اخباروگزارشات کارگری16اسفند1395

admin   مارس 6, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری16اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران 22،16،15،13و24 عسلویه:

*اعتصاب وتجمع کارگران فاز22-24عسلویه برای سومین روزمتوالی!

*اعتصاب وتجمع شبانه روزی کارگران فازهای15 و 16 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق!

*اعتصاب وتجمع بیش از 400 کارگر فاز 13 عسلویه برای دومین روزمتوالی!

– کارگران نی‌بر بازنشسته خشمگین شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دست به تجمع اعتراضی زدند!

– کارگران شهرداری رودبار جنوب درسومین روز اعتصاب مقابل اداره کار تجمع کردند!

اعتراض آتش نشانان این شهرستان درهمین اداره!

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانجات نازنخ و فرنخ مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار!

– دادگاه تجدید نظرعثمان اسماعیلی ومحمودصالحی برگزارشد!

– احضار و تهدید سه نفر از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج

– علاوه بر تبعیض رایج در مورد کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان، دسترنج این کارگران با شگردهای دیگری نیز مورد چپاول قرار میگیرد + سند

– تحمیل بی حقوقی مضاعف بر کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان در پالایشگاه آبادان

-120کارگر سد قوچم دهگلان درآستانه اخراج!

پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران این سد!

– نارضایتی پرستاران ملایر نسبت به عدم پرداخت9ماه مطالباتشان!

-5هزارکارگردراستان قزوین طی سال جاری اخراج شدند!

5652کارگرهم در واحدهای بحرانی استان قزوین با مشکل مواجهند!

– وعده پرداخت2ماه حقوق605کارگرساختمان پلاسکوبدنبال تکمیل پرونده بیمه بیکاریشان!

– تجمع اعتراضی بازنشستگان قزوین مقابل بانک ملی!

– تجمع  اعتراضی تاکسی داران پایانه درون استانی آبادان برای دومین روزمتوالی!

– تاکستانی ها در اعتراض به عبور ریل از داخل شهر حرکت قطار را متوقف کردند

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی برای دومین روزمتوالی!

– سرمای کولاک جان کولبر 17 ساله را گرفت

اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران 22،16،15،13و24 عسلویه:

*اعتصاب وتجمع کارگران فاز22-24عسلویه برای سومین روزمتوالی!

صبح امروز (دوشنبه 16 اسفند ماه)، کارگران فاز22-24عسلویه(کارگران شرکت های پیمانکاری اکسیر صنعت، آزمون فلز، آذران گستر، پتروصنعت مپناو پناه ساز) برای سومین روزمتوالی به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق ،شرایط نامناسب استراحتگاه وبی کیفیت وناکافی بودن غذا ادامه دادند.

کارگران شرکت پیمانکاری آزمون فلز همچون روزهای گذشته به جلوی ورودی محل کارشان کشاندند.

ایلنا دراین رابطه نوشت،کارگران پیمانکاری فازهای 22 و 24 منطقه ویژه عسلویه که خواهان دریافت معوقات مزدی خود هستند، صبح امروز (دوشنبه 16 اسفند ماه) سومین روز اعتراض خود را آغاز کردند.

گفته می‌شود که کارگران شرکت پیمانکاری آزمون فلز  همانند روز گذشته با حرکت به سوی ورودی های محل کارشان اجتماع دیگری را برای پیگیری 4 ماه معوقات مزدی خود برپا کردند.

علاوه بر این، این کارگران از آنچه که شرایط نامناسب تامین آب مصرفی و وضعیت بهداشتی اقامتگاه‌های آنها نامیده می‌شود، انتقاد دارند.

*اعتصاب وتجمع شبانه روزی کارگران فازهای15 و 16 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق!

کارگران فازهای15 و 16 عسلویه(شرکت تسکو) از روزگذشته(15اسفند)، دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق دست از کارکشیده ودرمقابل درب ورودی محل کارشان بست نشستند، شب را به روز رسانده وامروزهم به تجمعشان ادامه دادند.

به گزارش16اسفندایلنا، گروهی از کارگران شاغل در فاز‌های 15 و 16 عسلویه که به واسطه پیمانکاری آزمون فلز در پروژه‌های متعلق به شرکت تسکو مشغول کارند، از روز گذشته (یکشنبه 15 اسفندماه) برای دریافت معوقات مزدی خود در حالت اعتراض هستند.

به گفته یکی از کارگران، از مهرماه سال جاری تاکنون هیچ پرداختی به آنها صورت نگرفته و آنها که درحدود 100 نفر هستند از روز گذشته تا بامداد امروز مقابل درب ورودی محل کارشان شب را سپری کرده‌اند.

*اعتصاب وتجمع بیش از 400 کارگر فاز 13 عسلویه برای دومین روزمتوالی!

امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چندین شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه برای دومین روز در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق اعتصاب کردند و در مقابل درهای ورودی شرکت های خود اجتماع کردند.

به گزارش امروزایلنادرهمین رابطه، از بامداد امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چند شرکت پیمانکاری در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی خود در مقابل درب‌های ورودی محل کارشان دست به تجمع زدند.

از قرار معلوم این کارگران در استخدام پیمانکاران زیرمجموعه مپنا هستند و ظاهرا در ادامه تجمع روز گذشته آنها از امروز نیز گروهی دیگر از کارگران شرکت های پیمانکاری استیم، اکسیرصنعت، نیروپژوه و تسکو به جمع آنها افزوده شده‌اند.

