اخباروگزارشات کارگری20اسفند1396

admin   مارس 12, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری20اسفند1396 بسته هستند

بایگانی

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

علی افسونگر، علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسدی،‌ سودابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی

– پنجمین روز اعتصاب وتجمع کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر

– کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در بیستمین روز اعتصاب با برگزاری تجمع در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی بزرگی در خیابانهای اهواز زدند

– در هشتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با دخالت زورمدارانه رئیس اداره اطلاعات شوش کوره بخار کارخانه روشن شد

– دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین

– از سرگیری اعتصاب وتجمعات کارگران مجتمع فولاد وذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

– تجمع اعتراضی کارگران آبفای اهواز به نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی

– تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالبات مقابل استانداری

– ادامه اعتراضات کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  باتجمع مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت

– ادامه تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری تهران

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  نسبت به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه

– آخرین خبرها درباره بازداشت‌شدگان تجمع 8مارس مقابل وزارت کار

– اهالی برزک جاده کاشان- برزک را بستند

– تجمع  اعتراضی رانندگان تاکسی بی‌سیم مقابل فرمانداری میبد

– تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته نسبت به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی

– تجمع اعتراضی فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس

– یکی از معلمان سرپل ذهاب بنام رسول قهرمانی ۳۷ ساله ، روز شنبه ۱۹ اسفند به دلیل مشکلات روانی ناشی از زلزلە بە زندگی خود خاتمە داد !

– جان باختن 2کارگر کارخانه داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی

– جان باختن کارگر مقنی جوان براثرسقوط

پنجمین روز اعتصاب وتجمع کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر

روزیکشنبه بیستم اسفندماه برای پنجمین روز متوالی،کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود(شرکت تراورس)به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی ومطالبات دیگر،ادامه دادند.

به گزارش 20اسفند یک منبع خبری محلی،کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق در اعتراض به عدم پرداخت معوقات، عیدی و پاداش خود دست از کار کشیدند و خواستار پرداخت حقوق ماه های دی و بهمن و عیدی و پاداش خود شدند.

شنیده ها به نقل از کارگرانی که از بیم اخراج خواستار فاش نشدن نام شان بودند حاکی از این است که اعتصاب کارگران در محل کارشان در اعتراض به بی توجهی مسئولان و مدیران شرکت به خواسته های قانونی کارگران و بی توجهی به پرداخت معوقات و پاداش و عیدی کارگران از روز چهارشنبه آغاز شده و امروز در حالی وارد پنجمین روز می شود که هیچکدام از مسئولان شهرستان برای پاسخگویی در جمع کارگران حاضر نشده اند.

یکی از کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق با اشاره به اعتصاب کارگران در انبار این شرکت از روز چهارشنبه گفت: حقوق دی و بهمن ماه و عیدی را از شرکت طلب داریم اما تا کنون حتی یک ریال هم برای ما پرداخت نشده است.

وی اظهار کرد: شرکت اعلام کرده بود که تا 25 اسفند ماه معوقات و عیدی ما را واریز کنند این در حالی است که کارگران اعلام کرده بودند اگر تا 15 اسفند ماه معوقات حقوق خود را دریافت نکنیم دست از کار خواهیم کشید.

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق گفت: با این وضعیت سخت کار می کنیم اما برای دریافت حق خودمان هم باید ناراحتی بکشیم، شب سال جدید تا کنون برای بچه ها نه لباس نو گرفته ایم و نه برای منزل آجیل شب عید و بقیه مایحتاج را تهیه کرده ایم.

وی بیان کرد: خدا شاهد است که گاها برای خرید نان با مشکل مواجه هستیم، دائم باید از دوست و آشنا قرض کنیم و خجالت زده شویم، دو ماه قبل هیچ پولی نداشتم که حتی قبض گاز منزل را واریز کنیم و مأمور آمده بود گاز را قطع کند با هزار خواهش و تمنا تنها به این شرط که قبض را تا پایان روز واریز کنم قطع نکرد و باز مجبور به قرض کردن وجه نقد از یکی از دوستان برای پرداخت قبض گاز منزل شدم.

یکی دیگر از کارگران گفت: نامه ای با امضای علیرضا باقری مدیر کل امور مالی و اموال شرکت راه آهن به دست ما رسید که در آن نامه دستور داده شده مبلغ پنج میلیون و 300 هزار ریال برای تهیه سبد کالا و آجیل به هر یک از کارگران شاغل در شرکت راه آهن اعم از رسمی، رسمی بیمه ای، پیمانی، روزمزد، قرارداد کار معین، کار مشخص و کارگری موقت و … پرداخت گردد اما این مبلغ از سوی شرکت تراورس به سبد کالایی تقلیل پیدا کرد که روی هم 400 هزار تومان ارزش ریالی دارد.

وی افزود: دیروز بخشی از اقلام سبد کالایی که شرکت برای کارگران خریداری کرد رسید و به کارگران اعلام کردند برای دریافت مراجعه کنند اما به نشانه اعتراض هیچ یک از کارگران برای دریافت سبد کالا نرفت.

قابل یادآوری است که روزیکشنبه هشتم بهمن ماه، کارگران راه آهن شمال شرق(شرکت تراورس)دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیدند ودرراه آهن شاهرود تجمع کردند ودرادامه از تردد  قطارهای تهران- مهشد جلوگیری کردند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در بیستمین روز اعتصاب با برگزاری تجمع در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی بزرگی در خیابانهای اهواز زدند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، آنان در بیستمین روز اعتصاب متحدانه خود، صبح امروز بدنبال برگزاری تجمعی بزرگ در مقابل استانداری خوزستان دست به راهپیمائی با شکوهی در خیابانهای اهواز زدند.

بنا بر این گزارش، دیروز و در پی تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان، به نقل از فرماندار به آنان اعلام شد کارفرما پولی برای دادن به کارگران ندارد و فرمانداری از جیب خود میتواند فقط یکماه از حقوقهای معوقه کارگران را پرداخت کند. همچنین در این نقل قول از فرماندار اهواز اعلام شده بود تا پایان هفته جاری نیز شورای تامین شهر برای بررسی خواستهای کارگران گروه ملی صنعتی اهواز تشکیل جلسه خواهد داد.

