اخباروگزارشات کارگری 15مهر1396

admin   اکتبر 7, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری 15مهر1396 بسته هستند

بایگانی

گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران

– نامه سرگشاده کارگران شرکت مخابرات برای بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان واعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق

– تشکیل پرونده قضایی برای73کارگرمعترض مجتمع نیشکر هفت تپه؟!

– گرامیداشت روزجهانی معلم در زندان اوین

– تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم

– تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان

– تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان همدان

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری سبزوار

*تجمع دانشجویان بهیاری در شیراز

– ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت

– ادامه بلاتکلیفی مظفر صالح نیا

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بدنبال مرگ یکی از همکلاسیشان در حمام براثر گازگرفتگی

– آوارگی در باغ زردآلو

– افزایش 40درصدی جان باختگان حوادث کاری در استان تهران طی پنج ماه اول سال جاری

– بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبار کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه

– مصدومیت شدید 2کارگرجوان درحادثه ریزش دیواره زمین گودبرداری

– جان باختن یک کارگر جوان براثرریزش آوار در تویسرکان

نامه سرگشاده کارگران شرکت مخابرات برای بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان واعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق

جمعی از کارگران شرکت مخابرات ایران طی نامه ای سرگشاده به علی ربیعی وزیر با اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق،خواهان بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان شدند.

بخش هایی از این نامه که امروز15مهر رسانه ای شد بقرار زیراست:

انگار عده‌ای از مدیران تفکرات دوران آپارتاید را از ذهن خود هنوز پاک نکرده‌اند و یا اینکه می‌خواهند خودی نشان دهند و بگویند “ما هم هنوز هستیم!”بر طبق کدام قانون نانوشته و کدام عدل الهی، میان دو نفر که در یک اطاق و با ساعات کاری برابر و با شرایط کاری و تحصیلات و سابقه برابر مشغول به کار هستند، یک نفر با عنوان نیروی رسمی حقوقی چند برابر دیگری که نام آن نیروی بخش خصوصی است دریافت می‌کند؟

حقوق پرسنل بدون در نظر گرفتن شرایط کاری، مدرک تحصیلی، سابقه کار و تخصص مربوطه می‌باشد و پرسنل بخش خصوصی شاغل در قسمت‌های مختلف صرفاً حداقل قانون کار را دریافت می‌نمایند؛ در صورتیکه وضعیت پرداخت حقوق به پرسنل رسمی شرکت مخابرات تابع شرایط کاری، حق تخصص، ایاب وذهاب، ماندگاری شغل، اضافه کاری و فوق‌العاده‌های مختلف دیگر می‌باشد. با توجه به اینکه دستورالعمل شماره (36) روابط کار در اجرای ماده (38) و تبصره یک ماده (49) قانون کار و مقاوله نامه شماره (100) سازمان بین‌المللی کار به منظور رفع هرگونه تبعیض شغلی بین کارگران شاغل در شرکت خدماتی و شرکت پیمان دهنده صادر شده است و لازمه رفع تبعیض آن است که شاغلین در مشاغل هم ارزش در شرایط یکسان مزد یکسان دریافت کنند، مطابق ماده (3) دستورالعمل فوق پیمانکاران طرف قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور برقراری عدالت مزدی و تساوی مزدی بایستی علاوه بر مزد شغل، سایر عناصری از قبیل مزد رتبه، حق پست  مزایای سختی کار و نظایر آنها که بر طبق دستورالعمل اجرایی طرح طبقه‌بندی شرکت پیمان دهنده عرف و رویه کارگاه جزء مزد تلقی می‌شود را به کارکنان خود پرداخت نمایند.

خواسته های ما:

*اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران و یکسان‌سازی دستمزدها بین نیروهای رسمی و شرکتی شاغل در شرکت مخابرات

*ایجاد امنیت شغلی برای کارگران شاغل در شرکت‌های پیمانکار زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران . لازم بذکر است در ماه‌های اخیر چندین نفر از نیروهای شرکتی از کار اخراج شده‌اند از استانهای خراسان رضوی، کرمان، لرستان، مازندران و .. (به بهانه‌های واهی) و فقط به خاطر اعتراض به ادارات کار نسبت به شرایط مذکور، که مصرانه خواهان بازگشت به کار همکارانمان هستیم.

تشکیل پرونده قضایی برای73کارگرمعترض مجتمع نیشکر هفت تپه؟!

ازهفت تپه چه خبر؟

ما کارگران سه ماه  است که حقوق نگرفته ایم .

ما منتظراقدام مسئولین هستیم چرا فراموش شدیم؟!

پس ازواگذاری شرکت نیشکر هفت تپه  دربهمن ماه ۹۴ به بخش خصوصی که هنوزنحوی واگذاری آن  وافراد خریدار واقعی (نهاد ها و افراد پشت پرده )با گذشت بیش از یک سال پر رنج و عذاب مشخص نشده است  در این مدت ما تنها با اعتراض و تجمع توانسته ایم  دستمزد های خود را دریافت کنیم.در پی اعتراض به این بی حقوقی ها ما ناچار به  بستن جاده بین المللی اندیمشک ، اهواز  شدیم تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانیم؛اما مقامات محلی و استانی  و قضایی نه تنها به خواست ما توجه ای نکرده اند بلکه از کارفرما به دفاع برخواستند و حامی کارفرما شدند و برای73 نفر از کارگران زحمتکش پرونده قضایی تشکیل دادند!!! و کارگران حق خواه را اخلاگر  و متهم معرفی کردند؟!

