اخباروگزارشات کارگری17اسفند1395

admin   مارس 7, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری17اسفند1395 بسته هستند

بایگانی


لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

-60کارگرمعترض شرکت پیمانکاری نیروپژوه (فاز 13 عسلویه)اخراج شدند!

– دومین روزاعتصاب کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز

– تجمع اعتراضی صدها کارگرکارخانه ماشین سازی تبریز!

– تجمعات اعتراضی سریالی کارگران کارخانه پارسیلون اینبار مقابل دادگستری لرستان!

– تجمع کارگران کارخانجات کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان مقابل استانداری قزوین!

– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل شورای شهر

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه فولاد جنوب مقابل استانداری هرمزگان!

– چهارمین تجمع  اعتراضی کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)!

– تجمع اعتراضی کارگران شرکت آریا رود پارس هندیجان نسبت به عدم پرداخت 9ماه حقوق!

– عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران شرکتی شهرداری یزد!

– عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران راه وشهر سازی بیرجند!

– اینجا خوابگاه دانشجویی نیست، اقامتگاه کارگران فصلی است

– جان باختن کارگرجوان پروژه آبرسانی روستاهای جنوب پلدخترحین کار!

– مرگ کارگر جوان کارخانه سنگبری مشهد برا اثر سقوط!

60کارگرمعترض شرکت پیمانکاری نیروپژوه (فاز 13 عسلویه)اخراج شدند!

به دنبال اعتصاب وتجمعات اعتراضی چند روز گذشته کارگران شرکت پیمانکاری نیروپژوه در فاز 13 عسلویه، 60 نفر از کارگرانی که در این اعتراضات شرکت داشتند توسط کارفرما تسویه و اخراج شدند.

به گزارش17اسفندایلنا،بنا به اظهار منابع مطلع از فاز 13 عسلویه، با وعده و وعید کارفرما به کارگران معترض مبنی بر اینکه در صورت پایان دادن به اعتراضات خود تمامی معوقات پرداخت و به حساب آنها واریز خواهد شد، کارگران شرکت نیروپژوه به اعتراض خود پایان داده و به کار بازمی گردند اما در کمال تعجب در پایان وقت اداری مطلع می‌شوند که کارفرما به جای واریز معوقات مزدی با همه آنها تسویه حساب کرده است.

کارگران یاد شده که در استخدام شرکت پیمانکاری نیروپژوه از زیرمجموعه‌های  شرکت مپنا هستند، خواستار دریافت معوقات مزدی خود و بازگشت به کار هستند.

درهمین رابطه:

اعتصاب وتجمع بیش از 400 کارگر فاز 13 عسلویه برای دومین روزمتوالی!

امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چندین شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه برای دومین روز در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق اعتصاب کردند و در مقابل درهای ورودی شرکت های خود اجتماع کردند.

به گزارش امروزایلنادرهمین رابطه، از بامداد امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چند شرکت پیمانکاری در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی خود در مقابل درب‌های ورودی محل کارشان دست به تجمع زدند.

از قرار معلوم این کارگران در استخدام پیمانکاران زیرمجموعه مپنا هستند و ظاهرا در ادامه تجمع روز گذشته آنها از امروز نیز گروهی دیگر از کارگران شرکت های پیمانکاری استیم، اکسیرصنعت، نیروپژوه و تسکو به جمع آنها افزوده شده‌اند.

همچنین گزارش ها حاکی از این است که کارگران شرکت پیمانکاری مثلث‌های آنزان نیز از مهرماه تاکنون موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده‌اند.

دومین روزاعتصاب کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز

از روز گذشته تاکنون (17 بهمن ماه)،جمعی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزدر اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق،عیدی ومطالبات دیگرشان دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.

امروزایلنا به نقل از کارگران اعتصابی ازجمله نوشت، در کارخانه بلبرینگ سازی تبریز حدود190 نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که کارفرما علاوه بر تاخیر مطالبات مزدی سه ماهه آذر ، دی وبهمن تاکنون، از واریز حق عیدی وپاداش پایان سال آنها نیز کوتاهی کرده است.

به گفته کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، این واحد یکی از  موفق ترین واحدهای صنعتی استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که تا پیش از سال 91 محصولات آن به صورت پیش فروشی عرضه می‌شد.

آنها می‌گویند: مشکلات این صنعتی درست از زمان واگذاری آن  به بخش خصوصی بتدریج ایجاد شده است.

تجمع اعتراضی صدها کارگرکارخانه ماشین سازی تبریز!

صبح امروز (17 اسفند ماه )،حدود800کارگرماشین سازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق،عیدی ودیگرمطالباتشان درکارخانه تجمع کردند.

به گزارش17اسفندایلنا،منابع خبری درکارخانه ماشین سازی تبریز واقع درشهرک صنعتی قراملک تبریز با اعلام این خبر می‌گویند  دلیل اعتراض امروز حدود 800 نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزد ماه‌های دی وبهمن و نیز  عیدی و پاداش پایان سال جاری است.

