اخباروگزارشات کارگری19دی1396

admin   ژانویه 9, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری19دی1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی خانواده های کارگران مفقودالاثرحادثه  نفتکش ایرانی درساختمان شرکت ملی نفتکش

– کارگران کارخانه هپکو سومین هفته اعتصابشان را دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت ماه ها حقوق با راهپیمایی وتجمع مقابل استانداری آغاز کردند

– ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالبات وشرایط کاری نامناسب

– تجمع کارگران کارخانه ایران قوطی در اعتراض عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار

اخراج 90کارگر پس از تجمعات اعتراضی پیشین

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو نسبت به اخلال دولت در روند بازنشستگیشان  مقابل سازمان تامین اجتماعی

– تجمع اعتراضی کارآموزان شرکت های نفتی غرب کارون نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل فرمانداری دشت آزادگان

– کارگر اخراجی پارس خودرو به دلیل اعتراض در مقابل وزارتکار، توسط حراست وازرتکار ضرب و شتم و بازداشت شد

– رضاشهابی به زندان اوین منتقل شد

– کنفدارسیون حمل و نقل عمومی (کوب) ایتالیا خواهان آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی شد

– در گذشت سيف الله اكبري از فعالان قديمي چپ وكارگري

– پایمال شدن حقوق کارگران قرارداد مستقیم پالایشگاه گاز ایلام با تهدید به اخراج از کار

– عدم پرداخت4ماه حقوق وچندماه حق بیمه کارگران کارخانه نخ البرز

اخراج 200کارگر این واحد تولیدی طی 2ماه گذشته

– مرگ یک کارگرجوان شهرداری بوکان حین کار براثرتصادف

کشته وزخمی شدن3کارگراین شهرداری طی دوسال گذشته براثرتصادف

عدم پرداخت 3ماه حق بیمه کارگران شهرداری بوکان

تجمع اعتراضی خانواده های کارگران مفقودالاثرحادثه  نفتکش ایرانی درساختمان شرکت ملی نفتکش

اخبار وگزارشات کارگری:روزسه شنبه نوزدهم دی ماه درسومین روز حادثه نفتکش ایرانی،خانواده های کارگران مفقودالاثر این حادثه باتجمع درساختمان شرکت ملی نفتکش اعتراضشان را نسبت وزارت امور خارجه و سفارت ایران در چین بدلیل عدم پیگیری این سانحه،بنمایش گذاشتند.

قابل یادآوری است که،شرکت ملی نفت‌کش ایران (National Iranian Tanker Company) از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران می‌باشد که در سال ۱۳۳۴ تأسیس و در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده است. این شرکت با در اختیار داشتن ۴۲ تانکر خیلی بزرگ (سوپر تانکر) (وی ال سی سی) در حال حاضر بزرگترین شرکت نفت‌کش در جهان می‌باشد. این شرکت نفت خام ایران را به بازارهای صادراتی انتقال می‌دهد و همچنین در تجارت متقابل محموله‌های نفتی را برای برخی از ۱۵۰ رشته نفت در سراسر جهان، از جمله رویال داچ شل، توتال، آرامکو سعودی و شرکت‌های تولدی نفت دولتی کویت و ابوظبی حمل می‌کند.

درهمین رابطه:

مفقودالاثرشدن32نفر از کارکنان نفتکش ایرانی پس از برخورد با کشتی چینی

بر اثر برخورد دو کشتی در آب‌های ساحل شرقی چین که شب گذشته(16دی)اتفاق افتاد، در مجموع 32 نفر از کارکنان نفتکش ایرانی (30ایرانی و دوتبعه  بنگلادش) ناپدید شدند.

هویت مفقود شدگان این حادثه به شرح زیر می باشد:

مجید قصاب اوروجی

مجید نقیان

حسین جهانی هل آباد

احسان ابولی قاسم آبادی

میلاد عنایتی

سعید دهقانی

پوریا عیدی پور

سجاد عبداللهی

محمد کاووسی تکاپ

فرید محبی

حامد بهاری هشکوایی

محمدرضا رضا زاده ماسوله

مهدی صادقی

حسن رومیانی

محمد پیرایه ای

بهرام اتحاد

عبدالغنی سامری

ابوذر نظامی

سید جواد حیدری

علی رضا نجفی فر

علی حیدریه کهن

بهرام پوریانی

یاور افشاری

میلاد اراوی

مسلم علیزاده نودهی

عبدالکریم بشارتی پور

امید ضیایی

ایوب مظفری عبده گاه

احسان فرجی

ساقی فعال

محمد ساجد علی مریزا از بنگلادش

محمد هارون الرشید از بنگلادش

براساس گزارشات منتشره،مقامات چین روز یکشنبه اعلام کردند 32 نفر در پی برخورد دو کشتی ناپدید شدند. یکی از کشتی‌ها یک نفتکش است که بر اثر این برخورد آتش گرفته است.

بنا بر بیانیه وزارت حمل و نقل چین، در پی این برخورد که شنبه حدود ساعت 20 به وقت محلی (12 به وقت گرینویچ) روی داد، یک تانکر حامل 136 هزار تن نفت تغلیظ شده به طور کامل آتش گرفت و خدمه آن که 32 نفر شامل 30 ایرانی و دو بنگلادشی بودند، ناپدید شدند. عملیات جستجو برای یافتن این افراد آغاز شده است.

