اخباروگزارشات کارگری2خرداد1397

admin   می 23, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری2خرداد1397 بسته هستند

بایگانی

– ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی سراسری رانندگان کامیون،تانکرهای سوخت رسان وتریلربرای دومین روزمتوالی

– معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری:کرایه رانندگان کامیون افزایش خواهد یافت

– سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:بدهی رانندگان تانکرهای حمل بنزین پرداخت شد

– اقدام به خودکشی2 راننده تاکسی فرودگاه امام ومرگ یکنفرشان

– تجمع اعتراضی بیش از هزار کارگر نی برکشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بلاتکلیفی شغلی

– تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه پیام نور مشهد نسبت به کاهش حقوق

– عدم پرداخت3ماه حقوق 2هزار مهماندار شرکت راه‌آهن رجا

– مجروحیت دو لوکوموتیوران بدنبال خروج قطار باربری از ریل

– جان باختن یک کارگر درقائمشهربراثرسقوط از ارتفاع

ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی سراسری رانندگان کامیون،تانکرهای سوخت رسان وتریلربرای دومین روزمتوالی

روزچهارشنبه دوم خردادماه برای دومین روزمتوالی، رانندگان کامیون،تانکرهای سوخت رسان وتریلربه اعتصاب وتجمعاتشان درسراسر کشور دراعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، دلال و دلال‌بازی در گرفتن بار، اخذ مبالغ غیرقانونی توسط بعضی از پایانه‌ها، نبود جایگاه شغلی،هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، عدم وجود جاده مناسب، عدم وجود استراحتگاهفسطح پایین حقوق نسبت به زحمت و سختی کارو……. ادامه دادند.

*استان اصفهان:

روزچهارشنبه 2خرداد،جمعی از رانندگان کامیون استان اصفهان باتوقف وسایل نقلیه شان در جاده اصفهان – شاهین شهر ( از پُل خورزوق تا پُل گز ) اعتراضشان را نسبت به پایین بودن نرخ کرایه، نبود بار، نرخ بالای بیمه و گرانی قطعات یدکی و…. بنمایش گذاشتند.

کامیون داران استان اصفهان علاوه بر مطالبات عمومی رانندگان، رسیدگی به مشکلاتی مانند کاهش مبلغ حق بیمه رانندگان، عدالت در توزیع بار در بنادر و مجمتع های بزرگ تولیدی را از خواسته های خود ذکر کردند.

-شهرضا:

تجمع رانندگان کامیون شهرضا برای دومین روز متوالی

روز چهارشنبه2خرداد برای دومین روز متوالی،جمعی از کامیون داران شهرستان شهرضا از توابع اصفهان با حضور در حاشیه کمربندی این شهر، اجتماع اعتراضی برپاداشتند.

تجمع کنندگان، پایین بودن نرخ کرایه، نبود بار، نرخ بالای بیمه و گرانی قطعات یدکی را از مهمترین مشکلات صنفی خود عنوان کردند.

این رانندگان همچنین نصب دستگاه سپهتن (سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان ) بر روی کامیون ها را اقدامی غیر کارشناسی دانسته و تاکید کردند قبل از این اقدام باید ساختار های لازم تامین گردد.

این رانندگان طی نامه ای سرگشاده خواسته های خود را در24بندبشرح زیر رسانه ای کردند:

1-حذف و جمع آوری نوبت مجازی پایانه بندرعباس و کل کشور

2-تفکیک نوع بارگیری از طریق کارت هوشمند توسط معاینه فنی جهت کاهش خواب 45 درصدی بندرعباس

3-افزایش کرایه در کل کشور(پایانه و غیرپایانه)

4-تعیین مبنا برای کرایه (تن کیلومتر) با استفاده از سیستم رایانه صدور بارنامه راهداری کل کشور

5-پیگیری مسئله تناژ

6-پیگیری و حدف بومی‌گرایی بندرعباس و بنادر و شهرهای دارای بارهای کلان

7-پیگیری حذف سیستم خودروهای ملکی جهت حذف فساد و کاهش مدت زمان انتظار بار یا اصلاح این مورد

