اخباروگزارشات کارگری17آبان1396

admin   نوامبر 9, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری17آبان1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی کارگران بخش فضای سبز شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری

– تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر در مقابل وزارت صنعت و معدن

– انتقاد شديد دبير كل اتحاديه هاي كارگري نسبت به بر خورد با فعالان كارگري در ايران

-اطلاعیه های5،6و7 کمیته دفاع از محمود صالحی

– تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس یاسوج نسبت به پرداخت حق کمیسیون به دستگاههای مختلف مقابل استانداری کهگیلویه وبویراحمد

– تجمع رانندگان تانکرهای سوخت رسان بوشهر دراعتراض به طرح برندسازی جایگاههای سوخت مقابل دفتر پخش فرآورده های نفتی منطقه

– عدم پرداخت18ماه حقوق کارگران شرکت پیمانکاری راهسازی تنگ زاغ در فیروزآباد

– عدم پرداخت ماه حقوق کارگران کارخانه های خودروسازی دیار، محورکاران کوشا، صنعت پژوهان کیا، ماهپویان موتورشهرستان گلپایگان

ده ها کارگر دوکارخانه خودروسازی دیارو محورکاران کوشا اخراج شدند

– آژیر خطربیکاری 230کارگرکارخانه سامان کاشی بروجرد به صدا درآمد

تجمع اعتراضی کارگران بخش فضای سبز شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری

روزچهارشنبه هفدهم آبان ماه،جمعی از کارگران بخش فضای سبز مناطق چهار گانه شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت11ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره کارگران تجمع کننده گفتند: در بخش فضای سبز شهرداری آبادان کار می کنیم و 11 ماه است که حقوق و مطالبات ما پرداخت نشده است.

یکی از این کارگران معترض گفت: دراین 11ماه چندین نوبت از مسئولان درخواست رسیدگی به مشکل و تامین حقوقمان را کردیم ولی تاکنون هیچ نتیجه ای دریافت نکرده ایم.

وی افزود:کارگران در صورت اعتراض نیز تهدید به اخراج می شوند.

نماینده این کارگران گفت:برای پیگیری موضوع به شهرداری و شورای شهر مراجعه کرده ایم ولی هیچ پاسخ روشن یا نتیجه خاصی نگرفتیم.

وی اظهار کرد: این کارگران 11 ماه بدون حقوق ومطالبات در مناطق چهار گانه شهرداری آبادان مشغول به کار هستند ولی دیگر نمی توانند بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند.

حمید کوراوند عضو شورای شهر آبادان در این خصوص گفت:سازمان منطقه آزاد اروند بعنوان متولی کارهای اجرایی شهر باید 11 ماه حقوق معوقه کارگران فضای سبز آبادان را پرداخت کند.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز آبادان نیز گفت:با پیگیری های به عمل آمده، هفته آینده 2 ماه حقوق معوقه این کارگران پرداخت می شود.

حسین جمال گلی اظهار کرد:سه هفته دیگر نیز مابقی حقوق معوقه این کارگران پرداخت خواهد شد.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر در مقابل وزارت صنعت و معدن

اتحادیه آزاد کارگران ایران : امروز ساعت ده صبح چهار شنبه 17 آبان  ماه تعدادی از کارگران بازنشسته کیان تایر  به نمایندگی از 500 نفر ازآنان ، در اعتراض به عدم وصول کامل حق سنوات خود در مقابل وزارت صنعت و معدن دست به تجمع اعتراضی زدند.

بازنشستگان در اعتراض به اینکه سالهاست در پی عدم پرداخت کامل مطالبه خود با  کارفرمای شرکت درگیر هستند و ادامه این شرایط برایشان غیر قابل تحمل است ،در مذاکرات خود با مسئولین وزارت صنعت و معدن که حدود دوساعت به طول انجامید خواهان جلسه ایی برای حل این معضل با حضور  وزیر صنعت و معدن در شرکت کیان تایر شدند.

در این مذاکرات که چند نفراز کارگران بازنشسته به نمایندگی از طرف تجمع کنندگان حضور داشتند، مسئله واگذاری کامل سهام شرکت به  بانک سپه (که خود از بزرگترین طلبکاران شرکت میباشد)از طرف مسئولان وزارت مطرح شد.

