اخباروگزارشات کارگری20مهر1396

admin   اکتبر 12, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری20مهر1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی کارگران شرکت پایانه غلات خلیج فارس پارسیان نسبت به عدم پرداخت6سال حق سنواتشان مقابل سازمان بنادر و دریانوردی خوزستان

– تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری

– سندیکای کارگران شرکت واحد  اتوبوسرانی تهران وحومه:

بی توجهی مسئولین قضایی نسبت به وخامت حال کارگر زندانی رضا شهابی

– دادستانی تهران در کار ِ کشتن رضا شهابی کارگر زندانی است

– وضعیت رو به وخامت اقتصادی و وظایف فعالین کارگری و اجتماعی

– گازگرفتگی 5کارگر معدن خاک نسوز منطقه دوپلان ناغان حین کار

– جان باختن یک کارگر جوان بدنبال سقوط از طبقه چهارم ساختمان در شبستر

تجمع اعتراضی کارگران شرکت پایانه غلات خلیج فارس پارسیان نسبت به عدم پرداخت6سال حق سنواتشان مقابل سازمان بنادر و دریانوردی خوزستان

عصر روزچهارشنبه19مهر،جمعی از کارگران شرکت پایانه غلات خلیج فارس پارسیان دراعتراض به عدم پرداخت6سال حق سنواتشان مقابل سازمان بنادر و دریانوردی خوزستان در بندرامام،تجمع کردند.

براساس گزارشی که امروز20مهر رسانه ای شد،یکی از کارگران معترض با ابراز گلایه مندی از عدم پاسخگویی مسوولان سازمان بنادر و دریانوردی به مطالبات آنها گفت: بعد از مراجعه مکرر به مسوولان سازمان بنادر و دریانوردی برای پیگیری مشکل و احقاق حقوقمان، متأسفانه پاسخگو نبودند و هیچ گونه حمایتی از ما نشده است.

وی افزود: مدت قرارداد شرکت پایانه غلات خلیج فارس با سازمان بنادر و دریانوردی به اتمام رسیده است و ما راهی جز پیگیری دریافت 6 سال سنوات معوقه خود از طریق سازمان نداریم.

تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری

امروز پنجشنبه20مهر،جمعی از معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی،مقابل استانداری تجمع کردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد  اتوبوسرانی تهران وحومه:

بی توجهی مسئولین قضایی نسبت به وخامت حال کارگر زندانی رضا شهابی

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که از هجدهم ‌مرداد ماه در زندان رجایی شهر برای اعتراض به احکام ناعادلانه و ظالمانه ای که مجددا بدون برگزاری دادگاه و حق دفاع علیه اش ازسوی عوامل امنیتی و قضایی صادرشده بود و به وی ۹۶۸ روز زندان جدید ابلاغ کردند دست به اعتصاب غذا زده بود که بعد از گذشت پنجاه روز از اعتصاب غذا و وخامت شدید جسمانی که کارش به بیمارستان رسید با وعده یک مقام ارشد امنیتی و درخواست سندیکای کارگران شرکت واحد و دیگر فعالین و تشکل های مستقل صنفی و کارگری و نگرانی خانواده اش به اعتصاب غذایش پایان داد.

متاسفانه با گذشت ۱۵ روز از پایان اعتصاب غذای ۵۰ روزه تا کنون هیچ رسیدگی پزشکی و مراقبت های درمانی نسبت به حال این کارگر زندانی انجام نپذیرفته و در آخرین ملاقاتی که همسر وی دیروز با شهابی داشت ایشان نه تنها از اثرات ۵۰ روز اعتصاب و بیماری های ناشی از این اعتصاب از قبیل نارسایی کلیه سوزش معده و درد شدید معده هنگام غذا خوردن فشار خون بالا و خون دماغ شدن مرتب رنج میبرد بلکه از بابت دو عمل سنگین جراحی مهره های کمر و گردن که در دوران محکومیتش ۴ سال پیش در زندان انجام شده درعذاب است و نیمی از بدنش درحالت بی حسی و نیمه دیگر آن همراه با درد شدید می باشد و در چند روز گذشته بقدری حال وی نامساعد بوده که قرار می شود به بیمارستان اعزام شود اما چون با دستبد وپا بند می خواستند این کارگر زندانی را به بیمارستان منتقل کنند رضا شهابی اعتراض می کند و‌ حاضر نمی شود با قل و زنجیر به بیمارستان برود که مسئولین زندان هم از بردن وی صرف نظر می کنند و این کارگر زندانی در همان حال بد در زندان رها می شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد  اتوبوسرانی تهران وحومه

دادستانی تهران در کار ِ کشتن رضا شهابی کارگر زندانی است

در پی شدت گرفتن وخامت اوضاع جسمانی رضا شهابی، داسدتانی تهران که از مخالفت شهابی با اعزام او با دستبند به بیمارستان آگاه است برای اینکه ظاهرا نشان دهد که قصد داشته رضا شهابی را برای تصویر برداری به بیمارستان اعزام کند دستور میدهد تا به او دست بند بزنند که این امر با مخالفت او مواجه شده است.

