اخباروگزارشات کارگری20دی1395

admin   ژانویه 10, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری20دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– آزادی7کارگرمعترض کارخانه پلی اکریل پس از24ساعت باقرار کفالت!

– چادرهای کارگران معترض مجتمع کشت و صنعت مهاباد با حکم دستگاه قضایی ودخالت نیروهای انتظامی جمع آوری شد!

تجمع اعتراضی کارگران در هوای سرد وبدون سرپناه کماکان ادامه دارد!

– تجمع کارگران کارخانه هپکو برای سومین روزمتوالی!

– اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پشم سنگ دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی سال95!

– تجمعات اعتراضی  کارگران کارخانه های کانسرام و سیمان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

– شاپور احسانی راد : اصلاح قانون کار ، یا سرکوب معیشت کارگران

– کارگران ایران از حقوق بنیادین محرومند/ در بشقابی که غذا نیست، قاشق و چنگال طلا نگذارید

– سرقت آشکار از دسترنج کارگران در آلومینیوم پارس

– عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران خدمات شهرداری رشت!

– عدم پرداخت دو ماه و نیم حقوق کارگران شرکتی شهرداری لنگرود!

– تجمع اهالی شيراز در اعتراض به انتشار پارازيت مقابل استانداری فارس!

– کمپین نه به آموزش ضمن خدمت پولی!

– تجمع اعتراضی کارکنان یکی از دانشگاه‌های آمل نسبت به‌بالا نرفتن حقوق!

-10ماه تأخیر در پرداخت معوقات پرستاران مینابی

– مصدومیت3کارگردرحادثه انفجار کوره ذوب مواد فلزی کارخانه الوند فولاد آریا تاکستان!

– ادامۀ تظاهرات در مکزیک در اعتراض به افزایش بهای گازوئیل وبازداشت صدها معترض!

– اعتصاب24ساعته  کارکنان مترو لندن برای دفاع از امنیت شغلی!

آزادی7کارگرمعترض کارخانه پلی اکریل پس از24ساعت باقرار کفالت!

7کارگرمعترض کارخانه پلی اکریل که روز گذشته(19دی) در جریان حمله نیروهای انتظامی* به راهپیمایی وتجمعشان درشهر اصفهان بازداشت شده بودند، امروز ظهر به قید کفالت آزاد شدند.

به گزارش 20دی ایلنا، ظهر امروز، هفت نفر از کارگران بازداشتی پلی اکریل به قید کفالت آزاد شدند.

این کارگران که در جریان تجمع روز گذشته کارگران پلی اکریل در اصفهان بازداشت شده بودند، شب گذشته را در بازداشتگاه به سر بردند و ظهر امروز همگی با قرار کفالت آزاد شدند.

*راهپیمایی  وتجمعات اعتراضی صدها کارگر کارخانه پلی اکریل درسطح شهراصفهان!

حمله نیروهای انتظامی به تجمع کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان!

امروز صبح19دی، صدهاکارگر کارخانه پلی‌اکریل مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند و از آنجا که  کسی از استانداری حاضر به مذاکره با این کارگران نشد، پس از گذشت ساعتی، معترضان به سمت میدان انقلاب اصفهان و به سمت دفتر مرکز ی شرکت راهپیمایی وبه تجمعشان مقابل شرکت درخیابان آبشار ادمه دادند.

کارگران می‌گویند در جریان این راهپیمایی، عوامل انتظامی کارگران را متفرق کرده‌اند.

به گزارش19دی ایلنا،کارگران کارخانه پلی اکریل ایران ( اصفهان ) روز یکشنبه برای چندمین بار در سال جاری با حضور مقابل دفتر این شرکت در خیابان آبشار و همچنین استانداری اصفهان خواهان پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

براساس این گزارش،در جریان تجمع امروز با کارگران برخورد فیزیکی شده است وبا برخوردومداخله نیروهای انتظامی کارگران را از مقابل دفتر مرکزی شرکت متفرق کرده اند.

چادرهای کارگران معترض مجتمع کشت و صنعت مهاباد با حکم دستگاه قضایی ودخالت نیروهای انتظامی جمع آوری شد!

تجمع اعتراضی کارگران در هوای سرد وبدون سرپناه کماکان ادامه دارد!

روز گذشته19دی، در سی و هفتمین روز از تجمع شبانه روزی کارگران مجتمع کشت و صنعت مهابادچادرهایشان با حکم دستگاه قضایی ودخالت نیروهای انتظامی جمع آور شد. این کارگران همچنان به تجمع خود ادامه می‌دهند.

به گزارش20دی ایلنا،کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد از ادامه تجمع اعتراضی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، امروز (بیستم دی ماه)، ۳۸ امین روز از تجمع اعتراضی این کارگران در بیرون مجتمع و در فضای باز است.

بیش از ۵۰ نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد که پس از واگذاری مجتمع از طریق مزایده، بیش از ۱۶ ماه است دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند، در سی و هشت روز گذشته، در هوای سرد چادر زدند و با افروختن آتش در سرما به تجمع خود ادامه دادند.

حالا نماینده این کارگران که همچنان بیرون مجتمع ایستاده‌اند و در حال اعتراض هستند، می‌گوید: در روز سی و هفتم تجمع، آمدند و از ما خواستند که چادر‌ها را جمع کنیم. نیروی انتظامی با حکم آمد و گفت چادر‌ها غیرقانونی است؛ باید جمع شود.

این کارگر با بیان اینکه مسئولان محلی و استانی در این مدت طولانی اعتراض، پاسخگوی کارگران نبوده‌اند؛ ادامه داد: نه تنها حق و حقوق ما را ندادند بلکه مجبورمان کردند چادر‌ها را هم جمع کنیم. مراجعات ما به مقامات هیچ نتیجه‌ای نداشته است اما چه با چادر چه بدون آن، به اعتراض ادامه می‌دهیم.

