اخباروگزارشات کارگری18دی1396

admin   ژانویه 8, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری18دی1396 بسته هستند

بایگانی

– تعداد جان باختگان تجمعات اعتراضی دی ماه به 23نفررسید(22نفر در تجمعات ویکنفر در زندان اوین)

– اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق وحق بیمه وشرایط کاری نامناسب برای دومین روز متوالی(همراه بافیلم دیدنی)

اخراج7نفر از نمایندگان کارگران حدود سه ماه پیش

– ادامه اعتراضات کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات باتجمع در میدان نماز اسلامشهر

– اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه شماره یک نساجی قائمشهر دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت حقوق

– اعتصاب کارگران فازهای22و24پارس جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق

– شاپور احسانی راد: جنبش اعتراضی، اجتماعی طبقه کارگر ایران گام اول را محکم برداشت

– انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:

تهدید و ایجاد فضای رعب و وحشت توسط ارگان های امنیتی و سرکوب را خنثی کنیم

– آخرین خبرها درباره دانشجویان بازداشتی

– اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه چینی اصفهان نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

– عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری طبس

– حذف500هزارفرصت شغلی با فیلترینگ اینستاگرام و تلگرام

– تجمع اعتراضی خریداران پروژه 96 واحدی خرمشهرمقابل فرمانداری

– آبان ماه 4کارگردراستان خوزستان براثرحوادث کاری جان باختند

– جسد یکی ازکارکنان مفقود نفتکش ایرانی پیدا شد

تعداد جان باختگان تجمعات اعتراضی دی ماه به 23نفررسید(22نفر در تجمعات ویکنفر در زندان اوین)

تعداد جان باختگان تجمعات اعتراضی خمینی شهر4 نفراعلام شد

جان باختن سینا قنبری از بازداشت شدگان تهران در زندان اوین

درگزارشات رسانه ای شده بتاریخ هیجدهم دی ماه آمده است:

1- درتجمعات اعتراضی خمینی شهر4 نفرازمعترضان جانشان را ازدست دادند.

2- سینا قنبری جوان ۲۳ ساله‌ که در تهران دستگیر وطی  چند روزگذشته در بند قرنطینه زندان اوین در بازداشت بسر می‌برد، شب گذشته(17دی) جان باخت.

بنابه آمار ثبت شده دربایگانی اخباروگزارشات کارگری،تعداد معترضان جان باخته تجمعات دی ماه به 23نفر رسیده است(4نفر دورود،2نفر ایذه،6نفر قهدریجان،3نفر شاهین شهر،3نفر تویسرکان ،4 نفر خمینی شهرویکنفر درزندان اوین).

اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق وحق بیمه وشرایط کاری نامناسب برای دومین روز متوالی(همراه بافیلم دیدنی)

اخراج7نفر از نمایندگان کارگران حدود سه ماه پیش

روزدوشنبه هیجدهم دی ماه برای دومین روزمتوالی، کارگران سد شفاروددراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق وشرایط  کاری نامناسب به اعتصاب وتجمعشان ادامه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران سد شفا رود با بیان اینکه به ما گفتند برای بررسی مشکلاتتان نماینده مشخص کنید، از اخراج نمایندگان پس از جلسات مشترک با مسئولین حدود سه ماه پیش خبر داد.

این کارگران افزودند: دیروزحق بیمه عقب افتاده شان بدنبال اعتصاب پرداخت شد.

پروژه  سد مخزنی شفارود در غرب گیلان، منطقه پونل رضوانشهر، برروی رودخانه شفارود و در فاصله دو نیم کیلومتری شهرستان رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری کلان شهر رشت برای تامین آب شرب وکشاورزی منطقه در حال ساخت است.

لینک 2ویدئو:

https://www.aparat.com/v/7fSxB

https://www.aparat.com/v/RYXPc

ادامه اعتراضات کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات باتجمع در میدان نماز اسلامشهر

روزدوشنبه هیجدهم دی ماه، اعتصاب واعتراض کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس* نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات باتجمع در میدان نماز اسلامشهرادامه پیدا کرد.

