اخباروگزارشات کارگری15آذر1396

admin   دسامبر 7, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری15آذر1396 بسته هستند

بایگانی

زنده باد 16آذر روز دانشجو

اتحاد – مبارزه – پیروزی

– کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد

– انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:

زنده باد 16 آذر روز دانشجو، عرصه ای دیگر از جدال فروشندگان نیروی کار با استثمارگران

– اعتصاب وتجمع دانشجویان وفارغ اتحصیلان دانشگاه صنعت نفت ادامه دارد

– سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران

-2کارگر هم درحادثه آتش سوزی  کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصردچار سوختگی شدند

کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب

یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز:از روز سه شنبه چهاردهم آذرماه*،حدود 90کارگر مجتمع فولاد نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به اعتصاب زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگرکه نخواست نامش فاش شودروزچهارشنبه پانزدهم آذر افزود:معوقات به 9 ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است.

یکی دیگر از کارگران مجتمع فولاد نطنز نیز به قول های مدیران کارخانه در زمینه پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: بارها مدیران کارخانه برای پرداختن معوقات کارگران قول دادند اما به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

به گفته یکی دیگر از کارگران که به دلیل اعتراض به شرایط کار و پرداخت نشدن معوقات مجتمع فولاد نطنز را ترک کرده، سه ماه از حقوق سال 1393 و پنج ماه از حقوق سال جاری برخی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.

کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد

١٦ آذر یاد آور خاطره مبارزات دانشجویان مبارز و آزاد اندیشی است که در اوج خفقان و دیکتاتوری حاکم بر فضای جامعه که بعد از کودتای ٢٨ مرداد۱۳۳۲ حاکم شده بود، دست به اعتراض زدند. دولت وقت سرمست از پیروزی حاصل از کودتا اعلام کرده بود که آذر ماه نيكسون معاون رئيس جمهور آمريكا از طرف آيزنهاور به ايران مي‏آيد تا نتایج کار (کودتا) را ازنزدیک مشاهده کند. ۱۴ آذرماه نیز ارتشبد زاهدی نماینده دولت وقت بعد از مدتها مذاکره مخفیانه با دولت انگلیس سرانجام رسما تصمیم دولت مبنی بر تجدید رابطه با انگلستان را اعلام کرد. در آن شرایط یعنی بعد از شکست نهضت ملی شدن نفت بر همگان واضح بود که این رابطه چیزی نیست جز اجازه چپاول منابع نفتی و ثروت های ایران به این دولت های استعمارگر. همان روز (۱۴آذر) تظاهراتي در گوشه و كنار به وقوع پيوست كه موجب دستگیری تعدادی از دانشجویان در دانشگاه گردید. اين وضع در روز ۱۵ آذر هم ادامه داشت. از آنجا که رژیم حاکم اطمینان داشت که روز ورود نیکسون یعنی ١٦ آذر دردانشگاه تهران اعتراضاتی صورت خواهد گرفت نيروهاي ارتش را در دانشگاه مستقر كرد. صبح شانزده آذر، هنگام ورود به دانشگاه، دانشجويان متوجه حضور سربازان و اوضاع غير عادي اطراف دانشگاه شدند.اعتراض به این وضعیت غیرعادی منجر به درگیری بین نیروهای نظامی و دانشجویان شد.در این درگیری ها عده زیادی مجروح،۲۷ نفردستگیر و سه نفر به نام های بزرگ نیا، شریعت رضوی و قندچی به ضرب گلوله کشته شدند.

خبر این واقعه به سرعت در سراسر ایران پخش شد و دانشجویان را در اعتراض به این اقدام وحشیانه، به اعتصاب و تعطیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی کشاند. دانشجویان آگاه و انقلابی در روز های بعد، دانشگاه ها و کلاس های درس را تعطیل کرده و در کنار دیگر اقشار معترض و آزادیخواه جامعه، به اعتراض نسبت به این واقعه شوم و شرم آور پرداختند. در سال های بعد و تا به امروز، همواره دانشجویان در سالگرد این روز تاریخی، روزی که شاه و نظامیانش، صحن دانشگاه را با خون دانشجویان گلگون کرد، مراسم هایی را در گرامی داشت این روز برگزار می کنند.

