اخباروگزارشات کارگری17و18دی1395

admin   ژانویه 8, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری17و18دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– کارگران کارخانه هپکو برای باری دیگردرسطح شهر اراک راهپیمایی وتجمع کردند!

– گزارش تصویری از راهپیمایی وتجمع اعتراضی امروز کارگران کارخانه هپکو

– ادامه فایل های صوتی سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر روی اقشار مختلف*

– تجمع اعتراضی کارگران آسفالت میهن کویرنسبت به تعطیلی کارخانه وبیکاری مقابل فرمانداری پاکدشت!

– اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری ایذه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

– تجمعات اعتراضی کارگران پروژه های شهرداری گرگان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل استانداری وساختمان شورای شهر!

– اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه ایران ترانسفو زنجان نسبت به سطح پایین دستمزدشان!

– ضرورت خاتمه اضافه کار اجباری پرستاران!

– توخالی در آمدن وعده و وعیدها وقطعی شدن اخراج392کارگرکارخانجات نساجی بروجرد!

– روایت یک زندگی بدون دست و پا/ سواد ندارم ولی ظلم را می‌فهمم!

– جان باختن یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ارتفاع درحین کار!

– مرگ یک کارگر تراشکار در فلاورجان اصفهان!

– کشتار کارگران معدن در بغلان؛ انکار مسئولیت از سوی طالبان و سکوت داعش

کارگران کارخانه هپکو برای باری دیگردرسطح شهر اراک راهپیمایی وتجمع کردند!

امروز18دی،کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وضعیت نامعلوم شرکت ،نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت ماه ها حقوقشان درسطح شهر اراک راهپیمایی و تجمع کردند.در جریان این راهپیمایی، میدان اصلی شهر و خیابان های منتهی به آن مسدود شده است.

فرماندار با حضور در بین این کارگران به بیان توضیحاتی پرداخت که از سوی کارگران مورد اعتراض قرار گرفت و واکنش این کارگران معترض به فرماندار شعار «مرگ بر دروغگو» بود.

بنابه گزارشات منتشره،کارگران هپکو امروز  ۱۸ دی ماه  با راهپیمایی و طی مسافت چند کیلومتری در مسیرکارخانه  تامرکز شهراراک وتجمع درمیدان شهدا اعتراضشان را نسبت به وضعیت نامعلوم شرکت ونداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت ماه ها حقوقشان،بنمایش گذاشتند.

کارگران معترض با در دست داشتن پلاکاردهای «هپکو ایران»، «مرگ بر بیکاری»، «مسؤول بی‌لیاقت استعفا، استعفا»، «اجازه ندهیم یک برند دیگر کشته شود» و … خواستار  رسیدگی به وضعیت شغلی ومعیشتی خود شدند.

این کارگران بارها در پی عدم تحقق وعده های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده اند و حتی طی چندین بار در داخل مجموعه شرکت دست به اعتصاب زده بودند.

گفتنی است پنج شنبه ۱۶ دی ماه در جریان سفر وزیر صنعت به استان مرکزی، جلسه ای برای حل مشکلات صنایع استان برگزار شد. اما هنوز از مصوبات این جلسه در خصوص نحوه رسیدگی به مشکلات هپکو رسانه ای نشده است.

در جریان این بازدید وزیر صنعت تنها به ارائه وضعیت این شرکت بسنده کرد و گفت: شرکت هپکو سال های قبل به بخش خصوصی واگذارشد و روند آن موفق نبود و بخش خصوصی نتوانست به تعهدات خود عمل کند و سهام این شرکت در چند نوبت مزایده گذاشته شده که هنوز مشتری جدی برای آن پیدا نشده است.

کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده‌های مسؤولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده‌اند و چندین بار نیز در داخل مجموعه شرکت دست به اعتصاب زده بودند.