تجمع کارگران کارخانه هپکو برای سومین روزمتوالی!

صبح امروز20دی، کارگران شرکت تولید تجهیزات سنگین «هپکو» اراک برای سومین روزمتوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان، در محوطه این واحد تولیدی اجتماع کردند.

به گزارش20دی ایلنا، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ دی ماه) کارگران کارخانه هپکو برای سومین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان به تبع ناتوانی مالی بخش خصوصی کارخانه در محوطه کارخانه اجتماع کردند.

بیش از ۵۰۰کارگر کارخانه ماشین سازی هپکو اراک از روز شنبه ۱۸ دی ماه تاکنون با برپایی تجمع در محوطه این کارخانه ومیدان اصلی شهر اراک خواستار پرداخت دست کم ۵ ماه حقوق معوقه و همچنین تعیین تکلیف سهامدار اصلی این کارخانه شده‌اند.

به گفته این کارگران شرکت هپکو، در حالی سهامدار اصلی کارخانه این واحد را در سال ۸۶ به ارزش مالی ۷۰ میلیارد تومان خریداری کرده است که قرار بود وی در ابتدا بعد از پرداخت ۲۰ درصد از مبلغ توافق شده مابقی را طی چهارو نیم سال آینده بصورت اقساطی پرداخت کند.

طبق گفته کارگران بخش خصوصی نه تنها کارفرمای بخش خصوصی بعد از گذشت ۵ سال از زمان تعهدات مالی خود نتوانسته است بدهی مالی خود را بصورت اقساطی پرداخت کند بلکه چند سالی است قصد دارد این کارخانه را به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی تعطیل ومنحل کند.

به گفته معترضین ادعای نداشتن توجیه اقتصادی در حالی از سوی سهامدار بخش خصوصی مطرح است که طبق اسناد موجود فقط در سال نخست واگذاری (سال ۸۶) شرکت هپکو این سهامدار بیش از ۱۷ میلیارد تومان سود سهام برداشت کرده است.

به گفته کارگران معترض هپکو، قصد سهامدار اصلی کارخانه مبنی بر فروش زمین کارخانه است. به گفتهٔ آن‌ها قیمت بالای ۱۱۵ هکتارزمینی که کارخانه در آن قرار دارد باعث شده سهامداران در صدد فروش آن باشند و در این بین با متوقف کردن تولیدات و به تاخیر انداختن دستمزد کارگران قصد دارند کارخانه را به تعطیلی ودر ‌‌‌نهایت به انحلال بکشانند. کارگران می‌گویند، مشخص نیست در این بین تکلیف حق و حقوق کارگران که مرتب به تعویق می‌افتد چه می‌شود.

درهمین رابطه:

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران هپکو امروزبدلیل دخالت نیروهای انتظامی درمحوطه کارخانه!

امروز19دی برای دومین روز متوالی،صدها کارگر کارخانه هپکو اراک در اعتراض به مشکلات پیشروی این شرکت و عدم پرداخت حقوق معوقه خود تجمع کردند.

امروز هم کارگران شرکت به دلیل مشکلات تجمع داشتند ولی به دلیل حضور نیروهای انتظامی در مقابل شرکت اجازه خروج از شرکت داده نشد.

به گزارش منابع خبری محلی،کارگران هپکو که روز گذشته در اعتراض به مشکلات پیشروی این شرکت و عدم پرداخت حقوق معوقه خود با راهپیمایی در مسیر شرکت تا مرکز شهر خواستار رسیدگی به مشکلات شدند بار دیگر امروز با تجمع خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.

به گزارش امروز ایلنا، دست کم۵۰۰ نفر از کارگران واحد «ماشین سازی هپکو اراک» در ادامه اعتراض روز گذشته خود در میدان اصلی شهر، صبح امروز نیز در محوطه کارخانه تجمع کردند.

تعدادی از کارگران حاضر در تجمع امروز گفتند: در تجمع روز نخست که دیروز (شنبه ۱۸ دی ماه) در میدان اصلی شهر اراک صورت گرفت به جز وعده‌های غیرعملی هیچ پاسخ قاطعی ازسوی مسئولان شنیده نشد و ما ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان امروز نیز در محل کارخانه تجمع کنیم.

کارگران معترض می‌گویند دلیل اعتراض ما کارگران ماشین سازی هپکو اراک عدم دریافت دست کم ۵ ماه مزد معوقه است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.

معترضین با بیان اینکه خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، در ادامه گفتند:بخش دیگری از مطالبات کارگران هپکو  مشخص نبودن وضعیت سهامداران این کارخانه است که مدیریت کارخانه در این خصوص نیز پاسخ مشخصی به ما کارگران نمی دهد.

به گفته آنان، کارگران این واحد تولیدی به این دلیل پیگیر مطالبات خود هستند که دغدغه تامین معاش خانواده‌هایشان را دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستانی و استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها احترام بگذارند.

معترضین بابیان اینکه هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بسیار برایمان سخت شده؛ در ادامه گفتند: در این شرایط نمی‌توان از ما انتظار داشت که نسبت به وضعیت ماشین سازی هپکو اراک بعد از خصوصی‌سازی و مطالبات مزدی خود بی‌تفاوت بمانیم.

براساس این گزارش، در حالی که کارگران کارخانه هپکو دومین روز از اعتراضات  خود را برپا کردند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی اعلام کرد: رسیدگی به تنگناهای کارخانه هپکو اراک از سوی سازمان خصوصی سازی به جریان افتاده و در اسرع وقت تعیین تکلیف می شود.