همچنین گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه کارگران یاد شده نیز مشکلاتی به وجود آمده است به طوری که حجم مطالبات تامین اجتماعی به حدود یک ونیم میلیارد تومان می رسد.

برپایه این اطلاعات ظاهرا کارگران این مجتمع صنعتی دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند که به تازگی مدیریت کارخانه را بر عهده گرفته است.

به گفته کارگران معترض، شرکت ماشین سازی تبریز تا قبل از اسفند ماه سال گذشته دولتی بود (سازمان گسترش نوسازی) ولی بعد از آن در راستای سیاست‌های اصل 44به بخش خصوصی (به صندوق بازنشستگی فولاد) واگذار شد و از آن زمان تاکنون وضعیت مالی کارخانه و کارگران بد‌تر شده و عمده مزایای شغلی کارگران قطع شده است.

طبق اظهارات آنها، از زمانی که شرکت ماشین سازی تبریز بخش خصوصی واگذار شد روند تولید محصولات آن که در زمینه قطعات فولادی وچدنی فعالیت دارد کاهش محسوسی پیدا کرده است، به نحوی که اگر این روند ادامه یابد، خطر توقف دائم تولید و بیکاری کارگران را پیش رو خواهیم داشت.

به گفته آنها، کارگران ماشین سازی تبریز در این تجمع اعتراضی خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی خود و همچنین پرداخت حداقل بخشی از مطالبات معوقه‌شان شدند.

تجمعات اعتراضی سریالی کارگران کارخانه پارسیلون اینبار مقابل دادگستری لرستان!

اخباروگزارشات کارگری:ظهرامروز17اسفند،بیش از300کارگر کارخانه پارسیلون خرم آباد در اعتراض به وعده های بدون عمل مسئولان و عدم پرداخت بیش از 30ماه حقوقشان مقابل دادگستری لرستان اجتماع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد در رابطه با مطالبات کارگران این کارخانه گفت: علی رغم وعده های مسئولان مبنی بر پرداخت حقوق معوقه کارگران تا کنون هیچ مبلغی به حساب کارگران این کارخانه واریز نشده است.

وی با اشاره به بیش از 30ماه حقوق معوقه کارگران،افزود: کل مطالبات کارگران هشت میلیاردتومان است که از این مبلغ قرار است 2میلیارد تومان آن با نظر مقام قضایی به کارگران پرداخت شود اما این امر هنوز محقق نشده است.

درهمین رابطه:

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه  پارسیلون خرم آباد نسبت به وعده های توخالی مسئولین طرازاول استان وعدم پرداخت مطالباتشان!

اخباروگزارشات کارگری:صبح چهارشنبه11اسفند،جمعی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد برای باری دیگردراعتراض به وعده های توخالی مسئولین طرازاول استان وعدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل استانداری خرم آبادزدند.

بنا به گزارش امروز رسانه ها،این چندمین بار در ماه جاری است که کارگران این شرکت با جمع شدن در مقابل ساختمان استانداری حقوق خود را مطالبه می کنند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد مقابل استانداری بدنبال توخالی درآمدن وعده و وعیدها!

اخباروگزارشات کارگری:امروزسه شنبه3اسفند، کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد بدنبال توخالی درآمدن وعده مسئولان مبنی برپرداخت بخشی از مطالباتشان برای باردیگرمقابل استانداری لرستان تجمع کردند.

کارگران معترض اعلام کردند تا رفع این مشکل طی روزهای آینده نیز به تجمع خود ادامه می‌دهند.

بنابه گزارشات منتشره کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد گفتند: حدود 15 ماه است که هیچ‌گونه حقوق، اضافه کار و پاداشی دریافت نکرده‌ایم وسه ماه است که حق بیمه ماهم پرداخت نشده است.

درهمین رابطه یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد داشت: بنا بود دو میلیارد تومان از طلب کارگران را پرداخت کنند که این مبلغ به یک میلیارد و 300 میلیون تومان کاهش یافت، درصورتی‌که استاندار لرستان طی چند روز اخیر اعلام کرد که این مبلغ پرداخت‌شده است ولی هنوز هیچ پرداختی نداشته‌اند.

وی بابیان اینکه این مبلغ بنا بود با شرایط خاصی پرداخت شود به‌طوری‌که  تعهد بدهیم تا زمان تشکیل کنسرسیوم هیچ حق اعتراضی نداشته باشیم افزود: تاکنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان پرداخت‌نشده است و اعلام کردند بازرسی کل کشور اجازه پرداخت این مبلغ را نمی‌دهد.

کارگر کارخانه پارسیلون خرم‌آباد عنوان کرد: اگر این مبلغ را پرداخت کنند و بین کارگران تقسیم شود تنها دو میلیون تومان سهم هر کارگر است که هیچ دردی از این‌همه مشکلات کارگران را دوا نمی‌کند.

وی بیان کرد: یک سال و نیم است که حقوق نگرفته‌ایم و هیچ منبع درآمدی دیگری هم نداریم، برای تأمین مخارج زندگی راهی جز قرض گرفتن نداریم و تاکنون حدود 20 میلیون تومان قرض گرفته‌ام.