وزارت حمل و نقل چین افزود دومین کشتی که یک کشتی باری چینی است متحمل خسارتی که امنیتش را به خطر بیندازد نشده است و خدمه آن نجات داده شدند.

وزارت حمل و نقل چین توضیح داد حدود ساعت یک روز یکشنبه به وقت گرینویچ، آتش سوزی در نفتکش که هنوز روی آب شناور بود، ادامه داشت و آثار نفت روی سطح آب قابل مشاهده بود.

این حادثه حدود 160 مایل دریایی (300 کیلومتری) شرق مصب رودخانه یانگ‌تسه در نزدیکی شهر شانگهای، در شرق چین روی داد.

وزارت حمل و نقل چین خاطر نشان کرد نفتکش سانچی Sanchi با پرچم پاناما و طول 274 متر برای شرکت ایرانی «برایت شیپینگ» Bright Shipping کار می کرد و به سمت کره جنوبی برای تحویل محموله خود در حرکت بود.

دومین کشتی، یک کشتی باری چینی با پرچم هنگ کنگ حامل 64 هزار تن غلات بود که 21 نفر خدمه آن که همگی ملیت چینی دارند، نجات داده شدند.

مقامات دریایی چین هشت کشتی را برای عملیات جستجو و نجات به محل حادثه فرستادند و کره جنوبی نیز در این عملیات شرکت دارد.

کره جنوبی یک کشتی گارد ساحلی و یک هواپیما را به محل حادثه اعزام کرده است.

جسد یکی ازکارکنان مفقود نفتکش ایرانی پیدا شد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از پیدا شدن جسد یکی ازکارکنان مفقود حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی خبر داد.

محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی در آبهای چین و مفقود شدن ۳۲ نفرازکارکنان نفتکش ایرانی اعلام کرد: اقدامات برای انتقال این جسد به شانگهای و شناسایی هویت آن در حال انجام است.

کارگران کارخانه هپکو سومین هفته اعتصابشان را دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت ماه ها حقوق با راهپیمایی وتجمع مقابل استانداری آغاز کردند

کارگران کارخانه هپکو که از روز پنجم دی ماه در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت در اعتصاب بسر می برند*،روز سه شنبه نوزدهم دی ما با راهپیمایی وتجمع مقابل استانداری سومین هفته اعتراضاتشان را آغاز کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران کارخانه هپکو با بیان اینکه از ابتدای دی‌ماه به دلیل مشکلات شرکت، کارگران در اعتراض به سر می‌برند، گفت: در این مدت چندین بار کارگران قصد اعتراض و تجمع در خیابان را داشتند ولی به دلیل شرایط موجود نیروی انتظامی با این تجمعات موافقت نمی‌کرد.

وی مشکلات داخلی و مشخص نبودن وضعیت سهامدار را از مهمترین مشکلات شرکت عنوان کرد و گفت: تاکنون هر اقدامی از سوی مسئولان صورت گرفته در حد مُسکن بوده و مشکلات شرکت همچنان پابرجا است؛ متأسفانه در حال حاضر هیچ تولیدی در شرکت صورت نمی‌گیرد و تا زمانی هم که تولید نباشد نمی‌توان انتظار رفع مشکلات را داشت.

این کارگر هپکو با بیان اینکه در روزهای اخیر حقوق مهرماه کارگران نیز واریز شده است، ادامه داد: درست است که بیشترین دغدغه کارگران دریافت معوقات و حقوق‌شان است ولی دیگر وعده‌های مسئولان که رونق تولید و تعیین تکلیف سهامدار شرکت بود متاسفانه هنوز عملیاتی نشده است و کارگران هپکو همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

* یازدهمین روز اعتصاب کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی مبنی بر تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالباتشان

از روز پنجم دی ماه، کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی مبنی بر تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالباتشان در اعتصاب هستند.

براساس گزارشی که 16دی ماه رسانه ای شد، به‌دنبال پرداخت نشدن مطالبات کارگران کارخانه هپکو، اعتراضات در این واحد صنعتی باردیگر آغاز شد و آنطور که کارگرانش گفتند به دلیل بدحسابی کارفرمای جدید، از روز پنجم دی‌ماه تاکنون در اعتراض هستند.

درکارخانه هپکو که در زمینه ساخت خودروهای راه‌سازی فعالیت دارد، نزدیک به هزار نفر مشغول کارند و براساس این اظهارات اکنون یازده‌ روز از آغاز دور جدید اعتراضات کارگران این واحد صنعتی می‌گذرد.

به گفته کارگران، آنها نزدیک به ۵ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند و باوجودی که قرار بود کارفرمای جدید، مسئولیت تسویه این مطالبات را برعهده بگیرد اما هنوز مبلغی به آنها پرداخت نشده‌است.

سال گذشته بود که «واگن سازی کوثر»، سهام دار عمده شرکت هپکو، به دلیل اعتراضات گسترده‌ی کارگران به ناکارآمدی‌های مدیریتی برکنار شد. پس از آن سهام عمده این شرکت در سال جاری به شرکت «هیدرو اطلس» واگذار شد و حالا خبر میرسد این سهامدار هم نتوانسته در ماه های گذشته و پس از اعتراضها و پیگیری های دامنه‌دار کارگران، تغییری در وضعیت هپکو ایجاد کند. وضعیت نابسامان مدیریتی هپکو، کارگران این شرکت را با تهدید امنیت شغلی مواجه کرده است.

