اخباروگزارشات کارگری16دی1396

admin   ژانویه 6, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری16دی1396 بسته هستند

بایگانی

– یازدهمین روز اعتصاب کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی مبنی بر تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالباتشان

– تجمع کارگران نی‌بر مجتمع کشت‌وصنعت نیشکرهفت‌تپه در اعتراض به وضعیت نامعلوم بازنشستگی برای چندمین بار

– اسامی دانشجویان بازداشت شده در روزهای اخیر

– بیانیه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در باره اعتراض ها و تظاهرات های خیابانی شهرهای ایران

– کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری: ایران به اصلاحات بنیادین نیاز دارد

– اعتراض رسانه ای رانندگان و کارگران سازمان حمل و نقل یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار ومعرفی به کمیته انضباطی

– عدم پرداخت ماه ها مطالبات فرهنگیان بازنشسته ومعلمان حق التدریس

– تجمع اعتراضی اهالی پی‌زرد بهرام بیگی نسبت به عدم امکانات آب، برق و…مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

– جان باختن1137کارگربراثر حوادث کاری درهشت ماه اول سال جاری

افزایش3/1درصدی کارگران جان باخته براثرحوادث کاری

– جان باختن 4کارگرحین کار براثر ریزش ساختمان در روستای بهارستان شهرستان جم بوشهر

– کشته وزخمی شدن 6کارگر در حادثه ریزش بتن یک ساختمان در شوشتر

یازدهمین روز اعتصاب کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی مبنی بر تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالباتشان

از روز پنجم دی ماه، کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی مبنی بر تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالباتشان در اعتصاب هستند.

براساس گزارشی که 16دی ماه رسانه ای شد، به‌دنبال پرداخت نشدن مطالبات کارگران کارخانه هپکو، اعتراضات در این واحد صنعتی باردیگر آغاز شد و آنطور که کارگرانش گفتند به دلیل بدحسابی کارفرمای جدید، از روز پنجم دی‌ماه تاکنون در اعتراض هستند.

درکارخانه هپکو که در زمینه ساخت خودروهای راه‌سازی فعالیت دارد، نزدیک به هزار نفر مشغول کارند و براساس این اظهارات اکنون یازده‌ روز از آغاز دور جدید اعتراضات کارگران این واحد صنعتی می‌گذرد.

به گفته کارگران، آنها نزدیک به ۵ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند و باوجودی که قرار بود کارفرمای جدید، مسئولیت تسویه این مطالبات را برعهده بگیرد اما هنوز مبلغی به آنها پرداخت نشده‌است.

سال گذشته بود که «واگن سازی کوثر»، سهام دار عمده شرکت هپکو، به دلیل اعتراضات گسترده‌ی کارگران به ناکارآمدی‌های مدیریتی برکنار شد. پس از آن سهام عمده این شرکت در سال جاری به شرکت «هیدرو اطلس» واگذار شد و حالا خبر میرسد این سهامدار هم نتوانسته در ماه های گذشته و پس از اعتراضها و پیگیری های دامنه‌دار کارگران، تغییری در وضعیت هپکو ایجاد کند. وضعیت نابسامان مدیریتی هپکو، کارگران این شرکت را با تهدید امنیت شغلی مواجه کرده است.

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو اعلام کرد در جلسه ای که روز سه شنبه، سیزدهم دی ماه با حضور استاندار و معاونین و مدیران استانداری و اعضای کارگروه در محل استانداری استان مرکزی تشکیل شد، عدم صلاحیت سهامدار اصلی مجموعه هپکو برای بازپرداخت معوقات مزدی کارگران و بهبود وضعیت شرکت تایید شد.

گفته می‌شود، این جلسه با حضور استاندار و معاونین و مدیران استانداری و اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو در محل استانداری استان مرکزی برگزار شده است. در این جلسه با وجود مهلت یک ماهه داده شده به سهامدار هپکو جهت پرداخت یک ماه حقوق معوقه ظرف ۴٨ ساعت بعد از استقرار او در شرکت و نیز پرداخت یک ماه حقوق در اول دی ماه و باز کردن ال سی قطعات از طریق بانک عامل و شارژ مواد خام و قطعات محصولات برنامه شده جهت تولید به میزان ٨ میلیارد تومان و باتوجه به عدم تحقق تعهدات مذکور توسط سهامدار عمده شرکت هپکو، عدم صلاحیت آقای اسدالله احمدپور بعنوان سهامدار از طرف استانداری به کارگروه هپکو اعلام شده است. همچنین استاندار اعلام کرده است که سهامدار نیز از ادامه سهامداری در شرکت هپکو انصراف داده و سازمان خصوصی سازی ضمن پذیرش انصراف او در حال رایزنی با سایر خریداران هپکو است…

کارگروه رفع موانع تولید که به پیشنهاد استانداری اراک و توسط کارگران هپکو ایجاد شده است، با این هدف تشکیل شد که پیگیری مطالبات کارگران هپکو را برعهده بگیرد و در عین حال رایزنی‌هایی را جهت رفع مشکلات تولید در کارخانه هپکو با نهادهای مربوط انجام دهد.

اعضای این کارگروه می‌گویند با اعلام این خبر از سوی استانداری، انتظار و مطالبه کارگران هپکو از وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی تعیین تکلیف هرچه سریعتر این واگذاری و انتخاب سهامداری است که توانایی حل مشکلات مالی و تولیدی هپکو را داشته باشد. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو همچنین خواستار اهلیت مدیریتی، صنعتی و مالی… سهامدار آینده این شرکت شده است.

