اخباروگزارشات کارگری18فروردین1397

admin   آوریل 8, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری18فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

 

– اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق

– دومین تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مقابل استانداری خوزستان

– خودکشی يا اقدام به خودكشي 9 كارگر اخراجي یا طلبکاراز کارفرمایان درنیمه اول فروردین ماه1397

– آزادی حبیب چنانی کارگرمعترض مجتمع نیشکرهفت تپه از زندان دزفول

– بیگاری کشیدن از کارگران در کرمانشاه باقراردادشفاهی،بدون بیمه وحقوق ماهیانه  تا500 هزارتومانی300

– بیکاری صدها کارگر بدنبال تعطیلی پروژه سد نرماب

– بلاتکلیفی شعلی ومعیشتی کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد

– عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران کارخانه پارس پامچال

– عدم پرداخت 6ماه دستمزد1400 صیاد استان گلستان

– ادامه تجمعات وراهپیمایی کشاورزان شرق اصفهان دراعتراض به عدم توزیع عادلانه آب بر اساس حقابه‌ها

– جان باختن یکی از کارکنان امدادی جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد براثرواژگونی آمبولانس

– مرگ دلخراش کودک کاردر کوره آجرپزی مشهد

اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق

روز شنبه هیجدهم فروردین ماه، کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق دست از کارکشیده ومقابل شهرداری این شهرستان تجمع کردند.

یکی از کارگران شهرداری با بیان اینکه مردم سال جدید را با شادی و خوشی گذراندند و ما به خاطر دست خالی در خانه مانده ایم، اظهار می کند: آیا کسی هست که حق و حقوق ما را که شبانه روز زحمت کشیده ایم را بدهد؟

یکی دیگر از کارگران شهرداری حمیدیه در همین راستا بیان می کند: چگونه پول قبوض آب وبرق و گاز خود را بدهیم مگر درآمدی جز اینجا داریم که مسئولان شهرداری می دانند و ما بی خبریم، امیدوارم کسی  پیدا شود و حق شهروندی و حقوق را به ما برگرداند دیگر طاقتی برای خانواده های کارگران نمانده است.

دومین تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مقابل استانداری خوزستان

روزشنبه هیجدهم فروردین ماه برای دومین بار درسال جاری*، کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهوازدراعتراض به عدم تمدید قراردادشان درسال جدید وبرای بازگشت بکار دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

براساس گزارش منتشره یکی از تجمع کنندگان گفت: در سال 1394 با شرکت در آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به صورت شرکتی بر سر کار آمدیم.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود افزود: دی ماه گذشته از طرف دانشگاه اعلام شد که بودجه نداریم و باید تعدادی از نیروهای این مراکز تعدیل شوند.

وی بیان کرد: به استانداری و امام جمعه اعتراض کردیم و خواستار حذف نیروها بر اساس عملکرد شدیم و قرار شد به جز تعدادی از نیروهای حذف شده، نیروی دیگری حذف نشوند.

وی گفت: 28 اسفند امسال در یک دستورالعمل از طرف وزارت بهداشت اعلام شد که سمت مدیر اجرایی حذف می شود.

وی اظهار کرد: اما در آن دستور العمل توضیح داده شده است طبق ماده هفت، مراکزی که راه اندازی و برون سپاری شدند می توانند طبق دستورالعمل گذشته سرکار باشند و مراکز تازه تاسیس شوند و بر اساس نیروی انسانی جدید و فضای فیزیکی سرکار باشند.

او بیان کرد: از ششم فروردین ماه اعلام کردند بر سر کار حاضر نشویم و به عنوان امور عمومی جایگزین برایمان تعیین کرده اند.

وی افزود: امروز در دانشگاه با دکتر نظری، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ملاقات کردیم و قرار شد با استاندار برای تامین بودجه مذاکره شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در این خصوص اظهار کرد: ابلاغ ساختار جدید مراکز بهداشت و تغییر در برخی ضوابط تعیین نیروی انسانی مورد نیاز مراکز خدمات جامع سلامت و همچنین اتمام قرارداد این نیروها در پایان سال 1396 از جمله دلایل اصلی تعدیل این نیروها است.

شکرالله سلمان زاده افزود: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ملزم به اجرای دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت بهداشت است و در صورت اجرا نکردن تخلف کرده است.