یکی دیگر از کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد اظهار داشت: به غیر از 19 ماه طلب قبلی 16 ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌ایم و از سال 88 تاکنون از عیدی و پاداش نیز خبری نیست.

وی افزود: شغل ما گدایی و قرض گرفتن از مردم است حتی لباس‌های تنمان را نیز از دیوار مهربانی می‌آوریم، چرا مسئولان فکری به حال این کارگران نمی‌کنند، دیگر آبروی نزد مردم، مغازه‌های محل و ضامن‌های بانکی نداریم و بی‌اعتبار شده‌ایم.

کارگر کارخانه پارسیلون خرم‌آباد عنوان کرد: مستأجرم و 14 ماه اجاره منزل را پرداخت نکرده‌ام، انتظار داریم مسئولان چاره‌ای بیندیشند، طلب کارگران را پرداخت کنند و شرکت استارت زده شود.

یکی دیگر از کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد اظهار داشت: بنا بود تا نهم اسفندماه طلب کارگران را پرداخت و تسویه کامل کنند ولی تاکنون هیچ پرداختی نداشته‌اند.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: با اعلام اینکه یک میلیارد و 300 میلیون تومان به کارگران پرداخت‌شده مشکلات بیشتری را برای ما ایجاد کرده‌اند و طلبکاران فشار بیشتری برای پرداخت پولی که قرض گرفته‌ایم دارند، اصلاً پول نمی‌خواهیم فقط در رسانه عمومی اعلام کنند مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون تومان را پرداخت نکرده‌اند.

وی بیان کرد: اینکه بازرسی اجازه پرداخت را نمی‌دهد بحث سیاسی خودشان است و فقط کاسه کوزه‌ها سرکارگران خالی می‌شود؛ عمر و جوانی ما تباه‌شده و زن و بچه‌هایمان در مشقت و سختی هستند، ما هیچ پشتوانه‌ای نداریم و معلوم نیست تا کی باید به این روال ادامه دهیم.

یکی دیگر از کارگران پارسیلون اظهار داشت: بازنشسته هستم ولی تأمین اجتماعی تا زمانی که کارفرما پول چهار درصد را به‌حساب واریز نکند با بازنشستگی من موافقت نمی‌کند.

وی بیان کرد: با وضع پیش‌آمده تکلیف من روشن نیست، نه بازنشست می‌کنند و نه حق‌وحقوقمان را پرداخت می‌کنند که از استاندار تقاضا داریم حمایت کند.

بازهم وعده مسئولان طراز اول به کارگران کارخانه پارسیلون توخالی درآمد!

اخباروگزارشات کارگری:با وجود قول های متعدد مسئولان برای پرداخت مطالبات کارگران کارخانه پارسیلون بازهم این وعده در بهمن ماه محقق نشد تا شاهد بلاتکلیفی چندین ساله کارگران این واحد تولیدی باشیم.

به گزارش منابع خبری محلی،در سال های گذشته تعداد نیروهای کارخانه پارسیلون از هزار و 500 تا 2 هزار نفر به زیر 200  رسیده است، از سوی دیگر کارگران این واحد تولیدی اکنون حدود چند سال است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

در نظر بگیرید چگونه یک سرپرست خانواده می تواند بدون حقوق خانواده خود را اداره کند، اما متاسفانه کارگران پارسیلون دچار این معضل اساسی شده اند و راهکاری مناسب برای حل و فصل مشکلات کارگری این مجموعه صورت نمی گیرد.

بدنبال خلع ید مالک فعلی کارخانه پارسیلون و بر اساس مصوبه ستاد تسهیل ملی قرار بر این شد تا شاهد تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از طلبکاران این واحد تولیدی باشیم، همچنین مقرر شد تا در اسرع وقت کنسرسیوم مربوطه اقدام به پرداخت مطالبات کارگران پارسیلون کند.

از سوی دیگر بر اساس برنامه زمانبندی شده قرار بر این بود که این کنسیرسیوم شرایط را برای احیای مجدد پارسیلون مهیا کرده تا بار دیگر این ظرفیت بزرگ تولیدی در میان مدت به چرخه تولید و اقتصاد لرستان باز گردد.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مسئولان بهمن ماه را زمان پرداخت بخشی از مطالبات کارگران پارسیلون اعلام کرده، اما روزها از پس هم می گذرد و وعده های مسئولان استان به سرانجام نمی رسد.

حتی استاندار لرستان در جلسه ستاد تسهیل استان در تاریخ 26 بهمن ماه اعلام کرد که روند پرداخت مطالبات کارگران پارسیلون اغاز شده و در مرحله اول شاهد پرداخت یک میلیارد و 300 میلیون تومان به کارگران این مجموعه هستیم.

همین موضوع باعث شد تا بار دیگر دلگرمی میان کارگران زجر کشیده پارسیلون ایجاد شود، اما بازهم روزها می گذرد و وعده استاندار لرستان مبنی بر پرداخت مطالبات محقق نشد.

به هر حال کارگران پارسیلون همچنان باید در انتظار تحقق وعده های مسئولان کشوری و استانی باشند و بازهم اقدام به تجمع در مقابل استانداری کنند.