همچنین گزارش ها حاکی از این است که کارگران شرکت پیمانکاری مثلث‌های آنزان نیز از مهرماه تاکنون موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده‌اند.

کارگران نی‌بر بازنشسته خشمگین شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دست به تجمع اعتراضی زدند!

ازصبح امروز16اسفند، کارگران نی‌بر بازنشسته شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات وبلاتکلیفی وضعیت بازنشستگی دست به تجمع مقابل درب ورودی و محل بارگیری و تخلیه نیشکرزدند.

بنا به گفته کارگران این تجمع اعتراضی تا تعیین تکلیف و پرداخت مطالبات آنها ادامه خواهد داشت.

به گزارش امروزفارس درهمین رابطه، تعدادی از کارگران نی‌بر بازنشسته شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که بیشتر کارگران نی‌بر مهاجر از استان لرستان بودند با تجمع درب ورودی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و نیز محل بارگیری و تخلیه نیشکر از ساعات اولیه امروز  روند فعالیت این شرکت را مختل کردند.

این کارگران که تعداد آنها 200نفر تخمین شده از استان لرستان راهی هفت تپه شده و در مقابل شرکت دست به تجمع زده بودند پرداخت حقوق معوقه و روشن شدن وضعیت بازنشستگی خود را خواستار شدند.

سیامک نصیر افشار قائم مقام مدیر عامل شرکت در سخنانی وعده پرداخت مطالبات آنها را تا پایان سال داد.

به گفته این کارگران مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به وعده‌های خود پای بند نبوده و نسبت به پرداخت حقوق معوقه و روشن شدن وضعیت بازنشستگی آنان پاسخگو نیست.

کارگران نی‌بر که سال‌ها سابقه کار در مزارع نیشکر این شرکت در شرایط بسیار سخت را دارند چند ماه حقوق معوقه داشته و نسبت به محقق نشدن وعده مدیریت شرکت مبنی بر پرداخت حق بازنشستگی خود چندین بار تجمع اعتراضی برپا کردند.

بنا به گفته کارگران این تجمع اعتراضی تا تعیین تکلیف و پرداخت مطالبات آنها ادامه خواهد داشت.

کارگران شهرداری رودبار جنوب درسومین روز اعتصاب مقابل اداره کار تجمع کردند!

اعتراض آتش نشانان این شهرستان درهمین اداره!

صبح امروز16اسفند، کارگران شهرداری رودبار جنوب در سومین روز اعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دست به تجمع مقابل اداره کار این شهرستان زدند.

 

16-12-95-1همزمان با این تجمع یکی از آتش نشانان این شهرستان بنمایندگی از طرف همکارانش برای احقاق حقوقشان دراین ادراه حضورپیداکرد.

به گزارش منابع خبری محلی،صبح امروز16اسفند کارگران شهرداری رودبار جنوب با تجمع در مقابل اداره کار و رفاه اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت حقوق خود از سال ٩٣تا کنون اعلام کردنند.

شنیدها از سوی برخی ازمعترضین حاکی از آن است که بیش از دوسال است که حقوق نزدیک به ٨٠نفر ازنیروهای شرکتی که در استخدام شهرداری هستند پرداخت نشده است.

16-12-95-2

تجمع اعتراضی کارگران کارخانجات نازنخ و فرنخ مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار!

اخباروگزارشات کارگری:امروز16اسفندماه، کارگران کارخانجات نازنخ و فرنخ دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان برای چندمین باردست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.

این کارگران برای باری دیگر درراه دست یابی به مطالباتشان روز19اسفندماه مقابل استانداری اجتماع خواهندکرد.

بنا به گزارشات رسانه ای شده،مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین در این تجمع اظهار داشت: طی آخرین جلسه‌ای که در خصوص رسیدگی به مشکلات کارگران و معوقات شرکت فرنخ و نازنخ برگزار شد، از پانزدهم تا هجدهم اسفند ماه سال جاری فرصتی به کارفرمایان این دو شرکت داده شد تا نسبت به حقوق کارگران اهتمام ورزند.

مسعود بابایی ادامه داد: مسؤولان مربوطه قول مساعد نمی‌دهند که در این زمان مقرر شده نسبت به پرداخت معوقات کارگران شرکت نازنخ و فرنخ به نتیجه مطلوبی برسند چراکه این عمل به دلیل عدم حضور کارفرما در استان،زمان‌بر بوده است.

براساس این گزارشات،در ادامه کارگران مشکلات خود را به مسؤولان مربوطه مطرح کرده و در صورت عدم رسیدگی مسؤولان به مشکلات آن‌ها، تجمع خود را در روز نوزدهم اسفند ماه جاری ادامه می‌دهند.

دادگاه تجدید نظرعثمان اسماعیلی ومحمودصالحی برگزارشد!

