اخبار کارگری 17 و 18 تیر 1397

admin   جولای 9, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 17 و 18 تیر 1397 بسته هستند

بایگانی

آزادی

مختار اسدی ـ  معلم و فعال صنفی  کردستان بعد از سپری کردن مدت حبس یکساله خود امروز 18 تیر از زندان آزاد شد؛ نامبرده درمدت حبس حتی یک روز به مرخصی  نرفت.

سالروز واقعه 18 تیر

وقایع 18 تیر ماه 1378 که بمدت پنچ روز در کوی دانشگاه  تهران با درگیری میان دانشجویان و نیروهای انتطامی و افراد موسوم به لباس شحصی ها ادامه داشت ؛ به گفنه فعالان حقوق بشر  7 نفر کشته شده اند که تا کنون  هویت تنها دو نفر شان به نام های عزت الله ابراهیم نژاد و فرشته علیزاده اعلام شده است. شورای متحصنین در بیانیه 26 تیر مرگ تامی حامی فر را نیز تایید کرد.  سعید زینالی نیز از هنگام دستگیری  توسط مامورین ناپدید شده است . همچنین چشم یک دانشجوی پزشکی ( محسن جمالی زواره ) بر اثر اصابت گلوله تخلیه و دست و پای عده ای شکسته و تعداد زیادی از دانشجویان نیر براثر ضرب و شتم زحمی شده اند.

2 سال پس از این رویداد قوه قضاییه همه ی نیروهای پلیس و شبه نظامیان وابسته را تبرئه کرد؛ و فقط یک سرباز به نام عروج علی ببرزاده به دلیل دزدیدن ماشین ریش تراشی محکوم شد؟!

تجمع کارگران فولاد بویرصنعت یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

گروهی از کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج که بیش از یک سال است حقوقی دریافت نکرده‌اند، روز گذشته (۱۶ تیرماه) برای چندمین بار مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض این کارخانه می‌گوید: چندین سال است از کارفرمای کارخانه بویرصنعت طلب مزدی داریم اما وقتی برای دریافت مطالبات معوقه خود به دفتر کارفرما مراجعه می‌کنیم، کارفرما در پاسخ می‌گوید که منابع مالی کافی برای پرداخت مطالباتمان ندارد..

طبق ادعای کارگران فولاد‌ بویر صنعت یاسوج؛ بیشتر کارگران این کارخانه مبلغ ۳۰ میلیون تومان از این کارخانه طلبکار هستند اما کسی پاسخگو نیست.

از مهر ماه سال ۹۶ حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و علاوه بر آن در سوابق بیمه‌ای هر یک از کارگران مشکلاتی دیده می‌شود به عنوان مثال کارگری که هشت سال سابفه بیمه ای در این کارخانه داشته باشد.

کارفرما فقط سه سال حق بیمه آن را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است. این در صورتی‌ست که هر ماه مبالغ قابل توجهی از دستمزد کارگران برای پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی کسر شده است.

ترمیم حقوقِ قراردادموقتی‌های نفت تا مهرماه/مابه‌التفاوت یکجا پرداخت می‌شود

در راستای دستور وزیر نفت مبنی بر بهبود وضعیت معیشت قراردادموقتی‌ها، قرار است دستمزد این کارکنان تا مهرماه ترمیم شود.

از قرار معلوم، کلیات و جزئیات ترمیم عمومی حقوق‌ها انجام شده و پیش‌بینی می‌شود تا مهرماه ترمیم حقوق تخصصی ویژه کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی و دارای تخصص شغلی در این مناطق تعیین شود.

ترمیم حقوق عمومی و تخصصی تمامی کارکنان مدت موقت از اول اردیبهشت ماه امسال محاسبه و پرداخت خواهد شد و این پرداخت به صورت یکجا در قالب یک متمم کمک رفاهی به حساب کارکنان واریز خواهد شد. البته زمان دقیق این پرداخت هنوز مشخص نیست.

کارکنان قراردادموقتِ نفت امیدوارند؛ این تمهیدات به رفع تبعیض در وزارت نفت بیانجامد و بالاخره قانون کار یکسان-مزد یکسان اجرایی شود.