وی بیان کرد: همچنین کمبود منابع مالی نیز یکی دیگر از دلایل تعدیل این نیروها می باشد به طوریکه پرداخت حقوق و مزایای این نیروهای در ماه های پایانی سال 96 با مشکل مواجه شده بود.

سلمان زاده گفت: نیروهای تعدیل شده علاوه بر مدیران اجرایی مراکز جامع خدمات سلامت، شامل تعدادی از کارشناسان تغذیه، سلامت روان و سرایدار نیز هستند.

در حال حاضر 68 مرکز خدمات جامع سلامت در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اهواز فعال هستند که با توجه به تغییر ساختار نیروی انسانی این مراکز، 80 نفر در لیست تعدیل هستند.

* تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مقابل استانداری خوزستان

روزسه شنبه هفتم فروردین ماه، کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهوازدست به تجمع  مقابل استانداری خوزستان زدند.

ایذه، باوی، حمیدیه، مسجدسلیمان، سوسنگرد، اندیمشک، رامهرمز، اهواز بهداشت غرب و شرق، ماهشهر و… ازجمله شهرهایی است که نیروهای مراکز بهداشت آن اخراج شدند.

براساس گزارش منتشره، در هفتمین روز از تحویل سال نو، استانداری خوزستان شاهد تجمع مدیران مراکز مختلف بهداشت حوزه علوم پزشکی اهواز بود که پس از سه سال فعالیت از کار برکنار شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این در حالی است که به گفته یکی از اخراج شدگان در حال حاضر مراکز بهداشت و بیمارستان‌ها در حال بکار گیری نیروی جدید هستند.

یکی از مدیران این مراکز که خواست نامش عنوان نشود، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از سه ماه گذشته (دی‌ماه) درصدد اجرایی کردن دستور اخراج مدیران مراکز بهداشت بودند.

وی افزود: اما به دلایلی از تصمیم خود صرف‌نظر کردند اما در ابتدای سال جدید تصمیم خود را اجرایی کردند.

این مدیر اخراج شده، بابیان اینکه مسئولان حوزه علوم پزشکی اهواز مدعی هستند دستور اخراج کارکنان وزارتی است،افزود: این در حالی است که مدیران مراکز شهرهای شوش و شوشتر از کار خود برکنار نشدند.

یکی دیگر از مدیران مراکز بهداشت اخراج شده، گفت: تصمیم علوم پزشکی بیش از 60 خانوار را از نان خوردن انداخت و درصورتی‌که مشکل ما در استان حل نشود به وزارت بهداشت مراجعه می‌کنیم.

خودکشی يا اقدام به خودكشي 9 كارگر اخراجي یا طلبکاراز کارفرمایان درنیمه اول فروردین ماه1397

«وقتي با استناد به اخبار و آمارهاي رسمي كه نيمي از واقعيت تلخ فرجام اخراج و تعديل و بيكاري اجباري كارگران است، جدولي با روزشمار ابتداي فروردين 1396 تا 15 فروردين 1397 مي‌بنديم كه ستون و رديف‌هايش با خبر خودكشي موفق يا اقدام به خودكشي 9 كارگر اخراجي يا گرفتار مشكلات معيشتي پر مي‌شود، ترجيح مي‌دهيم ماشين‌ها به آتش كشيده شود و اموال عمومي تخريب شود تا اينكه كارگر اخراجي، تيغ و طناب و بنزين به دست بگيرد و رگ بزند و بالاي سر اتوبان‌ها، گردن آويخته، تاب بخورد يا در شعله‌هاي آتش رقص مرگ كند و ترجيح مي‌دهيم دختر و پسر كارگر اخراجي، موادفروشي كنند و از ديوار مردم بالا بروند تا اينكه پدر، چكش به دست، بر بالين اعضاي خانواده بايستد و به قول نجفي تواناي حقوقدان، به «راه‌حل ابدي» براي پايان دادن به قصه فقر متوسل شود».

درگزارشی که18فروردین رسانه ای شد از جمله آمده است:

يك كيسه گوجه سبز كنار دست صندوقدار ميوه فروشي است. روي گوجه سبزهايي كه بيشتر شبيه هسته‌هاي سبز رنگ است تا نوبرانه‌اي لذيذ، كاغذي گذاشته‌اند با اين نوشته «نيم‌كيلو؛ 60 هزار تومن»

صندوقدار، در پاسخ به اعتراض مشتري كه مي‌گويد ميوه فروشي خيابان ديباجي، گوجه سبز را كيلويي 85 هزار تومان مي‌فروشد، جواب مي‌دهد: «تجريش همينو ميده 200 هزار تومن.»