ظفر افشون گفت: با توجه به اینکه مدیریت فعلی کارخانه هپکو به تعهدات قانونی خود عمل نکرده، بر اساس قانون تعیین تکلیف این کارخانه در دستور کار سازمان خصوصی سازی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سازمان خصوصی‌سازی در برخورد با مالک به عنوان فردی که چنین سرمایه ملی و برند ملی را طبق اصل 44 خریداری کرده موظف به برخورد قاطعانه است که این مهم با جدیت دنبال می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی بیان کرد: کارخانه هپکو اراک با با شرایط 20 درصد نقد و مابقی به صورت اقساط پنج ساله در دولت نهم به بخش خصوصی واگذار شده اما سرمایه گذار نه تنها به تعهدات خود در خصوص پرداخت اقساط به دولت عمل نکرده بلکه با برنامه های غیر کارشناسی، این شرکت هم اکنون به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

افشون بیان کرد: بر اساس پیگیری های مدیریت ارشد استان مرکزی 450 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره از سوی ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی کشور برای ساماندهی شرایط فعلی و پرداخت معوقات کارگران، کارخانه هپکو در نظر گرفته شده که در صورت ارائه ضمانت نامه قانونی این میزان تسهیلات در اسرع وقت در اختیار این کارخانه قرار می گیرد.

لینک اخبار مرتبط:

کارگران کارخانه هپکو برای باری دیگردرسطح شهر اراک راهپیمایی وتجمع کردند!

http://etehadbinalmelali.com/ak/17-18-10-95/

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پشم سنگ دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی سال95!

از حوالی ساعت 9 صبح امروز20دی،حدود 200 کارگر کارخانه سنگ پشم واقع در جاده مخصوص کرج در اعتراض به عدم پرداخت2 ماه از دستمزد خود (آبان و آذر ماه) سال 95 دست از کارکشیده ودرکارخانه تجمع کرده‌اند.

به گزارش20دی ایلنا،این کارگران گفتند: در حدود 200 کارگر هستیم که دستمزد آبان و آذر سال 95 خود را دریافت نکرده‌ایم و برای این مدت تنها در حدود 500 هزار تومان پول به صورت علی الحساب برایمان واریز شده است. ضمن اینکه هنوز عیدی سال 95 خود را دریافت نکرده‌ایم.

از این 200 کارگر، در حدود 60 نفر رسمی و الباقی قراردادی هستند. آنطور که کارگران پشم سنگ می‌گویند مدیریت کارخانه از مرداد 93 از ساعات اضافه کاری کارگران قراردادی کاسته است و در ماه‌های اخیر کارگران رسمی نیز تمامی ایام هفته را در کارخانه حضور ندارند.

کارگران تاکید دارند که کارخانه پشم سنگ تولیدات خود را به فروش می رساند و با این اوضاف آنها نبایست در چنین شرایطی باشند.

تجمع کنندگان می گویند: ما فقط خواستار مطالبات خود هستیم و برای همین است این اجتماع اعتراضی را در محوطه کارخانه برپا کرده ایم زیرا خانواده‌های ما در موقعیت کنونی دیگر تحمل فشار اقتصادی ناشی از به تاخیر افتادن مطالبات مزدی را ندارند.

تجمعات اعتراضی  کارگران کارخانه های کانسرام و سیمان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

امروز20دی،چهارمین تجمع اعتراض آمیز کارگران کارخانه های کانسرام و سیمان مقابل معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس انجام شد. حقوق تعدادی از این کارگران نزدیک به ۹ ماه عقب افتاده است.

به گزارش منابع خبری محلی،در این تجمع که صبح امروز انجام شد حدود۲۰ کارگر خواستار حقوق عقب مانده خود بودند.

کمیسیون کارگری شهرستان طبس که زیر نظر شورای تامین می باشد یکشنبه هفته گذشته به اعضای هیئت مدیره این کارخانه ها یک هفته مهلت داده بود تا جهت تعیین تکلیف پرداخت حقوق معوق کارگران خود به معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس مراجعه کنند که اینکار انجام نشد و دیروز این مهلت یک هفته ای نیز به پایان رسید.

شنیده ها حاکی است بعد از اتمام این مهلت یک هفته ای و عدم اقدام مدیران این کارخانه ها اموال کانسرام و سیمان جهت پرداخت حقوق معوق کارگران در آستانه توقیف است و این در حالی است که اخیرا جلسات هیئت مدیره این کارخانه ها جهت پرداخت حقوق کارگران برگزار شده است لیکن پرونده آنها در مرحله شکایت کارگران و اجرای توقیف اموال برای احقاق حق بیش از ۱۰۰ کارگر می باشد.

در دیدار معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس با اصحاب رسانه در پاسخ سوالی‌ درخصوص مشکلات این کارگران وی گفته بود اگر مدیران کارخانه ها اقدام نکنند از ابزار حاکمیتی استفاده خواهیم کرد.

یادآوری:

کارخانه  صنعتی و معدنی کانسرام تولید کننده خانه های شنی ساخته از پیش  در طبس – جاده شیرویه واقع شده است.

کارخانه سیمان طبس در 30 کیلومتری جاده طبس واقع شده است

شاپور احسانی راد : اصلاح قانون کار ، یا سرکوب معیشت کارگران

مدتی است که کشمش بین کارگران و دولت بر سر لایحه قانون کار به دغدغه اصلی کارگران مبدل شده است. کارگران و تشکل های کارگری به انحاء مختلف اعتراض خود را نشان دادند .کارشناسان بصورت جدی موارد زیادی از این قانون کار پیشنهادی را مورد نقد و بررسی قرار دادند و از زاویه های متفاوت ، تبعات ویرانگر آن را بر خانواده های کارگری ، طبقه کارگر، مزدبگیران و بطور کلی جامعه نشان دادند ولی با همه این تفاضیل دولت حاضر به پس گرفتن این لایحه از مجلس نشده است و اینطور به نظر میرسد دولت و مجلس بر خلاف خواست اکثریت توده های مردم سعی بر تحقق یک قانون ضدکارگری تمام عیار را دارند.