محمودصالحی: جهت اطلاع دوستان

امروز دو شنبه مورخ 16/12/95 عثمان اسماعیلی و محمود صالحی در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظراستان کردستان محاکمه شدند.قابل ذکر است که عثمان اسماعیلی در تاریخ 8/2/94 در شهر سقز توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر و در تاریخ 30/8/94 در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز به ا تهام شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. عثمان اسماعیلی به رای صادره اعتراض نمود و امروز دوشنبه 16/12/95 در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان محاکمه شد. محمود صالحی نیز در تاریخ 8/2/94 توسط ماموران لباس شخصی اداره اطلاعات شهرستان سقز با نیابت از اداره اطلاعات استان کردستان در منزل مسکونی خود در شهر سقز دستگیر شد. محمود صالحی در دو جلسه در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و نیم و به اتهام عضویت در جمعیت های معارض کشور به هفت سال و نیم در مجموع به 9 سال زندان تعزیری محکوم شد. محمود صالحی به رای صادره اعتراض نمود و امروز مورخ 16/12/95 در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان محاکمه شد.

احضار و تهدید سه نفر از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج

بعد از ظهر دیروز مامورین ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج با مراجعه به محل کار مظفر صالحی نیا و شریف ساعد پناه  از اعضای هیات مدیره  اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج، آنان را از شرکت در هر گونه تجمعی بر حذر کردند و به دنبال آن خلیل کریمی یکی دیگر از اعضای هیات مدیره اتحادیه را به اداره اطلاعات احضار و صبح امروز از 9 صبح تا 30/12 دقیقه وی را مورد بازجوئی قرار داده و از وی خواستند تا در رابطه با عدم شرکت در تجمعات تعهد بدهد. اما خلیل کریمی ضمن دفاع از عضویت در هیات مدیره اتحادیه و شرکت در تجمعات به عنوان حقوق قانونی کارگران حاضر به دادن تعهد نشده است. همچنین علاوه بر مامورین اداره اطلاعات که دیروز به محل کار مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه مراجعه کرده بودند صبح امروز مامورینی نیز از اطلاعات نیروی انتظامی به محل کار آنان مراجعه و آنها را از شرکت در هر گونه تجمعی بر حذر کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن اعمال فشار بر اعضای هیات مدیره خود در شهر سنندج، اعلام میدارد شرکت کارگران و عموم مردم ایران در تجمعات صنفی و مدنی جزو حقوق خدشه ناپذیر آنان است و هیچکس نمیتواند کارگران را از حق خواهی برای برخورداری از یک زندگی انسانی و یا عضویت در تشکلهای صنفی بر حذر دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 اسفند ماه 1395

علاوه بر تبعیض رایج در مورد کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان، دسترنج این کارگران با شگردهای دیگری نیز مورد چپاول قرار میگیرد + سند

در پالایشگاه آبادان علاوه بر وجود تبعیض رایج در حقوق و مزایای کارگران پیمانکاری با کارگران قرارداد مستقیم، شرکتهای پیمانکاری نیز با شگردهای مختلف از محاسبه و پرداخت همین حقوق تبعیض آمیز خودداری میکنند .

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بیش از هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه آبادان در اعتراض به صدور زود هنگام برگه تسویه حساب پایان سال از امضای آن خودداری کردند و علیرغم طرح این مسئله با مسئولین پالایشگاه، آنان نیز بر امضای این تسویه حساب تاکید کردند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این برگه تسویه حساب مربوط به شرکت “یگانه نورد صنعت خوزستان” است که تلاش دارد قبل از پایان اسفند ماه آنرا به امضای کارگران برساند تا هر آنچه را که میتواند از حق و حقوق قانونی آنان در پایان سال بزند و به این ترتیب با امضای زود هنگام این تسویه حساب، دست کارگران به لحاظ قانونی برای اعتراض و شکایت به جایی بند نباشد.

بکارگیری این شگرد برای دزدی از حق و حقوق قانونی کارگران از سوی شرکت یگانه نورد که با همراهی مسئولین پالایشگاه توام است در حالی صورت میگیرد که این شرکت که از 15 بهمن ماه به جای شرکت پیمانکاری کاج گستر مستقر شده است هنوز قراردادی با این کارگران امضا نکرده است. عدم امضای قرارداد در آغاز کار با کارگران توسط شرکتهای پیمانکاری در پالایشگاه آبادان  یک رویه هر ساله و معمولی در این پالایشگاه است. بطوریکه  این پیمانکاران با هدف باز بودن دست و بالشان جهت تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران، هر ساله به جای انعقاد قرارداد با آنان در آغاز کار، در پایان کار کارگران را از طریق مشروط کردن پرداخت مطالبت شان به امضای قرار داد، وادار به امضای آن میکنند.

لازم به یاد آوری است در حال حاضر بیش از هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه آبادان عیدی،  سنوات، پول کفش و لباس و مرخصیهای استفاده نشده از بابت 11 ماه امسال را از شرکت پیمانکاری قبلی و 15 روز حقوق برج 11 بعلاوه حقوق اسفند ماه و برخی چیزهای دیگر از قبیل اضافه کاری و …، را از شرکت یگانه نورد به عنوان پیمانکار جدید مطالبه دارند که پرداخت همه اینها مشروط به امضای قرارداد از سوی کارگران با پیمانکار قبلی و امضای برگه تسویه حساب با پیمانکار جدید شده است. این درحالی است که پیمانکار قبلی در طول یکسال گذشته با کارگران قراردادی نبسته بود و پیمانکار جدید نیز هنوز با آنان قرار داد نبسته است.