طبق خبرهای رسیده این تجمع در ساعت حدود یک بعد از ظهر با وعده ی بررسی مشکلات طرح شده در هفته ی آینده از جانب وزارت صنعت و معدن و پیگیری و تاکید کارگران بر تجمع اعتراضی قدرتمندتر در صورت محقق نشدن وعده مسئولین ، به اتمام رسید.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

17 آبان 96

انتقاد شديد دبير كل اتحاديه هاي كارگري نسبت به بر خورد با فعالان كارگري در ايران

دبیرکل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری روز سه‌شنبه ۱۶ آبان، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از ادامه برخورد با تشکل‌های مستقل کارگری و فعالان کارگری در ایران انتقاد کرد.

شارون بارو در نامه خود به آیت‌الله علی خامنه‌ای با اشاره به بازداشت محمود صالحی، فعال کارگری در سقز، از سوی نیروهای لباس شخصی عمیقا از وضعیت جسمانی او ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش ها،‌ این فعال کارگری که در دادگاه تجدیدنظر به یک سال زندان محکوم شده است،‌ از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد.

آقای صالحی که به طور رسمی اعلام کرده که در سال ۹۴ کلیه های خود را در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از دست داده است، ‌از بیماری قلبی و دیابت هم رنج می برد و سارمند صالحی، فرزندش، پیشتر ‌در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده بود که پدرش‌ در سال جاری دو بار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته است.

در این ارتباط،‌ محمود صالحی روز ۱۲ آبان به دلیل ناراحتی شدید قلبش به درمانگاه زندان سقز و سپس به بیمارستان «امام خمینی» ‌این شهر اعزام و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.

این فعال کارگری تا روز سه شنبه در بیمارستان بستری بود و برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که علاوه بر اینکه سه مامور زندان سقز مراقبش هستند، ‌پای او به تخت بسته شده است.

دبیرکل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در نامه خود همچنین تاکید کرد که محمود صالحی نباید به زندان بازگردانده شود و تمامی اتهام‌های وارد شده به او باید لغو شوند.

خانم بارو در بخش دیگری از نامه‌اش اشاره کرد که برخورد با ابراهیم مددی و داوود رضوی، ‌دو عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ ادامه دارد.

این سندیکا اخیرا اعلام کرد که آقای مددی برای گذراندن دوره ۱۰ سال و سه ماه حبس خود احضار شده و دادگاه تجدیدنظر آقای رضوی نیز برگزار شده است. داوود رضوی پیشتر به پنج سال زندان محکوم شده است.

شارون بارو در بخش از نامه خود همچنین نوشت که کمیته آزادی تشکل‌ها، ‌وابسته به سازمان بین‌المللی کار،‌ اخیرا از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا آزادی فعالیت تشکل‌های کارگری را به رسمیت بشناسند و فعالان کارگری محکوم به زندان نشوند.

شارون بارو، دبیرکل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، در پایان نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی ضمن اشاره به احضار علیرضا ثقفی،‌ دبیر کانون مدافعان حقوق کارگر، ‌برای گذراندن دوره سه سال زندانش از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا اقدامات ضروری را برای لغو فوری و بدون قید و شرط اتهام‌های وارد شده به آقایان صالحی، ‌مددی، ‌رضوی و ثقفی انجام دهند.

منبع:کانال تلگرام کانون مدافعان حقوق کارگر

اطلاعیه شماره ۷ کمیته دفاع از محمود صالحی: شرایط جسمی محمود صالحی رو به خامت است

همانطوریکه در اطلاعیه های قبلی اشاره کردیم محمود صالحی را بعلت تشدید بیماری قلبی از زندان به بیمارستانی در سقز منتقل کرده اند و در بخش مراقبت های ویژه بستری است.

بنا به اظهارنظر پزشک معالج قلب ایشان بشدت ضعیف و قدرت پمپاژ آن پائین تر از میزان طبیعی است و برای مداوا باید به یکی از بیمارستانهای تهران، تبریز و یا ارومیه منتقل شود.