کارگران با سر دادن شعارهایی ازجمله«عزاعزاست امروز،روزعزاست امروز- زندگی کارگران،روبه فناست امروز»اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارش منتشره،تعدادی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس گفتند که در ادامه اجتماعات اعتراضی روزهای گذشته، امروز(18دی)هم حدود500نفر ازهمکاران رسمی وروزمزدشان در میدان نماز شهر اسلامشهر تجمع کرده‌اند.

در این زمینه «بابک شاهرخی» رئیس اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان اسلامشهر با تایید معوقات مزدی کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در خصوص اعتراض کارگران این واحد خدماتی گفت: کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس مدتهاست در پیگیری مطالبات مزدی به حق خود دست به اعتراض می‌زنند.

رئیس اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان اسلامشهر بخشی از مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس را ناشی از مشکلات مدیریتی دانست وگفت: مدیریت  این شرکت پاسخگوی مشکلات پیش آمده نیست و  در جلساتی که به همین  منظور  در شهرستان برگزارمی‌شود، حاضر نمی‌شود.

به گفته وی مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس وکارگران آن از سال ۹۳ زمانی آغاز شده که این واحد به بخش خصوصی واگذار شد.

طبق اظهارات وی، در حال حاضر حدود یک سال است  مدیریت بخش خصوصی، شرکت و کارگران را‌‌ رها کرده‌است؛ در عین حال مسئولیت مشکلاتی که در این واحد به وجود آورده را هم نمی‌پذیرند.

وی در ادامه افزود:در حال حاضر مراجع قضایی پیگیر وضعیت شرکت هستند وحتی  حکم جلب کارفرما نیز صادر شده است.

اوبا بیان اینکه کارگران بدنبال مطالبات خود هستند گفت: معوقات مزدی این کارگران از ماه گذشته پرداخت نشده ونزدیک به ۹ ماه است که بخشی از مطالبات کارگران این واحد پرداخت نشده است.

شاهرخی در عین حال گفت: متاسفانه با خبر شدم امروز (دوشنبه ۱۸ دی ماه) پیمانکار آشپزخانه شرکت حمل ونقل خلیج فارس که مسئولیت تامین غذای گرم حدود هزار کار گر این واحد خدماتی را دارد، به دلیل عدم دریافت مطالبات معوقه خود از پختن غذا برای کارگران خوداری کرده است.

* اعتصاب وتجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات برای چندمین بار

روز یکشنبه هفدهم دی ماه،کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات،برای باری دیگر دست از کارکشیده در محوطه این شرکت واقع در شهرستان اسلامشهر تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض: بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل و نقلی را نداشته است و برای همین بهتر است که این واحد صنعتی دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

بنا به گفته کارگران معترض که پیش ازاین مقابل وزارت اقتصاد و دارایی(4دی1396)، ساختمان شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران(19آذر1396)، یکی از دفاتر اصلی شرکت(14آذر1396)، مقابل وزارت کار(1آبان1396)،مقابل سازمان خصوصی‌سازی (5شهریور1396)و…تجمع کرده اند می گویند،از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، روال پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها برهم خورده است. به عنوان مثال در همین مدت پرداخت مزایایی همچون حق اضافه کاری، کارانه، بهره‌بری و بیمه تکمیلی کارگران شاغل در این شرکت با تاخیرهایی همراه بوده است.

این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: از زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

به  گفته معترضان، مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس ناشی از سوءمدیریت است و بخش خصوصی هنوز نتوانسته به تعهدات مالی خود در قبال خرید شرکت عمل کند و مسئولان مربوطه نیز نظارت و دقت لازم را حین واگذاری انجام نداده‌اند.

کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس از سازمان خصوصی‌سازی توقع دارند برای مشکل به وجود آمده چاره‌اندیشی کنند.

در این زمینه یکی از کارگران معترض گفت: بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل و نقلی را نداشته است و برای همین بهتر است که این واحد صنعتی دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه و نمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند.