گزارش تصویری از راهپیمایی وتجمع اعتراضی امروز کارگران کارخانه هپکو:

درهمین رابطه:

*بنا به آخرین اخبار منتشره درهمین رابطه درعصرامروز18دی،فرماندار اراک و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با حضور در جمع کارگران معترض شرکت هپکو با بیان اینکه مطالبات شما را قطعا باستحضار مقامات مافوق خواهم رساند افزود: گرچه بارها این اقدام را انجام داده‌‌ام، اما اینبار با قاطعیت بیشتری این مطالبات را مطرح خواهم کرد.

وی با اشاره به جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که پنج‌شنبه هفته گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استانداری مرکزی برگزار شد، افزود: جلسه پنج شنبه دو مصوبه خیلی خوب برای هپکو داشت که براساس یکی از این مصوبات قرار شد یکی از واحدهای صنعتی معتبر اراکی که سوابق کاری مطلوبی دارد براساس بررسی‌های کارشناسی تعیین شده و اگر از شرایط لازم برخوردار باشد، تغییر مالکیت انجام شود.

بختیاری در خصوص دومین راهکار وزیر صنعت برای خروج هپکو از بحران موجود گفت: در صورتی که راهکار اول به نتیجه نرسید، تلاش خواهد شد که این واحد برای مدتی به سازمان گسترش بازگردانده شود و پس از ساماندهی دوباره واگذاری آن به بخش خصوصی و اینبار براساس دید کارشناسی و از طریق قوانین و مقررات بخش خصوصی انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه واگذاری هپکو قبلا انجام شده و شاید این اقدام براساس کار کارشناسی صورت نگرفته و واگذاری به افراد دارای صلاحیت عملی انجام نشده است، افزود: واگذاری صنایع باید براساس بررسی‌های کارشناسی انجام می‌شد و کسانی که دارای کارآمدی در این بخش بودند واحدهای صنعتی را از دولت تحویل می گرفتند که در خصوص هپکو این مهم صورت نگرفت.

بختیاری از پیگیری اقداماتی در راستای ایجاد منابع مالی جهت کاهش مشکلات مالی کارگران اظهار کرد: استاندار و دیگر مسئولان کشور، استان و شهرستان پیگیر رفع مشکلات هپکو هستند، ولی با توجه به اینکه امروز فقط دو روز از نشست یاد شده گذشته باید به مسئولان فرصت بدهید تا کار را پیگیری کنند.

وی جهت گفتگو با نمایندگان کارگران در محل فرمانداری اراک یا شرکت هپکو نیز اعلام آمادگی کرد.

محمدرضا حاجی پور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز با حضور در جمع معترضان با آنان به گفتگو پرداخت.

وی در حاشیه این تجمع در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نباید بگذاریم کارد به استخوان برسد که کار به تجمع برسد، افزود: استان مرکزی یکی از استان هایی است که واگذاری صنایع به بخش خصوصی در آن به درستی انجام نشده و سازمان خصوصی سازی در این رابطه به درستی عمل نکرده است و اهلیتی که باید سهامدار برای برعهده گرفتن مسئولیت یک واحد صنعتی داشته باشد در این واگذاری ها مورد توجه قرار نگرفته است.

حاجی پور اظهار کرد: براساس صحبتی که با وزیر صنعت انجام شده قرار شد در واگذاری ها بدون در نظر گرفتن منافعی که سازمان خصوصی سازی دنبال می کند اقدام شده و اهلیت و تخصص مدیری که قرار است واحد به او واگذار شود در اولویت قرار گیرد و در واقع اهلیت سهامدار و مجموعه مالکیتی اصل اول در واگذاری خواهد بود.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی تاکنون برای پیگیری این مشکلات انجام شده  شده ولی با توجه به مشکلاتی که کارگران دارند و از جمله آنها حقوق های معوق است، باید سوءمدیریت‌ها را جبران کرد.