8-تعیین تکلیف بیمه تامین اجتماعی و مشکلات اخیر آن

9-تعیین تکلیف مستمری و زمان بازنشستگی رانندگان

10-پیگیری حق خواب و خسارت‌های وارده به کامیون‌های مظنون به قاچاق کالا در کل کشور

11-ثبت کوتاژ توسط مدیریت اعلام بارجهت رفاه حاه رانندگان و کاهش فساد بی‌نوبتی توسط باربری‌های منطقه بندرعباس

12-پیگیری حذف سیستم ثبت ورودی تخلیه بار اسکله شهیدرجایی بندرعباس

13-پیگیری مشکل سوخت در سهمیه روزانه و ماهیانه و یکسان‌سازی سوخت‌گیری در کل کشور

14-ایجاد عدالت و یکسان‌سازی مدت سفر (مشکل اخیر در بندر امام)

15-مشکل دلال داخل پایانه‌ها

16-مشکلات نوسازی ناوگان حاصل از تغییرات قیمت ارز و نوع اجرای نوسازی

17-ارتقا امنیت و رفاه جاده‌ای

18-پیگیری حذف سپهتن

19-توزیع عادلانه بار توسط سیستم نظارتی سازمان‌های نظامی (سپاه) و امنیتی (مشابه بندرامام)

20-تشکیل کمیته نظارتی بر فعالیت انجمن صنفی بندرعباس و شرکت‌های حمل‌و‌نقل مستقر در پایانه

21-ایجاد سازکار مناسب جهت دریافت کرایه،حذف دلال و احیای قانون حمل کالا توسط شرکت‌های حمل‌و نقلی

22-پیگیری مصوبه افزایش یک درصدی کمیسیون توسط معاون اول رئیس جمهور جناب جهانگیری جهت اقتصاد مقاومتی

23-پیگیری سختی کار رانندگان

24-حمایت دولت از لوازم مصرفی و یدکی کامیونداران با توجه به افزایش نرخ ارز

*استان خراسان شمالی:

روزهای سه شنبه و چهارشنبه(1و2خرداد)جمعی از رانندگان کامیون های شهرهای مختلف استان خراسان شمالی از جمله بجنورد،جاجرم و گرمه ودرق دست از کارکشیده وتجمع کردند.

*استان خوزستان:

رانندگان کامیون وتریلر ایذه،همراه با همقطارانشان درسراسر کشوردست از کارکشیده و در ابتدای جاده کمربندی اهواز – ایذه – اصفهان اجتماع کردند.

*استان سمنان:

-سمنان:

روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از رانندگان کامیون استان سمنان دست از کارکشیده ودر محوطه پایانه های حمل بار سمنان، تجمع اعتراضی بپاکردند.

-شاهرود:

رانندگان کامیون شاهرود جاده شاهرود- بسطام رابستند

عصرروزچهارشنبه2خرداد،رانندگان کامیون شاهرود برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان با اجتماع در سه راهی مجن در مسیر شاهرود- بسطام ، برای دقایقی از رفت و آمد خودروها ممانعت کردند.

اجتماع کنندگان عدم افزایش پنج ساله نرخ کرایه ها را دلیل این کار اعلام و اضافه کردند : افزایش زیاد قیمت کامیون و لوازم یدکی در چند سال گذشته موجب شده تا درآمد آن ها به شدت کاهش یافته و گذران زندگی شان سخت شود.

*استان فارس:

تجمع کامیونداران شیراز در اعتراض به محقق نشدن مطالباتشان

تجمع روزسه شنبه1خرداد، کامیونداران در پایانه بار شیراز در حالی رقم خورد که بیشتر آن ها به توزیع نا مناسب بار در این شهر، حضور دلالان در توزیع بار و مهم تر از همه، کاهش نرخ کرایه های حمل و نقل معترض بودند.

یکی از کامیونداران چهل و هفت ساله ای که نصف عمرش را در جاده های این کشور در این حرفه گذاشته علت اصلی این تجمع را پایین بودن نرخ کرایه ها و زیاد نشدن آن در طول چند سال گذشته اعلام می کند و می گوید: «بیمه و لوازم ماشین گران شده است و باربری ها هم باید 11 درصد حق کمیسیون از ما بگیرند در حالی که 40 تا 50 درصد و گاهی نیز تا هفتاد هشتاد درصد از رانندگان کمیسیون دریافت می کنند و نظارت در این میان، صفرِ صفر است».