یکی دیگر از خواسته‌های کارکنان نفت، بحث تعدیل مدرک است که همواره جزو مطالبات آنها مطرح شده‌است. به گفته کارکنان نفت، این مطالبه نیز در حال برآورده شدن است.

حداقل مستمری بازنشستگان نفت افزایش یافت

صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت اعلام کرد که اضافات عمومی همه کارمندان بازنشسته از کارافتاده دائم و بازماندگان متوفی برای سال ۹۷ به میزان ۱۳ درصد تعیین شد.

حداقل مستمری برای امسال نیز با افزایش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی به ۲۷.۵۰۰.۰۰۰ ریال رسید.

همچنین این صندوق اعلام کرد که به احتمال زیاد اضافات همراه با مابه‌التفاوت سه ماه گذشته با مستمری تیرماه پرداخت می‌شود.

برای کمک هزینه عائله‌مندی و کمک هزینه اولاد نیز امسال مشابه کارمندان شاغل اعمال خواهد شد.

تجمع کارگران مقابل استانداری خراسان رضوی

کارگران کارتن مشهد روز گذشته در مقابل استانداری برای دریافت حقوق خود از محل اموال کارخانه تجمع کردند..

آنان خواستار در اولویت قرادادن باز پرداخت مطالباتشان  که درحقیقت حقوق عقب افتاده اشان میباشد  از دستگاه قضایی بودند..

چون اموال کارخانه در رهن بانک‌هاست، این امر نیازمند صدور دستور از سوی دستگاه قضایی است.

کارگران معترض نیشکر هفت تپه به تجمع خود خاتمه دادند

جمعی از کارگران نی بر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که صبح یکشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست به تجمع صنفی زده بودند در نشستی در محل فرمانداری شوش و توافق با کارفرما به تجمع خود خاتمه دادند.

کارگران نی بر مهاجر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه صبح روز یکشنبه با تجمع در ورودی این شرکت برای ساعاتی مانع ورود کارکنان به محل کار خود شدند.

به گفته آنان پرداخت نشدن سهم چهار صدی سازمان تامین اجتماعی از سوی شرکت نیشکر هفت تپه موجب شده تا وضعیت بازنشستگی آنان با مشکل مواجه شود.

در این نشست موافقت شد تا شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه سه میلیارد ریال حق چهار صد بازنشستگی این کارگران را حداکثر تا روز سه شنبه آینده به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند تا حقوق بازنشستگی به کارگران نی بر از سوی این سازمان پرداخت شود.

در پی این توافق کارگران معترض به تجمع صنفی خود خاتمه دادند.

کارکنان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان چند سالی است که به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق و سایر مطالبات خود بارها دست به تجمع می زنند.

 

کشت و صنعت هفت تپه با حدود پنجهزار نفر نیروی کار در 15 کیلومتری شهر شوش واقع است.

این شرکت اواخر سال 1394 از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

وعده سه‌شنبه کارگران را متفرق کرد

عدم تحقق مطالبات کارگران مدیریت شهری اصفهان در ماه های اخیر باعث تجمع در محوطه بیرونی ساختمان شهرداری مرکزی شده است تا شاید راهکاری برای وصول این حقوق پیدا شود.

شماری از کارگران خدمات شهری مناطق 15 گانه اصفهان که تعداد آن ها بالغ بر 200 نفر است با لباس های کار خود در محوطه ورودی شهرداری مرکزی تجمع کرده و با شعار «شهردار…شهردار» خواستار حضور قدرت الله نوروزی، شهردار فعلی اصفهان در جمع خود هستند.

یکی از کارگران می گوید: « در حالی که قبل از اذان صبح برای تمیز کردن کوچه پس کوچه های شهر از خانه با هزار امید بیرون می زنم اما دو سه ماه است که یک ریال هم حقوق نگرفته ام».

