اخباروگزارشات کارگری21فروردین1396

admin   آوریل 10, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– رد کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی درکمیسیون اجتماعی مجلس!

علیرغم وعده و وعیدها تاکنون دولت نامه ای مبنی بر عودت لایحه فوق ننوشته است؟!

– تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!

– ادامه تجمعات اعتراضی مشترک کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه برای پنجمین روزمتوالی!

معترضین از جانب معاون فرماندربهبهان تهدید به بازداشت شدند!

– دورجدید تجمعات اعتراضات کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی نسبت به عدم تبدیل وضعیت ادامه دارد!

– از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی!

– تجمع کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی!

– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:حمایت از درخواست درمان بهنام ابراهیم زاده

– کمپین درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی

– به مناسبت سالروز بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده

– بەمناسبت فرا رسیدن اول ماە مە، مصاحبە سایت اتحاد کارگری با رفیق محمود صالحی فعال جنبش کارگری ایران (٢)

-97کارگر کارخانه سیمگون قزوین دریک قدمی بیکاری!

عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی این کارگران!

-40 کارگر شیلات استان گلستان اخراج شدند!

– معوقات کارگران معدن “آق دربند” به 12 ماه رسید!

137کارگراین معدن در آستانه بیکاری هستند!

– سود  سهام معادن کرومیت اسفندقه به کارگران سهامدار پرداخت نمی‌شود

– کارگران کلنگ‌به‌دست در انتظار توقف خودرو!

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل!

رد کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی درکمیسیون اجتماعی مجلس!

علیرغم وعده و وعیدها تاکنون دولت نامه ای مبنی بر عودت لایحه فوق ننوشته است؟!

روزگذشته(20فروردین)،کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی را رد کرد.

به گزارش21فروردین مهر،سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره جزئیات بررسی لایحه اصلاح قانون کار جلسه روز گذشته کمیسیون از رد کلیات این لایحه خبر داد و گفت: با توجه به نارضایتی و عدم رعایت سه جانبه گرایی رد شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: مصوبه رد کلیات به صحن علنی مجلس ارسال می شود که در صحن هم به تصویب برسد.در عین حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اگر درخواستی مبنی بر بازگشت دهد پیش از طرح رد کلیات در صحن، این لایحه به دولت بازگشت داده می شود.

تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزدوشنبه21فروردین، کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه با تجمع مقابل مجتمع ومسدود کردن مسیرترددوسایل نقلیه مانع بارگیری کامیون ها شدند.

برپایه گزارشات منتشره،این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است ومردم مانع از بارگیری کامیون‌ها از معدن انگوران شدند.

علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در2 کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است.

یادآوری:

معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده که در نوع خود بزرگ‌ترین تولید کننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه با سابقه تاریخی محسوب می‌شود که شکل نوین استخراج از آن به اواخر دهه 40 خورشیدی برمی‌گردد.

این معدن زیرنظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین  شرکت‌های معدنی وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وزارت صنعت، معدن و تجارت است، فعالیت می‌کند.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- واحد زنجان نیز طی فرآیند برگزاری مناقصه کار عملیات استخراج، بارگیری و حمل باطله و ماده معدنی در معدن سرب و روی انگوران را به‌صورت پیمانکاری به شرکت معدنی آهن آجین واگذار کرده است.

معدن انگوران به‌عنوان دومین ذخیره روی دنیا و بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن اکسید سرب و روی و مخلوط سولفوره سرب و روی است که این میزان تولید برای کارخانه‌های تولید شمش سرب و روی به کار گرفته می‌شود.

استخراج از معدن سرب و روی انگوران به دو شیوه روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد که در بخش زیرزمینی معدن انگوران سولفوره و در بخش روباز سرب و روی استخراج می‌شود.

معدن انگوران زنجان 60 سال سابقه بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف را داشته که میزان ذخایر این معدن در بخش روباز 8میلیون تن و در بخش زیرزمینی 4میلیون تن روی با عیار بالا است.

با احتساب استخراج سالانه یک‌میلیون تن ماده معدنی عمر باقی‌مانده معدن انگوران که از نظر عیار بالای فلز محتوی از معادن نادر در جهان است دوازده سال دیگر به پایان می‌رسد.

در حال حاضر هم حدود 78 کارخانه سرب و روی، خریدار مواد معدنی معدن انگوران هستند.

تمام تولیدات معدن انگوران حتی 30 درصد نیاز داخلی را تأمین نمی‌کند. در واقع نیاز کشور 3 برابر تولید در این معدن است و در حال حاضر 83 درصد خاک این معدن در استان و 17 درصد آن در دیگر استان‌های کشور مصرف می‌شود.

ادامه تجمعات اعتراضی مشترک کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه برای پنجمین روزمتوالی!