پرسش این است چرا دولت با تمام این اعتراض ها و نقد ها و بدون لحاظ سه جانبه گرایی و به تبع آن بدون در نظر گرفتن منافع شرکای اجتماعی خود ،بویژه اکثریت عظیم کارگران این چنین لایحه ایی را به مجلس ارائه کرده است و در قانون کار چه اصلاحی صورت گرفته است که بعد از 37 سال که عمر از انقلاب میگذرد بدین صورت موجب نارضایتی عمیق طبقه کارگر شده است؟

ما در این مطلب کوتاه قبل از اینکه نقد مختصری از اصلاح قانون کار از نگاه طبقه کارگر داشته باشیم چرایی اصلاح قانون کار را از نگاه کارفرمایان و دولتمردان بررسی خواهیم کرد.

استدلال دولتمردان و کارفرمایان و قانونگذاران حافظ منافع سرمایه داران این است که با تعدیل و به صفر رساندن قوانین حمایتی از نیروی کار و به تبع آن انجماد و پایین کشیدن دستمزدها و مزایای کارگران ، میتوان برای سرمایه گذاران و صاحبان صنایع و کارفرمایان فرصتی ایجاد کرد که آنها بتوانند سودآوری و انباشت سرمایه خود را افزایش داده ، بدین طریق باعث ایجاد اشتغال و در نتیجه سبب رونق و شکوفایی اقتصاد کشور شوند . به عبارتی دیگر سیاستمداران حاکم و کارفرمایان میگویند ، دستمزدو مزایای کارگران بالا است ، هزینه بهداشت و ایمنی کارگران بالاست، هزینه حق مسکن ،بیمه ، عائله مندی کارگران بالاست. زمان مرخصی کارگران زیاد و طول زمان کارگران برای بازنشستگی کوتاه است و اینکه در نهایت کارگران بیشتر کار کنند وکمتر حقوق بگیرند تا باعث  رونق و رشد اقتصادی کشور شود

ما موارد بالا یعنی استدلال سیاستمداران را بررسی کرده و قضاوت را بعهده مخاطبین وامیگذاریم

در ابتدا نگاهی خواهیم کرد به قانون کار فعلی که بیش از سی و پنج سال حاکم بر سرنوشت کار و اقتصاد کشور بوده ، چقدر این قوانین به نفع سرمایه داران بوده و چقدر توانستند تولید و اقتصاد کشور را رونق دهند؟

اول اینکه از شروع جنگ و پس از پایان جنگ آن و تا هم اکنون به اذعان کارشناسان رسمی حکومتی و بر اساس همین قانون کار فعلی ، هیچگاه دستمزد طبق تورم اعلام شده در سال ،افزایش پیدا نکرده است و عدم تناسب دستمزد با تورم در این سالها بر روی هم تلنبار شده و طبق محاسبه کارشناسان اقتصادی دستمزد نزدیک به 300 درصد از تورم عقب افتاده است و با توجه به اینکه نزدیک به 20 سال صاحبان صنایع از حامل های انرژی ( آب ، برق،گاز،بنزین ،گازوئیل ) بصورت ارزان و تقریبا مجانی بهره می بردند . چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

دوم اینکه در تمام مدت این 35 سال ، سیاستگذاران با دور زدن قانون کار فعلی در جهت منافع سرمایه داران ، پیمانکاریهای فروش نیروی کار، پیمانکاریهای پروژه ایی و پیمانی، قرارداد موقت ،  قراردادهای سفید امضاء، خارخ کردن نیروی کار زیر ده نفر از شمول قانون کار، ایجاد مناطق آزاد و در نتیجه خارج کردن نیروی کار از قانون کار ، پایین و بالا بردن تعرفه ها و … را وجه قانونی و رسمی بخشیدند. چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

سوم اینکه در تمام این مدت 35 سال ، سرمایه داران از معافیت های مالیاتی ، فرار مالیاتی ، رانت اطلاعاتی ، گرفتن وام های میلیاردی و حتی عدم پس دادن اصل وام ، واگذاری راهها، کارخانه ها، مراتع ، جنگلها به ثمن بخس، هزاران مرتبه کمتر از قیمت واقعی ، چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

چهارم اینکه در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به یکباره دلار به صورت شگفت آوری سه برابر جهش میکند مایملک و نقدینگی سرمایه داران و کارفرمایان سه برابر میشود و به تبع طبقه کارگر و مزدبگیران سه برابر فقیر تر میشوند . همه کالاها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد سه برابر گران میشود پراید 7 میلیونی در این زمان 21 میلیون میشود میگویند رشد اقتصادی در گرانی است اما چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

پنجم اینکه بر نکته حائز اهمیت در قانون کار و بویژه دستمزد می توان دست گذاشت مورد مهم و حیاتی سهم مزد در قیمت تمام شده کالا میباشد به گفته کارشناسان حکومتی در خوش بینانه ترین حالت سهم مزد در تمام این 35 سال چیزی بین 5 تا 10 درصد بوده است و می توان نتیجه گرفت که سودآوری سرمایه داران از تولید کالا بین 90 تا 95 درصد بوده و هست و بین 5 تا 10  درصد از این تولید سهم کارگران بوده که به عنوان دستمزد دریافت میکند و حتی بصورت غیر مستقیم از این فرمول میتوان نتیجه گرفت که همین قانون کار فعلی چیزی در  حدود 90 تا 95 درصد در جهت منافع سرمایه داران و کارفرمایان بوده و میباشد با وجود این چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