تلاش برای دزدی از حقوق و مزایای بیش از هزار کارگر ثابت پالایشگاه آبادان از طریق عدم انعقاد قرار داد در اول کار و به امضا رساندن برگه تسویه حساب زود هنگام، در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران بطور ثابت و دائم در پالایشگاه با قراردادهای سه ماهه مشغول بکار هستند و از طریق تبعیض در مزد و مزایا، توسط شرکتهای پیمانکاران که اغلب وابسته به نهادهای قدرت و باندهای مدیران هستند بطور مضاعف مورد استثمار قرار میگیرند.

16-12-95-3

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 اسفند ماه 1395

تحمیل بی حقوقی مضاعف بر کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان در پالایشگاه آبادان

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال انتشار خبر مربوط به بیش از هزار کارگر شرکت پیمانکاری کاج گستر در پالایشگاه آبادان که از 15 بهمن ماه تحت پوشش شرکت پیمانکاری یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند، کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان نیز طی تماسی با اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کردند که آنان نیز که 70 نفر بودند از 15 بهمن ماه تحت پوشش شرکت پیمانکاری یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند و این شرکت بدون انعقاد قرار داد با آنان پیشاپیش از آنان خواسته است برگه تسویه حساب امضا کنند. همچنین شرکت رهاورد بهشتیان نیز به عنوان شرکت قبلی که 15 بهمن ماه قراردادش با پالایشگاه به اتمام رسیده است از پرداخت معوقات شامل عیدی و سنوات، سه ماه حق مسکن و حق اولاد فرزندان سوم و چهارم این کارگران خودداری میکند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علاوه بر اینکه همه کارگران رهاورد بهشتیان و کل بیش از هزار کارگر پیمانکاری در پالایشگاه آبادان از حقوق و مزایای برابر با کارگران قرارداد مستقیم محروم هستند شرکتهای پیمانکاری مستقر در این پالایشگاه برای تحمیل شرایط دلخواه خود بر این کارگران از انعقاد قرارداد در اول کار با آنان امتناع میکنند و پس از اتمام قراردادشان با پالایشگاه از طریق خودداری از مطالبات کارگران آنان را وادار به امضای قرارداد در پایان کار میکنند.

همچنین 70 کارگر شرکت رهاورد بهشتیان که از 15 بهمن ماه تحت پوشش یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند علیرغم کار در واحد عملیاتی تنظیفات، از مزایای کارگران عملیاتی برخوردار نیستند و حقوق و مزایای آنان به عنوان کارگر ساده پرداخت میشود.

لازم به یادآوری است همه بیش از هزار کارگر شرکت های پیمانکاری در پالایشگاه آبادان بطور متوسط بالای 5 سال سابقه کار دارند و بطور ثابت در آنجا مشغول بکار هستند اما علیرغم این موقعیت هر ساله در 15 بهمن ماه این کارگران با اتمام قرارداد شرکت پیمانکاری پیشین در اختیار شرکت پیمانکاری جدید قرار می گیرند و این شرکتها علاوه بر اینکه انان را با حقوق مزایای بسیار پایین تری نسبت به کارگران قرارداد مستقیم بکار میگیرند به انحا مختلف نیز بنا بر شرحی که در گزارش قبلی اتحادیه از پالایشگاه آبادان توضیح داده شد اقدام به چپاول و غارت بیش از پیش دسترنج این کارگران میکنند.

شرکتهای پیمانکاری در صنعت نفت و دیگر صنایع ایران که دارای ماهیت کار مستمر و دائمی هستند، از اوایل دهه هفتاد به این سو با هدف خارج کردن بخشهای عمده ای از کارگران این مراکز از دریافتی متعارف و قانونی گسترش پیدا کرد تا غارت حاصل از آن را به عنوان رانت به جیب بخشهایی از مافیای قدرت و ثروت سرازیر کنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 اسفند ماه 1395

120کارگر سد قوچم دهگلان درآستانه اخراج!

پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران این سد!

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دهگلان گفت: تا آخر سال جاری در صورت تکمیل وتحویل سد  از 188 نفر کارگر 120 نفر از آنان اخراج می شوند.

صالح مفاخری با توجه به نگرانی کارگران سد قوچم  درمورد حقوق معوق آنان اظهار داشت: حقوق دوماه کا رگران سد قوچم دراین هفته پرداخت شده است.

به گزارش منابع خبری محلی،رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دهگلان گفت: قرار براین بوده که  با توجه به قرارداد مابین پیمانکار وکار فرما  تا آخر شهریور 95 کار سد تمام وتحویل داده شود اما در موعد مقرر کار سد پایان نیافت و اتمام قردارد پیمانکار باعث عقب ماندگی حقوق کارگران شد.

مفاخری گفت: برای انعقاد قرارداد پیمانکار با کار فرما مدت زمان طولانی وقت لازم بود تا قرارداد به امضای 3 وزیر  در اردیبهشت 96 برسد که پروسه اداری بسیار طولانی می شد وکار گران هم به پول نیاز داشتند.

مفاخری گفت: پیما نکار و کار فرما حقوق دوماه کار گران را پرداخت نموده و باقی مانده حقوق در حال پرداخت می باشد و هفته آخر اسفند ماه نیز حقوق اسفند و عیدی کار گران پرداخت خواهد شد.

نارضایتی پرستاران ملایر نسبت به عدم پرداخت9ماه مطالباتشان!