عدم توجه به این خواست و بازگرداندن محمود به زندان و یا تحت فشار قرار دادنش بهر بهانه ایی در حالیکه ماموران زندان سقز بجای احساس مسئولیت ایشان را مورد حمله قرار می دهند، معنای جزء صدور حکم مرگ برای ایشان نیست.

ما ضمن ابراز نگرانی از بابت وضعیت ایشان یکبار دیگر شما را به تحت فشار قرار دادن  دستگاه های امنیتی و  قضائی آن جهت رعایت حقوق اولیه محمود صالحی و آزادی از زندان فرامیخوانیم. کمیته دفاع از محمود صالحی

۱۷ آبان ماه برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۷ میلادی

اطلاعیه شماره ۶ کمیته دفاع از محمود صالحی: محمود صالحی مورد حمله ماموران رژیم قرار گرفت.

امروز سه شنبه ۱۶ آبان ماه در حالیکه محمود صالحی از بخش دیالیز به بخش قلب منتقل می شد، مورد حمله ماموران قرار گرفت. ماموران رژیم به این بهانه محمود را مورد حمله قرار داده بودند که چند نفر از اقوامش به دیدن ایشان رفته بودند. درگیری لفظی و هجوم ماموران به ایشان فشارخون محمود را به بالای ۱۸ رساند، بطوریکه چند ساعت بر روی تخت بیمارستان بیحال شد. کمیته دفاع از محمود صالحی این تعرض ماموران محکوم می کند و خواهان پایان دادن به فشارهای جسمی و روحی علیه ایشان است.

کمیته دفاع از محمود صالحی

۱۶ آبان ماه برابر با هفتم نوامبر ۲۰۱۷ میلادی

اطلاعیه شماره ۵کمیته دفاع از محمود صالحی: شرایط جسمی محمود صالحی مناسب نیست

بنا بر آخرین اخبار دریافتی از بیمارستان، محمود همچنان در بخش مراقبت های ویژه بستری و وضعیت جسمی ایشان نه تنها رو به بهبود ننهاده است بلکه، بیماری قلبی ایشان نیاز به معالجات تخصصی تری دارد که در بیمارستان سقز امکانات چنین معالجاتی وجود ندارد. پزشک معالج محمود توصیه کرده است که ایشان برای ادامه معالجه قلب باید فورا” به یکی از بیمارستانهای تهران، تبریز و یا اورمیه اعزام شود.

کمیته دفاع از محمود صالحی ضمن ابراز نگرانی از بابت وضعیت ایشان، کلیه مدافعان جنبش کارگری در خارج از ایران را به سرعت بخشیدن به جلب حمایت از ایشان با هدف آزادی فوری و بی قید شرط از زندان فرامیخواند.

کمیته دفاع از محمود صالحی

سه شنبه ۱۶ آبان ماه برابر با هفتم نوامبر ۲۰۱۷ میلادی

تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس یاسوج نسبت به پرداخت حق کمیسیون به دستگاههای مختلف مقابل استانداری کهگیلویه وبویراحمد

جمعی از رانندگان سرویس مدارس یاسوج دراعتراض به پرداخت حق کمیسیون به دستگاههای مختلف مقابل استانداری کهگیلویه وبویراحمد تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ17آبان، یکی از رانندگان گفت: حق سرویس در طول سال تحصلی ۲۷۰ هزار تومان است که از این مقدار ۲۰ درصد به آموزش و پرورش، ۲۰ درصد به شرکت تعاونی اتوبوسرانی، ۲۰ درصد به سازمان اتوبوسرانی درون شهری و حتی مقداری به مدیران مدارس باید پرداخت می‌شود.

یکی دیگر از رانندگان گفت: اگر این روند ادامه داشته باشد همه رانندگان در اعتراض به این پراخت‌های ناحق اعتصاب کرده و در طرح سرویس مدارس شرکت نخواهند کرد.

دیگری هم گفت: ۸۶ راننده در شهر یاسوج سرویس مدارس هستند برخی از رانندگان به خاطر پرداخت کمیسیون به دستگا‌های مختلف حتی نتوانسته اند بیمه خودروی خود را تمدید کنند.

آنان خواهان این هستند که تنها بانظارت یک دستگاه مانند سازمان اتوبوسرانی درون شهری کار کنند و حق کمیسیون بپردازند.