در آخر اینکه در یک دوره هشت ساله ، نزدیک به 800 میلیارد دلار نفت به فروش می رود که همه مسئولین مملکت بر این امر صحه می گذارند . سوال اینجاست اگر این 800 میلیارد به اقتصاد کشور تزریق شده است . چرا رونق و رشد اقتصادی حاصل نشد؟

و اگر این مقدار پول که میتوانست سه مرتبه بطور کامل مملکت را گلستان کند وارد اقتصاد کشور نشد ، حالا کجاست؟

سودآوری و انباشت سرمایه داران داخلی چنان حیرت انگیز و شگفت آور می باشد که لطیفه ایی نقل محافل اجتماعی شده است بدین مضمون که سرمایه دار خارجی از همتای ایرانی خود میپرسد چگونه و با چه مکانیزمی سودآوری شما این همه بالاست ، که سرمایه دار ایرانی میگوید ، این پروژه را پشت سرم میبینی ، وی پاسخ میدهد نه ، و سرمایه دار ایرانی پاسخ میدهد ما از این پروژه تاکنون 5 میلیارد سود کردیم!!!

ما در مطالب بالا مختصری از وضعیت سرمایه داران و کارفرمایان و دولت را به عنوان کارفرمای بزرگ در این مدت 35 ساله تشریح کردیم که چگونه از فرصت های بدست آمده ، کارگران ارزان ، انرژی ارزان ، وام ها و اعتبارت هنگفت ، میلیاردها دلار نفتی که به آنها تزریق شد و بدینطریق سودهای بادآورده و نجومی کسب کردند ولی هرگز نتوانستند یا نخواستند هزینه تکنولوژی مدرن را بپردازندتا سطح بهروری و باراوری کار را افزایش دهند و ساختار صنعتی و تولیدی کشور را دست کم در حد کشورهای نظیر ترکیه و کره ارتقا دهند

اما خوب است در انتها نگاهی به اوضاع معیشت و منزلت کارگران و حقوق بگیران در این مدت 35 ساله شویم که قانون کار فعلی در سرنوشت آنها حاکم بوده است .

به اذعان کارشناسان رسمی حکومتی دستمزد فعلی کارگران سه برابر زیر خط فقر است و یک خانواده کارگری  با این دستمزد توانایی اداره کردن خود را فقط به مدت 10 روز دارد  مضاف بر اینکه اکثرا حقوق های عقب افتاده دارند، دفترچه بیمه انها تجدید نمی شود که تبعات آن به صورت سوء تغذیه ، فقر،فلاکت، اعتیاد،طلاق، خودکشی خود را بروز داده است

آمار وحشتناک کشته شدن 6 نفر نیروی کار در روز و مصدومیت صدها هزارکارگر نشان میدهد هزینه بهداشت و ایمنی فردی و کارگاهی بشدت پایین است.

هزینه مسکن مقدار 20 هزار تومان و به تازگی 40 هزار تومان نشان میدهد که هیچ تناسبی با کرایه خانه های سنگین ندارد و وجود حاشیه نشینی ، گورخوابی، توالت خوابی دال بر این است هزینه مسکن برای کارگران محلی از اعراب ندارد

کارگران حتی زمان مرخصی را ترجیح میدهند کار کنند و فرسوده شدن کارگران در مدت سی سال خود را مرگ زودرس بصورت سکته  و… در مدت یکی دو سال بعد از بازنشستگی به خوبی نشان میدهد

کارگران در این مدت طبق قانون کار فعلی ،اخراج شدند ،بیکار شدند ،شلاق خوردند ، زندانی شدند ،و از نظر شاخص رفاه و امکانات مادی زندگی در سراشیبی سقوط قرار گرفتند

بنابر این با توجه به همه مطالب بالا باید سیاستمداران و قانونگذاران به این پرسش مهم پاسخ دهند

هدف از اصلاحیه قانون کار و حذف حداقل قوانین حمایتی که فقط بر روی کاغذ به نفع کارگران است ( و این قوانین نیز با نفوذ کارفرمایان و صاحبان قدرت در مرحله عمل بنفع کارگران اجرایی نمیشود) چیست؟

اما همه قرائن ناظر بر این مطلب میباشد که چنانچه این لایحه را دولت پس نگیرد و یا مجلس آن را مسکوت نگذارد هیچ شکی نیست تعارضات و تضادهای اجتماعی به مرحله حاد و غیر قابل کنترلی خواهد رسید که دود حاصل این آتش افروخته توسط سیاستمداران به چشم همه خواهد رفت موید این موضوع اعتراضات ،تجمعات ، راهپیمایی ها و تحصن های هر روزه ده هزار کارگر در اقصی نقاط کشور میباشد که کارد به استخوانشان رسیده و بیش از این نخواهند توانست ذلت وو خفت را تحمل کنند.

آنها به جز زنجیرهای دستانشان چیزی برای از دست دادن ندارند. برای کارگران مثل روز روشن است این لایحه نه برای اصلاح قانون کار است بلکه یک جهت عمده دارد و آن سرکوب هر چه بیشتر معیشت و منزلت کارگران است.

شاپور احسانی راد 20 دی 95

کارگران ایران از حقوق بنیادین محرومند/ در بشقابی که غذا نیست، قاشق و چنگال طلا نگذارید

یک فعال کارگری می‌گوید: در حالیکه کارگران ایران از حقوق بنیادین خود محرومند، پیوستن به مقاوله نامه ۱۴۴ دردی را دوا نمی‌کند.