معترضین از جانب معاون فرماندربهبهان تهدید به بازداشت شدند!

امروز21فروروردین برای پنجمین روزمتوالی، کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه به تجمعشان مقابل مجتمع ادامه دادند.

امروز معاون فرمانداربهبهان گفت: از فردا روند اجرایی این پروژه به فعالیت خود ادامه می دهد و در صورتی که فردی مانع ادامه پروژه پالایشگاه شود بازداشت خواهد شد.

درهمین رابطه امروزمعاون فرماندار بهبهان به ایرنا گفت:به مدت پنج روز است که عده ای متشکل از کارگران مشغول کار در بید بلند 2 و اهالی روستای اطراف این پالایشگاه روبروی پالایشگاه تجمع کرده اند.

حمید رضا ورزشی گفت: کارگران خواستار رعایت قوانین کار از سوی پیمانکار پروژه هستند وتعدادی از اهالی روستایی که در نزدیکی پالایشگاه ساکن هستند خواستار استخدام در این پالایشگاه هستند.

وی گفت: عده ای از کارگران معترض در این مدت پنج روز با تجمع و اعتراض مانع اجرای روند پروژه پالایشگاه شدند و در این مدت پروژه خوابیده بود.

معاون فرماندار بهبهان گفت: با اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در خصوص مشکل کارگران مشغول کار دراین پالایشگاه صحبت شده است و به زودی مشکل این کارگران حل می شود.

ورزشی درادامه افزود: از فردا روند اجرایی این پروژه به فعالیت خود ادامه می دهد و در صورتی که فردی مانع ادامه پروژه پالایشگاه شود بازداشت خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر یک هزار و 600 کارگر در پروژه پالایشگاه بید بلند دو در حال فعالیت هستند که اغلب به صورت روز مزدی و زیر نظر پیمانکار در حال فعالیت هستند که کار تاسیساتی در این پالایشگاه را انجام می دهند.

روستای شهرویی با دو هزارو 800 نفر جمعیت یک درصد کل جمعیت شهرستان بهبهان را داردو در کنار پالایشگاه مذکور قرار گرفته است.

مجموع اعتبار مورد نیاز برای این پالایشگاه بزرگ را 120 هزار میلیارد ریال عنوان شده است .

ساخت پالایشگاه بید بلند 2 از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعت گاز در برنامه‌ پنجم توسعه محسوب می‌شود؛ پروژه‌ای که طبق آنچه در گذشته اعلام شده ارزش تولیدات آن به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.

همچنین محصولات این پالایشگاه سالانه حدود 15 میلیارد مترمکعب گاز شیرین، 1.48 میلیون تن اتان، 1.51 میلیون تن پروپان و بوتان (LPG) و 860 هزار تن در سال بنزین طبیعی خواهد بود.

پیش بینی شده است که در سال 97 این پالایشگاه افتتاح و وارد مدار تولید شود، پروژه ساخت این پالایشگاه از سال 80 در استان کلید خورد.

پالایشگاه بیدبلند 2 در 15 کیلومتری شمال غربی بهبهان و در 14 کیلومتری جنوب شرقی پالایشگاه فعلی بیدبلند واقع شده است.

دورجدید تجمعات اعتراضات کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی نسبت به عدم تبدیل وضعیت ادامه دارد!

کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی،در دورجدید اعتراضاتشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت، دیروز عصر(20فروردین) مقابل بانک کشاورزی  وامروز صبح(21فروردین) مقابل مجلس تجمع کردند.

یکی از حاضران در تجمع امروز به ایلنا گفت: ما و همکارانمان از شهرهای دور و نزدیک به تهران آمده ایم و شب گذشته را نیز در تهران سپری کردیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.

این تجمع‌کنندگان می‌گویند تا حصول به نتیجه از اعتراضات خود دست برنخواهیم داشت؛ چرا که سالهاست به ما وعده های توخالی داده‌اند اما هیچ اتفاق مثبتی در عمل رخ نداده‌است.

این معترضان که صبح دیروز (بیستم فروردین) مقابل سازمان مدیریت تجمع کرده بودند، دیروز عصر مقابل بانک کشاورزی جمع شدند و خواستار رسیدگی مسئولان مربوطه به وضعیت نابسامان شغلی خود شدند.

در ادامه این اعتراضات، حدود 500 نفر از این کارگزاران امروز مقابل مجلس تجمع کرده اند.

درهمین رابطه:

ازسرگیری تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشور برای تبدیل وضعیت،امروز مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور!

امروز20فروردین ماه،صدها کارگزار صندوق بیمه کشاوورزی سراسر کشور برای تبدیل وضعیت، مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.

درهمین رابطه امروزایلنا نوشت، صبح امروز (بیستم فروردین ماه)، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.