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو اعلام کرد در جلسه ای که روز سه شنبه، سیزدهم دی ماه با حضور استاندار و معاونین و مدیران استانداری و اعضای کارگروه در محل استانداری استان مرکزی تشکیل شد، عدم صلاحیت سهامدار اصلی مجموعه هپکو برای بازپرداخت معوقات مزدی کارگران و بهبود وضعیت شرکت تایید شد.

گفته می‌شود، این جلسه با حضور استاندار و معاونین و مدیران استانداری و اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو در محل استانداری استان مرکزی برگزار شده است. در این جلسه با وجود مهلت یک ماهه داده شده به سهامدار هپکو جهت پرداخت یک ماه حقوق معوقه ظرف ۴٨ ساعت بعد از استقرار او در شرکت و نیز پرداخت یک ماه حقوق در اول دی ماه و باز کردن ال سی قطعات از طریق بانک عامل و شارژ مواد خام و قطعات محصولات برنامه شده جهت تولید به میزان ٨ میلیارد تومان و باتوجه به عدم تحقق تعهدات مذکور توسط سهامدار عمده شرکت هپکو، عدم صلاحیت آقای اسدالله احمدپور بعنوان سهامدار از طرف استانداری به کارگروه هپکو اعلام شده است. همچنین استاندار اعلام کرده است که سهامدار نیز از ادامه سهامداری در شرکت هپکو انصراف داده و سازمان خصوصی سازی ضمن پذیرش انصراف او در حال رایزنی با سایر خریداران هپکو است…

کارگروه رفع موانع تولید که به پیشنهاد استانداری اراک و توسط کارگران هپکو ایجاد شده است، با این هدف تشکیل شد که پیگیری مطالبات کارگران هپکو را برعهده بگیرد و در عین حال رایزنی‌هایی را جهت رفع مشکلات تولید در کارخانه هپکو با نهادهای مربوط انجام دهد.

اعضای این کارگروه می‌گویند با اعلام این خبر از سوی استانداری، انتظار و مطالبه کارگران هپکو از وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی تعیین تکلیف هرچه سریعتر این واگذاری و انتخاب سهامداری است که توانایی حل مشکلات مالی و تولیدی هپکو را داشته باشد. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شرکت هپکو همچنین خواستار اهلیت مدیریتی، صنعتی و مالی… سهامدار آینده این شرکت شده است.

در همین رابطه یک فعال کارگری کارخانه هپکو و عضو کارگروه رفع موانع تولید شرکت هپکو در خصوص مطالبات معوقه کارگران می‌گوید؛ پس از مشکلاتی که برای هپکو پیش آمد و اعتراضاتی که در تابستان گذشته انجام شد، علی ربیعی وزیرکار به اراک آمد و در نتیجه رایزنی او قرار شد در بحث مالیات ها و مسائل بیمه ای همکاری لازم از سوی نهادهای اجرایی به عمل آید که در حال حاضر نیز سازمان تامین اجتماعی استان با وجود عدم واریز حق بیمه از سوی شرکت، با کارگران هپکو همکاری داشته و حداقل در بحث تمدید دفترچه های بیمه با مشکل مواجه نیستیم. این در حالیست که به گفته او مطالبات مزدی کارگران همچنان با تاخیرهایی روبروست.

وی ادامه داد: در بحث دستمزد کارگران باید بگویم که سند حقوقی سه ماه پایانی سال گذشته هنوز بسته نشده و در این میان تنها با گروهی از کارگران تسویه حقوقی انجام شده و اگر بخواهیم میانگین بگیریم می‌شود گفت برای سال گذشته حدود یک ماه و نیم معوقه مزدی باقی مانده است.

این فعال کارگری کارخانه هپکو در خصوص مطالبات سال ۹۶ کارگران هپکو نیز گفت: بعد از پرداخت حقوق مهرماه مجددا در پرداخت دستمزد کارگران وقفه به وجود آمده و هنوز حقوق ماه های آبان و آذر ۹۶ به حساب کارگران واریز نشده است.

وی افزود:مطالبات مزدی در بین برخی از شرکت‌های اقماری هپکو مانند مهندسی قطعات، بیش از دو ماه است و شامل دستمزد شهریور، مهر، آبان و آذر ۹۶ می‌شود.

شرایط خاص هپکو در ماه‌های گذشته، زندگی خانوادگی بسیاری از کارگران این واحد صنعتی را در معرض تهدیدهای مختلف قرار داده است. پیش از این خبرها، از احضار حدود ۲۰ نفر از کارگران هپکو در پی اعتراضات تابستان امسال خبرداده بود. اخلال در نظم جامعه و شرکت در تجمعات غیرقانونی اتهامی است که به کارگرانی که در تجمعات اعتراضی شرکت کرده بودند، نسبت داده شده بود.

در طول ماه های گذشته بارها مسولین دولتی و استانی از بهبود وضعیت هپکو در آینده ای نزدیک خبر دادند، اما کارگران میگویند هیچ تغییر ویژه ای در وضعیت این شرکت بزرگ صنعتی پدید نیامده است.

