اخباروگزارشات کارگری17بهمن1396

admin   فوریه 7, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری17بهمن1396 بسته هستند

بایگانی

– کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در هفتمین روز اعتصاب مانع خروج تریلی های حامل شکر از کارخانه شدند

– گفتگو با اسماعیل بخشی نماینده کارگران مجتمع نیشکرهفت ‌تپه ‍پس از آزادی

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کیان تایر نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت برای باری دیگر

– از سرگیری اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولین طراز اول شهرستان رضوانشهر

– اعتراض ماموران کنترل و نظارت  شرکت آتی شهر هوشمند ( C_pay ) ایرانیان وابسته به سازمان همیاری شهرداری شیراز

– تجمعات شبانه روزی کارگران کارخانه پی وی سی ایران برای دستیابی مطالباتشان

– تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل شهرداری تهران برای هفتمین بار

– پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران حربه ای برای شکستن اعتصاب:پرداخت یک ماه حقوق کارگران کارخانه هپکو پس ازاعتصاب،راهپیمایی وتجمع

– دومین دختر خیابان انقلاب:پیشمان نیستم ولی هیچ رابطه‌ای با مسیح علی‌نژاد ندارم

– آیا بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان خاتمه خواهد یافت؟

– عدم پرداخت 10ماه حقوق وچند ماه حق بیمه کارگران کارخانه فولاد نطنز

– عدم پرداخت8ماه حقوق کاران سد ونیروگاه چم شیر گچساران

– عدم پرداخت 4تا8ماه مطالبات پرستاران بیمارستان های اصفهان

– اعتصاب اتوبوسرانان بروجرددراعتراض به واریز نشدن مبالغ بلیط الکترونیکی به حسابشان

– اعتراض یک نفره راننده اتوبوس نسبت به وضعیت معیشتی خود مقابل مجلس

– تجمع دانش‌آموزان و والدین در اعتراض به “حذف آزمون مدارس سمپاد در مقطع ابتدایی” مقابل وزارت آموزش و پرورش

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در هفتمین روز اعتصاب مانع خروج تریلی های حامل شکر از کارخانه شدند

امروز دوشنبه 17 بهمن ماه، در هفتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، کارگران بخش کشاورزی علیرغم استقرار نیروهای حراست در دور تا دور کارخانه که با هدف جلوگیری از ورود آنان به شرکت انجام شده بود وارد محوطه شرکت شدند و در ادامه اعتراضات خود در حالی که کارگران بخشهای داخلی نیز به آنان پیوستند به سوی کوره کارخانه حرکت کردند اما نیروهای انتظامی مستقر در محل مانع ورود آنان به قسمت کوره شدند.

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی ممانعت نیروهای انتظامی از ورود کارگران معترض به قسمت کوره بخار، آنان به سمت انبار شرکت حرکت کردند و جلوی حرکت تریلی های حامل شکر را گرفته و ضمن ممانعت از خروج این تریلی ها از شرکت، بار تعدادی از آنها را خالی کردند.

بنا بر این گزارش در پی این حرکت اعتراضی از سوی کارگران، نیروهای یگان ویژه مستقر در کارخانه مانع گسترش اعتراض کارگران در داخل شرکت شدند و بدنبال آن کیومرث کاظمی قائم مقام مدیر عامل شرکت که مدعی بود طی روزهای گذشته در تهران بوده است در میان کارگران حاضر شد و با اعلام اینکه از این پس مسائل کارخانه  را با اسد بیگی پدر حل و فصل خواهد کرد و از آنجا که مشکلی 30 میلیاردی در سیلوی شوشتر برای پدر اسد بیگی ها ایجاد شده است از کارگران خواست تا دوشنبه آینده برای پرداخت حقوق آذر ماه مهلت دهند و بر سر کارهایشان بازگردند. وی در حالی وعده پرداخت حقوق آذر ماه را در دوشنبه آینده داد که هنوز نیمی از کارگران هفت تپه حقوق آبانماه خود را دریافت نکرده اند.

اما کارگران با این صحبتها از سوی کاظمی بشدت خشمگین شده و اعلام کردند ما حق مان را می خواهیم و موضوع عدم پرداخت حقوقهای ما چیزی نیست که تازگی داشته باشد که شما الان بخواهید عدم پرداخت حقوقهای ما را به مشکل 30 میلیاردی کارفرما در سیلوی شوشتر مرتبط کنید.

