اخباروگزارشات کارگری16مهر1396

admin   اکتبر 8, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری16مهر1396 بسته هستند

بایگانی

گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران

– اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

– دومین روزدورجدید اعتراضات فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری

– ادامه گزارشات تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان مازندران

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان زنجان

– احضار تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج به اطلاعات نیروی انتظامی

– ادامه احضارها در شهر سنندج ( خبر تکمیلی )

– نامه اتحادیه خدمات همگانی آلمان (وردی)- منطقه هامبورگ:

درر ابطه با وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی

– زندگی و مرگ محمد جراحی، کیفرخواستی تمام و کمال از سوی ما کارگران علیه سرکوب و فقر  و فلاکت است

– غمخوار زحمتکشان درگذشت!

– بدرود با محمد جراحی

– درگذشت محمد جراحی، تداوم شکنجه و سرکوب کارگران در زندان های مخوف اسلامی است!

– نامه سرگشاده خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دراعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور وبرای معرفی مقصرین حادثه

– ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان

– عدم پرداخت4ماه حقوق200 کارگر کارخانه نئوپان خلخال(وابسته به بنیاد مستضعفان)

– عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

– جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر برق گرفتگی

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

صبح امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه،کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،دست ازکارکشیده ومقابل این واحد تولیدی تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،حقوق270کارگر رسمی، قراردادی و پیمانکاری کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز 3تا6ماه پرداخت نشده است.

درهمین رابطه،ایرج رضایی از مسئولان اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان فارس به خبرنگاری گفت: به زودی بخشی از طلب این کارگران پرداخت خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه با پیگیری اداره کار قرار است مطالبات مزدی کارگران نرگس شیراز پرداخت شود، افزود: این کارگران که به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در کارخانه نرگس شیراز مشغول کارند، بابت طلب مزدی خود صبح امروز مقابل در ورودی کارخانه تجمع کرده بودند.

وی گفت: این تجمع ساعتی بعد از طریق مذاکره مسئولان اداره کار با کارگران معترض خاتمه یافت و در حال حاضر کارگران به محل کارشان بازگشته‌اند.

شرکت روغن نباتی شیراز در سال 1333خورشیدی در ابتدا با عنوان کارخانه پنبه پاک کنی در مکانی که در آن زمان حومه شهر شیراز محسوب می شد و به گود خزینه اشتهار داشت و هم اکنون به بولوار چهل مقام مشهور است، در زمینی به مساحت 93 هزار و 750 مترمربع احداث شد.

با افزایش گرایش مردم به جایگزینی روغن های نباتی به جای روغن های حیوانی، این کارخانه در مسیر تولید روغن های خوراکی و صنعتی قرار گرفت و فرآیند تصفیه این کارخانه با ظرفیت 60 تن در روز راه اندازی و بتدریج به ظرفیت کنونی تولید و بسته بندی روزانه 450 تن و سالانه 120 هزار تن انواع روغن های نباتی مایع، جامد، مارگارین قنادی، و روغن های ویژه صنف و صنعت رسید.

کمتر از 10 سال بعد از بنا نهادن این واحد صنعتی، سازه های دانشکده ادبیات در مجاورت حافظیه برافراشته شد و هم اینک این واحد تولیدی که 63 سال از عمر آن سپری می شود، همجوار ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز و در بافت مسکونی قرار گرفته است وبه سبب آلایندگی آن، حدیث انتقال این واحد تولیدی به مکانی خارج از بافت مسکونی کلانشهر شیراز، نزدیک به 2 دهه است که مطرح است.

با تصویب قانون شهرداری ها و بر اساس بند 20 ماده 55 آن، مقرر شده که همه صنایع آلاینده درون شهر باید به خارج از شهر منتقل شوند.

در دهه 1380 زمینی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برای استقرار این واحد تولیدی در نظر گرفته شد و مسئولان ذی ربط به مدیران کارخانه تاکید کردند که هرچه زودتر این کارخانه باید به مکان جدید منتقل شود اما هنوز این جا به جایی عملی نشده است.

هفتم آذر ماه 94 علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: سهامداران این کارخانه به نقدینگی در حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال نیاز دارند تا بتوانند این کارخانه را به خارج از حریم شهر شیراز منتقل کنند.

وی گفت: زمین مورد نظر برای جابه جایی این کارخانه نیز مشخص شده اما تنگناهای مالی فراروی فرآیند انتقال این واحد صنعتی از شهر شیراز است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس هم در تاریخ یاد شده و با یادآوری آتش سوزی که در یکم آذرماه 92 در کارخانه روغن نباتی شیراز رخ داد، بیان داشت: وجود کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در نقطه کنونی آن یک تهدید هم برای شهروندان و هم برای محیط زیست و سلامت جامعه است.

حسن فیاض پور افزود: متاسفانه با وجود خطرناک بودن تجهیزاتی که در این کارخانه قرار دارد از جمله مخزن آمونیاک، سامانه ایمنی و مهارحریق کارخانه بسیار ضعیف است.

کارخانه روغن نباتی شیراز در یکم آذرماه 92 دچار آتش سوزی شد که مسئولان علت آن را بروز مشکل در واحد تصفیه این واحد تولیدی بیان کردند. این حادثه تلفات جانی نداشت اما موجب مصدوم شدن سه نفر شد.

دومین روزدورجدید اعتراضات فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری

امروزیکشنبه16مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت دردومین روزازدورجدید اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان “گروه الف” دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان صبح امروز16مهر مقابل ساختمان پاستور (نهاد ریاست جمهوری) تجمع کردند.