انتظار تمامی کارگران و مردم استان این است که اگر اقدامی واقعی در جهت پرداخت مطالبات صورت نمی گیرد، لااقل مسئولان اقدام به وعده دادن نکنند.

حال باید دید گره کور پارسیلون بزرگ چه زمانی باز خواهد شد؟ آیا مسئوولان تنها یک روزخود را جای کارگران این کارخانه قرار داده اند تا با دردها و مشقت های بسیار زیاد آنها از نزدیک آشنا شوند؟

به نظر می رسد قصه پر غصه پارسیلون سر دراز دارد …

تجمع کارگران کارخانجات کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان مقابل استانداری قزوین!

“‌ما کارگران شرکت کنتور‌سازی با عزمی راسخ برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده‌ایم”

امروز17اسفند، کارگران دوکارخانه کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگرمطالبات ونیز بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،بیش از 200 کارگر کارخانه کنتورسازی استان قزوین به نمایندگی از تمام کارگران این واحد تولیدی در حالی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند که به گفته نماینده این کارگران پاسخ مناسبی از سوی مسئولان استانداری قزوین دریافت نکردند. کارگران این واحد تولیدی از سال 94 مزایای بیمه خود را دریاف نکرده و 10 ماه حقوق خود را هم نگرفته‌اند.

این تجمع اعتراضی در حالی صورت گرفت که کارگران کنتور‌سازی پلاکارت‌ها و نوشته‌هایی با موضوع “‌ما کارگران شرکت کنتور‌سازی با عزمی راسخ برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده‌ایم” در دست داشتند، این در حالی است که پیش از این مسئولان استان قزوین بارها و بارها وعده پرداخت مطالبات کارگران را داده‌اند ولی به گفته کارگران تاکنون هیچ پرداختی صورت نگرفته است.

یکی از کارگران کنتور‌سازی قزوین اظهار داشت: مسئولان استانداری قزوین در پاسخ به اعتراضات و اعتصابات کارگران کنتورسازی گفته‌اند که این تجمع‌ها بی‌نتیجه خواهد بود و به‌جای تجمع ‌مقابل استانداری به اداره کار مراجعه کرده و بیمه بیکاری دریافت کنند.

یکی دیگر از کارگران کنتورسازی نیز در این باره گفت: آخرین خبر برای پرداخت مطالبات کارگران کنتورسازی مربوط به واگذاری شرکت بوده که تا امروز هیچ اتفاقی خاصی در این باره رخ نداده و استانداری هم جواب روشنی به ما نمی‌دهد. مدیر کارخانه در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد و مدیر جدید نیز علی‌‌رغم وعده‌های داده شده هنوز مشخص نشده است.

ایلنانیزامروزنوشت،کارگران دو کارخانه کنتور سازی وصنایع کم مصرف ایرانیان صبح امروز در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت کارخانه ودریافت مطالبات مزدی خود می‌خوانند مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند.

منابع خبری در این دو  واحد تولیدی گزارش کردند تجمع اعتراضی امروز صبح (17 اسفند ماه) آنها  به دلیل بی‌توجه‌ای کارفرمای کارخانه کنتور سازی به تعویق  معوقات مزدی وعیدی وپاداش پایان سال آنها   صورت گرفته است.

به گفته آنان، مطالبات مزدی حدود  350 نفر از کارگران شاغل در واحد کنتور سازی  با احتساب اسفند ماه حدود 5 ماه به تاخیر افتاده و 80 کارگر شاغل درکارخانه صنایع کم مصرف ایرانیان نیز دست کم 9 ماه مزد معوقه طلبکارند.

طبق اظهارات کارگران معترض ، جدا از مسئله به تاخیر افتادن چندین ماهه دستمزد کارگران این دو کارخانه تا این لحظه هیچ خبری از  وضعیت پرداخت عیدی وپاداش  آنان نیست و در آستانه سال نو نگران وضعیت مالی خود هستند.

کارگران معترض  با بیان اینکه قرار است  مدیریت کارخانه کنتور سازی وصنایع کم مصرف ایرانیان به سرمایه گذار جدید واگذار شود در ادامه گفتند : در حال حاضرکارگران این دو واحد امیدوارند وضعیت مالی کارخانه در نتیجه واگذاری آن به یک کارفرمای دیگر بهبود پیدا کند.

به گفته کارگران هم اکنون  در زمینه واگذاری سهام کارخانه به سرمایه گذار جدید مشکلاتی به وجود آمده که  بخشی دیگر از خواسته ای ما کارگران در اجتماع امروز تسهیل این واگذاری از مسئولان است.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل شورای شهر

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز سه شنبه 17اسفند،جمعی از کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل شورای شهر تجمع کردند و با پهن کردن سفره ای خالی اعتراض خود را بنمایش گذاشتند.

به گزارش منابع خبری محلی،حقوق معوقه کارگران شهرداری بروجرد چند سال است که تکرار می شود و در طول این چند سال کارگران به موقع حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده و در دنیایی از مشکلات قرار دارند.