رشد 40 درصدی قیمت روغن و زیاد شدن ورودی پایانه ها حتی تا 12 هزار تومان در برخی شهرها نیز از دلایل دیگری است که این کامیوندار با اشاره به آن گریز دوباره ای به کاهش نرخ بار در استان فارس می زند و تاکید می کند که در شهرهایی مثل سمنان هر سال 20 درصد به کرایه حمل بار افزوده می شود این در حالی است که در فارس این مقوله موضوعیت ندارد و باربری هر کاری دلش خواست انجام می دهد.

کامیوندار معترض دیگری که به شدت نسبت به وضع موجود، شاکی است. او گرانی بی حد و اندازه روغن، لاستیک، لوازم ماشین و حتی نداشتن سرویس های بهداشتی بین راهی را مثال می زند و می گوید: «خیلی ها در خانه خود نشسته اند و نمی دانند پنچرگیری در هوای سرد یعنی چه! نمی دانند استراحتگاه نداشتن و خوابیدن پایین ماشین آن هم در هوای سرد یعنی چه!».

او به داستان گازگرفتگی و جان سپردنِ شمار زیادی از کامیونداران که در زمستان بر اثر سرما به شعله های بی جان پیک نیک برای گرم کردن خود در اتاقک های کوچک ماشین پناه برده اند اشاره می کند و یادآور می شود که جامعه کامیونداران در کل کشور، کارد به استخوانشان رسیده است.

وی می گوید: «حق بیمه و کمیسیون باربری زیاد شده است؛ لاستیک، گازوییل و روغن هم گران شده و هیچ ارگانی از کامیونداران حمایت نمی کند. اتحادیه از ما پول می گیرد که حمایت کند اما حمایت نمی کند. باربری ها هم در قبال بارهایی که به ما می دهند نصف کرایه را برمی دارند و نصف دیگر هم خرج استهلاک ماشین، گازوییل و چیزهای دیگر می شود».

این کامیوندار با اشاره به طرح از رده خارج شدن ماشین های سنگین فرسوده، این گونه تحلیل می کند: «اجرای چنین طرح هایی جز خیانت به حق و حقوق کامیوندار و نادیده گرفتن زحماتش، چیزی بیش نیست چون ماشینی که مثلا 30 سال کار کرده و در طول این سال ها در سیستم حمل بار، نقش داشته را به قیمت مفت بر می دارند و در قبالش یک ماشین 500 میلیونی می دهند که کامیوندار مجبور است تا آخر عمرش کار کند تا بتواند اقساط سنگین و سودهای غیر متعارف وام های آن را بپردازد.»

توقف فعالیت تانکرداران فارس موجب شلوغی برخی پمپ بنزین ها شد

توقف فعالیت رانندگان تانکرهای حامل سوخت در استان فارس سبب شد که از سه شنبه شب صف های طولانی در مقابل برخی جایگاه های عرضه سوخت در شیراز و برخی دیگر شهرهای فارس تشکیل شود.

تجمع اعتراضی رانندگان تانکرهای سوخت رسان مقابل پالایشگاه شیرازبرای دومین روز متوالی

روزچهارشنبه دوم خردادماه برای دومین روزمتوالی،رانندگان تانکرهای سوخت رسان دست از کارکشیدده ومقابل پالایشگاه شیراز تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، رانندگان کامیون و تریلر امروز ۲ خرداد نیز همچون روز گذشته در مقابل پالایشگاه شیراز دست به اعتراض زدند. در پی انتشار خبر اعتراض کامیون‌دارها، باجه‌های پمپ‌بنزین شیراز با هجوم مردم روبه‌رو شده و برخی از آن‌ها امروز بنزینی برای فروش نداشتند.

یکی ازتجمع کنندگان گفت: در رابطه با عدم افزایش کرایه‌ها، اجبار قوانین ماده ۳۸ و سپهتن اعتراض کردیم.

وی افزود: پلیس‌راه با نصب سامانه سپهتن بر روی کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین، دستور داده که ۸ ساعت رانندگی داشته باشیم و ۱۵ ساعت توقف داشته باشیم، در صورتی که هیچ مکان و جایگاهی برای توقف و استراحت رانندگان در نظر نگرفتند.

