی استخدام میکنند و کار در مجتمع های نیشکر را حق خود میدانیم.

*وعده های پوچ سفره های خالی کارگران کارخانه روغن نباتی گلنازکرمان را پر نمی کند

کارگران کارخانه روغن نباتی گلنازکرمان بدنبال تجمعات اعتراضی دامنه دارشان وگرم شدن بازار وعده و وعیدها از طرف بهارستان نشین کرمانی و مسئولان استانی وکشوری،گفتند:این وعده و وعیدها در آستانه سال نو سفره های خالی مارا پر نمی کند.

روز چهارشنبه 15اسفند،محمد یکی از کارگران این کارخانه به خبرنگار رسانه ای گفت: سال‌ها به ما وعده داده شده است، چند روز قبل مقابل استانداری رفتیم و از استاندار خواستیم فکری به حال ما بکنند چون در آستانه نوروز هیچ پولی نداریم و سفره‌های ما خالی مانده است.

وی افزود: همیشه به ما وعده می‌دهند اما حقوقمان را پرداخت نمی‌کنند و مواد اولیه ای هم برای آغاز تولید روغن نداریم و آینده ما روشن نیست.

یکی دیگر از کارگران به نام احمد می‌گوید: کسی صدای ما را نمی‌شوند به تمام مسئولان مراجعه کردیم اما فقط با ما ابزار همدردی می‌کنند، قرار بود با مذاکراتی که انجام داده بودند مشکل حل شود اما گویا همه این حرف‌ها وعده‌هایی است که قرار نیست عملی شوند.

وی می‌گوید: یا حقوقمان را بدهند یا بیمه بیکاری ما پرداخت شود چون دست‌هایمان خالی است و دیگر کسی برای گذران زندگی به ما پول قرض نمی‌دهد.

*نامه جمعی از کارگران راه آهن آذربایجان

ما جمعی از کارگران خط راه‌آهن آذربایجان معتقدیم بدون نقد وضعیت کنونی نمی‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم و به همین منظور مواضع خود را واضح و خلاصه بیان می‌کنیم:

1- مشکل ما صرفاً حقوق معوقه نیست که با پرداخت یک یا دو ماه از حقوق معوقه رفع شود. ما خواهان حل ریشه‌ای مشکل هستیم: یعنی برچیده شدن روند خصوصی‌سازی و نخستین گام در این راه اجرای طرح تجمیعی است و در مراحل بعدی ادغام در شرکت مادر راه‌آهن.

2- مشکل ما با رفتن تراورس یا آمدن گار نیست، کسانی که وانمود می‌کنند اگر این یا آن شرکت برگردد مشکلات حل خواهد شد، یا ناآگاه هستند یا از وجود شرکت خاصی نفع شخصی می‌بردند. ما معتقدیم همهٔ شرکت‌های خصوصی فاسد هستند و از استثمار کارگران منتفع می‌شوند.

3- ما خواستار شفافیت هستیم. اگر شاهد رفاه بالا و فساد پایین در کشورهای اروپایی هستیم از اصلی‌ترین دلایل آن شفافیت است. ما خواستار انتشار صورت وضعیت شرکت‌ها، و اسناد مالی، هزینه‌ها و فیش حقوق‌ها هستیم. ما باید بدانیم چقدر پول می‌آید و این پول‌ها کجا می‌روند. ما خواستار شفافیت مالی ادارهٔ راه‌آهن نیز هستیم. باید فیش حقوقی و دریافتی مدیران راه‌آهن منتشر شود، در غیر اینصورت یعنی چیزی برای پنهان کردن وجود دارد!

4- ما خواستار اتحاد کارگران در تشکل‌های واقعی هستیم، نه شوراهای اسلامی کار که صرفاً ابزاری برای تحمیق کارگران با وعده وعیدهای توخالی است. تشکل واقعی کارگران از دل اعتصابات و با آگاهی و کسب تجربه ممکن است. کارگران باید کسانی که در اعتصابات شرکت نمی‌کنند یا آن را به نفع شرکت خاصی یا مدیر خاصی هدایت می‌کنند شناسایی کنند. ما نیازمند کارگران مسئولیت‌پذیر هستیم.