این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند. دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است.

درهمین رابطه:

ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت

امروز15مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برای باری دیگر در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت مبنی براستخدامشان،مقابل وزارت نفت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، طبق آنچه که سالهای گذشته در دفترچه کنکور سراسری مندرج بوده است، وزارت نفت متعهد گشته که فارغ التحصیلان دانشگاه خود را در این وزارتخانه به کار گیرد و آن ها را استخدام کند، اما از ابتدای دولت یازدهم این روند با مشکلاتی روبرو شد که منجر به قطع استخدام دانش آموختگان این دانشگاه تخصصی نفت شد.

فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون چندین بار مقابل مجلس، وزات نفت و مراکز دیگر تجمع کرده اند و حتی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواستار رسیدگی به این بی قانونی شده بودند، صبح امروز15مهر نیز جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان «گروه الف» دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان مقابل ساختمان مرکزی هشتم وزارت نفت ( محل مصاحبه استخدام‌‌های وزارت نفت) تجمع کردند.

گفته می شود این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند.

دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است.

یکی از دانشجویان معترض در این زمینه گفت: وزارت نفت حتی بعد از رای دیوان سخن از استاندارد روال جدید می‌کند، حال آنکه شکایت ما از وزارت نفت خود همین استاندارد‌ها و روال جدید بوده است.

براساس مستندات درج شده در دفترچه کنکور سراسری در سال‌های قبل، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در این وزارتخانه شده بود. بیژن زنگه وزیر نفت در سال 94 استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد.

دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که قبل از این سال در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند. در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را ملزم به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرد.

این تجمع در حالی صورت گرفت که اواخر هفته گذشته این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با ثبت بیش از 80 هزار توییت در فضای مجازی، اعتراض خود را مبنی‌بر عدم پایبندی و موضع‌گیری شفاف وزیر و مسئولان نفتی کشور در برابر این حکم قانونی به اطلاع عموم رسانده‌اند.

در پایان این تجمع اعتراضی بیانیه دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به خلف وعده ها و قانون شکنی های وزارت نفت در مسأله استخدام توسط یکی از دانشجویان قرائت شد.

ادامه گزارشات تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی

روزگذشته(شنبه15مهر) دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی مقابل ساختمان معاونت امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان غربی تجمع کردند.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد، علی شرق روز شنبه در جمع کمک پرستاران معترض در ارومیه افزود: در خصوص جذب نیروهای کمک پرستاری در مراکز درمانی آذربایجان غربی طبق نامه معاونت توسعه مدیریت وزارت بهداشت مبنی بر صدور مجوز به کار گیری 81 نفر کمک پرستار در قالب خرید خدمات با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه در فضای رقابتی و تعیین اعتبار مالی، نیازهای رده شغلی کمک پرستاری به تفکیک بیمارستان های تابعه دانشگاه برای اقدامات مقتضی و برگزاری آزمون و سایر مراحل به مدیریت توسعه سرمایه انسانی دانشگاه ارسال شده است.

وی اضافه کرد: در ارتباط با رنگ و مدل یونیفرم کمک پرستاری نظیر سایر رشته های گروه پرستاری اعم از پرستاری، هوشبری و اتاق عمل دستورالعمل و ضوابط طرح و رنگ لباس فراگیران کمک پرستاری توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی اظهار کرد: مقرر شد مشکلات مربوط به فرآیند آموزش از قبیل حضور فعال مربیان آموزشی، امکانات رفاهی فراگیران توسط نهادهای آموزش دهنده جهاد دانشگاهی و شرکت تعاونی نظام سلامت بر اساس ضوابط مربوطه مورد بررسی و اقدام لازم قرار گیرد.

وی ادامه داد: درخواست متقاضیان در خصوص مسائل طرح شده در این جلسه نیز به صورت مکتوب به حوزه معاونت درمان دانشگاه ارسال و نسبت به انعکاس آن به وزارت بهداشت اقدام می شود.

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان مازندران

روزگذشته(15مهر)،جمعی از نیروهای آموزش دیده کمک پرستاری استان مازندران دراعتراض به بلاتکلیفی  وبرای جذب در مراکز درمانی تجمع کردند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد،جمعی از افراد شرکت‌کننده در آزمون دستیاری پزشکی و پاتولوژیک و تعدادی از نیروهای آموزش‌دیده کمک پرستاری نسبت به برخی سیاست‌های وزارت علوم پزشکی اعتراض کردند.

به گفته برخی از این نیروها، دو سال گذشته به دلیل کمبود نیرو، کمک پرستار در بیمارستان‌ها جذب شد و دوره آموزشی با عنوان بهیاری یک‌ساله (که بعداً این نام به کمک پرستاری تغییر کرد) توسط وزارت بهداشت برگزار شد و به افراد شرکت‌کننده قول جذب ده هزار نیروی بهیار داده شد؛ اما متأسفانه پس از اتمام دوره این قول اجرایی نشد و این افراد سرگردان شدند و حتی مدرکشان هم معتبر نیست.

براساس اعلام این تجمع‌کنندگان از ۱۸ هزار نفر ثبت‌نام‌شده در این دوره‌ها که بنا بود ۱۰ هزار نفر جذب شوند و تنها تعداد محدودی بیش از یکصد نفر از این افراد به‌عنوان بیمار بر و چند نفر به‌عنوان کمک بهیار جذب و بقیه بلاتکلیف رها شدند.