در همین رابطه یک فعال کارگری کارخانه هپکو و عضو کارگروه رفع موانع تولید شرکت هپکو در خصوص مطالبات معوقه کارگران می‌گوید؛ پس از مشکلاتی که برای هپکو پیش آمد و اعتراضاتی که در تابستان گذشته انجام شد، علی ربیعی وزیرکار به اراک آمد و در نتیجه رایزنی او قرار شد در بحث مالیات ها و مسائل بیمه ای همکاری لازم از سوی نهادهای اجرایی به عمل آید که در حال حاضر نیز سازمان تامین اجتماعی استان با وجود عدم واریز حق بیمه از سوی شرکت، با کارگران هپکو همکاری داشته و حداقل در بحث تمدید دفترچه های بیمه با مشکل مواجه نیستیم. این در حالیست که به گفته او مطالبات مزدی کارگران همچنان با تاخیرهایی روبروست.

وی ادامه داد: در بحث دستمزد کارگران باید بگویم که سند حقوقی سه ماه پایانی سال گذشته هنوز بسته نشده و در این میان تنها با گروهی از کارگران تسویه حقوقی انجام شده و اگر بخواهیم میانگین بگیریم می‌شود گفت برای سال گذشته حدود یک ماه و نیم معوقه مزدی باقی مانده است.

این فعال کارگری کارخانه هپکو در خصوص مطالبات سال ۹۶ کارگران هپکو نیز گفت: بعد از پرداخت حقوق مهرماه مجددا در پرداخت دستمزد کارگران وقفه به وجود آمده و هنوز حقوق ماه های آبان و آذر ۹۶ به حساب کارگران واریز نشده است.

وی افزود:مطالبات مزدی در بین برخی از شرکت‌های اقماری هپکو مانند مهندسی قطعات، بیش از دو ماه است و شامل دستمزد شهریور، مهر، آبان و آذر ۹۶ می‌شود.

شرایط خاص هپکو در ماه‌های گذشته، زندگی خانوادگی بسیاری از کارگران این واحد صنعتی را در معرض تهدیدهای مختلف قرار داده است. پیش از این خبرها، از احضار حدود ۲۰ نفر از کارگران هپکو در پی اعتراضات تابستان امسال خبرداده بود. اخلال در نظم جامعه و شرکت در تجمعات غیرقانونی اتهامی است که به کارگرانی که در تجمعات اعتراضی شرکت کرده بودند، نسبت داده شده بود.

در طول ماه های گذشته بارها مسولین دولتی و استانی از بهبود وضعیت هپکو در آینده ای نزدیک خبر دادند، اما کارگران میگویند هیچ تغییر ویژه ای در وضعیت این شرکت بزرگ صنعتی پدید نیامده است.

این کارگر کارخانه کاهپکو در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط فعلی، آینده این شرکت را چطور ارزیابی می‌کنید، می‌گوید: «روز چهارشنبه و در طی برگزاری جلسه کارگروه رفع موانع تولید هپکو با استانداری، گفتیم که حدود ۱۱۵۰ روز است که مطالبات و خواسته های کارگران هپکو را به عناوین مختلف فریاد زده ایم. در همین راستا بارها کارگران این شرکت مکاتباتی را با نهادهای مسول داشته اند اما متاسفانه تا به امروز اتفاق چشمگیری برای هپکو نیفتاده است. سال گذشته سهامدار قبلی نتوانست به تعهداتش عمل کند و برکنار شد و امسال هم که وضعیت به این شکل شده و معلوم نیست بعد از این اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

وی درادامه گفت: هر کسی که دستی در صنعت داشته باشد، شرکت هپکو و سابقه‌اش را می‌شناسد. هپکو، چه در ایران و چه در خاورمیانه برند بزرگی بوده است. شرکتی بوده که با محصولات تولیدی شرکت کاترپیلار آمریکا، ولوو و… برابری می‌کرده و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. متاسفانه هیچکس به این حرف‌ها اهمیتی نداد. سوال ما این است که آیا واقعا توان دولت در حدی نیست که بتواند این شرکت را احیا کند؟! آنهم شرکتی که کارگران آن از آمادگی کامل برای احیای آن را برخوردارند.

این فعال کارگری ادامه داد: چندی پیش مهندس شریعتمداری وزیر صنعت، معدن، تجارت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «ما بنا داریم، تجهیزات معادن کشور را از طریق هپکو به معدنی‌ها بدهیم.» وقتی این مصاحبه انجام شد، اغلب معادن استقبال کردند. همین مساله نشان داد که اگر مشوقی از سوی دولت وجود داشته باشد وضعیت هپکو هم از این شرایط خارج می شود.

وی افزود: هپکو شرکتی است که صرفا مونتاژ نمی‌کند. شرکت مهندسی و طراحی-تولیدی است. ما در زمان جنگ ایران و عراق، بولدوزر عملیاتی و پل های شناور طراحی و به مناطق جنگی عرضه کردیم و یا مثلا در حال حاضر ترانسپورتر نیشکر هفت تپه را خودمان طراحی می‌کنیم. این یعنی صرفه جویی ارزی و حمایت از تولید ملی که مدام در ارتباط با آن صحبت می‌کنند. اگر مشوق ها برای احیای تولید در هپکو فراهم شوند و دولت از هپکو حمایت کند، قطعا ما از این شرایط خارج می‌شویم.

