اخبار کارگری 19 و 20 تیر 1397

admin   جولای 12, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 19 و 20 تیر 1397 بسته هستند

بایگانی

تصادف هولناک تانکر حامل سوخت با اتوبوس و وانت در سنندج

در ساعت 10دقیقه بامداد امروز در شهر سنندج-پشت ترمینال تهران -ابتدای اتوبان دکتر حسینی یک تانکر حامل سوخت  با یک اتوبوس و یک خودروی وانت برخورد می‌کنندکه بلافاصله منجر به آتش گرفتن خودروها میشود.  بنا به گفته اورژانس کشور در این تصادف هولناک متاسفانه یازده نفر کشته و هشت نفر زخمی میگردند. شدت آتش سوزی به حدی بوده که تعدادی از جنازه ها تنها از طریق دی ان آی قابل شناسایی میباشند…

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: عملیات جستجو برای یافتن مفقودین احتمالی دیگر این حادثه ادامه دارد

نددانشجویان بازداشتی در وقایع دی ماه بیش از ۹۰ نفر بود

رییس فراکسیون زنان مجلس از تهیه فهرست لیست اسامی بیش از ۱۵۰ نفر از دانشجویانی که در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه سال قبل و پس از آن بازداشت شده‌اند، خبر داد و با اشاره به نقش وزارت اطلاعات در صدور احکام قضایی برخی دانشجویان، گفت که فقط در چند دانشگاه برای ۱۷ نفر از دانشجویان احکام قضایی صادر شده و آمار ۵ نفره ارائه شده ازسوی وزارت علوم نادرست است.

پروانه سلحشوری با اشاره به صدور احکام سنگین برای برخی دانشجویان بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه سال گذشته و پس از آن، اظهار کرد: فهرستی از دانشجویان بازداشت‌شده پس از وقایع دی‌ماه ۹۶ تاکنون تهیه شده که تعدادی بالغ بر ۱۵۰ نفر است.

وی افزود: هرچند می‌دانیم که فهرست موجود احتمالاً فهرستی قطعی و صد درصد دقیق، کامل و موثق نیست.

همچنین فهرستی از مشخصات برخی دانشجویانی که از دی‌ماه به بعد در دادگاه بدوی حکم حبس، شلاق، جزای نقدی یا ممنوع‌الخروجی و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی گرفته‌اند، تهیه شده است.

در حال حاضر مشخصات ۱۷ نفر را در اختیار داریم که در دادگاه بدوی به مجازات محکوم شده‌اند و البته این تعداد فقط مربوط به دانشجویان بازداشت‌شده چند دانشگاه مشخص است و متاسفانه هنوز خبری از وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی دیگر دانشگاه‌ها را نداریم.

وی ادامه داد: با این حساب آمار دانشجویانی که در این مدت با احکام سنگین قضایی روبرو شده و در دادگاه‌ها محکوم شده‌اند، بیشتر از آمار ۵ نفری است که وزیر علوم اعلام کرده و این نشان می‌دهد که متاسفانه وزارت علوم، هنوز پیگیری جدی درخصوص پرونده‌های دانشجویان انجام نداده است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، نقش وزارت اطلاعات دولت در بسیاری از پرونده‌های دانشجویان به‌عنوان ضابط قضایی را غیرقابل انکار خواند و گفت: وزارت اطلاعات، در پرونده قضایی برخی دانشجویان نقش دارد؛ بنابراین دولت و وزارت اطلاعات  باید در این مورد توضیح دهند.

.

روایت بلاتکلیفی ۳۳ کارگر اخراجی «آریا فولاد» برای دریافت مطالبات معوقه

حدود ۳۳ کارگر کارخانه «آریا فولاد» ۲۱ ماه بعد از تعطیلی این واحد تولیدی باوجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند. گفته می‌شود اموالی که کارگران برای وصول مطالبات معوقه خود از کارخانه توقیف کرده‌اند؛ زودتر توسط یکی از بانک‌ها توقیف شده و در این زمینه دست کارگران به جایی بند نیست.

کارخانه «آریا فولاد» واقع در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان از شهریورماه سال ۹۵به دلیل آنچه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» خوانده می‌شد؛ تعطیل اعلام شد و از آن زمان‌ تاکنون بخش عمده ای از مطالبات حدود ۳۳ کارگر‌ رسمی و قراردادی این واحد تولیدی پرداخت نشده است.

به گفته یکی از کارگران اخراجی، کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گوید: بعد از بدقولی کارفرما‌؛ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار تاکستان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

این کارگر «آریا فولاد» در ادامه می‌گوید: پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری ما کارگران تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

او در ادامه درباره جرئیات مطالبات  خود و همکارانش می‌گوید: میانگین مطالبات مزدی و سنواتی هریک از ما کارگران براساس سوابق کاری حدود۷ میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.

نگرانی کارگران حفاری شمال از کاهش اضافه کار در فیش‌های حقوقی

کارگران حفاری شمال از کاهش پرداختی اضافه کار خود انتقاد دارند اما مدیر منابع انسانی می‌گوید به تعداد ساعاتی که حضور داشته اند، اضافه کار پرداخت کرده‌ایم.

این کارگران می‌گویند: در فیش حقوقی خرداد ماه به این بهانه که میزان پرداختی‌ها از برنامه‌ریزی‌های مالی فزونی گرفته، از اضافه کارِ واقعی کارکنان کسر کرده‌اند لذا دریافتی‌ها کاهش یافته است.

پیش از این روند پرداخت‌ها در حفاری شمال خوب پیش می‌رفت؛  اکنون اما نگران کاهش در دریافتی‌ها هستیم. کاهش دریافتی‌ها زندگی ما را با مشکل مواجه می‌کند.