پرستاران ملایرنارضایتیشان را نسبت به عدم پرداخت9ماه مطالبات رسانه ای کردند.

بنابه گزارشات رسانه های خبری،در ملایر با تجمعات اعتراض‌آمیز پرستاران برخوردهای شدیدی می‌شود و از این تجمعات برداشت سیاسی می‌شود.

5هزارکارگردراستان قزوین طی سال جاری اخراج شدند!

5652کارگرهم در واحدهای بحرانی استان قزوین با مشکل مواجهند!

بابایی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: ۶۱ واحد مشکل دار در استان وجود دارد که پنج هزار و ۶۵۲ کارگر در این واحدها مشغول فعالیت هستند که دچار مشکل شده اند.

بنا به گفته وی همچنین امسال پنج هزار کارگردر استان اخراج شدند که از این تعداد ۳ هزار و ۶۰۰ نفر در بخش صنعت بوده است.

وعده پرداخت2ماه حقوق605کارگرساختمان پلاسکوبدنبال تکمیل پرونده بیمه بیکاریشان!

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه ای بتاریخ 16اسفنداعلام کرد: تا کنون 1500 کارگر ساختمان پلاسکو به اداره کار جنوب غرب تهران مراجعه و ثبت نام کردند که پس از بررسی های لازم ، اشتغال  1400 نفر در ساختمان پلاسکو محرز شد.

از این تعداد 766 نفر بیمه اجباری داشتند که در همین رابطه کار تطبیق پرونده بیمه بیکاری 605 نفر از سوی تامین اجتماعی انجام شده که با تخصیص اعتبار لازم ، کارگران یاد شده حقوق بهمن و اسفند خود را دریافت خواهند کرد .

درپایان این اطلاعیه جمله ای نامفهوم بقرارزیر آمده است،:

همچنین افرادی که  فاقد سابقه بیمه بوده و یا دارای بیمه اختیاری بودند تحت پوشش مقرری بیمه بیکاری و استفاده از بسته حمایتی دولت  قرار گرفتند؟؟!!

تجمع اعتراضی بازنشستگان قزوین مقابل بانک ملی!

امروز16اسفند، جمعی از اعضای بازنشستگان استان قزوین در اعتراض به وضعیت تعاونی مسکن بازنشستگان مقابل بانک ملی ولی‌عصرقزوین تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی، جمعی از اعضای تعاونی مسکن بازنشستگان استان قزوین در اعتراض به وضعیت وام تعلق گرفته به واحدهای مسکن بازنشستگان تجمع کردند.

تعاونی مسکن بازنشستگان استان قزوین از سال 81 اقدام به ساخت تعدادی واحد مسکونی در منطقه پونک قزوین کرده است که هنوز برخی از این واحدها تحویل متقاضیان نشده است و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

این در حالی است که صاحبان برخی از این واحدها امتیاز آن را فروخته و این امتیاز در برخی از موارد تا 5 دست هم چرخیده است.

تجمع  اعتراضی تاکسی داران پایانه درون استانی آبادان برای دومین روزمتوالی!

امروزدوشنبه16اسفندماه،بیش از یکصد تاکسی دار پایانه درون استانی آبادان برای دومین روز پیاپی در اعتراض به پلمب این پایانه مقابل فرمانداری ویژه آبادان تجمع کردند.

به گزارش16اسفند ایرنا، رانندگان معترض به انتقال پایانه درون استانی به محل جدید، انتقال آن را غیرکارشناسی می‌دانند و می گویند این جابجایی باعث ایجاد مشکل برای تامین معیشت آنها و کاهش درآمد خانوارهای آنها شده است.

از سوی دیگر مستقر نشدن کارگزاری‌های شرکتهای مسافربری درون استانی در محل جدید پایانه باعث سرگردانی ده‌ها مسافر آبادانی به شهرستان‌های استان خوزستان شده است.

یکی از رانندگان معترض گفت:شهرداری با تاکید بر پلمپ پایانه درون استانی ایستگاه هشت عملا ما را بیکار کرد.

وی افزود:شهردار غیر آبادانی، فرهنگ و منش آبادانی مردم را درک نمی‌کند و فقط می‌خواهد ما را بیکار کند.

یک راننده اتوبوس خط آبادان به امیدیه نیز گفت:دو روز است هم رانندگان و هم مسافران سرگردان هستند.

وی افزود:شهرداری به جای ایجاد زیرساخت رفاهی در پایانه مسافری ایستگاه 8 از ما می‌خواهد تا به پایانه برون‌استانی که در پنج کیلومتری شهر قرار دارد برویم.

یکی دیگر از رانندگان می‌گوید:هنوز هیچ شرکت مسافربری در پایانه جدید مستقر نشده چطور از ما می‌خواهند تا به این مکان منتقل شویم.

وی افزود:شهرداری باید اول شرکت‌های مسافربری منتقل می‌کرد بعد از تاکسی‌ها می‌خواست تا به محل جدید بروند.

وی اظهار داشت:از سوی دیگر برای جابجایی مسافر به پایانه برون استانی اتوبوس‌های خط واحد برای انتقال مسافران خدماتی ارائه نمی‌دهند.

یک مسافر خط آبادان- اهواز نیز گفت:نمی دانم با چه وسیله ای به اهواز بروم، با این وضع جز مسافرکش های شخصی وسیله ای برای جابجایی مردم وجود ندارد و بسیاری از مردم سرگردان شدند.