کارگرانی که سه ماه حقوق ومزایای قانونی( تیر ، مرداد . شهریور ) را دریافت نکرده طی گزارشی این تخلف اشکار را به اطلاع اداره کار ، اداره اطلاعات و نماینده شهر رسانند به این امید که گوش شنوایی باشد و از حقوق قانونی ما به دفاع برخیزند ، اما زهی خیال باطل! مسئولین به جای دفاع از ما به دفاع از کارفرما پرداختند. کارفرمایی که نه قانون کاررا قبول دارد و نه اداره کار  را و اداره کار شهرستان تنها تماشای این بی حقوقی مطلق است و بس!

در رسانه ها ما  ظلم و ستم کارفرمای چسپ هل ، آذراب ، هپکوو اراک را  دیدیم و شنیدیم . اعتراض کارگران در اراک کاری کرد که مسئولین در آنجا تکانی به خود بدهند وجواب کارگران را بدهند ،اما در خوزستان تمامی مسئولین با بی تفاوتی تمام از کنار اعتراضات ما  کارگران می گذرند و جوابی به خواست های  ما ندارند.

چرا صدای کارگران نیشکرهفت تپه به جایی نمیرسد؟!

آیا سرنوشت هزاران کارگراین شرکت برای مسئولین اهمیتی ندارد !!!! آیا این نشانه زدوبند در آن بالاها بین مسئولین نیست  که پشت این واگذاری ( واگذاری شرکت ) پنهان شده اند؟

ما البته این روزها شاهد  احضار و دستگیری ( بر اساس اخبار منتشرشده ) اقوام و نزدیکان  مسئولین کشوری هستیم  که دستشان به فساداقتصادی ورانتی آلوده است و گویا به خاطر داشتن ” ژن برتر” ،  توانسته اند به ثروت های هنگفت دست یابند!!

لذا یاد آوری این نکته شایسته است درصورتی که اراده ای باشد بایدمنابع نظارتی باتشکیل کمیته ای موضوع واگذاری نیشکرهفت تپه وعملکرد بیش از یک سال گذشته این شرکت رابررسی کرده وازسازمان خصوصی سازی چگونگی  واگذاری را توضیح بخواهند. کارفرمای شرکت اعلام کرده است  که جهت اشتغال جوانان طرحهای زیادی مانندپتروشیمی، کارخانه رب، زغال سازی،ام دی اف وغیره رادارد ولی عملا هیچگونه طرح اجرایی وعملیاتی را ما شاهد نبوده ایم . ( امید واریم که کارفرما دارای “ژن برتر” نباشد و گرنه می تواند با این ” ژن ”  از تسهیلات بانکی بیشتری استفاده کند ).

از زمان واگذاری تا به امروز هرروزبدهیهای شرکت افزوده تر میشود و در مقابل ایشان فقط بفکرتعدیل نیروهای دایمی بوده واخیرا نیروهای طرف قرارداد شرکت رابه” پیمانکاری اقبالی” تبدیل کرده تابهتربتوانند حقوق آنهاراپایمال کنند. ما هر روز بیشترآگاه می شویم که  بی حقوقی های ها  تنها از نیت های بد و حرص و طم های  یک کارفرما نیست که ما هر روز بی حقوق تر و فقیر تر می شویم، بلکه این ذات نظام سرمایه داری است که این گونه برای فربه تر کردن خود ، ما را به روز سیاه می نشاند . همچنین ما در جریان مبارزه یاد گرفته ایم که فقط بامقابله ومقاومت کارگران طرح های سرمایه داران  خنثی می شود و در این مدت بیشتر آموختیم  که دولت  و وزارت کار، طرفدارسرمایه داران هستند ، قبلا می شنیدیم که می گفتند ما از کوخ نشینان دفاع می کنیم اما الان چون خود کاخ نشین هستند پس از کاخ نشینان دفاع می کنند!!

کارگرنیشکرهفت تپه

گرامیداشت روزجهانی معلم در زندان اوین

عصر روز 5شنبه 13مهر 1396 , مراسمی به مناسبت پنجم اکتبر , روز جهانی معلم دربند هفت زندان اوین با حضور جمعی از زندانیان سیاسی وچندتن از زندانیان دیگر برگزار گردید.

این مراسم با اجرای تصنیف مرغ سحر آغاز گردید, و در ادامه محمودبهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان گزارشی از مطالبات آموزشی و معیشتی معلمان و اخبار مربوط به برگزاری مراسم این روز از آغاز تاکنون ارایه نمود.

پس از آن آقای سوادا آغاسر هنرمند و آموزگار ارمنی زندانی در این بند با ارایه مقاله ای با موضوع “کاستی ها و نواقص در حوزه آموزش هنر و موسیقی در مدارس” برنامه را ادامه داد و بعد از ایشان آفای یوسف عمادی خواننده و آهنگساز زندانی با اجرای تصنیفی باشعری از حسین منزوی و تقدیم این تصنیف به تمامی معلمان, زینت بخش این برنامه شد.

همچنین آقای علی شریعتی یکی دیگر از زندانیان سیاسی با ارایه مقاله ای با عنوان “نقش معلمان در تربیت شهروند مسوول “به تاثیر معلمان در آموزش حقوق شهروندی در مدارس پرداخت.

در انتهای برنامه نیز سرود یار دبستانی با اجرای هماهنگ آقایان بهشتی لنگرودی, سوادا آغاسر, علی شریعتی,  یوسف عمادی و سهیل عربی بصورت جمعی خوانده شد وتقدیم به معلمان سراسر کشور شد.

تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم

صبح امروز15مهر،جمعی ازکارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم دراعتراض به خلف وعده مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور* مبنی برپرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه،مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم،تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،این کارگران با یادآوری وعده‌ای که از زبان «فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه‌ای آنها اعلام شده بود، گفتند: هنوز این وعده، محقق نشده است.

آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیانمان می‌رویم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده‌ و در نتیجه برای خانواده‌های آنها تامین نیازهای درمانی به یک مسئله تبدیل شده است.