وی درادامه گفت: ۱۹ فروردین‌ماه جلسه‌ای برگزار شد که سپهتن را باید نصب کنیم، اما رانندگان اعتراض کردند که کدام یک از قوانین این سامانه قابل اجراست؛ کرایه رانندگان بر مبنای ۸ ساعت رانندگی در جاده نیست، اگر این سامانه در کشور‌های اروپایی اجرا شده، کرایه و حقوق راننده بر مبنای ۸ ساعت رانندگی است.

این راننده معترض با بیان اینکه در قوانین بارنامه قید شده که در سطح شهر و مکان‌های عمومی اجازه توقف نداریم، تبیین کرد: مشکل اینجاست که این ۱۵ ساعت را کجا باید توقف کنیم؟ علاوه بر این از سال ۹۳ تاکنون با وجود افزایش تورم‌ها، کرایه‌های رانندگان اضافه نشده و شرکت نفت نیز براساس دلایلی مبنی بر نقشه‌های راه و توپوگرافی‌های مسیر، مقداری از کرایه‌ها را کم کرده است.

وی تصریح کرد: تأمین اجتماعی هم طبق ماده ۳۸ بدون هیچ‌گونه ارائه خدمات، رانندگان را مکلف کرده است که ۷.۸ درصد از کرایه‌ها را به این سازمان بپردازند که اگر پرداخت حق بیمه هم نشود، کارت هوشمند و کارت ورود به انبار برای راننده صادر نمی‌شود و کارت سوخت رانندگان نیز شارژ نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ماده ۳۸ شامل پروژه‌های بزرگ مثل پل‌سازی و راه‌سازی می‌شود، اما می‌خواهند ما را نیز جزء این دسته حساب کنند، ادامه داد: تأمین اجتماعی این ۷.۸ درصد را از کل کارکرد را می‌خواهد، در صورتی که درصد بسیاری از این مبلغ برای تأمین گازوئیل، بارنامه و … پرداخت می‌شود، اداره دارایی نیز این‌گونه حساب نمی‌کند که این سازمان حساب‌وکتاب می‌کند!

این راننده معترض با بیان اینکه شرکت نفت نیز یک سری شرکت‌های واسطه به اسم برند ایجاد کرده که فقط نقش دلال دارند، مطرح کرد: این شرکت‌ها بین شرکت نفت و نفت‌کش‌ها مانند دلال قرار می‌گیرند و امتیاز‌ها فقط به آن‌ها می‌رسد؛ در مجلس نیز با آن مخالفت شد، اما به صورت مخفیانه در حال اجراست.

وی با بیان اینکه نبود امنیت در جاده‌ها دلیل نرسیدن بنزین به شهرستان‌های استان فارس و سطح شیراز است، متذکر شد: رانندگان امنیت جانی و مالی ندارند که از شهر خارج شوند، جان آن‌ها تهدید شده و به ماشین‌ها توسط افراد ناشناس صدمه زدند؛ بار از مرکز تا جایگاه‌های شهر توسط اسکورت نیروی انتظامی جابه‌جا می‌شود، اما خارج از شهر را نمی‌توانیم پوشش دهیم.

اوهمچنین بیان کرد: امروز مسؤولان نیز در جریان این مشکل دوباره قرار گرفتند و نامه‌ای را برای پیگیری تا ۲۰ روز آینده امضا کردیم که این اعتراضات به گوش مسؤولان رسانده شود.

*استان قزوین:

روزچهارشنبه2خرداد،رانندگان و کامیون داران استان قزوین در اعتراض به گران شدن عوارض، لوازم یدکی، کمبود سوخت و ثابت ماندن کرایه بار در پایانه کالا (باربری) قزوین دست از کارکشیده و در جاده قزوین-بوئین زهرا تجمع کردند.

*استان کهگیلویه و بویراحمد:

تجمع گسترده كاميون داران مقابل اداره كل حمل و نقل و راهداري استان كهگيلويه و بويراحمد

روزچهارشنبه2خرداد،کامیون داران استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به آنچه به گفته آنان نادیده گرفتن مطالبات اولیه شأن بود در مقابل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای دست به اعتراض زدند.

