اخبار کارگری 15و 16 تیر1397

admin   جولای 7, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 15و 16 تیر1397 بسته هستند

بایگانی

قزوین : نگرانی های مقامات از گسترش بحران !

علیرضا آشناگر مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری قزوین روز چهارشنبه در نشست کمیسیون باصطلاح کارگری  این استان گفت: در شرایط ویژه امروز که آمریکا به طور صریح در جهت تشدید تحریم های قبلی و جدید خود با ما اعلام مقابله می کند، وبا ایجاد نارضایتی های عمومی درصدد ایجاد شکاف بین دولت و مردم برآمده است. ،  باید کمیسیون های با صطلاح کارگری شهرستان های استان با تشکیل جلسات مداوم مسایل و نارضایتی ها را کنترل و مهار کرده و در جایی که برای حل معضلات کارگری نیاز به ورود کمیسیون کارگری بالاترباشد آن را به ما منعکس کنند تا در شورای تامین استان مطرح کنیم.

او اضافه کرد: برای جلوگیری از تداخل وظایف کمیسیون های شهرستانی، این کمیسیون ها باید ضمن عمل کردن به تصمیم سازی ها، موضوعات پیشگیری در تصمیم گیری ها را نیز توجه داشته باشد.در حال حاضر معوقات کارگری در استان ما رو به افزایش بوده و در برخی از واحدهای تولیدی این مساله به 12 ماه هم رسیده که برای رفع آن، به خصوص از سوی فرمانداری ها باید چاره اندیشی صورت گیرد.
.

کارگران بیکار شده «کیش چوب»به اداره کار شکایت کردند

۷۰کارگر کیش چوب که از مهر ماه سال ۹۶ با تصمیم کارفرمای کارخانه بیکار و بلاتکلیف شده‌ بودند، امروز شنبه (۱۶ تیرماه) با طرح شکایتی در اداره کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد کیش، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند

، این کارگران که بین ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: از مهر ماه سال ۹۶ برای مدت ده روز به مرخصی اجباری فرستاده شده بودیم و به همین ترتیب کارفرما به این مهلت؛ ده روز افزوده کرد و تا هم‌اکنون که بیش از ۱۰ ماه‌ از این اتفاق می‌گذرد، همچنان فعالیت تولیدی کارخانه کیش چوب متوقف مانده و ما کارگران سرگردان و بلاتکلیف مانده‌ایم

آنها می‌گویند: خواسته ما بازگشت به کار و پرداخت مطالبات معوقه مزدی و سنواتی است و برای همین تصمیم گرفتیم از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم

نگرانی کارگران رجا از بی‌پولی و بیکاری قریب‌الوقوع.

کارگران فنی و برق رجا که در شرکت‌های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.وعده‌ها برای پرداخت معوقات در نیمه اول تیرماه به جایی نرسید.

این کارگران می‌گویند: قرار بود تا دهم تیرماه بخشی از مطالبات ما پرداخت شود که متاسفانه این وعده عملی نشد.عدم پرداخت دستمزد در این شرایط بد اقتصادی، خانواده‌های کارگران را با مشکلات جدی روبرو کرده‌است؛ تحمل این شرایط برای کارگران ساده نیست. بیش از دو هفته است که در انتظار پرداخت بخشی از مطالباتمان هستیم.

نگرانی دیگر کارگران فنی، برق و مهماندار رجا، اجرایی شدن طرح شرکت راه‌آهن برای خروج ۳۹۷واگن فرسوده از خطوط ریلی است؛ این طرح می‌تواند به بیکاری تعداد زیادی از کارگران پیمانکاری منجر شود؛ کارگران نگران اجرایی شدن این تصمیم هستند.

کارگران گروه ملی خواستار بازگشت این شرکت به بدنه دولت هستند

بیش از 100 نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای روشن شدن وضعیت این شرکت و نیز بازگشت این شرکت به بدنه دولت در برابر ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

طبق اصل 44 خصوصی سازی، در مواردی خاص و در صورت سودده نبودن شرکت می توان آن را به دولت بازگرداند و بر همین اساس خواستار برگشت این شرکت به دولت هستیم.