بر اساس آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با توجه به وعده های تکراری از سوی مسئولین این شرکت به ادامه صحبتهای کاظمی توجهی نکرده و اعلام  نمودند تا زمان پرداخت حقوقهای معوقه همچنان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 17 بهمن ماه 1396

گفتگو با اسماعیل بخشی نماینده کارگران مجتمع نیشکرهفت ‌تپه ‍پس از آزادی

گوش کنید:

https://t.me/roozArooz_news/9893

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کیان تایر نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت برای باری دیگر

صبح روزسه شنبه هفدهم بهمن ماه،صدها کارگر کارخانه کیان تایر دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگرمقابل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به افت شدید تولید و نگرانی‌ها نسبت به از دست رفتن  شغلشان برای چندمین بار مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به تجمع زدند.

در این تجمع اعتراضی که با حضور حدود 300 نفر از کارگران کیان تایر برگزار شد، شعارهایی در اعتراض به سوءمدیریت این کارخانه و در راستای حفظ تولید و اشتغال آن داده می‌شد.

یکی از کارگران معترض گفت: کیان تایر به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون با مشکل گردش مالی،نقدینگی، تامین مواد اولیه و افت شدید تولید روبرو است.

وی ادامه داد: تولید کارخانه از 50 تن در روز به 20 تن رسیده است.

این کارگر کیان تایر افزود: در رابطه با بحران تولید کارخانه به تمام وزارتخانه‌ها و مسئولان مربوطه نامه نوشته‌ایم اما ترتیب اثری به آنها داده نشده است.

بنا به گفته تجمع کنندگان اعتراض آنها به پرداخت نشدن وام ۴۴ میلیارد تومانی برمی‌گردد که قرار است با پرداخت آن از سوی سیستم بانکیِ کشور، مشکلات کارخانه کیان‌تایر برطرف شود.

کارگر معترض دیگری درباره دلایل برگزاری تجمع امروزگفت: حقوق دی ماه سال جاری و 4ماه ماه حق اضافه کار و بن انگیزشی ما پرداخت نشده است.

این کارگران با توجه به نزدیک شدن سال نو نگران پرداخت عیدی هم هستند.

درهمین رابطه:

ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی1100کارگر کارخانه کیان تایر

بدنبال قطع انشعاب گاز کارخان کیان ‌تایرتوسط اداره گاز تجهیزات خطوط تولیداین واحد صنعتی از کار افتاد وبه بلاتکلیفی شعلی ومعیشتی 1100کارگر دامن زد.

کارخانه کیان تایر در سه شیفت کاری مجموعا 1100کارگر داردکه دستمزد دی ماه وچهارماه اضافه کار و بن انگیزشی آنها پرداخت نشده است.

حدود 100 کارگراین کارخانه در آستانه بازنشستگی با استفاده از قانون نوسازی صنایع هستند که بازنشستگی آنها در گرو پرداخت سهم 4درصدی کارفرما جهت استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آورمی باشد.

برپایه گزارش منتشره،اعضای شورای اسلامی کار کارخانه کیان تایر، سرپرستان، کارشناسان و مدیران این کارخانه که حدود پنجاه نفر هستند، از ساعت هشت صبح امروز تا ساعت ۱۱ صبح مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.

تجمع کنندگان با اشاره به نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری به منظور صدور دستور پرداخت وام به کارخانه کیان تایر، افزودند: معاون اول رئیس جمهوری درخواست پرداخت وامی به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان را به کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده، ارائه کرده است تا سیستم بانکی این وام را به منظور حل تمامی مشکلات کیان تایر پرداخت کند.

با این حال افرادی که در تجمع امروز حضور یافته‌اند، می‌گویند: به علت بدهی که کیان تایر به سیستم بانکی دارد، هیچ بانکی تاکنون حاضر به پرداخت وام نشده است.

به گفته یک نفر از افردای که در تجمع امروز حضور داشت، هم‌اکنون به علت بدهی، اداره گاز محل، انشعاب گاز کیان‌تایر را قطع کرده که این امر موجب از کار افتادن تجهیزات خطوط تولید شده است.

قابل یاد آوری است که بدنبال تجمعات اعتراضی روزهای 25و26مهرماه سال جاری این کارگران، حاتم شاکرمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران توضیح داد: قرار بوده که کارخانه کیان تایر تنها ۶ ماه توسط هیات حمایت از صنایع اداره شود اما حالا به ۶ سال رسیده است.