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز صبح امروز در پی تجمع و راهپیمائی که انجام دادند بطور مرتب و تا پایان اعتراضشان شعارهای زیر را سر میدادند: “دشمن ما همینجاست، فقط میگن امریکاست” – “مرگ بر ستمگر،درود بر کارگر” – “این همه بیعدالتی،هرگز ندیده ملتی” – “حقوقا را نمیدن،مرگ بر امریکا”- “میایستیم،میمیریم،حقمونو میگیریم”- ” کارگر میمیرد،ذلت نمیپذیرد” – عزا عزاست امروز،روز عزا است امروز گروه ملی بیچاره صاحب عزاست امروز” و…،

بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران از شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، امروز با دستور کارفرما رئیس حراست کارخانه اقدام به تعطیل کردن امور اداری شرکت نمود که در پی این اقدام خشم کارگران بیش از پیش برانگیخته شد و آنان طی پیامی با اعلام حمایت قاطعانه از همکاران خود در بخش امور اداری، اعلام کردند خط قرمز ما بستن درب شرکت و تعطیلی هر واحد و یا هر بخشی از آن میباشد و چنانچه کارفرما اقدام به چنین کاری کند با اتحاد کامل و جدیت فراوان با آن برخورد خواهند کرد.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند چنانچه تا پایان وقت اداری فردا 21 اسفند ماه، معوقات آنان به حسابشان واریز نشود دست به اقدامات اعتراضی تری در سطح شهر اهواز خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 اسفند ماه 1396

در هشتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با دخالت زورمدارانه رئیس اداره اطلاعات شوش کوره بخار کارخانه روشن شد

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز در هشتمین روز اعتصاب آنان، پس از جلسه مدیران شرکت که بدون حضور نماینده های کارگران صورت گرفت رئیس اداره اطلاعات شوش  که در محل کارخانه حضور پیدا کرده بود اقدام به روشن کردن کوره بخار  کرد.

دیروز در هفتمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، جلسه ای در شورای تامین شهر شوش با شرکت اعضای آن و 15 نفر از نماینده های کارگران برگزار شد که در این جلسه به جای رسیدگی به مطالبات کارگران و پرداخت حقوقهای معوقه آنان، این نماینده ها بشدت مورد تهدید قرار گرفتند و کارفرما فقط وعده پرداخت یکماه از حقوق معوقه کارگران را در هفته آینده که آخرین روزهای پایانی سال است داد.  اما علیرغم این تهدیدات، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه امروز نیز با اتحاد و همبستگی به اعتصاب خود ادامه داده و حاضر نشدند اعتصاب خود را خاتمه دهند.

بنا بر این گزارش، در پی تداوم اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران در محوطه کارخانه و ایستادگی کارگران در برابر تصمیمات ضد کارگری شورای تامین شهر شوش، رئیس اداره کار به همراه مامورین امنیتی و انتظامی وارد شرکت شد و با حضور در جمع کارگران با دادن  وعده هایی مبنی بر اصلاح قراردادها و تشکیل شورای اسلامی  و برخی وعده های دیگر از آنان خواست تا به اعتصاب خود خاتمه دهند. اما کارگران با تاکید بر پرداخت دستمزدهای معوقه خود، حاضر به پایان اعتصاب نشدند. وعده تشکیل شورای اسلامی کار در حالی از سوی رئیس اداره کار شوش مطرح شد که سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از سالها پیش توسط کارگران این مجتمع بزرگ کشت و صنعت ایجاد شده است و آنان بارها مخالفت خود را با تشکیل شورای اسلامی کارخانه که عملا بازوی مدیریت در مراکز تولیدی است اعلام کرده اند.

در پی این وضعیت، فراخوانی از سوی رستمی و اسد بیگی از سهامداران عمده شرکت مبنی بر تشکیل جلسه به تمامی مدیران و سرپرستان داده شد که این جلسه بدون حضور نماینده های کارگران برگزار شد و در پی آن و اتمام ساعت کاری که کارگران شیفت صبح کارخانه را ترک کرده بودند رئیس اداره اطلاعات شوش اقدام به روشن کردن کوره بخار کارخانه کرد و به کارگران نیز اعلام شد روز شنبه آینده یکماه از حقوق معوقه آنان پرداخت خواهد شد و چنانچه کارفرما بتواند عیدی آنان نیز پرداخت خواهد شد!!!

بنا بر برخی خبرها، اقدام امروز رئیس اداره اطلاعات شوش در روشن کردن کوره بخار و وادار کردن کارگران شیفت بعد از ظهر به شروع کار، به این خاطر صورت گرفته است تا وضعیت شرکت بدلیل سفر  محسن رضائی به شوش عادی به نظر برسد.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرده اند در مقابل این زورگوئی ها از سوی مسئولین امنیتی ساکت نخواهند نشست و اعتراضات خود را همچنان ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 اسفند ماه 1396

دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین

روزیکشنبه بیستم اسفندماه برای دومین روزمتوالی، کارگران کارخانه ایران پوپلین به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات ادامه دادند.

روز گذشته دراولین روزاعتصاب* ،عیدی کارگران وامروز دردومین روزاعتصاب حقوق ماه های دی وبهمن پرداخت شد.اما حق بیمه کارگران کارخانه ایران پوپلین که از حقوشان کسرشده است کماکان به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است وازپرداخت حق سنوات این کارگران هم خبری درمیان نیست.

براساس گزارشات منابع خبری محلی، حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت ایران پوپلین رشت صبح امروز برای دومین روز پیاپی در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه از حقوق و سنواتشان در مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند.

کارگران در این تجمع در بنرنوشته هایی نسبت به نحوه مدیریت این شرکت اعتراض کردند. در این بنرها، نوشته شده بود:

«مدیران نالایق عامل بروز بحران در شرکت ایران پوپلین»

مدیران شرکت ایران پوپلین زندگی می کنند کارگران شرکت گدایی می کنند»

یکی از کارگران در حاشیه این تجمع با بیان اینکه سه ماه است که حقوق نگرفته ایم اظهار داشت: مسئولان چه زمانی می خواهند حقوق ما را پرداخت کنند؟ پرداخت در شب عید برای ما فایده ای ندارد.

وی افزود: روز گذشته بعد از تجمع عیدی ما پرداخت شد که همه ما این مبلغ را صرف بدهکاری های خودمان کردیم.