*استان قم:

روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از کامیون داران قم دست به تجمع در ورودی شهرک صنعتی شکوهیه زدند.

*استان گلستان:

اعتصاب وتجمع رانندگان سه شهرستان شرق استان گلستان

روزچهارشنبه 2خرداد،جمعی از کامیونداران شهرستان های آزادشهر، مینودشت و گالیکش در شرق استان گلستان در اعتراض به وضعیت حمل و نقل دست از کار کشیده ودر میدان جمهوری آزادشهر تجمع کردند.

*استان لرستان:

اعتصاب وتجمع کامیونداران خرم آباد،دورود وازنا

روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از رانندگان کامیون خرم آباد،دست از کارکشیده ودر محل پایانه بار این شهرستان تجمع کردند.

همچنین رانندگان کامیون های حمل بارسیمان دورود وگندم ازنادراعتصاب هستند.

این کامیون داران در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کردند به نمایندگی از 500 راننده کامیون لرستانی اعتصاب کرده اند.

آنها علت اعتراض خود را بی توجهی برخی مسئولان نسبت به خواسته هایشان و تطابق نداشتن هزینه های حمل بار با میزان تورم موجود در کشور اعلام کردند.

یکی از این معترضان گفت: نخستین خواسته ما افزایش کرایه های حمل بار است چراکه از چهار سال پیش تاکنون نه تنها نرخ کرایه ها در خرم آباد تغییری نداشته است بلکه در مواقعی مجبور به کاهش آن نیز شده ایم.

وی کاهش تناژ بار را خواسته دیگر کامیون داران عنوان کرد و افزود: سالهاست که این میزان در حال افزایش است درحالیکه این مساله از یک طرف باعث استهلاک شدید کامیون ها و از سوی دیگر موجب حمل بار بدون رعایت استانداردهای لازم می شود.

یکی دیگر از اعتصاب کنندگان در نظر نگرفتن سختی کار در سنوات بیمه را از دیگر مشکلات کامیون داران دانست و اظهار داشت: اگر این قانون در نظر گرفته می شد اکنون من با 70 سال سن نباید بخاطر گذران زندگی تا زمان پر شدن 35 سال مقرر شده، مشغول به کار باشم.

راننده ای جوان نیز با انتقاد از پرداخت نشدن کرایه حمل گندم گاه تا یکسال بعد گفت: خرید گندم به صورت نقدی است ولی هیچ کس به ما لاستیک و سوخت به صورت نسیه نمی دهد.

راننده دیگر نیز از نبود عدالت در سیستم تقسیم بار شکایت داشت و افزود: برخی از شرکت های باربری به اتکای روابط و زد وبندها، بارها را در انحصار خود گرفته اند که این مسئله موجب پایین آوردن کرایه ها برای آنها و ضررهای بی شمار برای ما شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان نیز در این باره گفت: این اعتصاب از ابتدای ماه جاری آغاز شده است و در جریان آن رانندگان نسبت به برخی قوانین بیمه و تغییر در اوزان بار معترض هستند.

عباس شرفی افزود: در حال حاضر سیستم حمل و نقل در همه شهرهای استان روان بوده و این اعتصابات تنها در حوزه سیمان دورود، گندم ازنا و پایانه بار خرم آباد در جریان است.

*استان مازندران:

تجمع و اعتراض کامیون داران به گرانی شن و ماسه درمرزن آباد

روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از کامیون داران شن و ماسه در مرزن آباد به دلیل افزایش قیمت غیر منطقی ماسه از 18 هزار تومان به 22 هزار تومان تجمع کردند.

کامیون داران گفتند : در حالی که قیمت شن در مرزن آباد تنی 22 هزار تومان است در  شهرستان آمل شن تنی 14 هزار تومان به فروش می سد ,

این کامیون داران عنوان کردند : با این قیمت خرید به چه قیمتی به مردم بفروشیم .

آنها اعلام کردند : این افزایش قیمت از سوی انجمن معدن داران مرزن آباد بوده و هیچ مسئولی پاسخ گو نیست .

8 معدن در مرزن آباد فعال است و کامیون داران نوشهر تا رامسر از این معادن تامین مصالح می کنند .