رضا شهابی پس از 50 روز اعتصاب غذا با قول مقامات قضایی و امنیتی دال بر فراهم کردن آزادی وی دست از اعتصاب برداشت. بعد از دو هفته و در حالی که اوضاع جسمی وی رو به وخامت گذاشته است هنوز هیچ اقدامی برای آزادی و یا حتی معالجه ی شهابی انجام نگرفته است.این در حالی است که او از درد شدید معده، تورم در صورت، درد در گردن و کمر و بی حسی شدید رنج میبرد و بنا به اعلام پزشک قانونی می بایست چند هفته قبل به صورت اضطراری به بیمارستان منتقل و بستری میشد.

کمپین دفاع از رضا شهابی اعلام می دارد که مقامات مسوول در کار ِ کشتن تدریجی رضا شهابی در زندان هستند و اعلام میداریم که ما قویا خواستار آزادی بی قید و شرط این کارگر و فعال کارگری دربند و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران هستیم و هرگونه عواقب جسمی که برای رضا شهابی اتفاق بیفتند را مستقیما متوجه مسوولین قضایی و امنیتی میدانیم.

کمپین دفاع از رضا شهابی

19 مهرماه 1396

وضعیت رو به وخامت اقتصادی و وظایف فعالین کارگری و اجتماعی

در اولین ماه‌ها از دولت یازدهم، وضعیت اقتصادی به شدت رو به وخامت است. آمارهای دولتی حاکی از آن است که بیکاری روز به روز افزایش یافته و ذخایر ارزی به علت غارت‌های پی‌درپی رو به کاهش است تا جائی که دولت دست به دامان وام‌های فاینانس (بدترین نوع وام ) شده است. در این نوع وام‌ها هیچ پولی به وام گیرنده تعلق نمی‌گیرد بلکه تنها وام گیرنده میتواند به مبلغ وام از کشور وام دهنده کالا خریداری کند و در برابر وجه آن را با سود وام که در این موارد نسبتا بیش از عرف بین‌المللی است برگرداند. این وام‌ها تا جائی گسترش یافته که هم اکنون هر ایرانی از زن و مرد و کودک و پیر و جوان بر طبق آمار دولتی ۷۰۰ دلار بدهکار است. همچنین بر طبق گفته‌های خود مسئولان از ذخائر ارزی آزاد شده‌ی ایران که ۱۲۰ ملیارد دلار بوده است، تنها بیست میلیارد دلار آن به ایران بر گشته که آن هم دیگر وجود ندارد!

گرانی نرخ ارز در چند هفته‌ی گذشته و عبور آن از مرز چهارهزار تومان حاکی از همین مسئله است که حتی سرمایه‌داران حکومتی مشغول خارج کردن سرمایه‌هایشان از ایران هستند و در نتیجه وضعیت اقتصادی روز به روز وخیم‌تر خواهد شد .

در کنار این مسئله ورشکستگی بانکها و موسسات اعتباری همراه با تحریم‌های جدید سبب شده است ایران نتوانتد برنامه‌های اقتصادی خود را که به دنبال لغو تحریم‌ها امید به کار انداختن داشت، به پیش ببرد.

گرانی لجام گسیخته‌ی کالاها همراه با بیکاری سبب شده است که نماینده‌ی مجلس تعداد ایرانیان زیر خط فقر را پنجاه و دو میلیون نفر اعلام کند که رقم بی‌سابقه‌ای در اقتصاد ایران است. با این همه هیچ افق روشنی از گشایش وضعیت در آینده مشاهده نمی‌شود.

آن زمان که مسئله هسته‌ای ایران در سازمان ملل و شورای امنیت مطرح بود، با تکیه به قیمت بالای نفت چند صباحی امور اقتصادی در گردش بود و در اواخر دولت نهم وضعیت اقتصادی رو به وخامت گذارد. با مذاکرات هسته‌ای و به نتیجه رسیدن به اصطلاح برجام نقطه‌ی نه چندان روشنی در افق اقتصادی باز شد که هر چند نه برای کارگران و زحمتکشان و مزد و حقوق بگیران بلکه برای گردش اقتصادی روزنه‌هائی را باز کرده بود. اما به زودی این روزنه‌ها بسته شد و اکنون بیش از هر زمان دیگر بن‌بست‌های اقتصادی قابل مشاهده است که در کنار بن‌بست‌های سیاسی، بسیار وسیع‌تر و غیر قابل حل‌تر از قبل است. هیچ‌گونه روزنه‌ی امیدی قابل مشاهده نیست و در کنار آن دولت‌مردان نیز هر روز به یکدیگر چنگ و دندان نشان می‌دهند و هر یک دیگری را مقصر این اوضاع قلمداد می‌کند.