تجمع کارگران نی‌بر مجتمع کشت‌وصنعت نیشکرهفت‌تپه در اعتراض به وضعیت نامعلوم بازنشستگی برای چندمین بار

صبح روز شنبه شانزدهم دی ماه برای چندمین بار، جمعی از کارگران نی‌بر مجتمع کشت‌وصنعت نیشکرهفت‌تپه باردیگر در اعتراض به وضعیت نامعلوم بازنشستگیشان، مقابل درب ورودی این مجتمع صنعتی تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،معترضان خواستار آن شدند تا دولت یا کارفرمای خصوصی هرچه زودتر باپرداخت هزینه‌های مربوط به سازمان تامین اجتماعی، شرایط بازنشستگی آنها را فراهم‌کنند.

حدود ۳۰۴ نفر از کارگران نی‌بر هفت تپه از چهار سال قبل منتظرند تا هزینه‌های مربوط به بازنشستگی آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و مستمری‌های آن‌ها برقرار شود.

به گفته این کارگران،  تا زمانی که مالکیت مجتمع هفت‌تپه دولتی بود؛ مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای بازنشستگی شماری از کارگران نی‌بر به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد؛ اما پرداخت ۱۰ میلیارد تومان باقیمانده بعد از خصوصی سازی، به دست فراموشی سپرده شد.

حرفه کارگران نی‌بر در هفت‌تپه فصلی و غیر دائم تلقی می‌شود، برای همین بیشتر این کارگران نمی‌توانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند، در همین رابطه در سال ۹۳، دولت طی مصوبه‌ای ۲۵ میلیارد تومان برای جبران سابقه بیمه‌ای این کارگران اختصاص داد تا شرایط بازنشستگی آن‌ها تسهیل شود و در آن زمان تعدادی از مشمولان با استفاده از این مصوبه بازنشست شدند.

در حال حاضر، برای پرداخت هزینه بازنشستگی304  کارگر نی‌بر، اختلافی میان مالک خصوصیِ مجتمع ودولت به وجود آمده است، هرکدام، طرف مقابل را مسئول قلمداد می‌کنند؛ غافل از اینکه این کارگران هستند که از این موقعیت ضرر می‌کنند.

اسامی دانشجویان بازداشت شده در روزهای اخیر

دستکم ۱۰۲ دانشجوی بازداشت شده در تظاهرات مردمی طی یک هفته

۱ – نبی تردست – بازداشت شده در تاریخ: ۸ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۲ – توران مهربان – بازداشت شده در تاریخ: ۱۰ دیماه – محل بازداشت: ارومیه

۳ – محرم صابری – بازداشت شده در تاریخ: ۱۰ دیماه – محل بازداشت: سنندج

۴ – لقمان ویسی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۵ – امید جمشیدی – بازداشت شده در تاریخ: ۸ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۶ – فرشید تاج میری – بازداشت شده در تاریخ: ۹ دیماه – محل بازداشت: همدان

۷ – سهیل آقازاده – بازداشت شده در تاریخ: ۱۳ دیماه – محل بازداشت: تهران

۸ – سها مرتضایی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۹ – محمد امین اصانلو – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۰ – یاسمن محبوبی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۱ – حسام حسین زاده – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: تهران

۱۲ – تارخ ملکی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۳ – امین خسروی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۴ – علی اسدی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۵ – میثم شریف – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۶ – نگین آرامش – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: تهران

۱۷ – میکائیل قلی راد – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: تهران

۱۸ – سما درخشانی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۱۹ – فائزه عبدی پور – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۰ – مجید مسافر – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۱ – محمد خانی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۲ – سیاوش امجدی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: تهران

۲۳ – محسن شاهسون – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۴ – سینا غفاری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۵ – لیلا حسین زاده – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: تهران

۲۶ – سینا ربیعی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۷ – محسن حق شناس – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۸ – پدرام پذیره – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۲۹ – محمد محمدیان – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۰ – علی مظفری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۱ – مهدی وهابی ثانی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۲ – سهیل موحدان – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۳ – آرش آوری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۴ – دانیال ایمان – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۵ – امیر حسین علم طلب – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۶ – مجید اکبری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۷ – محسن ترابی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۸ – کسری نوری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۳۹ – عارف فتحی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۴۰ – محسن میر محسنی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۴۱ – محمد جواهری – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: سردشت

۴۲ – محمد شریفی مقدم ریابی – بازداشت شده در تاریخ: ۹ دیماه – محل بازداشت: تهران

۴۳ – امین رضایی – بازداشت شده در تاریخ: ۸ دیماه – محل بازداشت: زاهدان

۴۴ – امید ارسلان پژمان – بازداشت شده در تاریخ: ۸ دیماه – محل بازداشت: زاهدان

۴۵ – یاسین میرزایی – بازداشت شده در تاریخ: ۸ دیماه – محل بازداشت: زاهدان

۴۶ – محمد احمدیان هروی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۰ دیماه – محل بازداشت: تهران

۴۷ – محسن حق‌شناس – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: تهران

۴۸ – وحید مظهری – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: کرمانشاه

۴۹ – محمد رضا سروری – بازداشت شده در تاریخ: ۹ دیماه – محل بازداشت: سبزوار

۵۰ – عباسعلی دادی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۳دیماه – محل بازداشت: نامعلوم

۵۱- سینا عمران – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: تهران

۵۲- پیمان گراوند – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: تهران

۵۳- علی براتعلی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: تهران

۵۴- پوریا خزایی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۲ دیماه – محل بازداشت: تهران

