اخبار کارگری 18 و 19 مرداد 1397

admin   آگوست 11, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 18 و 19 مرداد 1397 بسته هستند

بایگانی

 با وجود پرداخت یک ماه از طلب کارگران «خطوط ابنیه فنی» اعتصاب

کماکان در خطوط ریلی راه آهن ادامه دارد

بادر حلی که دیروز  (۱۷ مرداد ماه) یک ماه از معوقات سه ماه حقوق کارگران پرداخت شده، اما نگرانی از وضعیت نامعلوم مابقی مطالبات کارگران  باعث شده تا اکثر آنان در نواحی مختلف به اعتصاب خود ادامه دهند !.

امروز بیست ویک روزاست که کارگران پیمانی خط و ابنیه فنی راه آهن بابت معوقات مزدی و سایر مطالبات صنفی خود دست به اعتراض و اعتصاب زده‌اند.

این کارگران که در روند مبارزات خود برای معوقات مزدی اشان ؛ نظیر سایر بنگاه های تولیدی و خدماتی  انبانی از مطالبات انباشته شده داشتند. که با انتخایب شورای هماهنگی در بیانیه ای آنهارا به کارفرما و مسئولین را ه آهن اعلام کرده خواهان پاسخگویی و بر آورده شدن اشان گردیدند.  که تا این لحظه از جانب مدیران شرکت‌های پیمانکاری و مسئولان اداری شهرستان‌های محل استقرار کارگران، پاسخ روشنی به این خواسته‌ ها داده نشده است.

به ادعای کارگران خطوط ابنیه و ریلی راه آهن، موضوع اصلی اعتصاب کارگران در واکنش به سه ماه مزد معوقه سال جاری و چندین ماه مطالبات بیمه‌ای اشان بوده است که کارفرما، یک ماه دستمزد مربوط به اردیبهشت ماه کارگران را تقریبا با چهار ماه تاخیر پرداخت کرده است.اا

دلیل دیگر تجمع و اعتصاب کارگران این واحد خدماتی، مربوط به مشکل پرداخت شدن «سنوات»، «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری»، «تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران»، «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه» و «رفع مشکلات بیمه تکمیلی» می‌باشد


پیگیری‌های کارگران شهرداری سردشت به نتیجه رسید/معوقات پرداخت می‌شود

 

قرار شد معوقات کارگران شهرداری سردشت از شنبه به طور منظم پرداخت شود.

از قرار معلوم صبح امروز پنج نفر از این کارگران به نمایندگی از جانب همکارانشان با شهردار و شورای شهر سردشت نشست برگزار کردند که در آن نشست شهردار قول داد معوقات این کارگران را براساس یک برنامه منظم پرداخت کند.

حاضران در جلسه می‌گویند: قرار شد شنبه آینده یک ماه از این معوقات پرداخت شود. پس از آن دهم شهریور یک ماه دیگر از مطالبات را بپردازند و بعد از آن نیز دستمزدها را هر ما سر وقت پرداخت کنند. علاوه بر این هر سه ماه نیز یک ماه از معوقات مزدی کارگران پرداخت شود تا بدین ترتیب تا آخر سال جاری کلیه مطالبات مزدی کارگران شهرداری سردشت تسویه شود.

این کارگران همچنین در مورد مطالبات بیمه‌ای خود می‌گویند: قرار شده مقامات شهرداری با مسئولان تامین اجتماعی مذاکره کنند و مطالبات بیمه‌ای کارگران را نیز براساس یک برنامه منظم پرداخت کنند تا کارگران بتوانند دفترچه‌های بیمه خود را تمدید کنند.

نمایندگان کارگران شهرداری سردشت افزودند: از توافقات انجام شده خرسندیم و امیدواریم مسئولان به وعده‌هایی که در جلسه امروز دادند به درستی عمل کنند تا مشکلات معیشتی بی‌شمار کارگران فرودست شهرداری سردشت به زودی مرتفع شود.

.

دستگیری ۲ لیدر تجمع زیباشهر قرچک

دادستان قرچک گفت: در اعتراضات زیباشهر قرچک که حدود ۷۰ نفر تجمع کرده بودند و شعار علیه گرانی می دادند، ۲نفر از لیدرها دستگیری شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قرچک آنلاین;حجت الاسلام احدالله سینکایی روز پنج شنبه در خصوص تعدادی از وقایع رخ داده و اقدامات قضایی برای مقابله با این افراد در شهرستان قرچک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در رابطه با شعارنویسی در قرچک تعدادی از افراد دستگیر شده و با قرار قانونی زندان هستند.