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت همه معوقات این کارگران در چند روز آینده خبر داده بود.

طبق اظهارات وی قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر به زودی یک‌جا پرداخت شود.

*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های میراث جهانی کشور

مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور ازعدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های این اداره خبرداد.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ دهم مهرماه،فرهاد عزیزی با تایید عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران ارگ بم  وعده پرداخت همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگررا درآینده نزدیک داد.

وعده پرداخت قطره چکانی حقوق معوقه کارگران ارگ قدیم بم

درحالیکه نزدیک به ۸۷ روز از پرداخت نشدن دستمزد حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت «ارگ قدیم بم» می‌گذرد؛ مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت دستمزد تیرماه این کارگران در روزهای آینده خبر داد.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ27شهریورماه،«فرهاد عزیزی» با بیان اینکه آنچه باعث تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران پروژه‌های میراث فرهنگی همانند پروژه ارگ قدیم بم شده، زمان تخصیص اعتبارات است، افزود: متاسفانه اعتبارات عمرانی همانند اعتبارات جاری سازمان نیست به همین دلیل با چند ماه تاخیر پرداخت می‌شود.

به گفته وی، هر سال مشکل تخصیص اعتبارات عمرانی وجود دارد و طبق روال هر سال این اعتبارات باید در مرداد و در نهایت شهریور ماه پرداخت می‌شد که هنوز انجام نشده است.

اظهارات مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی کشور درحالی‌ست که افشین ابراهیمی (مدیر پایگاه میراث جهانی بم) از زمان پرداخت مطالبات مزدی کارگران پروژه ارگ بم اظهار بی‌اطلاعی کرد.

او با تایید معوقات سه ماهه کارگران ارگ بم با احتساب شهریور ماه گفت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم  واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.

او با بیان اینکه نسبت به مطالبات کارگران ارگ قدیم بم بی‌توجه نیست و تمام تلاش خود را برای پیگیری مطالبات معوقه کارگران انجام می‌دهد، افزود: در حال حاضر برای پرداخت مطالبات کارگران نمی‌توان زمان مشخصی تعیین کرد با این حال این مشکل در نتیجه کمبود منابع مالی و اعتبارات پروژه بازمی‌گردد.

وی افزود: سالهاست که با کارگران پروژه ارگ قدیم بم همکارم و از نزدیک در جریان مشکلات آنها هستم بنابر این در خصوص نگرانی این کارگران می‌توان گفت حق با آنها است.

همچنین روز سیزدهم ماه جاری صالح برایی‌نژاد (رئیس اداره کار شهرستان بم) با یادآوری اینکه کارگران ارگ قدیم بم مانند سایر کارگران برای پیگیری مطالبات خود از حق مراجعه انفرادی به مراجع تشخیص و حل اختلاف ادارات کار برخوردارند، گفته بود: کارگران ارگ بم هنوز شکایتی را در ارتباط با معوقات مزدی خود با اداره کار مطرح نکرده‌اند.

او با بیان اینکه اداره کار شهرستان بم برای رسیدگی به شکایت‌های احتمالی کارگران این پروژه عمرانی اعلام آمادگی می‌کند، افزود: تا این لحظه ازسوی کارگران پروژه مرمت ارگ بم، شکایتی در اداره کار شهرستان بم مطرح نشده است.

به گفته وی، در سه تا چهار ماه نخست سال جاری کارگران مجموعه ارگ بم معوقات مزدی داشتند که نارضایتی کارگران را فراهم کرده بود و درنهایت با وساطت اداره کار و سایر نهادهای مرتبط در شهرستان بم مشکل معوقات مزدی کارگران حل شد.

اعتراض رسانه ای کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه

کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم،اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه،را رسانه ای کردند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ13شهریور این کارگران گفتند: ما نزدیک ۱۲۰ نفر هستیم که هنوز  بابت معوقات مزدی دو ماه  گذشته طلبکاریم.

این کارگران از حدود ۱۵ سال قبل به صورت قراردادی در پروژه مرمت و بازسازی ارگ بم مشغول کارند و می‌گویند: پایگاه خبری فرهنگی ارگ بم در مقام کارفرما در تمامی این سالها به تعهدات خود درست عمل نکرده است.

این کارگران می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند؛ خانواده‌های آنها قادر به ثبت‌نام بچه هایشان را در مدرسه نخواهند بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به دلیل عدم پرداخت حق بیمه این کارگران، تمدید دفترچه بیمه‌های آنها با مشکلاتی همراه بوده است.

در ادامه کارگران قراردادی پروژه مرمت ارگ قدیم خواستار آن هستند که سازمان میراث فرهنگی در مقام کارفرمای اصلی، مطالبات معوقه آنها را پرداخت کند.

از قرار معلوم از ابتدای سال جاری  میزان معوقات مزدی کارگران ارگ بم به ۴ ماه رسیده بود که اعتراضات کارگری را به همراه داشت در نتیجه این اعتراضات مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی با تغییر مدیر اجرایی پروژه تمامی مطالبات معوقه کارگران را به صورت یکجا پرداخت کرد اما به فاصله زمانی کوتاهی دوباره پرداخت مطالبات جاری کارگران با تاخیرهای قبلی شروع شد.

تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان

صبح امروزشنبه15مهرماه،جمعی از کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،کارگران تجمع کننده کارخانه رنگین نخ سمنان مقابل استانداری گفتند: نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته و شاغل هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم.

بدنبال بی نتیجه ماندن مراجعات این کارگران به اداره کار از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون،تجمع اعتراضی امروز مقابل ساختمان استانداری سمنان برپا شده‌است.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته معترض، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده‌است اما تا پیش از این  در بخش‌های مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند.