وی با بیان اینکه این بلاتکلیفی به سود هیچکس نیست، افزود: باید تکلیف اداره کارخانه از لحاظ حقوقی مشخص شود البته پیگیری‌ها برای بازگشت این کارخانه برای ادامه فعالیت با سطح تولید گذشته انجام شده است اما باید درنظر داشته باشیم که کیان تایر مشکلات مالی دارد و همین امر مانع از تامین مواد اولیه آن شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه کارگران کیان تایر مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود، افزود: اگر شکایتی از سوی کارگران به هیات‌های تشخیص ادارات کار ارائه شود به آن رسیدگی می‌کنیم اما کیان تایر همین حالا نیز توسط شورای اسلامی کار آن اداره می‌شود.

شاکرمی در ادامه با تاکید بر این امر که با خلع ید خریدار کارخانه کیان تایر بهتر می‌توان به مشکلات آن رسیدگی نمود، افزود: یکی از ملزومات حل مشکلات کیان تایر تعیین تکلیف آن از نظر مالکیت است پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که این کارخانه تحت شرایط عادی اداره نمی‌شود.

از سرگیری اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولین طراز اول شهرستان رضوانشهر

روزسه شنبه هفدهم بهمن ماه، کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولین طراز اول شهرستان رضوانشهردست از کار کشیده ومقابل کارگاه تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،خلف وعده مسئولان بالاخره نتیجه داد و صبح امروز کارگران سد شفارود باز هم ضمن تعطیلی کار کارگاهی سد در مقابل درب ورودی شرکت تجمع کردند.

کارگران سد شفارود رضوانشهر  که چندی قبل به عدم پرداخت ماه ها از حقوق خود تجمع کرده بودند و این تجمعات تا ۱۱ روز پیاپی ادامه پیدا کرد با وعده مسئولان برای پرداخت حقوق معوقه خود، کارگاه این سد را فعال کردند. مسئولان ابتدا حقوق یک ماه و نیم از معوقات کارگران را پرداخت کردند اما باز هم کارگران در روزهای بعد با خلف وعده مسئولان مواجه شدند.

در همین خصوص فرماندار رضوانشهر وعده داده بود تا ۱۵ بهمن سه ماه از حقوق معوق کارگران این سد پرداخت شود اما این بار نیز وعده مسئولان تمام و کمال محقق نشد و روز شنبه ۱۴ بهمن تنها یک ماه از حقوق معوق کارگران پرداخت شد و علی رغم اینکه کارگران روز دوشنبه ۱۶ بهمن نیز منتظر پیامک واریز وجه از سوی بانک بودند باز هم خبری از مابقی وعده فرماندار رضوانشهر نشد.

خلف وعده مسئولان بالاخره نتیجه داد و صبح امروز کارگران سد شفارود باز هم ضمن تعطیلی کار کارگاهی سد در مقابل درب ورودی شرکت تجمع کردند اما تجمع کارگران با دخالت مسئولان شرکت ژیان به داخل محوطه کارگاهی سد کشیده شده است و هم اکنون کارگران ضمن تعطیلی کار در محل کارگاه تحصن کرده‌اند.

اعتراض ماموران کنترل و نظارت  شرکت آتی شهر هوشمند ( C_pay ) ایرانیان وابسته به سازمان همیاری شهرداری شیراز

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، صبح امروز 17 بهمن ماه ماموران کنترل و نظارت شرکت آتی شهر هوشمند ( C_pay ) ایرانیان وابسته به سازمان همیاری شهرداری شیراز در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب زدند و در مسیرهای ستارخان، عفیف آباد، هفت تیر، معدل، زند و.. ، هیچ ماشینی را ثبت نکردند و تصمیم دارند بعد از ظهر نیز مسیرهای معالی آباد، سمیه و مشکین فام ماشینی را ثبت نکنند.

تعداد این کارکنان حدود صد نفر هستند و روزانه با  9 ساعت کار طاقت فرسا ، پیاده روی مداوم در سرمای زمستان ، منبع اصلی تولید ثروت برای شرکت هستند و با وجود شرایط کاری دشوار  بدترین وضعیت معیشتی را دارند.

بنا بر این گزارش، کارفرمای این شرکت، علیرغم فرا رسیدن آخرین هفته های سالجاری،  سه ماه از حقوق کارکناش را اعم از ماموران کنترل و نظارت، کارکنان دفتری و مدیریتی  پرداخت نکرده است. همچنین بیمه آبان ماه امسال کلیه کارکنان هم به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و علاوه بر آن معوقات سالهای 95 و 94  نیز هر کدام بمدت سه ماه  پرداخت نشده است.

