اخباروگزارشات کارگری2و3شهریور1396(همراه باضمیمه)

admin   آگوست 25, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری2و3شهریور1396(همراه باضمیمه) بسته هستند

بایگانی

– تنبیه ، توبیخ و تهدید شفاهی اپراتورهای معترض شرکت برق منطقه ای مازندران وگلستان

توطئه های این شرکت برای جلوگیری از حضور اپراتورها در تجمع اعتراضی سراسری مقابل وزارت نیرو

– تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهرنسبت به عدم پرداخت حقوق

– کنشگران صنفی و تجمع اعتراضی سی ویکم مرداد

– محمود صالحي:کارگران ؛ بیمه شدگان.

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

جان رضا شهابی در هفدهمین روز اعتصاب غذا در خطر است

– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های  کارگری ایران:

در کنار رضا شهابی از اعتصاب غذایش حمایت می کنیم !

– جان رضا شهابی به دلیل اعتصاب غذا و شرایط وخیم زندان رجایی شهر در خطر است!

– اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا:

به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید!

رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

– دادگاه اندیمشک حکم جلب علی نجاتی را صادر کرد

– حمید شرقی آزاد شد!

– به حمایت از محمد جراحی برخیزیم !

– بلاتکلیفی شغلی500کارگر کارخانه فولاد کویر

– عدم پرداخت4ماه حقوق کارگران کارخانه آجر دهدشت

120 کارگراین واحد تولیدی در آستانه بیکاری

– آخرین خبر درباره بیمه بیکاری کارگران بیکارشده ساختمان پلاسکو

– درباره مرگ یک کارگردر ساختمان نیمه‌کاره

– مصدومیت 4کارگر در حادثه انفجار کارخانه فولاد بویراحمد

– جان باختن کارگرشهرداری بابل حین کار براثرتصادف

 

تنبیه ، توبیخ و تهدید شفاهی اپراتورهای معترض شرکت برق منطقه ای مازندران وگلستان

توطئه های این شرکت برای جلوگیری از حضور اپراتورها در تجمع اعتراضی سراسری مقابل وزارت نیرو

 

در شرکت برق منطقه ای مازندران برای تعدادی از اپراتورهایی که در تجمعات و پیگیریهای گذشته حضور فعال داشته اند توسط حراست این شرکت و امورهای بهره برداری زیر مجموعه آن تذکر شفاهی و توبیخ کتبی صورت گرفته و مستقیما تهدید شده اند که در صورت تکرار و ادامه فعالیتها و پیگیریهای گذشته شان پرونده انضباطی آنها رو به حراست معرفی و منفصل از خدمت میشوند.

در حرکتی عجیب همزمان با قرار اولیه برگزاری تجمع سراسری اپراتورها مقابل وزارت نیرو در تاریخ ۹۶/۵/۳۱ برق منطقه ای مازندران اقدام به برگزاری کلاس توجیهی در یکی از امورهای تابعه نموده و کلیه مرخصی ها را لغو کرد. وقتی تاریخ تجمع تغییر کرد تاریخ برگزاری کلاس هم مجددا عوض و همزمان با آن شد!

 

براساس گزارش رسانه ای شده، با وجود پیگیریها و تلاشهای اپراتورهای قرارداد معین پستهای انتقال و فوق توزیع سراسر کشور جهت عقد قرارداد کارگری دائم نه تنها تا کنون اقدام جدی و عملی توسط وزارت نیرو و توانیر و شرکتهای برق منطقه ای صورت نگرفته است بلکه متاسفانه در روزهای اخیر شاهدیم در یک سری اقدامات و کارشکنی های سازمان یافته در برق های منطقه ای کشور ،نسبت به اعمال تنبیه و توبیخ و تهدیدهای شفاهی در مورد اپراتورهای فعال در قضیه تبدیل وضعیت اقداماتی انجام شده است.

در جدیدترین مورد از این اتفاقات،در شرکت برق منطقه ای مازندران برای تعدادی از اپراتورهایی که در تجمعات و پیگیریهای گذشته حضور فعال داشته اند توسط حراست این شرکت و امورهای بهره برداری زیر مجموعه آن تذکر شفاهی و توبیخ کتبی صورت گرفته و مستقیما تهدید شده اند که در صورت تکرار و ادامه فعالیتها و پیگیریهای گذشته شان پرونده انضباطی آنها رو به حراست معرفی و منفصل از خدمت میشوند.