وی افزود،کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان در دوران قبل از بازنشستگی می‌شود.

این کارگر بازنشسته تصریح کرد: کارفرما در زمان قطع همکاری به صورت مرتب وعده پرداخت مطالبات را می‌داد اما بعدتر به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات داد اما بازهم کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند اماتعداد دیگری از کارگران باقی مانده‌اند که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند؛ طی سالهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

این کارگر بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در خاتمه  می‌گوید: پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری انجام شده بازهم بی‌نتیجه ماند.

اسماعیل غنیان مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان با تایید مطلبات کارگران کارخانه رنگین نخ گفت: کارگران این کارخانه مدتهاست پیگیر مطالبات مزدی به حق خود هستند.

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان بخش دیگری از مشکلات رنگین نخ سمنان را ناشی از مشکلات مدیریتی دانست و گفت: این واحد به دلیل ناتوانی‌های مالی کارفرمای کارخانه چندین سال است به تملک یکی از بانک‌های دولتی درآمده و دست‌ کارگران برای وصول مطالباتشان به جایی بند نیست.

غنیان در ادامه تصریح کرد: در پیگیری شکایت کارگران این کارخانه سال گذشته رای قطعی اداره کار برای پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه صادر شد اما کارگران برای وصول مطالباتشان با مشکل روبرو هستند.

غنیان با یاد آوری به اینکه در حال حاضر هر اقدام قانونی که مربوط به اداره کار پیگیری کارگران کارخانه رنگین نخ  بشود، انجام شده است؛ افزود: مراحل بعدی پیگیری مطالبات کارگران به اجرائیات دادگستری مربوط است و به نظر می‌رسد این نهاد قضایی هم تلاش خود را در راستای قانون برای وصول مطالبات کارگران مورد نظر انجام داده است.

او در ادامه گفت: آنچه باعث شده این کارگران تا امروز نتوانند به حقوق قانونی خوشان برسند این‌است که اموال کارخانه توسط طلبکاران دیگر توقیف شده و کارگران چیزی برای توقیف نمی‌یابند.

او با بیان اینکه در ارتباط با رنگین نخ جلسات متعددی در کمیسیون‌های کارگری مطرح کرده‌ایم، افزود: در آخرین جلسه قرار بود کارفرما، مطالبات کارگران را در قالب چک تسویه کند که این کار هنوز انجام نشده است.

تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان همدان

صبح امروز15مهر، دانشجویان پرستاری و بهیاری همدان در تجمعی که قراربوده به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شود با در دست داشتن نوشته هایی همچون وعده هایتان چه شد؟ شهریه هارا داده ایم و دوره هارا گذرانده ایم جایگاه ما کجاست؟ و دوسال بی تعهدی اثبات بی مسئولیتی، اعتراض خود را علیه سازمان جهاد دانشگاهی، دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت اعلام کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، صبح امروز دانشجویان معترض با حضور در جلوی دانشکده علوم پزشکی با بیان این که دوسال پیش برای گذراندن این دوره ثبت نام کردند گفتند: ما با وعده کار مسئولین برای این دوره ثبت نام کردیم و پس از گذشتن این بازه زمانی به شغل مورد نظر خود که نرسیده ایم هیچ تمام عمر و مال خود را از دست داده ایم.

آن ها ادامه دادند: اکثر بچه ها با مشکلات مالی در دوره ها حاضر شدند و 3 میلیون و 500 هزارتومان حداقل مبلغیست که واریز کرده ایم و خیلی از بچه ها حدود 5 یا 6 میلیون تومان هم هزینه کرده اند؛  بسیاری دیگر که از شهرستان ها آمده اند دوبرابر این مبلغ را هزینه کردند تا بلکه بتوانند وارد عرصه کار و خدمت شوند اما هیچ نتیجه مثبتی حاصل نشد.

دانشجویان با اشاره بر اینکه مسئولین بعد از دوسال نه تنها عنوان دوره را عوض کردند بلکه وعده ای راهم که برای جذب دادند منحل کردند گفت: مسئولین طرحی را اجرا کردند که بدون هرگونه برنامه ریزی بوده ، ما به عنوان کمک پرستار و بهیار یک ساله وارد دوره ها شدیم و کلاس ها به خوبی تشکیل شد اما جذبی برای ما صورت نگرفت مگر عده ای از بچه ها که به وسیله بند پ در بیمارستان ها مشغول به کار شدند.

یکی از آن ها با بیان اینکه با مسئولین راجع به جذب تعدادی از بچه ها صحبت کرده بود گفت: مسئولین خیلی راحت گفتند بیمارستان ها به صورت سلیقه ای این افراد را جذب کردند، پس از آن جریان برای جلوگیری از اعتراض بقیه آزمون گذاشتند و از 480 نفر نهایتا 80 نفر سرکار رفتند .

معترضان در ادامه سخنانشان ضمن تاکید بر اینکه مسئولین درحال ثبت نام اعضای جدید برای دوره ی بعدی هستند گفتند: هنوز تکلیف ما که در دوره قبل بودیم مشخص نشده اما دارند افراد جدیدی را ثبت نام میکنند که فقط پول دریافت کنند و این یعنی عدم داشتن برنامه ریزی .

دانشجویان با بیان اینکه مسئولین زمان ثبت نام شرایط سنی ،  مدرک لیسانس و داشتن پایان خدمت برای آقایان را لحاظ نکردند افزودند:  امروز به ما میگویند  بچه هایی که لیسانس دارند نمیتوانند حضور داشته باشند و جذب شوند و شرایط سنی 25 سال به پایین است؛ اگر قرار بود  پایان خدمت و مدرک لیسانس لحاظ شود چرا اولش نگفتند و حالا بعداز دوسال میگویند که ما عمر و هزینه خود را هدر داده ایم؟

یکی از دانشجویان معترض با اشاره بر اینکه از دوستان خود او  با پارتی در یکی از بیمارستانها مشغول به کار شده است گفت:  من که پارتی ندارم باید چکار کنم؟ ما هزینه کردیم ، سرکلاس ها حاضر شدیم، آزمون دادیم دوره یکساله را با وقفه هایی که مسئولین ایجاد کردن طی دوسال گذراندیم و در آخر وقت و هزینه مان را هدر دادیم.