حاجی پور اظهار کرد: به دنبال این هستیم که طی هفته جاری براساس مکاتبه ای که وزیر صنعت با وزیر اقتصاد داشته است جلسه ‌ای را با حضور سازمان خصوصی سازی برگزار کنیم تا تصمیم گیری در این حوزه انجام شود چرا که این سازمان همچنان اعتقاد بر برگزاری مزایده دارد ولی نظر وزیر صنعت اینست که اگر بررسی های لازم انجام شد و مشخص شد که متقاضی مناسبی برای واگذاری هپکو وجود ندارد، این واحد صنعتی مجددا به صورت موقت به سازمان گسترش و نوسازی برگردد و وقتی از بحران خارج شد مجددا براساس بخشنامه‌های جدید و کار کاشناسی به بخش خصوصی واگذار شود.

وی افزود: براساس نظر وزیر صنعت اگر لازم باشد این مجموعه در اختیار فردی توانمند قرار داده می شود تا آنرا از این شرایط خارج کند، در این بخش واگذاری مدیریتی مطرح است.

*تجمع کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان خصوصی سازی درتهران!

روزگذشته12دی،جمعی از کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل سازمان خصوصی سازی درتهران زدند.

کارگران کارخانه هپکو حقوق اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور را به صورت نصف نیمه و ماه های آبان و آذر را هم دریافت نکرده اند.

کارگران با دردست داشتن پلاکاردهایی خواستار تسریع در تعیین و تکلیف شرکت هپکو شدند.

به گزارش منابع خبری محلی، بعد از واگذاری شرکت تولید تجهیزات سنگین(هپکو) به بخش خصوصی، سوء مدیریت و ایجاد شرکت های مستقل از شرکت هپکوکه سوددهی لازم را نداشتند، مشکلات آغاز و در سه سال اخیر مشکلات به اوج خود رسیده است به طوری که کارگران شرکت در این مدت چندین بار در اراک تجمع کرده اند.

اکنون کارگران دو ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و به غیر از مهرماه، از اردیبهشت تا شهریور امسال نیز حقوق کامل دریافت نکرده اند. اما با شدت گرفتن اوضاع نابه سامان این شرکت، این بار کارگران شرکت هپکو اعتراضات خود را به مقابل سازمان خصوصی سازی تهران کشاندند.

براساس این گزارش، عرضه عمومی سهام هپکو(بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات راهسازی خاورمیانه) در فرابورس از امروز ۱۳ دی ماه آغاز واز طریق این عرضه هرکس توان خرید سهام را داشته باشد می تواند سهام شرکت را خریداری کند.

البته در تجمعی که روز گذشته کارگران در مقابل سازمان خصوصی سازی داشتند این را عنوان کردند که شرکت هر کسی را به عنوان سهامدار قبول نمی کند. کسی را انتخاب می کند که اهل صنعت و تولید باشد که باری از مشکلات شرکت بردارد نه اینکه مشکلات شرکت افزوده شود.

ازقرارمعلوم،وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده است که اگر خریداری دارای اهلیت برای شرکت پیدا نشد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را در دستور کار قرار دهد.

لینک اخبار مرتبط:

توخالی درآمدن وعده سهامدارکارخانه هپکو مبنی بر پرداخت مطالبات کارگران!

http://etehadbinalmelali.com/ak/03-09-95/

ادامه فایل های صوتی سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر روی اقشار مختلف*

آقای حسین آذرگشسب (فعال لغو کار کودک ) در رابطه با تاثیر این اصلاحات بر روی زندگی کار کودکان کار چنین گفتند:

http://www.kanoonm.com/2582

* سمینار بررسی اصلاح قانون کار و تاثیر آن بر روی اقشار مختلف

http://www.kanoonm.com/2552

تجمع اعتراضی کارگران آسفالت میهن کویرنسبت به تعطیلی کارخانه وبیکاری مقابل فرمانداری پاکدشت!

پیش از ظهر امروز18دی، کارگران آسفالت میهن کویردراعتراض نسبت به تعطیلی کارخانه وبیکاری دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان پاکدشت زدند.

به گزارش18دی تسنیم،شواهد حاکی از اختلافات خانوادگی و شکایت یکی از سهامداران است که باعث بیکاری 80 کارگر در شهرستان پاکدشت شده است.