بنا به اظهار کارگران این شرکت، علیرغم همه مطالباتی که کارکنان و کارگران شرکت دارند کارفرما قصد دارد حقوق اسفند و عیدی امسال را نیز پرداخت نکند و از هم اکنون صحبت تعدیل نیرو و اخراج و بیکار سازی را نیز از ابتدای سال آینده در شرکت براه انداخته اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 17 بهمن ماه 1396

تجمعات شبانه روزی کارگران کارخانه پی وی سی ایران برای دستیابی مطالباتشان

کارگران پی وی سی ایران به صورت شبانه روزی مقابل کارخانه تجمع می کنند تا مانع از خروج اموال و دستگاه های این شرکت ورشکسته شده و بتوانند با توقیف شدن اموال به حق و حقوق خود برسند.

در روزهای اخیر کارگران شرکت صنایع pvcایران در مهدیشهر وقتی متوجه می شوند مدیران شرکت قصد خروج اموال و دستگاه های قیمتی این شرکت را دارند، مقابل شرکت تجمع کرده و مانع از خروج دستگاه های شرکت شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،شرکت صنایع pvc ایران در شهرک صنعتی مهدیشهر به فعالیت می پردازد و از بزرگترین تولیدکننده مصنوعات pvc در کشور از جمله کانکس می باشد، چرا اقدام به خروج اموال شرکت کرده و کارگران مانع از این کار شدند؟

شرکت صنایع pvc ایران، ماه هاست ورشکسته شده و نه تنها مطالبات و معوقات کارگران را پرداخت نکرده بلکه جز تعدادی نیروی انگشت شمار، همه کارگران خود را اخراج کرده است.

به گفته کارگران این شرکت، مدیران شرکت نه تنها رسما اعلام ورشکستگی نکردند بلکه به صورت صوری سه چهار نفر کارگر را در واحد تولید نگه داشته تا نشان دهند که شرکت سرپا و فعال است اما شرکت تولیدی که ندارد هیچ، بلکه عملا تعطیل می باشد.

در همین خصوص یکی از کارگران شرکت، به تشریح شرایط این شرکت و نیروهای اخراجی پرداخت و اظهار کرد: از چند ماه گذشته، شرکت به تعدیل نیروها اقدام کرد در حالی که کارگران 14 ماه حقوق معوقه و 19 ماه اضافه کار از شرکت مطالبه داشتند ولی شرکت پرداخت نکرد.

وی تصریح کرد: شرکتی که یک سال پیش 250 الی300 نیرو داشت الآن تنها 3 الی 4 نیرو در بخش تولید دارد که مجموع نیروهای کل شرکت از نگهبان گرفته تا واحد اداری در حال حاضر به 10 نفر هم نمی رسند.

این کارگر اخراجی شرکت صنایع pvc ایران، افزود: این تعدیل نیرو از سال گذشته شروع شد و به مرور نیروها را اخراج می کردند ولی در ماه های اخیر شدت گرفت و از اواخر آذرماه تا اوایل بهمن ماه سال جاری، 44 کارگر را اخراج کردند و تنها چند کارگر باقی ماندند.

وی ادامه داد: این کارگران اخراج شده که معوقات آنها پرداخت نشده بود، برای به دست آوردن حق و حقوق خود تصمیم به شکایت گرفتند و به اداره کار مهدیشهر دادخواست دادند ولی اداره گویا تعلل دارد و بسیار دیر به امورات رسیدگی می کند، در حالی که در قانون آمده که در چنین مواردی بدون تشریفات باید حکم ها صادر شود ولی  اداره کار یک سری حکم ها را صادر و یک سری حکم ها را در حالی که زمان زیادی گذشته، هنوز صادر نکرده است تا دادگستری حکم را اجرا و برای پرداخت مطالبات کارگران، اموال شرکت را توقیف کند.

این کارگر اضافه کرد: در حالی که کارگران منتظر صدور حکم برای دستیابی به حق و حقوق خود هستند، از آن طرف، مدتی می شود که شرکت شروع به فروش دستگاه ها کرده است تا اینکه چند روز پیش کارگرانی که در شرکت بودند متوجه شدند که چند دستگاه شرکت که از دستگاه های مادر بوده و گران قیمت نیز می باشند، دارد از شرکت خارج می شود که متاسفانه توانستند یک دستگاه را از شرکت خارج کنند ولی کارگران شرکت جلوی خروج مابقی دستگاه ها را گرفتند و اجازه ندادند خارج شود.