در شرایط کنونی و در اوضاع نابسامان اقتصادی و گسترش دامنه فقر و بیکاری و فشار و سرکوب پلیسی سرمایه، که خواه ـ ناخواه دامن تمامی اقشار و طبقات اجتماعی، از جمله دانشجویان را نیز می گیرد، این بخش از جنبش نمی تواند به دور از تمامی این مسائل و قید و بندها، صرفاً خواست ها و مطالبات روزمره و بهبود خواهانه ی خویش را مد نظر قرار داده و نسبت به خواست ها و منافع دیگر طبقات و اقشار اجتماعی بی تفاوت باشد. جنبش دانشجویی به این اعتبار، همچنین نمی تواند نسبت به اتحاد کارگران با دانشجویان و شعار “کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد” بی توجهی نشان داده و تنها مسائل و موضوعات مورد نظر خود را طرح و دنبال نماید.

امروزه بخش های وسیعی از دانشجویان، به عنوان فرزندان کارگران و توده های مردم زحمتکش، مسائل و مشکلات خود را جدا از مسائل و مشکلات جامعه در کلیت خویش ندانسته و تلاش می کنند تا خواست ها و مطالبات دانشجویی و عمدتاً دموکراتیک را در پیوند با خواست ها و مطالبات طبقاتی و اجتماعی کارگران و توده های مردم محروم و استثمار شده جامعه مطرح نمایند و آن ها را رو در رو با سرمایه و عوامل آن، تعقیب و پیگیری کنند. جنبش آگاه و پیشرو دانشجویی امروزه در تلاش است تا مبارزات خود را از محدوده تنگ دانشگاه خارج نموده و آن را با مبارزات آزادیخواهانه و عدالت طلبانه کارگران پیوند بزند. این بخش از جنبش می رود تا بیش از پیش با جنبش ضد سرمایه داری و طبقاتی کارگران ارتباط برقرار کرده و در اتحاد با دیگر جنبش های اجتماعی و مردمی، و به ویژه جنبش رهایی بخش طبقه کارگر، در پایان دادن به ستم و استثمار سرمایه و همراه با آن رنج و حرمان توده های مردم کارگر، سهیم باشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:

زنده باد 16 آذر روز دانشجو، عرصه ای دیگر از جدال فروشندگان نیروی کار با استثمارگران

دوره اخیر از مبارزه و مطالبه گری سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دانشجویان و اعتراضات متحدانه، همبسته و همزمان در بیشتر دانشگاهها که با شور و هیجان و پرانگیزه به جریان افتاده و اوج خود را در چند روز گذشته با فریاد شعارها و بیان مطالبات اساسی کاملا منطبق با خواستهای اکثریت مردم و در رأس آن طبقه کارگران به نمایش گذاشته است، بیانگر تغییرعمیق نگاه این بخش معترض طبقه کارگر نسبت به گذشته های خود است که تلقی ای روشنفکرانه و دارای فاصله با کارگران و توده های زحمتکش جامعه از خود داشت.

امروز تحت تأثیر فضای مبارزاتی و اعتراضی علیه فقر، نابرابری های اقتصادی، اجتماعی و تبعیضات جنسیتی، قومی و مدهبی از طرف اکثریت مردم کارگر و زحمتکش و حملات و یورش های پی در پی مدافعان شرایط موجود، بخش اعظم دانشجویان که فرزندان همین توده های تحت فشار و محروم هستند، جایگاه و موقعیت واقعی خود را در جامعه باز یافته اند. دانشجویان به این حقیقت دست یافته اند که نیروهای کار فردا هستند و باید مانند پدران و مادران خود بردگان کار و در خدمت اقلیت مفتخور سرمایه دار باشند و از هم اکنون با خواب هایی مانند طرح قرون وسطائی کارورزی که دولت برایشان دیده و به تعبیر در آورده است، طرحی که تا به امروز اعتراض وسیع جنبش کارگری را علیه خود سازمان داده و دانشجویان نیز خود از معترضان پیگیر و جسور در مقابله با این طرح بوده اند، تحمیل وضعیتی به مراتب بدتر از کارگران امروز، بعد از فارق التحصیلی بر خود را می بینند.

مطالبات دانشجویان، بخصوص مطالبات اخیر شامل تحصیل رایگان، استخدام رسمی، حذف طرح قرون وسطائی کارورزی، ممنوعیت تفکیک جنسیتی و غیره باید مورد حمایت و پشتیبانی همه بخش های طبقه کارگر قرار گیرد و برای تحقق آنها به عنوان مطالبات خود مبارزه کند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه     15/9/1396

اعتصاب وتجمع دانشجویان وفارغ اتحصیلان دانشگاه صنعت نفت ادامه دارد

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با گذشت هیجده روز از اعتصاب دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان وچهارمین روز تجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه مقابل وزارت نفت،اعلام کردند: تا تحقق عملی وعده های مسئولان وزارت نفت، مطالبه گری حقوقی در تمام دانشکده ها ادامه دارد.