بر اثر یک اختلاف خانوادگی که کار به شکایت در دادگستری کشیده شده است، از روز چهارشنبه هفته گذشته کارخانه آسفالت میهن کویر توسط دادگستری پاکدشت پلمب شده است.

در همین زمینه یکی از کارگران معترض این کارخانه اظهار داشت:  ما تاکنون حقوق و مزایای خود را به موقع دریافت کرده‌ایم، منتهی تعطیلی کارخانه امری است که در وضعیت کنونی آن هم تنها به سبب اختلاف خانوادگی نه تنها به ضرر کارخانه است بلکه ضرر اصلی متوجه 80 کارگر شاغل  و خانواده‌های آنان است.

این کارگر با توجه به تعطیلی کارخانه ادامه داد: انتظار داریم که مسئولان مشکل ما را برطرف کنند و پیگیر موضوع و بازگشایی دوباره کارخانه باشند.

لازم به ذکر است که با هماهنگی‌های صورت گرفته قرار بر این شده که عصر امروز جلسه‌ای برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده با حضور فرماندار پاکدشت، سهامداران کارخانه و نمایندگان کارگران کارخانه آسفالت میهن کویر در محل فرمانداری پاکدشت برگزار شود.

اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری ایذه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

امروز18دی ماه،کارگران شهرداری ایذه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست از کارکشیده ومقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

این کارگران با اعتراض به عدم دریافت حقوق چند ماهه خود خواستار پرداخت هرچه سریع‌تر آن و توجه جدی به مشکلات خود در پی عدم دریافت این مطالبات شدند.

به گزارش18دی فارس،شهردار ایذه در پی اعتصاب کارگران شهرداری این شهر با بیان اینکه این مطالبات مربوط به شهردار قبلی بوده است اظهار کرد: ما از زمان حضور خود در شهرداری این شهر تمام تلاش‌های خود را برای پرداخت به موقع حقوق کارگران به کار گرفته‌ایم.

انوشیروان بهرامی با بیان اینکه 15 روز پیش نیز مقداری از حقوق این کارگران پرداخت شده است یادآور شد: در هفته جاری نیز مبلغ دیگری از این مطالبات پرداخت خواهد شد.

تجمعات اعتراضی کارگران پروژه های شهرداری گرگان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل استانداری وساختمان شورای شهر!

صبح شنبه ۱۸ دی خبر حضور کارگران مقابل استانداری گلستان و در خواست برای پیگیری مشکلشان دوباره در شبکه های مجازی دست به دست شد تا این که آن ها عصر همان روز با پلاکاردهایی در صحن علنی شورای شهر حاضر شدند. آن ها که می گفتند ۶ ماه است حقوق نگرفته اند.

به گزارش18دی مهر،تعدادی از کارگرانی که در اجرای پروژه های شهرداری گرگان همکاری می کردند، با گذشت ۳ ماه از افتتاح پروژه ها که با حضور مسئولان کشوری بود، عنوان می کنند حقوق خود را دریافت نکرده اند.

آخرین تقاطع غیر همسطح شهرداری گرگان حدود یک ماه پیش و پروژه قبلی هم در هفته دولت و با حضور مسئولان و هنرمندان مطرح کشوری برگزار شد. این تقاطع که شهرداری آن ها را همواره به عنوان افتخاری برای خود می داند، در حالی با هزینه های چندصد میلیونی مراسم افتتاح، به بهره برداری رسیده اند که کارگران مشغول در این پروژه ها ۶ ماه است حقوق نگرفته اند.

حدود دو ماه پیش اعتراض کارگران به شهرداری گرگان، در شبکه های مجازی خبرساز شد و آن زمان حسین صادقلو اعلام کرد که این مساله ربطی به شهرداری ندارد زیرا حق پیمانکار به صورت کامل پرداخت شده است.

صبح شنبه ۱۸ دی خبر حضور کارگران مقابل استانداری گلستان و در خواست برای پیگیری مشکلشان دوباره در شبکه های مجازی دست به دست شد تا این که آن ها عصر همان روز با پلاکاردهایی در صحن علنی شورای شهر حاضر شدند. آن ها که می گفتند ۶ ماه است حقوق نگرفته اند.

