اخباروگزارشات کارگری18بهمن ماه1397

admin   فوریه 8, 2019   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری18بهمن ماه1397 بسته هستند

بایگانی

1- چه خبر از اعتراضات کارگری؟

– مراجعه جمعی از اعضای سندیکا به مدیرعامل و معاون منابع انسانی برای پیگیری بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران

– تجمع اعتراضی فرهنگیان اسفرورین نسبت به بالا کشیدن زمین هایشان مقابل استانداری قزوین

2- ادامه اذیت وآزار فعالین کارگری:

– ممنوع الملاقات شدن پروین محمدی پس از انتقال به زندان اوین

– احضار عثمان اسماعیلی از طرف اداره ی اماکن شهرستان سقز

3- کشته وزخمی شدن10کارگربراثرحوادث کاری:

– جان باختن کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کار درحادثه واژگونی جرثقیل

– بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی(وانت)ومصدومیت 7کارگر زن ومرد

– مصدومیت 2 کارگر چاه کن در گتوند

اخباروگزارشات کارگری-هیجدهم بهمن ماه1397

*چه خبر از اعتراضات کارگری؟

– مراجعه جمعی از اعضای سندیکا به مدیرعامل و معاون منابع انسانی برای پیگیری بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران

جمعی از اعضا سندیکا طی روزهای گذشته در یک نوبت به مدیرعامل شرکت واحد و در نوبتی دیگر به معاون منابع انسانی مراجعه و راجع به بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران پیگیری کردند. سنندجی برای فرار از مذاکره در مورد مطالبات کارگران حاضر نشد به نمایندگان سندیکا وقت ملاقات بدهد اما در مراجعه ای که نمایندگان سندیکا به دفنر ایشان داشتند برای دقایقی با سنندجی ایستاده دیدار کردند. سنندجی بطور کلی می گفت بودجه نیست و در ضمن من اختیاراتم را به مدیران تفویض کردم و خواسته تان را از طریق پاکزادیان معاون منابع انسانی پیگیری کنید. البته در شرکت واحد همه می دانند که تصمیم گیری راجع به بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن در اختیار مدیر عامل است اما با این وجود برای جلوگیری از هرگونه بهانه جویی از طرف مدیریت یک مرتبه ی دیگر جمعی از اعضا سندیکا به پاکزادیان مراجعه داشتند وی نیز با توجیهات مختلف که هیچیک برای کارگران نان و آب نمی شود و اعلام اینکه بودجه نداریم از پذیرش بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن طفره رفت.

البته در سال ۹۴ شورای مسکن شهرداری تهران مصوب نمود که از طریق فروش زمین های مازاد شرکت واحد به کارگران به پنجاه درصد قیمت کارشناسی در قالب تعاونی همچنین دادن مجوز ساخت رایگان به کارگران، تسهیلات مسکن الباقی کارگران در شرکت واحد داده شود و اخیرا نیز ریس شورای شهر تهران پس از نامه نگاری سندیکا به سنندجی دستور مکتوب داده است که: “مساعدت معمول گردد”. با وجود اینکه اجرای این طرح برای شرکت واحد نیاز به هیچ بودجه ای نیست اما سنندجی از اجرای آن برای پرداخت تسهیلات مسکن کارگران امتناع می کند. در این رابطه اصلی ترین زمین که در این طرح رایزنی و پیش بینی شده بود به کارگران واگذار شود زمین سامانه جانبازان و معلولین در محله طرشت می باشد. اما در ماه های گذشته سنندجی بصورت چراغ خاموش مشغول فروش آن زمین به دانشگاه شریف است و پول آن قرار است مانند گذشته بدون هیچ توضیحی در اختیار مدیریت برای زد و بند و صرف مدیران شود.

در دیدار با پاکزادیان همچنین موضوع عدم تحویل کاپشن کار رانندگان که می بایست هر دو سال یکبار داده شود طرح شد که پاکزادیان گفت در دو هفته قرارداد آن بسته خواهد شد. اعضا سندیکا نیز بی عملی مدیریت در رابطه با تامین بموقع لباس کار، کاپشن انتقاد کردند. در هفته های آینده موضوع کاپشن رانندگان دوباره پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

– تجمع اعتراضی فرهنگیان اسفرورین نسبت به بالا کشیدن زمین هایشان مقابل استانداری قزوین

روزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،جمعی از فرهنگیان اسفرورین از توابع شهرستان تاکستان استان قزوین دراعتراض به بالا کشیدن زمین هایشان دست به تجمع مقابل استانداری قزوین،زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از تجمع کنندگان گفت:120 فرهنگی این منطقه در سال 87 ، مبلغ 120 تا 150 میلیون ریال جهت خرید یک قطعه زمین مشاع در شهرک عارف قزوین پرداخت می کنند که مبلغ کل پول واریزی 11 میلیارد ریال است.