ضمن اینکه در حرکتی عجیب تر و بصورت کاملا غیر منتظره همزمان با روزی که قرار بود تجمع سراسری اپراتورهای پستهای انتقال و فوق توزیع برق در مقابل ساختمان وزارت نیرو برگزار گردد(۹۶/۵/۳۱) برق منطقه ای مازندران اقدام به برگزاری کلاس توجیهی منابع انسانی توسط معاونت منابع انسانی این شرکت در یکی از امورهای تابعه نموده است و کلیه مرخصی ها نیز لغو گردیده است تا بدین وسیله از شرکت کردن اپراتورهای غرب مازندران در تجمع روز ۹۶/۵/۳۱ بصورت غیر مستقیم ممانعت به عمل آورند.که بلافاصله بعد از اطلاع یافتن از تغییر تاریخ برگزاری تجمع تاریخ برگزاری کلاس هم مجددا همزمان با آن عوض شده است!

تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهرنسبت به عدم پرداخت حقوق

روزپنج شنبه2،شهریورکارکنان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوقشان،دست به تجمع زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، بیمارستان شهدای خلیج فارس که یکی از اصلی ترین بیمارستان های استان بوشهر می باشد، مدتی است با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کندواین چندین تجمع اعتراضی کارکنان این بیمارستان درهمین رابطه می باشد.

کنشگران صنفی و تجمع اعتراضی سی ویکم مرداد

اسکندر لطفی ( آموزگار)

تجمع اعتراضی سی ویکم مرداد بسان دهها اکسیون چند سال اخیر جامعه ی فرهنگیان بانی و برگزار کننده ای سازمان یافته و تشکیلاتی نداشته است چنین اکسیونی بخشی از روند جنبش صنفی و محصول اراده ی بدنه اجتماعی و هزاران معلمی است که هر کدام مطالباتی جمعی با محوریت معیشت را در اولویت دارند و در تلاش هستند با همراهی دیگر کوشندگان صنفی مطالبات مدنظر را محقق نمایند.

با امتنان از تلاش عزیزانی که به نوعی زحمات سازماندهی را تقبل کرده بودند و بسان دیگر اکسیون های خودجوش مجموعه ای با همت مضاعف مدیریت و نظم را عهده دار بوده اند بهتراست به جای دامن زدن به اختلافات کم اهمیت؛ حاکمیت را متوجه این مهم نماییم که افراد خاصی اکسیون ها را شکل نمی دهند بلکه شرایطی که از سوی حاکمیت بر جامعه ی بازنشستگان فرهنگی به صورت خاص و بدنه مزد بگیر اعم از شاغل و بازنشسته بصورت عام تحمیل شده است منتج به شکل گیری چنین اعتراضاتی شده است و مادامیکه چنین روندی حاکم باشد این اعتراضات به شکل های مختلف تداوم خواهد داشت.

صدها هزار معترض باورمند به جنبش اعتراضی هم باوجود عدم مشارکت عملی در تجمع اعتراضی سی و یکم ، بخش بزرگی از شکل دهندگان این اکسیون بوده و بازوی بالقوه ی دوام بخشی، این اعتراضات بوده و هستند.

آنچه اهمیت بیشتری دارد تحلیل های دقیق کامیابی ها و ناکامی های این اعتراضات است و ترسیم راه برای آینده ی پیگیری مطالبات است.

از همه ی بزرگان عزیز که با زحمات طاقت فرسای خود چنین روز باشکوهی را خلق کردند انتظار می رود به جای محدود کردن جنبش صنفی به بخش مورد علاقه ی خود، تلاش خود را به مشارکت گسترده تر معطوف کرده و حتی با سپردن مسولیت های اجرای به دیگر بخش های این جریان گسترده ، زمینه حضور پرشورتر آنان را فراهم نمایند.

به هر روی تجمع سی ویکم در میان استقبال نسبتا باشکوه معترضین برگزار شد و اکنون باید پیگیر خواسته هایی بود که در قالب یادداشت، طومار، پلاکارد و بیانیه و قطعنامه ی پایانی مطرح شده است کار صنفی تلاش حداکثری برای دست یابی به مطالبات حداقلی است.

در سی ویکم یکی دیگر از بی شمار قدم های راه سخت و طاقت فرسای جنبش صنفی برداشته شد هر نوع نتیجه گیری مرهون اقدامات قبلی و منوط به قدم های محکم بعدی است.

اشتباهاتی که قدم های بعدی را کند و کندتر می کند باید به حداقل برسد.

برگرفته از سایت حقوق معلم وکارگر

محمود صالحي:کارگران ؛ بیمه شدگان.

بنابه اخبار پخش شده از کانال فرماندار شهر سقز؛ قرار است امروز پنجشنبه مورخ ۹۶/۶/۲ آقای علی ربیعی وزیر وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی به شهرستان سقز بیاید تا کلنگ توسعه بیمارستان سازمان تامین اجتماعی را بزند. نکته جالب این است که سازمان تامین اجتماعی با سرمایه ما کارگران و بیمه شدگان تاسیس شده و دولت محترم با توجه به اظهارات مسئولان سازمان میلیارد ها تومان به سازمان ما بدهکار هستند. اما وزیر محترم جهت کلنگ زنی بیمارستان به سقز تشریف می آورد.