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه شماره یک نساجی قائمشهر دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت حقوق

روز گذشته(17دی)، کارگران کارخانه شماره یک نساجی قائمشهر دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت حقوق دست از کارکشیده  ومقابل شورای شهر تجمع کردند.

برپایه گزارشاتی که 18دی رسانه ای شد،حقوق معوقه ماه آبان کارگران کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر یک روز پس ازاعتصاب وتجمع اعتراضیشان پرداخت شد.

کارگران این کارخانه که از یک سال پیش توسط شهرداری قائمشهر خریداری شد از دو ماه پیش حقوق دریافت نکرده بودند .

نمایندگان کارگران نساجی شماره یک پس از دریافت حقوق ماه آبان ، گفتند که علاوه بر دریافت نکردن حقوق ماه آذر ، اکنون نگران وضعیت شغلی خود با توجه پشیمان شدن شورای شهر و شهرداری قائمشهر از کارخانه داری هستند.

شهرداری قائمشهر مهر ماه سال پیش کارخانه شماره یک را در پنجمین مزایده برگزار شده از سازمان گسترش و نوسازی صنایع خریداری کردند ولی شورای پنجم از زمان آغاز به کار تاکنون به دنبال بازگرداندن این کارخانه به صاحب اصلی و باطل کردن مزایده است .

کارگران نساجی به تعویق افتادن حقوق خود را ناشی از بی انگیزگی شهرداری و شورای شهر قائمشهر در کارخانه داری می دانند و معتقدند که باید هر چه زودتر به این وضعیت پایان داده شود.

این کارگران که میانگین حقوقشان بیشتر از یک میلیون تومان در ماه است ، گفتند که تاخیر در پرداخت حقوق از سوی شهرداری قائمشهر در ماههای گذشته زندگیشان را دچار اختلال کرده است .

رئیس شورای شهر قائمشهر در این باره گفت : پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران کارخانه نساجی شماره یک از هفته ها قبل در دستور کار شورا قرار گرفت و روز یکشنبه هم حقوق ماه آبان به حسابشان واریز شد.

علی اکبر حسین زاده با اظهار این که کارگران حق دارند نسبت به وضعیت حقوق عقب مانده خود گله مند باشند ، افزود : باید برای حقوق ماه آذر کارگران تمهیداتی اندیشیده شود تا بتوانیم نسبت به پرداخت حقوق آنان در موعد مقرر اقدام کنیم .

رئیس شورای شهر قائمشهر در خصوص نگرانی کارگران از وضعیت مالکیت کارخانه هم گفت : شورا به هیچ وجه تمایلی به اداره این کارخانه ندارد و تمامی اعضا بر این اعتقادند که کارخانه را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع برگردانند.

وی افزود : با گفت و گوهایی که صورت گرفت ، سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است که کارخانه باید در مزایده قرار بگیرد تا سازمان گسترش و نوسازی بتواند بار دیگر آن را در اختیار بگیرد.

رئیس شورای شهر قائمشهر گفت که همه تلاش ها بر این است تا بدون ایجاد مشکل برای کارگران وضعیت مالکیت کارخانه تعیین تکلیف شود.

فعالیت کارخانه نساجی شماره یک در قائمشهر از سال 1309 آغاز و با ساخت کارخانه های شماره 2 و 3 گسترش یافت .

این کارخانه ها که زمانی صفر تا 100 تولید پارچه نساجی را انجام می دادند به خاطر پیشرفت های تکنولوژی و به روز نشدن خط تولید و دستگاههای آن در مسیر ورشکستگی قرار گرفتند.

هم اکنون 214 کارگر در کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر مشغول کار هستند.

اعتصاب کارگران فازهای22و24پارس جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق

صبح روز دوشنبه هیجدهم دی ماه، کارگران فازهای22و24پارس جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق دست از کارکشیدند.

براساس گزارش منتشره،تقریبا تمامی کارگران بخش پایپینگ شامل، جوشکار، داربست بند، مونتاژکار، لوله کش و… در این اعتراض شرکت کرده‌اند.