۵۵- احمد صفری – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: نهاوند

۵۶ – فرامرز امیدی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۵۷ – یاسر حبیبی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۵۸ – شمس الدین کاکه ای – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۵۹ – حمزه رهنما – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۶۰ – آزاد تقی زاده – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۶۱ – غلام علی مصور – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۶۲ – ایرج حمیدی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: ارومیه

۶۳ – یزدان فرج زاده – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۴ – سارا جمشیدی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۵ – سلیمان عبدی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۶ – سامان ارغوانی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۷ – مظفر رحمانی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۸ – محمد معصومی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۶۹ – لقمان کرمی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۰ – هادی کرمی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۱ – جواد کرمی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۲ – فرهاد کرمی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۳ – سلمان عبداللهی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۴ – محمود چمن گل – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۵ – روح الله ارغند – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۶ – لاله آقایی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۷ – عباس ارغند – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۸ – حافظ عبداللهی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۷۹ – جبرئیل زارعی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۸۰ – علی زارعی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۸۱ – محمود معصومی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ایلام

۸۲ – علی شرفی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: اهواز

۸۳ – صلاح مزرعه – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ابوحمیظه

۸۴ – نبی مزرعه – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ابوحمیظه

۸۵ – فلاح مزرعه – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ابوحمیظه

۸۶ – عماد دمنی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: اهواز

۸۷ – علی اکبر عساکره – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: شادگان

۸۸ – مجید عساکره – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: شادگان

۸۹ – محمود حریزاوی – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: اهواز

۹۰ – جواد خیبر – بازداشت شده در تاریخ: ۱۳ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۹۱ – علی حقی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۳ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۹۲ – ارژنگ زرگوش – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: کرمانشاه

۹۳ – امید اجلال – بازداشت شده در تاریخ: نامعلوم – محل بازداشت: ارومیه

۹۴ – ولی امیری – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۹۵ – جمشید خوش آواز – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: سنندج

۹۶ – بهمن تفضلی نصب – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: دهدشت

۹۷ – بهنام قائدی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: دهدشت

۹۸ – علیرضا معینیان – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: تهران

۹۹ – قادر دالان – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: ارومیه

۱۰۰ – عبدالجبار خالدی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: کرمانشاه

۱۰۱ – شهلا وحدت‌پور – بازداشت شده در تاریخ: ۱۱ دیماه – محل بازداشت: ارومیه

۱۰۲- مهدی توپچی – بازداشت شده در تاریخ: ۱۳ دیماه – محل بازداشت: تهران

بیانیه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در باره اعتراض ها و تظاهرات های خیابانی شهرهای ایران

کارگران! زحمتکشان! مردم محروم و ستم دیده ایران!

گسترش مبارزات پیگیر و مستمر شما علیه ابعاد روزافزون فقر و فلاکت از جانب مناسبات سرمایه داری و حاکمیت آن؛ نشان از آن دارد که دیگر چنین وضعیتی برای کارگران و توده های مردم به جان آمده، قابل تحمل نبوده و نیست. در بستر چنین مناسبات غیر انسانی است که نسل جوان و پرشوری از کارگران و مردم به جان آمده از ستم و استثمار طبقاتی که همواره زندگی شان با فلاکت و تحقیر و توهین همراه بوده، به پا خاسته اند. آنها با حضور گسترده ی خود در خیابان ها اعلام کرده اند که دیگر نمی توانند این وضعیت اسفبار را تحمل کنند و نمی خواهند شاهد و ناظر تحمیل این همه بی حقوقی، فقر، ستم و استثمار باشند.

نسلی از فرزندان کارگران و مردم ستمدیده جامعه که دائما با تبعیض و تحقیر اقتصادی و اجتماعی رو به رو بوده وهم اکنون نیز به عنوان یک نیروی آماده به کار، با تراژدی بیکاری عمومی و انواع فشار و بیگاری روبرو گشته است. نسلی که در کشاکش مبارزه طبقاتی، به اشکال مختلف شاهد سرکوب مطالبات و خواسته های بر حق پدران و مادران، خواهران و برادران و معلمان و عزیزان خود بوده اند.

در این سال ها مردم زحمتکش و فرزندان شان، در ابعاد وسیع و وحشیانه ای مورد خشونت و سرکوب واقع شده اند. خشونتی فرسایشی، توام با فقر و فلاکت، اعتیاد و تن فروشی، افسردگی و خودکشی و مرگی تدریجی که در بستر نفرت انگیز یکه تازی حاکمیت سرمایه داری در ایران، زندگی مردم را به ورطه نابودی کامل کشانده است .

وضعیتی که به نوبه خود ارمغان عملکرد نئولیبرالیسم در عرصه جهانی و داخلی بوده و برای کارگران و توده مردم به جان آمده ی ایران  چیزی جز فشار و بی حقوقی و در واقع کشتار عمومی، بدون صدای گلوله، چیزی به ارمغان نیاورده است.