5- اگر قرار بر واگذاری عملیات نت خط و ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان است، کسی جز خود کارگران مستحق اداره خط نیستند. چرا شرکت تعاونی کارگران تشکیل نشود و کار به دست خود کارگران اداره نشود؟ با شفافیت که به آن اشاره شد می‌توان جلوی فساد را گرفت و کار را به بهترین وجهی جلو برد.

6- نامه‌نگاری، دیدار و وعده‌های نمایندگان مجلس و صداوسیما هیچ تاثیری در حل مشکلات ما نخواهد داشت. نمایندگان چه محجوب، چه قاضی‌پور، چه ساعی، چه پزشکیان و چه هر شخص دیگری خودشان بخشی از فساد و مشکل موجود هستند و نمی‌توانند در حل آن کمک کنند. نمایندگان مجلس یا حامی دولت روحانی هستند (محجوب، ساعی، پزشکیان و …) و یا دولت سابق احمدی‌نژاد (قاضی‌دور، کریمی قدوسی و …) و همه غرق در فساد هستند و با عوام‌فریبی دنبال منافع خود هستند. صدواسیما بخش بزرگی از بودجه را خرج و ریخت و پاش‌های خود می‌کند و همه می‌دانند واقعیت را چگونه وارونه جلوه می‌دهد.

*بیانیه ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره تحصن سه روزه

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران بتاریخ15اسفند ماه بیانیه ای بشرح زیر درباره تحصن سه روزه دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند۱۳۹۷ بشرح زیر صادر کرد:

همکاران فرهیخته !

قدردان شما عزیزان هستیم که در همایش اعتراضی دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند۱۳۹۷، بار دیگر، درکمال آرامش و در چهارچوب قانون در بیش از ۱۱۰ شهر و صدها روستای کشور، صدای حق طلبی خود را با بانگ رسا، به گوش مسئولان رساندید و مطالبات انباشتی حوزه آموزشی کشور را با منشی فرهنگی، فریاد زدید.

امیدواریم مسئولان کشور با درایت و دوراندیشی و با پرهیز از واکنش های غیرمنطقی که سبب انباشت خشم و متشنج شدن شرایط خواهدشد، برآن باشند تا با آرامش و متانتی که ازحاکمان دلسوز انتظار می رود، درجهت رفع مشکلات موجود، اقداماتی شایسته و عاجل به عمل آورند.

جناب وزیر!

انتظار بود تمام مسئولان مدعی دفاع از حق و عدالت، از همان روز نخست تحصن از این اقدام حق طلبانه حمایت کنند، اما متاسفانه در سومین روز اعتراضات قانونی و گسترده معلمان کشور که چشم انداز و دورنمای واقعی آن، چیزی جز بالندگی ایران و ایرانی نیست، شما و زیرمجموعه مدیریتی تان، به جای پذیرش مدبرانه کاستی های موجود،  با چشم فروبستن برحقایق و درجهت جلب رضایت مقام های بالادستی، برآن شدید که با استفاده ابزاری از اصطلاحات تربیتی، تحریف ماهیت اعتراض بحق همکاران خود و ارائه آمارهای خلاف واقع،  اعتراض مدنی آنها را ناچیز و ضد عدالت جلوه دهید و تلاش نمودید به جای یافتن راهکار مناسب برای حل مسئله به پاک کردن آن بپردازید. همچنین حراست های بسیاری از ادارات کل آموزش و پرورش با احضار مدیران مدارس متحصن، تلاش کردند تا با ارعاب و تهدید آنها فضای متحد مدارس را متشنج و تحصن اعتراضی را کمرنگ و بی اثر نمایند.

ازآنجا که فرهنگیان درهمه کنش های صنفی خود از حقوق مادی و معنوی همه کارکنان ستادی، اداری، آموزشی و خدماتی آموزش و پرورش و نیز دانش آموزان دفاع می کنند و به جبران کاستی هایی که وزارتخانه در استیفای حقوق مجموعه تحت تصدی خود دارد، پیگیر و مطالبه گر حقوق فرهنگیان و دانش آموزان هستند، تقابل شما و برخی از ارکان وزارتخانه با این اعتراض مدنی و تعالی خواهانه، جای تعمق و البته تاسف بسیار دارد.