عبدالـله وطنخواه، در ارتباط با الحاق ایران به مقاوله نامه ۱۴۴ سازمان جهانی کار گفت: وقتی که اصل نیست، فروع هم فایده‌ای ندارد؛ بایستی به دولت ایران گفت در بشقابی که غذا نیست، قاشق و چنگال طلا نگذارید.

وی در تشریح این مطلب گفت: کارگران ایران از حقوق بنیادین و اولیه محرومند و ساختار روابط کار در کشور ما به گونه‌ای است که حاصل مبارزات تاریخی کارگران نادیده گرفته شده، لذا پیوستن به یک مقاوله نامه جانبی نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.

وطنخواه با بیان اینکه مقاوله‌نامه ۱۴۴ پیش‌فرض‌هایی دارد و تا زمانی که تشکل‌های مستقل و آزاد وجود نداشته باشند، اجرای آن محلی از اعراب ندارد؛ گفت: این مقاوله نامه ابزاری است برای اجرای یک سری اصول پایه‌ای که در مقاوله نامه ۹۸ و ۸۷ به صراحت آمده است.

وی ادامه داد: ایران با وجود اینکه عضو هیات مدیره سازمان جهانی کار است، به این اصول الزامی پایبند نیست و این الحاق هم نمی‌تواند هیچ نوع تعهدی برای دولت ایجاد کند.

این فعال کارگری در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر عودت لایحه اصلاح قانون کار برای کارگران از همه چیز مهم‌تر است و این نوع نمایش‌های تبلیغاتی یا قیافه گرفتن دولت در مجامع بین المللی به هیچ وجه به درد کارگرانی نمی‌خورد که قرار است حداقل‌ها را هم از آن‌ها سلب کنند.

وطنخواه در پایان اظهار داشت: تن ندادن دولت و حاکمیت به قواعد سرمایه‌داری و اینکه تنها استثمار صرف را از سرمایه‌داری به عاریت گرفته‌اند و قواعد حمایتی را وانهاده‌اند، گریز از وظایف عرفی دولت‌ها در نظام ساخت یافته لیبرالیسم است و معنای آن چیزی نیست جز استثمار مکرر کارگران.

منبع:ایلنا-20دی

سرقت آشکار از دسترنج کارگران در آلومینیوم پارس

اتحادیه آزاد کارگران ایران : ماههاست که صدای کارگران شرکت آلومینوم پارس برسر تحمیل آشکارترین بیحقوقی ها علیه کارفرمای این کارخانه ٬ شنیده میشود.

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد ایران کارفرمای این کارخانه بار دیگر از حقوق آذر ماه کارگران ، ۲ تا ۵ ساعت از اضافه کاری های ماهیانه ی همه 700 کارگر را به بهانه غیرقانونی کمک آنان به جلوگیری از ورشکستگی کارخانه پرداخت نکرده است. این در حالی است که در ماههای گذشته نیز این مبالغ را از حقوق کارگران کسر نموده و این کارخانه  نه تنها ورشکستگی  در آن وجود ندارد بلکه تولید در این آن با ظرفیت کامل انجام میگیرد و حجم سفارشها آنقدر زیاد است که کارگران ناچار به اضافه کاری هستند. حتی این مبالغ از کارگرانی که در روزهای تعطیل شیفت کاری اشان بوده است نیز کسر گردیده است.

این سرقت از دسترنج کارگران جرم است که مسببین آن باید تحت پیگرد قانونی قرارگیرند.

ابعاد بیشتر تحمیل بی حقوقی و ظلم های آشکار به کارگران این کارخانه در گزارش ۱۳ مهرماه 95 اتحادیه آزاد کارگران ایران به تفصیل آمده که ضمیمه این خبر میباشد*.

شركت آلومينيوم پارس واقع در شهر صنعتی ساوه که به عنوان بزرگترين توليدكننده كويل، ورق و فويل آلومينيوم در كشور فعالیت میکند ٬ بواسطه تولید درظرفیت بیشتر بجای استخدام نیروی کارجدید کارگران را مجبور به اضافه کاری مینماید. و علیرغم این فشارکاری از پرداخت مطالبات قانونی کارگران با بهانه های واهی و ترفندهای مختلف خودداری کرده و به این وسیله حاصل دسترنج کارگران را بویژه باکسر از ساعات اضافه کاری که کارگران دراین ساعات رنج و خستگی بیشتری را متحمل میشوند٬ بطورغیرقانونی و آشکارا سرقت میکند.

اتحادیه آزادکارگران ایران ضمن محکوم کردن این تعرض و دست اندازی به دستمزدهای اندک ماهیانه٬ راه موثر و واقعی را مقاومت و تلاش کارگران  این کارخانه در دفاع از منافع و حاصل دسترنج خود در مقابل چپاول کارفرما میداند که اجازه تعرض به صاحبان سرمایه ٬ به معیشت خود را ندهند.

20 دی 95

* تداوم تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران کارخانه آلومینیوم پارس

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در تداوم تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران کارخانه آلومینیوم پارس، کارفرمای این کارخانه دو ساعت از اضافه کاری ماهیانه همه 700 کارگر را به بهانه کمک آنان به جلوگیری از ورشکستگی کارخانه پرداخت نمیکند. این در حالی است که تولید در این کارخانه با ظرفیت کامل انجام میگیرد و حجم سفارشها انقدر زیاد است که کارگران ناچار به اضافه کاری هستند.

بنا بر اظهار کارگران کارخانه آلومینیوم پارس، علاوه بر این، در بخشهایی از این کارخانه که قانون مشاغل سخت و زیان آور اجرا میشود و کارگران این بخشها می باید روزانه 6 ساعت کار بکنند عملا ناچار به 8 ساعت کار روزانه هستند به این شکل که با بازنشسته شدن و یا رفتن هر کارگری از این بخشها، کارفرما کسی را جایگزین آنها نمیکند و کار آنها را بطور غیرقانونی و بدون اینکه اضافه کاری به کارگران تعلق بگیرد بر گردن آنها می اندازد.