تجمع‌کنندگان ساعت 13 بعد از حضور مسئول حراست فرمانداری آبادان در جمع آنها و قول پیگیری و رفع مشکل به تجمع صنفی خود پایان دادند.

درهمین رابطه:

تجمع تاکسی داران پایانه درون استانی آبادان در اعتراض به پلمپ پایانه

روز یکشنبه 15اسفند،جمعی از تاکسی داران پایانه درون استانی آبادان در اعتراض به آنچه پلمپ این پایانه و انتقال غیر کارشناسی آن به پایانه مسافری ثامن الائمه می خواندند، مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهر تجمع کردند.

به گزارش15اسفندایرنا،پایانه مسافربری درون استانی آبادان در ایستگاه 8 شهر، روزانه بیش از هزار و 500 مسافر را به مقاصد اهواز، شادگان، ماهشهر و هندیجان و دیگر شهرهای استان خوزستان جابجا می کند.

این پایانه زیرساخت لازم را برای مسافران ندارد و از سویی، رانندگان و مالکان خودروی با انتقال آن به پایانه برون استانی آبادان مخالفند.

این پایانه فاقد زیرساخت های لازم نظیر سرویس های بهداشتی مناسب، نمازخانه و حتی سایبان برای انتظار مسافران است و گفته می شود یکی از دلایلی که متولیان را برای جابجایی آن از این مکان به ترمینال مسافربری ثامن الائمه آبادان واقع در 5 کیلومتری از ایستگاه 7 آبادان تشویق کرده، همین کمبودها است.

گفته می شود، سالنی در کنار آن پایانه برون استانی ساخته شده و قرار است این پایانه به مکان جدید منتقل شود.

شهرداری آبادان روز یکشنبه در اقدامی پایانه ایستگاه 8 را پلمپ کرد و این اقدام، سرگردانی مسافران و رانندگان تاکسی های حمل و نقل درون استانی را به همراه داشت.

جمعی از رانندگان و فعالان صنعت حمل و نقل آبادان که در این پایانه فعالیت می کنند در اعتراض به این اقدام شهرداری، ظهر یکشنبه مقابل ساختمان مرکزی شهرداری به تجمع دست زدند.

رانندگان با بیان اینکه انتقال این پایانه به محل جدید، اندک مشتریان را نیز نصیب مسافربرهای شخصی می کند، نسبت به بروز و افزایش مشکلات در تامین معیشت بیش از 200 خانواده که محل درآمد آنها این پایانه است معترض بودند.

رانندگان معترض نبود نظارت بر فعالیت این پایانه از سوی نهادهای مسئول را عامل مهم فعالیت مسافربرهای شخصی دانسته و می گویند:بر فعالیت صاحبان تاکسی و اتوبوس فعال در این پایانه از سوی دستگاه های متعدد نظارت جدی می شود، ولی برخی مسافربران شخصی با ورود غیر قانونی به پایانه و بدون پرداخت هرگونه عوارض و مالیات، نسبت به جابجایی مسافران به مقاصد درون استانی اقدام می کنند.

آنها گفتند:این پایانه به دلیل واقع شدن در نزدیکی پل ایستگاه 7، هیچ گونه مشکل ترافیکی برای شهر ایجاد نکرده و از تمامی نقاط شهر با یک کورس تاکسی مسافر خود را به پایانه می رساند.

یکی از رانندگان حاضر در این اجتماع گفت: این پایانه محل مراجعه و اعتماد دانشجویان دانشگاه های آبادان است که از شهرهای اهواز و ماهشهر خود را به این شهر رسانده اند، حتی در آخرین نوبت کلاس یعنی ساعت 21 نیز دانشجویان می توانند برای عزیمت به مبداء سفر، خود را به این پایانه برسانند.

یکی دیگر از رانندگان در حالی که دست نوشته ای در اعتراض پملپ پایانه ایستگاه 8 در دست داشت، گفت:شهرداری بدون اطلاع قبلی و آماده نکردن زیر ساخت ها برای پایانه جدید درون استانی اقدام به پلمپ پایانه ایستگاه 8 کرد.

وی افزود:جابجایی پایانه جز فراهم شدن بازار جدید برای مسافرکش های شخصی و افزودن بار مالی بر دوش مردم چیز دیگری ندارد.

یک دانشجو نیز گفت:پس از اتمام کلاس درس با یک کورس و 10 هزار ریال خود را به ترمینال می رساندم ولی الان باید حداق مبلغ 50 هزار ریال را هزینه کنم تا به پایانه بیرون شهر برسم.

تاکستانی ها در اعتراض به عبور ریل از داخل شهر حرکت قطار را متوقف کردند

امروز16اسفند،اهالی تاکستان در اعتراض به عبور ریل راه آهن از داخل محدوده شهر قطار عبوری را برای چندین دقیقه متوقف کردند.

مهرامروزدرهمین رابطه ازجمله نوشت، جمعی از مردم شهرستان تاکستان در اعتراض به عبور ریل راه آهن از مسیر داخل شهر امروز برای چند دقیقه عبور قطار عبوری از داخل شهر را متوقف کردند.

هرچند این اولین باری نبود که مردم تاکستان این حرکت اعتراضی را انجام میدادند اما رفته رفته به تعداد معترضین افزوده شده و امروز این تعداد به حدود صد نفر رسید.

