اخباروگزارشات کارگری20اسفند1395

admin   مارس 10, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری20اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– کارگران در گفتگو با سایت اتحاد از فقر و فلاکت تحمیل شده میگویند

– شرکت نوین کاوش مامطیر(داروسازی نوکام) تعطیل شد

– شگرد کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس برای عدم پرداخت سنوات کارگران

– گزارش خبرنگار پیام سندیکا ازمادکوش صنایع فولاد بندرعباس

– گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارخانه نساجی یزد

– اعتراضات کارگران کارخانه نخ البرز نسبت به عدم پرداخت پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرشان!

– تجمع اعتراضی معلمان در نوزده اسفندماه

– اعتصاب کارکنان بخش خدمات زمینی دو فرودگاه برلین برای افزایش دستمزد!

کارگران در گفتگو با سایت اتحاد از فقر و فلاکت تحمیل شده میگویند

سایت اتحاد: علاوه بر عدم تمکین دولت به اجرای بند 2 ماده 41 قانون کار در تعیین حداقل مزد سال 1396، دولت در اقدام ضد کارگری دیگر با پایین اعلام کردن نرخ تورم در صدد انجماد حداقل مزد بدون اعلام رسمی آن است. البته این سیاستی است که دولت روحانی در سالهای 93 و 94 نیز آنرا به سرانجام رسانید و با پیشبرد سیاست تورمی خزنده، سفره های خالی میلیونها خانواده کارگری را خالی تر کرد. برای پی بردن به اتخاذ چنین سیاستی از سوی دولت روحانی، آن چیزی که معیار ما کارگران است نه نرخ تورم دروغین بانک مرکزی بلکه نرخ تورمی است که ما هر روزه بر سر سفره هایمان شاهد آنیم.

در این رابطه و تورم همین چند ماه گذشته، خانم نسرین جوادی کارگر بازنشسته شرکت تولید تجهیزات پزشکی به سایت اتحاد اظهار داشت:

تمام اقلام مصرفی روزمره زندگی من به نسبت ماههای گذشته قیمتشان افزایش یافته است، من به عنوان یک بازنشسته چندین سال پیش با وجود دریافتی اندکی که داشتم اما بالاخره به نوعی هزینه های یک ماه را میتوانستم با همین حقوق بپردازم و نیازهای زندگی ام را هر چند با سختی و مشقت برطرف کنم اما در حال حاضر من با حقوقی که دریافت میکنم حتی قادر نیستم امورات مربوط به یک یا دو هفته از زندگیم را تامین کنم.

خانم جوادی در ارتباط با اعلام نرخ تک رقمی شدن نرخ تورم اضافه کردند: ارقام اعلام شده از سوی دولت با واقعیت زندگی من کاملا مغایرت دارد و من هر روز قدرت خریدم برای تهیه مواد اولیه زندگی پایینتر می آید به بطور مثال من به عنوان یک بازنشسته عملا گوشت را از سبد تغذیه خود و خانواده ام حذف کرده ام.

یکی از  کارگران بازنشسته صنایع فلزی مصنوعات زرین تهران نیز در گفتگو با سایت اتحاد در مورد حقوق دریافتی خود گفت: هزینه مواد خوراکی مانند گوشت، لبنیات، حبوبات و … به شدت بالا رفته و نسبت به سال گذشته ، من که دارای یک خانواده سه نفره هستم برای تامین مایحتاج زندگی به مراتب با مشکلات بیشتری مواجه میشوم وضعیت خودم و خانواده ام خیلی بدتر از گذشته شده است.

وی  در ادامه در رابطه با اعلام کاهش نرخ تورم در چند ماه اخیر از سوی دولت افزود:چیزی را که من به عینه میبینم و حس میکنم بالا رفتن قیمت اقلام مصرفی است. مثلا برنج داخلی از کیلویی 7 الی 8  هزار تومان در سال گذشته  به 12 الی 15 هزار تومان در سالجاری رسیده است، گوشت به همین منوال و…،  این در حالی است که حقوق ماهانه من که نسبت به بسیاری از همکارانم بالاست فقط کفاف خرید مایحتاج روزانه ام را میدهد و هر روز این وضعیت بدتر نیز میشود و قدرت خریدم پایین تر میاید.