آقای وزیر محترم :

به جای اینکه افتخار کلنگ زنی بیمارستان تامین اجتماعی را که یک سازمان عمومی و غیر دولتی است نصیب خود کند، لطفا” بدهی سازمان را پرداخت کنید.

به نظر ما آقای وزیر باید به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سقز مراجعه کند و بلان فعالیت آن مرکز را بررسی کند. وقتی به بلان آن اداره رسیدگی کرد ، آن وقت متوجه خواهد شد که انجمن ها ی کارگری و تعاونی های مسکن به بخش خانوادگی تبدیل شده و سالهاست که هیچ گونه مجمع عمومی و یا انتخاباتی در آن ( به اصطلاح ) تشکل ها صورت نگرفته است.

سئوال از آقای وزیر این است؟

مگر وزارت شما برای کلیه انجمن ها و تعاونی های مسکن یک نوع اساسنامه تدوین نکرده است ؛ آیا به آن اساسنامه ها که خود تدوین کننده آن هستید,اعتقاد دارید؟ اگر جواب مثبت است، چرا سرپرست محترم اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سقز آن را اجرا نمی کند.؟!! مگر به استناد اساسنامه تدوین شده و تحميلی ،هر انجمن و یا تعاونی مسکن موظف نیستند که هر سال یک بار مجمع عمومی تشکیل دهند و گزارش عملکرد خود را به استحضار اعضاء برسانند؟!!

محمود صالحي

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

جان رضا شهابی در هفدهمین روز اعتصاب غذا در خطر است

جان رضا شهابی کارگر زحمتکش زندانی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد پس از هفده روز اعتصاب غذا در خطر است. در مدت اعتصاب غذا با هماهنگی مسولان امنیتی و قضایی با رئیس زندان مراقبت های پزشکی از ایشان صورت نمی گیرد. و عدم دریافت غذا توسط ایشان را زندانبان ثبت نمی کند و رئیس زندان گفته که اعتصاب غذای شهابی را به رسمیت نمی شناسد و به همین دلیل پزشک مستقر در زندان وزن و فشار خون شهابی را کنترل نمی کند. خانواده ایشان امکان تماس تلفنی با وی را ندارند و در طول هفده روز اعتصاب غذا فقط دو بار با وی ملاقات کابینی داشته اند. سندیکا به دلیل بی خبری از حال شهابی پس از هفده روز اعتصاب غذا شدیدا نگران است.

رضا شهابی کارگر زحمتکش زندانی و عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد که محکومیت زندان پنج ساله اش به پایان سیده است با کینه ورزی مسولان امنیتی و قضایی از وی و فعالیت های حق طلبانه سندیکا به زندان بازگردانده شده است. شهابی مدتی از دوران زندان پنج ساله را به دلیل دو عمل جراحی گردن و کمر و با تشخیص پزشکی قانونی و تایید دادستانی در مرخصی پزشکی بوده است و محکومیت وی به پایان رسیده است. با این وجود دادستانی دوران مرخصی پزشکی وی را غیبت محسوب کرده و ابلاغ نموده است که این کارگر زندانی باید 968 روز دیگر در زندان بماند. علاوه بر این در دوران گذراندن زندان پنج ساله با پرونده سازی دیگری ایشان را به یک سال زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم کرده است. این کارگر زحمتکش زندانی در اعتراض به این بی قانونی مطلق اعتصاب غذا کرده و خواستار آزادی خود می باشد. در آخرین ملاقات وی با خانواده که روز چهارشنبه یکم شهریور صورت گرفته است؛ وزن رضا بسیار کم شده و دچار ضعف جسمی شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نگرانی شدید خود را از سلامت رضا شهابی اعلام می دارد و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان همچنین لغو احکام قضایی علیه ابراهیم مددی و داود رضوی دیگر اعضای هیات مدیره سندیکا و دیگر کارگران و معلمان زندانی می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های  کارگری ایران:

 در کنار رضا شهابی از اعتصاب غذایش حمایت می کنیم !

رضا شهابی چهره سرشناس و خوش نام جنبش کارگری ایران  وعضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در تاریخ ۹۶/۵/۱۸ علیرغم اتمام محکومیت خود  به زندان رجایی شهر فرا خوانده شد واز همان روز نخست ، دست به اعتصاب غذا زد .

در آستانه عزل  و نصب  وزیران کابینه دولت دوازدهم، رییس دادستانی  تهران هم بیکار ننشست و به فعالان کارگری و مدنی و سیاسی ، زهره چشم نشان داد. عده ای زیادی از این فعالین را با تهدید، هشدار و تشدید احضار و فراخواندن دوباره  تعدادی از آنان به زندان و اعمال فشار روانی  و روحی بر خود وخانواده هایشان ، بر این واقعیت صحه گذاشت و یادآور شد که مبادا مردم فکر کنند باهر تغییری  اوضاع شاید  رو به بهبودی  بگذارد ویافضای سیاسی باز خواهد شود  ، یا این دروازه محبس بزرگ  را برای شما شهروندان قدری باز خواهیم گذاشت ، نه چنین خبری نیست! ما بیشتر شمارا در منگنه قرار خواهیم داد   .