براساس گزارشی که پانزدهم اذر رسانه ای شد،یکی از دانشجویان دانشکده صنعت نفت  با اشاره به سفر مسئولان وزارت نفت به استان خوزستان گفت: در حالی که انتظار داشتیم بازدید این مسئولان و صحبت های آنان مفید باشد اما متاسفانه کماکان مسئولان بر مواضع قبلی خود پافشاری کردند.

وی اعضای  سفر به دانشکده های نفت آبادان و اهواز را حبیب الله بیطرف معاون پژوهشی وزیر، کامران دهقانی رئیس آموزش شرکت ملی نفت و جلیل مختار نماینده  مجلس ازآبادان خواند و افزود: متاسفانه این مسئولان به جای در پیش گرفتن رویکردی مثبت و تعاملی با دانشجویان، با صحبت های تهدید آمیز اعلام کردند که ضمن حمایت کامل از مسئولان دانشگاه، پشت اقدامات هیئت رئیسه دانشگاه ایستاده اند.

از جمله اقدامات مسئولان دانشکده نفت در روزهای اخیر تعطیلی کلاس های درسی دانشجویان و سلف غذاخوری این دانشگاه بود.

حبیب الله بیطرف معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری روز سه شنبه در دانشکده صنعت نفت آبادان وعده استخدام تمامی دانش آموختگان طبق قانون استخدامی وزارت نفت را داد و افزود: موضوع استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت ارتباطی با آزمون استخدامی وزارت نفت ندارد. مشکل استخدامی فارغ التحصیلان برطرف شده است و دانشجویان هم  از شنبه به کلاس های خود بازگردند.

با این وجود، یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت آبادان با اشاره به اینکه تا حصول نتیجه واقعی  و اقدام عملی مسئولان وزارت نفت دست از اعتصاب و تحصن نمی کشیم، گفت: اعتصاب در تهران و اهواز و تحصن مقابل ساختمان وزارت نفت ادامه خواهد داشت، هنوز سلف دانشکده صنعت نفت آبادان به دانشجویان غذا نمی دهد.

این دانشجوی دانشگاه صنعت نفت آبادان ادامه داد: به ما ثابت شده است که دستور تعطیلی سلف دانشکده از وزارت خانه داده شده است. سلف  از مسئولان وزارت نفت که روز سه شنبه به دانشکده آمده بودند، پذیرایی مفصلی کرد در حالی که باز هم هیچ غذایی برای دانشجویان سرو نشد. چگونه دست از اعتصاب بکشیم در حالی که هنوز یادمان نرفته است که این گونه با دانشجویان برخورد شد.

وی با اشاره به اینکه مسئولان فکر می کنند اگر موضوع را انکار کنند کسی از مشکلات دانشجویان خبردار نمی شود گفت: تجربه دو شکست دانشجویان در پیگیری خواسته هایشان در سال های 94 و 95 باعث شده است تا دیگر ما  از  خواسته های خود تا محقق شدن کامل آنها دست نکشیم.

در مرداد ماه سال 94 به دنبال سخنان کريم سلحشور، معاون منابع انسانی وزير نفت که گفته بود وزارت نفت هيچ اولويتی برای دانشگاه صنعت نفت قائل نيست. اولین تحصن دانشجویان این دانشگاه شکل گرفت که با قول مسئولان وزارت نفت به پایان رسید.  تحصن دوم دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده صنعت نفت در مرداد ماه سال گذشته و به مدت شانزده روز در مقابل مجلس شورای اسلامی بود که با صحبت های اعضای کمیسیون انرژی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.

یکی از فارغ التحصیلان دانشکده نفت آبادان با اشاره به اینکه با وجود وعده های فراوان در طی سال های گذشته هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات ما نشده است؛ گفت: مسئولین بر خلاف تحصن سال های قبل، امسال به شکل عجیبی به ما فشار وارد می کنند تا از ادامه تحصن خود دست برداریم. گویا نمایندگان مجلس هم بیشتر از اینکه نماینده ملت باشند، نماینده دولت هستند.

همچنین روزسه شنبه بیش از صد نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده نفت با حضور در دیوان عدالت اداری از وزارت نفت شکایت کردند. علت این شکایت، یکی دستور لغو برگزاری آزمون های استخدامی و دیگری استخدام نکردن دانشجویان گروه الف این دانشگاه بوده است.

فارغ التحصیل دانشکده نفت آبادان با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته هر گاه به مسئولان وزارت نفت مراجعه می کردیم، آن ها می‌گفتند ما تابع قانون هستیم؛ گفت: ما هم امروز از راه قانونی اقدام به شکایت علیه وزارت نفت کرده ایم تا مشخص شود مسئولان وزارت نفت تا چه میزان تابع قانون اند. در روز های آینده هم نماینده هایی برای سایر مراکز استان تعیین می شود تا شاکیان به طور هماهنگ از سراسر کشور شکایت کنند. گرچه، طبق رای بدوی دیوان عدالت اداری، وزارت نفت مکلف به استخدام فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت است.