بنا به اظهار یکی از کارگرانِ معترض، معوقات مزدی آنان از تیرماه سال جاری تاکنون پرداخت نشده است.

لازم به یادآوری است، کارگران پیمانکاری این فاز در روزهای گذشته نیز دست به تجمعات اعتراضی زده بودند.

شاپور احسانی راد: جنبش اعتراضی، اجتماعی طبقه کارگر ایران گام اول را محکم برداشت

جنبش اعتراضی، اجتماعی طبقه کارگر ایران پر قدرت و با صلابت  ده روز فریاد اعتراض خود علیه گرانی، تورم، بیکاری، فساد سیستماتیک و مناسبات ظالمانه و استثمارگرانه حاکم بر سرنوشت شان را در ابعادی گسترده کف خیابان اوردند.

این گام نخست که در ده روز اخیر در بیش از صد شهر، هزاران کارگر، معلم، دانشجو و دانش اموز فریاد براوردند: ما را ببینید، صدای ما را بشنوید، اتحاد سراسری و همبستگی و اتحاد ما را ببینید، هشدار ما را علیه نابرابری، فقر  و فساد و تبعیض جدی بگیرید، سرکوب و اختناق را بس کنید که دیگر برای ما به ستوه امدگان که جان به لب شدیم جوابگو نیست و انگاه در میان کشاکش برخوردهای باطوم، سپر،  غریو گلوله و شعله های اتش با خشم فریاد کشیدند: ای بی خبران از انسانیت، کرامت و شرافت انسانی، ما نان و کار و ازادی می خواهیم، ما شادی و رفاه می خواهیم، ما معیشت و منزلت می خواهیم، ما دیگر شرایط موجود را تحمل نخواهیم کرد، ما تا به همه خواسته ها و مطالبات خود دست نیابیم هرگز از پا نمی نشینیم، ما تغییر را با همه قدرت خود فریاد می کشیم.

امروز که به سالهای گذشته که جریان صدها و هزاران اعتراض،  اعتصاب و تجمعات کارگری و اجتماعی را در مراکز صنعتی و در مقابل وزارت کار و مجلس و ریاست جمهوری و..به یاد می اورم که چگونه سرکوبگران مطالبات جامعه خام گونه می پنداشتند که با در هم کوبیدن این اعتصابات، تجمعات و اعتراضات و با به بند کشیدن رهبران انها، غارت و چپاول را بر کارگران و حقوق بگیران تحمیل کرده اند، اما موج اتشفشان کینه و نفرت طبقه فرودست این بار از درون دانش اموزان و دانشجویان طبقه کارگر شعله برکشید، جوانانی که چهره درهم شکسته و شرمنده پدر و مادر کارگر خود را که پس از خستگی  کار  در اوج یاس و استیصال، ناتوان از  معاش خانواده می دیدند،

کار و تلاش شبانه روزی انها، گلایه ها، بگو مگوها، کشمکش های شان بر سر تامین معاش و زندگی را می دیدند، اعتراضات و اعتصابات شکست خورده انها را در مقابل کارفرمایان و حاکمان و سرکوب، اخراج، بیکاری بی حقوقی انها و بی تفاوتی صاحب منصبان حکومتی را می دیدند و این جوانان نه تنها زندگی کنونی خود را از دست رفته می‌‌ دیدند بلکه  جز نکبت هیچ‌ افقی نیز برای اینده خود نمی دیدند .

و اینگونه است که شلاق رویدادهای اجتماعی از دل پر کینه میلیونها دانش اموز و دانشجو و کارگر و معلم در این ده روز اخیر سر بر اورده است و صحنه هایی از دلاوری و شجاعت در  مبارزات تاریخی بر سر نان و ازادی در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذاشتند و امروز می توانیم با قاطعیت بگوییم که با به میدان گذاشتن پر شور دانش اموزان و دانشجویان و جوانان و حضور با صلابت زنان، جنبش اعتراضی اجتماعی طبقه کارگر نه تنها گام اول را محکم برداشت بلکه نشان داد تداوم این جنبش را بیمه کرده است و دیگر هیچ گونه سرکوبی قادر به مهار ان نیست.