او در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده است، ادامه می دهد: « یکی از فرزندانم مشکل کلیه دارد و باید مرتب دیالیز شود…دیگر نمی دانم چه کنم؟»

تا اینکه بالاخره غلامرضا ساکتی، رییس اداره خدمات شهری شهرداری اصفهان در جمع شعاردهندگان حاضر شده و می گوید: «اگر صبح اول وقت به سراغ شما نیامدم به این دلیل بود که می خواستم یک قول صد در صدی برای وصول مطالبات شما از مسئولان بالادستی شهرداری بگیرم».

«با همه تلاش هایی که صورت گرفت باید بدانید که شهرداری دچار رکود است اما تا سه شنبه همین هفته معوقه حقوق یک ماه شما پرداخت می شود و در مورد مابقی آن نیز در اولین فرصت پیگیری می کنم تا به روز رسانی شود». با این وعده کارگران به تجمع خود موقتا پایان دادند.

شهروندان برازجانی مرکز شهرستان دشتستان با تجمع در میدان 17 شهریور این شهر خواستار تدبیر مسوولان برای رفع مشکلات آب شدند.

این تجمع که از ساعت 19 آغاز و تا ساعت 23 ادامه داشت آمد و شد خودروها در خیابان های منتهی به میدان 17 شهریور را مختل کرد.
در این تجمع اقشار مختلف مردم با سردادن شعارهایی برای تامین آب و بی نظمی در توزیع آن ابراز صدای خود را بلند کردند.
تجمع کنندگان که همراه خود دست نوشته هایی داشتند اعلام کردند این وضعیت زندگی آنان را با مشکلات جدی روبرو کرده است.
معاون فرمانداری دشتستان نیز با حضور درجمع تجمع کنندگان قصد صحبت داشت که مردم با سردادن شعارهایی مانع از آن شدند.
آب شهرستان دشتستان از تصفیه خانه بوشیکان در استان فارس تامین می شود که بدلیل خشکسالی طولانی مدت میزان انتقال آب از خط آبرسانی یادشده کاهش چشمگیری یافته است.

مردم برازجان شعار می‌دادند: “اگر فرماندار نیاد، امشب قیامت میشه”، “یه دزدی هم کم بشه، مشکل ما حل میشه” و “مشکل ما همین‌جاست، دروغ می‌گن آمریکاست”.

در چند روز گذشته شهرهای بزرگی مانند آبادان و خرمشهر  در استان خوزستان هم شاهد تظاهرات مردم در اعتراض به بحران آب بوداین مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطع ناگهانی برق توسط اداره برق و تلف شدن بیش از 6000 قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

مصطفی علی اکبری یکی از مرغداران تجمع کننده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که روز گذشته بر اثر قطع ناگهانی برق حدود 4000 قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، گفت: این مرغ‌ها در حدود 80 تن و برآورد خسارت 40 تا 50 میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور بوجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود.

این مرغدار اضافه کرد: این ندانم کاری‌ها باعث اخلال در بحث تولید در کشور می‌شود.

وی افزود: ما اگر دنبال روی منویات مقام معظم رهبری هستیم باید از تولید ایرانی و کالای ایرانی حمایت واقعی داشته باشیم نه این‌که اقداماتی انجام دهیم که خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

علی اکبری خاطرنشان کرد: هنوز این خسارت ادامه داشته؛ چراکه درمان این مجموعه مرغداری نیازمند سرمایه زیادی است.

این مرغدار گنابادی گفت: بیشترین تولید مرغ شهرستان در محور بیدخت به روستای نجم آباد وجود داشته و انتظار داشتیم که حداقل برق این مسیر را قطع نکنند.

اداره برق می‌توانست به ما فرصت دهد

حسن علی خدادادی دیگر مرغدار تجمع کننده نیز اظهار کرد: ظهر روز گذشته بر اثر قطع برق حدود بیش از 2 هزار قطعه مرغ 3 کیلوئی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آنهم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند.

وی خاطرنشان کرد: اداره برق می‌توانست یکی دو روز به ما فرصت دهد تا فکری برای مولد اضطراری داشته باشیم که متأسفانه این فرصت داده نشد.

مرغداران نیازمند حمایت بیشتر

در ادامه حسن مقیمی رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرد: در چهار روز قبل به شرکت اعلام کرده‌اند که امکان قطعی برق وجود دارد.