این افراد که دارای تحصیلات حداقل دیپلم و بالاتر هستند؛ برای گذراندن این دوره یک‌ساله ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه کردند تا به‌عنوان کمک پرستار جذب شوند؛ اما بلاتکلیف مانده‌اند و پاسخ امیدوارکننده‌ای تاکنون دریافت نکردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: ۲ پیش یعنی سال ۹۴ وزارت بهداشت طرحی را با عنوان بهیار یک‌ساله (کمک پرستار) با شرح وظایفش اعلام کرد که تنها برای گذراندن دوره‌ها ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شهریه دریافت کردند که ۱۸ هزار نفر در کل کشور در این دوره ثبت‌نام کردند.

وی افزود: اواسط دوره آموزشی، وزیر بهداشت اعلام کرد که ۱۰ هزار کمک پرستار، جذب می‌شوند که در همین راستا، پرستاران اعتراض کردند و بر همین اساس وزارت بهداشت و درمان شرح وظایف ما را کم و اعلام کردند که شما کمک پرستارید  وبهیار نیستید.

وی ادامه داد: این دوره آموزشی، تفاهم‌نامه‌ای بین جهاد دانشگاهی بود که با پایان این دوره، مدرکی با مهر جهاد دانشگاهی و تأیید وزارت بهداشت و درمان به افراد ارائه شد که در آن کمک پرستار قیدشده اما هیچ اعتباری ندارد و وقتی یعنی کد ره‌گیری و می‌زنیم اعلام می‌کنیم نامعتبر است و نه دانشگاه، نه وزارت بهداشت و درمان و نه هیچ کجای دیگر این مدرک را قبول ندارند.

وی می‌گوید: ابن در حالی است که این دوره توسط هلال‌احمر با ۳۰۰ هزار تومان هزینه با مدرک معتبر برگزار می‌شود اما ما برای طرحی که توسط وزارت بهداشت و درمان ارائه و توسط جهاد دانشگاهی و انجمن پرستاری برگزار شد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم و حالا مدرک نامعتبر است.

وی افزود: انتظار داریم که وزارت بهداشت و درمان در این بخش با دقت نظر بیشتری واردشده و ما را از این سرگردانی و بلاتکلیفی نجات دهد.

وی همچنین در مورد اعتراض روزگذشته و نظر علوم پزشکی مازندران گفت: روزگذشته از حراست دانشگاه علوم پزشکی مازندران آمدند و ما با حضور در دفتر رئیس دانشگاه اعتراض خود را اعلام کردیم اما اعلام می‌کنند که ما مدرک شمارا قبول نداریم و ما گفتیم اگر شما قبول ندارید چرا نیرویی که آماتور است و آموزشش را قبول ندارید به‌عنوان کارآموز برای بیمارستان‌ها جذب می‌کنید؟ اما هیچ جوابی به ما ندادند.

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان زنجان

روزگذشته(15مهر)،جمعی از کمک بهیاران استان زنجان که دوره 6 ماهه بهیاری را در جهاد دانشگاهی گذرانده، مقابل دانشگاه علوم پزشکی این استان تجمع کردند.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در واکنش به تجمع اعتراضی روز شنبه جمعی  از بهیاران گفت: دانشگاه علوم پزشکی زنجان هیچ تعهدی برای جذب بهیاران ندارد.

محمدرضا مهراسبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این دانشگاه گواهی شرکت در دوره 6 ماهه افرادی که مدرک مرتبط در حوزه سلامت هم ندارند را قبول ندارد و نمی تواند جان مردم را با جذب این افراد به خطر بیندازد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکید کرد: این دوره توسط جهاد دانشگاهی بدون هماهنگی و نظارت این دانشگاه برگزار شده و مسئولان علوم پزشکی از کیفیت برگزاری این دوره کمترین اطلاعی ندارند.

مهراسبی افزود: دانشگاه علوم پزشکی نمی تواند به افرادی که فقط 6 ماه دوره بهیاری را آن هم بدون نظارت این دانشگاه سپری کرده اند در حوزه سلامت جذب کرده و با جان مردم بازی کند.

وی با تاکید بر اینکه دوره پرستاری چهار سال است، تاکید کرد: اگر یادگیری مسائل حساس درمانی به همین راحتی بود که نیاز به این همه هزینه برای دانشجویان مامایی یا پرستاری نداشتیم و در 6 ماه پرستار و ماما آموزش می دادیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: فارغ التحصیلان پرستاری برای شروع فعالیت در محیط های درمانی، بعد از چهار سال درس خواندن آموزش های ویژه دوباره ای برای مواجهه با مسائل درمانی سپری می کنند.

مهراسبی افزود: با این توصیف، آیا معقول است که بعد از یک مدت کوتاه فردی آن هم با رشته غیر مرتبط به عنوان بهیار انتظار استخدام در نظام درمانی را داشته باشد؟

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در این رابطه نامه ای به این دانشگاه ارسال کرده تا در صورت وجود اعتبار و واجد شرایط بودن افراد حاضر در دوره بهیاری، تعدادی از آنها به عنوان کمک بهیار به کارگیری شوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه علوم پزشکی مسئولیتی در قبال دوره هایی که سایر نهادها برگزار می کنند ندارد، گفت: نحوه استخدام این دانشگاه مانند سایر ارگان ها است، زمان جذب نیرو اگر متقاضی شغل واجد شرایط لازم باشد، به کارگیری می شود.