این کارگر کارخانه کاهپکو در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط فعلی، آینده این شرکت را چطور ارزیابی می‌کنید، می‌گوید: «روز چهارشنبه و در طی برگزاری جلسه کارگروه رفع موانع تولید هپکو با استانداری، گفتیم که حدود ۱۱۵۰ روز است که مطالبات و خواسته های کارگران هپکو را به عناوین مختلف فریاد زده ایم. در همین راستا بارها کارگران این شرکت مکاتباتی را با نهادهای مسول داشته اند اما متاسفانه تا به امروز اتفاق چشمگیری برای هپکو نیفتاده است. سال گذشته سهامدار قبلی نتوانست به تعهداتش عمل کند و برکنار شد و امسال هم که وضعیت به این شکل شده و معلوم نیست بعد از این اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

وی درادامه گفت: هر کسی که دستی در صنعت داشته باشد، شرکت هپکو و سابقه‌اش را می‌شناسد. هپکو، چه در ایران و چه در خاورمیانه برند بزرگی بوده است. شرکتی بوده که با محصولات تولیدی شرکت کاترپیلار آمریکا، ولوو و… برابری می‌کرده و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. متاسفانه هیچکس به این حرف‌ها اهمیتی نداد. سوال ما این است که آیا واقعا توان دولت در حدی نیست که بتواند این شرکت را احیا کند؟! آنهم شرکتی که کارگران آن از آمادگی کامل برای احیای آن را برخوردارند.

این فعال کارگری ادامه داد: چندی پیش مهندس شریعتمداری وزیر صنعت، معدن، تجارت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «ما بنا داریم، تجهیزات معادن کشور را از طریق هپکو به معدنی‌ها بدهیم.» وقتی این مصاحبه انجام شد، اغلب معادن استقبال کردند. همین مساله نشان داد که اگر مشوقی از سوی دولت وجود داشته باشد وضعیت هپکو هم از این شرایط خارج می شود.

وی افزود: هپکو شرکتی است که صرفا مونتاژ نمی‌کند. شرکت مهندسی و طراحی-تولیدی است. ما در زمان جنگ ایران و عراق، بولدوزر عملیاتی و پل های شناور طراحی و به مناطق جنگی عرضه کردیم و یا مثلا در حال حاضر ترانسپورتر نیشکر هفت تپه را خودمان طراحی می‌کنیم. این یعنی صرفه جویی ارزی و حمایت از تولید ملی که مدام در ارتباط با آن صحبت می‌کنند. اگر مشوق ها برای احیای تولید در هپکو فراهم شوند و دولت از هپکو حمایت کند، قطعا ما از این شرایط خارج می‌شویم.

ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالبات وشرایط کاری نامناسب

روزسه شنبه نوزدهم دی ماه برای سومین روز متوالی*، کارگران سد شفارود به اعتصاب وتجمعاتشان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالبات وشرایط کاری نامناسب،ادامه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران مشکلات  و درخواست های خود را با خبرنگاران مطرح کردند. مشکلاتی و درخواست های از قبیل:

ساعت کاری تا ساعت ۲ عصر است اما از ساعت ۱۲ بتن ریزی را شروع کرده و تا ۱۶ عصر بدون نهار و اضافه کاری ادامه دارد !

درصورت اعتراض هرکدام از کارگران با وی برخورد کرده و از کار اخراج می شود !

شکری نماینده مجلس منطقه پاسخگوی مراجعات کارگران به وی نیست !

۴ ماه پایان سال را از حقوق کارگران کسر و در پایان سال به کارگران به عنوان عیدی پرداخت می کنند !

بیمه تکمیلی و قرارداد کاری و فیش حقوقی نداریم و مسئولین با مراجعه و درخواست موارد فوق پاسخگو نیستند !

درخواست رسیدگی سریع فرماندار و برخورد با شرکت های متخلف  در شفارود را داریم !

به ما گفتند برای حل مشکلاتتان نماينده معرفی كنيد بعد نماينده های ما را اخراج كردند!

این درخواست های کارگران با مسئولین در میان گذاشته شد، جواب فرماندار رضوانشهر:

عسگر حسنی پور فرماندار رضوانشهر در خصوص اعتصاب کارگران مجموعه شرکت شفارود گفت : در روزهای اخیر چندین جلسه هماهنگی و پیگیری حضوری و شفاهی با شرکت ها و مسئولان ذیربط و دست اندرکار در فرمانداری و بیرون از فرمانداری برگزار گردیده و مذاکرات و پیگیری‌های فراوانی صورت پذیرفته است.

بنابه گزارش همین منبع،عده ای اختلافات بین کارفرما و پیمانکار را علت اصلی عدم پرداخت حقوق کارگران می دانند.

* اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق وحق بیمه وشرایط کاری نامناسب برای دومین روز متوالی(همراه بافیلم دیدنی)

اخراج7نفر از نمایندگان کارگران حدود سه ماه پیش

روزدوشنبه هیجدهم دی ماه برای دومین روزمتوالی، کارگران سد شفاروددراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق وشرایط  کاری نامناسب به اعتصاب وتجمعشان ادامه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران سد شفا رود با بیان اینکه به ما گفتند برای بررسی مشکلاتتان نماینده مشخص کنید، از اخراج نمایندگان پس از جلسات مشترک با مسئولین حدود سه ماه پیش خبر داد.

این کارگران افزودند: دیروزحق بیمه عقب افتاده شان بدنبال اعتصاب پرداخت شد.