رضا شهابی  که قانونا  محکومیتش به اتمام رسیده بود، باترفندهای  قضایی دوباره اورا به زندان رجایی شهر فرا خواندند و سالها باید دور از  خانواده بدون وکیل قانونی  ودر شرایط بسیار سخت  زندان با جسمی بیمار  محبوس باشد .

بدلیل اینکه زندانیان سیاسی ، در ایران از وکیل قانونی که بتواند آزادانه از موکلش دفاع کند  برخوردار  نیستند ، حق اینکه با روزنامه نگاران مستقل مصاحبه کنند ، آزادانه  با نهادهای حقوق بشری تماس داشته باشند  را ندارند.

واز طرف دیگر ترویج و تبلیغ  این ذهنیت  که ما زندانی سیاسی نداریم که البته ، ( این امر دستشان را باز می گذارد تا با  زندانیان سیاسی آنطور که می خواهند رفتار کنند ) همه این عوامل باعث خواهد شد تا زندانی ، تنها راه برای به کرسی نشاندن خواسته  اش ، به خطرناکترین  شکل اعتراض که همان ( اعتصاب غذا) است ، دست بزند . رضا شهابی ، وقتی می بیند  در  ناعادلانه ترین  وضعیت  ممکن قرارگرفته  از جمله : اتمام قانونی دوره محکومیت و حساب نکردن مرخصی های پزشکی و نیز کوچکترین اهمیتی به خواسته های بر حقش داده نمی شود  بناچار از همان بدو ورود دست به اعتصاب غذا می زند

رضا شهابی، اینک در آستانه شانزد همین روز اعتصاب غذا به سر می برد این مهم می طلبد که ( ضمن محفوظ داشتن جان وجسم رضا ) تمامی  تشکل های کارگری  از این کارگر زندانی تا آزادی بی قید و شرط او  متحدانه وپیگیر حمایت کنند.

ما ، زندانی کردن دوباره شهابی رانقض حتی قوانین حال حاضرمی دانیم   و هر گونه عواقب ناشی از اعتصاب غذای ایشان را متوجه دستگاه قضایی وسیستم امنیتی می دانیم وخواستارآزادی فوری و بدون قید وشرط او هستیم.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های  کارگری ایران

۹۶/۶/۲

جان رضا شهابی به دلیل اعتصاب غذا و شرایط وخیم زندان رجایی شهر در خطر است!

بیانیه شماره ٨٩کمیته‌ دفاع از رضا شهابی

بر اساس اعلام سندیکای شرکت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی از اعضای این سندیکا در اعتراض به حکم ناعادلانه مسولان امنیتی و قضایی در زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است. رضا شهابی خرداد 89 دستگیر شد و حین دستگیری و همچنین دوران بازداشت مورد ضرب و شتم مأموران امنیتی قرار گرفت که همین موضوع سبب آسیب شدید به ناحیه گردن و کمرش شد؛ آسیب هایی که در نهایت منجر به دو مرحله عمل جراحی سنگین شد. صدمات جسمانی ناشی از این دوران باعث شد که وی شرایط تحمل زندان را نداشته باشد و پس از پیگیری های فراوان و تأیید پزشکی قانونی با مرخصی پزشکی او موافقت شد و رضا توانست چندماه را کنار خانواده بگذراند، ماه هایی که به تلاش برای کسب درآمد حداقلی جهت تأمین معیشت خانواده گذشت و به دلیل سنگینی این کارها، اوضاع جسمی رضا به مراتب از قبل بدتر شد. لازم به ذکر است تمدید دوران مرخصی همواره با اطلاع مسئولان امنیتی و قضایی صورت گرفته بود و مسئولان طی مراجعات حضوری و تماس های تلفنی ادامه دوران مرخصی را کتبا و شفاها تأیید کردند. اما چند ماه قبل دادستانی تهران با تهدید ضبط وثیقه رضا شهابی را تحت فشار قرار گذاشت تا به زندان بازگردد و این در حالی بود که مأموران امنیتی طی تماس عنوان می کردند که مشکلی نیست و لازم نیست به زندان بازگردد. در نهایت رضا شهابی اطلاع یافت که دادستانی قصد ضبط وثیقه را دارد و برای جلوگیری از این امر مجبور شد روزهای کم باقی مانده از حکم را به زندان بازگردد. در مرحله اول طی مراجعه حضوری به زندان رجایی شهر در تاریخ 17 مرداد، مسئولان زندان به وی اعلام کردند که نامه آزادی او روی پرونده است و فردا برای انجام کارهای ترخیص به زندان بازگردد، اما روز بعد که وی به زندان مراجعه کرد در کمال تعجب و ناباوری به وی اعلام کردند که هیچ کدام از مرخصی های پزشکی او مورد قبول نیست و او باید 968 روز در زندان بماند!