تجمع رانندگان تانکرهای سوخت رسان بوشهر دراعتراض به طرح برندسازی جایگاههای سوخت مقابل دفتر پخش فرآورده های نفتی منطقه

روز پانزدهم آبان ماه،جمعی از رانندگان تانکرهای سوخت رسان بوشهر، دراعتراض به کاهش درآمدشان بدنبال اجرای طرح «برندینگ» و ایجاد شرکت‌های واسطه‌ای برای توزیع سوخت مقابل دفتر پخش فرآورده های نفتی منطقه بوشهر تجمع کردند.

به گزارش16آبان یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان گفتند:در اجرای این طرح رانندگان ملزم به عقد قرارداد با پیمانکاران شده‌اند و قرارداد مستقیمی با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ندارند.

این رانندگان معترض افزودند:اکنون پنج جایگاه توزیع سوخت در استان بوشهر زیرپوشش طرح برندینگ هستند اما در آینده نزدیک همه جایگاه‌ها مجری این طرح خواهند شد.

به گفته آنان، اکنون هشت ماه است که این طرح اجرا می‌شود؛ طرحی که باعث شده درآمد آنها بسیار کاهش یابد و سودش به جیب پیمانکاران برود.

آنان همچنین به این نکته اشاره می‌کنند که پیمانکاران،تا دو برابر نسبت به زمانی که مستقیم با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کار می‌کردند، از آنها حق کمیسیون می‌گیرند و از سوی دیگر،گاه ممکن است یک پیمانکار کار را به افراد خاصی بدهد که در این صورت بقیه رانندگان بیکار می‌مانند.

این رانندگان معتقدند وقتی این طرح در هشت ماه گذشته جواب نداده است، باید حذف شود و دوباره مانند پیش، با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کار کنند.

در دیگر استان‌ها نیز رانندگان تانکرهای سوخت رسان نسبت به طرح برندینگ اعتراض‌هایی داشته‌اند.

عدم پرداخت18ماه حقوق کارگران شرکت پیمانکاری راهسازی تنگ زاغ در فیروزآباد

نماینده کارگران شرکت پیمانکاری راهسازی تنگ زاغ در فیروزآباد از تعویق 18 ماهه در پرداخت حقوق 30 کارگر شاغل در پروژه راهسازی باند دوم محور فیروزآباد شیراز خبر داد.

به گزارش یک منبع خبری محلی، وی گفت: در شرکت تنگ زاغ(پیمانکار پروژه راه سازی مسیر فیروزآباد شیراز) 30 کارگر اشتغال دارند که 18 ماه حقوق آنان به پرداخت نشده است.

وی افزود: نماینده مجلس فیروزآباد طی بازدیدی که در اردیبهشت ماه سال 95 از این شرکت داشت قول مساعد جهت پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران را داد که تاکنون هیچ گونه مبلغی به این کارگران پرداخت نشده است.

نماینده کارگران با اشاره به برخی شنیده ها نسبت به ورشکسته شدن مدیرعامل این شرکت و عدم طلب وی از وزارت راه و شهرسازی گفت: در این رابطه با طرح شکایت به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دادگستری شهرستان فیروزآباد پیگیر مطالبات خود به صورت قانونی هستیم که تاکنون هیچ اقدامی در این باره صورت نگرفته است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه شرکت هیچ فعالیتی ندارد و حتی حقوق پرسنل خود را پرداخت نکرده است اما مسئولین قول اتمام پروژه را در بهمن ماه 96 می دهند.

عدم پرداخت ماه حقوق کارگران کارخانه های خودروسازی دیار، محورکاران کوشا، صنعت پژوهان کیا، ماهپویان موتورشهرستان گلپایگان

ده ها کارگر دوکارخانه خودروسازی دیارو محورکاران کوشا اخراج شدند

ماه ها حقوق کارگران کارخانه های خودروسازی دیار، محورکاران کوشا، صنعت پژوهان کیا، ماهپویان موتورشهرستان گلپایگان،پرداخت نشده است.