بیکار سازی های گسترده منتج ازسیاست های اقتصادی و اجتماعی؛ قراردادهای ننگین و اسارت آوری تحت عنوان قراردادهای موقت و سفید امضاء؛ دستمزدهای به مراتب زیر خط فقر؛ طرح های شرم آور و تحقیر آمیزی نظیر طرح کارورزی و در واقع بیگارورزی و آزاد گذاشتن کامل دست سرمایه داران برای استثمار و تحقیر هر چه بیش تر و گسترده تر کارگران و فرزندان شان؛ تبعیض و بی حقوقی زنان؛ ارزان سازی بی رحمانه و فزاینده ی نیروی کار در بخش های مختلف تولیدی و خدماتی و پروژه ای تا حد کار برده وار با حقوق هایی بسیار ناچیز و بدون بیمه و خدمات اجتماعی؛ درهم شکستن تدریجی تشکل های فعالین کارگری و سندیکاهای مستقل موجود؛ اخراج و زندانی کردن و بی حرمتی به فعالین کارگری و دانشجویان پیشرو و مبارز، معلمان، پرستاران و بازنشستگان و دهن کجی و بی حرمتی بی محابا به همه آزادیخواهان؛ ضرب وشتم دستفروشان و کشتار کارگران کولبر در ابعادی وسیع و…؛ همه اینها کارد را به استخوان مردم بی حقوق و تحت ستم رسانده است.

سال هاست که کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان، کارگران بیکارشده و جویای کار و طیف گسترده ای از مردم محروم و استثمار شده در گیر مطالبات به حق خود بوده اند و در این سال ها پاسخی به غیر از توهین و تحقیر، تهدید و اخراج ، تبعید و شلاق، دستگیری و زندان نگرفته اند.

طرفه این که تحمیل چنین وضعیتی از ستم و استثمار طبقاتی و فشار و سرکوب، با چنین درجه ای از شدت و حدت، در کشوری اتفاق می افتد که دارای منابع سرشار و عظیمی از ثروت و مکنت می باشد .حقوق های نجومی مسئولین و ارقام غیر قابل تصوری از دزدی و اختلاس و تاراج دارایی ها و اموال متعلق به این مردم،  خود حکایت از این واقعیت دارد. منابعی  که تنها در صورت اداره آن توسط شوراهای کارگری و مردمی می تواند زندگی بی دغدغه و مرفهی را برای این مردم و فرزندان آنان به ارمغان آورد.

تظاهرات گسترده اخیر توده های کارگر و ستم دیده بسیاری از شهرهای ایران، در ادامه اعتراضات چندین ساله ی آنان علیه استبداد و بی حقوقی است و پاسخی جدی به تحمیل ظلم و نابرابری بوده و سرآغاز فریادهای متحدانه طبقه کارگر و زحمتکش برای نان و آزادی است.

بدون تردید مناسبات سرمایه در ابعاد جهانی و داخلی و جریانات غیر کارگری، همه ی تلاش خود را بکار خواهند گرفت تا جنبش محرومان و گرسنگان و در واقع این مبارزه ی طبقاتی را به مسیرهای مورد نظر و صد البته انحرافی خود بکشانند. اما کارگران و زحمتکشان فرو دست و زیر خط فقر، با اتحاد و همبستگی خویش، خواسته های مشخص خود را که چیزی جز نان و آزادی نیست، دنبال خواهند کرد و زیر شعارهای عدالت خواهانه و برابری طلبانه، برای به دست آوردن مطالبات و حقوق انسانی خود به پا خاسته و متحد خواهند شد. حقی که سال هاست از آنها سلب شده  و برایش تلاش کرده اند و بابت آن ها نیز هزینه های زیادی پرداخته اند. بی گمان ما کارگران و زحمتکشان جامعه، تنها با اراده اجتماعی و طبقاتی استوار و محکم و با درایت و هوشمندی است که می توانیم به خواسته های خود برسیم.

پشتیبانی از مبارزات به حق کارگران و زحمتکشان و فریادشان برای رهایی از ستم و استثمار عین حق و عدالت است. با همه وجود از آن حمایت کنیم.

پیش به سوی اتحاد و همبستگی طبقاتی

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – دی ماه 1396

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری: ایران به اصلاحات بنیادین نیاز دارد

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری با اشاره به تجمع‌ها و تظاهرات در شهرهای ایران اعلام کرد: این موضوع نشان می‌دهد که ایران به اصلاحات بنیادین نیاز دارد.

به نوشته وب‌سایت کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، «‌سرکوب تظاهرات در ایران همراه با کشته شدن غم‌انگیز بیش از ۲۰ تن و بازداشت صدها تن باعث نخواهد شد که «نارضایتی اجتماعی و اقتصادی» در سراسر ایران برطرف شود.

این اتحادیه بین‌المللی کارگری با اشاره به «خشم جوانان از درصد بالای بیکاری در ایران، تورم و کاهش مداوم درآمد واقعی» نوشت که نقش ایران در درگیری‌های نظامی در خارج از کشور نیز به این موضوعات دامن می‌زند و این در شرایطی است که اقتصاد داخلی در حال سقوط است.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری همچنین با اشاره به اینکه تولید ناخالص داخلی ایران پس از اجرای برجام به میزان اندکی افزایش داشته است،‌ افزود که سطح زندگی میلیون‌ها ایرانی رشد نداشته است.

به گفته این اتحادیه بین‌المللی کارگری، نفوذ گسترده اجتماعی و اقتصادی سپاه پاسداران و نهادهای مذهبی موانع عمده انجام اصلاحات در ایران به شمار می‌روند.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در ادامه با اعلام اینکه دستمزدهای معوقه کارگران در ایران، یکی از دلایل اعتراض‌های آنان است و به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در پی خصوصی‌سازی این واحد اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، ‌کارگران فعال در سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه تحت سرکوب شدید قرار دارند.