احضار تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج به اطلاعات نیروی انتظامی

بر اساس خبر دریافتی امروز شنبه 15/7/96 طی احضاریه کتبی از سوی اطلاعات نیروی انتظامی تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج احضار شدند.

بر پایه این احضاریه، غالب حسینی و خالد حسینی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری؛ شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای اتحادیه آزاد کارگران باید روز چهارشنبه 19/796خود را به این اداره معرفی نمایند. این در حالی است که تاکنون علت احضار  فعالین کارگری شهر سنندج مشخص نشده است.

لازم به ذکر است که علی رغم احضاریه امروز از سوی اطلاعات نیروی انتظامی برای مظفر صالح نیا؛ مدت دوازده روز است که این فعال کارگری توسط ستاد خبری وزارت اطلاعات بازداشت شده و همچنان در بلاتکلیفی بسر می برد. از سوی دیگر بیش از یک هفته از بازداشت فواد زندی یکی دیگر از فعالین کارگری شهر سنندج می گذرد.

ما دور تازه احضار و بازداشت فعالین کارگری شهر سنندج را محکوم می کنیم. زندانی کردن فعالین کارگری به هر بهانه و ادعای امنیتی نمی تواند مانع از تلاش و کوشش آنها برای متشکل شدن کارگران و مبارزه برای دستیابی به مطالبات شان باشد. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست. آنها باید بدون قید و شرط آزاد شوند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 15 مهر 1396

ادامه احضارها در شهر سنندج ( خبر تکمیلی )

همان طوری که در اطلاعیه خبری روز گذشته 15 مهر اعلام کردیم چهار نفر از فعالین کارگری خالد و غالب حسینی، شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا توسط اداره اطلاعات نیروی انتظامی به این نهاد احضار شدند.

بر اساس خبری که امروز دریافت کردیم، “حبیب الله کریمی”، “پیام محمدی نوره “و جمعی از فعالین کارگری و مدنی که تعدادشان به حدود 30 نفر می رسد برای روزهای  هجدهم و نوزدهم مهر ماه احضار شده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 16 مهر 1396

نامه اتحادیه خدمات همگانی آلمان (وردی)- منطقه هامبورگ:

درر ابطه با وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی

اتحادیه کارگری خدمات آلمان که با بیش از دو میلیون پس از “ای گ متال” بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان است، در هفته های اخیر در چندین مورد پیرامون وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی پیامهای اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کرده است. لوتار دگن و رولف بکر به نمایندگی از هیئت مدیره وردی در منطقه هامبورگ طی نامه ای به تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ خطاب به سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان، علی ماجدی، نوشته اند:

“وضعیت کنونی در زندان رجائی شهر نگرانی اعضاء اتحادیه ها در سرتاسر جهان را فراهم آورده است .رضا شهابی چندین سال قبل به علت فعالیت های سندیکائی به شش سال زندان و پرداخت هفت ونیم میلیون تومان جریمه محکوم شده وعلاوه برآن حکم ممنوعیت فعالیت سندیکائی به مدت پنج سال بعد از آزاد شدن برای او صادر شده بود. او بخش اعظم محکومیت خودرا در زندان طی کرده و به دلیل وضعیت ناگوار سلامتی ناشی از شرایط زندان واز جمله شکنجه، موقتا از زندان جهت معالجه پزشکی آزاد گردید. در زمانی که او در مرخصی پزشکی بسر میبرد، مجددا پرونده او مورد بررسی قرار گرفته وبه یکسال حبس دیگر نیز محکوم میگردد.

رضا شهابی عضو سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران وحومه (واحد) در هشتم ماه اوت برمبنای حکم دادستانی رجائی شهر مجددا بازداشت شد.

 

در طول مرخصی پزشکی او همواره از جانب مامورین امنیتی تحت نظر بوده و مورد اذیت وآزار قرار گرفته است. بر مبنای اظهار نظر سندیکای اتوبوس رانی فشارها در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. دادستانی خواستار آن میشود که او به زندان مراجعه کند. در غیر اینصورت وثیقه داده شده از جانب او ضبط خواهد شد.

او در هشتم ماه اوت با وجود اینکه پزشکان ادامه معالجات پزشکی را تجویز کرده بودند، با توجه به فشارهای وارده به او خود را به دفتر زندان رجائی شهر معرفی میکند. در مراجعه به دفتر زندان به او اطمینان داده شد که برگه آزادی او در پرونده اش موجود است. ولی زمانیکه که او خود را به زندان معرفی میکند بلافاصله دستگیر میگردد. دادستانی به او اطلاع میدهد که پنج ماه مرخصی پزشکی او غیر موجه بوده و افزایش یکسال حبس نیز قانونی است و در نتیجه او باید هفده ماه دیگر در زندان مانده وجریمه را نیز باید پرداخت کند درغیر اینصورت سیصد وپنجاه وپنج روز دیگر نیز به به محکومیت وی افزوده خواهد گشت.

دستگیری اعضاء سندیکا به دلیل فعالیت سندیکائی آنها به معنای محدودیت جدی حقوق شهروندی بطور عام وحقوق سندیکائی بطور خاص است. در ماه ژوئن 2017 کمیسیون آزادی تشکل سازمان جهانی کار از دولت ایران خواستار آزادی رضا شهابی وتحقیق در مورد معالجه او توسط یک هیات مستقل گردید.