همچنین کارفرمای این کارخانه با امتناع از دادن مرخصی رسمی به کارگران، آنان را وادار به جایگزین کردن فرد دیگری به جای خود حین زمانهایی که بدلیل گرفتاری و یا مسائل دیگری به سر کار نمی آیند میکند و به این ترتیب مرخصی سالیانه کارگران انباشته میشود و کارفرما در پایان سال فقط 9 روز از این مرخصی را باز خرید و آنرا به کارگران میدهد و از بازخرید و پرداخت هزینه بقیه روزهای مرخصی  های انباشته شده که خود در طول مانع استفاده کارگران از آن شده است خودداری میکند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 13 مهر ماه 1395

عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران خدمات شهرداری رشت!

خبرکوتاه:حقوق کارگران خدمات شهرداری رشت چندماه است که پرداخت نشده است.

منابع خبری محلی امروز20دی از عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران خدمات شهرداری رشت خبردادند.

عدم پرداخت دو ماه و نیم حقوق کارگران شرکتی شهرداری لنگرود!

خبرکوتاه:کارگران شرکتی شهردای لنگرود دو ماه و نیم است که هیچ حقوقی نگرفته اند.

به گزارش منابع خبری محلی،علیرغم وعده شهردار لنگرود دو ماه و نیم حقوق کارگران شرکتی شهرداری لنگرود پرداخت نشده است.

تجمع اهالی شيراز در اعتراض به انتشار پارازيت مقابل استانداری فارس!

قبل از ظهر دوشنبه 20 دی، جمعی از اهالی شيراز در اعتراض به آنچه انتشار پارازيت در فضاي اين كلان‌شهر عنوان مي‌شد، در مقابل ساختمان استانداري فارس تجمع كردند.

به گزارش20دی ایسنا،در اين تجمع كه با حضور نيروي انتظامي همراه بود، جمعي از تجمع‌كنندگان با مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل استانداري فارس كه در جمع آنان حاضر شده بود، به گفت و گو پرداخته و خواسته‌هاي خود را مطرح كردند.

تجمع كنندگان در شعارهاي خود خواستار رسيدگي مسئولان به شايعه انتشار پارازيت در شيراز و ارائه پاسخ‌هايي شفاف و صريح در اين خصوص شدند.

بنابهمین گزارش،پيش از اين استاندار فارس نيز در واكنشي به بحث انتشار پارازيت در شهر شيراز، از تشكيل كميته‌اي براي بررسي علمي و تخصصي موضوع خبر داده بود.

سيد محمدعلي افشاني با تاكيد براينكه از معاون سياسي امنيتي خواسته است مسئله را با جديت دنبال كند، تاكيد داشت كه بعد از روشن شدن ابعاد موضوع، به شكل شفاف با مردم سخن مي‌گويد.

همچنين مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل استانداري فارس نيز در واكنش به اين موضوع، دانشگاه‌هاي شيراز و علوم پزشكي شيراز را مسئول بررسي عالمانه و تخصصي مسئله اعلام كرده بود.

وی با تصريح اينكه استانداري فارس در موضوع انتشار پارازيت نقشي نداشته و ندارد، پيگيري مطالبات مردم را ضروري قلمداد و تاكيد كرده بود كه با دستور شخص استاندار، مسئله تا حصول نتيجه مشخص، پيگيري مي‌شود.

کمپین نه به آموزش ضمن خدمت پولی!

یک فعال معلمان از راه افتادن کمپین نه به آموزش ضمن خدمت پولی ودرهمین راستا تحویل طوماراعتراضی با ده هزار امضای معلمان به وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش20دی ایلنا،محمدرضا مرادی، فعال معلمان از تحویل طومار مربوط به کمپین نه به آموزش ضمن خدمت پولی خبر داد.

مرادی گفت: صبح روز ۱۹ دی، تعدادی از فعالین کمپین «نه به آموزش ضمن خدمت پولی» به نمایندگی از اعضای کمپین متن درخواست و امضای ده هزار نفر از معلمان را به وزات آموزش و پرورش تحویل دادند.

وی افزود: در همین راستا فعالین کمپین ضمن دیدار مسئول آموزش ضمن خدمت وزارتخانه، دغدغه‌های معلمان در ارتباط با دوره‌های پولی را مطرح و بر اهمیت بعد کیفی و رایگان دوره‌ها تاکیدکردند.

فعال معلمان کردستان در ادامه گفت: معاونت رییس منابع و نیروی انسانی آموزش و پرورش ضمن تاکید بر مطالبات معلمان، اخذ هر گونه وجه از معلمان بخاطر دوره ضمن خدمت را تخلف آشکار عنوان کر و مقرر شد دستورالعمل‌های لازم برای برقراری دوره‌های باکیفیت و رایگان صادر شود.

عضو انجمن صنفی معلمان کردستان در پایان تاکید کرد: اعضا و فعالین کمپین بعد از این مرحله منتظر عملکرد وزارتخانه در راستای بهبودبخشی به وضعیت دوره‌های ضمن خدمت هستند تا این دوره‌ها علاوه بر رایگان بودن موجب دانش افزایی معلمان شوند.

تجمع اعتراضی کارکنان یکی از دانشگاه‌های آمل نسبت به‌بالا نرفتن حقوق!