يك كيلو گوجه سبز نارس؛ 200 هزار تومان؛ معادل يك هفتم دستمزد بيش از 80 درصد كارگران كشور. كارگراني كه معوقات مزدي 4 ماهه و 6 ماهه و 9 ماهه دارند و فقر مطلق، بسياري شان را به مرز جنون رسانده و خط پايان جنون؟ خودكشي، ديگركشي، خالي كردن خشم بر سر اموال عمومي، خالي كردن خشم بر جان آنهايي كه مسوول فقر كارگرند…

هفته پاياني اسفند ماه، كارگر اخراجي شهرداري نودژ (كرمان) يك شيشه 2 ليتري بنزين به دست گرفت و خود را به ماشين شهردار نودژ رساند و شيشه را روي شهردار و ماشين شهردار خالي كرد. ماشين و شهردار در آتش خشم مردي سوختند كه تنها راه تامين معاش خود و خانواده‌اش را از دست داده بود؛ اين جمله بايد اصلاح شود؛ «تنها راه تامين معاشش را از دستش گرفته بودند.»

هفته گذشته، كارگر اخراجي شركت خودروسازي، وارد پاركينگ مجتمع توليدي شد و ماشين‌هاي 4 مديري كه پاي اخراج او امضا گذاشته بودند را به آتش كشيد. ماشين‌هاي گران قيمت مديران شركت خودروسازي در آتش خشم مردي سوخت كه تنها راه تامين معاش خود و خانواده‌اش را از دست داده بود؛ اين جمله بايد اصلاح شود؛ «تنها راه تامين معاشش را از دستش گرفته بودند.»

وقتي با استناد به اخبار و آمارهاي رسمي كه نيمي از واقعيت تلخ فرجام اخراج و تعديل و بيكاري اجباري كارگران است، جدولي با روزشمار ابتداي فروردين 1396 تا 15 فروردين 1397 مي‌بنديم كه ستون و رديف‌هايش با خبر خودكشي موفق يا اقدام به خودكشي 9 كارگر اخراجي يا گرفتار مشكلات معيشتي پر مي‌شود، ترجيح مي‌دهيم ماشين‌ها به آتش كشيده شود و اموال عمومي تخريب شود تا اينكه كارگر اخراجي، تيغ و طناب و بنزين به دست بگيرد و رگ بزند و بالاي سر اتوبان‌ها، گردن آويخته، تاب بخورد يا در شعله‌هاي آتش رقص مرگ كند و ترجيح مي‌دهيم دختر و پسر كارگر اخراجي، موادفروشي كنند و از ديوار مردم بالا بروند تا اينكه پدر، چكش به دست، بر بالين اعضاي خانواده بايستد و به قول نجفي تواناي حقوقدان، به «راه‌حل ابدي» براي پايان دادن به قصه فقر متوسل شود.

اگر امروز، جمعي از جامعه 15 ميليون نفري كارگري كشور، اعتراض كفِ خياباني را به عنوان راهي براي رساندن صداهاي رو به خاموشي از فرط فقر، انتخاب كرده‌اند، چند برابر معادل اين تعداد معترض، ماه‌هاست كه در كنج خانه‌نشيني از صدقه سرِ اخراج و تعديل، انديشه انتقام‌جويي در سر پرورش مي‌دهند. فكر كردن به انتقام گرفتن، چه از خود – به عنوان نمايش اعتراض با بلندترين صداي ممكن – و چه از ديگراني كه مسبب مشكلات فرد بوده‌اند شايد، محصول يك شب و يك روز و لحظه و آن نيست. آن شتك‌هاي ريز درهم پيوسته خشم، در يك بازه زماني نامعلوم به موج قد بلندي تبديل شده كه اگر در همان ابتدا كه حتي غليان فروخفته هم تلقي نمي‌شد، راهكاري عقلاني براي فرو نشاندنش پيدا مي‌كردند، امروز نبايد اقيانوس پيما به اين كارزار مي‌فرستادند. كارزاري كه يك سمتش، كارگر است كه تنها سلاحش، زور بازوست و يك طرف، كارفرما كه پول و قدرت دارد و قلمي بي‌ترحم.