این اتحادیه بین‌المللی کارگری همچنین اشاره کرد که شماری از فعالان کارگری مانند رضا شهابی زندانی هستند و فعالان دیگری مانند ابراهیم مددی و داوود رضوی به زندان محکوم شده‌اند.

پیش از این نیز برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران و فعالان کارگری در ایران مورد انتقاد اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری و سندیکاهای شماری از کشورهای جهان و همچنین سازمان‌های جهانی حقوق بشری قرار داشته است. با این همه، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همواره از «تعامل» خود با تشکل‌های کارگری سخن گفته‌اند.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در این مورد افزود که ایران در رده‌ای قرار دارد که هیچ ضمانتی برای کارگران به منظور دستیابی به حق و حقوق‌شان وجود ندارد.

شارون بارو، دبیرکل این اتحادیه بین‌المللی کارگری، گفت که «اصلاحات دموکراتیک، از جمله برابری جنسیتی و احترام به آزادی بیان و تشکل‌یابی، تنها مبنای دستیابی به عدالت اجتماعی واقعی هستند.

15دی1396

اعتراض رسانه ای رانندگان و کارگران سازمان حمل و نقل یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار ومعرفی به کمیته انضباطی

روزشنبه16دی،جمعی از رانندگان و کارگران سازمان حمل و نقل یاسوج  اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه رسانه ای کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این رانندگان و کارگران اظهار کردند: حدود پنج ماه ست که حق و حقوقمان معوق شده است و حتی حق بیمه تامین اجتماعی مان نیز پرداخت نشده است و با وجود تلاش برای پرداخت حقوق و مطالباتمان تهدید به اخراج و معرفی به کمیته انضباطی می شویم.

کارگران معترض افزودند: از مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد انتظار می رود  قبل از اعتصاب رانندگان به پیگیری و رفع این مشکل بپردازند.

عدم پرداخت ماه ها مطالبات فرهنگیان بازنشسته ومعلمان حق التدریس

ماه ها مطالبات فرهنگیان بازنشسته ومعلمان حق التدریس پرداخت نشده است.

برپایه گزارشی که 16دی رسانه ای شد،دولت در ماه های گذشته نتوانسته مطالبات مزدی فرهنگیان را پرداخت کند. در این میان، مزایای معوق بازنشستگان و حق‌الزحمه معلمان حق‌التدریس، دو بخش مهم از این مطالبات است.

معلمان حق‌التدریسی که از ابتدای سال تحصیلی جاری عایدی نداشته‌اند؛ می‌گویند: سال گذشته نیز تا شب عید منتظر دریافت حق‌الزحمه خود بودیم؛ با شرایطی که هست دیگر انگیزه‌ای برای حضور در کلاس‌های درس نداریم؛ چرا که حتی از پس هزینه‌های رفت و آمد و کرایه‌های تاکسی برنمی‌آییم.

بازنشستگان فرهنگی نیز بارها برای دریافت مطالبات مزدی خود رایزنی  کرده و تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

تجمع اعتراضی اهالی پی‌زرد بهرام بیگی نسبت به عدم امکانات آب، برق و…مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

صبح روز چهارشنبه13دی،جمعی از اهالی روستای پی زرد بهرام بیگی دراعتراض به عدم امکانات آب، برق و…دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد زدند.

به گزارش 16دی یک منبع خبری محلی، صبح روز چهارشنبه (۱۳ دی‌ماه ۹۶) جمعی از اهالی روستای پی‌زرد بهرام بیگی با حضور در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع و اعتراض کردند، آنها در حالی این کار را انجام دادند که ۲۵ سال پیش به دلیل ریزش کوه مسوولان وقت مصوب کرده بودند که آنها به مکان دیگری جابه‌جا شوند.

مسوولان وقت و فعلی استان کهگیلویه و بویراحمد از ۸۰ خانوار روستای پی‌زرد بهرام بیگی خواستند به دلیل خطری که جان فرزند، زن، دختر، مرد و پیرمرد آن روستا را تهدید می‌کند، محل سکونت‌شان را ترک و به دشت سقاوه نقل مکان کنند، اما بعد از سال‌ها که این تصمیم گرفته شده هنوز مردم این روستا شب‌ها را با ترس در خانه‌های فرسوده خود سر بر بالین می‌گذارند. و کک هیچ مسوولی هم نمی‌گزد.

ملک‌فر جوان روستایی اهل پی‌زرد بهرام بیگی با بیان اینکه در این روستا حدود ۸۰ خانوار زندگی می‌کند، می‌گوید که سال‌های گذشته مصوب کردند که مردم این روستا به دلیل ریزش و رانش کوه باید از روستای پی‌زرد مهاجرت و در مکان دیگری سکونت کنند.

وی افزود: در دشت سقاوه کنار کارخانه سیمان مارگون ۱۰ هکتار زمین را برای جابه‌جایی این روستا در اختیار اهالی روستای پی‌زرد قرار دادند و مسوولان وقت به ماها گفتند شماها زمین‌ها و خانه‌های خودتان را رها کنید و ماها بدون اینکه از اهالی روستا هزینه‌ای دریافت کنیم، و با دادن تسهیلات خانه‌هایتان را دو باره در این مکان جدید بنا کنید.