هم اکنون کارگران شهرداری بروجرد 6 ماه است حقوق دریافت نکرده و هنوز چشم انتظار عیدی هستند و این در حالی است که تنها چند روز تا رسیدن سال جدید باقی مانده و کارگران شهرداری تنها شرمنده خانواده خود هستند.

تاکنون چندین بار کارگران شهرداری در اعتراض به چند ماه حقوق معوقه تجمع و راهپیمایی کرده اند که تنها وعده ها را دریافت کرده اند و هیچ کسی تا کنون به داد این کارگران زحمت کش نرسیده است.

با توجه به رسیدن نوروز این کارگران شهرداری در تلاش هستند تا شهر را برای رسیدن نوروز آماده کنند اما در پایان نه حقوقی دارند نه مزایایی.

صبح امروز سه شنبه جمعی از کارگران شهرداری بروجرد در اعتزاض به حقوق معوقه و عدم دریافت عیدی در مقابل شورای شهر بروجرد تجمع کردند و با پهن کردن سفره ای خالی سعی کردند این بار اعتراض خود را کمی متفاوت تر نشان دهند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه فولاد جنوب مقابل استانداری هرمزگان!

اخباروگزارشات کارگری:امروز17اسفند،جمعی از کارگران کارخانه فولاد جنوب دراعتراض به عدم پرداخت ماه حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگرشان مقابل استانداری هرمزگان اجتماع کردند.

بنابه گزارشات منتشره،نماینده کارگران  کارخانه فولاد جنوب اظهار داشت: علاوه بر حقوق شش ماه گذشته در سال جاری،بخشی از مطالبات سال های گذشته تعدادی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

وی که مایل نبود نامی از وی برده شود ادامه داد: این امر موجب متلاشی شدن برخی خانواده ها و اعتیاد عده ای از کارگران شده و برخی از کارگران حتی توان پرداخت هزینه رفت و آمد درون شهری را ندارند.

نماینده کارگران فولاد جنوب اشاره کرد: این موضوع بارها و بارها از راه های های قانونی پیگیری شده و زمانی که از نتیجه نا اُمید شدیم به دادگاه مراجعه کردیم.

وی ابراز داشت: دادگاه اقدام به صدور حکم اجرایی برای پرداخت حقوق کارگران کرد ولی این حکم تاکنون اجرایی نشده است.

وی اضافه کرد: فولاد جنوب در سال های گذشته 20 میلیارد تومان وام از بانک های استان دریافت کرده ولی مشخص نیست این تسهیلات چگونه هزینه شده و چرا حقوق و بیمه کارگران را پرداخت نمی کند.

این کارگر فولاد جنوب اظهار داشت:با توجه به اینکه شمش های تولیدی فولاد جنوب سریع به فروش می رسد نباید با مشکل مالی روبه رو باشد.

‘مجتمع فولاد جنوب در اردیبهشت سال 1383 با سرمایه گذاری 51درصد طرف ایرانی و 49درصد طرف خارجی (مسلمان هندوستان) به ثبت رسید.’

‘ عملیات اجرایی ساخت کارخانه ذوب آهن فروردین ماه سال 1384 با ظرفیت تولید 300 هزار تن شمش در سال را در زمینی به مساحت چهار هکتار و در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با حجم 340 میلیارد ریال آغاز کرد.’

چهارمین تجمع  اعتراضی کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)!

اخباروگزارشات کارگری:امروز17اسفند برای چهارمین بار در يك ماه، کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل کارگاه این شرکت تجمع کردند و هیچ یک از مدیر و پیمانکار این شرکت برای پاسخگویی حضور نیافت.

به گزارش منابع خبری محلی،روز گذشته16اسفند هم اين كارگران براي دريافت مطالبات يكساله شان در همين محل تجمع كردند و بايد ديد چرا مسئولان اين شركت پاسخگو نيستند؟!

در این تجمع روسای ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی رامیان و آزادشهر و رئیس کارگاه این شرکت حضور داشتند.

درهمین رابطه:

اعتصاب وتجمع کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)برای دومین روزمتوالی!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز2اسفندبرای دومین روزمتوالی، کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)به اعتصابشان ادامه دادند و با تجمع مقابل ساختمان شرکت خواهان پرداخت مطالبات 10 ماهه خود شدند.

به گزارش منابع خبری محلی،کارگران این شرکت می گویند: پیمانکار این شرکت هر بار با وعده هایی که عملی نمی شود کارگران را نزدیک به یک سال بدون هیچ حقوق و مزایایی مشغول کرده است.

آنها می گویند: این بار هم وعده پرداخت حقوق تا پایان این ماه را می دهد.

این کارگران در ادامه می گویند: از فروردین ماه سال گذشته بابت معوقات حقوق و سنوات خود از این شرکت طلبکارهستیم.

تجمع کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ)دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

اخباروگزارشات کارگری:روزگذشته1اسفند، کارگران جاده رامیان به شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت10ماه حقوقشان مقابل شرکت مراغ تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی، کارگران تجمع کننده گفتند: از فروردین ماه سال گذشته بابت معوقات حقوق و سنوات خود از این شرکت طلبکارند.