وی خاطر نشان کرد: الآن هم نیروها به صورت شیفتی، جلوی شرکت کشیک می ایستند تا اگر دوباره مدیران اقدام به خروج دستگاه های شرکت کنند، به دیگر کارگران اطلاع دهند و جلوی خروج دستگاه را بگیرند که اگر این اقدام را نکنیم، در غفلت ما دستگاه ها بارگیری و فورا از شرکت خارج می شود و آنگاه دستمان به جایی بند نیست و نمی توانیم حق و حقوق خود را به دست آوریم.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل شهرداری تهران برای هفتمین بار

روزسه شنبه هفدهم بهمن ماه برای هفتمین بار، کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  دراعتراض به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 دست به تجمع مقابل شهرداری تهران زدند.

امروز۱۷بهمن هفتمین روزاعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضوتعاونی مسکن سپیدارنیمه ساخته ورها شده درمقابل شورای شهروشهرداری تهران

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران حربه ای برای شکستن اعتصاب:پرداخت یک ماه حقوق کارگران کارخانه هپکو پس ازاعتصاب،راهپیمایی وتجمع

دوشنبه شب(شانزدهم بهمن ماه) پس از پس ازاعتصاب،راهپیمایی وتجمع کارگران کارخانه هپکودراعتراض به نداشتن امنیت شغلی،عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولین طراز اول کشور واستان مرکزی،یک ماه حقوقشان پرداخت شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،مختاری کارشناس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: شب گذشته یک ماه از حقوق کارگران شرکت هپکو پرداخت شده است.

مختاری با اشاره به اینکه در جلسه ای که مسئولین استانی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر کار و وزیر اقتصاد داشتیم سازمان خصوصی‌سازی مکلف به پرداخت کلیه بدهی‌های این شرکت به کارگران شد اظهار کرد:مابقی مطالبات کارگران شرکت هپکو را از سازمان خصوصی سازی پیگیر هستیم تا هر چه زودتر معوقات کارگران را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سهامدار هپکو انصراف داده است و مسئولیتی در شرکت ندارد بیان کرد: تلاش بر این است که سهام‌دار جدید که اهلیت داشته باشد برای شرکت انتخاب شود.

مختاری از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان هم خبر داد و گفت: در جلسه ای با حضور وزیر صنعت مشکلات شرکت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دومین دختر خیابان انقلاب:پیشمان نیستم ولی هیچ رابطه‌ای با مسیح علی‌نژاد ندارم

خانواده نرگس حسینی، دومین دختری که در خیابان انقلاب به دلیل برداشتن روسری‌اش بازداشت شد و همچنان در زندان قرچک است، با بیان این‌که در روزهای گذشته موفق به ملاقات با نرگس شده‌اند، گفتند: «نرگس در این ملاقات تاکید داشت به‌هیچ‌عنوان با فعالیت‌های مسیح علی‌نژاد ارتباطی نداشته و به همین دلیل هم در روزی غیر از چهارشنبه اقدام به این کار کرده».

براساس گزارشی که 17بهمن رسانه ای شد، به گفته اعضای خانواده دومین دختر خیابان انقلاب،او با وجود حفظ عقایدش درباره موضوع حجاب، در دو سال گذشته هم نسبت به اقدامات مسیح علی‌نژاد نقد داشته.

نسرین ستوده وکیل نرگس حسینی هم پیش از این خبر داده بود که موکلش در دادگاه گفته که از کار خود پشیمان نیست و خانواده این زندانی هم اعلام کردند که نرگس در دادگاه نیز هرگونه ارتباط و حتی تاثیر پذیری از فعالیت‌های علی‌نژاد را اکیدا رد کرده.

قابل یادآوری است که،نرگس حسینی از دوشنبه هفته گذشته در زندان قرچک به سر می‌برد و برای آزادی او وثیقه پانصد میلیونی تعیین شده. به گفته نسرین ستوده که وکالت او را به عهده دارد، سه اتهام تشویق به فساد، رعایت‌نکردن حجاب شرعی و تظاهر به عمل حرام به او تفهیم شده و خانواده نرگس حسینی هم می‌گویند که به هیچ وجه امکان تعیین چنین وثیقه سنگینی را ندارند.

آیا بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان خاتمه خواهد یافت؟

مدیر اجرایی کارخانه پلی اکریل اصفهان گفت: این کارخانه همچنان در انتظار تامین مواد اولیه مورد نیاز خود از جمله ‘پارازایلن’ و ‘گلیکول’ برای راه اندازی کامل خطوط تولید پلی استر است.