کامران دهقانی مدیرکل آموزش وزارت نفت،پیرامون حکم دیوان عدالت اداری گفته بود:  آن حکم، جامعیت نداشت و تنها درباره چند نفر از فارغ‎التحصیلان گروه الف بود که وزارت نفت درخواست تجدیدنظر کرده است.

همچنین روز سه شنبه دانشجویان به مردمی که از مقابل ساختمان وزارت نفت می گذشتند گل هدیه دادند. این دانشجویان علت این اقدام را یادآوری دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان اعلام کردند که با محروم ماندن از غذا و امکانات اولیه پس از 18 روز اعتصاب در حال پرپر شدن هستند.

سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران از سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران،خبرداد.

سید جلال ملکی شامگاه چهارشنبه گفت: ساعت ۱۶:۲۴ امروز15آذر یک مورد آتش سوزی در کارگاه نجاری در بزرگراه آزادگان محله «فیروز بهرام» خیابان کارتن سازی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهرداری تهران اعلام شد، که بلافاصله ۳ ایستگاه به همراه تجهیزات کامل تنفسی به محل حادثه اعزام شدند.

وی با تشریح جزئیات محل آتش سوزی ادامه داد: آتش سوزی در گاراژی به وسعت حدود ۲۰۰۰ متر بود، که در آن چندین کارگاه کوچک و بزرگ با کاربری های مختلف که بیشتر نجاری، رنگرزی، پارچه بافی و پارچه بری فعالیت می کردند رخ داده بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با بیان این که آتش در یکی از کارگاه های این گاراژ به وسعت حدود ۱۰۰ متر، که با سقف های شیروانی و غیر مقاوم پوشیده شده و کارگاه نجاری و رنگرزی مصنوعات چوبی بود، رخ داد، اضافه کرد: این کارگاه کاملا شعله ور بوده و آتش به سرعت در حال سرایت به کارگاه های هم جوار بود، آتش نشانان به سرعت دست به کار شده و عملیات خاموش کردن آتش را آغاز کردند و خوشبختانه از سرایت آتش به کارگاه های مجاور جلوگیری شد.

ملکی افزود: ۳ کارگرتبعه افغانستان در کارگاه مذکور مشغول کار بودند، که از چند نقطه بدن دچار سوختگی شدند و آتش نشانان در لحظات اولیه این کارگران را خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس دادند.

وی از اطفاء آتش، تخلیه دود، ایمن سازی و پایان عملیات در ساعت ۱۷:۱۶ خبر داد.

2کارگر هم درحادثه آتش سوزی  کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصردچار سوختگی شدند

سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی در کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصر وسوختگی 2کارگر خبرداد.

سید جلال ملکی با اشاره به این حادثه آتش سوزی گفت: ساعت ۱۶:۴۷ یک مورد آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصر نرسیده به چهارراه ولیعصر، خیابان هاشمی فر به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی تهران اطلاع داده می شود.

او با بیان اینکه سه ایستگاه با تجهیزات کامل به محل حادثه اعزام می شود خاطرنشان کرد: محل حادثه یک آپارتمان دو طبقه قدیمی بود که از آن به عنوان کارگاهی برای تولید پوشاک استفاده می شد و پارچه‌ های تریکو و مقداری مشما در بخش‌هایی از این ساختمان نگهداری می‌شد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تصریح کرد: زمانی که آتش نشانان به محل حادثه رسیدند بخش‌های زیادی از طبقه اول این کارگاه حدودا ۵۰متری که دو طبقه ساختمان وسعت داشت شعله ور بود و به بخش‌هایی از طبقه بالایی نیز سرایت کرده بود و دود زیادی نیز هر دو طبقه و راه پله میانی را فراگرفته بود.

ملکی با بیان اینکه تعدادی کارگر در این ساختمان مشغول فعالیت بودند گفت: در اولین اقدام آتش نشانان همزمان با خاموش کردن آتش با استفاده از دستگاه های تنفسی وارد ساختمان شدند و این افراد را از داخل ساختمان خارج کردند. ۷ نفر از کارگرانی که دراین ساختمان مشغول فعالیت بودند با کمک آتش نشانان خارج شدند که متاسفانه دو نفر آنها دچار سوختگی شده بودند و ۵ نفر دیگر نیز خوشبختانه وضعیت خوبی داشتند.

پانزدهم آذرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com