شرکت گروه ملی فولاد اهواز با مشکلات بسیاری دست به گریبان است که مهم ترین آن شفاف نبودن مالکیت، توقف خطوط تولید و حقوق و بیمه معوقه بوده

گفتنی است، گروه ملی صنعتی فولاد که در اهواز مستقر است با حدود سه هزار و 500 شاغل، یکی از قطب های تولید فولاد کشور بوده که در سال 1389 با تولید یک میلیون و 360 هزار تن محصول نهایی و 300 هزار تن فولاد خام، بالاترین رکورد تولید را در کشور داشت.

این شرکت در سال 1388 به بخش خصوصی واگذار و به یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه امیر منصور آریا تبدیل شد اما پس از کشف فساد مالی و اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در این مجموعه و ارتباط آن با 2 بانک بزرگ کشور، در سال 1390 مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت.

تجمع کارگران شهرداری مریوان در اعتراض به معوقات مزدی/مطالبات سال‌های قبل تسویه نشد

صبح امروز حدود سی نفر از کارگرانِ واحد تنظیف شهرداری مریوان در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود مقابل دفتر شهرداری تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند بخشی از معوقات مزدیِ سال‌های 95 و 96 پرداخت نشده و در سال جاری نیز دو ماه دستمزد معوقه داریم.

به گفته کارگران، کمبود بودجه و مطالبات وصول نشده شهرداری، دلیل تاخیر در پرداخت دستمزدهاست.

روابط عمومی شهرداری مریوان پیش از این گفت: شهرداری مریوان حدودا 40 میلیارد بدهی دارد که از این مبلع  تقریبا 18 میلیارد تومان مربوط به دستمزدِ معوق کارگران و پرسنل شهرداری است.

بخشی از یک گزارش :

کار در آتشبارِ خورشید در کوت عبدالله و اهواز، جهنم با اعمالِ شاقه

در طول دو سال گذشته، حداقل چهار کارگر در استان‌های خوزستان و بوشهر بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند؛ با این وجود هنوز هیچ قانون مدونی برای حفاظت از جان کارگران در مقابل گرمای طاقت‌فرسای تابستان‌های جنوب، تصویب نشده‌است.

چهارشنبه (سیزدهم تیرماه) دمای هوا در شهرهای استان خوزستان به ۵۲ درجه رسید. کار کردن در این دما، آن‌هم در فضای باز و در خیابان به هیچ وجه ساده نیست. همانطور که سوار از پیاده خبر ندارد، کسی که در اتاق خنک و کولردار نشسته، از کارگری که در خیابانِ گرم اهواز یا روی سکوهای نفتیِ جنوب کار می‌کند، بی‌خبر است. شاید به همین دلیل است که وقتی می‌خواهد «تصمیم‌گیری» کند، چون «خبر» ندارد، نمی‌داند که این گرما به راحتی می‌تواند کارگران را از پا بیندازد.

پنج‌شنبه دوم مرداد ۱۳۹۵، یک کارگر ساختمانی حدود ۴۰ ساله در اثر گرمازدگی در اهواز جان خود را از دست داد. تشخیص اولیه پزشکان خونریزی مغزی ناشی از گرمازدگی بود؛ در آن روز، دمای هوا در اهواز، ۵۱ درجه بود. یک سال بعد از این حادثه، در تابستان ۹۶، گرمازدگی، جان دو کارگر را در استان خوزستان گرفت. در یک مورد، یک کارگر ۵۵ ساله کارخانه آلومینیوم‌سازی مسجدسلیمان در ساعت چهار بعد از ظهر یک روز شنبه، در هنگام کارکردن در اوج گرما به علت توقف عملکرد قلب و ریه جان خود را از دست داد. پیش از آن نیز یک کارگر ۳۱ ساله در ساعت چهار بعد از ظهر ۱۹ تیر ماه بر اثر گرمازدگی در محل کوره‌های آجرپزی در کوت عبدالله شهرستان کارون فوت کرد.