آزادی حبیب چنانی کارگرمعترض مجتمع نیشکرهفت تپه از زندان دزفول

روزشنبه هیجدهم فروردین ماه، حبیب چنانی کارگرمعترض مجتمع نیشکرهفت تپه باضمانت فیش حقوقی از زندان دزفول آزاد شد.

بدنبال اعتصاب واعتراضات هفته دوم فروردین ماه سال جاری کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه ده نفراز کارگران معترض بدستور دادستان شوش توسط نیروهای انتظامی وامنیتی بازداشت ودر دزفول زندانی شدند.

روز پانزدهم فروردین ماه نه نفر ازاین کارگران با تودیع وثیقه آزاد شدند.

قابل یادآوری است که این ده کارگر بهمراه تعدادی دیگر از کارگران معترض این مجتمع از جمله اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه کماکان ممنوع الورود به مجتمع هستند.

بیگاری کشیدن از کارگران در کرمانشاه باقراردادشفاهی،بدون بیمه وحقوق ماهیانه  تا500 هزارتومانی300

یک متقاضی کارکرمانشاهی: اغلب جاهایی که مراجعه می کنم برای کار حتی حاضر به بیمه نیروها نیستند و اغلب پیشنهادهای کاری هم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان ماهیانه است!

کافیست سری به صفحه نیازمندی های روزنامه های کرمانشاه بزنید تا ببینید چگونه چوب حراج بر سر نیروی کار می زنند.

«به یک خانم جهت انجام امور دفتری، تمام وقت با حقوق ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان نیازمندیم»، دستمزد ۳۰۰ هزار تومانی با هیچ حساب و کتابی نمی خواند، آن هم وقتی قرار است روزانه بیش از ۹ ساعت برای گرفتن این چندرغاز کار کنید و زحمت بکشید!

حالا در این آشفته بازار اگر کارفرما کمی منصف باشد شاید تا ۵۰۰ هزار تومان هم با کارگرش کنار بیاید و با اضافه کردن ساعات کار البته آنرا جبران کند، این حکایت دردناک بازار کار کرمانشاه است که روز به روز هم به جمعیت بیکارانش اضافه می شود.

دستمزدهای پرداختی بسیار پایین‌تر از حداقل مصوب شورای عالی کار در کرمانشاه -البته در سایه عدم نظارت های دستگاه هایی مسئول وضعیت و آینده مبهمی را پیش روی نیروی کار استان قرار داده و هیچ نشانه ای هم از بهبود شرایط طی سالیان اخیر برای این موضوع به وجود نیامده است.

البته نبود امنیت شغلی و آینده مبهم با وجود عدم عقد قرارداد بین کارگر و کارفرما را باید به این پرداختی های نامتعارف و پایین اضافه کرد تا عمق فاجعه کمی ملموس‌تر شود برای آنهایی که خارج از گود نشسته اند و وضعیت بازار کار را برای بالادستی هایشان هموار و بدون چالش ترسیم می کنند.

در کنار اینها اگر عدم بیمه نیروی کار را هم قرار دهیم پازل ناکامی نظارت ها کامل می شود و وضعیت بغرنج کارگران در بیکارترین استان کشور را به خوبی می توان به تصویر کشید و این شرایط همان «بیگاری» نیروی کار است که هیچ دستگاه ناظری زیر بار آن نمی رود.

سوءاستفاده از نیروی کار زنان به خاطر رضایت آنان برای دریافت حقوق های پایین و کنار زدن آقایان از این بازار هم چالش دیگر بازار کار کرمانشاه است که باز هم نشانی از ناکارآمدی نهادهای نظارتی است که در استیفای حقوق کارگران کوتاه آمده اند و مماشات می کنند.

یک متقاضی کارکرمانشاهی که به یکی از مراکز کاریابی مراجعه کرده بود ، ضمن انتقاد شدید از نظارت های دستگاه های مرتبط بر بازار کار استان کرمانشاه اظهار داشت: متاسفانه در کرمانشاه به دلیل وجود تعداد زیاد بیکاران اغلب کارفرمایان برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود دستمزدهای بسیار پایینی را پیشنهاد می دهند.

