اخباروگزارشات کارگری16شهریور1396

admin   سپتامبر 7, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری16شهریور1396 بسته هستند

بایگانی

– تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی مانعی برای دستیابی به مطالبات کارگران خواهد بود

– ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

– در بیست و نهمین روز اعتصاب غذا، وضعیت رضا شهابی رو به وخامت است!

– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:دیدار با خانواده رضا شهابی

– اتحادیه کارگری “وردی” ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان):

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی – صدای حقوق کارگران – هستیم!

– همبستگی جهانی با رضا شهابی و اسماعیل عبدی

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پیام نور نسبت به افزایش شهریه

تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی مانعی برای دستیابی به مطالبات کارگران خواهد بود

شوراهای فرمایشی اسلامی کار در شرکت واحد مانع بزرگی برای تحقق مطالبات کارگران هستند علاوه بر آن افرادی که در غالب شورای اسلامی کار بعنوان نماینده کارگر تعیین و به کارگران تحمیل می شوند به دلیل وابستگی شدید به مدیریت و حراست، ابزار مشروعیت بخشیدن به سخت گیری های فراقانونی به رانندگان و کارگران هستند.

به همین دلیل است که مدیریت و حراست سامانه های یک و شش BRT تلاش می کنند که در رای گیری ۲۱ شهریور با انواع و اقسام ترفندها رانندگان و کارگران را به پای صندوق رای بیاورند.

از سال ۹۲ تاکنون در چند نوبت رای گیری علی رغم اینکه مدیریت و حراست با زور رانندگان و کارگران را به پای صندوق رای می بردند رای گیری به حد نصاب لازم نرسید و مدیریت نتوانست افراد دست نشانده و مدنظر خود را به کارگران غالب کنند.

مدیریت سامانه های مذکور برای اینکه بتوانند کمیته انضباط کار و تعیین خسارت را مطابق میل خود تشکیل دهند و سخت گیری های فراقانونی خود را گسترش دهند حتما باید افرادی را با انواع ترفندها و حتی با رای گیری زوری از کارگران بعنوان نماینده کارگر تعیین کنند.

رانندگان و کارگران، همچون رای گیری چند دوره قبل با عدم شرکت در رای گیری مانع از تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی و دست نشانده مدیریت شوید.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی علیرغم وعده ها وشعارهای مسئولان طراز اول استان ادامه دارد.

از213کارگرکارخانه ذوب آهن اردبیل88نفرشان اخراج شدند.علیرغم همه شعارها و وعده های مسئولان طراز اول استان اردبیل بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران بیکارشده وشاغل این واحد تولیدی ادامه دارد.

براساس گزارشی که امروزرسانه ای شد،مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در پاسخ به عدم پرداخت مطالبات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل گفت: تنها بخش اندکی پرداخت شده است.

قاسم رحیمی افزود: 213 کارگر در این واحد تولیدی فعالیت دارند که در نهایت مدیریت اعلام کرده قادر نیست تمامی این افراد را به کار گیرد و پس از این اظهارات ۸۸ نفراخراج شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تأکید کرد: پرداخت مطالبات تنها به میزان یک سوم آن بوده و دو سوم به صورت چک پرداخت شده و افرادی که از کار بیکار شده‌اند برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شدند.

رحیمی افزود: مابقی افرادی که در حال فعالیت هستند برخی معوقات تا ۱۷ ماه دارند.

وی با بیان اینکه واحد تولیدی اعلام کرده به دنبال احیای آن است، اضافه کرد: معوقات برخی کارگران حتی از سال‌های قبل باقی است.

در بیست و نهمین روز اعتصاب غذا، وضعیت رضا شهابی رو به وخامت است!

بیانیه شماره 93 کمیته دفاع از رضا شهابی

امروز چهارشنبه 15 شهریورماه در حالی که 29 روز از اعتصاب غذای رضا می گذرد، او در ملاقات به خانواده گفته است که معده اش به شدت درد می کند، سردردهای شدیدی دارد و صبح ها که از خواب بیدار می شود دست و پایش بی حس است. هفته گذشته 2 بار دکتر وی را ویزیت کرده است و دستور ام.آر.آی از کمر و گردن داده است. درد شدید دست ها  و ضعف عمومی رضا  در مدت ملاقات کاملاً آشکار بود، به نحوی که آرام و قرار و توان نشستن نداشت. در هفته گذشته مردانی رئیس زندان رجایی شهر هنگام بازدید از بند، در جواب به اعتراض های رضا در مورد نبود امکانات، گفته: “همینه که هست”!