در این تجمع که از ساعت 8 صبح آغاز شد، چند صد نفر از کارگزاران شرکت کردند. این تجمع تا ساعت 12 ظهر به طول انجامید و در طی آن مقامات سازمان مدیریت و برنامه ریزی با نمایندگان معترضان دیدار کردند و به آنها وعده‌هایی دادند.

مهمترین خواسته این کارگزاران که به طور متوسط ده تا دوازده سال سابقه کار دارند، تعیین تکلیف شغلی و عقد قرارداد مستقیم با صندوق بیمه کشاورزی است.

یکی از تجمع کنندگان می‌گوید با وجود سالها خدمت در صنعت بیمه، نه قرارداد شغلی داریم و نه از خدمات بیمه بهره‌مند هستیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.

گفتنی است کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی پیش از این نیز بارها به تهران آمدند و تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!

صبح امروز21فروردین،کارگران آی.تی.آی شیراز شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه مبنی بر پرداخت مطالباتشان اعتراضاتشان را از سر گرفتند ومقابل کارخانه تجمع کردند.

کارگران معترض گفتند: این بار تا گرفتن حق خود همچنان به تجمع در مقابل کارخانه ادامه می‌دهند و از روز شنبه نیز این تجمع مقابل استانداری انجام خواهدگرفت.

برپایه گزارشات منتشره،در تیرماه سال گذشته صاحبان کارخانه طی جلسه ای به کارگران قول دادند که مطالبات کارگران را طی 18 ماه و هر ماه با پرداخت 2 تا 3 میلیارد تومان تسویه کنند اما قول آنها تاکنون عملی نشده است.

آنها قول دادند که مطالبات 10 ساله کارگران را پرداخت کنند و کارخانه را فعال کنند اما نه مطالبات کارگران پرداخت شد و نه چرخ کارخانه به حرکت درآمد.

کارخانه آی.تی.آی شیراز از جمله کارخانه‌هایی که بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شد و از سال 85 مشکلات آن قد علم کرد تا جایی که منجر به تعطیلی کامل این کارخانه شد. برای برطرف شدن مشکلات با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد فشار پرسنلی این کارخانه کم شد اما همچنان مشکلات این کارخانه پابرجاست و به گفته کارگران هیچ اقدامی برای رفع آن از سوی مسئولان انجام نمی‌شود.

مطالبه 1226 کارگر بازنشست شده این کارخانه حدود 30 میلیارد تومان است که کارگران خواستار محاسبه کردن این مطالبات به نرخ روز و پرداخت خسارت تادیه و تاخیر آن هستند.

در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است. اموال این کارخانه نیز در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی!

کارگران کارخانه روغن نباتی قو با پلاکارد های “بابا دیگر نان ندارد” و “نان دغدغه کارگر” به تجمعشان دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ادامه دادند.

یکی از کارگران بیکار شده کارخانه روغن نباتی قوبه خبرنگاریکی از رسانه ها گفت: کارگران ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند، بیمه ها کامل پرداخت نشده و تنها نصف مطالبات عیدی و پاداش کارگران را پرداخت کرده اند، ضمن اینکه پاداش پایان خدمت بازنشستگان این کارخانه هنوز به حساب آنها واریز نشده است.

این کارگر در ادامه تاکید کرد: ۲ سال که به دلیل نقص در پرداخت حقوق ها تجمع داشته ایم اما متاسفانه تاکنون به نتیجه ای برای رسیدن به حقوق ها نرسیده ایم.

وی در خصوص دلیل اصلی تعطیلی کارخانه در طول این ۳ ماه گفت: مدیریت این کارخانه دلیل اصلی را در عدم قدرت خرید کارخانه در مواد اولیه اعلام کرد و با این شرایط مالی باید منتظر بمانیم که ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد. هر چند که مدیران این کارخانه از دولت کمک خواسته اند و باید منتظر باشیم تا نتیجه مشخص شود.

تجمع کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی!

امروز20فروردین ماه، کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهردر اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق و عیدی،تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی، جمعی از کارکنان این منطقه صبح امروز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و عیدی خود در محوطه این منطقه تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار حضور مدیر عامل و هیئت رئیسه و پاسخگویی آنان شدند.

بر اساس خبرهای شنیده شده تقریبا 20 ماه است که گمرک از ورود کانتینر به منطقه ویژه جلوگیری می کند و این فشارهای اقتصادی وارد شده به منطقه ویژه به علت عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر که منبع اصلی درآمد منطقه ویژه است موجب شده تا کارکنان آن بیش از سه ماه حقوق معوقه خود و عیدی پایان سال را دریافت نکنند.

چندی پیش نیز تعدادی از کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در نامه ای به مصطفی سالاری استاندار بوشهر نسبت به عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر به منطقه ویژه اقتصادی انتقاد و خواستار ورود استاندار به موضوع و رفع این مساله شدند.