علی رغم واکنش های غیرمسئولانه حضرت عالی و برخی از مجموعه مدیریتی تحت امرتان نسبت به اعتراض فرهنگیان، به امید شنیده شدن صدای حق و با نیت رفع مشکلات موجود در فضایی سرشار از آرامش و عاری از هرگونه تنش، یکبار دیگرخواسته های فرهنگیان کشور به شرح زیر اعلام می شود :

۱_  آزادی  فعالان صنفی فرهنگی و بسته شدن همه پرونده ها در این زمینه.

۲_ اجرای تمام و کمال نظام رتبه بندی معلمان ، ترمیم اساسی حقوق فرهنگیان و پرداخت تمام معوقات آنها اعم از اضافه کاری، مطالبات معلمان خرید خدمت، حق التدریسی و …

۳_ همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان و ارتقای آن به بالاتر ازحد خط فقر.

۴_ لغو قرارداد با بیمه ناکارآمد تکمیلی فعلی و جایگزینی آن با بیمه ای کارآ و پاسخگو برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته.

۵_ توقف سیاست‌ پولی سازی مدارس و اجرای اصل سی ام قانون اساسی.

۶_ رفع تمام موانع قانونی برای  فعالیت رسمی و آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور

بدیهی است درصورت عدم اجرای خواسته های قانونی معلمان یا اعمال رفتارهای قهری و تهدیدآمیز نسبت به همکاران معترض ازطرف مراجع مختلف، شورای هماهنگی، کنش های بعدی را در زمان مناسب و پس از تحلیل همه ی جوانب، اعلام خواهدکرد تا معلمان ایران، پرتوان تر و گسترده تر ازپیش، اعتراض خود را فریاد بر آورند.

ضمن تاکید مجدد بر صنفی بودن اعتراضات و اعلام برائت از کلیه جریانهای سیاسی معاند داخل و خارج،  ازهمکاران عزیزمان در ادارات و کادر اجرایی مدارس، که در چند روز گذشته، در اجرای این کنش سراسری یاریمان کردند، کمال امتنان را داریم و با کمال خضوع ، از تمامی عزیزانی که در این راستا بازوی پر توانِ شورای هماهنگی بودند، تشکر کرده و دست آنها را به گرمی می‌فشاریم.

درپایان ضمن دعوت همکاران شریف به تلاش مضاعف در زمینه تعلیم و تربیت فرزندان ملت در ایام پیش رو ، برخود لازم می‌دانیم، ازهمه کسانی که با عقلانیت و درایت، درکنار معلمان ایستادند، تا سهمی در بهبود نظام آموزشی کشور داشته باشند، سپاسگزاری نموده، ازآنها بخواهیم ، که با اتخاذ تصمیمات عاجل و تعامل با مراکز تصمیم گیری، مقدمات آزادی همه‌ی معلمان زندانی را فراهم آورند و اقدامات لازم جهت بر آورده شدن درخواستهای به حق فرهنگیان عدالت‌خواه را به عمل آورند.

*مرگ دلخراش کارگر کارخانه فولاد روهینا دزفول براثر حادثه درحین کار

شب گذشته(14اسفند)،یک کارگر39ساله کارخانه فولاد روهینا جنوب واقع در دزفول براثر حادثه کاری دربخش خط تولید این کارخانه،جانش را ازدست داد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،این کارگر 39 ساله بین شمشک ورودی کوره و بازوهای کوره گرفتار شد که این حادثه منجر به وارد آمدن آسیب به کلیه ها، کبد و خونریزی داخلی وی شد.

کارگر حادثه دیده برای مداوا به بیمارستان بزرگ دزفول منتقل شد ولی با وجود جراحی انجام شده و تلاش کادر پزشکی، ساعت 5:30 صبح امروز چهارشنبه جان باخت.

akhbarkargari2468@gmail.com