وی عنوان کرد: ما نیز در پاسخ به اداره برق نامه نوشتیم که با توجه به خسارت وارده در طول یک ماه گذشته به مرغداران کشور، حتی الامکان از قطع کردن برق مرغداری‌ها جلوگیری شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد گفت: متأسفانه روز گذشته با بی‌توجهی به درخواست مرغداران در ساعات ظهر برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این رابطه بیش از 6 هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند.

مقیمی با اشاره به این‌که تاکنون با فرمانداری، اداره برق و جهادکشاورزی در این رابطه مکاتبه شده است، تصریح کرد: با توجه به این‌که مرغداران با مشکلات عدیده‌ای نظیر افزایش قیمت دان و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند می‌بایست حمایت بیشتر و بهتری از این تولید کننده صورت پذیرد.

از مردم عذرخواهی می‌کنم

محمد بهشتی رئیس اداره برق گناباد هم با بیان این‌که بحث قطعی برق دستوری است که در کل کشور در حال اجراست، گفت: آن زمانی که احساس نیاز شود از طرف مرکز کنترل مقداری از بار شبکه به ناچار بایستی کم شود.

وی افزود: ما در این رابطه به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری‌ها به صورت مکتوب، تلفنی و پیامکی اطلاع رسانی کرده‌ایم.

رئیس اداره برق گناباد ضمن عذرخواهی از مردم و بویژه مرغداران متضرر، خاطرنشان کرد: برق یک منطقه قابل تفکیک نبود ولی زمان قطع برق را کم کرده‌ایم.

بهشتی تأکید کرد: قطعی برق مشکلی نیست که خیلی قابل پیش‌بینی باشد و ممکن است به دلیل شکستگی تیر برق یا آسیب‌هایی که در شبکه پیش می‌آید برق قطع شود و بر همین اساس باید افرادی که نسبت به قطع برق حساس هستند برای استفاده از مولدهای اضطراری از قبل پیش‌بینی های لازم را داشته باشند.

 

  • این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطع ناگهانی برق توسط اداره برق و تلف شدن بیش از 6000 قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

مصطفی علی اکبری یکی از مرغداران تجمع کننده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که روز گذشته بر اثر قطع ناگهانی برق حدود 4000 قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، گفت: این مرغ‌ها در حدود 80 تن و برآورد خسارت 40 تا 50 میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور بوجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود.

این مرغدار اضافه کرد: این ندانم کاری‌ها باعث اخلال در بحث تولید در کشور می‌شود.

وی افزود: ما اگر دنبال روی منویات مقام معظم رهبری هستیم باید از تولید ایرانی و کالای ایرانی حمایت واقعی داشته باشیم نه این‌که اقداماتی انجام دهیم که خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

علی اکبری خاطرنشان کرد: هنوز این خسارت ادامه داشته؛ چراکه درمان این مجموعه مرغداری نیازمند سرمایه زیادی است.

این مرغدار گنابادی گفت: بیشترین تولید مرغ شهرستان در محور بیدخت به روستای نجم آباد وجود داشته و انتظار داشتیم که حداقل برق این مسیر را قطع نکنند.

اداره برق می‌توانست به ما فرصت دهد

حسن علی خدادادی دیگر مرغدار تجمع کننده نیز اظهار کرد: ظهر روز گذشته بر اثر قطع برق حدود بیش از 2 هزار قطعه مرغ 3 کیلوئی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آنهم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند.

وی خاطرنشان کرد: اداره برق می‌توانست یکی دو روز به ما فرصت دهد تا فکری برای مولد اضطراری داشته باشیم که متأسفانه این فرصت داده نشد.

مرغداران نیازمند حمایت بیشتر

در ادامه حسن مقیمی رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرد: در چهار روز قبل به شرکت اعلام کرده‌اند که امکان قطعی برق وجود دارد.