این کارگران تصریح کردند: مشکلات در پرداخت دستمزد، آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است و با توجه به نزدیک شدن به سال جدید و شب عید نیازمند دریافت معوقاتشان هستند.

بر اساس این گزارش، این شرکت موظف است تا حقوق کارگرانش را پرداخت کند و در این مدت با وعده و وعید، کارگران را نگه داشته است و دیگر بعد از گذشت 10 ماه و عملی نشدن وعده ها، صبر کارگران هم لبریز شد و امروز با تجمع اعتراض خود را ابراز داشتند.

اعتراض کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ) نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق رسانه ای شد!

صدای اعتراض کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ) هم بلند شده که از عدم پرداخت حقوق و مزایای یک ساله شان ابراز نارضایتی و شکایت داشتند و خواستار دریافت مطالباتشان بودند.

به گزارش منابع خبری محلی، فرماندار شهرستان رامیان و مدیرکل صنعت ومعدن گلستان در حال پیگیری هستند تا پایان بهمن، دوماه از حقوق معوقه کارگران شاهرود گرانیت پرداخت شود.

همچنین فرماندار گفت: تا پایان بهمن ماه قرار است اسناد خزانه ای برای پیمانکار پرداخت شود تا معوقات کارگران پرداخت شود.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آریا رود پارس هندیجان نسبت به عدم پرداخت 9ماه حقوق!

اخباروگزارشات کارگری:امروزسه شنبه17اسفند،جمعی از کارگران شرکت آریا رود پارس در اعتراض به عدم پرداخت 9ماه حقوقشان مقابل کارگاه این شرکت در هندیجان تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،تجمع اعتراضی این کارگران با حضور مسئول اداره سیاسی فرمانداری هندیجان به منظور بررسی و پیگیری مشکل آنها پایان یافت.

قابل یادآمری است که قرارداد احداث شبکه آبیاری ، زهکش و ایستگاه پمپاژ زهکشی ناحیه R4 هندیجان از سوی شرکت آب منطقه ای خوزستان به شرکت آریارود پارس واگذار شده است.

عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران شرکتی شهرداری یزد!

بیش ازسه ماه است که حقوق کارگران شرکتی شهرداری یزد پرداخت نشده است.

به گزارش امروز رسانه ها درهمین رابطه،رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران شرکتی شهرداری،‌گفت: شورای شهر یزد تا تاریخ 22 اسفند به شهرداری مهلت داده تا نسبت به پرداخت حقوق معوق و عیدی کارگران شرکتی اقدام کند.

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران راه وشهر سازی بیرجند!

5ماه حقوق و2سال عیدی 100کارگر شرکت اساس سازه شرق بیرجند پرداخت نشده است.

80کارگرشرکت چند آشیانه بیرجند هم چند ماه است که حقوقشان پرداخت نشده است.

به گزارش منابع خبری محلی،محمدی یکی از کارگرانی که در حوزه راه و شهرسازی مشغول است اظهارکرد: کار در راه ها و مسیرهای جاده ای بسیار سخت است و گاها ممکن است برای کار به خارج از شهر برویم و در همانجا مستقر شویم.

وی افزود: اما با تحمل این کار سخت و دوری از خانواده، متاسفانه حقوق ما کارگران پرداخت نمی شود و هیچ دلگرمی نداریم.

رضایی یکی از کارگران دیگر هم بیان کرد: متاسفانه هم اکنون 5 ماه است که حقوق نگرفته ام و حتی هنوز عیدی سال گذشته را هم به ما نداده اند.

وی افزود: اکنون در پایان سال و آستانه نوروز، جیب ما کارگران خالی است و پولی برای خرید نوروزی فرزندانمان نداریم.

وی تاکید کرد: چه کسی جوابگوی غم و غصه های و شرمندگی ما کارگران در مقابل خانواده ها است؟

اینجا خوابگاه دانشجویی نیست، اقامتگاه کارگران فصلی است

کارگری شب عید با مدرک لیسانس

یکی یکی از راه می‌رسند. هر شب همین موقع‌ها پیدایشان می‌شود؛ حدود 10 شب. گاهی کار، بیشتر هم طول می‌کشد؛ معمولاً روزهای آخر. آن وقت است که تن خسته‌شان را در آخرین ساعت‌های شب به خانه می‌رسانند و سرشان به بالش نرسیده، به خواب می‌روند. منظور از خانه، خوابگاهی است که شب عید، آنها را دور هم جمع می‌کند؛ به حکم اجبار. ماندنشان ماندگاری نیست. تلاشی است برای کسب درآمدی نه چندان چشمگیر، اما بهتر از دست خالی ماندن در شب عید. در آهنی کهنه به روی ساختمان سه طبقه باز می‌شود. پله‌ها از همان ابتدای ورود شروع می‌شود؛ پله‌های قدیمی باریک که کوچه را بلافاصله به طبقه بالا وصل می‌کند. در آنجا چند اتاق هست، در هر اتاق چند تخت. روی هر تخت یک مرد… نمی‌دانم چرا یاد شعر شاملو می‌افتم. شاید به خاطر نمای تنگ و کم نور اتاق‌هاست که هنوز تمام ساکنانش بازنگشته‌اند. ساکنانش یعنی محمد، امید، صادق، مهدی و دیگران؛ کارگران خدماتی شب عید.