این کارگر شرکت ایران پوپلین در ادامه با بیان اینکه اعتراض ما علاوه بر سه ماه حقوق معوق و سنوات درباره رد کردن بیمه نیز است گفت: متأسفانه مسئولان شرکت ۲ماه از بیمه سال ۹۲ و ۳ماه از ۹۳ و ۱ماه از بیمه آبان ۹۵ کارگران شرکت را رد نکرده اند و این موارد نیز از حقوق ماست که در این خصوص نیز همه کارگران معترض هستند.

یکی از کارگران شرکت ایران پوپلین، بیان کرد: دقایقی پیش بعد از ۲ روز تجمع و تحصن کارگران شرکت حقوق دی و بهمن سال جاری پرداخت شد این در حالی است که مبلغ عیدی بعد از تجمع دیروز پرداخت شده بود.

وی افزود: گفته شده حقوق اسفند احتمالا تا پایان سال یا سال دیگر پرداخت می شود البته وضعیت پرداخت بیمه ماه هایی که از حقوق کارگران کسر شده اما بیمه شان رد نشده هنوز مشخص نیست.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی وحق سنوات

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، کارگران کارخانه ایران پوپلین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات مقابل ساختمان اداری این شرکت در رشت تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حدودا ۱۵۰ نفر از کارگرن شرکت ایران پوپلین با تجمع در ساختمان اداری این شرکت در جاده تهران خواستار رسیدگی به وضعیت پرداخت حقوق های معوقه شدند.

یکی از کارگران با اشاره به بنرهای نصب شده در اطراف شرکت، گفت: در آستانه سال جدید قرار داریم و این در حالی است که مدیران دارند زندگی خودشان را می کنند اما کارگران دستشان خالی است.

وی افزود: کمتر از ۱۱ روز به عید مانده اما کارگران شرکت ایران پولین ۳ ماه حقوق و عیدی نگرفته اند.

وی ادامه داد: ما کارگران روز زن شرمنده شدیم، اقساط بانکی، کرایه خانه و… عقب افتاده و دیگر خسته شده ایم.

به گزارش یک منبع خبری دیگر، کارگران کارخانه ایران پوپلین گفتند:دلیل اعتراض امروز حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزدی آنها در ماهای دی، بهمن و اسفند به همراه عیدی و سنوات پایان سال بوده است.

به گفته کارگران معترض، شرکت ایران پوپلین که در زمینه تولید انواع پارچه فعالیت دارد، محصولات خود را به ترکیه و چند کشور دیگر صادر می‌کرد اما در چهار سال گذشته به دلایل مدیریتی، بخش زیادی از مشتریان خود را از دست داده است.

طبق اظهارات یکی از کارگران معترض، در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این واحد کار می‌کنند که از سه ماه پیش به دلیل مشکلات مالی کارخانه دستمزد دریافت نکرده‌اند و در این بین عیدی پایان سال به مطالبات مزدی کارگران افزوده شده است.

وی با بیان اینکه کارفرما تقریبا از بدو استخدام، سنوات کارگران را پرداخت نکرده، افزود: وقتی پیگیر پرداخت سنوات خود از مسئولان کارخانه می‌شویم، می‌گویند سنوات را پایان خدمت و در زمان بازنشستگی به شما پرداخت می‌کنیم. این درحالی‌ست که از دو سال قبل حدود ۲۰ نفر از همکاران ما که بازنشسته شده‌اند، امکان دریافت سنوات بازنشستگی خود را ندارند.

به گفته وی، باوجود آنکه هریک از کارگران این کارخانه به‌صورت میانگین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکاراند اما برای تامین حداقل‌های معیشتی خود با مشکل جدی مواجهند و در این زمینه هیچ مسئولی پیگیر مشکلات مالی کارگران این کارخانه نیست.

از سرگیری اعتصاب وتجمعات کارگران مجتمع فولاد وذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق اعتصاب وتجمعاتشان را از سرگرفتند.*

به گزارش20اسفند منابع خبری محلی، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز روز گذشته در پی معوقات چندین ماهه خود برای چندمین مرتبه خط تولید را متوقف کردند.

مدیر عامل شرکت فولاد و ذوب آهن نطنز دو ماه پیش قول داده بود حق بیمه تامین اجتماعی کارگران پرداخت و حقوق بهمن و دو ماه حقوق معوق و در اسفند هم دو ماه حقوق معوق به اضافه عیدی کارگران را پرداخت کند که تا امروز فقط مشکل بیمه تامین اجتماعی کارگران حل شده، اما حقوق معوقه کارگران پرداخت نشده است.

بنا بهمین گزارش،در پی تجمعات اعتراض آمیز کارگران مجتمع فولاد نطنز و ذوب آهن نسبت به حقوق معوقه روز یکشنبه فرماندار شهرستان ،اعضای شورای تامین و مسئولان کمیسیون کارگری شهرستان از این مجتمع بازدید کردند.

*یادآوری:

عدم پرداخت 10ماه حقوق کارگران مجتمع فولاد نطنز

تهدید به اخراج کارگران برای جلوگیری ازتجمعات اعتراضی

همسر یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز در فضای مجازی در پیامی خطاب به استاندار و مسئولان شهرستانی چنین نوشت: شمای مسئولی که به هر صورت زورتان به رئیس کارخانه فولاد نمی رسد، تو را به خدا تکانی به خودتان بدهید و خود را جای ما بگذارید، ۱۰ ماه حقوق عقب افتاده داریم حقوقی هم که می دهند را نصف می کنند، نیمش را مثلا امروز و نیمی از آن را هر وقت دلشان خواست می دهند، ناهار و شام هم به گردن کارگران افتاده است، آخر گناه آن ها چیست که تا این حد شرمنده زن و بچه شده اند تاکی باید صلواتی کارکنند، شما مسئولید و در دنیا و آخرت باید جوابگو باشید.

به گزارش یک منبع خبری محلی،درادامه اعتراضات آذرماه*،حدود یک ماه قبل عرصه بر کارگران مجتمع فولاد نطنز چنان تنگ آمد که تصمیم بر تجمع در مقابل فرمانداری گرفته شد، اما با ترفندهای گوناگون از طرف مدیران مجتمع، این تجمع هم به ضرب زور، وعده و تهدید به اخراج هم که شده بود صورت نگرفت و در قبال آن وعده  یک هفته ای برای پرداخت حقوق ها به کارگران داده شد که این وعده هم عملی نشد.

*کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب

یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز:از روز سه شنبه چهاردهم آذرماه*،حدود 90کارگر مجتمع فولاد نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به اعتصاب زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگرکه نخواست نامش فاش شودروزچهارشنبه پانزدهم آذر افزود:معوقات به 9 ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است.

یکی دیگر از کارگران مجتمع فولاد نطنز نیز به قول های مدیران کارخانه در زمینه پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: بارها مدیران کارخانه برای پرداختن معوقات کارگران قول دادند اما به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

به گفته یکی دیگر از کارگران که به دلیل اعتراض به شرایط کار و پرداخت نشدن معوقات مجتمع فولاد نطنز را ترک کرده، سه ماه از حقوق سال 1393 و پنج ماه از حقوق سال جاری برخی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.

کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.

تجمع اعتراضی کارگران آبفای اهواز به نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی

پیش از ظهر روزیکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از کارگران و نیروهای سپتیک آب و فاضلاب اهواز دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی مقابل درب این شرکت تجمع کردند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،این کارگران پیش از ظهر امروز مقابل درب این شرکت در خیابان کیانپارس اهواز تجمع کردند و خواستار پرداخت حقوق خود شدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالبات مقابل استانداری

روز یکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق وپرداخت نشدن مطالباتشان دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از این تجمع کنندگان گفت: پاداش مرخصی مناطق محروم از سال 67 تا 85 را دریافت نکردند و طرح همسازی‌سازی که مسؤولان بارها از تلویزیون آن را مطرح کردند هم اجرا نشده است.

وی با اشاره به اینکه حقوق و مطالبات شاغلین 30 درصد افزایش داده می‌شود اما حقوق بازنشستگان افزایش پیدا نمی‌کند و همان مبلغ ناچیز گذشته نیز به آنها داده نمی‌شود، گفت: استاندار سابق و استاندار کنونی حاضر نشدند ما را ببینند.

یکی دیگر از تجمع کنندگان با بیان اینکه چندین بار در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتمان تجمع کردیم، گفت: برخی‌ها پاداش خود را به نرخ روز گرفتند اما مطالبات برخی‌های دیگر را پرداخت نکردند.

وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی است که پاداش مرخصی مناطق محروم را پرداخت نکرده، گفت: طبق حکم دیوان عدالت اداری ما به مدت 18 مطالبه داریم اما فقط عده‌ خاصی پاداش مناطق محروم خود را دریافت کردند.

یکی دیگر از این بازنشستگان گفت: در زمان نیکزاد استاندار وقت کهگیلویه و بویراحمد پاداش مناطق محروم پرداخت شد اما با آمدن استاندار گذشته پرداخت‌ها متوقف شد و اکنون از احمدی استاندار می‌خواهیم به مشکلات ما در آستانه سال نو رسیدگی کند.

ادامه اعتراضات کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  باتجمع مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت

روزیکشنبه بیستم اسفند ماه،جمعی از کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت درادامه اعتراضاتشان* نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ، مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، معترضان خواستار رسیدگی سازمان خصوصی‌سازی به مطالبات معطل مانده و بلاتکلیفی 2 هزار نیروی متعلق به تعاونی‌های استانی سهام عدالت هستند.

این افراد به دلیل بلاتکلیفی دو ساله و عدم دریافت بخشی از حقوق و مطالبات خود اعتراضاتی را نسبت به برگزاری این همایش دارند.

کارشناسان معتقدند سازمان خصوصی می‌توانست به جای برگزاری همایش عمومی درخصوص سهام عدالت به برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی برای تعیین تکلیف سهام عدالت اقدام کند و به این ترتیب هزینه‌های کمتری نیز با عدم اجرای همایش‌های عمومی برای دولت ایجاد شود.

* تجمع اعتراضی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل وزارت اقتصاد برای چندمین بار

روز شنبه پنجم اسفند ماه برای چندمین بار، کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل وزارت اقتصاد زدند.

بنابه گزارش منتشره، کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت امروز برای چندمین بار برای دریافت مطالبات خود مقابل وزارت امور اقتصادی و دارایی تجمع کردند.

این کارکنان خواستار پرداخت مطالبات 36 ماهه خود شده‌اند و نسبت به بی تفاوتی سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد تجمع کرده‌اند.

معترضین با در دست داشتن پلاکاردهایی از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار پیگیری امور مربوط به مطالباتشان شده‌اند.

پیش‌ از این‌ نیز میرعلی ‌اشرف عبداله‌ پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته بود؛ کارکنان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در 10 سال گذشته برای به‌ثمر رسیدن سهام عدالت زحمت کشیدند و اکنون که موضوع سهام عدالت به سرانجام رسیده است، این افراد انتظار دارند از نظر امنیت شغلی مشکلی نداشته باشند.

البته اظهارات رئیس خصوصی سازی بدون وعده و وعید هم نبود و پوری حسنی گفته بود قطعا این افراد در تشکل‌های جدید و در بخش‌های دیگر استفاده خواهند شد و همان‌گونه که معاون‌ اول رئیس‌جمهور نیز تأکید کردند، مسلما تدبیری برای این موضوع اندیشیده خواهد شد.

ادامه تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدارمقابل شهرداری تهران

۲۰اسفند، بیست وششمین روز اعتراضات تعدادی ازرانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار۲و۳مقابل شورای شهرتهران

منبع: کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  نسبت به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه

روزیکشنبه بیستم اسفندماه،جمعی از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک  دراعتراض به بازداشت ها پس از اعتراضات دی ماه دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش منتشره،جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، در صحن این دانشگاه تجمع برگزار کردند و نسبت به احکامی که پس از حوادث دی ماه برای برخی دانشجویان صادر شد، اعتراض کردند. همچنین در شعارهای خود از دولت و وزارت علوم خواستند که با جدیت بیشتری پیگیر مسائلی که برای دانشجویان پیش آمده، باشند و پرونده های قضایی آنها را حل کنند.

درهمین رابطه:

اعتراض دانشجویان پلی تکنیک به بازداشت های غیرقانونی اخیر با سر دادن شعار « دانشجوی بازداشتی .. آزاد باید گردد »

https://t.me/senfi_uni_iran/1251

آخرین خبرها درباره بازداشت‌شدگان تجمع 8مارس مقابل وزارت کار:

*اعتراض بازداشت‌شدگان نسبت به وضعیت نامناسب بازداشتگاه

خانواده‌های بازداشت‌شدگانِ تجمع ۸ مارس در برابر وزارت کار، در چهارمین روز پیگیری وضعیت خانواده‌های خود صبح امروز به دادسرای اوین مراجعه کردند و به آنها اعلام شد که پرونده‌های خانواده‌هایشان به شعبه‌ی هفتم دادسرای اوین ارسال شده است.