این فرد معترض ادامه داد: بعدها به دلایل نامعلوم و یک سری آشنابازی و رابطه‌بازی ۱۰ هکتار زمین را به ۳ هکتار تبدیل کردند و اکنون بیش از نیمی از اهالی روستا در حال ساخت خانه‌های خودشان در زمین‌های واگذاری هستند، اما هیچ گونه امکاناتی از جمله آب، گاز  و برق، فضای آموزشی و غیره به ما نداده‌اند.

ملک‌فر تصریح کرد: زمینی که برای جابه‌جایی روستا به اهالی پی‌زرد واگذار کردند، جنب کارخانه سیمان مارگون است و بخشی از اهالی روستا خانه‌های خودشان را در آن روستا رها کردند و اکنون در این زمین واگذاری در دشت سقاوه در حال ساخت خانه‌های خودشان هستند، اما با مشکلات زیادی مواجه هستیم، نه آب داریم، نه برق، نه گاز و نه فضای آموزشی.

فروزان یکی دیگر از اهالی روستا که جوان تحصیل‌کرده از دانشگاه تهران است می‌گوید؛ روستای پی‌زرد بهرام بیگی جوانان تحصیل کرده بیکار زیادی دارد، مردم این روستا تمام پس‌اندازها و درآمدهای خودشان را به حراج گذاشتند و برای اینکه جان زن و فرزند و بچه خودشان را نجات دهند در دشت سقاوه جنب کارخانه سیمان مارگون شروع به ساخت و ساز کرده‌اند اما متاسفانه ما در بلاتکلیفی به سر می‌بریم، آب نداریم و برخی از اهالی این روستا ماه‌ها است که استحمام نگرفته‌اند.

این فرد گفت: در مکان جدید نه برقی داریم و نه طرح هادی روستایی اجرا شده است. مسوولان با ما هیچ همکاری نمی‌کنند.

مرد میانسال به خبرنگار نزدیک شد و آهی کشید و گفت: مگر مسوولان به فکر ما مردم بیچاره هم هستند، آنها با بهترین امکانات در حال زندگی خودشان هستند و چه می‌دانند که زن و فرزند من در بیابانی بدون آب، برق و گاز و در سرما استخوان خورد کن مارگون من چگونه باید بدون سرپناه زندگی کنم.

او افزود: مجبور شدم که به شهر یاسوج مهاجرت کنم و با کرایه سنگین در فقر و نداری زندگی کنم. و اگر ادارات و بنیاد مسکن با ماها همکاری کنند ما نیز سرپناه های خودمان را به اتمام می‌رسانیم و دیگر لازم نیست در شهر دیگری مستأجر باشیم.

رحمانی فرد دیگری که معترض است، گفت: من زمین و کاشانه خودم را در روستای پی زرد بهرام بیگی رها کردم و به وعده مسوولان دل سپردم و هر چه سرمایه ناچیزی که هم داشتم برای ساخت خانه دیگری در دشت سقاوه اقدام کردم، اما متأسفانه ادارات و دستگاه های خدمات رسان برای ما هیچ کاری نمی‌کنند و الان در این مکان ما هیچ خدماتی نداریم.

وی افزود: چگونه است که برای کارخانه سیمان مارگون آب، برق و گاز نصب می‌کنند، اما نمی‌تواند برای ما که ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر با آنها فاصله داریم و خطوط برق و لوله آب نیز از آنجا رد می‌شود، انشعابات برق و آب نصب کنند. چرا مسوولان به فکر ما نیستند.

جوان دیگری گریزی زد به استخدامی‌های کارخانه سیمان مارگون و گفت: ۴۰ جوان تحصیل کرده و فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر در این روستا زندگی می‌کنند اما هیچ کدام از آنها جایی در کارخانه سیمان مارگون ندارند.

وی افزود: بیش از ۵۰ خانوار هنوز در روستای پی زرد بهرام بیگی سکونت دارند و آنها شب‌ها را با ترس و دلهره می‌خوابند و هر لحظه‌ای امکان دارد که کوه بر سر ساکنین روستا ریزش کند.

این جوان گفت: نیمی از ساکنان روستا به دشت سقاوه آمده‌اند و نیم دیگری هنوز در روستا مانده‌اند و امیدوارم مسوولان درایت و تدبیری برای این مشکلات بیندیشند چرا که مانمی‌دانیم باید به دشت سقاوه با این مشکلات بیایم و یا در روستا بمانیم و هر روز با ترس زندگی‌مان را سپری کنیم.

وی ادامه داد: مشکل دیگری که وجود دارد ما را به دو گروه فرعی و اصلی تقسیم کرده‌اند و فرزندی که از پدرش جدا شده و خود صاحب خانواده شده است دیگر جایی در این روستا و دشت سقاوه ندارد. و زمین های دشت سقاوه را به پدران می‌دهند اما به فرزندان آن پدر که خود صاحب خانواده و زن و فرزند شده است، نمی‌دهند.

روستای پی‌زرد بهرام بیگی حدود ۸۰ خانوار دارد با وجود اینکه جابه‌جایی این روستا به دلیل ریزش کوه مصوب گردیده، اما در مکان جدید به علت نبود امکانات (برق، گاز، فضای آموزشی و آب و …) نیز بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند که خانه‌های جدیدشان را بنا کنند و یا خانه‌های قدیمی‌شان را با همان ترس ۲۵ ساله رها نکنند.

و این در حالی است که کارخانه سیمان مارگون همجوار مکان جدید روستای پی زرد است و اگر پتروشیمی بویراحمد و دنا نیز در آنجا احداث شود، تکلیف وضعیت این مردم با مشکلات محیط زیستی که احیاناً ایجاد خوهد شد، چه خواهد بود. ۸۱ هکتار از دشت سقاوه به پتروشیمی بویراحمد و دنا نیز واگذار شده است.