پارازایلن مواد اولیه برای تولید الیاف مصنوعی از جمله پلی استر و اتیلن گلیکول، یک ماده خام در تولید الیاف پلی استر است.

محسن رجایی روز سه شنبه افزود: رایزنی های بسیاری با پالایشگاه اصفهان برای تامین و تحویل ماده اولیه پارازایلن صورت گرفته اما هنوز این موضوع بطور کامل محقق نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس مذاکره ها، مقرر شده ماهانه سه هزار و 500 تُن پارازایلن به پلی اکریل تحویل داده شود، تصریح کرد: اکنون ماده اولیه پارازایلن کمتر از مقدار تعیین شده، تحویل می شود که دلیل آن برخی مسائل مالی عنوان شده است.

به گفته وی، در صورت تامین کامل ماده اولیه پارازایلن سه دستگاه بخش تولیدی پلی استر با ظرفیت 150 تُن در روز و بخش نخ ریسی(ریسندگی) پلی استر راه اندازی می شود و امکان صادرات محصولات آن وجود دارد.

رجایی با اشاره به حمایت مدیریت استان از جمله استانداری برای تامین این مواد اولیه، اظهار امیدواری کرد که مشکل تامین این ماده در آینده نزدیک برطرف شود.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از مواد اولیه مورد نیاز برای بخش پلی استر، گلیکول است که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین آن بصورت اعتباری و تامین نقدینگی قول مساعد داده بود و ما همچنان منتظر اجرایی شدن آن هستیم.

مدیر اجرایی کارخانه پلی اکریل اصفهان در باره ماده اولیه اکریلو نیتریل (AN) برای خط تولید الیاف اکریلیک نیز توضیح داد: محموله دو هزار تُنی اکریلو نیتریل خریداری شده و در حال انتقال بوسیله کشتی به ایران است.

وی با بیان اینکه مقرر بود این کشتی تا اوائل بهمن به ایران برسد، افزود: بر اساس آخرین اطلاعات، این کشتی بدلیل برخی مسائل از جمله ازدحام کشتی ها در بندر بمبئی هند با تاخیر به ایران می رسد.

رجایی با اشاره به اینکه مقرر بود خط 2 اکریلیک در بهمن ماه راه اندازی شود، اظهار امیدواری کرد که محموله اکریلو نیتریل تا اواخر بهمن سالجاری به کشور برسد.

وی با بیان اینکه بازار جهانی برای خرید اکریلو نیتریل دچار نوسان است، خاطرنشان کرد: ما درصدد خرید محموله های بعدی این ماده اولیه و انتقال آن به کشور هستیم.

مدیر اجرایی کارخانه پلی اکریل اصفهان همچنین از فراخوان این شرکت برای بازگشت همه کارگران به سر کار از 15 بهمن امسال خبر داد و گفت: بیمه بیکاری کارگرانی که تاکنون زیر پوشش آن بودند از این پس قطع می شود.

وی اظهار امیدواری کرد که تا چند هفته آینده با راه اندازی کامل خطوط تولید پلی استر و همچنین اکریلیک، کارگران به مرور زمان مشغول به کار شوند.

شرکت پلی اکریل با حدود 40 سال سابقه و حدود 2 هزار کارگر و کارمند در سال های گذشته دچار مشکل مالی شد و سال گذشته از فعالیت و تولید بازماند و کارگرانش در 6 ماه نخست امسال زیر پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند.

سال گذشته 200 میلیارد ریال از سوی دولت برای کمک به پلی اکریل و آبان امسال نیز 200 میلیارد ریال دیگر از سوی دولت به شکل تنخواه به این کارخانه پرداخت شد.

عدم پرداخت 10ماه حقوق وچند ماه حق بیمه کارگران کارخانه فولاد نطنز

کارگران کارخانه فولاد نطنز 10 ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و این موضوع باعث مشکلات عدیده‌ای در وضع زندگی آن‌ها شده است و کار را تا جایی پیش برده که وضعیت بغرنجی در زندگی آن‌ها به وجود آمده است.