یکی از کارگران اظهار کرد: بیش از یک ماه از اتمام پروژه‌های دوربرگردان چهار هزار شهید استان گلستان می‌گذرد ولی دست اندرکاران امور اجرای پروژه‌های شهید حتم لو و چهار هزار شهید استان بخشی از حقوق و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون خواستار پرداخت حقوق معوق خود هستیم، ادامه داد: با اتمام کار این دو پروژه شرکت پیمانکار در حال جمع‌آوری وسایل و رفتن از استان گلستان است درحالی‌که هنوز حدود ۷۰۰ میلیون تومان حقوق کارکنان کارگری و اجرایی را پرداخت نکرده است.

وی اضافه کرد: چند روز قبل از بهره‌برداری از این پروژه (دوربرگردان چهار هزار شهید استان که در راستای اولین اجلاسیه چهار هزار شهید استان با حضور دکتر لاریجانی، رئیس مجلس دهم به بهره‌برداری رسید) مشکل خود را در صحن علنی شورای شهر گرگان مطرح کردیم.

اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه ایران ترانسفو زنجان نسبت به سطح پایین دستمزدشان!

کارگران کارخانه ایران ترانسفو در زنجان از پایین بودن دستمزدهای پایه و قطع پاداش افزایش تولید انتقاد دارند.

به گزارش18دی ایلنا،جمعی از کارگران ایران ترانسفو زنجان از پایین بودن دستمزدهای پایه خود انتقاد کردند.

به گفته این کارگران، علاوه بر پایین بودن سطح دستمزدهای پایه، با کاهش سطح تولید، پاداش افزایش تولید و اضافه کاری کارگران بخش تولید قطع شده و در نتیجه عایدی این کارگران کاهش یافته است.

یکی از کارگران این واحد تولیدی می‌گوید: نسبت به سال پیش، نزدیک به چهارصد هزار تومان کمتر دریافتی دارم و این مساله مشکلات بسیاری را برایم به وجود آورده‌است.

کارگران ایران ترانسفو زنجان می‌گویند: چند وقتی است مدیرعامل جدید آمده و وعده‌هایی داده است که امیدواریم به زودی اوضاع بهتر شود؛ به گفته این کارگران، مدیرعامل از افزایش سطح تولید و بالاتر رفتن عایدی کارگران خبر داده‌است.

بیش از سه هزار کارگر در کارخانه ایران ترانسفو زنجان مشغول به کار هستند.

ضرورت خاتمه اضافه کار اجباری پرستاران!

برنامه ریزی فوری برای حل مشکل اضافه کار اجباری پرستاری ضروری است زیرا اضافه کار اجباری، تهدید کننده ایمنی بیماران و سلامت پرستاران است.

به گزارش 17دی پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، قوانین زیادی از جمله قانون کار، قانون اداری استخدامی کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری، به موضوع ساعت کار موظف کارمندان و کارگران پرداخته اند که بر مبنای آنها ساعت کار هفتگی بین ۴۰ تا ۵۰ ساعت و ماهانه بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ ساعت تعیین شده است. این میزان کار از سویی انتظار سازمان ها را از کارمند تامین کرده و از سوی دیگر با سلامت جسم و روان او در تعارض قرار نمی گیرد.

در تمام این قوانین، انجام اضافه کار تنها در شرایط خاص و مشروط به شرایط خاصی مجاز شمرده شده است. اهم این شرایط عبارتند از: نیاز سازمان مربوطه، شرایط بحرانی و ویژه، رضایت کارمند وسقف محدود اضافه کار است.