18 دی ماه 1396

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:

تهدید و ایجاد فضای رعب و وحشت توسط ارگان های امنیتی و سرکوب را خنثی کنیم

بیش از 10 روز است که خروش اعتراض ما محرومان جامعه، خیابان ها و میادین بیش از 100 شهر را تسخیر کرده و هم صدا و متحدانه علیه گرانی، فقر و بیکاری و همه محرومیت هائی که 39 سال است بر ما تحمیل کرده اند، فریاد می زنیم. حاکمانی که طی 39 سال گذشته همواره هر اعتراض ما را با سرکوب، زندان و گلوله جواب داده اند، حالا هم همچنان با انواع سلاح های سرکوب، باتوم و گاز اشک آور به مردم حمله می کنند و مسلسل ها و تانک هایشان را مقابل مردم در خیابان ها مستقر کرده اند.

اما از آنجا که مردم حق طلب به این سرکوب ها و قشون کشی های مجهز به مسلسل و تانک وقهی ننهاده و روز بروز صفوف خود را فشرده تر می کنند، با ایجاد رعب وحشت از طریق به راه انداختن کانال هائی با عنوان تحت تعقیب @tahte_taaghib قصد دارند جامعه را به این شیوه از ادامه اعتراضات خیابانی و پیگیری خواستهای خود منصرف کنند.

این کانال که فعلا در کرمانشاه به راه افتاده است تا کنون نام و عکس 114 نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات جاری و فعالین اجتماعی و کارگری این شهر، از جمله جوانمیر مرادی از چهره های شناخته شده کارگری را به عنوان آشوبگر و تحت تعقیب منتشر کرده است. انتشار عکس و نام جوانمیر مرادی که برای اکثر کارگران و مردم محروم و همچنین در سطح بین المللی شناخته شده و فعالیت هایش در راستای دفاع از حقوق و منافع کارگران چه در داخل و چه در سطح جهانی غیر قابل انکار بوده و هست، در این کانال وابسته به سرکوبگران چیزی غیر از عجز و ناتوانی حاکمان در پاسخگوئی به خواست مردم را نمایان نمی کند و آشوبگر نامیدن معترضان به فقر و نداری و بخصوص عامل بیگانه معرفی کردن کسی مانند جوانمیر مرادی با این پیشینه روشن و فعالیت های انسانیش، بیشتر از پیش مچ فریبکارانه کسانی که اعتراضات به حق مردم را سرکوب می کنند و جوانان را به گلوله می بندند، باز می کند و برایشان رسوائی به بار می آورد. معترضان خیابانی را آشوبگر، اخلالگر و وابسته به بیگانه نامیدن، تنها به خاطر زمینه سازی برای ادامه سرکوب های خشن تر است که باید با اتحاد و هبستگی بیشتر و اصرار بر تحقق خواسته هایمان این شیوه ایجاد رعب و وحشت را خنثی کنیم.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه  18/10/1396

آخرین خبرها درباره دانشجویان بازداشتی

*اخباری مبنی بر آزادی دانشجویان زیر منتشر شده است :

پیمان گرایی وند

رضا فروزان نسب

مجید بیرجندی

میکائیل قلی راد

سجاد حسین زاده

مجید مسافر

محسن شاهسون

سینا غفاری

سیاوش امجد سورکی

عرفان اکبر آبادی

محمد خانی

تعدادی از آزادی ها به قید وثیقه و کفالت صورت گرفته است.

*از لیست اولیه منتشر شده دانشجویان زیرهمچنان دربازداشت هستندند :

محمد شریفی مقدم

فائزه عبدی پور

لیلا حسین زاده

سینا ربیعی

محسن حق شناس

پدرام پذیره

محمد محمدیان

علی مظفری

مهدی وهابی ثانی

سهیل موحدان

آرش آوری

دانیال ایمان

امیر حسین علم طلب

مجید اکبری

محسن ترابی

کسری نوری

عارف فتحی

محسن میر محسنی

محمد جواهری

محمدامین اصانلو

یاسمن محبوبی

حسام حسین‌زاده

تارخ ملکی

امین خسروی

علی اسماعیلی

منبع :کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه چینی اصفهان نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

کارگران کارخانه چینی اصفهان اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق رسانه ای کردند.