وی خاطرنشان کرد: خیلی کم و به ندرت آگهی استخدامی را می توان دید که در آن صحبتی از پرداخت حداقل دستمزد مصوب اداره کار باشد و حتی جالب تر اینکه زمان کارشان هم بیش از زمان استاندارد است.

وی این موضوع را نشان از ضعف نظارت دستگاه های این حوزه و نمونه استثمار کارگران عنوان کرد و گفت: معلوم نیست چطور این موضوع مهم از دید بازرسانی که یکی از اصلی‌ترین وظیفه شان نظارت بر این مشکلات است، پنهان می ماند.

این متقاضی کار ادامه داد: اغلب جاهایی که مراجعه می کنم برای کار حتی حاضر به بیمه نیروها نیستند و اغلب پیشنهادهای کاری هم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان ماهیانه است!

تضییع آشکار حقوق کارگر و عدم مطالبه گری و استیفای این حق از سوی نهادهایی که موظف به انجام این مهم هستند، نشان می دهد که بازرسی و نظارت در استان دقیق و جدی نیست و سازمان های متولی مثل ادارات کار و تامین اجتماعی توانایی تضمین اجرای صحیح قانون را ندارند.

بیکاری صدها کارگر بدنبال تعطیلی پروژه سد نرماب

پروژه سد نرماب تعطیل وصدها کارگر بیکارشدند.

براساس گزارشاتی که 18فروردین رسانه ای شد،بدنبال تعطیلی پروژه سد نرماب400کارگر بیکارشدند که از بیمه بیکاری نیز برخوردار نخواهند شد و حدود 300 نفر هم که بطورغیر مستقیم بیکارشدند.

پروژه سد نرماب تعطیل واقع در120 کیلومتری شرق گرگان، شهرستان مینودشت شامل يك سد از نوع همگن رسی به ارتفاع 60 متر و حجم کل مخزن 115 میلیون متر مکعب بر روي رودخانه نرماب روستاي آرام نرو منطقه مينو دشت استان گلستان و دوبند انحرافي بر روي رودخانه هاي چهل چاي و خرمالو بوده كه آب آنها بوسيله كانال و تونل انتقال به مخزن سد نرماب انتقال مي يابد. آب جمع آوري شده در مخزن سد نرماب جهت تامين آب زراعي زمين هاي پايين دست سد، با احداث شبكه آبياري و زهكشي استفاده خواهد شد.

بلاتکلیفی شعلی ومعیشتی کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد

یکی از کارگران کارخانه آجر ماشینی گنبداز سرگردانی ۵۵ کارگر با وضعیت نامشخص این واحد صنعتی و مطالبات معوقه خبر داد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ18فروردین، یکی از کارگران کارخانه آجر ماشینی گنبد گفت: که بعد از تعطیلات نوروز درهای کارخانه به روی آنها بسته شده‌ و  همگی سرگردان شده‌اند.

وی افزود: وضعیت پیش آمده در حالی است که ۵۵ کارگر شاغل در این واحد صنعتی، هرکدام ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بایت معوقات مزدی سال گذشته طلبکار هستند.

به گفته این کارگر، در جلسه‌ای که قرار است فردا با حضور کارفرما در محل فرمانداری شهرستان گنبد تشکیل شود،  برای وضعیت کارخانه و کارگرانش تصمیم‌گیری می‌شود.

این کارگر که تاکید دارد به دلیل مطلوب بودن بازار فروش، روند تولید این واحد صنعتی تا اسفند ماه سال گذشته بدون مشکل بود، می افزاید که مشکلات پیش آمده در نتیجه وضعیت مدیریتی کارخانه اتفاق افتاده است.

به گفته این کارگر کارخانه آجر گنبد، کارفرما بدون توجه به وضعیت کارگران می‌گوید که پرداخت معوقات حقوقی کارگران درصورت بهبود وضعیت مالی کارخانه امکان‌پذیر است.

وی گفت: همچنین کارفرما می‌گوید کارگرانی که نمی‌توانند با وضعیت کارخانه کنار بیایند، می‌توانند محل کار خود را ترک کرده و شغل دیگری برای خود برگزینند.

براساس اظهارات این کارگر، کارخانه آجر ماشینی گنبد که در منطقه گنبد استان گلستان واقع شده است، مرداد ماه سال گذشته حدود ۱۱۰ کارگر داشت که این تعداد هم‌اکنون به نصف رسیده است.