مهدی پنجره را نیمه باز می‌کند تا فضای اتاق از دود سیگار سبک شود. زیاد حوصله حرف زدن ندارد. خسته است، مثل بقیه. اواخر بهمن آمده. دهدشتی است، 26 ساله و دانشجوی فوق لیسانس. امسال نخستین سالی نیست که برای کار به تهران می‌آید. سال سوم است. هر سال با همین شرکت کار می‌کند. اصلاً خودشان زنگ می‌زنند و پیگیر می‌شوند که می‌آید یا نه؟ کارگر زیاد است اما شرکت ترجیح می‌دهد با شناس‌ها کار کند: «ساعت پنج و نیم، 6 صبح بیدار می‌شویم تا 7 سر کار باشیم. آدرس‌ها را از روز قبل بهمان داده‌اند. دیگر شرکت نمی‌رویم. یعنی وقت نمی‌شود. مستقیم می‌رویم برای کار. معمولاً روزانه کار یک جا را انجام می‌دهیم. گاهی هم پیش می‌آید دو جا را در یک روز برویم. قرارداد شرکت برای 8 ساعت کار در روز است اما اضافه کار می‌مانیم چون همیشه بیشتر طول می‌کشد. گاهی کار یک خانه دو سه روز هم زمان می‌برد. اما حالا بیشتری‌ها می‌خواهند یک روزه کارشان تمام شود. شستن دیوار، کف، شیشه، پرده و حمام و دستشویی. کارهای خرده ریز را معمولاً خودشان انجام می‌دهند یا کارگر زن می‌گیرند.»

مهدی ریزجثه است. به قد و قواره‌اش نمی‌خورد بتواند از عهده کار مدام سنگین برآید اما خودش می‌گوید برایش سخت نیست و تا جوان است باید کار کند. تازه این کار برایش حکم کار موقت را دارد، گرچه اوضاع کار خوب نیست و برادرش بعد از مدت‌ها این در و آن در زدن، به زور توانسته برای خودش در یاسوج کاری پیدا کند.

صادق، درشت اندام است. هم اتاقی مهدی در اتاق 6 نفره که هرکدام بابتش ماهی 180 هزار تومان کرایه می‌دهند. این اتاق از همه اتاق‌های خوابگاه بزرگتر است. سه تا تخت دو طبقه دارد که به دیوار چسبیده. یک بخاری برقی خاموش، حدفاصل دو تا از تخت‌ها قرار دارد که کنارش سینی استیل با استکان‌های چای نیم خورده به چشم می‌خورد. طبقه همکف دو تا گاز سه شعله برای آشپزی هست، گرچه کسی وقت این کار را ندارد. معمولاً املت یا نیمرویی می‌خورند و خیلی زود می‌خوابند.

صادق 30 ساله است؛ اهل کرمانشاه. لیسانس دارد. در شهر خودشان بیکار است. اینجا کسی او را نمی‌شناسد. می‌تواند بیاید چند ماه بماند و کار کند. البته دو ماه آخر سال بهتر است و صادق هم همین موقع‌ها می‌آید. پیش آمده که وقت دیگر سال هم آمده باشد. مثل بعضی‌های دیگر که کل سال را اینجا هستند. میانگین، ماهی 2 و نیم میلیون تومان در می‌آورند. البته شب عید این‌طور است: «کار نیست. مشکل ما هم همین است. شهرستان‌ها این همه دانشگاه دارند، این همه فارغ‌التحصیل می‌شوند اما هیچ کاری نیست. بچه‌های دانشگاه خودمان آمده‌اند تهران دستفروشی می‌کنند.» صادق این را می‌گوید، درحالی که به نقطه‌ای روی دیوار خیره شده است. کم حرف است. شاید کمی خجالتی، چون موقع حرف زدن توی صورت آدم نگاه نمی‌کند. صادق هم مثل مهدی مجرد است. تا وقتی کار نیست، چطور می‌تواند ازدواج کند؟ می‌گوید:

«تعجب نکنید از اینکه ما با مدرک لیسانس کارگری می‌کنیم. اینجا کسی را داریم که دانشجوی دکتراست. اهل کردستان است. آن طرف‌ها اصلاً کار نیست. شما در همین شرکت‌های خدماتی نظافتی نمی‌توانید یک کارگر یزدی یا اصفهانی پیدا کنید چون آنجا امکانات هست.» صادق دست‌ها را به هم می‌مالد. پوست دست‌ها قرمز و خشکند. هر روز هفته را کار می‌کند، بدون تعطیلی. روزهای تعطیل کارشان بیشتر هم هست.