ایشان در پایان تصریح نمود:واقعیت این است که وقتی دولت اعلام میکند که قصد دارد 10 درصد به حقوق ها اضافه کند در حالیکه میخواهند مالیات بر ارزش افزوده را هم 10 درصد کنند در نهایت چیزی به دستمزد من اضافه نشده است و بنابراین شرایط زندگی من کارگر با این تورم موجود بدتر و بدتر میشود، من به عنوان یک کارگر حق دارم انسانی و شرافتمندانه زندگی کنم و این موضوع با روندی که امسال هم برای تعیین مزد در پیش گرفته اند اتفاق نمی افتد.

خانم میرزایی کارگر بازنشسته دیگری است که با بیست و یک سال سابقه حداقل حقوق را دریافت می کند و از چالش هایش برای گذران زندگی می گوید: من زیر خط فقر زندگی میکنم.  اعلام نرخ تورم تک رقمی از سوی دولت با توجه به اظهارات خود اقای روحانی ” که این نرخ به معنای ارزانتر شدن نیست بلکه به معنای تدریجی شدن گرانی است” دردی را از زندگی من دوا نکرده، هزینه های من در تمام امور زندگی در حال افزایش سرسام آوری است و من به طور واقعی با این حداقل حقوق بخش زیادی از نیازهای اساسی ام مثل بهداشت ، درمان و سایر نیازهای اولیه را نمیتوانم جواب دهم و همین موضوع مشکلات جسمانی و روانی زیادی برای من به وجود آورده، مشکلاتی مثل فراموشی و افسردگی. من عملا در فقر و فلاکت زندگی میکنم.

بهروز حسن زاده کارگر خدماتی است. وی میگوید من ماهیانه با اضافه کاری و مزایا یک میلیون و یکصد هزار تومان حقوق میگیرم همین دیروز من و همسرم هر دو سرما خورده بودیم. ما بدلیل ناتوانی از گذران زندگی برای اینجور بیماریها معمولا دکتر نمی رویم اما با توجه به شدت سرما خوردگی اینبار ناچار به دکتر رفتن شدیم و در کمال ناباوری  آنهم برای دکتر عمومی و با دفترچه تامین اجتماعی  120 هزار تومان هزینه مان شد: 36 هزار تومان ویزیت دکتر عمومی – 48 هزار تومان پول دارو – 36 هزار تومان پول تزریق امپول. یعنی حقوق نزدیک به چهار روز کار من صرف یک بیماری ساده سرما خوردگی شد. در حالیکه این هزینه تا آنجا که یادم میاید دو – سه سال پیش حداکثر 40- 50 هزار تومان میشد و ما تازه دادمان درمیامد.

وی ادامه داد دولت دروغ میگوید: من هر روز در مقابل همسر و فرزندانم شرمنده ام، هر چند در طول سالهای گذشته هم  زندگی من همینطور بوده اما الان دیگر واقعا نمیشه نفس کشید. من نمیتونم از مصیبتی که همراه با خانواده میکشیم خیلی حرف بزنم اما همینقدر که حسرت یه مسافرت بی دغدغه سالهاست در دل همسر و فرزندان من مونده و دیگه ماهی یکبار هم نمیتونیم گوشت بخوریم و همه اسیر یک لقمه نانیم، کافیه. من با این حقوق و حقوق مختصری که با کار در جای دیگه ای گیرم میاد فقط میتونم بخور و نمیری را که آنهم هر روز کمتر و کمتر میشود را برای خانواده ام تامین کنم. وقتی دولت  نرخ تورم را زیر ده درصد اعلام میکند چیزی که از این نوع نرخ اعلام کردنها عاید من میشود خشم و نفرت از دروغ و دروغی است که هر دولتی میاید و میرود و آنرا میگوید. الان شب عیده، قیمتها آنچنان در حال بالا رفتنه که همین 10 – 15 درصدی هم که تازه ممکنه به مزد اضافه کنند در همین طرف سال  از بین خواهد رفت. این آن واقعیتی که من موقع خرید و بر سر سفره ام  با آن مواجه ام.