وی عنوان کرد: ما نیز در پاسخ به اداره برق نامه نوشتیم که با توجه به خسارت وارده در طول یک ماه گذشته به مرغداران کشور، حتی الامکان از قطع کردن برق مرغداری‌ها جلوگیری شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد گفت: متأسفانه روز گذشته با بی‌توجهی به درخواست مرغداران در ساعات ظهر برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این رابطه بیش از 6 هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند.

مقیمی با اشاره به این‌که تاکنون با فرمانداری، اداره برق و جهادکشاورزی در این رابطه مکاتبه شده است، تصریح کرد: با توجه به این‌که مرغداران با مشکلات عدیده‌ای نظیر افزایش قیمت دان و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند می‌بایست حمایت بیشتر و بهتری از این تولید کننده صورت پذیرد.

از مردم عذرخواهی می‌کنم

محمد بهشتی رئیس اداره برق گناباد هم با بیان این‌که بحث قطعی برق دستوری است که در کل کشور در حال اجراست، گفت: آن زمانی که احساس نیاز شود از طرف مرکز کنترل مقداری از بار شبکه به ناچار بایستی کم شود.

وی افزود: ما در این رابطه به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری‌ها به صورت مکتوب، تلفنی و پیامکی اطلاع رسانی کرده‌ایم.

رئیس اداره برق گناباد ضمن عذرخواهی از مردم و بویژه مرغداران متضرر، خاطرنشان کرد: برق یک منطقه قابل تفکیک نبود ولی زمان قطع برق را کم کرده‌ایم.

بهشتی تأکید کرد: قطعی برق مشکلی نیست که خیلی قابل پیش‌بینی باشد و ممکن است به دلیل شکستگی تیر برق یا آسیب‌هایی که در شبکه پیش می‌آید برق قطع شود و بر همین اساس باید افرادی که نسبت به قطع برق حساس هستند برای استفاده از مولدهای اضطراری از قبل پیش‌بینی های لازم را داشته باشند.

  • این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطع ناگهانی برق توسط اداره برق و تلف شدن بیش از 6000 قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

مصطفی علی اکبری یکی از مرغداران تجمع کننده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که روز گذشته بر اثر قطع ناگهانی برق حدود 4000 قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، گفت: این مرغ‌ها در حدود 80 تن و برآورد خسارت 40 تا 50 میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور بوجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود.

این مرغدار اضافه کرد: این ندانم کاری‌ها باعث اخلال در بحث تولید در کشور می‌شود.

وی افزود: ما اگر دنبال روی منویات مقام معظم رهبری هستیم باید از تولید ایرانی و کالای ایرانی حمایت واقعی داشته باشیم نه این‌که اقداماتی انجام دهیم که خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

علی اکبری خاطرنشان کرد: هنوز این خسارت ادامه داشته؛ چراکه درمان این مجموعه مرغداری نیازمند سرمایه زیادی است.

این مرغدار گنابادی گفت: بیشترین تولید مرغ شهرستان در محور بیدخت به روستای نجم آباد وجود داشته و انتظار داشتیم که حداقل برق این مسیر را قطع نکنند.

اداره برق می‌توانست به ما فرصت دهد

حسن علی خدادادی دیگر مرغدار تجمع کننده نیز اظهار کرد: ظهر روز گذشته بر اثر قطع برق حدود بیش از 2 هزار قطعه مرغ 3 کیلوئی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آنهم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند.

وی خاطرنشان کرد: اداره برق می‌توانست یکی دو روز به ما فرصت دهد تا فکری برای مولد اضطراری داشته باشیم که متأسفانه این فرصت داده نشد.

مرغداران نیازمند حمایت بیشتر

در ادامه حسن مقیمی رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرد: در چهار روز قبل به شرکت اعلام کرده‌اند که امکان قطعی برق وجود دارد.

وی عنوان کرد: ما نیز در پاسخ به اداره برق نامه نوشتیم که با توجه به خسارت وارده در طول یک ماه گذشته به مرغداران کشور، حتی الامکان از قطع کردن برق مرغداری‌ها جلوگیری شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد گفت: متأسفانه روز گذشته با بی‌توجهی به درخواست مرغداران در ساعات ظهر برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این رابطه بیش از 6 هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند.