همچنین دیروز سه شنبه 14 شهریور معاون دادستان آقای محمودیان به ملاقات رضا شهابی و 2 نفر دیگر از هم بندیانش رفته و از او خواسته است که درخواست هایش را جهت پیگیری بنویسد و ادعا کرده که اگر تمایل داری می توانیم تو را به اوین منتقل نماییم.

لازم به ذکر است رضا شهابی از تمامی همکاران  شرکت واحد، کارگران، دانشجویان و معلمانی که با حضور خود در مقابل مجلس صدای اعتراض و اعتصاب غذای او بوده اند تشکر کرده است و از دور دست همه را به گرمی می فشارد.

کمیته دفاع از رضا شهابی نیز وظیفه خود می داند از تمامی افرادی که از طیف های گوناگون  جهت اعتراض به وضعیت رضا شهابی مقابل مجلس حاضر شدند تشکر کند و اعلام می دارد که سلامت رضا بعد از 29 روز اعتصاب غذا شدیداً در خطر است و ادامه این وضعیت سبب صدمات جبران ناپذیر و بازگشت ناپذیری بر سلامت این کارگر زحمت کش می شود که مسئولیت آن مستقیماً بر عهده سیستم قضایی-امنیتی است؛ سیستمی که گویا هیچ ارزشی برای جان و سلامتی رضا شهابی قائل نیست.

آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و سایر کارگران و فعالان اجتماعی خواسته فوری کمیته دفاع از رضا شهابی است.

کمیته دفاع از رضا شهابی

15 شهریور 96

K.d.shahabi@gmail.com

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:دیدار با خانواده رضا شهابی

چهارشنبه 96/6/15چند تن از اعضای کمیته پیگیری……به دیدار خانواده رضا شهابی رفتند .

قابل توجه است که روحیه این خانواده فوق‌العاده خوب و قابل تحسین است.

با عدم حضور رضا شهابی خانواده اش با توانایی بر مشکلات پیش روی، که همه ما از آن آگاه هستیم ، فایق ٱمده اند و این تجربه‌ای گرانقدر برای سایر خانواده هاست.

یادآوری این نکته بسیار ضروری است که خانواده ی شهابی در کمال آگاهی که از رضا شهابی خواسته است تا  به اعتصاب غذای خود  پایان دهد.

زیرا که  تا همینجا نیز صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان رسانده است و باید از مقاومت ایشان ستایش نمود .

اما ادامه اعتصاب غذا موجب صدمه های جبران ناپذیر روحی و جسمی به خودش و در درجه دوم به خانواده اش و در نهایت به کارگران وارد می ٱورد. لذا ما کارگران خواهان پایان بخشیدن به اعتصاب غذای ایشان هستیم

ولی معتقدیم که اعتصاب غذای زندانی، آخرین ابزار زندانی و صدای اعتراص به وضعیت موجود است .

رضا شهابی نماینده و عضو سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران ، از پیشروان و رهبران کارگران به شمار می آید .

ما همصدا با خانواده، رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کارگران، زحمتکشان، معلمان و همه ی مردم آگاه و آزاده می گوییم:

رضا شهابی را آزاد کنید !

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

۱۳۹۶/۶/۱۶

اتحادیه کارگری “وردی” ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان):

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی – صدای حقوق کارگران – هستیم!

۶ سپتامبر ۲۰۱۷

آیت الله سید علی خامنه ای گرامی،

اقای رئیس جمهور روحانی گرامی،

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی – صدای حقوق کارگران – هستیم!

به نمایندگی از اتحادیه کارگری “وردی” ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان) ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما با تمام وجود حمایت و همبستگی  خود را با رضا شهابی، که هم اکنون در اعتراض به شکنجه و بد رفتاری که نسبت به او به عنوان یک فعال کارگری و دمکراتیک انجام گرفته در اعتصاب غذا بسر می برد، اعلام می داریم.