رضا شهابی که از شنیدن این امر شوکه شده بود، تصمیم گرفت در اعتراض به این تصمیم غیرقانونی مسئولان قضایی از 18 مرداد شروع به اعتصاب غذا کند. اکنون 15 روز از اعتصاب غذای او می گذرد، شرایط جسمی او بسیار وخیم است و علاوه بر ضعف شدید ناشی از اعتصاب غذا از درد شدید کمر نیز رنج میبرد. این در حالی است که شرایط بند 10 زندان رجایی شهر که رضا و 52 زندانی دیگر در آن به سر می برند بسیار غیرانسانی و اسفناک است؛ زندانیان از ابتدایی ترین امکانات اولیه نیز محروم اند و گرمای هوا و نبود امکانات خنک کننده، فقدان یخچال و نبود هوای کافی جهت تنفس آنان را به شدت تحت فشار قرار داده است به نحوی که تعدادی از آنان نیز در اعتراض به این شرایط دست به اعتصاب غذا زده اند.

اعتصاب غذای رضا و شرایط بد نگهداری زندانیان در این بند، وی را بسیار حساس کرده است و سلامتی او را شدیدا به خطر انداخته است. کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن محکوم کردن اقدام غیرقانونی و غیرانسانی سیستم قضایی و امنیتی در افزایش روزهای محکومیت رضا شهابی، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او است و مسئولیت عواقب اعتصاب غذای رضا را مستقیما متوجه مسئولان قضایی و امنیتی می داند که با اعمال شرایط غیرانسانی، چاره دیگری برای رضا نگذاشته اند. ضمنا این کمیته اعلام می دارد که اکنون زمانی است که رضا شهابی به حمایت تمام فعالان و تشکل های کارگری و اجتماعی  و بکارگیری تمام توان و پتانسیل آنها در فشار به مسئولان قضایی جهت آزادی وی نیاز دارد، با تمام توان مان صدای اعتصاب رضا شهابی باشیم.

کمیته دفاع از رضا شهابی

1 شهریور 1396

k.d.shahabi@gmail.com

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا:

به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید!

رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

۲۳ اگوست ۲۰۱۷

رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای

رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی

موضوع: به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید! رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

به نمایندگی از اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا(کیوپی)، ما نگرانی جدی خود را در مورد رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره بازداشت شده است، اعلام می کنیم.

ما عمیقا نگران ادامه این هدف قرار دادن و حبس مجدد و ناعادلانه او، و تداوم اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران هستیم. ما مطالبه بین المللی برای آزادی فوری و بدون قیدوشرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی را دگر بار طرح می کنیم.

رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. مدتی بعد، مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به ایشان داده شد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم دست به اعتصاب غذا بزند.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام “تبلیغ علیه نظام” – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.

ما اطلاع یافته ایم  آقای شهابی از زمانی که در ماه گوست دوباره زندانی شد دست به اعتصاب غذا زده است. طبق گفته دادستانی، او باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در حبس بماند. در عین حال، مقامات زندان به آقای شهابی گفته اند که تمام مدتی که او در مرخصی پزشکی بود رد شده است و غیبت محسوب می گردد، و او باید به مدت ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، عمیقا نگران تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه او، و ادامه اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران است. ما از خوست بین المللی برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی حمایت می کنیم. دولت ایران مسئول سلامتی و تندرستی رضا شهابی است.

با احترام

مارک هانکوک ،ریاست کشوری

چارلیز فلوری، دبیر و خزانه دار کشوری

رونوشت به :

شورای عالی حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

دادستانی تهران،

شرکت اتوبوسرانی تهران

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت اطلاعات بیشتر و دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

دادگاه اندیمشک حکم جلب علی نجاتی را صادر کرد

دادگاه انقلاب اندیشمک حکم جلب علی نجاتی کارگر اخراجی و عضو هیدت مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه را صادر کرد. این حکم روز پنجشنبه 2 شهریور صادر شده و براساس آن علی نجاتی باید حداکثر ظرف 5 روز خود را برای اجرای حکم معرفی کند. براساس ابلاغیه دادگاه، علی نجاتی به 6 ماه زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که علی نجاتی همچنان از عوارض عمل جراجی قلب در سال 1390 در رنج است و توانایی جسمی برای تحمل زندان را ندارد. صدور حکم جلب این فعال کارگری سلامت ایشان را به شکل جدی به مخاطره می اندازد.

حمید شرقی آزاد شد!

شب اول شهریورماه، حمید شرقی آزاد شد.

قابل یاد آوری است که این عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران روزدهم مرداد ماه در کرج دستگیرشده بود.

به حمایت از محمد جراحی برخیزیم !