ما به شدت نگران سلامتی رضا شهابی، اسماعیل عبدی و همچنین سایر فعالین زندانی همچون حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، عبدالقاسم فولادوند و جعفر اقدامی هستیم. ما خواستار آن هستیم که شما از تمام امکانات خود جهت آزادی رضا شهابی و سایر همکاران سندیکائی ما استفاده کنید. این برای یک دولت یک کشور مستقل اهانت آمیز است که یک عضو سندیکا را که در هیئت راننده اتوبوس شهری در خدمت وسایل حمل ونقل عمومی است به مثابه دشمن جامعه ببیند.”

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

زندگی و مرگ محمد جراحی، کیفرخواستی تمام و کمال از سوی ما کارگران علیه سرکوب و فقر  و فلاکت است

محمد جراحی پس از ماهها ایستادگی در برابر بیماری سرطان، صبح روز پنج شنبه در بیمارستان تجریش درگذشت و دیروز طی مراسم با شکوهی در میان بدرقه خانواده و یاران و دوستدارانش از شهرهای تبریز، تهران، کرج، سقز، سنندج، ساوه و… به خاک سپرده شد.

محمد جراحی تنها به فاصله 7 ماه پس از آزادی از زندان، در فروردین ماه سالجاری دچار مشکلات جسمانی حاد شد و پس از پیگیری های لازم پزشکی در خرداد ماه امسال بدلیل تشخیص بیماری سرطان کبد بستری گردید.

محمد در زندان دچار بیماری سرطان تیروئید شد و بارها بدلیل عدم رسیدگی پزشکی به وضعیتش  دست به اعتراض زد، با این حال نه تنها رسیدگی های پزشکی لازم صورت نگرفت بلکه او را با تنی رنجور و مریض تا آخرین دقایق پایان دوران محکومیتش در زندان نگه داشتند.

تحمیل  5 سال زندان با شرایط سخت و غیرانسانی به محمد جراحی و محروم کردن کردن او از مراقبتها پزشکی لازم و درمان در طول دوران حبس و نهایتا ابتلای او به سرطان کبد و مرگ، نتیجه بلاواسطه سیاستهای ضد کارگری سرمایه داری حاکم بر ایران در طول نزدیک به چهل سال گذشته و مبین بکار گیری ضد انسانی ترین شکلی از سرکوب بر علیه حق خواهی طبقه کارگر ایران است که بویژه در طول نزدیک به یک دهه گذشته خود را از طریق سرکوب میدانی کارگران ایران از شهر بابک تا شرکت واحد تهران و لاستیک البرز و هفت تپه و هپکو و آذر آب، تا صدور حکم شلاق بر علیه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج و اجرای این حکم شنیع و ضد انسانی در مورد کارگران معدن آق دره و دیگر کارگران به منصه ظهور رسانیده و امروز درمانده از حفظ ژست مستضعف پناهی خود، تمام قد و با چهره ای عریان در برابر طبقه کارگر ایران ظاهر شده است.

از جان گذشتگی کارگرانی همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی و اعتراضات جسورانه کارگران هپکو و آذر آب تا تسلیم ناپذیری معلمان و کارگرانی چون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی، محسن عمرانی، مختار اسدی، محمود صالحی، رضا شهابی، جعفر عظیم زاده و دهها فعال صنفی دیگر، نمادی از ایستادگی طبقه کارگر ایران در برابر ستم و سرکوب و بی حقوقی و نوک کوه یخ جنبشی عظیم و تاریخی در ایران برای پایان دادن به وضعیت مصیبت بار موجود است که میرود در مصافی تعیین کننده با ستمگران و سرکوب گران،  پیام آور آزادی و رفاه و برابری برای طبقه کارگر ایران باشد.

زندگی پر مشقت محمد جراحی و فقر و فلاکتی که در طول دوران حیاتش به او و خانواده اش تحمیل شد و شرایطی که به این انسان عزیز و بزرگ از محکومیت به زندان تا دوران حبس و آزادی و مرگ گذشت خود یک کیفرخواست تمام و کمال علیه همه ی آن ستم و فقر و فلاکت و سرکوبی است که بر میلیونها کارگر در ایران تحمیل شده است.

ما با این کیفرخواست و با ابراز همدری عمیق با خانواده محمد جراحی و یاران و دوستدارانش  اعلام می داریم نه تنها در برابر از دست دادن این فعال برجسته جنبش کارگری ایران سر در گریبان نخواهیم کرد بلکه پرشور و مصصم همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی برای خلاصی از وضعیت مصیبت بار موجود مبارزات حق طلبانه خود را با عمق و دامنه بیشتری ادامه خواهیم داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 مهر ماه 1396

غمخوار زحمتکشان درگذشت!

محمد جراحی عضو سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه به دلیل زندگی سخت کارگریش و هم چنین صدمات وارده در زندان به دلیل رسیدگی نکردن به موقع بیماری هایش ، درگذشت.

محمد جراحی یار دیرین شاهرخ زمانی که همپای هم برای اعتلای سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه کوشش می کردند، حتا در زمان بیماری نیز نگران وضعیت جنبش کارگری بود. اتحاد و کوشش برای عدالت از جمله درس های زندگی محمد جراحی است.

یاد این رفیق کارگران و عضو تلاشگر سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه از یادها نخواهد رفت درطول تاریخ طبقه کارگر زیر ستم سرمایه داری بوده وهست وستاره گان زیادی را ازدست داده. طبقه کارگر ستاره دیگری را ازدست داد. راه حقیقت سخت و دشوار هست اما این سختی روز به روز اراده طبقه کارگر را محکمتر می کند وما هم به این سختی غلبه خواهیم کرد این حق ماست و قسم می خوریم که راهش را ادامه بدهیم.

سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه

مهر ماه 1396

بدرود با محمد جراحی

نمی دانم به چه کسی باید تسلیت گفت؟

در غروبی غمگین این ستاره جنبش کارگری از میان دوستان ورفقایش رفت.

به خاندان گرامی، به فرزندان ومادر وبرادران شایسته اش، به دوستان پاک باز، به یاران یک دل وهمه همدلان ویاران ورفقای مشفقش٬ به فعالین کارگری ویا اعضای کمیته پیگیری ویابه……..

باور نمی کنیم که ما باشیم واو نباشد ٬ مشعلی که او و دیگر یارانش از جمله شاهرخ زمانی وکوروش بخشنده ودیگر عزیزان جانباخته بر افروختند، همواره روشن خواهد ماند. مشعلی که کارش  روشنایی و جلوداری بوده وهست .

رفیق عزیز محمدجان!

نام تو و دیگر یاران عزیزمان از شاهرخ عزیز گرفته تا کوروش بخشنده بر دل و بر صحفه تاریخ جنبش کارگری همیشه ماندگارخواهد ماند.

رفیق خوبم !

امروز که خورشید طلوع کرد چندمین صبح بی تو آمد، در فقدان کسی که خوبی هایش بر کسی پوشیده نبوده ونیست وانکارش غیر ممکن ؛

محمد در طول سالها فعالیت بدون کمترین حاشیه ، غیر از حوزه اش هرگز ننوشت. دغدغه اش جز هدفش نبود.

محمد جراحی از لفاظی وپیچیده کردن کلمات در عرصه رسانه رو گردان بود. ساده می نوشت اما محکم ومتین ونافذ وموثرترین حرفها را به ساده ترین شیوه می نوشت وبیان می کرد . او  ترس از عقب افتادن از قافله را نداشت.او آهسته وپیوسته حرکت می کرد. سختکوش وپر تلاش وخستگی ناپذیربود. رفیقمان اینگونه بود وباخوبی های بسیارِ دیگر که حالا نبودش درجنبش کارگری احساس می شود.

او هرگز پیش کسی چیزی نگفت وگلایه ای نکرد اما واقعیت تلخ اینکه دیگر در میان ما نیست .اما یادش درقلب ما همیشه ماندگار خواهد ماند وراهش را با تمام قدرت ادامه خواهیم داد.

وفقدان نبودنش ما را بیشتر از قبل برای مطالبه  گری مان مصمم خواهد کرد.

رفیق عزیزامیدوارم مرگ شما در شرایط حساس کنونی انگیزه ومحرکی باشد جهت تحکیم روابط فعالین کارگری واتحاد وانسجام جنبش کارگری وتلنگری محکم وواقعی برای همه کسانی که آینده ای را نمی بینند تنها به حال وآینده خودشان می اندیشند .

محمد عزیز!  ما فعالین  کارگری به آرمان هایت وفادار خواهیم ماند ولحظه ای در دفاع از خواست ومطالبات بر حق مان کوتاه نخواهیم امد وسکوت نخواهیم کرد .

ما به احترام تو ایستاده ایم. بدرود !. . . بدرود !

بهنام ابراهیم زاده وبلاگ نویس وفعال کارگری وکودک و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری

مهرماه ۹۶تهران

درگذشت محمد جراحی، تداوم شکنجه و سرکوب کارگران در زندان های مخوف اسلامی است!

صبح پنجشنبه 13 مهر، قلب مهربان کارگر نقاش ساختمانی و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری از طپیدن باز ایستاد و همه ی فعالین کارگری را در اندوه ژرفی غوطه ور ساخت. محمد جراحی از ابتدای سال 1390 به دلیل پیگیری مطالبات کارگری دستگیر و به مدت 6 سال حبس ناعادلانه محکوم گردید. وی به دلیل شکنجه و فشارهای روحی به بیماری تیروئید دچار گشت و در نتیجه عدم درمان و حتی مرخصی، متاسفانه سرطان تیروئید به سراغ اش آمد. ستار بهشتی و مرگ مشکوک شاهرخ زمانی و… در درون زندان های مخوف جمهوری جنایت کار اسلامی، گویای روشنی از اینگونه اعمال است. نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی بنا به خصلت دیکتاتوری ـ طبقاتی، هرگونه فعالیت در چارچوب مطالبات کارگری را با انگ های امنیتی آغشته می سازد و فعالین آنرا به حبس های طویل المدت محکوم میکند. معلمان مبارز نظیر اسماعیل عبدی، محسن عمرانی، رسول بداقی و محمود بهشتی لنگرودی و… در زندان تحت چنین فشارهایی قرار دارند. رضا شهابی کارگر شرکت واحد نیر به دلیل فریبکاری و دسیسه های حاکمیت جمهوری اسلامی به اعتصاب غذا روی می آورد و پس از 50 روز، اعتصاب را بصورت مشروط متوقف می نماید. سهیل عربی، هنوز در اعتصاب غذا بسر می برد و شرایط جسمانی در رابطه با سلامتی وی در خطر جدی قرار دارد.

در چنین وضعیت اسفباری وظایف نهادها و فعالین کارگری است که قاطعانه از منافع طبقاتی دفاع نمایند و نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی را بعنوان مسئول اصلی جان کارگران و سایر زندانیان معرفی نموده و بیش از بیش چهره ی جنایت کارانه اش را در نزد افکار عمومی رسواتر سازند. ما خود را در غم در گذشت کارگر نقاش ساختمانی، محمد جراحی سهیم می دانیم و حاکمیت جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم اینگونه تراژدی های غیر انسانی به حساب می آوریم.