20 اسفند 95

شرکت نوین کاوش مامطیر(داروسازی نوکام) تعطیل شد

اتحادیه آزاد کارگران ایران : شرکت نوین کاوش مامطیر (داروسازی نوکام) واقع در شهرصنعتی کاوه شهرستان ساوه با چندین ماه معوقه پرداخت حقوق بدون اعلام قبلی  اعلام تعطیلی نمود.

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران حدود 50 نفر از پرسنل و کارگران شرکت نوین کاوش مامطیر  (داروسازی نوکام) که همگی قراردادهای یک ماه تا یکساله دارند و میانگین سوابقشان ده سال میباشد و تعدادی از آنان در مرز بازنشستگی هستند ،بدون دریافت مطالباتشان بیکار شدند.

طبق همین گزارش ،کارگران این شرکت از آبان ماه سال جاری تا بحال هیچگونه حقوقی دریافت نکرده اند و با توجه به اینکه کارفرما ی این شرکت، شخصا به کلیه کارگران و پرسنل وعده داده بود تا پایان اسفندماه سال 95 کلیه حق و حقوق،عیدی و سنوات سال گذشته تا بحال را با آنان تسویه کند و هیچ کارگری را اخراج یا تعدیل نیرونکند. در روز چهارشنبه مورخ 18اسفند ماه بدون اطلاع قبلی پس از پایان ساعت کاری و خروج پرسنل از کارخانه ،مدیرعامل شرکت طی تماس تلفنی از نگهبان کارخانه خواسته است به کلیه پرسنل اطلاع رسانی شود که این شرکت تعطیل شده است و از روز شنبه مورخ 21 اسفند ماه، مانع ورود پرسنل خواهند شد. این در حالیست که حق بیمه کارگران نیز از آذر ماه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نگردیده و کارگران برای استفاده از بیمه بیکاری نیز دچار مشکل خواهند شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

20 اسفند 95

شگرد کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس برای عدم پرداخت سنوات کارگران

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس که از اوائل سالجاری با به پیش کشیدن ادعاهای واهی ورشکستگی کارخانه، شگردهای متعددی منجمله در خواست از کارگران برای اضافه کاری صلواتی را جهت غارت بیش از پیش دسترنج آنان بکار گرفته بود اینک با سوء استفاده از احتیاج و موقعیت ضیف مالی کارگران، در صدد عدم پرداخت سنوات آنها بر آمده است.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، طی روزهای گذشته تعدادی از کارگران این کارخانه بدلیل عدم کفاف حقوق و مزایا برای گذران زندگی و مخارج ایام عید، طبق قانون اقدام به درخواست تسویه سنوات خود کردند اما کارفرما با آوردن این بهانه که برخی کارگران ممکن است در سال آینده ترک کار کنند دستور داد کسانی که سنوات میخواهند ابتدا باید بدهی باقیمانده وامشان را که قبلا ازکارخانه گرفته و ماهیانه بصورت قسطی ازحقوقشان کسر میشود را یکجا تسویه نمایند.

بنا بر این گزارش، این بهانه در حالی با هدف عدم پرداخت سنوات کارگران در پایان سال از سوی کارفرما مطرح میشود که کارگران این کارخانه اغلب بالای پنج سال سابقه کار دارند و با شرایط فاجعه بار اشتغال در کشور هیچ کارگری جرات ترک کار خود را ندارد و علاوه بر آن کارفرما اسناد و تعهدات محکمی برای باز پرداخت این وامها از سوی کارگران اخذ کرده است و در قرارداد وام، عدم پرداخت سنوات تا تصفیه وامها جزو شرایط آن نمی باشد.