آن ها در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه این طرح  ملی بوده است افزودند:  در این طرح از کل کشور 20 هزار نفر شرکت کردند و همه این افراد بخاطر ملی بودن طرح شرکت کردند وگرنه وقت و هزینه خود را صرف طرحی نمیکردند که در آخر به هیچ نتیجه مثبتی نرسند.

دانشجویان معترض ضمن ابراز تاسف از اینکه با اسم  کمک پرستار در کلاس ها شرکت کردند و امروزه اگر بخواهند جذبشان کنند به اسم بیمار بَر  با شرح وظایف کمک بهیار جذب میشوند گفتند: اگر روز اول این عنوان با همین هزینه بود هیچ یک از بچه ها  ثبت نام نمیکردند.

آن ها در ادامه خاطر نشان کردند : دوره هارا به صورت جدی گذراندیم و هزینه هارا به صورت جدی از ما گرفتند اما موقع کار آموزی و جذب که رسید به راحتی همه وعده ها را زیر پا گذاشتند؛ حتی موقع ثبت نام چک و سفته گرفتند  ولی حالا که نوبت ما شده کسی اهمیتی نمیدهد ک فلان دانشجو فرش زیرپایش  را فروخت که وارد عرصه کار شود اما نشد.

دانشجویان ضمن ابراز ناراحتی از تهدید مسئولین پس از دیدن  تجمع آن ها گفتند:  وقتی تجمع مارا دیدند گفتند اسامی همه کسانی که اینجا هستند به لیست سیاه اضافه میشود؛ تجمع ما نه سیاسی است نه سر و صدایی دارد فقط حقمان را میخواهیم پس چرا به راحتی تهدید میشویم مگر آزادی بیان نداریم ؟

معترضان در ادامه با بیان اینکه مسئولین تقاضای مذاکره با آنان را دارند گفتند: مذاکره تا کی؟ چرا منشی دفتر فلان مسئول بدون هر گونه آزمونی جذب شد اما ما هنوز چشم دوخته ایم تا وعده های مسئولین را عملی شده ببینیم؟ موقع آزمون میگفتند 1 میلیون و 200 تومان را پرداخت کردی ،  اگر پرداخت کرده بودیم که هیچ اگر پرداخت نشده بود از اتاق میانداختنمان بیرون و حق آزمون نداشتیم ، اما الان پول گرفتند مدرک دادند اما وعده کار کجاست؟

یکی از دانشجویان با اشاره به مدرکی که در پایان دوره دریافت کردند اظهار کرد: مدرکی که دادند به اسم مدرک معتبر بود، اما بیمارستان های  خصوصی میگویند این مدرک حتی ثبت و تایید هم نشده و نمیتوانیم به شما ها کار بدهیم، مشکل اصلی ما کسی است که این طرح را در کشور پیاده کرده و الان پاسخگوی این حجم از دانشجویان نیست.

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان

امروز15مهر،جمعی از دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان به دلیل بیکاری و عدم به کارگیری در مراکز درمانی به نشانه اعتراض مقابل دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعتراض کردند.

براساس گزارشات منتشره،یکی از بانوان معترضبه خبرنگاران گفت: سال 94 به اسم بهیار یا پرستاری یک ساله به صورت اقساط سه میلیون و 600 هزار تومان از ما گرفتند تا آموزش‌های مورد نیاز را به ما ارائه دهند، سپس وعده داده شد اگر این  دوره آموزشی را طی کنیم مشغول کار می‌شویم.

وی افزود: گذشته از اینکه این دوره یک ساله سه سال طول کشید اکنون نیز خبری از جذب این نیروها نیست و وزیر بهداشت دائم می‌گوید که می‌خواهد کمک پرستار یک ساله جذب کند ولی هیچ خبری نیست و همه بیکاراند.

این بانوی معترض عنوان کرد: ابتدا سهمیه آموزش استان لرستان 560 نفر بود تا آموزش به آنها ارائه شود اما اکنون تنها مجوز  41 نفر صادر شده است، اکنون ما خواهان حقمان هستیم و این مدرک اصلاً به دردمان نمی‌خورد به طوری که حتی نمی‌توانیم در یک درمانگاه بخش خصوصی نیز کار کنیم.

وی سهمیه آموزش این طرح را برای سراسر کشور 10 هزار نفر برشمرد و بیان کرد: اکنون حتی یک آزمون برای جذب برگزار نمی‌کنند و این 560 نفری که آموزش بهیاری دیده‌اند همگی بیکاراند.

بانوی دیگری که به وضعیت پیش آمده معترض بود نیز گفت: ابتدا یک قرار داد بستند و ما با یک سری شرح وظایف که از قبل مشخص شده بود ثبت نام خود را انجام دادیم ( 32 شرح وظایف) ولی به خاطر اعتراض پرستارها بخشی از این شرح وظایف برای ما حذف شد و فقط اقداماتی که مربوط به خدمه می‌شود  را برای ما قرار دادند.

وی تصریح کرد: در ابتدای امر به خاطر شرح وظایفی که در سایت نوشته شده بود ثبت نام کردیم وگرنه  اگر می‌گفتند کار ما بیمار بر است هیچ وقت این مقدار هزینه نمی‌کردیم و خودمان راحت تر در بخش خدمات مشغول به کار می‌شدیم.