پروژه  سد مخزنی شفارود در غرب گیلان، منطقه پونل رضوانشهر، برروی رودخانه شفارود و در فاصله دو نیم کیلومتری شهرستان رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری کلان شهر رشت برای تامین آب شرب وکشاورزی منطقه در حال ساخت است.

لینک 2ویدئو:

https://www.aparat.com/v/7fSxB

https://www.aparat.com/v/RYXPc

تجمع کارگران کارخانه ایران قوطی در اعتراض عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار

اخراج 90کارگر پس از تجمعات اعتراضی پیشین

روز سه شنبه نوزدهم دی ماه برای چندمین بار،کارگران کارخانه ایران قوطی در اعتراض عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگردست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران کارخانه ایران قوطی به عنوان نماینده دیگر کارگران ، اظهار کرد: از فروردین ماه سال جاری حقوق و بیمه کارگران پرداخت نشده است که همین موضوع موجب شد تا ما چندین بار تجمع کنیم.

وی با بیان اینکه ۴ سال است عیدی و سنواتمان پرداخت نشده، افزود: از زمانی که مقابل استانداری برای بیان مشکلاتمان تجمع کردیم، صاحب شرکت نیز ۹۰ نفر از کارگران را اخراج کرد و مدعی شد که این تجمعات باعث شده تا مشتری‌هایش را از دست بدهد اما این درحالی است که هم اکنون شرکت با تعدادی از نیروها تولید دارد.

این کارگر معترض در ادامه بیان کرد: شرکت اکنون با ۲۵ کارگر و تعدادی کادر اداری کار تولید را انجام می‌دهد و حقوقشان به صورت روزمزدی محاسبه میشود.

وی افزود:  برای حل مشکل به استانداری، فرمانداری و دادسرا نیز مراجعه کردیم اما متاسفانه جوابی جز اینکه پیگیری می‌کنند؛ پاسخ کارگشای دیگری نشنیده‌ایم.

این کارگر تصریح کرد: کل کارگرانی که اخراج شده اند حدود ۴۰ میلیارد از شرکت طلب دارند که بعد از شکایت برای توقیف اموال رفتند اما متاسفانه تمام اموال شرکت در رهن بانک بود.

وی عنوان کرد: مالک شرکت علاوه بر “ایران قوطی” نیز صاحب شرکت “مهرآذر” هم بود که این ۲ شرکت تعاملا باهم تولید داشتند اما متاسفانه مهرماه امسال شرکت مهرآذر را تعطیل و تمام دستگاه‌های آن را به فروش رساند.

این کارگر معترض اضافه کرد: سال گذشته صاحب شرکت از طریق سامانه بهین یاب تسهیلاتی جهت ساماندهی به اوضاع شرکت دریافت کرد که متاسفانه ریالی صرف شرکت نشد این درحالی است که ما متوجه شدیم که در خارج از شرکت برای یک شرکت خارجی سرمایه‌گذاری کرده است.

وی تصریح کرد: ما گله مندیم از مسوولینی که تسهیلات بلند مدت را جهت اشتغالزایی کارگران به کارفرما می‌دهند بدون اینکه پیگیری کنند تسهیلات صرف چه کاری می‌شود؟! در حالی که مردم عادی برای گرفتن تسهیلات باید هفت خان رستم را بگذرانند.

این کارگر افزود: امسال هم برای رفع مشکلات شرکت بنا شده مالک شرکت تسهیلات دریافت کند؛ زمانی که به مسوول پرداخت وام در استانداری مراجعه کردیم تا باتوجه به شکایت کارگران این مبلغ به حساب آن‌ها ریخته شود در جواب گفتند؛ ما در برابر کارگران مسوولیتی نداریم و وام را فقط به حساب کارفرما واریز می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در زمان قدیم مردم برای حل مشکلات به سراغ کدخدا می‌رفتند تا مشکلاتشان رفع شود و اکنون نیز ما از استاندار تقاضا داریم که فقط از حق و حقوقمان دفاع کند؛ این در حالی است که با سه بار تجمع، ما هنوز موفق به دیدار با ایشان نشدیم و مطمئنیم که حتی نامه اعتراضمان به دستشان نرسیده است.

این کارگر با بیان اینکه بیمه کارگران از اردیبهشت ماه سال جاری پرداخت نشده گفت: اکنون اداره بیمه از ادامه روند پرونده ممانعت می‌کند و حرفشان این است تا تکلیف معوقه بیمه مشخص نشود از پرداخت بیمه بیکاری معذوریم.

وی ابراز کرد: توقع زیادی نیست که ما برای حق و حقوقمان اعتراض کنیم؛ هیچ کس تاکنون پیگیر حقوق ما نیست و سرگردان هستیم که چگونه بتوانیم حقمان را بگیریم.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو نسبت به اخلال دولت در روند بازنشستگیشان  مقابل سازمان تامین اجتماعی

صبح روز سه شنبه19دی،کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قودراعتراض به اخلال دولت در روند بازنشستگیشان دست به تجمع  مقابل سازمان تامین اجتماعی واقع در خیابان آزادی تهران زدند.

برپایه گزارش منتشره،معترضان که بیشترشان بیش از ۲۵ سال سابقه کار دارند و تعدادشان حدود ۲۸۰ نفر است، به اخلال در روند بازنشسته شدن خود با استفاده از ماده ۱۰ «قانون نوسازی صنایع» معترض هستند.