وی افزود: پس از مدتی از واریز این مبالغ چند معارض برای این زمین پیدا شد که یکی از آنها شورای حل اختلاف بود.

وی اضافه کرد: فرهنگیان این منطقه در آن سال برای خانه دار شدن اموال خود را فروخته و مبلغ مورد را واریز کردند اما در این سال ها همچنان نه به زمین خود و نه پول خود رسیده اند.

این فرهنگی درادامه گفت: این مساله در اثر تبانی مدیرعامل سابق هیات مدیره با فروشنده اصلی زمین که از اقوام نزدیکش بوده اتفاق افتاده و برای آن که اعضای تعاونی متوجه نسبت فامیلی آنها نشوند شخص ثالثی را به ما معرفی کردند که متاسفانه تمام اسناد تعاونی به نام او امضا شده است.

وی افزود:این زمین هم اکنون با وجود شکایت های ما در آن سال ها تکمیل و تحویل شورای حل اختلاف شده و شکایت ما همچنان بلاتکلیف مانده و تاکنون نتوانستیم به نتیجه ای برسیم.

وی اضافه کرد: در طول این مدت پس از شکایت ما از افراد و مسببین این امر تنها همین شخص سوم محکوم شد که او هم بعد از یک دوره زندان هم اکنون با قید وثیقه آزاد است.

این فرهنگی مال باخته ادامه داد: در این سال ها موضوع را هم با دستگاه قضایی و هم استانداری مطرح کرده ایم اما مسئولان استانداری امروز هم اعلام کردند که این موضوع تنها از طریق مرجع قضایی قابل حل شدن است و دستگاه های دولتی اختیاری در این خصوص ندارند.

*ادامه اذیت وآزار فعالین کارگری

– ممنوع الملاقات شدن پروین محمدی پس از انتقال به زندان اوین

پروین محمدی پس از انتقال یکشنبه شب (14بهمن ماه) به زندان اوین ممنوع الملاقات است.

سه روز است که پروین محمدی با خانواده خود تماس نگرفته است.

به گزارش کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران،بی خبری از وضعیت پروین محمدی ، عدم تماس ایشان با خانواده، بین خانواده، دوستان و آشنایان و همه انسانهایی که دغدغه آزادی و برابری دارند نگرانی شدیدی ایجاد کرده است.

– احضار عثمان اسماعیلی از طرف اداره ی اماکن شهرستان سقز

عثمان اسماعلی در صفحه فیس بوکش نوشت:

جهت اطلاع دوستان امروزسه شنبه 1397/11/16د ساعت 1:30 ظهر از اداره ی اماکن شهرستان سقز با من تماس گرفتند. گفت شما عثمان اسماعیلی هستید من هم در جواب گفتم بله گفت من از اداره ی اماکن زنگ میزنم فردا خودت را به اماکن معرفی کن من هم در جواب گفتم جناب من سقز نیستم چیکارم دارید؟ گفت کجایید؟ گفتم من کرمان هستم مشغول به کارم شاید هم تا عید برنگردم گفت باشه هر موقع برگشتید بیایید و به ما یک سری بزنید الان جای سوال است اگر من جرمی مرتکب شده ام مگه سقز دادگاه ندارد؟ چرا احضاریه درب خانه من نمی اورند؟ من به نظر خودم هیچ جرمی مرتکب نشده ام به جز دفاع از انسانیت و طبقه ی کارگر

*کشته وزخمی شدن10کارگربراثرحوادث کاری

– جان باختن کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کار درحادثه واژگونی جرثقیل

روزسه شنبه شانزدهم بهمن ماه،کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کاربدنبال واژگونی جرثقیل جانش را ازدست داد.

– بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی(وانت)ومصدومیت 7کارگر زن ومرد

عصرروزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،7کارگر زن ومرد کشاورزی بدنبال واژگونی سرویس رفت وآمدشان(وانت) در روستای انجیرک از توابع بخش مرکزی دزفول مجروح شدند.

– مصدومیت 2 کارگر چاه کن در گتوند

روزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،2 کارگر چاه کن درشهرستان گتوند در شمال استان خوزستان بدنبال حادثه دچار مصدومیت شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این 2 کارگر مصدوم از ناحیه کتف و کمر پس از خروج از چاه به بیمارستان کارون شهرستان گتوند انتقال داده شدند.

akhbarkargari2468@gmail.com