این بانوی معترض اظهارداشت: در ابتدا وقتی برای ثبت نام مراجعه کردیم روپوش ما کاملاً سفید بود ولی به خاطر اعتراض پرستارها رنگ روپوش ما را نیز وسط دوره تغییر دادند.

وی افزود: ماه به ماه از شرح وظایف ما کم می‌شود، هر جا هم برای کار مراجعه می‌کنیم  می‌گویند این مدرکی که به شما داده‌اند هیچ ارزشی ندارد و وزارت مجوزی برای جذب آن نداده است.

این بانوی معترض  عنوان کرد: علوم پزشکی لرستان می‌گوید این موضوع مربوط به وزارت است تا کنون از وزارت نیز جوابی نگرفته‌ایم در حالی که ابتدا گفته شد در لرستان به حدود 560 کمک پرستار نیاز است ولی اکنون در سایت 41 نفر نوشته شده  پس چرا ابتدا پول از 560 نفر گرفتند.

یکی از آقایان معترض نیزاظهارداشت: سال 94  در قالب طرح تحول نظام سلامت و برای رفع کمبود نیروی کادر پرستاری  این طرح اجرا شد  و ما نیز به عنوان بهیار ثبت نام کردیم. ثبت نام در این طرح شرایط سنی خاصی نداشت و هر کسی با مدرک دیپلم و با معدل 12 می‌توانست در این طرح شرکت کند.

این معترض عنوان کرد: پس از گذشته چند ماه از برگزاری دوره آموزشی، شرح وظایف و لباس ما را تغییر دادند و مدرک را نیز کلاً به اسم بهیاری صادر نکردند اکنون نیز جذب ندارند و بیکار هستیم، امروز تجمع کردیم تا حداقل جذب داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه  بیش از 1000 ساعت آموزش دیده‌ایم، بیان کرد: هزینه این دوره آموزشی سه میلیون و 600 هزار تومان بود که با احتساب هزینه‌های جانبی حدود پنج میلیون تومان هزینه کردیم، از طرفی دو سال از وقتمان نیز تلف شد و اکنون می‌گویند این مدرک ارزش ندارد.

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه

ظهر امروز15مهر، جمعی از دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه مقابل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،جمعی از بهیاران و یا همان کارآموزانی که دوره کمک پرستاری را در آموزشگاه های شهر طی کرده اند، ظهر امروز مقابل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجمع کرده اند.

گفته می شود، چندی پیش در سایتی وابسته به وزارت بهداشت وعده ای مبنی بر جذب 10هزار بهورز برای مدت مشخص در سطح کشور داده شده است.

از همین رو تعدادی از متقاضیان و علاقه مندان کرمانشاهی همچون دیگر شهرها به آموزشگاه ها رفته و مدرک مورد نظر را کسب کردند ولی اکنون این مدرک برای ارگان مربوطه قابل قبول نیست.

شنیده شده، این تجمع به علت جذب نشدن این افراد صورت گرفته، این در حالیست که دوره های آموزشی همچنان در آموزشگاهای شهر برقرار است.

*تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری سبزوار

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به تجمع اعتراضی کمک پرستاران امروز15مهر، مقابل دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان، گفت: در حال حاضر جذب نیروهای کمک پرستاران ارتباطی با دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان ندارد.

برپایه گزارش منتشره،مهدی سلمانیان با اشاره به تجمع اعتراضی کمک پرستاران امروز مقابل دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اظهار داشت: سال 94 براساس مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بخش خصوصی دوره آموزشی یک ساله کمک پرستاران در سراسر کشور برگزار شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت آموزش کمک پرستار در این شهرستان تکمیل شده است، افزود: در حال حاضر جذب نیروهای کمک پرستاران ارتباطی با دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ندارد.

سلمانیان ادامه داد: در جلساتی با عوامل برگزار کنندگان دوره های آموزشی تاکید شده بود که پس از پایان دوره مهارتی هیچگونه تعهدی برای جذب نیست.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان کرد: پس از دریافت مجوز جذب و اعلام سهمیه از سوی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همانند دیگر دانشگاه‌های سطح کشور نسبت به برگزاری فراخوان آزمون عمومی مهارتی اقدام می‌کند.

مسئول روابط عمومی علوم پزشکی سبزوار افزود: همچنین چندین‌بار ظرفیت از سوی این شرکت خصوصی آموزش دیدند که سهمیه جذب نیرو از سوی این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص می شود.

سلمانیان یادآور شد: شرکت آموزش‌دهنده در سبزوار تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی نیست بنابراین تعهدی برای جذب نیروهای کمک پرستار از سوی این دانشگاه وجود ندارد.

*تجمع دانشجویان بهیاری در شیراز

 

امروزشنبه15مهر،جمعی از دانشجویان بهیاری در شیراز تجمع اعتراضی برپا کردند.

در این تجمع که مقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، بهیاران به تصمیمات جدید وزارت بهداشت اعتراض کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،در یکی از بنرهایی که در دست بهیاران معترض بود، نوشته شده بود: «ما بهیاران یک‌ساله‌ایم که وزارت بهداشت ۲ سال پیش با وعده جذب ۱۰ هزار نفر، شهریه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی اخذ کرده اما نه تنها جذبی وجود ندارد بلکه شرح وظایف‌مان هم کمک بهیاری است، ما خواستار خسارتیم.»

با تصمیم جدید مسئولان وزارت بهداشت، بهیاری به کمک بهیاری تغییر یافته و اکنون بیمارستان‌ها بهیاران آموزش دیده را تنها به عنوان کمک بهیاری جذب می‌کنند.

این مساله باعث نارضایتی بهیاران شده است.

امروز تجمعات مشابهی در برخی از شهرهای ایران از جمله مشهد، ارومیه، همدان، ایلام و خرم‌آباد برگزار شده است.

ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت

امروز15مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برای باری دیگر در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت مبنی براستخدامشان،مقابل وزارت نفت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، طبق آنچه که سالهای گذشته در دفترچه کنکور سراسری مندرج بوده است، وزارت نفت متعهد گشته که فارغ التحصیلان دانشگاه خود را در این وزارتخانه به کار گیرد و آن ها را استخدام کند، اما از ابتدای دولت یازدهم این روند با مشکلاتی روبرو شد که منجر به قطع استخدام دانش آموختگان این دانشگاه تخصصی نفت شد.

فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون چندین بار مقابل مجلس، وزات نفت و مراکز دیگر تجمع کرده اند و حتی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواستار رسیدگی به این بی قانونی شده بودند، صبح امروز15مهر نیز جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان «گروه الف» دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان مقابل ساختمان مرکزی هشتم وزارت نفت ( محل مصاحبه استخدام‌‌های وزارت نفت) تجمع کردند.

گفته می شود این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند.

دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است.

یکی از دانشجویان معترض در این زمینه گفت: وزارت نفت حتی بعد از رای دیوان سخن از استاندارد روال جدید می‌کند، حال آنکه شکایت ما از وزارت نفت خود همین استاندارد‌ها و روال جدید بوده است.

براساس مستندات درج شده در دفترچه کنکور سراسری در سال‌های قبل، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در این وزارتخانه شده بود. بیژن زنگه وزیر نفت در سال 94 استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد.

دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که قبل از این سال در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند. در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را ملزم به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرد.

این تجمع در حالی صورت گرفت که اواخر هفته گذشته این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با ثبت بیش از 80 هزار توییت در فضای مجازی، اعتراض خود را مبنی‌بر عدم پایبندی و موضع‌گیری شفاف وزیر و مسئولان نفتی کشور در برابر این حکم قانونی به اطلاع عموم رسانده‌اند.

در پایان این تجمع اعتراضی بیانیه دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به خلف وعده ها و قانون شکنی های وزارت نفت در مسأله استخدام توسط یکی از دانشجویان قرائت شد.

ادامه بلاتکلیفی مظفر صالح نیا

اتحادیه آزاد کارگران ایران: مظفر صالح نیا دوازده روز است که در بازداشت ستاد خبری اطلاعات سنندج است.

مظفر صالح‌ نیا عضو هیات مدیره اتحاد آزاد کارگران ایران  در تاریخ ۴/۷/۹۹ توسط دفتر اطلاعات ستاد خبری سنندج بازداشت شد، اکنون بیش از ۱۲ روز است که از طرف این ستاد ، دلیل یا علت بازداشت وی مشخص نشده است از طرفی امروز ۱۵/۷/۹۶  دو مامور لباس شخصی با ارائه برگه احضاریه برای بازداشت مظفر صالح نیا به محل کار وی مراجعه کردند که با آنها گفته شد قبلا توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج جلب و اکنون در بازداشت آنهاست،(  برگ احضاریه پیوست می باشد)

جای بسی تعجب است که پس دوازده روز که مظفر صالح نیا در زندان ستاد خبری می باشد ، اکنون برگ احضاریه توسط دو مامور که باز مشخص نیست ضابط اجرائی کدام ارگان می باشند خواهان جلب وی می شوند و اینگونه باعث نگرانی شدید خانواده مظفر می شوند لازم به توضیح است که

در این مدت مظفر صالح نیا فقط دو بار با خانواده خود تماس تلفنی داشته است واظهار نموده که در زندان ستاد خبری اطلاعات سنندج میباشد، همسر وی علیرغم مراجعات مکرر به این ستاد، هنوز قادر به ملاقات حضوری با مظفر نشده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن ادامه بازداشت مظفر صالح نیا و بلاتکلیفی و اینگونه تحت فشار قرار دادن خانواده وی، خواهان روشن شدن فوری وضعیت مظفر صالح نیا و آزادی بدون قید و شرط این فعال کارگری است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

15 مهر 96

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بدنبال مرگ یکی از همکلاسیشان در حمام براثر گازگرفتگی

صبح امروز شنبه پانزدهم مهرماه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در اعتراض به همکلاسیشان در حمام  خوابگاه براثر گازگرفتگی دست به تجمع مقابل ساختمان فرهنگی این دانشگاه،زدند.

براساس گزارشات منتشره،شب گذشته(14مهر)، دو تن از دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی شهرستان شهرکرد در حین استحمام دچار حادثه شدند که در این حادثه یکی از دانشجویان بدلیل وخامت اوضاع جسمانی جان خود را از داد. دانشجوی دیگر با کمک دانشجویان خوابگاه علوم پزشکی و کمک های اولیه از مرگ حتمی نجات یافت.

بنابهمین گزارشات،زهره قاسمی دانشجوی ترم ۹ دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به دلیل گاز گرفتگی در حمام خوابگاه جان باخت.

شاهدان عینی این حادثه معتقدند نشت شدید بوی گاز به داخل حمام علت بروز این حادثه بوده است که از چندی پیش نشتی گاز در طبقات 2 و 3 این خوابگاه احساس می‌شده و حتی این موضوع به مدیریت امور خوابگاهی منتقل شده بود.

بر اساس این گزارش جسد این دانشجوی دختر جهت مشخص‌شدن علت دقیق مرگ و تحقیقات تکمیلی صبح امروز به پزشکی قانونی منتقل شده است.

فاضل محمدی مقدم مدیرکل فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در همین رابطه گفت: هنوز علت دقیق مرگ این دانشجو مشخص نیست و به همین دلیل نمی‌توان در این باره اظهار نظر دقیقی داشت و بنده از همه دانشجویان علوم پزشکی شهر کرد می‌خواهم تا زمان مشخص شدن علت دقیق مرگ خویشتنداری کنند.