براســـاس این ماده، کارفرمایان می‌توانند به ازای هر نفر شاغل جــدیــد، یک نفر از کارگران بــاسابقه‌ی پرداخت حق‌بیمه‌ی بیش از ۲۵سال را بـا پرداخت ۵۰ درصد مابـــه‌التفاوت کسورات سنوات باقی‌مانده تا زمان بازنشستگی قانونی، پیش از موعد بازنشسته کنند. ۵۰ درصد دیگر مابه‌التفاوت کسورات توسط دولت در بودجه‌های سالانه کل کشور پیش‌بینی و پرداخت می‌شود.

کارخانه روغن نباتی قو سال گذشته به علت مشکلاتی که در تامین نقدینگی و هزینه‌های مربوط به مصرف آب، برق و گاز وجود داشت، تعطیل شد و حدود ۳۰۰ کارگر آن بیکار شدند.

«گلرخ آزرمی» کارفرمای کارخانه روغن نباتی پارس قو پیش‌تر گفته بود که به منظور پایان دادن به سردرگمی کارگران کارخانه با مذاکره با سازمان تامین اجتماعی تلاش کرده تا اکثر کارگران این کارخانه را که بیش از ۲۵ سال سابقه کار دارند، با استفاده از قانون نوسازی صنایع بازنشست کند.

کارفرما کارخانه روغن نباتی پارس قو همچنین گفته که ۵۰ درصد ما به التفاوت کسورات سهم کارفرما در ماده ۱۰ قانون نوسازی صنایع را پرداخت کرده است. با این حال به علت انقباضی بسته شدن بودجه سال ۹۶ بودجه کافی برای سهم دولت  پیش‌بینی نشده و حالا قصور دولت موجب اخلال در روند بازنشستگی کارگران قو شده است.

در تجمع امروز همچین قرار شده که فردا پنجشنبه ساعت یک بعدازظهر جلسه‌ای با حضور احمد مشیریان (معاون روابط کار وزیر کار) و نمایندگان مدیریت و بازنشستگان کارخانه روغن نباتی پارس قو برگزار شود تا هرچه سریع‌تر راهکاری برای بازنشسته کردن کارگران پیدا شود.

تجمع اعتراضی کارآموزان شرکت های نفتی غرب کارون نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل فرمانداری دشت آزادگان

روز سه شنبه نوزدهم دی ماه،جمعی از کارآموزان شرکت های نفتی غرب کارون دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل فرمانداری دشت آزادگان،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،جمعی از کارآموزان شرکت نفتی دشت آزادگان وهویزه که قول استخدام و جذب آنان داده شده بود امروز با حضور در روبروی ساختمان فرمانداری تجمع کردند.

تعداد۲۵۰نفر از جوانان با مدرک شهرستان از سوی نماینده و وزیر نفت در یک دوره چهار ماهه در ماهشهر شرکت کرده بودند که قرار بر این شد پس از گذشت این دوره به استخدام و جذب شرکت های نفتی کارون غرب در آیند.

متاسفانه با اتمام دوره وگذشت قریب به یکسال هنوز در بلاتکلیفی بسر میبرنند و وزارت نفت هیچگونه جوابی برای جذب آنان در نظر نگرفته است.

این کارآموزان در ادامه تجمعات اعتراضیشان در مکانهای مختلف امروز سه شنبه۹۶/۱۰/۱۹مقابل درب ورودی فرمانداری تجمع کردند.

به گزارش 19دی  روابط  عمومی  فرمانداری دشت آزادگان درهمین رابطه، تعداد۲۵۰نفر از جوانان  این شهرستان از طرف نماینده و وزیر نفت در یک دوره چهار ماهه در ماهشهر شرکت کرده بودند و قرار بر این بوده که  پس از گذشت این دوره به استخدام و جذب شرکت های نفتی کارون غرب در آیند ولی با گذشت یک سال هنوز به بکار گیری نشده اند امروز   سه شنبه 19  دی ماه  با نشست با سعیدی نیا فرماندار دشت آزادگان  مشکلات خود را مطرح نمودند .

در پایان جلسه مقرر  گردید فرماندار شهرستان  در نشستی با فرماندار  هویزه  موضوع اشتغال  این جوانان  در شرکت های  نفتی را پیگیری  نمایند.

کارگر اخراجی پارس خودرو به دلیل اعتراض در مقابل وزارتکار، توسط حراست وازرتکار ضرب و شتم و بازداشت شد

امروز نوزدهم دی ماه داود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو که بصورت مسالمت آمیز با در دست داشتن بنر در مقابل وزارت کار نسبت به اخراج اش اعتراض داشت. ابتدا توسط نیروهای حراست وزارت کار ضرب و شتم شد و سپس با شکایت نماینده حقوقی وزارت کار توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.

این کارگر ستم دیده با پرونده سازی از شرکت پارس خودرو اخراج شده و با فساد اداری در هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار اخراج اش تایید شده است و اعتراضات وی در مقابل نهاد ریاست جمهوری، وزارت کار، وزارت صنعت و معدن و شرکت پارس خودرو و سایپا تا بحال بی نتیجه بوده و هر بار منجر به بازداشت وی شده است. در یک نوبت نیز پس از بازداشت یکماه زندانی شده است.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

رضاشهابی به زندان اوین منتقل شد

رضا شهابی کارگر زندانی از اعضای هیئت مدیره کارگران شرکت واحد درحالی که دوران محکومیتش ۱۸دی ماه بپایان رسیده است  وازنظرجسمانی درشرایط وخیمی بسر میبرد بجای آزادی اززندان ویا انتقال به بیمارستان ، متاسفانه از زندان رجایی شهر به زندان اوین منتقل شد ودرحال حاضر در زندان‌اوین محبوس است .