لازم به یاد آوری است کارخانه آلومینیوم پارس  که دارای 700 کارگر است در سالجاری از تولید و فروش خوبی برخوردار بوده اما کارفرما در طول سال بارها بحث احتمال ورشکستگی کارخانه را بهانه ای برای عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران قرار داد و کار را بدانجا رساند که از آنان خواست تا برای جلوگیری از ورشکستگی کارخانه اقدام به اضافه کاری صلواتی و رایگان بکنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 اسفند ماه 1395

گزارش خبرنگار پیام سندیکا ازمادکوش صنایع فولاد بندرعباس

با توجه به اینکه به پایان سال ۱۳۹۵نزدیک میشویم کارگران مادکوش صنایع فولاد بندرعباس هنوز از مهر ماه تاکنون دستمزدهایشان را دریافت نکرده اند و اعتصابات پیاپی آنان هنوز هم به نتیجه درستی منجر نشده است و پیمانکار با گستاخی می گوید که پیش از عید فقط تا برج ده پولتان را پرداخت خواهم نمود.

البته ناگفته نماند که چند روز پیش یکی از کارگران اخراجی این شرکت بالای تاور رفت و رؤسای شرکت را تهدید کرد که اگر پولش را پرداخت ننمایند خودش را به پایین خواهد انداخت و خودکشی خواهد کرد که به دنبال این ماجرا پولش پرداخت شد؛ اما نیروهای امنیتی و گارد ویژه یک شب او را بازداشت نمودند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارخانه نساجی یزد

این کارخانه نیمه دولتی است و متعلق به یکی از خاندان آقای صدوقی بوده و در شهر یزد واقع است. در این کارخانه ١٥٠ کارگر زن به همراه ١٠٠ کارگر مرد کار کرده و یکی از تولیدات این کارخانه نخ فرش ماشینی است. در این کارخانه شیفت ها ١ ساعته بوده و فقط کارگران نیم ساعت حق استراحت و خوردن غذا را دارند. کلیه محیط کارخانه توسط دوربین ها به شدت کنترل شده و کارگران به شدت زیر نظر هستند. با توجه به اینگونه کار کردن دستمزدهای پرداختی به این کارگران به هیچوجه مناسب نیست.

در هفته گذشته یکی از مدیران برای بازدیدی به محل کارخانه آمده و از بودن این همه زنان کارگر اعلام نارضایتی کرد. ایشان اعلام کردند که کارگر زن به درد نمی خورد چرا که فردا می روند ازدواج می کنند و یا باردار می شوند و خط تولید را به خاطر مرخصی ازدواج و زنان باردار هم به دلیل مرخصی زایمان با رکود روبرو می کنند. ایشان به مدیر کارگزینی دستور اخراج زنان حامله و کسانی که دوران مرخصی پس از زایمان را می گذراندند، را داد که همگی در همن لحظه اخراج شدند.

از زنان کارگر متاهل تعهد گرفته شد که حق حامله شدن را ندارند وگرنه اخراج خواهند شد و همچنین از دختران مجرد هم تعهد گرفته شد که حق ازدواج ندارند و در صورت ازدواج به هیچوجه حق حامله شدن را نداشته وگرنه اخراج خواهند شد.

در این کارخانه هوابه شدت به پرز نخ آلوده است هیچگونه ماسکی به کارگران داده نمی شود و خود باید تهیه کنند. از دستکش، لباس کار، کفش کار، شیر ….. خبری نیست و خود کارگران در صورت لزوم باید تهیه کنند.

متاسفانه خیانت بازرسان وزارت کار در این کارخانه بسیار مشهود است که چرا به این گونه اجحافات رسیدگی نه تنها نمی کنند بلکه چشم بر روی این ظلم می بندند.

اعتراضات کارگران کارخانه نخ البرز نسبت به عدم پرداخت پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرشان!

سه ماه حقوق،ماه ها حق بیمه،عیدی سال 96 وپاداش پایان سال350کارگر کارخانه نخ البرزپرداخت نشده است.

به گزارش20اسفند ایلنا بنقل از این کارگران، طی  ماه های گذشته کارگران  کارخانه نخ البرزچندین بار هم به بصورت کتبی وشفاهی مشکلات ناشی از پرداخت نشدن مطالبات مخود را  به اطلاع مسئولان از جمله استانداری، فرمانداری، دادگستری و اداره کار  قزوین رسانده‌اند که تاکنون تاثیری بحالشان نداشته است.