این تنها یک طرف ماجرا است و طرف دیگر آن پرداخت نکردن حق بیمه از طرف شرکت فولاد نطنز و قطع بیمه کارگری است که مشکلات آن‌ها را افزون کرده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ17بهمن، شرکت فولاد نطنز در سال 1378 در قالب طرح توسعه و با هدف تولید انواع میلگرد صنعتی و ساختمانی و تأمین مواد اولیه واحدهای صنایع مفتولی خود و ارائه خدمت در بخش صنعت و جلوگیری از واردات محصولات فولادی به کشور و ایجاد حداقل 10 هزار فرصت شغلی تأسیس شد.اما چند ماهی است که این شرکت بزرگ در پرداخت حقوق کارگران و کارمندان خود به صورت نامنظم عمل کرده و اخیراً حقوق معوقه کارگران این شرکت به 10 ماه رسیده است که باعث بروز مشکلات فراوانی برای زندگی آن‌ها شده است.

یکی از کارگران فولاد نطنز اظهار کرد: 10 ماه تأخیر و نامنظمی پرداخت حقوق باعث شده است که وضعیت اقتصاد خانواده ما به هم بریزد.

وی افزود: دو فرزند دارم که یکی از آن‌ها دختر است و چند سال است که عقد کرده، ولی به علت عدم توانایی مالی من برای تهیه جهیزیه نمی‌تواند به خانه بخت برود و چند سال است که این‌گونه بلاتکلیف است.

این کارگر کارخانه فولاد نطنز گفت: به دلایلی نامعلوم حقوق‌های ماهیانه ما را نصف کرده‌اند یعنی یک سری از کارگران فقط حق مسئولیت و حق شیفت خود را دریافت می‌کنند و یک سری دیگر فقط حقوق قانون کار بدون حق شیفت و مزایا را دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: همین موضوع باعث شده در ماه نصف حقوق دریافت کنیم و حقوق ماه‌های آبان، آذر، دی، اسفند و نیمی از حقوق مهرماه سال 95 و همچنین حقوق ماه‌های آبان، آذر و دی‌ماه سال جاری و بخش زیادی از حقوق مهرماه امسال را از شرکت طلب داریم.

این کارگر شرکت فولاد نطنز خاطرنشان کرد: با این وضعیت دریافتی حقوق‌ها که نزدیک شب عید هم هستیم نمی‌توانیم خرجی خانواده را بدهیم و شرمنده آن‌ها شده‌ایم.

این تنها یک طرف ماجرا است و طرف دیگر آن پرداخت نکردن حق بیمه از طرف شرکت فولاد نطنز و قطع بیمه کارگری است که مشکلات آن‌ها را افزون کرده است.

یکی دیگر از کارگران شرکت فولاد نطنز به قطع بیمه خود اشاره کرد و  گفت: به علت عدم پرداخت حق بیمه، بیمه کارگران این شرکت نیز قطع شده است.

وی افزود: برای تمدید دفترچه بیمه مراجعه کردیم که متوجه شدیم به علت عدم پرداخت حق بیمه، بیمه ما هم قطع شده است و از آن اطلاعی نداشتیم.

این کارگر شرکت فولاد نطنز گفت: دختر من دچار بیماری شده بود که به علت عدم پرداخت حق بیمه با این وضعیت بد حقوقی، مجبور شدم به صورت آزاد او را به بیمارستان ببرم.

وی تصریح کرد: اخیراً گفته شده که مسئولان فولاد نطنز حق بیمه آذرماه سال جاری را پرداخت کرده‌اند که امیدواریم این‌گونه باشد.

این کارگر شرکت فولاد نطنز خاطرنشان کرد: اگر حق بیمه‌ها این‌گونه پرداخت شود و این‌همه نوسان وجود داشته باشد، چگونه می‌توانیم به عنوان سابقه بیمه برای بازنشستگی به آن نگاه کنیم و به آینده امیدوار باشیم.

عدم پرداخت8ماه حقوق کاران سد ونیروگاه چم شیر گچساران

8ماه حقوق کاران سد ونیروگاه چم شیر گچساران پرداخت نشده است.

عدم پرداخت 4تا8ماه مطالبات پرستاران بیمارستان های اصفهان

4تا8ماه مطالبات  پرستاران بیمارستان های اصفهان پرداخت نشده است.

اعتصاب اتوبوسرانان بروجرددراعتراض به واریز نشدن مبالغ بلیط الکترونیکی به حسابشان

روزسه شنبه هفدهم بهمن ماه،جمعی از اتوبوسرانان بروجرددراعتراض به واریز نشدن مبالغ بلیط الکترونیکی به حسابشان دست از کار کشیده ودر خیابان مرکزی این شهر اتوبوس هایشان را پارک کردند.