به گفته وی، همه کارگران این کارخانه قراردادی هستند که ماه‌ها حقوق خود را به‌صورت کامل از کارفرما دریافت نکرده‌اند و علاوه‌ بر آن بیمه آنها در فاصله سالهای ۹۴ تا پایان ۹۵ به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

او گفت: در نتیجه پرداخت نشدن مطالبات بیمه‌ای در حال حاضر حدود ۱۲ کارگر که مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، جدا از معوقات بیمه‌ای، به دلیل آنکه کارفرما برای پرداخت هزینه بازنشستگی آنها با مشکل روبروست، ناچار هزینه بازنشستگی خود را از جیب پرداخت می‌کنند.

عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران کارخانه پارس پامچال

کارگران شاغل در کارخانه پارس پامچال گفتند:مشکل پرداخت نشدن دستمزد و حق بیمه معوقه نزدیک به ۵۵ کارگر این کارخانه باوجود تامین منابع مالی هنوز ادامه دارد.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ18فروردین،کارگران کارخانه پارس پامچال افزودند: با وجود آنکه کارفرمای این واحد ادعا می‌کرد منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق و سایر مطالبات کارگران را ندارد اما طی ماهای گذشته منابع مالی زیادی برای دریافت وام از ستاد تسهیل رفع موانع تولید وارد حساب کارخانه شده که کارگران از این پول‌ها تا به امروز بی‌بهره بوده‌اند.

به گفته کارگران، کارفرما هنوز بابت دستمزد شهریور، مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند سال ۹۶ به همراه عیدی و پاداش پایان سال به کارگران بدهکار است و در حال حاضر که در واپسین روزهای فروردین ماه هستیم، نگرانی بابت پرداخت نشدن دستمزدهای ماه جاری نیز وجود دارد.

جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی این کارگران، کارگران این کارخانه به دلیل پرداخت نشدن بخشی از حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز دچار مشکل شده‌اند.

طبق گفته  کارگران پارس پامچال در حال حاضر حدود ۱۰ نفر از کارگران که از اسفند ماه سال ۹۶ بازنشسته شده‌اند به دلیل کامل نبودن سوابق بیمه‌ای برای بازنشسته شدن دچار مشکل شده‌اند.

در عین حال کارگران پارس پامچال افزودند،کارگرانی که در شرف بازنشستگی هستند هزینه بازنشستگی خود را از جیب پرداخت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، کارگران کارخانه پارس پامچال خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند اما مسئولان ذیربط و کارفرما هیچ پاسخ قانع‌کنده‌ای به کارگران نمی‌دهند.

عدم پرداخت 6ماه دستمزد1400 صیاد استان گلستان

6ماه دستمزد1400 صیاد استان گلستان(ماهیانه 200هزارتا یک میلیون تومان) پرداخت نشده است.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ18فروردین،حدود ۱۴۰۰ صیاد در دو بندر «پره ترکمن» و «پره کومیش تپه» که در قالب ۲۱ شرکت تعاونی فعالیت دارند، دست‌کم ۶ ماه مطالبات مزدی از «شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی» بابت صید ماهیان خاویاری طلبکارند.

صیادانی که در سخت‌ترین شرایط با حداقل دستمزد که رقم آن از ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هم نمی‌رسد، شش ماه از سال را مشغول صید ماهی‌های خاویاری هستند که آنهم به بموقع پرداخت نمی شود.

شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی به عنوان کارفرما ماهیان خاویاری صید شده را از صیادان گلستانی طبق قرارداد از بیستم مهر ماه سال گذشته تا هم‌اکنون خریداری کرده اما در حال حاضر که به پایان فصل صید ماهی نزدیک می‌شویم هنوز مطالبات صیادان را نپرداخته است.

در حالی  مسئولان شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی در بخش ماهیان خاویاری استان گلستان مدعی کمبود منابع مالی برای پرداخت دستمزد ۶ماهه گذشته ۱۴۰۰ کارگر صیاد ماهی هستند که خاویار را به قیمت حداقلی از صیاد خریداری می‌کنند و آن را به قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.

هر ساله از بیستم مهر ماه تا بیستم فروردین سال بعد؛ فصل صید ماهی‌های خاویاری آغاز می‌شود. پیش از این مطالبات صیادان ماهی‌های خاویاری بعد از گذشت یک هفته از سوی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی پرداخت می‌شد.