این کارگران همچنین با یاد آوری به اینکه کارفرما این واحد صنعتی به دلیل آنچه که غیر اقتصادی بودن روند فعالیت کنونی نام‌دارد، از پرداخت  به موقع حقوق کارگران خوداری می‌کند، افزوده‌اند: در حال حاضر شرایط مالی کارخانه  به سببب افزایش تولیدات بسیار خوب است وکارگران بصورت دوشیفت 12 ساعته  مشغول کارند.

این کارگران افزودند:در حال حاضرما از فروش محصولاتی که تولید می کنیم هیچ سهمی نداریم.

تجمع اعتراضی معلمان در نوزده اسفندماه

بعد از سرکوب حماسه سی و یک تیر وبعد از دو سال معلمان ،در قالب تشکل‌های و با حسن نیت ،جلساتی را با مایه چانه زنی جهت بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون دغدغه های معیشتی خود و نظام مالی فسیل شده آموزش و پرورش برگزار نمودند ،از نشست در آستانه تدوین لایحه برنامه پنج ساله ششم با نوبخت  ،تا تدوین بودجه سنواتی سالهای ۹۴/۹۵/۹۶ و برنامه های دیدار با نمایندگان موثر مجلس تا اعضای کمسیونهای مرتبط اما هیچ‌گاه وعده های داده شده توسط مسئولین عملی نشد ،و اگر برنامه هایی را اجرا کردندمثل رتبه بندی، هیچ تاثیری در رفع نارساییها و کاستی های نظام مالی ، آموزشی ومعیشتی نداشت.

صبر معلمان لبریز شده بود ،جامعه فرهنگی بعد از انفعال ایجاد شده بعد از سی و یک تیر بخصوص بعد از رویکرد جدید دولت در دادن مجوز برگزاری انتخابات و مجامع عمومی ،جمعی از فعالان صنفی فرهنگی مستقل ازکانونهای صنفی برنامه ای را تحت عنوان (,کمپین بودجه )آغاز نمودند.

در این کمپین با حضور و امضای یکصد و ده هزار نفر از همکاران ،خواسته هایی  تحت کلی توجه به بودجه آموزش و پرورش مطرح نمودند،خواسته های کمپین بودجه در روز یکشنبه     ۹۵/۱۲/۹

ضمن یک جلسه نشست و بیان دیدگاه های فرهنگیان تحویل نمایندگان مجلس گردید ،و آنچه از این نشست منعکس شد ،بیان همان سخنان کلیشه ای از سوی اکثریت نمایندگان در مورد شأن و منزلت معلم و بیان همان مشکلات همیشگی مملکت که موقعیت حساس است و تنگناهای شدیدبودجه ی آموزش و پرورش بود.

فرهنگیان که حسن نیت خود را در دو سال اخیر نشان داده اند و سعی در حرکتهای مدنی و بدور از هیجانات را در برنامه های کاری خود قرار داده بودند  ،در انفعال ایجاد شده در بیشتر کانونها ، و بعد از بی توجهی به خواسته های مندرج در برنامه کمپین بودجه ،عده ای از فرهنگیان خودجوش ،تصمیم به اعلام فراخوان تجمع اعتراضی در ۹۵/۱۲/۱۹نمودند که با استقبال گسترده فرهنگی مواجه شد.بعد از فراخوان ،واکنشها  اعضای کانونها ،از اعلام برائت تجمع تا نفی نقش کانونها تا تهدید و ارعاب وهشدارو اعلام حمایت بعضی از اعضا بعنوان شخصیت حقیقی متفاوت بود .

علیرغم مهلت زمانی کوتاه از اعلام فراخوان بخصوص روز تجمع ،استقبال فرهنگیان از لحاظ گستردگی در سطح کشور حائز اهمیت بود و نشان از نارضایتی شدید جامعه فرهنگی از سیاستهای آموزشی دولت و حاکمیت  داشت.