امید، ایلامی است؛ 27 ساله. بیشتر کارگرها در همین سن و سال هستند. زیر 30 سال. آنهایی که شب عید آمده‌اند، 20 نفری می‌شوند در این خوابگاه. باز هم هستند. بعضی‌ها خانه قوم و خویش‌شان می‌مانند. آنها هزینه‌شان کمتر می‌شود. امید ازدواج کرده و یک دختر 2 ساله دارد. فوق دیپلم حسابداری است و کار اداری هم کرده. مدتی اما درآمدش خیلی کم بوده. خیال دارد ادامه تحصیل بدهد و لیسانس و فوق لیسانسش را هم بگیرد تا شاید جایی استخدام شود: «کار عیب نیست. در شهر ما کسی نمی‌داند اینجا کارگری می‌کنیم. حتی به خانواده خانمم گفته‌ام آمده‌ام بازار، حسابداری می‌کنم. راستش یک کار این‌طوری هم پیدا شد اما پشیمان شدند. بازاری‌ها برای کارهای حسابداری‌شان دنبال آشنا هستند. ما را اینجا کسی نمی‌شناسد».

محمد، کشاورز است. این وقت سال در روستای خودشان کاری ندارد. اهل نهاوند است. همسر و دو فرزند دارد. از اول بهمن آمده تهران. پارسال زودتر آمده بود. اما بیشترِ کار همین دو ماه است: «خیلی‌ها هستند کشاورزی می‌کنند و آخر سال برای کار به تهران می‌آیند. توی شهرستان نمی‌شود این‌طور کارها را کرد. طرف‌های ما خیلی رسم نیست کار خانه‌شان را بدهند کس دیگری بکند. خودشان خانه تکانی می‌کنند. تهرانی‌ها اما بیشترشان کارگر می‌گیرند. تقاضا خیلی زیاد است. هرکس از شهرستان بیاید بیکار نمی‌ماند».

بیشتر کسانی که شب عید از شهرستان برای کارگری می‌آیند تهران، مرد هستند اما استثنا هم وجود دارد؛ مثل دو دختری که می‌گویند در شرکت کار می‌کنند و هر دو تحصیلکرده‌اند و اینجا خانه خواهرشان می‌مانند. آنجور که می‌گویند 90 درصد کارگران خدماتی که برای کار شب عید به تهران می‌آیند، تحصیلکرده یا دانشجو هستند. چشم‌های خسته، مجال بیشتری برای صحبت باقی نمی‌گذارد. یاد خاطره‌ای نزدیک می‌افتم: پیرمرد ریز نقش که ساک سیاه کوچکی را با دو دست به سینه فشرده، سوار تاکسی می‌شود و خودش را کنار مرد درشت اندامی که کنار خانمی میانسال نشسته، جا می‌کند. سلام بلندش را راننده زیر لب جواب می‌دهد. جمله‌های بعدی را تقریباً به سلام وصل می‌کند. «کارگر نمی‌خواین؟! کارم خیلی خوبه‌ها. تمیز کار می‌کنم.» انگار روی صحبتش با خانم باشد، چون زن جواب می‌دهد:

-الان خونه نمیرم. دارم میرم جایی.

-خب هر وقت بگین میام. کارم خوبه‌ها.

زن حرفی نمی‌زند. انگار امیدش به زن جلویی باشد که منم. دوباره همان حرف‌ها را تکرار می‌کند. می‌گویم:

– سر کار میرم.

-اداره رو هم تمیز می‌کنم. تی می‌کشم، گردگیری، پله می‌شورم.

می‌گویم که خودشان آدم دارند برای نظافت. دمغ می‌شود: «از نیشابور اومدم. اومدم واسه کار.» تاکسی به مقصد می‌رسد و حرفش نیمه تمام می‌ماند.

پیرمرد ریزنقش نیشابوری هم یکی از صدها یا هزاران نفری است که این روزها راهی تهران شده‌اند تا از سفره رنگارنگ کاسبی شب عید پایتخت، سهمی به خانه برند.

منبع:روزنامه ایران-17اسفند

جان باختن کارگرجوان پروژه آبرسانی روستاهای جنوب پلدخترحین کار!

فرمانده انتظامی پلدختر ازجان باختن کارگرجوان پروژه آبرسانی روستاهای جنوب این شهرستان در حین کارخبرداد.

سرهنگ صفر عبدالوند عصر سه شنبه درهمین رابطه گفت: این حادثه در حین جابجایی بلوک های بتونی پیش ساخته که برای ساخت محوطه ایستگاه پمپاژ آبرسانی به روستاهای جنوب شهرستان پلدختر رخ داد.

فرمانده انتظامی پلدختر گفت: متاسفانه یکی از کارگران جوان پروژه شرکت آبرون پایدار به نام یوسف تقی پور در زیر بلوک های دو تنی محبوس شد که پس از انتقال به بیمارستان پلدختر به علت شدت جراحات وارده جان باخت.

مرگ کارگر جوان کارخانه سنگبری مشهد برا اثر سقوط!

صبح روز گذشته16اسفند، کارگرجوانی حین کار در کارخانه سنگبری مشهد درپی شکسته شدن سقف ایرانیتی ساختمان از بالا به پایین پرت وجانش را ازدست داد.

برپایه گزارشات منتشره،تلاش گروه امداد وپزشکان حاضر درصحنه برای نجات جان این کارگر 19 ساله بی نتیجه ماند.

هفدهم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com