براساس گزارش منتشره،جمعی از رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی بروجرد با پارک اتوبوس های خود در خیابان  خمینی این شهر خواستار تسریع در پرداخت حقوق معوقه، واریز شدن مستقیم مبالغ بلیط ها به حساب خود و ساماندهی وضعیت خطوط مسافربری شدند.

این رانندگان با تعطیل کردن خطوط واحد اتوبوسرانی عنوان کردند: پول های دستگاه کارتخوان نصب شده در اتوبوس های شرکت واحد بخش خصوصی به طور مستقیم به حساب آنها واریز نمی شود لذا همواره از سازمان اتوبوس رانی طلب دارند.

رئیس سازمان حمل و نقل ومسافربری بروجرد در این باره گفت: با نصب دستگاه های جدید در اتوبوس ها مشکل رانندگان برطرف می شود.

محمد چاقویی افزود: هزینه های بلیط مسافران در تعدادی از اتوبوس های بخش خصوصی در اواخر سال قبل و ابتدای امسال به حساب رانندگان واریز نمی شد که این موضوع به صورت جدی درحال پیگیری است.

وی اظهار کرد: درحالیکه از شهریور ماه امسال تاکنون حقوق کارکنان هر ماه واریز شده است ولی رانندگان اتوبوس حدود چهار ماه حقوق معوقه دارند.

رئیس سازمان حمل و نقل و مسافربری بروجرد افزود: از امروز به صورت پایلوت بر روی تعدادی از اتوبوس ها دستگاه جدید نصب شده که بعد از رفع نواقص به زودی بر روی 15 دستگاه اتوبوس بخش خصوصی نیز نصب می شود که با این کار، هزینه های این دستگاه به حساب شخصی آنها واریز خواهد شد.

وی گفت: 100 دستگاه اتوبوس در بروجرد فعالیت دارد که 50 دستگاه مربوط به بخش خصوصی است و در تلاشیم تا مشکل طلب آنها برطرف شود.

اعتراض یک نفره راننده اتوبوس نسبت به وضعیت معیشتی خود مقابل مجلس

بعد از ظهرروزسه شنبه هفدهم بهمن ماه، یک راننده اتوبوس مقابل مجلس تک نفره دست به اعتراض نسبت به وضعیت معیشتی خود مقابل مجلس زد.

برپایه گزارش منتشره، یک راننده اتوبوس بعد از ظهر امروز اتوبوس خود را مقابل ساختمان مجلس متوقف کرد و با حضور روی سقف این وسیله نقلیه سنگین نسبت به وضعیت معیشتی خود اعتراض کرد.

این راننده که در اقدامی عجیب دست به برگزاری تجمع اعتراضی یک نفره با شیوه‌ای متفاوت زده بود، خود را ساکن شهریار معرفی کرد و درحالی که ماموران نیروی انتظامی سعی داشتند با مذاکره و گفت‌و گو او را به آرامش دعوت کنند، با صدای بلند خواستار توجه نمایندگان مجلس به مشکلات صنفی و معیشتی خود شد.

راننده معترض که بخشی از اتوبوس خود را با پلاکاردهای پوشانده بود، بنری نیز در دست داشت که روی آن نوشته بود:«گوش اگر گوش شما، ناله اگر ناله ما / آنچه البته به جایی نرسد، فریاد است»

تجمع دانش‌آموزان و والدین در اعتراض به “حذف آزمون مدارس سمپاد در مقطع ابتدایی مقابل وزارت آموزش و پرورش

روزسه شنبه17بهمن،جمعی از دانش‌آموزان و والدین در اعتراض به حذف آزمون ورودی به پایه هفتم مدارس سمپاد مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، جمعی از دانش‌آموزان و والدین در اعتراض به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر “حذف آزمون های حذف آزمون ورودی به پایه هفتم مدارس سمپاد” و حذف تدریجی این مدارس دست به تجمع زدند. در میان تجمع کنندگان که حدود ۵۰-۶۰ نفر هستند، تعدادی از دانش آموزان نیز حضور دارند و دست‌نوشته هایی را با عنوان “نگران سمپاد هستم” و  “سمپاد نقطه تحقق عدالت های اجتماعی”به نشانه اعتراض در دست دارند.

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ضمن تایید برگزاری این تجمع گفت: قبل از این تجمع اعلام آمادگی کرده بودیم که در صورت اعتراض به این مصوبه، آماده شنیدن صحبت های مخالفان هستیم. در همین رابطه در صورت نیاز حتما توضیحات لازم برای اقناع والدین ارائه خواهد شد.

هفدهم بهمن ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com