براساس اعلام تعدادی از خانواده‌ها، صبح امروز اعضای درجه‌ی یک خانواده  بازداشت شدگان به داخل دادسرای اوین فراخوانده شدند و ازآنها برای ملاقات با خانواده‌هایشان در زندان اوین نام‌نویسی شده است.

همچنین ساعتی پیش یکی از مسئولان دادسرای اوین با حضور در جمع خانواده‌های بازداشت‌شدگان اعلام کرد که خانواده زنان بازداشت شده فردا (دوشنبه ۲۱ اسفند) با همراه داشتن فیش حقوقی دولتی و حکم کارگزینی برای قرار کفالت یا سند برای قرار وثیقه به دادسرای اوین برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان مراجعه کنند.

این مقام مسئول همچنین گفت خانواده‌ی مردان بازداشت شده نیز با داشتن اسناد مذکور در روز چهارشنبه برای پیگیری وضعیت خانواده‌های بازداشتی خود به دادسرای اوین مراجعه کنند.

در مراجعه وکیل مهشید پور اسدی به دادسرای اوین به او نیز گفته شده است که پرونده بازداشت‌شدگان فردا مجددا رسیدگی می‌شود و به احتمال زیاد وضعیت آنها مشخص خواهد شد.

زنان بازداشتی تجمع ۸ مارس که با دخالت پلیس و نیروی لباس شخصی به خشونت کشیده شد از روز جمعه به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند. طبق اعلام  بازداشت‌شدگان در جریان تماس با خانواده هایشان، آنها در حال حاضر در بندهای عمومی به سر می‌برند و امکانات لازم بهداشتی و خوراکی از جمله آب آشامیدنی سالم و پزشکی در اختیار آنها قرار داده نشده است.

مردان بازداشتی نیز که تعداد آنها ۵ نفر است از روز جمعه به زندان فشافویه منتقل شده‌اند. طی دیروز و امروز تعدادی از آنها با خانواده‌های خود تماس گرفته‌اند و برخی نیز امروز با خانواده‌هایشان دیدار کردند و از وضعیت‌ نگهداری‌شان در زندان ابراز ناراحتی کرده‌اند.  این بازداشت‌شدگان نیز همانند بازداشت‌شدگان زن، علاوه بر این که از امکانات بهداشتی و پزشکی برخوردار نیستند، پول‌های همراهشان از آنها گرفته شده و امکان خرید مایحتاجشان را از فروشگاه زندان ندارند.

تعدادی از بازداشت‌شدگان تجمع ۸ مارس در روزهای گذشته با قرار التزام و کفالت آزاد شدند ولی همچنان ۱۴ زن و ۵ مرد با نام‌های علی افسونگر، علی سالم،‌  پیمان چهرازی، مهرداد قاضی،‌ جواد عباس توللی، بنفشه جمالی، بهار اصلانی، زهره اسدپور، شهلا انتصاری،‌ آزاده بهکیش،‌ مرضیه امیری،‌ مولود حاجی زاده،‌ معصومه اکبری،‌ مهشید پوراسدی،‌ سودابه رخش،‌ عاطفه خسروی،‌ زهرا احمدی، آینا قطبی یعقوبی، زهرا آیتی در بازداشت هستند.

* ملاقات بازداشت شدگان زن تجمع ۸ مارس با خانواده‌ها

تغییر قرار تامین غیرقانونی است

بعدازظهر امروز، ۲۰ اسفند،‌ زنان بازداشت شده در تجمع ۸ مارس با خانواده‌های خود ملاقات کردند. بنا به اعلام خانواده‌ها به آنها اطلاع داده شد که فردا بازداشت شدگان زن با قرار کفالت یا وثیقه آزاد می‌شوند.

این در حالی است که بازداشت‌شدگان به خانواده‌هایشان گفته‌اند قرار تامین کفالت را امضا کرده‌اند، تغییر قرار غیرقانونی است و آن را نمی‌پذیرند.

زنان بازداشتی تجمع ۸ مارس که با دخالت پلیس و نیروی لباس شخصی به خشونت کشیده شد از روز جمعه به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند. طبق اعلام  بازداشت‌شدگان در جریان تماس با خانواده‌هایشان، آنها در حال حاضر در بندهای عمومی به سر می‌برند و امکانات لازم بهداشتی و خوراکی از جمله آب آشامیدنی سالم و پزشکی در اختیار آنها قرار داده نشده است.

منبع اخبار: کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

اهالی برزک جاده کاشان- برزک را بستند

پیش از ظهر روزیکشنبه بیستم اسفندماه، اهالی برزک جاده کاشان- برزک را دراعتراض به وضعیت نامناسب این جاده بعد از دوتصادف مرگبار پی درپی باتجمعشان بستند.

در این تجمع اعتراض‌آمیز مردم که چهار ساعت ادامه داشت، مردم با شعار «چه کسی مسئول است؟» خواستار مناسب‌سازی این جاده شدند.

براساس گزارشات منتشره،پس از وقوع دو حادثه رانندگی ظرف کمتر از یک ماه در جاده کاشان-برزک که مرگ دو نفر را در پی داشت مردم شهر برزک با در دست داشتن عکس‌های جوانان فوت‌شده، این جاده را مسدود و از تردد خودروها در این جاده جلوگیری کردند.

در این تجمع اعتراض‌آمیز مردم که چهار ساعت ادامه داشت، مردم با شعار «چه کسی مسئول است؟» خواستار مناسب‌سازی این جاده شدند.

بنابهمین گزارشات،کم‌بودن عرض جاده برزك  – كاشان كه بيش از نيم قرن از ساخت آن گذشته منجر به تصادفات متعدد شده است، به طوری که در سال گذشته بیش از ۵۰ نفر از هموطنان در این جاده جان خود را از دست داده‌اند.

جاده برزك و يا همان جاده معروف به جاده مرگ را نمايندگان ادوار مختلف مجلس تا به امروز قول اختصاص بودجه و اصلاح نقاط حادثه خيز آن را داده اند اما هيچكدام از وعده هاي داده شده تا كنون عملي نشده است و همه در حد حرف باقي مانده است.