برپایه گزارشی که18دی رسانه ای شد،یکی از کارگران چینی اصفهان درباره عدم پرداخت3ماه حقوق350نفر از همکارانش گفت:تاخیر سه ماهه باعث شده نه تنها در تامین هزینه‌های روزمره ناتوان باشیم؛ بلکه مجبور شده‌ایم از خانواده و دوستان قرض بگیریم تا بتوانیم اجاره خانه‌هایمان را پرداخت کنیم.

عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری طبس

3ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری طبس پرداخت نشده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ18دی،این کارگران که تعداد آن‌ها به حدود ۱۷۰ نفر می‌رسد و به صورت قراردادی وشرکتی در بخش خدمات وفضای سبز شهرداری طبس مشغول کارند،گفتند:

جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، شهرداری حق بیمه آن‌ها را به تامین اجتماعی واریز نکرده است.

به گفته آنان، تاخیر در پرداخت حق بیمه آنان باعث شده که اداره تامین اجتماعی طبس در برخی از ماه‌های سال از تمدید وتعویض دفترچه‌های در مانی آنان خوداری کند.

به نقل از کارگران شهرداری طبس بخش دیگری از مطالبات آن‌ها به پرداخت حق اضافه کاری، تعطیل کاری وجمعه کاری مربوط است که از سوی شرکتهای پیمانکاری به کارگران پرداخت نمی‌شود.

این کارگران می‌گویند: در منطقه‌ای محروم و با شرایط سخت، مشغول خدمت رسانی به مردم هستیم؛ اما دولت و مسئولان هیچ فکری به حال ما نمی‌کنند.

حذف500هزارفرصت شغلی با فیلترینگ اینستاگرام و تلگرام

حدود یک هفته از فیلترینگ دو شبکه مجازی پرطرفدار اینستاگرام و تلگرام می‌گذرد و این درحالی‌ است که به گفته رئیس انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی “حدود نیم میلیون فرصت شغلی که وارد این شبکه‌های مجازی شده‌اند و همچنین چند شرکت دانش بنیان خدمات تخصصی در این زمینه، پس از فیلترینگ معلق شدند”.

کسب و کارها در فضای اینترنت از طریق گواهی هایی نظیر نماد اعتماد الکترونیکی که سازمان توسعه تجارت الکترونیکی آن را صادر می‌کند، اعتبار بخشی می شوند و این به معنی اهمیت انتقال فعالیت‌ها به فضای مجازی است. به نظر می‌رسد بخش بزرگی از مشاغل، بسیاری از کسب و کارهای نوپا یا مشاغل خانگی که توان استفاده از فضاهای حقیقی و ارائه محصول را ندارند، محصولات و خدمات خود را در شبکه‌های مجازی معرفی می‌کنند و به فروش می‌رسانند و عملا شبکه های مجازی به خواستگاه آنها تبدیل شده اند.

با وجود اینکه رمضانعلی صادق‌زاده – رئیس سازمان توسعه تجارت الکترونیکی- می گوید «هنوز نظارتی بر فضای شبکه های مجازی بابت کسب و کار های موجود در آن صورت نگرفته است»، این بستر رایگان چیزی نبود که کاربران و صاحبان مشاغل نوپا از کنار آن به راحتی عبور کنند و امروز فقط در تلگرام بر اساس آماری که از سوی مرکز ملی فضای مجازی که تا پایان روز ۱۵ مهرماه امسال برآورد شده “تعداد کانال‌های فارسی در شبکه تلگرام به ۶۲۶ هزارو ۵۳۹ کانال رسیده و در مدت ۱۰ روز، بالغ بر ۱۰ هزار کانال به تعداد کانال‌های فارسی ایجادشده در تلگرام، افزوده شده است”؛ به طوری که در روز پنجم مهرماه امسال، تعداد کانال‌های ایجاد شده ۶۱۶ هزارو ۷۶ کانال اعلام شده بود.