سندیکای کارگران شرکت واحد تاکید میکند مسئولیت هرگونه مشکل جسمانی برای رضا شهابی کارگر زندانی را بعهده زندانبان ومسئولین قضایی میداند وخواستار آزادی فوری وبی قید وشرط این کارگر زندانی است .

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

کنفدارسیون حمل و نقل عمومی (کوب) ایتالیا خواهان آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی شد

موضوع: آزادی رضا شهابی و همه فعالین کارگری زندانی

حق کارگران در تلاش برای حمایت از حقوق خود در محیط کار و درخواست شرایط کاری مناسب ، جزو اصول حیاتی  برای توسعه هر جامعه مدنی است.

از نظرما، زندانی کردن فعالین کارگری در ایران، بربریت غیر قابل قبول است.

افزون بر این، به نظر می رسد وضع سلامتی بعضی از فعالین کارگری در زندان، بدون آنکه به امکانات مناسب پزشکی دسترسی داشته باشند، به وخامت گراییده است.

ما بویژه شدیدا نگران وضع سلامتی رضا شهابی هستیم. رضا شهابی به حکم ناعادلانه ای که به خاطر فعالیت مسالمت آمیزدر حمایت از کارگران ایران به آن محکوم شده شدیدا اعتراض دارد. با توجه به وضع سلامتی مخاطره آمیز رضا شهابی، تداوم این  حبس بی رحمانه، جان او را در معرض خطر قرارمی دهد.

مقامات و نهاد های ایران مستقیما مسئول حفظ سلامتی رضا شهابی وهمه فعالین کارگری زندانی  هستند. ما قاطعانه خواهان آزادی فوری آنان هستیم. ما  اطلاع داریم که علاوه  بر رضا شهابی که  همچنان در زندان بسر می برد، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و چند نفر دیگر نیز زندانی هستند.

کنفدارسیون حمل و نقل عمومی (کوب) در همه ابتکارات و اقدامات عمومی که برای آزادی فعالین کارگری در ایران سازمان دهی شود، شرکت خواهد کرد.

دبیر کل

آنتونیو اموروسو

هفتم ژانویه ۲۰۱۸

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

در گذشت سيف الله اكبري از فعالان قديمي چپ وكارگري

سیف‌الله اکبری، عمو سیفیِ فعال شناخته شده چپ وكارگري در تبريز ،بر اثر سكته قلبي در تهران در گذشت .  او  فعالي خستگي ناپذير بود وتلاش زيادي ر ابراي همامنگي وهمدلي ميان فعالان كارگري در داخل كشور انجام ميداد و از هيچ كمكي به تمامي گروه ها خود داري نميكرد اواز  افرادي بود كه  تعصبات گروهي نداشت وهدفش تنها خدمت به طبقه كارگربود وحالا عمو سیفی کنار ما نیست. مردی که وقتی از مصائب طبقه‌ی کارگر حرف می‌زد از خشم سرخ می‌شد و دستانش می‌لرزید.

عمو سیفی رفت…

خاک تبریز چهارشنبه پذیرای عمو سیفی خواهد بود.

ما اين  ضايعه را به ياران در تبريز وهم چنين به همه فعالان چپ و كارگري تسليت ميگوئيم.

منبع: کانال تلگرام  كانون مدافعان حقوق كارگر

درهمین رابطه:

کانال  تلگرام کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری نیز درگذشت سیف الله اکبری، این فعال چپ کارگری قدیمی را به خانواده و دوستان اش و فعالین جنبش کارگری ایران و بخصوص فعالین شهر تبریز تسلیت می گوید.

یادش گرامی باد

پایمال شدن حقوق کارگران قرارداد مستقیم پالایشگاه گاز ایلام با تهدید به اخراج از کار

بیش از 160 نفر از کارگران پالایشگاه گاز ایلام تحصیلکرده وعمدتا متخصص در حوزه صنعت نفت ،بیش از 6سال از عمر خود را بصورت نیروهای شرکتی در شرکتهای پیمانکاری سپری کردند.

شرکت گاز در راستای اجرای ماده ۳۲ قانون استخدامی کشوری و ماده ۱۴۴ قانون برنامه توسعه ششم ،بمنظور بهبود وضعیت شغلی و درآمدی این بخش از مستخدمین مبادرت به انعقادقرار داد مستقیم کاربا آنان نموده است .

اما قرار داد منعقده بدون در نظر گرفتن شرایط قرار داد کار که بایستی حقوق کارگر وکارفرما به خوبی درآن گنجانیده ورعایت شود ،بصورت یکسویه وتنها به نفع کارفرما تنظیم ومنعقد شده و بیکاری حکم برفضای جامعه واستفاده از اهرم تعدیل نیرویی باعث شده که این کارگران در مقابل اجحاف های صورت گرفته در حقشان وتضییع حقوقشان از سقف حقوق ومزایا گرفته یا سنوات وعیدی سکوت کرده وحتی نتوانند این بی قانونی را به اطلاع دستگاههای متولی برسانند.