یاد و خاطره ی محمد جراحی و تمام کارگران قربانی، جاودانه باد

شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

نامه سرگشاده خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دراعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور وبرای معرفی مقصرین حادثه

خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهرطی نامه ای سرگشاده خطاب به بهارستان نشین این شهرستان ضمن رسانه ای کردن اعتراضشان نسبت به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور،خواهان معرفی مقصرین این حادثه شدند.

دربخشی ازاین نامه سرگشاده اعتراضی که امروز16مهر رسانه ای شد،آمده است:

حادثه غم‌انگیز معدن زمستان یورت 13 اردیبهشت‌ماه امسال سبب جان‌باختن 43 نفر از عزیزان ما شد.

پدرانی که همواره و همه روز سال، با صورت‌ها و دستانی‌سیاه به خانه می آمدند تا فرزندانشان زندگی همراه با آرامش و آسایش داشته باشند. اما دریغ که به‌علت رخ‌دادن یک حادثه دلخراش دیگر در بین ما نیستند، روزها از پرواز آن‌ها می‌گذرد اما ما هنوز هم رفتن‌شان را باور نداریم، کودکان ما هنوز هم چشم انتظار برگشت پدرند و ما هر روز به‌دنبال جوابی تازه برای سئوال “بابا کجاست و کی می‌آید” هستیم.

روزهای اول حادثه‌، مسئولان و دستگاه‌های زیادی به دیدن ما آمدند، خود را در غم ما شریک دانستند و وعده‌های زیادی هم دادند، اما این روزها گویی فراموش شده‌ایم، کسی همدرد ما نیست، کسی مشکلات‌مان را نمی‌بیند، انگار بناست بسیاری از وعده‌های مسئولان هم در حد همان وعده باقی بماند و هیچ‌وقت عملی نشود.

خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دربخش پایانی این نامه سرگشاده خواهان معرفی مقصرین حادثه شدند.

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان

بیش از 6ماه است که حقوق وحق بیمه 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان پرداخت نشده است.نه خبری از پرداخت مطالبات کارگران ونه چشم انداز روشنی ازراه افتادن کارخانه وبازگشت بکارکارگرانش درمیان است.

کارگران کارخانه فولاد صدرلرستان برای حفظ اشتغالشان بهمراه خانواده بتاریخ 27شهریورماه سال جاری* مقابل کارخانه تجمع کردند ومانع ازخارج کردن تجهیزات و ماشین‌آلات توسط طلبکارشدند.

این کارگران پیش ازاین بتاریخ22شهریورماه** دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه مقابل استانداری کردند.

کارگران کارخانه فولاد صدرلرستان درادامه تجمعتشان برای حفظ اشتغال ودراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه قصد دارند مقابل اداره کاراستان لرستان تجمع کنند.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد،این روزها کارخانه صدر فولاد خرم‎آباد در صدر اخبار واحدهای مشکل‎دار لرستان آمده و با یکه تازی هر روز خبری نو از آن به گوش می‎رسد و هر دم از این باغ بری می‎رسد که قابل تامل است.

این کارخانه با هدف تولید میلگرد در جنوب شهرستان خرم‎آباد راه‎اندازی شد که در چند سال اخیر با مشکل نقدینگی مواجه شده و همین موضوع باعث مختل شدن تولید آن شده است.

چندین ماه است که کارگران این کارخانه حقوقی دریافت نکرده و حق بیمه‎شان پرداخت نشده است. جلسات متعدد ستاد تسهیل نیز نتوانسته مشکلی از این کارخانه حل کند و مرحمی برای آن باشد. بارها مورد بازدید مسئولان قرار گرفته اما کلاف سردرگم صدر فولاد به این راحتی‎ها باز شدنی نیست. بارها استمهال گرفته اما نمی‎شود که نمی‎شود…

علی آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این باره گفت: کارگران این کارخانه حدود 184 نفر هستند و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده‎اند. همچنین این کارخانه به شرکت‎های خدماتی بدهکار است که باید مشکل آب، برق و بیمه آن را حل کنیم.

وی گفت: باید این واحد حداقل دو ماه حقوق پرسنل را پرداخت کند تا انگیزه برای کار داشته باشند؛ کارگران طی تماسی که با من داشتند گفتند می‎خواهیم جلوی اداره کار تحصن کنیم.

محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز اظهار کرد: متأسفانه کارخانه فولاد صدر خرم‌آباد به علل مدیریتی دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه قرار نیست تجهیزات کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد به استان دیگری منتقل شود، اضافه کرد:این کارخانه به مؤسسه‌ای در قم حدود 4 میلیارد تومان بدهکار است و قرار بود طبق حکمی که دادگاه صادر کرده بود برابر با بدهی خود، وسایل و امکانات خارج از تولید آن مصادره شود. با پیگیری‌هایی که به عمل آمد از دادستان درخواست شد که از این کار جلوگیری شود تا صاحب کارخانه بدهی خود را پرداخت کند و متأسفانه مالک کارخانه نتوانسته بود پول را پرداخت کند که طلبکار دوباره به محل کارخانه مراجعه کرده و با مقاومت کارگران مواجه شده بود.

وی اضافه کرد: این کارخانه با استفاده از کمک پیمانکار و پرداخت دستمزد فعالیت می‌کرد که حال مدیریت آن با پیمانکار دچار اختلاف شده است.