محمدی مقدم افزود: جسد دانشجوی دختر دانشگاه علوم‌پزشکی برای کالبد شکافی و بررسی‌های تکمیلی به پزشکی قانونی منتقل شده و علت دقیق مرگ بزودی اعلام خواهد شد.

آوارگی در باغ زردآلو

در نزدیکی کرمان، محله‌ای به نام «سیدی» است و در کنار آن جاده‌ای قرار دارد، با دو روی کاملاً متضاد؛ در یک سمت باغی سرسبز و در سوی دیگرش زمینی خشک و بی‌آب و علف. کل آن منطقه به «باغ زردآلو» معروف است، اما گوشه‌هایی از آن، نه باغ دارد، نه زردآلو. آنچه می‌بینیم، فقر و آوارگی و تنگدستی است. کودکانی که سمت خودرو می‌دوند تا شاید غذایی بگیرند، دختر نوجوانی که به دنبال شیرخشک برای خواهر کوچکش می‌گردد و بچه‌هایی که پابرهنه در میان زباله‌ها جست‌وجو می‌کنند تا شاید چیز به‌دردبخوری پیدا کنند، همه مؤید وجود فقری آشکار در این منطقه است. ساکنان، از حدود ۳۵ سال قبل بعد از یک نزاع خانوادگی ناچار به مهاجرت از استان هرمزگان شده‌اند و از آن زمان تا امروز، هنگام برداشت محصول به حوالی کرمان می‌روند تا به عنوان کارگران فصلی مشغول به کار شوند و با همان درآمد، کل سال را سر می‌کنند. اغلب آنها حتی شناسنامه هم ندارند و همین مسأله، محرومیت آنان را دوچندان کرده است.

افزایش 40درصدی جان باختگان حوادث کاری در استان تهران طی پنج ماه اول سال جاری

مديركل پزشكي قانوني استان تهران عنوان نمود:درپنج ماه نخست سالجاري183مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ،40درصدافزايش یافته است.

به گزارش 15مهرروابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران،دكتر قادي پاشا گفت:در پنج ماه نخست امسال،يكصدوهشتادوسه مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان ارجاع شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال 95 که تعداد فوت ناشی از حوادث کار 130نفر اعلام شده بود40درصد افزايش یافته است.

وي از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در پنج ماه را، 182نفرمردو1نفرزن بوده اند.

بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبار کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه

صبح امروز15مهر، در اثر برخورد کامیون با مینی‌بوس حامل کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه در جاده قدیم تهران- ساوه،ده نفر مصدوم شدند.

این مینی بوس حامل کارگران کارخانه فنرسازی خاور ساوه بود که در حال انتقال کارگران به محل کار در شیفت صبح بود.

برپایه گزارشات منتشره،رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ساوه گفت:این سانحه حدود ساعت شش صبح امروز(شنبه) بر اثر برخورد مینی بوس حامل کارگران یکی از شرکت های شهرک صنعتی کاوه و یک دستگاه کامیون در جاده قدیم ساوه تهران، ورودی اول شهر صنعتی اتفاق افتاد.

نعمت الله عزیزی افزود: این تصادف خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما ده مصدوم برجای گذاشت که تمامی مصدومان پس از انجام اقدامات درمان پیش بیمارستانی به بیمارستان مدرس ساوه انتقال یافتند.

 

مصدومیت شدید 2کارگرجوان درحادثه ریزش دیواره زمین گودبرداری

عصر روزگذشته(14مهر)،ریزش دیواره زمین گودبرداری در خیابان 35 متری گلستان، خیابان 16 متری اول شمالی مصدومیت دو کارگرجوان رااز ناحیه ستون فقرات، گردن و پاها به همراه داشت.

به گزارش15مهر پایگاه خبری 125، مهدی آقایی فرمانده آتش نشانان اعزامی در مورد این حادثه گفت: در یک قطعه زمین 200 متر مربعی که به عمق 5 متر گودبرداری شده بود، کارگران مشغول کار بودند که ناگهان قسمتی از دیواره ریزش کرده و دو کارگر جوان در زیر آوار گرفتار شدند.

وی در ادامه افزود: نیروهای عملیاتی به سرعت پس از ایمن سازی کامل محل حادثه، با بکارگیری تجهیزات مخصوص عملیات آوار برداری را آغاز کرده و هر دو کارگر 22 و 27 ساله تبعه افغانستان را از زیر آوار سنگ و خاک خارج کردند.

این فرمانده آتش نشانی اضافه کرد: به علت مصدومیت هر دو کارگر جوان از ناحیه ستون فقرات، گردن و پاها، هر دو فرد برای انتقال به مراکز درمانی از سوی آتش نشانان تحویل کادر پزشکی اورژانس شدند.

جان باختن یک کارگر جوان براثرریزش آوار در تویسرکان

بعد از ظهر امروز15مهر، یک کارگر ساختمانی جوان بر اثر ریزش آوار در تویسرکان جان باخت.

رضا عزیزی مسئول مرکز فوریت های پزشکی تویسرکان  گفت: بعد از ظهر امروز(شنبه) یک کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار در کوی مهدیه واقع در پشت داروخانه شبانه روزی ولی عصرتویسرکان جان باخت.

قربانی این حادثه کارگر ساختمانی جوانی حدود 28 ساله است که بر اثر ریزش آوار حوالی ساعت 15 و 11 دقیقه بعد از ظهر امروز در دم جان داده بود.

وی افزود: به نظر می‌رسد خاکبرداری غیر اصولی مهمترین دلیل وقوع این حادثه بوده که موجب ریزش دیوار خشتی قدیمی واقع در انتهای ساختمان داروخانه شبانه روزی ولی عصردر کوی مهدیه  بر روی متوفی شده است.

پانزدهم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com