اهالی تاکستان معتقدند عبور ریل راه آهن از وسط شهر علاوه بر ایجاد خطراتی که نمونه های آن سالیان قبل گریبان گیر مردم تاکستان شده باعث شده تا مردم این شهر مجبور شوند ترافیک ناشی از مسدود شدن خیابانها در هنگام عبور قطار را تحمل کنند.

در بین معترضان بیشتر ساکنین اطراف ریل راه آهن که از ابتدای تاکستان شروع شده و تا انتهای آن ادامه پیدا میکند دیده می شدند که علت اعتراضشان را سر و صدای زیاد قطار بیان کردند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان عبور قطار از بین شهرموجب دو قسمت شدن و مانع رشد شهری شده است و مردم را نگران کرده است.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی برای دومین روزمتوالی!

امروزدوشنبه16اسفند،دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به اجرای قانون سنوات در این دانشگاه، برای دومین روز تجمع اعتراض آمیز خود را در هوای سرد و بارانی تهران برگزار کردند.

بنا به گزارشات منتشره،این در حالی است که تجمع روز گذشته همین دانشجویان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بازتاب‌های فراوان و البته مختلفی را به همراه داشت.

بر همین اساس، در دومین روز از این تجمع اعتراض آمیز که در پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، دانشجویان معترض، بیانیه‌ای صادر کردند که در بخش مهمی از آن آمده است: تاکید می‌کنیم بر الغای قانون سنوات که این روزها فشارهای آن نه تنها دانشجویان سنواتی را آزار می‌دهد بلکه تمامی دانشجویان دانشگاه از هجمه روانی آن رنج می‌برند.

متن کامل این بیانیه را در ادامه می‌خوانید:

دیروز، یکشنبه 15 اسفند، ما دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قانون سنوات و پولی شدن آموزش و تحصیل تجمعی اعتراضی برگزار کردیم. در این تجمع هیچ مسئولی حضور نیافت.

دانشگاهی که در روز اعتراض دانشجویان به پولی‌سازی، از کیف پول الکترونیکی رونمایی می‌کند؛ کیف پولی که حاصل مشارکت بانک‌ها و سهام‌داران با دولت و وزارت علوم منتخب‌اش است تا نمودهای کالایی شدن آموزش هر چه بیشتر عریان شود.

دانشگاهی که تنها آرمان‌اش سودآوری بی‌پایان است و برای خواست و نظر دانشجویان ارزشی قائل نیست، دانشگاهی که با تفاهم‌نامه‌های ننگین از دانشجویان‌اش تحت عنوان کارورزی بیگاری می‌کشد. دانشگاهی که مدام رستوران‌های آزاد را گسترش می‌دهد تا از زیر بار مسئولیت خدمات تغذیه به دانشجویان شانه خالی کند. دانشگاهی که فضاهای عمومی همچون کتابخانه، آتلیه، آزمایشگاه و پلاتو را از دانشجویان سلب کرده و به نهادهای بیرون از دانشگاه اجاره می‌دهد.

دانشگاهی که توامان با افزایش هزینه سنوات، ترم‌های مجاز تحصیل را کاهش می‌دهد. دانشگاهی که تبعیض جنسیتی را هر روز بیشتر نهادینه می‌کند و فضاهای عمومی و ارتباط دانشجویان را با از بین بردن امکاناتی همچون کندن نیمکت‌ها از بین می‌برد.

حال در دومین روز اعتراضات اخیر خویش، تاکید می‌کنیم بر الغای قانون سنوات که این روزها فشارهای آن نه تنها دانشجویان سنواتی را آزار می‌دهد بلکه تمامی دانشجویان دانشگاه از هجمه روانی آن رنج می‌برند.

ما از همینجا اعلام می‌کنیم که اعتراض‌مان را تا الغای کامل قانون سنوات به طور مستمر ادامه می‌دهیم. بی شک وزیر علوم و رییس دانشگاه ملزم به پاسخ‌گویی هستند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی!

«از تصویب قانون سنوات گرفته تا اخذ جریمه بابت دروس افتاده و هزینه گرفتن از بابت دروس پیش‌نیاز؛ و چنانکه می‌دانیم مساله به همین موارد محدود نمی‌شود. ما دانشجویان دانشگاه تهران به جد بر این باوریم که باید در برابر این روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی ایستادگی کنیم»

امروز15اسفند،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قوانین سنوات و اخذ شهریه برای دانشجویان روزانه تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ها،تجمعات دانشجویی در اعتراض به قوانین سنوات که از ابتدای سال 95 از دانشگاه تهران آغاز شد در آخرین روزهای همین سال بار دیگر همین مسئله دانشجویان را به صحن دانشگاه کشاند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران امروز با حضور در مقابل کتابخانه مرکزی نسبت به قوانین سنوات اعتراض خود را اعلام کردند.