مقیمی با اشاره به این‌که تاکنون با فرمانداری، اداره برق و جهادکشاورزی در این رابطه مکاتبه شده است، تصریح کرد: با توجه به این‌که مرغداران با مشکلات عدیده‌ای نظیر افزایش قیمت دان و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند می‌بایست حمایت بیشتر و بهتری از این تولید کننده صورت پذیرد.

از مردم عذرخواهی می‌کنم

محمد بهشتی رئیس اداره برق گناباد هم با بیان این‌که بحث قطعی برق دستوری است که در کل کشور در حال اجراست، گفت: آن زمانی که احساس نیاز شود از طرف مرکز کنترل مقداری از بار شبکه به ناچار بایستی کم شود.

وی افزود: ما در این رابطه به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری‌ها به صورت مکتوب، تلفنی و پیامکی اطلاع رسانی کرده‌ایم.

رئیس اداره برق گناباد ضمن عذرخواهی از مردم و بویژه مرغداران متضرر، خاطرنشان کرد: برق یک منطقه قابل تفکیک نبود ولی زمان قطع برق را کم کرده‌ایم.

بهشتی تأکید کرد: قطعی برق مشکلی نیست که خیلی قابل پیش‌بینی باشد و ممکن است به دلیل شکستگی تیر برق یا آسیب‌هایی که در شبکه پیش می‌آید برق قطع شود و بر همین اساس باید افرادی که نسبت به قطع برق حساس هستند برای استفاده از مولدهای اضطراری از قبل پیش‌بینی های لازم را داشته باشند.

مرغداران گنابادی مرغ های مرده خود را چلو اداره برق آتش زدند.

 

جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطع ناگهانی برق توسط اداره برق و تلف شدن بیش از 6000 قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند.

مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند

یکی از مرغداران تجمع کننده ، با بیان این‌که روز گذشته بر اثر قطع ناگهانی برق حدود 4000 قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، این مرغ‌ها در حدود 80 تن و برآورد خسارت 40 تا 50 میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور بوجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود.

یکی دیگراز مرغداران تجمع کننده گفت بر اثر قطع برق حدود بیش از 2 هزار قطعه مرغ 3 کیلوئی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آنهم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند.

وی خاطرنشان کرد: اداره برق می‌توانست یکی دو روز به ما فرصت دهد تا فکری برای مواقع اضطراری بکنیم که

در ادامه حسن مقیمی رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرد: در چهار روز قبل به شرکت اعلام کرده‌اند که امکان قطعی برق وجود دارد.

اما: متأسفانه روز گذشته با بی‌توجهی به درخواست مرغداران در ساعات ظهر برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این رابطه بیش از 6 هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند.

رئیس اداره برق گناباد هم با بیان این‌که بحث قطعی برق دستوری است که در کل کشور در حال اجراست،

نخود و لوبیا مستحق ارز دولتی هستنداما لوکوموتیو معدن خیر !

دبیر انجمن تولیدکنندگان زغال سنگ ایرانبا انتقاد از عدم تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تجهیزات معادن زغال سنگ، اظهار داشت: در زمان ثبت سفارش کالاها برای دریافت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی درخواست‌های متعددی برای واردات لوکوموتیو معادن مطرح کردیم اما مسئولان گفتند به این کالا؛ ارز تخصیص نیافته و باید به کالاهای اضطراری ارز بدهیم

.

امابا مشاهده لیست اعلامی بانک مرکزی از شرکت‌های دریافت کننده ارز؛ متوجه شده‌ایم از نگاه دولتمردان واردات بخارشور، چای، نخود و لوبیا به واردات لوکوموتیو که یکی از الزامات معادن ذغال سنگ است؛ اولویت دارد.

او با اعتراف به اینکه عامل اصلی حادثه معدن زمستان یورت که منجر به کشته شدن ۴۳ کارگر شد نقص لوکوموتیو بود، تصریح کرد: در آن مقطع شعارهای مختلفی مبنی بر تجهیز معادن ذغال سنگ مطرح و حتی قرار شد از محل حقوق دولتی ایمنی معادن زغال سنگ انجام شود اما متأسفانه هنوز یک ماسک در اختیار معادن زغال سنگ قرار نگرفته چه برسد به تجهیز ایمنی در این معادن.