تنها ۵۵ درصد از مطالبات ما پرداخت می‌شود

کارگران ماشین‌آلات صنعتی تبریز مدعی هستند که کارفرمای جدید متعهد شده است که مطابق ماده ۱۲قانون کار، تنها نیمی از مطالبات گذشته‌ی آنها را پرداخت کند.

کارگران شرکت ماشین‌سازی تبریز که در ماه‌های گذشته به علت اجرایی نشدن ماده ۱۲قانون کار، به روند واگذاری این شرکت به تراکتورسازی تبریز معترض بودند؛ بار دیگر پس از پیگیری‌های بسیار، کارفرما قول داد  مطالبات گذشته‌ی آن‌ها را بررسی کرده است و بخشی از این مطالبات را به صورت پیش اقساط  به آنان پرداخت کند..

یکی از کارگران میگفت : کارفرما اعلام کرده است که تمامی این مبلغ پرداخت نخواهد شد. آن قسمت پرداختی هم بخشی به صورت پیش پرداخت و بخش دیگر به صورت غرمایی پرداخت می‌شود. هرچند طبق تبصره یک ماده ۱۲قانون کار مطالبات کارگر، دیون ممتازه است و باید آنی پرداخت شود.

این شرکت در سال۹۵ با ۲۰میلیارد زیر قیمت، به مبلغ ۴۵میلیارد یعنی به شرکت تراکتورسازی فروخته شده‌است. امروز تنها حدود ۵۵درصد از مطالبات کارگران پرداخت می‌شود. این در حالی است که شرکت ماشین آلات امروز ۱۲۵میلیارد ارزش‌گذاری شده است.

کارگری دیگر ادامه می‌دهد: با این نرخ تورم و بالا رفتن دلار در ایران ما حتی اصل پول خود را هم دریافت نمی‌کنیم. اینجا کارگر است که باید در ضرر کارخانه و ورشکستگی آن شریک شود. کاش حداقل کارفرمای جدید در این سود ۸۰میلیاردی خود ما کارگران را هم مثل ضرر کارخانه سهیم می‌کرد!

تجمع کارگران در  در روز تامین اجتماعی

کارگران روز 25 تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در برابر وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی تجمع می‌کنند.

یک از  کارگران  میگوید : دست‌اندازی به منابع و ذخایر تامین اجتماعی که یک صندوق بین‌النسلی است، کار را به جایی رسانده که این صندوق با خطر ورشکستگی مواجه شده است.

سازمان تامین اجتماعی تاکنون هزینه بی‌کفایتی مدیران را به ناحق پرداخت کرده است و منابع این سازمان صرف اموری شده که هیچ سنخیتی با ماموریت‌ها و وظایف تامین اجتماعی ندارد.

وی تصریح کرد: کارگران برای آنکه مراتب اعتراض خود را به گوش کسانی که همچنان چشم طمع به منابع سازمان تامین اجتماعی دارند، برسانند، قصد دارند در روز 25 تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در مقابل مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت -که به دنبال تامین کسری‌های خود از منابع سازمان است- تجمع کنند.

بیکاری ۷ کارگر پمپ سی ان جی

شرکت صنعت کوشان بصیر، ۷ کارگر مشغول بکار در پمپ سی ان جی شهرداری کامیاران را تعدیل کرد.

شرکت صنعت کوشان بصیر، ۷ کارگر مشغول را در حالی تعدیل کرده که این کارگران دارای قرارداد یک ساله بوده‌اند.

قرارداد این کارگران هنوز به اتمام نرسیده و عملکرد شرکت صنعت کوشان بصیر برخلاف قانون کار است.

این شرکت پیش از این کارگران همین پمپ سی ان جی را تعدیل و کارگران جدیدی استخدام کرده بود. حال بعد از گذشت چند ماه، با تعدیل کارگران جدید؛ بار دیگر کارگران قدیمی را استخدام کرده است

تجمع کارگران «رسا نور» در اعتراض

به مطالبات معوقه خود

صبح امروز (۲۰ تیر ماه) شماری از کارگران تعدیل شده کارخانه «رسا نور» برای پیگیری وضعیت شغلی‌ خود در محوطه این واحد تولیدی تجمع کردند.

علت اعتراض کارگران، تعدیل حدود ۵۰ نفر از کارگران کارخانه در اوایل فروردین ماه سال جاری‌ست درحالی‌که آنها خواستار بازگشت به کار و پرداخت معوقات حقوقی خود هستند.

این کارگران که تاکنون چندین بار پیگیر وضعیت شغلی و دریافت مطالبات مزدی خود از کارفرما بوده‌اند، اما متاسفانه تا این لحظه کارفرما پاسخی به خواسته‌هایشان نداده است.

از قرار معلوم کارفرما برای کم کردن هزینه‌های کارخانه؛ اقدام به تعدیل این ۵۰ نفر کرده است.

به گفته یکی از معترضان، بعد از گذشت  سه ماه هنوز وضعیت شغلی کارگران تعدیل شده مشخص نیست. از قرار معلوم هریک از کارگران حدود ۱۱ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلب دارند. حق بیمه تامین اجتماعی این  کارگران نیز به تاخیر افتاده است.

به گفته وی، برخی کارگران با سوابق ۲۰ سال خدمت؛ در آستانه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور بودند اما به دلیل خاتمه قرارداد، شغل خود را از دست دادند.

شرکت رسا نور تولیدکننده انواع لامپ‌های کم مصرف در شهرک صنعتی البرز قزوین است که تحت مسئولیت یک کارفرمای واحد با شرکت کنتورسازی است.

.

.