*استان همدان:

بعد از ظهر روزچهارشنبه2خرداد، جمعی ازرانندگان کامیون همدان دست به تجمع در حاشیه خروجی شهر همدان به سمت ملایر زدند.

 

*استان یزد:

صبح روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از رانندگان کامیون استان یزددر محل پایانه بار یزد تجمع کردند.

-مهریز:

عصر روزچهارشنبه2خرداد،جمعی از رانندگان مهریزدر خیابان روبروی کارخانه کاشی پرسپولیس در پنج کیلومتری جاده این شهر به یزدتجمع کردند.

– ابرکوه :

روزچهارشنبه2خرداد،جمعي از رانندگان وسائل نقليه سنگين ابرکوه در ورودی این شهر اجتماع اعتراضی برپاکردند.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری:کرایه رانندگان کامیون افزایش خواهد یافت

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت: مشکلات رانندگان کامیون در بسیاری استان‌ها رفع شده و در حال پیگیری افزایش کرایه آنها هستیم.

داریوش امانی معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای، با بیان اینکه مهمترین دلیل اعتراض کامیون‌داران، افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو بوده است، گفت: با توجه به نوسانات قیمت ارز متأسفانه برخی لوازم یدکی از جمله لاستیک و سایر قطعات خودرو با رشد قیمتی مواجه شده است.

وی ادامه داد:‌ در 23 سال گذشته کرایه رانندگان کامیون افزایش نیافته است، بنابراین درخواست افزایش کرایه رانندگان منطقی است.

امانی با بیان اینکه مذاکراتی با برخی از استان‌ها برای رفع اعتصابات انجام داده‌ایم، گفت: با برخی از اتحادیه‌های لوازم یدکی برای رفع نیاز این بخش مذاکراتی صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: با بحث‌های کارشناسی انجام شده کرایه رانندگان کامیون 15 تا 20 درصد باید افزایش یابد، اما هم اکنون در مرحله اخذ مجوز از دستگاه‌های دولتی هستیم.

امانی افزود: افزایش عوارض در سبد هزینه رانندگان چندان تأثیرگذار نیست و از سوی دیگر این عوارض در بحث ایمنی جاده‌ها هزینه می‌شود که این خود به نفع رانندگان کامیون است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای تصریح کرد: موضوع گرانی قطعات، لوازم یدکی خودرو و افزایش کرایه رانندگان را از طریق ستاد تنظیم بازار پیگیری کرده‌ایم.

وی مسائل روز بیمه‌ای رانندگان کامیون را از دیگر مشکلات این بخش دانست و گفت: 50 درصد بیمه رانندگان را دولت از طریق یارانه پرداخت می‌کند که متأسفانه به دلیل ایجاد اشکالاتی در سازمان تأمین اجتماعی و بیمه این موضوع با مشکل روبه‌رو شده است و سازمان راهداری با پیگیری‌هایی که انجام داد تمامی اشکالات ایجاد شده را رفع کرد.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:بدهی رانندگان تانکرهای حمل بنزین پرداخت شد

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: از امروز با پرداخت بدهی راننده تانکرهای جاده پیما، عرضه سوخت در کشور به صورت عادی بازگشت.

براساس گزارشات منتشره، فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی  با اشاره به مشکلات پیش آمده در برخی از استان‌های کشور و اعتصاب صورت گرفته توسط تانکرهای جاده پیما گفت: در روزهای اخیر تانکرهای جاده پیما که بنزین را حمل و نقل می‌کردند، به دلایل صنفی دست به اعتصاب زده و سوخت را به مقاصد تعیین شده منتقل نکردند.

وی ادامه داد: علت این اعتصاب مسائل مالی بود که بعد از پیگیری‌های به عمل آمده این مشکل برطرف شده و طلب این عده پرداخت می‌شود.

اقدام به خودکشی2 راننده تاکسی فرودگاه امام ومرگ یکنفرشان

بعد از تغییرات طرح ترافیک و افزایش نرخ طرح برای تاکسی‌های فرودگاه امام فشار بالای کار باعث شد که دو تن از رانندگان دست به خودکشی بزنند.