دو شرط اول از شرایط فوق متوجه منافع سازمان یا کارفرما است و دو شرط بعدی در راستای منافع کارمند که همان سلامت جسم و روح  کارمند، می باشد.  بنابراین قانون گذار در تعریف اضافه کار نیز با اعمال شرایطی به سلامت منابع انسانی سازمان توجه کرده است. اضافه کار اگر بدون رضایت کارمند بوده یا میزان آن زیاد باشد اثرات مخربی از خود بجا می گذارد که فرسودگی شغلی از جمله اثرات مضر آن است. عواقب فرسودگی شغلی  هم کارمند و هم سازمان را متضرر می کند.

در این بین اما مشاغل سخت و زیان آور قوانین سخت گیرانه تری هم برای ساعت کار موظف و هم اضافه کاری دارند. پرستاری به عنوان یک شغل سخت شناخته شده و به همین جهت در دنیا ساعت کاری آن کمتر از بسیاری مشاغل است و اضافه کار در این رشته یا ممنوع است و یا شرایط بسیار دشواری دارد. در عوض حقوق و مزایای آن بالاتر بوده و مرخصی های بیشتر و حتی  مرخصی اجباری برای آن در نظر گرفته می شود.

در ایران نیز قانون ارتقای بهره وری در راستای موضوع فوق به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که بر مبنای آن اولا ساعت کار موظف پرستاری به میزان ۴۰ ساعت در ماه کاهش یافته و ثانیا حداکثر سقف اضافه کار ماهانه ۸۰ ساعت در نظر گرفته شده است.  قانون مشاغل سخت نیز سنوات کار را ۵ تا ۱۰ سال کاهش داده تا سلامت پرستاران تضمین شود.

با وجود صراحت های قانونی فوق اما در عمل روال دیگری انجام می شود. بسیاری از بیمارستانهای خصوصی و خیریه قانون مصوب مجلس ارتقای بهره وری را در مورد کاهش ساعت کار موظف پرستاران اجرا نمی کنند و بیمارستانهای دولتی هم آن را ناقص اجرا می کنند. دربسیاری از بیمارستانهای دولتی با وجود این که قانون ارتقای بهره وری سقف اضافه کاری را ۸۰ ساعت تعیین کرده، به صورت اجباری حتی تا ۱۸۰ ساعت یا بیشتر اضافه کار گذاشته می شود. حتی ملاحظه می شود در بخشهای ویژه که پرستاران تحت استرس روحی بیشتر هستند ،بصورت اجباری یک شیفت کامل اضافه کاری برای آنان  گذاشته می شود.

توجه به نکات زیر نشان می دهد اضافه کار پرستاری تفاوتهای زیادی با اضافه کار در سایر ادارات و موسسات دارد:

۱.اضافه کار پرستاری از نظر مسئولیت و فشار کاری همانند شیفت موظفی است در  صورتیکه در بسیاری از مشاغل دیگر اضافه کار در ساعات بعد از ظهر انجام می شود که ارباب رجوع وجود ندارد یا محیط خلوت تر و کار راحت تر است.

۲.اضافه کار پرستاری کاملا بر اساس ساعات حضور فیزیکی و ثبت دقیق ورود و خروج محاسبه می شود حال آنکه در خیلی جا ها اضافه کاری بصورت کیفی محاسبه شده و ثبت ورود و خروج نمی شود.

۳.طبق قانون ارتقاء بهره وری با اضافه شدن سنوات و سابقه کار پرستار، ساعات موظفی او طبق فرمولی کاهش می یابد. قاعدتا باید با کاهش ساعت کار موظف، هزینه هر ساعت اضافه کار افزایش یابد زیرا هزینه هر ساعت اضافه کار از ماخذ ساعت موظف محاسبه می شود اما عملا  این رویه اجرا نمی شود.

۴. طبق قانون ارتقای بهره وری، شیفت بیشتر از ۱۲ ساعت ممنوع است اما بسیاری از پرستاران شیفتهای ۱۸ ساعته (عصر و شب یا شب و صبح) دارند.

۵.طبق بخشنامه  اداره کار به کارفرمایان، مبلغ هر ساعت اضافه کار باید ۴۰ در صد بیشتر از هزینه هر ساعت کار موظف باشد.  اما این دستورالعمل نیز در مورد پرستاری اجرا نمی شود.

۶.