نکته مهم این تجمعات در سطح کشور ،ناامیدی از سیاستهای دولت در بخش آموزش و پرورش و بی توجهی محض مجلس در تصویب تبصره های بودجه ای و عدم تخصیص بودجه و اعتبارات لازم به آموزش و پرورش ،وعلی الخصوص موضوع معیشتی فرهنگیان بود .

شعارهای و ابتکارات اعتراضی همکاران فرهنگی جالب توجه بود ازجمله ،نشستن بر روی سفره خالی در تجمع فرهنگیان بوشهرو پوستر هفت سینی که فرهنگیان شیراز  هفت سین فرهنگیان را ،

سرافکندگی ،سرکوب ،سیه روزی ،سرخورده،سخره گر،سرگردانی و ستم بیان نمودن و دلالت بر شرایط سخت معیشتی فرهنگیان بود .

بیانیه تجمع که در پایان تجمعات کشوری قرائت شده بود،از جامعیت مناسبی در انعکاس مطالبات انباشت شده فرهنگیان چه در بعد آموزشی،معیشتی ،مشکلات حقوقی بازنشستگان ،نیروهای قراردادی و خدماتی ،موضوع امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و رفع این مشکلات ، رفع حبس اسماعیل عبدی ، برگشت به کار آقای بداقی ، رفع تبعید جناب باغانی وحذف محکومیت قضایی آقای بهشتی  که همه ناشی از فعالیت صنفی بوده از اهم موارد مندرج در بیانیه تجمع نوزده اسفند بود .

معلمان متفقٱ ،بر این نکته ابرام دارند که در صورت عدم توجه به خواسته های خود ،برنامه های اعتراضی خود را در آینده تا تحقق خواسته های قانونی  خود پیگیری نمایند.

و انتظار می‌رود با نارضایتی موجود در جامعه فرهنگی ،ودر فرصت باقیمانده تا اسفند که فرصت اعمال تغییرات در بودجه وجود دارد ،دولت و مجلس خواسته های مندرج در بیانیه پایانی تجمع را با نگاهی واقع بینانه نگاه کند و نسبت به رفع دغدغه آنها که صرفا دغدغه معیشتی نیست ،بلکه نسبت به کاستیهای نظام آموزشی خود را متعهد میدانند ،توجه نموده تا نظام آموزش با اتکا به نیروی  انسانی کارآمد به حرکت در مسیر توسعه پایدار برای جامعه اقدام نماید .

محمد حسن پوره

معلم مزد بگیر

۹۵/۱۲/۱۹

اعتصاب کارکنان بخش خدمات زمینی دو فرودگاه برلین برای افزایش دستمزد!

اعتصاب کارکنان بخش خدمات زمینی دو فرودگاه برلین، پایتخت آلمان روز جمعه ۱۰ مارس، باعث لغو پرواز هزاران مسافر شد. اعتصابیون خواهان افزایش یک یورویی برای هر ساعت کاری خود هستند.

به گزارش10مارس یورونیوز،یکی از اعتصاب کنندگان در دفاع از اعتصاب خود و همکارانش گفت:«می خوانیم و می بینیم که هر سال بر شمار مسافران افزوده می شود اما شرایط کاری بدتر و بدتر می شود. دستمزدها نه تنها بیشتر نمی شوند که کمتر هم می شوند. سالهاست که ما زیان می بینیم و دستمزدهای فعلی دیگر قابل قبول نیست و دستمزدها باید متناسب با میزان کار و انرژی باشد که صرف می کنیم.»

اعتصاب در دو فرودگاه برلین آن هم همزمان با برگزاری بزرگترین نمایشگاه جهان در زمینه گردشگری (ITB) در این شهر، باعث لغو حدود ۷۰۰ پرواز شرکت های هواپیمایی همچون ایر برلین، رایان ایر و لوفت هانزا شده است.

کارکنان بخش خدمات زمینی دو فرودگاه برلین اعتصاب خود را از ساعت ۴ صبح روز جمعه آغاز و اعلام کرده اند تا ساعت ۵ صبح روز شنبه به وقت محلی به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

بیستم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com