بیانیه شماره 3

محمد جراحی فعال کارگر ی و عضو  کمیته پیگیری …در سومین سال محکومیتش در زندان،  دچار بیما ری ( غده تیرویید ) شد . وی پس از تحمل 5 سال زندان  باجسمی ناتوان ونحیف آزاد شد.

طی این یک سال که از آزادی ایشان می گذرد، بیماری ایشان رو به وخامت گذاشت تا جایی که به ناچار  تحت عمل جراحی قرار گرفت. عدم درمان بموقع وی از سوی مسئولین زندان و قوه قضاییه  در زما ن حبس ، موجب بیماری سرطان کبد شد.

محمد جراحی، هفته گذشته در بیمارستان تجریش تحت عمل جراحی قرار  گرفت ‌ و پس از چند  روز از بیمارستان مرخص شد اما تامشخص شدن نتیجه آزمایش ونمونه برداری باید تحت مراقبت باشد .

ما کارگران

بر این اعتقاد پای  می فشاریم ،که مسبب بیماری محمد جراحی و دیگر زندانیان در بند تنها وتنها سیستم ودستگاه قضایی است که باید در مقابل هرگونه پیامد احتمالی پاسخگو باشد.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری به کلیه عزیزانی که این زندانی سیاسی (سابق) را حمایت کرده اند و همچنان  مشتاق هستند از ایشان حمایت مالی بکنند، درود می فرستیم و دستشان را از دور به گرمی می فشاریم .

شماره حساب .5882.1011.7033.5612.     محمد جراحی کارگر زندانی سابق …..

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

۲/ شهریور/ ۱۳۹۶

بلاتکلیفی شغلی500کارگر کارخانه فولاد کویر

کارگر کارخانه فولاد کویر: تا به امروز حدود 350 نفر از کارگران به مرخصی اجباری فرستاده شده و 150 نفر دیگر نیز در کارخانه مانده و امیدوار به تأمین شمش و راه‌اندازی مجدد خط تولید هستند.

یکی از کارگران کارخانه فولاد کویرواقع در آران و بیدگل ،جاده عباس آباد به خبرنگاران گفت: حدود 20 روز است که به کارگران اعلام شده دیگر در کارخانه حضور نداشته باشند.

وی در ادامه افزود: امروز کارگران مشکلات خود را با مدیران شرکت مطرح کردند و مقرر شد حقوق کارگران تا شهریور ماه پرداخت شود و اگر مشکلات تولید شرکت ادامه داشت؛ کارگران خود را به بیمه بیکاری معرفی کنند تا با شروع دوباره تولید، در اولویت اشتغال قرار گیرند.

این کارگرکارخانه فولاد کویر اذعان کرد: امکان تأمین شمش داخلی در این مدت برای شرکت وجود نداشته و علت آن، صادرات شمش خام توسط شرکت‌های بالادستی بوده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر شنیده‌هایی در مورد تصمیم به تعطیلی کامل کارخانه تا آذرماه وجود دارد.

به گفته این کارگرکارخانه فولاد کویر، تا به امروز حدود 350 نفر از کارگران به مرخصی اجباری فرستاده شده و 150 نفر دیگر نیز در کارخانه مانده و امیدوار به تأمین شمش و راه‌اندازی مجدد خط تولید هستند.

وی در رابطه با نوع قرارداد کارگران نیز اظهار کرد: قراردادها از ابتدای حضور ما در کارخانه به صورت 6 ماهه بود اما امسال، قراردادها 3 ماهه شد و سررسید آن‌ها تا پایان شهریور است.

کارخانه فولاد کویر آران بیدگل از ابتدای سال جاری تا کنون به دلایل متعدد، از جمله مشکل تأمین شمش فولادی و رکود گسترده بازار مسکن با خطر تعطیلی مواجه بوده و تداوم این مشکل موجب شد تا بار دیگر تولید در این کارخانه متوقف شود.

فولاد کویر آران و بیدگل که یکی از پیشرفته‌ترین شرکت‌های خصوصی تولید میلگرد در کشور است؛ در طول ماه‌های اخیر به دلیل صادرات شمش خام واحدهای بالادستی با کاهش شدید ظرفیت تولید مواجه شده و این بار به طور کامل تولید خود را متوقف کرده است.

اسرافیل احمدیه نیز امروز از دستور وزارت صنعت برای حل مشکل این کارخانه خبر داد و اذعان کرد: در پی جلساتی که برگزار شد و هماهنگی‌هایی که صورت گرفت؛ وزارت صنعت دستور به تأمین مواد اولیه کارخانه فولاد کویر کاشان داد و مقرر شد تا طی روزهای آینده مشکل تولید این کارخانه رفع شود.