صفی‌خانی با بیان اینکه مدیر کارخانه حاضر نیست که برای حل اختلاف اقدامی انجام دهد، ادامه داد: این واحد به بانک‌های زیادی مقروض بوده و تنها بانک انصار 50 میلیارد تومان از آن طلبکار است و توانایی پرداخت آن را ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه هم اکنون سرمایه‌گذاری برای توسعه طرح ورود پیدا کرده که به دنبال فاینانس آن هستیم، افزود: پیمانکار معتقد است که هزینه‌های جاری بالا بوده و باید کاهش پیدا کنند اما مدیریت کارخانه برای مذاکره اقدام نمی‌کند. این کارخانه فعالیت خود را حدود شش سال پیش آغاز کرده است و هم اکنون اگر این روند ادامه داشته باشد تعطیل خواهد شد. مدیریت کارخانه اعلام کرده که با دو پیمانکار جهت فعالیت کارخانه مذاکراتی داشته است.

مهرداد غضنفری امرایی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان نیز در این رابطه اظهار کرد: این کارخانه دارای ضعف مدیریتی است و ظرفیت این تسهیلاتی را که برای آن لحاظ شده را نداشتند.  استاندار و مقامات کشوری بارها از آن بازدید کرده و مورد بررسی قرار داده‎اند. این کارخانه به بانک‎های زیادی بدهکار بوده و لیست آنها تهیه شده است.

غضنفری امرایی گفت: مالک کارخانه منبع درآمدی دارد اما در استان سرمایه‎گذاری نمی‎کند و دلیل اصلی نیز همین موضوع است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان خاطرنشان کرد: حتی پیشنهاد کرده‎ایم که بدهی‎های جاری را پرداخت کند و فعلا بدهی گذشته را استمهال دهیم اما نپذیرفته است.

وی با بیان اینکه طرح توسعه‎ای این کارخانه دو سال و نیم است که آمده و بدون هیچ عملیاتی فقط خاک می‎خورد، افزود: مدیر باید طرح خود را ارائه کند و بگوید که چه کاری می‎خواهد انجام دهد و زمان را مدیریت کند.

غضنفری امرایی گفت: مدیر کارخانه، کارگران خود را که حدود 184 نفر هستند به حال خود رها کرده و تنها روی کاغذ اعلام می‎کند که درآمد و فروش دارد.

*تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم‌آبادبرای حفظ اشتغال واعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان

امروز27شهریور، کارگران بیکارشده صدر فولاد خرم‌آباد بهمراه خانواده برای حفظ اشتغالشان واعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه،مقابل کارخانه تجمع کردند ومانع ازخارج کردن تجهیزات و ماشین‌آلات توسط طلبکارشدند.

براساس گزارشی که رسانه ای شده،طلبکار این کارخانه برای وصل طلب‌های خود به دنبال بردن برخی از تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه بود که کارگران و برخی از خانواده‌های آن‌ها در مقابل کارخانه تجمع کردند.

گفتنی است که روز22شهریورماه سال جاری این کارگران دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

**تجمع کارگران کارخانه فولاد صدر لرستان نسبت به بیکارشدن وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه مقابل استانداری

ظهرامروز22شهریور، کارگران فولاد صدر لرستان دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

یکی از کارگران معترض به خبرنگاران گفت:کارخانه صدر فولاد از چهارم شهریور تعطیل شده و این در حالی است که کارگران حدود 6 ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود:مشکلات این کارخانه از دو سال قبل شروع شده و در این مدت به صورت مقطعی کارخانه تعطیل و مجددا شروع به فعالیت می‌کند.

این کارگر معترض عنوان کرد:چند ماهی می‌شود که بیمه کارگران کارخانه صدر فولاد پرداخت نشده است.

عدم پرداخت4ماه حقوق200 کارگر کارخانه نئوپان خلخال(وابسته به بنیاد مستضعفان)

4ماه حقوق200کارگرکارخانه نئوپان خلخال که تحت مدیریت بنیاد مستضعفان است،پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد،حقوق کارگران کارخانه نئوپان خلخال واقع در جاده سيد دانيال4ماه است که پرداخت نشده است.

قابل یاد آوری است که سهامداران کارخانه نئوپان خلخال،شرکت گسترش پایا صنعت سینا،شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سیناوشرکت انرژی گسترسینا از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان هستند.

عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان پرداخت نشده است.

امروز16مهر،در خبرها آمد که حقوق ماه های مرداد وشهریور کارگران تمامی بخش های شهرداری اصفهان پرداخت نشده است.

جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر برق گرفتگی

ظهر امروز16مهر،یک کارگر ساختمانی در حال نصب داربست براثر برخورد لوله با سیم برق و برق گرفتگی وسقوط از ارتفاع، جان باخت.

مرکز فرماندهی اورژانس ١١۵ بابل اعلام کرد: در این حادثه کارگرساختمانی که درحال نصب داربست بوده متاسفانه در ارتفاع ۶ متری براثر برخورد لوله داربست با سیم برق دچار برق گرفتگی شد . در این حادثه کارگر٣۵ ساله به علت شدت برق گرفتگی و شدت جراحات و خونریزی فاقد علائم حیاتی بود.

تکنسین های اورژانس ١١۵ تلاش های  برای احیا تلاش کردند که متاسفانه ثمری نداشت با این حال این کارگررا به بیمارستان بهشتی بابل منتقل کردند اما تلاش های کادر درمانی بیمارستان هم برای احیا به نتیجه نرسید.

شانزدهم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com