شرکت گاز با یادآوری این مقوله به آنان  که قانون تعدیل نیروهای قرار دادی ،دستشان را برای تعدیل 10 درصد در سال باز گذاشته است ،بنوعی این کارگران را در مقابل تضییع حوقشان  به سکوت وادار کرده است .

کارگران قراردادی شرکت گاز می گویند که شرکت گازدر پایان هرسال و با اتمام قرار داد و انعقاد قرار داد جدید ،حق سنوات آنان را نادیده می گیرد.این درحالیست بمنظور استفاده از منافع قرار داد و  استثمار آنان  در طول سال به عنوان کارگر خطاب می شوند  ،اما در پایان سال ودر موسم پرداخت پاداش و عیدی که باید از مزایای کارگری استفاده کنند ،برای فرار از عیدی وپاداش کارگری ،به یکباره وآن هم در یک شبانه روز به آنان لقب کارمند داده و این جمع را از حقوق مسلمشان محروم می کنند.

عدم پرداخت4ماه حقوق وچندماه حق بیمه کارگران کارخانه نخ البرز

اخراج 200کارگر این واحد تولیدی طی 2ماه گذشته

4ماه حقوق وچندماه حق بیمه205کارگر کارخانه نخ البرزپرداخت نشده است.200کارگراین واحد تولیدی طی دوماه گذشته اخراج شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ19دی،به گفته این کارگران، دستمزد حدود ۲۰۵ کارگر قراردادی از شهریور پرداخت نشده و این کارگران بیش از چهار ماه معوقات مزدی دارند.

کارگران شرایط معیشتی خود  را نامساعد توصیف کردند و گفتند: در مورد زمان پرداخت این مطالبات، هیچ وعده‌ای به ما داده نشده و همچنان بدون پول و بی‌انگیزه، به کار ادامه می‌دهیم.

در عین حال کارگران کارخانه نخ البرز از اخراج  حدود  دویست همکار  خود خبر دادند و گفتند: با تعداد زیادی از کارگران قرار دادی کارخانه، در دو ماه گذشته تمدید قرارداد انجام نشده است.

طبق اظهارات آنان، علاوه بر دستمزد این واحد بدهی های مالی زیادی بابت تاخیر در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی دارد ودر این زمینه می‌توان گفت دفترچه‌های درمانی کارگران هر چند ماه یک باربا مشکل تامین اعتبار روبروست.

این کارگران با بیان اینکه فعالیت تولیدی کارخانه به نسبت قبل محدود شده و از مجموع سه سالن تولیدی، در حال حاضر  فقط یک سالن فعالیت تولیدی دارد؛ افزودند: درحال حاضر در این کارخانه ۲۰۰کارگرِ قرار داد موقت مشغول کارند که این موضوع باعث شده تا جدا از معوقات مزدی، نگران امنیت شغلی خود نیز باشند.

مرگ یک کارگرجوان شهرداری بوکان حین کار براثرتصادف

کشته وزخمی شدن3کارگراین شهرداری طی دوسال گذشته براثرتصادف

عدم پرداخت 3ماه حق بیمه کارگران شهرداری بوکان

صبح روز دوشنبه (18دیماه)  برخورد یکدستگاه مینی بوس در بلوار خروجی شهر بطرف سقز با پاکبان جوان شهرداری بوکان باعث فوت وی شد.

جعفر عبدالهی پاکبان ۳۸ ساله واحد خدمات شهری شهرداری بود که با برخورد سرش به جدول بلوار متاسفانه در دم فوت کرد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یک شاهد عینی حادثه تصادف پاکبان شهرداری بوکان که منجر به مرگ وی شد، در پیامی نوشت:   وجود چاله و تخریب قسمتی از آسفالت خیابان و سرعت زیاد باعث انحراف مینی بوس و زیر گرفتن کارگر جوان شهرداری شد بطوریکه بعد از سی متر در نهایت پس از برخورد سرش با جدول  ضربه مغزی گردید.

بعد از آسفالت ورودی بوکان از سمت سقز در سال 95 این قسمت از آسفالت نشست پیدا کرد ودر آن زمان در شبکه های اجتماعی سرو صدای زیادی ایجاد کرد که بلافاصله از سوی شهرداری ترمیم شد و بعد از مدتی دوباره بحالت اول درآمد ودر نهایت امروز باعث مرگ کارگر شهرداری شد.

قابل یادآوری است که،در سه حادثه تصادف در دو سال اخیر دو کارگر خدمات شهری شهرداری بوکان در حین کارجان خود را از دست داده اند و یک کارگر نیز مصدوم شده است.

شهریورماه امسال یک دستگاه خودرو پژو در ساعات پایانی شب در خیابان مریوان با یکی از پاکبانان شهرداری که مشغول نظافت آن محل بود، برخورد کرده و باعث مصدومیت وی شد.

شاهدین در محل گفتند که راننده پژو با جاگذاشتن خودرو خود بعد از حادثه،از محل متواری شده است.

سال گذشته نیز در بلوار محمد رسول اللهبوکان خودرویی با برخورد با یک پاکبان این شهرداری وی را به کام مرگ کشاند.

به گزارش همین منبع،نوزدهم دی ماه،یک روز بعد از فوت کارگر خدمات شهری بوکان در حین کاریک منبع گفت: سه ماه است بیمه این کارگران پرداخت نشده است.

نوزدهم دی ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com