حدود137 کارگر کارخانه خودروسازی دیارو53کارگرکارخانه محورکاران کوشا،اخراج شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، کارخانه خودروسازی دیار که در واقع مونتاژکار خودروهای چینی است به 263 کارگر خود مدت 10ماه است که حقوق پرداخت نکرده، افزود: این کارخانه در ابتدا 400 کارگرداشت که که تعداد کارگران پس از اخراج به 263 نفررسیده است.

کارخانه محورکاران کوشا،تولید کننده پوسته اکسل پراید ، نیسان و ریو و قطعات خودرو 10 ماه حقوق کارگرانش را پرداخت نکرده  و  53 کارگرش را اخراج کرده است.

سه ماه حقوق 70کارگرکارخانه صنعت پژوهان کیا توليد كننده مجموعه قطعات اصلي خودرو و38کارگرکارخانه ماهپویان موتورسازنده پیستون ومیل بادامک خودرو پرداخت نشده است.

آژیر خطربیکاری 230کارگرکارخانه سامان کاشی بروجرد به صدا درآمد

کارخانه سامان کاشی بروجرد به علت مشکلاتی که دارد ممکن است به زودی تعطیل و 230کارگرش از کار بیکار شوند.

برپایه گزارشی که 17آبان رسانه ای شد، کارخانه سامان کاشی بروجرد یکی از واحدهای نیمه‌فعال در لرستان است که در حال حاضر مقدار تولید آن بسیار کمتر از ظرفیتی که دارد است؛ این کارخانه چند سال است که به علت بدهی‌هایی که به بانک سپه دارد در حالت تعدیل قرار گرفته و این در حالی است که  برای رفع مشکلات مربوط به آن جلسات متعددی برگزار شد که هیچکدام به نتیجه نرسید.

موضوع مشکلات این کارخانه امروز در جلسه شورای سیاست‌گذاری اقتصاد مقاومتی مطرح شد.

رئیس دادگستری بروجرد در این‌ جلسه با اشاره به مشکلات موجود در خصوص این کارخانه عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که در ارتباط با این واحد وجود دارد ممکن است که این‌کارخانه تا یک ماه آینده به صورت کامل تعطیل شود.

بوالحسنی افزود: در این کارخانه 230 کارگر نان ‌می‌خورند و اگر این‌کارخانه تعطیل شود، باید جوابگوی این کارگران و حق بیمه آن‌ها باشیم؛ این کارخانه مدت چند سال است که به علت بدهی‌هایی که دارد دچار مشکل شده است و باید نسبت به رفع مشکلات این واحد اقدام کرد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در خصوص مشکلات این کارخانه اظهار داشت: برای رفع مشکلات این کارخانه مدت دو سال است که جلسات متعددی برگزار می‌شود و هنوز هیچ نتیجه‌ای عاید ما نشده است.

مسعود رضا افزود: این واحد دارای بدهی زیادی به بانک سپه است و این در حالی است که مبنای محاسبات بانک نیز برای برآورد کردن بدهی‌های موجود این واحد مشخص نیست.

وی تصریح کرد: در ابتدا مقدار بدهی  این واحد به بانک سپه 34 میلیارد تومان برآورد شده بود که بعدها طی بررسی‌های انجام شده مشخص شد که هفت میلیارد تومان آن باید کسر شود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: در ادامه هیات مدیره این کارخانه نسبت به بدهی خود باز هم اعتراض کردند و مجددا 10 میلیارد دیگر از بدهی آن‌ها کم شد و امروز مقدار بدهی‌هایی که دارد تقریبا به نصف بدهی اولیه تبدیل شده است.

رضا تصریح کرد: طبق نامه‌ای که به بنیاد برکت ارائه کردیم، بنیاد برکت برای راه اندازی و احیای مجدد این واحد اعلام آمادگی کرده است؛ همچنین بخش عمده ای از بدهی‌های بانکی که وجود دارد به علت این است که بانک اجازه نظارت بر نحوه محاسبه بدهی‌ها را نمی‌دهد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: متاسفانه برخی پول‌هایی که تحت عنوان تسهیلات پرداخت می‌شود در جای خود مصرف نمی‌شود و همین امر سبب می‌شود که کارخانه‌ای مانند سامان کاشی که ظرفیت تولید 2 میلیون متر کاشی را دارد امروز تنها 200 متر تولید داشته باشد.

هفدهم آبان ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com