این دو نفر در حالی که در صف نوبت رسیدن مسافر بودند در فاصله چند روز از یکدیگر با خوردن تعداد بالایی قرص آرامبخش اقدام به خودکشی کردند. خوشبختانه یکی از آنها نجات پیدا کرد ولی متاسفانه مهرداد احمدی که پدر دو فرزند بود بعد از چند روز که در کما بود، فوت کرد.

 در حال حاضر هم چند تن از رانندگان مسئولان را تهدید کرده‌اند که خودروهای خود را مقابل فرودگاه آتش می‌زنند این درحالی است که معاون شهردار و مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعتقاد دارد این رانندگان می‌خواهند پول بیشتری از مردم بابت کرایه دریافت کنند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ2خرداد، یکی از رانندگان تاکسی‌های فرودگاه امام در خصوص وضعیت کنونی همکارانش که با تصمیمات جدید معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران برای گرفتن طرح ترافیک دچار مشکل شده اند، گفت:پیش از سال 94 رانندگان تاکسی فرودگاه امام برای تردد در داخل شهر تهران نیاز به طرح ترافیک نداشتند ولی از دو سال پیش ما را ملزم به دریافت طرح ترافیک کردند. لازم به ذکر است که پلاک خودروهای ما عمومی است اما با این حال برای کسب درآمد چاره‌ای جز خریدن طرح نداشتیم».

وی ادامه داد: «در دو سالهای گذشته با تخفیفی که به ما می‌دادند هر سال بابت خرید طرح ترافیک 604 هزار تومان پرداخت می‌کردیم ولی در سال جدید و بنا به تصمیماتی که برای همه همکارنم مجهول است باید مبلغ 3 میلیون و 450 هزار تومان بپردازیم.»

این راننده تاکسی افزود: «فشار زندگی و بحران اقتصادی بر همه مردم ایران محسوس است و چاره‌ای جز تحمل نداریم ولی برخی از مشکلات را مسئولان خودشان به وجود می‌آورند تا زندگی سخت‌تر از این بشود. پس از آغاز سال جدید که قیمت طرح ترافیک اعلام شد فشار روانی بر همکاران ما هم افزایش پیدا کرد که منجر به اقدام خودکشی دو نفر از همکاران ما شد».

وی در مورد اقدام به خودکشی دو نفر از همکارانش ادامه داد: «این دو نفر در حالی که در صف نوبت رسیدن مسافر بودند در فاصله چند روز از یکدیگر با خوردن تعداد بالایی قرص آرامبخش اقدام به خودکشی کردند. خوشبختانه یکی از آنها نجات پیدا کرد ولی متاسفانه مهرداد احمدی که پدر دو فرزند بود بعد از چند روز که در کما بود، فوت کرد».

وی در مورد آخرین وضعیت طرح ترافیک تاکسی‌های فرودگاه امام اضافه کرد: «موضوع طرح ترافیک همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و فشار کار با توجه به وضعیت اقتصادی و پرداخت اقساط بانکی هر روز افزایش پیدا می‌کند. برای رساندن صدایمان در مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردیم ولی هیچکس صدای ما را نشنید و تنها قول دادند که به موضوع رسیدگی خواهند کرد.»

این راننده تاکسی با توصیف شرایط روانی همکارانش ادامه داد: «خوشبختانه در بین رانندگان تاکسی فرودگاه امام فرد دیگری اقدام به خودکشی نکرده است ولی روز گذشته در جمعی از همکاران صحبت‌هایی مطرح شد که گویا چند نفری می‌خواهند در اعتراض به وضعیت کنونی مقابل فرودگاه خودروی خود را به آتش بکشند.»

تجمع اعتراضی بیش از هزار کارگر نی برکشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بلاتکلیفی شغلی

روز چهارشنبه دوم خردادماه، بیش از هزار کارگر نی برکشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع درمجتمع زدند.

بنابه گزارشات منتشره در کانال های تلگرامی،این کارگران نی بر برای تعیین تکلیف کاری خود در محل شرکت تجمع کردند.

طبق روال گذشته،کارگران نی بر پس از پایان بهره برداری، در بخشهای دیگر شرکت،مثل اداره کشاورزی مشغول به کار میشدند.

بنابه همین گزارشات،با  پایان اردیبهشت کارگران نیشکر هفت تپه سه ماه دستمزد(اسفند ۹۶ و همچنین دستمزدهای فروردین و اردیبهشت ۹۷)عقب افتاده دارند.

تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه پیام نور مشهد نسبت به کاهش حقوق

پیش از ظهرروزچهارشنبه دوم خرداماه، کارکنان دانشگاه پیام نور مشهد دراعتراض به کاهش حقوق و اضافه شدن یک روز کاری، در سالن تجمعات این دانشگاه تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ2خرداد، ساعت 11 امروز حدود 90 نفر از کارکنان دانشگاه پیام نور شهرستان مشهد به نشانه اعتراض به حقوق و مزایای خود در سالن تجمعات این دانشگاه تجمع کردند.

در سال‌جاری این دومین تجمعی است که توسط کارکنان این دانشگاه به دلایلی کاهش حقوق و اضافه شدن یک روز کاری صورت می گیرد.

عدم پرداخت3ماه حقوق 2هزار مهماندار شرکت راه‌آهن رجا

3ماه حقوق 2هزار مهماندار شرکت راه‌آهن رجا پرداخت نشده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ2خرداد،کارگران مهماندار شاغل در شرکت راه‌آهن رجا گفتند: دست‌کم دو هزار نفر از مهمانداران شاغل در شرکت راه‌آهن رجا که تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری به کارهای خدمات‌دهی به مسافران یا همان شغل مهمانداری مشغول‌اند، از اسفند ماه سال گذشته مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است.

به  گفته این کارگران، شرکت‌های پیمانکاری هنوز بابت دستمزد اسفند ۹۶ به همراه دو ماه دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه سال به کارگران بدهکار است و در حال حاضر که در اولین روزهای خرداد ماه هستیم، نگرانی بابت پرداخت نشدن دستمزدهای ماه جاری نیز وجود دارد.

کارگران مهماندار شاغل در شرکت رجا خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند اما مسئولان ذیربط و کارفرما  پاسخ قانع‌کنده‌ای به کارگران نمی‌دهند.

در این زمینه یکی از مهمانداران پیمانی شرکت رجا گفت: به تعویق افتادن مطالبات مزدی درحالی‌ست که ظاهرا شرکت رجا به‌صورت منظم صورت وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت نمی‌کند.

به گفته وی، افزایش مشکلات مهمانداران شاغل در شرکت رجا در نتیجه نبود نهاد کارگری هر روز بیشتر می‌شود و در این زمینه ما مهماندان چندین بار اقدام به شکل‌گیری نهاد کارگری کرده‌ایم که به دلیل مخالفت برخی مسئولان این امکان فراهم نشده است.

مجروحیت دو لوکوموتیوران بدنبال خروج قطار باربری از ریل

بامدادروزچهارشنبه2خرداد،دو کارگر لوکوموتیوران با خارج شدن واگن از ریل در محدوده روستای «حبش قطور» در نزدیکی پایانه مرز رازی خوی، مجروح شدند.

براساس گزارشات منتشره،فرماندار خوی گفت: مجروح شدن دو کارگر به دنبال ریزش کوه در محدوده روستای «حبش قطور»، قطار باری ایران – ترکیه  رخ داد که در نتیجه این اتفاق دو لوکوموتیوران مجروح شدند.

محمد عابدی با بیان اینکه نیروهای امدادی و راه‌آهن در حال جابجایی واگن‌ها و ترمیم خطوط هستند، افزود: این حادثه ساعت ۲:۱۰ دقیقه بامداد امروز (چهارشنبه) اتفاق افتاده است.

به گفته وی، کوه در لحظه رسیدن قطار ریزش کرده و در اثر آن دیزل قطار و سه واگن آن از خط ریلی خارج شد.

جان باختن یک کارگر درقائمشهربراثرسقوط از ارتفاع

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران گفت: یک کارگر 41 ساله براثر سقوط از ساختمان چهار طبقه در قائم‌شهر جان باخت.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران افزود: پس  از اعلام این خبر پیکر این کارگر به پزشکی قانونی شهرستان قائم‌شهر منتقل شد.

علی عباسی خاطرنشان کرد:  این مرد 41 ساله به‌دنبال سقوط از ارتفاع دچار صدمات متعدد شد که به مرگش منجر شد.

دوم خردادماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com