اتحادیه کارگری وردی، عضو فدراسیون  کارگران حمل و نقل اروپا ( ای  تی اف) می باشد. این فدراسیون، تشکلی اتحادیه ای و فراگیردر اروپا است و اتحادیه های کارگری در کشورهای عضواتحادیه اروپا، “منطقه اقتصادی اروپا”، اروپای مرکزی و اروپای شرقی را تحت پوشش خود دارد.  این فدارسیون بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارگر متشکل در ۲۳۰ اتحادیه حمل و نقل در ۴۱ کشور اروپایی را در بر می گیرد که در بخش های زیر به کار اشتغال دارند:  راه آهن، حمل و نقل جاده ای و لجیستیک، حمل و نقل دریایی، آبراهای درون مرزی، هواپیمایی، بنادر، ماهیگیری و جهانگردی. ما خواهان به رسمیت شناخته شدن و ارج گذاری به تلاش انسان ها هستیم .

بهمین دلیل ما از مقامات ایران می خواهیم همه اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی که بعلت کوشش هایش در دفاع از حقوق کارگران در زندان بسر می برد، انجام دهند.

رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه، در تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷، مجددا بازداشت شده است. بنا به اظهارات دادستانی به همسر رضا شهابی، او باید تا ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۸ در زندان بسر ببرد. تداوم حبس رضا شهابی، نقض آشکار تعهدات بین المللی دولت ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل  فعالیت های آنان در دفاع از منافع کارگران، آشکارا به معنی دست درازی به حقوق  مدنی بطور کلی و حقوق سندیکایی بطور اخص محسوب می شود.  “کمیته آزادی انجمن” سازمان جهانی کار پیش از این از شما خواسته بود که حکم آقای شهابی را منتفی اعلام کنید و او را بیش از این در زندان نگاه  ندارید.

ما از شرایط وخیم زندان که بازداشت شدگان در آن قرارداده شده اند، سخت نگرانیم و بیم  به خطر افتادن جان آنها را داریم. ما دولت شما را پاسخگو و مسئول بدتر شدن وضعیت بازداشت شدگان می دانیم.

به بازداشت خاتمه دهید! رضا شهابی را آزاد کنید و نسبت به وضع بد سلامتی او انسانی بر خورد کنی

با احترام،

کریستینه بهله

عضو هیئت مدیره فدرال

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

همبستگی جهانی با رضا شهابی و اسماعیل عبدی

قطعنامه نشست ماهانه شعبه سیدنی اتحادیه بنادر و کشتی‌رانی استرالیا

همبستگی با رضا شهابی و اسماعیل عبدی

۲۹ اوت، ۲۰۱۷

نشست ماهانه اتحادیه بنادر و کشتی رانی استرالیا  در سیدنی از رضا شهابی و اسماعیل عبدی که در حال حاضر با  حکومت خون آشام  روحانیون ایران مبارزه می کنند، حمایت نموده و همبستگی صمیمی خود را با آن‌ها ابراز می دارد.

این سندیکالیست ها به عنوان اعضای اتحادیه های کارگری و دمکرات در اعتراض به شکنجه و طرز برخورد دولتیان با خود اعتصاب غذا کرده اند.

کارگران بنادر و کشتی رانی استرالیا مبارزه رضا شهابی و اسماعیل عبدی را به عنوان بخشی از مبارزه خود در نظر می گیرند و از دولت ایران می خواهند که این زندانیان سیاسی را بی‌درنگ آزاد سازد.

ما از دولت تورنبل (نخست وزیر استرالیا) می خواهیم که مداخله نماید و این سندیکالیست های  شجاع را از دست شکنجه گران  و اسیرکنندگان قاتل خود در دولت ایران  نجات دهد.

این قطعنامه با اکثریت آراء تصویب شد.

نشست ماهانه شعبه سیدنی

***

قطعنامه اتحادیه بنادر و کشتی رانی استرالیا شعبه سیدنی  به انگلیسی

The Maritime Union of Australia National Office

Paddy Crumlin – National Secretary I Will Tracey – Deputy National Secretary

Ian Bray and Warren Smith – Assistant National Secretaries

Resolution of the Sydney Branch Monthly Meeting

Solidarity for Reza Shahabi and Esmail Abdi August 29, 2017

The MUA Sydney monthly meeting expresses its wholehearted support and solidarity for Reza Shahabi and Esmail Abdi who are currently fighting the murderous Iranian theocracy.