عمده این کانال ها یا به رسانه های کسب و کارهای موجود بدل شدند یا ویترینی برای تبلیغات محصولات و خدمات یا خودشان با جذب مخاطب و دریافت تبلیغات جذب درآمد می‌کنند. اینها تنها گوشه ای از فعالیت های کاربران در فضای مجازی است که حالا با فیلترینگ این شبکه ها فعلا از دست رفته‌اند.

سولماز صادق نیا – رئیس انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی- نیز در این باره گفت که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از مشاغل خانگی یا مشاغل کوچک، محصولات و خدمات خود را در شبکه های مجازی به خصوص تلگرام و اینستاگرام ارائه می‌کنند یا از طریق کسب تبلیغات کسب درآمد می‌کنند که حالا پس از اعمال فیلترینگ روی تلگرام و اینستاگرام این مشاغل و فرصت های شغلی همگی وضعیت مبهمی پیدا کردند.

وی اظهار کرد برای اینکه ابعاد بزرگ فعالیت در فضاهای مجازی به دست آید فقط کافی است به کانال های فارسی ایجاد شده در تلگرام نگاهی انداخت که بر اساس آخرین آمار که به پانزدهم مهرماه برمی گردد، ۶۲۶ هزار و ۵۳۹ کانال تلگرامی ثبت شده است.

به گفته این عضو اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، چندی پیش از سوی دولت طرح «شامد» جهت ثبت و ساماندهی فضای مجازی مطرح شد و کانال های دارای بیش از  ۵۰۰۰ عضو موظف شدند در این سامانه خود را به ثبت برسانند. اتفاق جالبی که افتاد این بود که روز چهارشنبه یعنی دقیقاً در زمان اعمال فیلترینگ روی شبکه های مجازی، پیامکی به همه اعضای شامد ارسال شد که از آنها خواسته شده بود برای دریافت کد خود به سامانه اینترنتی مربوطه مراجعه کنند.

صادقی نیا با بیان اینکه باید تکلیف شبکه های مجازی روشن شود، اظهار کرد که اجرای طرح ساماندهی فضای مجازی و ارسال پیامک به اعضای این طرح به معنی به رسمیت شناختن حقوق کسب و کارها در این فضاست که باعث می شود صاحبان مشاغل روی این ابزار جهت شروع یا توسعه کسب و کار خود حساب کنند و حالا با مسدودسازی یک دفعه‌ای شبکه های مجازی بسیاری از مشاغل خانگی که تعداد زیادی از آنها متعلق به زنان سرپرست خانوار نیز می شوند، به مشکلات اساسی برخوردند چون کسب و کاری را که جوانان و صاحبان مشاغل با هزار زحمت در چند سال اخیر توسعه دادند و چندین هزار مخاطب برای خود فراهم آورده‌اند یک شبه بر باد رفت و جایگزینی هم برای آن مشخص نشد.

به گفته وی، کسب و کارهای موجود در شبکه های مجازی مانند تلگرام فقط شامل کانال ها نمی شود، بلکه اکنون چندین شرکت دانش بنیان اقدام به ارائه خدمات تخصصی و طراحی ربات های ویژه تلگرام کرده‌اند تا خدمات خاصی را در این فضا ارائه کنند و از آن به درآمد برسند؛ حالا می‌توان گفت کانال های تلگرامی و صفحه های اینستاگرام در کنار برخی شرکت‌های خدماتی دانشبنیان و نرم افزارها و ربات ها با فیلترینگ یک دفعه‌ای فضای مجازی همگی دچار مشکل شده اند و حدود نیم میلیون شغل و فرصت شغلی با این اقدام به خطر افتاده است.

تجمع اعتراضی خریداران پروژه 96 واحدی خرمشهرمقابل فرمانداری

روزدوشنبه18دی،جمعی از خریداران واحدهای مسکونی پروژه 96 واحدی شرکت آدین ساخت خرمشهر، با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری خرمشهر خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.