وی در خصوص اعتراضات صورت گرفته در شهرستان قرچک نیز گفت: این مورد نیز در شورای تامین مطرح شد و نیروهای انتظامی اماکن مهم شهرستان را رصد کردند، اما لحظه ای که در «زیباشهر» حدود ۷۰ نفر تجمع کرده بودند و شعارهایی علیه گرانی می دادند، ۲ نفر از لیدرها دستگیر شدند.

.

“””طبق اخبار دریافتی از فضای مجازی ماموران اطلاعات و امنیت حکومت اسلامی در اصفهان ( شاپور جدید )و کرج درصدد شناسایی  ، احضار و دستگیری معترضان خیابانی هفته گذشته برآمده اند. .

 

بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) در محکومیت حکم قضایی علیه محمد_حبیبی

بە نام خداوند جان و خرد

فرهنگیان محترم، دانش آموزان ارجمند و مردم حق طلب ایران

همانطور کە مطلع هستید محمد حبیبی فعال و کنشگر صنفی معلمان در دادگاە بدوی در یک حکم ناعادلانه بە دە سال و نیم زندان، دو سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و ۷٤ ضربە شلاق محکوم شدە است.

این در حالی است کە جناب روحانی، بەعنوان رییس جمهور و تدوین کنندە حقوق شهروندی برای برون رفت از وضعیت بحرانی کشور شعار اتحاد و همدلی میان حاکمیت و مردم را سر می دهد!

با نگاهی بە حکم صادرە برای معلمی نستوە و راستین و کنشگر در عرصە مطالبات برحق و قانونی معلمان در قالب یک تشکل قانونی، چە مصداقی برای اتحاد و همدلی مردم و حاکمیت باقی می ماند؟!

آیا محمد حبیبی جز تلاش و مبارزەی مدنی و قانونی در جهت بهتر کردن شرایط آموزش برای فرزندان این دیار، خواستە یا عملکرد دیگری داشتە است؟!

این حکم  یک فرد جانی، اختلاسگر و رانتخوار  یا… نیست! بلکە حکم فوق برای یک معلم دلسوز و آگاه است، معلمی کە اندیشیدن را می آموزد و در ذهن فرزندان مملکتش پرسشگری، نقادی، صداقت، مردانگی، شجاعت و ایستادگی در برابر ستم را می پروراند.

ایا این جرم است؟!

سوال این است کە آیا او در مسیر تعلیم این اندیشە پاک و ضروری اختلاس کردە؟! یا او نفع شخصی را دنبال می کند؟! آیا موقعیت کسی را بە خطر انداخته است؟!

آیا آموزەهای او و تلاش هایش برای احقاق حق در راستای اهداف آموزش و پرورش نبودە است؟!

ما بر این باوریم آنچە در این حکم هدف قرار گرفتە شخص نیست بلکە ارادە و ایمان یک معلم راستین است کە آیندە را در پس تعلیم نسلی روشن می پندارد، کە از خود اندیشە دارند و تامل و پرسش در چرایی امور جاری زندگی خود را حقی مسلم می شمارند.

لذا ما انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) حکم صادرە در خصوص محمد حبیبی را محکوم و آن را بە سان نقض صریح بند ۲٦قانون اساسی می دانیم و انتظار داریم در اسرع وقت نسبت بە تجدید نظر در خصوص حکم صادرە اقدام و با لغو آن محمد حبیبی آزاد و بە کلاس درس بازگرداندە شود.

انجمن صنفی معلمان کردستان

مرگ ۴ کارگر ساختمانی در نهاوند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی نهاوند از مرگ ۴ کارگر بر اثر ریزش آوار یک ساختمان در حال ساخت خبر داد

ظهر روز  پنجشنبه در جریان گودبرداری از یک ساختمان مسکونی بخش هایی از آن ریزش کرد و در نتیجه ۴ کارگر زیر آوار محبوس شدند

پس از حضور آتش‌نشانان آنان توانستند اجسادچهار کارگر را  از زیر آوار بیرون آورند

طبق گفته مدیر عامل  سازمان آتش نشانی نهاوند علت حادثه حفاری غیرمجاز، غیراصولی و غیرایمن  بودن محل کاربوده است.