جاده برزك از راوند تا آزاد راه دلیجان – میمه ادامه دارد و خارج از حد استاندارد است مشکلاتی را برای رانندگان و مسافران ایجاد کرده است.

پیچ نابر و قوسی جاده سعدآباد از جمله پیچ هایی است که منجر به حوادث زیادی شده است. اقلیم کوهستانی منطقه و یخ زدگی و مسدود ماندن جاده هنگام بارش سنگین برف مشكلات را چندين برابر مي كند.

وجود جاده غیر استاندارد، ناایمن و در بسیاری از نقاط فاقد شانه خاکی و حتی علائم رانندگی همراه با آسفالت مستهلک با عرض کم و دارای نقاط حادثه خیز و فقدان دید کافی این جاده را به جاده مرگ مشهور کرده است.

تردد ده‌ها کامیون بونکر سیمان و تریلی سنگ که عملا خودروهای فرسوده و مدل پایین و غیر استاندارد هستند از محور مشهد اردهال – دلیجان به این محور کم عرض که فاقد نظارت و کنترل پلیس راهور نیز هست چه از نظر فنی و چه از نظر میزان بار مجاز که عمدتا غیر مجاز می باشند چه توجیهی برای مسوولان دارد.

بخش برزک، منطقه اي کوهستانی با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری کاشان و ۳۰ کیلومتری آزاد راه دلیجان میمه و ۱۸۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

تجمع  اعتراضی رانندگان تاکسی بی‌سیم مقابل فرمانداری میبد

صبح روزیکشنبه20اسفند،جمعی از رانندگان شاغل در تاکسی بی‌سیم میبد مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، حدود ۱۵ روز قبل، تعداد ۲۵ دستگاه بی‌سیم متعلق به رانندگان به بهانه تنظیم فرکانس از رانندگان تاکسی‌های بی‌سیم میبد گرفته شد.

طبق روایت تجمع‌کنندگان، رانندگان پس از بررسی متوجه می‌شوند بی‌سیم‌ها مشکلی نداشته‌اند. درواقع علت اصلی جمع‌آوری دستگاه بی‌سیم آن‌ها، ورود تعدادی بی‌سیم قاچاق به ناوگان تاکسی‌رانی بوده که برای حل این مسئله، اقدام به جمع‌آوری برخی از دستگاه‌های بی‌سیم به صورت تصادفی نموده‌اند.

این مسئله در حالی رخ داده که رانندگان برای خرید دستگاه بی‌سیم، از مدیر شرکت تاکسی بی‌سیم میبد نامه دریافت کرده‌ و از سازمان حمل‌ونقل نیز مجوز داشته‌اند.

آن طور که اعلام شده دستگاه بی‌سیم برخی رانندگان، بیش از ده سال پیش خریداری شده است.

حال این رانندگان که برای خرید دستگاه بی‌سیم، مبلغ یک‌میلیون و هفتصد هزار تومان پرداخته‌اند، پس از پیگیری مطالباتشان پاسخ قابل توجهی از سوی مسئولان دریافت نکرده‌اند؛ چراکه ابتدا، وعده حل مسئله در مدت چند ساعت و سپس وعده چند روزه به رانندگان داده شد و حتی یک از مسئولان وعده حضور در جلسه‌ای فوری برای حل مسئله را داده بود که در نهایت ناباوری، وعده خود را زیر پا گذاشت و در جلسه‌ای که خود وعده آن را داده بود، شرکت نکرده است.

باید گفت رانندگانی که دستگاه بی‌سیم آن‌ها گرفته شده، با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند .

تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته نسبت به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی

صبح روزیکشنبه20اسفند،جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته دراعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مقابل استانداری خراسان‌ رضوی تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، دانشجویان رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های کشور که به صورت ناپیوسته تحصیل کرده اند، چند وقتی است در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی اعتراضات مختلفی را آغاز کردند.

این اعتراضات ۲۴ بهمن ماه به مشهد نیز رسید که دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته استان خراسان رضوی در این تاریخ در مقابل اداره راه و شهرسازی استان تجمع کردند.

امروز نیز در ادامه‌ این اعتراضات در مشهد، تعدادی از دانشجویان از ساعت ۱۰ صبح در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع اعتراض آمیزی را شکل دادند و نسبت به این مصوبه اعتراض خود را اعلام کردند.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی که آبان امسال به تصویب رسید، محدودیت‌‌هایی را برای فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های هفت‌گانه مهندسی ایجاد می‌کند.

در این تبصره آمده است:

١- در خصوص فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، صرفا مدرك کاردانی که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد، قابل ‌قبول است.

۲- به مدارك کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳- به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب، عمران- سد وشبکه، جریه راه‌آهن و شیمی صنایع گاز، با توجه به‌عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی، هیچ‌گونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۴- به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می‌گیرد.

۶- به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۷- کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرك تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، به استناد اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی و با رعایت بند «الف» ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه تعیین می‌شود.

رحیم پور، دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه خیام مشهد گفت: وزارت راه و شهرسازی مصوبه‌ای را آبان ماه امسال تصویب کرد که این مصوبه بر عدم ارتقای پایه مهندسین کارشناسی ناپیوسته با پیشوند علمی کاربردی و یا تکنولوژی تاکید دارد.

رحیم پور ادامه داد: این پیشوند‌ها در حالی اضافه شدند که به هیچ وجه سر فصل دروس رشته‌های ناپیوسته مهندسی تغییری نکرده است.

دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری افزود: اکثر کسانی که مهندسی را می‌خوانند، به نیت گرفتن پروانه طراحی و یا محاسبات وارد شاخه مهندسی می‌شوند که این مصوبه دانشجویان رشته‌های مهندسی ناپیوسته را به شدت محدود می‌کند و به فارغ التحصیلان مهندسی ناپیوسته اجازه ارتقا پایه نمی‌دهد.

وی بیان کرد: این مصوبه در حالی به تصویب رسیده که دانشجویان رشته‌های ناپیوسته مهندسی به اندازه دانشجویان مهندسی پیوسته واحد درسی پاس می‌کنند.

رحیم پور با اشاره به اعتراض دانشجویان و فارغ التحصیلان گفت: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی تا کنون حدود ۷۰۰ نامه به کمیسیون اصل نود مجلس ارسال کردند و همه این تعداد نامه بدون بررسی به بایگانی رفته است.

این دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری افزود: مسئولین حاضر نیستند حتی این موضوع را بررسی کنند، امروز ما در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردیم که همین موضوع را بخواهیم که مسئولین این موضوع را پیگیری و کمیسیون تخصصی شکل بگیرند و سرفصل‌های رشته‌های مهندسی پیسوته و ناپیوسته باهم مقایسه شود و بررسی‌های تخصصی انجام شود.

غلام حسینی، فارغ التحصیل رشته مهندسی ناپیوسته معماری از دانشگاه خیام مشهد گفت: دانشجویان ناپیوسته حدودا ۲۰ واحد درسی بیشتر از دانشجویان پیوسته مهندسی می‌خوانند؛ این در حالی است که مسئولین وزارت علوم اعلام می‌کند که دانشجویان ناپیوسته از لحاظ درسی ضعیف هستند.

حسینی اضافه کرد: در حالی این مصوبه به تصویب رسیده است که دانشجویان برای گرفتن پروانه باید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند که فیلتر این آزمون، هم بسیار سنگین است و هم ویژه‌ی تمام دانشجویان مهندسی است چه پیوسته و چه ناپیوسته وقتی فیلتر یکسانی وجود دارد، چرا می‌خواهند برای دانشجویان ناپیوسته محدودیت ایجاد کنند.

وی ادامه داد: دانشجویانی که از طریق هنرستان‌ها وارد رشته مهندسی می‌شوند افرادی هستند که از ابتدا نقشه کشی می‌خوانند و این افراد بعضا تخصص بیشتری نسبت با دانشجویان مهندسی پیوسته دارند.

فارغ التحصیل رشته مهندسی ناپیوسته معماری افزود: ما وقت خودمان را چند سال صرف کردیم برای تحصیل در این رشته، اما ابتدا به ما کسی اعلام نکرد که مهندسی ناپیوسته محدودیت‌های امروز را دارد.

حسینی در پایان گفت: عملا با تصویب این قانون به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های ناپیوسته‌ی مهندسی می‌گویند شما بی اعتبار هستید و ما امروز با این قانون با یک فرد دیپلم فرقی نداریم، دانش آموزان هنرستانی نیز با توجه به این مصوبه هیچ آینده‌ی شغلی ندارند و با این قانون به شدت این دانش آموزان در آینده مشکل خواهند داشت.

گفتنی است، تجمع دانشجویان و فاغ التحصیلان رشته های مهندسی ناپیوسته در مقابل استانداری خراسان رضوی پس از یک ساعت با دعوت از نمایندگان دانشجویان و فارغ التحصیلان برای بیان مشکل خود به داخل استانداری خاتمه یافت.

تجمع اعتراضی فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس

روزیکشنبه 20اسفند ماه،جمعی از فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مقابل مجلس تجمع کردند.

بنابه گزارشات منتشره،فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کارشناسی ناپیوسته در تجمعی مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار حذف واژه علمی و کاربردی از مدرک تحصیلی این رشته شدند.

این تجمع کنندگان تاکید داشتند وجود این کلمه در مدرک تحصیلیشان باعث نامعتبر شدن مدرک مهندسی آنان می شود.

این عده از فارغ التحصیلان خواستار حذف واژه تکنولوژی و علمی کاربردی که باعث بی ارزش شدن مدرک مهندسی ناپیوسته شده، هستند.

در همین زمینه یکی از دانشجویان دانشکده فنی انقلاب گفت: کمیسیون تبصره 2 ماده هفت وزارت راه و شهرسازی بر خلاف قانون پروانه مهندسی فارغ التحصیلان ناپیوسته را محدود کردند در حالی که از نظر سطح تحصیلی هیچ فرقی بین ما و دانشجویان پیوسته وجود ندارد.

یکی از معلمان سرپل ذهاب بنام رسول قهرمانی ۳۷ ساله ، روز شنبه ۱۹ اسفند به دلیل مشکلات روانی ناشی از زلزلە بە زندگی خود خاتمە داد !

متاسفانه بعد از چندین ماه از وقوع زلزله و عدم رسیدگی و بی اعتنایی مسئولین به مردم و خانواده های زلزله زده هر چند یکبار شاهد اتفاقات ناگواری از قبیل پایان دادن برخى از ساكنين منطقه به زندگی خود مانند رسول قهرمانی و از دست دادن کودکانی مانند محمد بدلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و درمانی بوده ایم !!

کانال کودکان کار و خیابان و زلزله این حوادث ناگوار را به خانواده های این عزیزان تسلیت گفته و دولت و مسئولین را بطور مستقیم در از دست دادن این عزیزان مسئول میداند، چرا که محمد و امثال کودکانی قبل از محمد فقط بخاطر سیاستهای غلط و تبغیض آمیز دولت و مسئولین از دست رفته اند.

چراکه وظیفه ى یک دولت اعزام نیرو به مناطق مورد نیاز برای ایجاد کمپ هاى امدادی و رسیدگی فورى درمانی و بازسازی دوباره این مناطق است نه گسیل نیروهای نظامی بطرف همین مردم بجان آمده از فقر اقتصادی که باعث و بانی اش خود مسئولین دولتی هستند !!!

جان باختن 2کارگر کارخانه داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی

هفته گذشته2کارگر داروسازی ارسطو حین کار بدنبال آتش سوزی درکارخانه بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی جان خود را از دست دادند.

حال این سئوال پیش می آید که چرا سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی بر چگونگی شرایط تولید و رعایت استانداردهای زیان آور ندارد و هر بار که سعی می شود در فضایی آرام و بدون حاشیه در مورد نقایص جدی تولید دارو بحث شود، دست اندرکاران با پاسخ های احساسی، فضای نقد را متشنج می کنند ؟!

 بسیاری از داروها ذاتا خطرناک و زیان آور هستند و کارخانجات داروسازی ایران توجهی به حفاظت از جان کارگران نداشته و صرفا با تولید انبوه آمار بالای تولید داخل را ارائه می نمایند.

براساس گزارشی که20اسفند رسانه ای شد،تولید دارو، آنطور هم که فکر می کنیم، راحت و آسان نیست. زیرا، اگر ایمنی پرسنل خطوط تولید رعایت نشود، عوارض داروهای تولیدی، سلامت آنها را به خطر انداخته و تبدیل به فاجعه می شود.