اگر تحریم‌های بین‌الملی بر اقتصاد کشورهایی نظیر کوبا و کره شمالی تاثیر کمی دارد و این اقتصادها می‌توانند در برابر این تحریم‌ها مقاومت بیشتری داشته باشند به خاطر ساختار متمرکز و دولتی اقتصاد و تا حدودی خوکفائی و بسته بودن این اقتصادها است. اما اقتصاد کشوری مانند ایران که اساسا بر نزول‌خواری و سودهای بادآورده‌ی رانتی استوار است از بنیان توان مقابله در برابر تحریم ها را ندارد. نه آنکه مردم این توان را نداشته باشند زیرا اگر مردمی واقعا بخواهند که در برابر تحریم‌های اقتصادی بایستند با همه‌ی مصائب آن می‌سازند. اما در اینجا ابتدا به ساکن این خود نزول‌خواران و رانت‌خواران هستند که توان هیچگونه مقاومتی را در برابر تحریم‌ها ندارند، چرا که منافع آنان بستگیِ مستقیم به بازار پولی و تجاری جهانی دارد. آنان که پول نفت را در حسابهای شخصی خودشان می‌گذارند و با آن کالاهای تجاری با انحصار دولتی وارد می‌کنند و دلار ها را به اسکناس تبدیل کرده و سودهای کلان و نزول‌های نجومی می‌گیرند، اولین ضربه‌های مالی را از تحریم‌ها دریافت می‌کنند و از آنجا که حرص و طمع‌شان تمامی ندارد، می‌خواهند همه‌ی این فشارها را بر گرده‌ی کارگران و زخمتکشان تحمیل کنند و از همین‌جاست که اعتراضات در این چند ساله‌ی اخیر گسترش یافته و سر بازایستادن ندارد. کارگران و زحمتکشان و عموم مردم هیچ انگیزه‌ای برای دفاع از چپاول‌گران اموال عمومی ندارند و هنگامی که مشاهده می‌کند در پیش چشمان گرسنه‌ی آنها هر روزه طبل اختلاس و یا غارت اموال عمومی از جانب قدرت‌مداران به صدا در می‌آید، هیچ دلیلی برای پنهان کردن اعتراضات وجود ندارد .اکنون مردم ما به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه دیگری نیست جز آنکه این اعتراضات سراسری شوند و به یکدیگر می‌پیوندند تا آنکه بتوانند دستِ‌کم بخشی از حقوق از دست رفته‌شان را باز ستانند .

جنبش چپ و کارگری در این شرائط که رویاروییِ مشخصی در عرصه‌ی مبارزات کارگری پیش آمده است، از هر زمان دیگری وظایفش سنگین‌تر است و ضرورت هماهنگی و همدلی برای پیش برد خواسته‌های کارگران و زحمتکشان را بر عهده دارد. اکنون مردم تحت استثمار به نیروی خود به پاخاسته‌اند و کمترین توهمی به نیروهای استثمارگر از هر نوع ندارند. جناح‌های مختلف سرمایه‌داری که خود هر یک به نحوی در این چپاول و غارت مردم شرکت داشته‌اند، نمی‌توانند خواسته‌های مشخص مردم را پاسخ گویند. زمان آن فرارسیده است که جنبش کارگری وظایف خود را در قبال مبارزات مردمی به انجام رساند و این مهم جز در سایه‌ی هماهنگی و انسجام هر چه بیشتر این نیروها امکان‌پذیر نیست. هنگام آن است که برنامه‌ای مدون برای پیشبرد خواسته‌های کارگران و زحمتکشان و مردم تحت ستم در دستور قرار گیرد .

کانون مدافعان حقوق کارگر

مهرماه ۱۳۹۶

گازگرفتگی 5کارگر معدن خاک نسوز منطقه دوپلان ناغان حین کار

شب گذشته(19مهر)، 5 کارگر معدن خاک نسوز منطقه دوپلان ناغان حین کار دچارگازگرفتگی ومسموم شدند.

برپایه گزارشی که امروز20مهر رسانه ای شد،جانعلی ابراهیمی بخشدار ناغان از توابع شهرستان کیار روز پنجشنبه گفت: کارگران این معدن که در حال انفجار در داخل کارگاه بودند، دچار مسمومیت شدند که با انتقال به موقع به مراکز درمانی، خطر گازگرفتگی و مسمومیت آنان رفع شد.

وی تعداد کارگران معدن خاک نسوز دوپلان ناغان را 55 نفر اعلام کرد و گفت: کارگران این کارگاه در حال حاضر از سلامت کامل برخوردارند.

قابل یادآوریست که حجم معدن خاک نسوز دوپلان 25 میلیون تن برآورد شده که سالیانه 12 هزار تن بخاک نسوز(بوکست) با کارایی مصرف در کارخانه های آلومینیم کشور از این معدن استخراج می شود.

جان باختن یک کارگر جوان بدنبال سقوط از طبقه چهارم ساختمان در شبستر

روزگذشته(19مهر)،یک کارگر جوان  حین کار درطبقه چهارم ساختمانی در شبستربدنبال سقوط جانش را ازدست داد.

به گزارش20مهر یک منبع خبری محلی،عصر روز چهارشنبه 19مهر کارگرجوانی از طبقه ۴ ساختمانی در شبستر سقوط کرده با اعلام همسایگان اورژانس در محل حاضر شد و کارگر به بیمارستان منتقل شد که متاسفانه این کارگر به علت شدت جراحات در بیمارستان فوت کرد.

بیستم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com