این دانشجویان در بیانیه خود اعلام کردند: “با توجه به پیشروی‌های اخیر روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی دانشگاه‌ها، اینک همه دریافته‌ایم که مواجهه با این مساله شوم جز از طریق مقاومت همگانی دانشجویان امکان‌پذیر نیست. این روند طی چند سال گذشت، نه تنها خود آموزش (که بناست مقوله‌ای رهایی‌بخش باشد) را مورد هجمه قرار داده، بلکه همچنین کل مناسبات تحصیلی را تحت تاثیر قرار داده است؛ از تصویب قانون سنوات گرفته تا اخذ جریمه بابت دروس افتاده و هزینه گرفتن از بابت دروس پیش‌نیاز؛ و چنانکه می‌دانیم مساله به همین موارد محدود نمی‌شود. ما دانشجویان دانشگاه تهران به جد بر این باوریم که باید در برابر این روند کالایی‌سازی و پولی‌سازی ایستادگی کنیم.”

این بیانیه ادامه می دهد: “در اشاره به بخشی از این روند، می‌توانیم از اجاره‌دهی فضاهای عمومی دانشگاه (اعم از کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها، آتلیه‌ها، تالارها، کارگاه‌ها، بوفه‌ها و محیط‌های ورزشی که علی القاعده باید مکانی برای تقویت شور و نشاط دانشجویی باشند) و مسائل دیگری از همین دست یاد کنیم. همچنین باید توجه داشته باشیم که پولی‌سازی دانشگاه چیزی نیست که بتوان آن را مجزای از خصوصی‌سازی و کالایی‌سازی همه مناسبات و روندهای اجتماعی دانست. در واقع، پولی‌سازی دانشگاه‌ها خود نتیجه همین فرآیند است و می‌توانیم رد این مناسبات را در دیگر پایه‌های آموزشی پیش از دانشگاه (از پیش از دبستان تا کنکور) بیابیم؛ فرآیندی که درهای آموزش و تحصیل را تنها بر روی مرفهین اجتماعی باز کرده و از ورود بخش قابل توجهی از متقاضیان آموزش ممانعت به عمل می‌آورد.”

در همین زمینه یکی از دانشجویان معترض درباره مشکل این روز دانشجویان نوشت: “بارها در خیابان امیرآباد بغض کردیم و به سمت خوابگاه یا دانشگاه قدم برداشتیم، بغض کردیم چرا که هر چه لیست تلفن را بالا و پایین می کردیم نمی دانستیم که پول اجاره خوابگاه را از که قرض بگیریم. بغض کردیم هنگامی که به جیب همیشه خالی خانواده فکر کردیم و هزینه های بالا تحصیل در نظر آوردیم.  بغض کردیم وقتی که به جای کتاب خواندن و معاشرت با دوستان مجبور بودیم کار دانشجویی انجام دهیم که لنگ هزینه های بخور نمیرمان نشویم”.

این دانشجو ادامه میدهد: “حال فرصتی دست داده تا بغض فرو خورده خود را به فریاد تبدیل کنیم. قدم های لرزانی که به سمت اتاق های مالی دانشگاه برای گرفتن مهلت های چند هفته و یک ماه برای پرداخت بدهی می رفت، امروز ثابت و استوار است چرا که نه برای لابه کردن و التماس بلکه برای گرفتن حقمان بر می داریم. قدم های استوار با ایمان به تغییر در وضع موجود.  قدم هایی که برای پاسخگو کردن عاملان این وضعیت مصیبت بار مان برمیداریم”.

سرمای کولاک جان کولبر 17 ساله را گرفت

شب گذشته سرمای شدید کولاک جان کولبر 17 ساله سردشتی را گرفت.

به گزارش 16اسفندایلنا، در نتیجه سرمای کولاک شدیدی که از شب گذشته در منطقه سردشت استان آذربایجان غربی ایجاد شده بود یک کولبر 17 ساله جان خود را از دست داد.

براساس اطلاعاتی که در همین رابطه توسط رسانه‌های محلی منتشر شده است این کولبر جان باخته کامران رشکه نام داشته است.

از قرار معلوم وی در زمان حادثه از اعضای یک گروه چهار نفره کولبری بوده است که همگی در در ارتفاعات مرزی سردشت، گرفتار کولاک شدید می‌شوند.

به نقل از همین رسانه‌ها از زبان «ریبین سوری» مسئول فوریت‌های پزشکی بیمارستان سردشت آمده است: شب گذشته، پنج کولبر در ارتفاعات دوپزه نزدیک مرز کێلێ سردشت براثر کولاک شدید دچار سرمازدگی شدند.

به دنبال حضور نیروهای امدادی در محل حادثه سه نفر از کولبران به صورت سرپایی مداوا می‌شوند و دو نفر دیگر از جمله مرحوم رشکه به وسیله آمبولانس به بیمارستان خمینی سردشت منتقل می‌شوند.

ظاهرا شدت سرمازدگی در نهایت منجر به فوت کامران رشکه شده اما نفر دیگر همچنان بستری است.

در گزارش رسانه‌هایی که خبر این حادثه را منتشر کرده‌اند، در خصوص علت این حادثه آمده است: این  کولبران باتوجه به هوای نسبتا گرم ظهر دیروز لباس گرم همراه خود نبرده بودند و باتوجه به سردی چند درجه ای هوا در غروب و آغاز کولاک شدید، هنگام بازگشت دچار سرمازدگی شده اند.

پیش از این نیز در تاریخ نهم بهمن ماه سالجاری نیز در ارتفاعات مرزی سردشت و در نزدیکی روستای بیوران علیا 16 کولبر در زیر بهمن گرفتار شدند که از این تعداد 4 نفر جان خود را از دست دادند.

شانزدهم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com