ادامه تجمعات وراهپیمایی کشاورزان شرق اصفهان دراعتراض به عدم توزیع عادلانه آب بر اساس حقابه‌ها

صبح روزشنبه هیجدهم فروردین ماه کشاورزان شرق اصفهان در ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم توزیع عادلانه آب بر اساس حقابه‌ها ،درحاشیه پل خواجو تجمع کردند و سپس به سمت اداره آب منطقه ای اصفهان در ضلع جنوبی زاینده رود راهپیمایی کردند وبه اجتماعشان مقابل ساختمان این شرکت ادامه دادند.

کشاورزان با سردادن شعارهایی همچون ،آب زاینده رود حق مسلم ماست، پول نمی خواهیم آب می خواهیم، ‘زاینده رود من کو’ و….اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

کشاورزان معترض شرق اصفهان در پایان تجمع اعلام کردند در صورت عدم رسیدگی به مشکلاتشان ومتحقق نشدن خواسته هایشان به اعتراضاتشان ازجمله تجمعات ادامه خواهند داد.

قابل یادآوری است که روز گذشته مجمع نمایندگان مجلس استان اصفهان از کشاورزان معترض شرق اصفهان خواسته بودند،از هر گونه تجمع اعتراضی پرهیز کنند وامروز نیزاستاندار اصفهان گفت: هیچ دلیلی برای تجمع وجود ندارد.

کشاورزان با تجمعات اعتراضی وراهپیمایی امروز واعلام اینکه تا تحقق خواسته هایشان به تجمعاتشان ادامه خواهند داد پاسخ دندان شکنی به مجمع نمایندگان مجلس استان اصفهان واستاندار دادند وعزم راسخشان را برای احقاق حقوق بحقشان بنمایش گذاشتند.

خاطرنشان می شود،مناطق شرق اصفهان بالغ بر 300 هزار نفر جمعیت دارد که مردم آن اغلب به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنان را بشدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.

این کشاورزان که از مناطق زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان واقع در شرق اصفهان هستند، می گویند خشکسالی و جاری نشدن زاینده رود برای کشت پاییزه، مشکلات معیشتی آنان را دو چندان کرده است.

سهم کلی حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمکعب است، اما این میزان در سال های اخیر اختصاص نیافته و با وجود جریان یافتن زاینده رود در مقطعی از سال گذشته تنها حدود 40 درصد از یکصد هزار هکتار زمین های کشاورزی شرق اصفهان، زیر کشت رفت و امسال بدلیل رها نشدن آب برای کشت پاییزه این رقم با کاهش زیادی روبه رو شده است.

همچنین طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود، با توجه به اینکه ذخیره آب در سد زاینده رود به کمترین میزان طی 50 سال اخیر رسیده است، امکان توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد.

جان باختن یکی از کارکنان امدادی جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد براثرواژگونی آمبولانس

سرپرست سازمان اورژانس دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه گفت: صبح روز شنبه 18فروردین به دلیل واژگون شدن آمبولانس جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد یکی از کارکنان جان خود را از دست داد.

دکتر نعمت الله عزیزی افزود: این حادثه در کیلومتر 30 جاده غرق آباد – ساوه (محدوده قیطانیه) اتفاق افتاد و یکی دیگر از کارکنان امدادی جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد مصدوم و به بیمارستان منتقل شد.

وی افزود: آمبولانس جمعیت هلال احمر غرق آباد در حین ماموریت دچار این حادثه شد.

مرگ دلخراش کودک کاردر کوره آجرپزی مشهد

افسرنگهبان سازمان آتش نشانی مشهد گفت:عصر روزشنبه18فروردین یک کارگر 16 ساله در پی سقوط در قیف کوره آجرپزی و محبوس شدن زیر خاک جان خود را از دست داد.

امیر گندمکار افزود: در پی این حادثه که عصر امروز در انتهای بولوار پنج تن مشهد روی داد، نجاتگران این سازمان به محل حادثه اعزام شدند.

وی اظهار کرد: در این حادثه کارگر مزبور حین ریختن خاک داخل قیف دستگاه خشت زنی کوره آجرپزی به داخل قیف سقوط کرد.

وی گفت: جسم بی جان این کارگر پس از چهار ساعت عملیات از زیر خاک خارج شد.

هیجدهم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com