وی در ادامه افزود: تنها مشکل این کارخانه صرفاً بحث مواد اولیه بود و با تأمین آن، تولید مجدداً آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان خاطرنشان کرد: شمش مورد نیاز این کارخانه از فولاد خوزستان و مقداری از آن نیز از ذوب آهن تأمین می‌شد که امیدواریم با اقدامات صورت گرفته، مجدداً این شمش به کارخانه تحویل شود.

احمدیه در پاسخ به سؤالی در رابطه با زمان راه‌اندازی مجدد خط تولید تصریح کرد: ما معتقدیم با رفع این مشکلات، در طی روزهای آینده نگرانی بابت تولید کارخانه فولاد کویر وجود نداشته باشد.

عدم پرداخت4ماه حقوق کارگران کارخانه آجر دهدشت

 120 کارگراین واحد تولیدی در آستانه بیکاری

120کارگر کارخانه آجر دهدشت واقع  در استان کهگیلویه و بویراحمد با4ماه حقوق معوقه در آستانه بیکاری قراردارند.

براساس گزارشاتی که امروز رسانه ای شد،4ماه است که حقوق کارگران کارخانه آجر دهدشت پرداخت نشده و120کارگرش بدلیل احتمال تعطیلی قریب الوقوع این واحد صنعتی در آستانه بیکاری قرار دارند.

بنابهمین گزارشات،کارخانه آجر دهدشت درحال تولید است اما تولیدات آن به‌دلیل رکود در بازار مسکن خریداری ندارد. اگر روند کنونی ادامه داشته باشد بدون شک شاهد تعطیلی این کارخانه خواهیم بود.

کارخانه آجر دهدشت یک میلیارد به شرکت‌های برق و گازبدهکاراست.

آخرین خبر درباره بیمه بیکاری کارگران بیکارشده ساختمان پلاسکو

مدیرکل حمایت از مشاغل وزارت کاردرباره آخرین وضعیت بیمه بیکاری کارگران پلاسکو گفت: ۵۳۰ نفر از کارگران پلاسکو بیمه بودند که تا کنون هم از مزایای بیمه بیکاری بهره مند هستند اما ۱۴۹۹ نفر بیمه نبودند ولی به مدت ۴ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند.

کریم یاوری در گفت وگو با خبرنگاری درباره آخرین وضعیت بیمه بیکاری کارگران پلاسکو گفت:530 نفر از بین کارگران پلاسکو به لحاظ قانونی شرایط احراز دریافت مقرری بیمه بیکاری را داشتند و مقرری آنها برقرار شده است و دریافت می کنند. حدود 1499 نفر غیر مشمول بودند. چه کارگر و چه کارفرما و چه صاحبان حرف غیر مشمول بودند.

وی با بیان اینکه 1499 نفر فاقد بیمه بودند افزود: مطابق مصوبه هئیت دولت مقرر شده که کارگران بدون بیمه پلاسکو مطابق مصوبه هیئت دولت 4ماه مقرری بیکاری بگیرند که این 1499 نفر تا 4ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به مصوبه هیئت دولت گفت:کارگرانی که سابقه بیمه تأمین اجتماعی داشتند و مشمول مقررات  قانون بیمه بیکاری می شدند، مطابق قانون از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شدند.  تعدادی از کارگران پلاسکو کمتر از 6ماه سابقه کار داشتند اما  مطابق کارگرانی که دارای سابقه بیشتر از 6ماه بودند از مزایای دریافت مقرری بیمه بیکاری استفاده کردند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: حق بیمه بیکاری کارگران، 3 درصد مبلغی است که دریافت می کنند. به علاوه بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مثل زلزله، جنگ و آتش سوزی و … بیکار می شوند با معرفی واحد های تعاون، کار و رفاه اجتماعی از «مقرری بیمه بیکاری» استفاده می کنند.

درباره مرگ یک کارگردر ساختمان نیمه‌کاره

سلمان از خواب که بیدار شد، خبری از محسن نبود. فکر کرد برای خرید نان از خانه خارج شده است. از اتاق نگهبانی خارج شد تا قبل از آمدن کارگران در را باز کند. به سمت در که می‌رفت با صحنه تلخی روبه‌رو شد. جسد محسن در طبقه اول حلق‌آویز بود.

تصویر مرگ خاموش در ساختمان نیمه‌کاره

سریع خودش را به او رساند. چند بار صدایش کرد اما او مرده بود. به اتاق نگهبانی برگشت و با صاحب ساختمان و پلیس تماس گرفت.

دقایقی بعد مامور گشت کلانتری خود را به ساختمان نیمه‌کاره رساند. با تائید گزارش، موضوع را به بازپرس کشیک قتل اعلام کرد. قاضی دستور داد صحنه جرم حفظ شود و تیم بررسی صحنه در محل حاضر شوند.

سروان میری در مسیر پلیس آگاهی بود که گزارش خودکشی به او اعلام شد. آدرس را در غرب تهران گرفت و راهی آنجا شد. عقربه‌های ساعت، 9 صبح را نشان می‌داد که به مقابل ساختمان نیمه‌کاره رسید. وارد ساختمان که شد، جسد حلق آویز را دید.