قائم‌مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز همان زمان در ارتباط با مرگ کارگر کارخانه آلومینیوم‌سازی بر اثر گرمازدگی گفت: کارگاه عمرانی شرکت آلومینیوم‌سازی مسجد سلیمان، استانداردهای لازم طب کار و حفاظت فردی را ندارد و زمان کاری ادارات و شرکت‌های تولیدی تا ساعت ۱۳ باید رعایت شود.

در هر دو مورد مرگ ناشی از گرمازدگی در سال ۹۶، ساعت مرگ، ۴ بعدازظهر است؛ یعنی دقیقاً در ساعتی که انباشت گرمای روزانه به بالاترین سطح خود می‌رسد و به اصطلاح از زمین و آسمان «آتش» می‌بارد؛ این ساعت، دقیقاً چند ساعت پس از پایان کار ادارات دولتی و ستادی‌ها در استان خوزستان است، اما کارگران بخش خصوصی همچنان مشغول به کار هستند.

امسال نیز به روال سال‌های قبل، استانداری خوزستان ساعات کار ادارات دولتی استان را به دلیل گرمای شدید کاهش داد؛ کارمندان دولت، ۱۲:۳۰ ظهر تعطیل می‌شوند بنابراین از گرمای شدید ساعات آغازین عصر در امان هستند. ولی این بخشنامه کمافی‌السابق شامل حال کارگران نمی‌شود؛ نه کارگران پیمانکاری شهرداری، نه کارگران کارخانجات خصوصی و نه کارگران پیمانکاری نفت و گاز. حتی تعطیلی سراسری روز چهارشنبه (سیزدهم تیرماه) در استان خوزستان، فقط نیروی کار در بخش دولتی را شامل شد؛ به عبارتی کارگران در دمای ۵۲ درجه‌ی چهارشنبه‌ی اهواز بازهم سر کار رفتند.

این را هم باید در نظر گرفت که «احتمال» گرمازدگی و ایست قلبی یا خونریزی مغزی ناشی از این گرمازدگی، برای کارگران به علت ماهیت دشوار شغل‌شان و الزام به ایستادن در زیر تابش خورشید و فضاهای بدون خنک‌کننده، به مراتب بیشتر از کارمندان دولت است.

در قانون کار، هیچ الزام مشخصی برای پرداخت مزایای خاص به کارگرانی که در مناطق بد آب و هوا کار می‌کنند، تعریف نشده‌است؛ البته کارفرما می‌تواند این مزایا را در قالبِ «پاداش» یا اضافه کار به کارگر پرداخت کند اما اجباری در کار نیست

آتش گرفتن تانکر قیر در زاهدان/راننده زن مصدوم شد

در ساعات اولیه صبح امروز در جریان آتش گرفتن یک تانکر قیر در زاهدان، راننده زن تانکر مصدوم و راهی بیمارستان شد. این تانکر که به سمت پارک ملت این شهر در حال حرکت بود ، طعمه حریق شد.

. حال عمومی این راننده، مساعد گزارش شده‌است.

واژگونی مینی‌بوس حامل کارگران فصلی در گنبد کاووس/یک نفر کشته و ۳۱ نفر مجروح شدند.

این حادثهدر مسیر جاده خط نو شهرستان گنبد کاووس اتفاق افتاد که در آن متاسفانه یک نفر کشته و سی و یک نفر زخمی شدند .سرنشینان این خودرو، کارگران فصلی و در حال برگشت از محل کار  به خانه بودند.

مرگ یک کارگر بر اثر سقوط از آسانسور

روز گذشته یک مرد ۴۰ ساله بر اثر سقوط در چاله آسانسور در شهرکرد جان خود را از دست داد.

علت وقوع این حادثه، خرابی آسانسور گزارش شده است

.

.