براساس گزارش منتشره تجمع کنندگان گفتند: در سال 84 اطلاعیه ای از سوی شهرداری مبنی بر پیش فروش واحدهای مسکونی به متراژ هر واحد 75 متر منتشر شد و 96 نفر از مردم خرمشهر با استناد به این اطلاعیه نسبت به پرداخت مبالغی اقدام به پیش خرید واحدهای مسکونی از این شرکت آدین ساخت کردند.

یکی از این افراد با بیان اینکه شرکت آدین ساخت با مشارکت شهرداری خرمشهراقدام به ساخت واحدهای مسکونی کرده بود گفت: 12 سال پیش برای خرید یک واحد آپارتمانی با قیمت تمام شده 230 میلیون ریال، به میزان 100 میلیون ریال به حساب این شرکت واریز کردم و قرار بر این شد که در مدت 6 ماه این واحدها به متقاضیان تحویل داده شود.

سمیرا فخری افزود : در این چند سال تاکنون واحدی تحویل نشده وبرای احقاق حقوق خود به دیوان عدالت اداری و وزارت کشور مراجعه و شکایات کرده ایم اما به نتیجه ای نرسیدیم.

سیدحمداله جلیلیان از دیگر افرادی که یکی از این واحدها را پیش خرید کرده نیز می گوید: 120 میلیون ریال برای خرید واحد مسکونی از پروژه مشارکتی شهرداری به شرکت آدین ساخت پرداخت کردم و با وجود گذشت 12 سال از این موضوع، تاکنون این واحدها به صاحبان آن تحویل داده نشد.

وی در ادامه گفت: این پروژه 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و متاسفانه با متوقف شدن این پروژه پس از سالها در حال تخریب است.

بی بی جان امانگاه سرپرست خانوار خرمشهری نیز در این باره گفت: پول شب کاری های کار پرستاری خود را برای خرید واحد مسکونی به شرکت آدین ساخت پرداخت کردم .

جینوس بهاری آموزگار خرمشهری نیز می گوید: در 2 هفته گذشته برای پیگیری از راه قانونی مطالبات و حق و حقوق خریداران این واحدهای مسکونی،به اتفاق چند نفر از مالباختگان به دیوان عدالت و وزارت کشور مراجعه کردیم.

وی گفت: هم اکنون در یک منزل مسکونی اجاره ای ماهیانه چهارمیلیون ریال اجاره با پیش پرداخت 200 میلیون ریال زندگی می کنم.

محمد شوقی از دیگر معترضان می گوید: هنگام اعلام پیش فروش منازل مسکونی از سوی شهرداری 80 میلیون ریال به شرکت پیمانکاری پرداخت کردم و قرار بر این بود که پس از 6ماه منازل را تحویل و بقیه پول را به آنها پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون در یک منزل مسکونی ماهیانه پنج میلیون ریال و پیش پرداخت 120 میلیون ریال اجاره کرده ام.

آبان ماه 4کارگردراستان خوزستان براثرحوادث کاری جان باختند

4کارگردراستان خوزستان براثرحوادث کاری در خلال آبان ماه1396 جان باختند.

به گزارش17دی روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان خوزستان، دکتر سید فرزاد حسینی گفت: در یکماهه آبان امسال آمار اجساد معاینه شده فوت ناشی از حادثه کار که درتالار تشریح اداره کل پزشکی قانونی استان و مراکز تابعه مورد معاینه قرار گرفته اند چهار نفر بوده که همه فوت شده ها مرد بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری را نشان نمی دهد.

جسد یکی ازکارکنان مفقود نفتکش ایرانی پیدا شد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از پیدا شدن جسد یکی ازکارکنان مفقود حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی خبر داد.

محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی در آبهای چین و مفقود شدن ۳۲ نفرازکارکنان نفتکش ایرانی اعلام کرد: اقدامات برای انتقال این جسد به شانگهای و شناسایی هویت آن در حال انجام است.

هیجدهم دی ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com