فعالیت در صنعت داروسازی با مخاطرات زیادی همراه است که در این بین، سلامت پرسنل و نیروهایی که در خطوط تولید دارو حضور دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا، اگر تولید دارو بر اساس استانداردهای لازم صورت نگیرد، مشکلاتی را در کیفیت محصولات تولیدی شاهد خواهیم بود. مسئله دوم، سلامت افرادی است که این داروها را تولید می کنند و به نوعی در خطوط تولید دارو حضور دارند.

در زمینه تولید فرآورده‌های دارویی دو مسئله اساسی وجود دارد، یکی کیفیت فرآورده که به دلیل اهمیت سلامتی بیمار باید موردتوجه قرار بگیرد و دیگری سلامت کارکنان که متاسفانه در ایران در بسیاری مواقع زمینه داروهای پرخطر مغفول مانده است.

راهنماهای بالینی معتبری درباره تولید داروهای پرخطر در دنیا وجود دارد. از سال ۱۹۳۹ این موضوع در دنیا به‌ عنوان «حد مجاز مواجهه شغلی» مطرح‌شده است که برای کارگران و کارکنان تولید تمامی مواد شیمیایی از جمله مواد اولیه دارویی در نظر گرفته‌ می‌شود. یعنی رعایت حدود مجاز مواجهه شغلی مسئله‌ای نیست که تازگی داشته باشد. اما آیا این الزامات در صنعت داروسازی کشورمان به‌ درستی اجرا می‌شود. آیا افرادی که در خطوط تولید داروهای پرخطر مانند داروهای ضدسرطان یا داروهای هورمونی مشغول به‌ کار هستند از خطراتی که سلامتی آنها را تهدید می‌کند آگاه هستند. «داروهای پرخطر» طیف وسیعی از داروها بالاخص داروهای شیمیایی ضدسرطان، داروهای هورمونی و حتی برخی آنتی‌بیوتیک ها و داروهای شیمیایی را شامل می شود.

این مواد می‌توانند برخی عوارض مزمن یا حاد ایجاد کنند. بسته به میزان تماسی که فرد با مواد پرخطر دارد می‌تواند از حساسیت‌های پوستی، استفراغ، دردهای شکمی تا عوارضی مانند ناباروری، تغییرات ژنتیکی، سرطان و… را شامل شود. متاسفانه برخی از این عوارض مانند ناباروری یا سرطان، مشکلاتی نیستند که پس از مدتی کوتاه یا چندماهه آشکار شوند و ممکن است افرادی که در این خطوط تولیدی کار می‌کنند اثرات آن را چندین سال بعد ببینند.

موضوع نگران کننده این است که اگر ما الزامات تولید داروهای ضدسرطان را مانند سایر کشورها رعایت نکنیم، نیروی انسانی مشغول به‌ کار در خطوط تولید دارو با بیماری‌های متعدد و حتی سرطان دست‌وپنجه نرم خواهند کرد.

در ایران جز چند شرکت معدود و انگشت‌شمار، سایر شرکت‌های دارویی الزامات تولید داروهای پر خطر را رعایت نمی‌کنند و کارکنانی که با مواد پرخطر سر و کار دارند از خطرات آن آگاهی ندارند. موارد متعددی وجود دارد که افرادی با داروهای هورمونی کار کرده‌اند و پس از مدتی تغییرات هورمونی حتی در ظاهر آنها تاثیرات خود را آشکار کرده است.

در حال حاضر در برخی شرکت‌های دارویی در کشور ما تصور می‌شود اینکه یک پوشش مناسب مانند روپوش، دستکش و حداکثر داشتن ماسک کفایت می‌کند درحالی‌که بسته به نوع دارویی که تولید می‌شود الزامات خاصی باید رعایت شود. از سوی دیگر، تولید داروهای پرخطر باید در خطوط تولید اختصاصی انجام شود. این امکان وجود ندارد که در خطی که داروهای معمول تولید می‌شود داروهای پرخطر را هم تولید کرد.

عدم نظارت سازمان غذا و دارو بر شرایط تولید کنندگان دارو

به دنبال آتش سوزی ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی در کارخانه داروسازی ارسطو در هفته گذشته، دو نفر از کارگران این شرکت بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی جان خود را از دست دادند.

حال این سئوال پیش می آید که چرا سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی بر چگونگی شرایط تولید و رعایت استانداردهای زیان آور ندارد و هر بار که سعی می شود در فضایی آرام و بدون حاشیه در مورد نقایص جدی تولید دارو بحث شود، دست اندرکاران با پاسخ های احساسی، فضای نقد را متشنج می کنند ؟!

بسیاری از داروها ذاتا خطرناک و زیان آور هستند و کارخانجات داروسازی ایران توجهی به حفاظت از جان کارگران نداشته و صرفا با تولید انبوه آمار بالای تولید داخل را ارائه می نمایند.

جان باختن کارگر مقنی جوان براثرسقوط

عصرروزشنبه19اسفند،یک کارگر مقنی جوان حین کاردر خیابان ری، نرسیده به میدان قیام، خیابان حاتمی براثر سقوط به عمق چاه 20متری جانش را ازدست داد.

به گزارش20اسفند پایگاه خبری 125،رحمان شکری رئیس ایستگاه 3 سازمان آتش نشانی تهران در این باره گفت: در یک ملک شخصی در حال تخریب، کارگران مقنی در حال حفر چاه بودند که به علت نامشخصی یکی از این کارگران، ناگهان به عمق 20 متری چاه سقوط کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: نیروهای عملیاتی به سرعت محل حادثه را ایمن سازی کرده و با رعایت نکات ایمنی، یکی از نجاتگران به عمق چاه رفته و با استفاده از تجهیزات مخصوص، این کارگر را با همکاری سایر نیروهای آتش نشانی از چاه خارج کردند.

شکری اضافه کرد: پس از بیرون کشیدن کارگر مقنی که کاملا بیهوش و فاقد علائم حیاتی بود، بسرعت آتش نشانان به همراه عوامل اورژانس حاضر در محل و حتی با کمک کارگران دیگر، تمام تلاش خود را برای برگرداندن علائم حیاتی وی بکار بستند که متاسفانه تمام این تلاش ها بی نتیجه ماند و این کارگر جان خود را از دست داد.

شکری در پایان خاطرنشان کرد: عوامل اورژانس، به رغم تائید فوت این کارگر، وی را به سرعت به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دادند که متاسفانه تلاش پزشکان بیمارستان هم نتیجه ای نداد.

بیستم اسفندماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com