هنوز تیم تشخیص هویت به محل نرسیده و جسد پایین آورده نشده بود.

سراغ افسر کلانتری را گرفت. مامور جوانی به سمت او آمد. کارآگاه خودرا معرفی کرد و از او خواست گزارش حادثه را بدهد.

مامور جوان گفت: مرد جوان به نام محسن کارگر این ساختمان بود. او اهل شهر دیگری بود و شب‌ها همین‌جا می‌خوابید. او و کارگر دیگری به نام سلمان شب‌ها اینجا می‌ماندند. سلمان که صبح از خواب بیدار می‌شود با جسد حلق آویز دوستش روبه‌رو شده و با ما تماس گرفت. مدتی بود او گوشه‌گیر شده و علت آن مشخص نبود. به نظر می‌رسد صبح زود خود را از سقف حلق آویز کرده است. بررسی‌های اولیه آثاری از درگیری را روی بدن او نشان نداد البته باید جسد پایین بیاید و بیشتر بررسی شود.

سروان سپس به بررسی محل پرداخت. رد کبودی روی گردنش دیده می‌شد. هیچ وسیله‌ای هم در اطراف او نبود و آثار مشکوکی هم دیده نمی‌شد. از سربازی که در محل بود خواست چهارپایه‌ای بیاورد و جسد را به پایین انتقال دهد.

در این فاصله سراغ سلمان رفت تا از او تحقیق کند. مرد جوان خیلی خونسرد بود. بعد از هر سوال مکث کوتاهی می‌کرد و پاسخ می‌داد.

محسن چرا خودکشی کرد؟

من نمی‌دانم. اما به همکارتان گفتم از مدتی قبل گوشه‌گیر شده بود. با کسی حرف نمی‌زد. دو بار درباره تغییر رفتارش سوال کردم اما پاسخی نداد. حتی دفعه دوم با لحن بدی با من حرف زد. به همین دلیل تصمیم گرفتم در کارش دخالت نکنم.

چطور جسد را پیدا کردید؟

صبح که بیدار شدم آن را دیدم.

متوجه نشدی چه زمانی از اتاق خارج شده بود؟

نه. خواب بودم.

به جسد یا وسایل اطراف آن دست زدی؟

نه. سریع به پلیس و صاحبکارم زنگ زدم. آنها از من خواستند تا آمدن ماموران کاری نکنم.

با او اختلاف داشتی؟

از رفتارش ناراحت شده بودم اما آنقدر جدی نبود. به او حق دادم.

سروان به تحقیق از دیگر کارگران پرداخت و بعد از آن گزارش ماجرا را به بازپرس داد.

مصدومیت 4کارگر در حادثه انفجار کارخانه فولاد بویراحمد

4کارگردر حادثه انفجارعصر روزپنج شنبه 2شهریور کارخانه فولاد بویراحمد مصدوم شدند.

درهمین رابطه،رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: انفجار در کارخانه فولاد بویراحمد منجر به مصدومیت چهار تن از کارگران این واحد صنعتی شد.

جلال پورانفرد افزود: ‘علی کریمی’ از ناحیه چشم، ‘سعید صبوری’، ‘خدامراد فریدونی’ و ‘محمد دستمزد’ نیز از ناحیه دست و پا دچار مصدومیت شدند که هم‌اینک در بیمارستان بهشتی یاسوج در حال مداوا هستند.

وی ابراز داشت: به گفته مسئولان و کارگران کارخانه، این حادثه ناشی از موج انفجار در یکی از کوره‌ها و ترکش مواد بوده است.

اول خرداد سال جاری نیز بر اثر انفجار در یکی از کوره‌های ذوب این کارخانه و فوران مواد مذاب و تشعشعات ناشی از آن، 6 نفر از کارگران شاغل در این کارگاه صنعتی مصدوم و سه تن نیز کشته شدند.

کارخانه فولاد بویراحمد تنها کارخانه فولاد استان کهگیلویه و بویراحمد با تولید سالانه 200 هزار تن شمش فولاد زمینه اشتغال بیش از 250 نفر را فراهم کرده است.

جان باختن کارگرشهرداری بابل حین کار براثرتصادف

عصرروزپنج شنبه2شهریور کارگرشهرداری بابل حین کاردر خیابان مدرس بین چهارگنجینه و چهار راه فرهنگ براثرتصادف جانش را ازدست داد.

غلام نیا روشن سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی بابل درباره تصادف خودروی سواری با پاکبان شهرداری بابل به خبرنگاران گفت:

این کارگر ۴۰ ساله شهرداری بابل به دلیل شدت جراحات و آسیب بسیار جدی به سر در دم جان باخت و عملیات احیا CPR تکنسین های اورژانس بی نتیجه ماند.

سوم شهریورماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com