گزارش سربسته:روزگذشته(19دی)،کارکنان یکی از دانشگاه‌های غیردولتی شهرستان آمل به علت بالا نرفتن حقوق‌شان در محوطه این دانشگاه تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،باتوجه به افزایش شهریه در این دانشگاه‌ و طبق مصوبه طرح‌بندی مشاغل، قرار شد حقوق کارکنان دانشگاه از اردیبهشت ماه افزایش پیدا کند که تاکنون این امر محقق نشد.

گفتنی است با وساطت مدیرعامل دانشگاه این تجمع به پایان رسید.

10ماه تأخیر در پرداخت معوقات پرستاران مینابی

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری میناب با اشاره به این‌که معوقات پرستاران مینابی از فروردین ۹۵(به‌مدت ۱۰ ماه) پرداخت نشده است، گفت: این معوقات شامل کارانه و اضلفه کار پرستاران می‌شود.

به گزارش20دی پایگاه  اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری،مرتضی حکمتی علت این تأخیرها را ناشی از افزایش تعرفه‌های پزشکان در پی اجرای طرح تحول سلامت برشمرد و افزود: با اجرای طرح تحول سلامت اگرچه میزان پرداختی از جیب مردم در بخش بستری و نه پاراکلینیک به ۶ درصد در مناطق شهری و ۳ درصد در مناطق روستایی کاهش یافته اما عملاً سازمان‌های بیمه‌گر را با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان این‌که افزایش تعرفه‌های پزشکی در بخش سرپایی و پاراکلینیک سبب گلایه‌مندی مراجعه‌کنندگان شده است، افزود: این در حالی است که با افزایش میزان مراجعات مردم به مراکز درمان بستری هم بار کار پرسنل درمانی از جمله پرستاران افزایش یافته است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری میناب با بیان این‌که حقوق پرسنل از بودجه جاری و کارانه و اضافه کار پرسنل از درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود، ادامه داد: اما هم‌اکنون میزان درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها با کاهش فرانشیز سهم مردم بسیار ناچیز است که بر این اساس نمی‌توانند معوقات پرستاران را پرداخت کنند.

مصدومیت3کارگردرحادثه انفجار کوره ذوب مواد فلزی کارخانه الوند فولاد آریا تاکستان!

فرمانده انتظامی شهرستان تاکستان از انفجار کوره ذوب مواد فلزی در کارخانه الوند فولاد آريا در تاکستان و مصدوميت سه نفر از کارگران در اين حادثه خبر داد.

به گزارش منابع خبری محلی،سرهنگ رسول فراهانی فرمانده انتظامی شهرستان تاکستان اظهار کرد: ماموران کلانتری ۱۵ بخش ضیاء آباد شهرستان تاکستان پس از کسب خبر از مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر انفجار کوره ذوب مواد فلزی در شرکت الوند فولاد آریا واقع در شهرک صنعتی حیدریه سریعا به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: با حضور ماموران در محل حادثه مشخص شد یک واحد کوره ذوب مواد فلزی در شرکت الوند فولاد آریا به علل نامعلومی منفجر که بلافاصله نیز عوامل اورژانس و آتش نشانی در صحنه حاضر و حریق توسط عوامل آتش‌نشانی مهار شد.

این مسئول انتظامی عنوان کرد: در این حادثه انفجار سه نفر از کارگران شرکت مصدوم که توسط عوامل اورژانس جهت مداوا به بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان تاکستان منتقل شدند.

فرهانی در پایان گفت: علت این حادثه توسط کارشناسان در حال بررسی است.

ادامۀ تظاهرات در مکزیک در اعتراض به افزایش بهای گازوئیل وبازداشت صدها معترض!

تظاهرات معترضان به افزایش قیمت گازوئیل و بنزین در مکزیک روز یکشنبه نیز ادامه یافت. معترضان با تجمع در مقابل کاخ ریاست جمهوری، از انریکه پینا نیتو، رئیس جمهوری این کشور خواستند بهای گازوئیل را به سقف قبلی برگرداند.

در جریان این اعتراض ها که از هفتۀ گذشته آغاز شده تاکنون دست کم ۱۵۰۰ نفر دستگیر شده اند.

به گزارش9ژانویه یورونیوز،یکی از معترضان می گوید: « افزایش قیمت گازوئیل موجب افزایش قیمت محصولات اولیه نیز خواهد شد. بهای گوشت و ذرت نیز بالا خواهد رفت چرا که این محصولات باید به همه جا حمل شود و افزایش قیمت گازوئیل بر روی آنها تاثیر خواهد گذاشت. حمل و نقل گران قیمت محصولات را گران خواهد کرد».

قیمت گازوئیل از روز اول ژانویه نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته و این افزایش بها در چارچوب برنامه های دولت برای خصوصی سازی در سال جدید است.

اعتصاب24ساعته  کارکنان مترو لندن برای دفاع از امنیت شغلی!

اتحادیه های کارگری مترو که کارکنان را نمایندگی می کنند اعلام کرده بودند که کارکنان مترو از ساعت ۶ بعد از ظهر روز یکشنبه به مدت ۲۴ ساعت دست از کار می کشند.

شرکت اداره کننده متروی لندن گفته است که خطوط متروی منطقه مرکزی شهر تعطیل شده است.

این اعتصاب باعث شده است که صفهای طولانی برای اتوبوسها تشکیل شود.

به گزارش9ژانویه یورونیوز،اعتصاب اخیر تازه ترین واکنش دو اتحادیه کارگری به تصمیم شرکت اداره کننده حمل و نقل عمومی در لندن مبنی بر تعطیل کردن باجه های فروش بلیت است. تصمیمی که از مدتها قبل مایه اختلاف بین کارفرما و کارکنان شده است. اتحادیه های کارگران می گویند با عملی شدن این تصمیم صدها نفر شغل خود را از دست می دهند.

بیستم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com