These unionists are engaged in a hunger strike in opposition to their torture and treatment as trade unionists and democrats.

Maritime workers recognise the fight of Reza Shahabi and Esmail Abdi as being part of our own struggle and calls on the Iranian government to immediately release these political prisoners.

We call on the Turnbull Government to intervene and seek the release of these brave unionists from their torturous and murderous captors in the Iranian Government.

Carried Unanimously
Sydney Branch Monthly Meeting

Warren Smith

Assistant National Secretary

Maritime Union of Australia

Level 2 365-375 Sussex Street

Sydney NSW 2000

02 9267 9134 (MUA-National)

02 9261 3481 (fax)

0400 368 945 (mobile)

warren.smith@mua.org.au

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پیام نور نسبت به افزایش شهریه

عصرروزگذشته(15شهریور)، دانشجویان دانشگاه پیام نوردراعتراض به افزایش 15درصدی شهریه دست به تجمع مقابل ساختمان آموزش این دانشگاه زدند.

برپایه گزارشاتی که امروز رسانه ای شد، پیرو افزایش 15 درصدی شهریه ثابت دانشگاه پیام نور مشهد،  عصر دیروز جمعی از دانشجویان مقابل ساختمان آموزش دانشگاه پیام نور واحد مشهد، برای اعتراض به این افزایش شهریه تجمع کردند و خواستار لغو آن و رسیدگی به مسائل صنفی و آموزشی دانشگاه شدند.

یک فعال دانشجویی درهمین رابطه گفت: تجمع اعتراضی ما به دلیل افزایش 15 درصدی  شهریه ثابت  دانشگاه و همچنین خدمات ضعیف رفاهی و کمبود محیط‌های مناسب و امکانات آموزشی دانشگاه بود و این در حالی است که این افزایش شهریه هیچ امتیاز مثبتی برای دانشجویان ندارد.

وی افزود: شهریه ثابت معمولا تا پایان فارغ‌التحصیلی ثابت باقی می‌ماند و برای جدیدالورودها افزایش 15 درصدی اعمال می‌شود اما در مشهد این افزایش شامل حال تمام دانشجویان می‌شود و مسئولین این دانشگاه اعلام می‌کنند که این دستور از تهران ابلاغ شده و واحد مشهد نقشی درآن  نداشته است.

وی ادامه داد: به گفته خود مسئولین از سال 91 تا 93 هیچ‌گونه افزایشی در شهریه اعمال نشده است و سال گذشته نیز به دلیل اعتراض دانشجویان مبلغ دریافت شده عودت داده شد و مشکل اصلی ما این بی‌قانونی در اعلام مبلغ شهریه ثابت است.

وی با اشاره به اینکه مسئولین دانشگاه این افزایش در شهریه ثابت را قانونی می‌دانند، خاطرنشان کرد: قانونی دانستن این افزایش در شهریه از سوی مسئولین بسیار غیر منطقی و ناعادلانه است و همچنین تورم اقتصادی، گرانی تعرفه‌های برق، گرانی کاغذ، اعلام از تهران و دلایل این چنینی بهانه‌ای برای افزایش شهریه است که اصلا منطقی نیست.

این فعال دانشجویی مطرح کرد: با توجه به تعداد بسیار اندک کلاس‌ها برای دروس تئوری، کمبود امکانات آموزشی و آزمایشگاهی، کمبود تهویه مناسب در سالن‌های برگزاری امتحانات ، عدم وجود سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب، نداشتن اینترنت و همچنین عدم برخورد صحیح مسئولین و بخش اداری دانشگاه و کاستی‌های دیگر که اندک نیست این افزایش در شهریه انصافا قانونی نیست و ظلم مسلم به دانشجوست.

وی در پایان گفت: ما خواستار جلسه‌ای با رئیس دانشگاه پیام نور مرکز استان هستیم تا مشکلاتمان را مستقیما اعلام و جوابی مناسب دریافت کنیم.

شانزدهم شهریورماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com