وی با اشاره به اینکه در تصمیم جدید دولت؛ واردات تجهیزات معادن به ویژه معادن زغال سنگ در اولویت سه قرار گرفته و حائز دریافت ارز دولتی نیست،

مشاهده لیست اعلامی بانک مرکزی نشان می‌دهد هیچیک از واردکنندگان مواد اولیه برای کارخانجات وارد نکرده و اکثراً کالای نهایی را ثبت سفارش کرده‌اند.

اواسط اردیبهشت امسال معدن زغال‌سنگ زمستان یورت واقع در آزادشهر استان گلستان دچار حادثه شد که بر اثر آن ۴۳ نفر از کارگران جان خود را از دست داده و حدود ۷۰ نفر نیز زخمی شدند.

معدنچیان البرز شرقی حتی یک آب‌سردکن ندارند

نزدیک به ششصد‌ کارگر معدنچی در واحد زغال سنگ البرز شرقی فعالیت دارند که این افراد به صورت قرار دادی و با کمترین میزان دستمزد دریافتی مشغول به‌کار هستند. این‌کارگران از شرایط دشوار شغلی خود انتقاد دارند و می‌گویند حداقل‌های رفاهی در این گرمای تابستان برای ما فراهم نیست.

دست‌کم ۴۰ سال از آغاز فعالیت تولیدی این واحد معدنی می‌گذرد اما در طول این مدت این واحد بزرگ معدنی فاقد دستگاه خنک‌کننده آب برای کارگران بوده است.

طبق اظهارات کارگران معدن البرز شرقی، تعبیه دستگاه آب‌سرکن حداقل خواسته کارگران معدنچی است که نه در کارگاه‌ها ، نه‌رختکن‌ و نه‌ در واحد غذاخوری وجود ندارد و فقط در برخی از روزها در رستوران قالب‌های یخ غیربهداشتی گذاشته می‌شود.

کارگران سازه بتونی مجتمع پتروشیمی گچساران

برای ترک محل زندگی تحت فشار هستیم

۷۰ نفر از کارگران این شرکت با اتمام مهلت قرارداد، بدون دریافت مطالبات خود اخراج شده‌اند و کارفرما آنها را تحت فشار قرار داده تا محل اقامت خود در گچساران را هم ترک کنند.

این کارگران از اهالی شهرستان‌های مرکزی و نیمه شمالی کشور هستند که در سال ۹۶ توسط پیمانکار «سازه بتونی مجتمع پتروشیمی گچساران» مشغول به کار شدند. در حقیقت این کارگران به دلیل شغل خود به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. حالا هم هر روزآنان را مجبور به ترک محل زندگی خود می‌کنند.

در روزهای گذشته جمعی از کارگران اخراجی مجتمع شرکت پتروشیمی شهرستان گچساران در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت مطالبات معوقه خود در مقابل فرمانداری گچساران دست به تجمع زدند؛ افزود، که مسئولان شهرستان گچساران حاضر به گفتگو با کارگران نشده و به پرسش‌های آنها پاسخ نداده‌اند !.

این کارگران میگویند : در این شرایط اقتصادی تنها در خواست ما بازگشت به کار خود است چراکه ما به دلیل اشتغال در این شرکت از محل زندگی قبلی خود مهاجرت کرده‌ایم. اخراج‌ از محل کار شرایط را برای ما سخت‌تر از گذشته کرده است.
.مصدومیت یک کارگر در حادثه آتش‌سوزی کارگاه تعمیر خودرو در گناوه

وقوع حادثه حریق در یک کارگاه تعمیر خودرو گناوه موجب مصدومیت و سوختگی یک کارگرنگهبان شد. این حادثه که بامداد روز یکشنبه (۱۷ تیر ماه) حوالی ساعت ۴ رخ داد، یک نفر از کارگران نگهبان کارگاه تعمیر خودرو دچار سوختگی شده و ۳۴ دستگاه خودرو در آتش سوختند