جان باختن1137کارگربراثر حوادث کاری درهشت ماه اول سال جاری

افزایش3/1درصدی کارگران جان باخته براثرحوادث کاری

در هشت ماهه امسال یكهزار و 137 نفر بر اثر حوادث ناشی از كار جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات یكهزار و 122 نفر بود، 1.3 درصد افزایش یافت.

به گزارش15دی ماه  اداره كل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشكی قانونی كشور،از كل تلفات حوادث كار در كشور یكهزار و 129 نفر مرد و هشت نفر زن بودند این در حالی است كه تعداد مردان فوت شده بر اثر حوادث كار در هشت ماهه سال گذشته یكهزار و 104 و تعداد زنان 18 نفر بود.

در این مدت استان های تهران با 261، خراسان رضوی با 93 و فارس با 80 فوتی بیشترین و استان های كهگیلویه و بویراحمد با پنج،‌ چهارمحال و بختیاری با هفت و كردستان، سمنان و ایلام هر كدام با 10 فوتی كمترین آمار تلفات حوادث كار را در بر می گیرند.

بنابهمین گزارش، در هشت ماهه امسال 18 هزار و 777 نفر در حوادث كار مصدوم شدند كه از این تعداد 17 هزار و 863 نفر مرد و 914 نفر زن بودند.این آمار درمقایسه با مصدومان هشت ماهه سال گذشته19 هزار و 807 نفر کاهش6/1درصدی را نشان می دهد.

در این مدت استان های تهران با دو هزار و 605، اصفهان با یكهزار و 793 و خراسان رضوی با یكهزار و 485 مصدوم بیشترین و استان های خراسان جنوبی با 108، سیستان وبلوچستان با 124 و چهارمحال و بختیاری با 200 مصدوم كمترین آمار آسیب دیدگان حوادث كار را داشته اند.

سقوط از بلندی علت مرگ 42.7 درصد از کارگران جان باخته براثرحوادث كاری

مهم‌ترین علت مرگ افراد در حوادث كار سقوط از بلندی است به نحوی كه بر اساس آمارهای موجود در هشت ماهه امسال 485 نفر از كل متوفیان حوادث كار بر اثر سقوط از بلندی جان خود را از دست داده اند.

سقوط از بلندی به تنهایی علت مرگ 42.7 درصد از كل تلفات حوادث كار در كشور طی 8 ماهه امسال است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز با رشد 6.1 درصدی مواجه بوده است.

پس از سقوط از بلندی به ترتیب اصابت جسم سخت با 23.7 درصد از كل تلفات، برق‌گرفتگی با 15.3 درصد، سوختگی با 6 درصد، كمبود اكسیژن با 4.7 درصد و سایر موارد با 7.7 درصد در رتبه های بعدی تلفات حوادث كار قرار می گیرند.

همچنین طی این مدت مرگ بر اثر سوختگی ناشی از كار با 13.3 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشترین افزایش و كمبود اكسیژن با كاهش 28.4 درصدی بیشترین میزان كاهش را داشته اند.

جان باختن 4کارگرحین کار براثر ریزش ساختمان در روستای بهارستان شهرستان جم بوشهر

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان جم از توابع استان بوشهرازجان باختن 4کارگرحین کاربراثر ریزش ساختمان در روستای بهارستان شهرستان جم بوشهرخبرداد.

احمد یزدانی افزود:درپی ریزش سقف ساختمان در حال احداث در روستای بهارستان شهرستان جم در ظهر روزشنبه16دی 4 کارگرتبعه افغانستان جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: کارگران مدفون شده به علت خفگی در زیر آوار جان خود را از دست دادند.

یزدانی ادامه داد: علت این حادثه ریزش سقف دوم این ساختمان بتنی بود که بدون دریافت مجوز در باغی در روستای بهارستان درحال ساخت بود.

وی اظهار داشت: پس از وقوع این حادثه امدادگران هلال احمر، اورژانس و پلیس به محل وقوع حادثه اعزام و اجساد جان باختگان را از زیر آوار بیرون کشیدند.

کشته وزخمی شدن 6کارگر در حادثه ریزش بتن یک ساختمان در شوشتر

شب گذشته(15دی)،6کارگر براثرحادثه ریزش بتن یک ساختمان در کشته وزخمی شدند.

احمدعلی آهنگرشوشتری رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شوشتر اظهارکرد:ساعت 21 شب گذشته پس از اعلام حادثه بلافاصله نیرو‌های امدادی شامل یک تیم پشتیبانی و یک تیم امدادونجات به تعداد ۸ نفر نجاتگر و ۴ نفر پرسنل در محل حاضر شده و کار آوار برداری از ساختمان در حال احداث که به دلیل بتن ریزی غیر اصولی ریزش کرده بود را آغاز کردند.

وی گفت: نیرو‌های امدادی این جمعیت و آتش نشانی ۴ نفر را زنده از زیر آوار در آورده که پس از انتقال به بیمارستان و مداوای کامل از بیمارستان مرخص شدند.

آهنگر افزود: متاسفانه در این حادثه ۲ نفر شامل مهندس ناظر و یک کارگر تبعه افغانستان، جان خود را از دست دادند که اجساد آنها از زیر آوار خارج شد.

شانزدهم دی ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com