در روزهای اخیر نیز خبرهایی مبنی بر استعفای عبدالله آورا مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به همین دلیل در رسانه ها منتشر شد.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:حمایت از درخواست درمان بهنام ابراهیم زاده

بهنام ابراهیم زاده کارگر و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران بیش از 8 سال است در زندان به سر می برد. مدت هاست که او از درد ستون فقرات در ناحیه گردن و کمرش رنج می برد. همچنین اخیرن نیاز مبرم به درمان چشم دارد .بیش از یک سال است که پیگیر درمان خودش می باشد. چنانکه از پاییز سال گذشته، همسرش از بیرون زندان و خودش از داخل  زندان در تلاش هستند که درمانش جدی گرفته شود. در پی تلاش های همسرش،دادستانی تهران به وی قول می دهد که بهنام برای نیمه دوم بهمن ماه سال گذشته به مرخصی استعلاجی برود.

اما در زمان قید شده بهنام به مرخصی فرستاده نمیشود.پس از پیگیریهای دوباره همسر بهنام ، دادستانی مجددن قول می دهد که بهنام حتمن برای تعطیلات نوروز  96 به مرخصی استعلاجی فرستاده خواهد شد.اما متاسفانه باز هم به مرخص استعلاجی فرستاده نشد.

بهنام اکنون علاوه بر درخواست مرخصی استعلاجی خود، مطالباتی دیگر را نیز مطرح نموده است. متاسفانه تا کنون توجهی به مطالبات وی صورت نپذیرفته است.

ما کارگران خواهان آزادی بهنام ابراهیم هستیم. ما اعلام می نماییم: بهنام صدای ماست. او بیش از 8 سال است که به خاطر اعتراض به وضعیت زندگی غیر انسانی ما کارگران زندانی است.

اعتراض او به دزدی ها و اختلاس های بیکران شماست.

اعتراض او به فقر و فحشا، این چهره کریه زندگی است که شما مسبب آن هستید. ما اعلام می کنیم که بهنام نماینده ما کارگران است. مطالبه او مطالبه فرد فرد ما جمعیت 99 درصدی هاست.

بهنام ابراهیم زاده را آزاد کنید.

20فروردین 96

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمپین درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی

همراه شو عزیز      همراه شو عزیز

تنها نمان به راه    کین درد مشترک

هرگز جدا جدا      درمان نمی شود

معلمان و فرهنگیان فرهیخته ایران:

آقای اسماعیل عبدی معلم، فعال صنفی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران است که توسط معلمان و فرهنگیان فرهیخته این استان، با مجوز و نظارت کمیسیون ده وزارت کشور انتخاب شده است.

او چندین ماه است برای گذراندن شش سال محکومیتش، به اتهامهای واهی به جرمی ناکرده در زندان به سر می برد و حتی دو سال متوالی در سال نو و تعطیلات نوروز از مرخصی و بودن در کنار خانواده اش محروم شده است.

عبدی فقط برای احقاق حقوق معلمان و دانش آموزان ، ارتقای آموزش و پرورش و فرهنگ کشور که اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد تلاش کرده است و جرمی مرتکب نشده است.

همکاران عزیز، جای معلم، فعال صنفی معلمان و وکیلش زندان نیست.

دربند بودن کنشگر صنفی معلمان یعنی نادیده گرفتن و محروم کردن معلمان، فرهنگیان و دانش آموزان از حقوق مادی و معنوی خود می باشد.

زندانی کردن معلم به معنی بی توجهی به آموزش و پرورش، فرهنگ، علم و دانش است که نتیجه اش بر همگان آشکار  می باشد.

همکاران آزاده و فرهیخته، بیائیم با امضای درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی قدمی در جهت احقاق حقوق خود و اصلاح امور آموزشی کشورمان برداریم.

بزرگواران در لینک زیر درخواست را بخوانید

نام، نام خانوادگی و محل خدمت خود را بنویسید

با لمس کردن Submit به امضا کنندگان کمپین بپیوندید.

حق یارتان 👇👇👇

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSep-uOJkHMfVPZhwkBQnvtTnLOWAsvGP_MFC1mfP9X6LbBvCg/viewform?c=0&w=1&fbzx=-2677257448022299600

به مناسبت سالروز بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده

یکسال از بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده گذشت. سال گذشته در روز 21 فروردین ماه جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی با انتشار بیانیه ای از داخل زندان اوین اعلام کردند به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر از روز دهم اردیبهشت ماه بر علیه امنیتی کردن اعتراضات صنفی کارگران و معلمان دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

در پی صدور این بیانیه مشترک و آغاز اعتصاب غذا توسط این دو فعال برجسته صنفی، جنبش عظیمی در حمایت از آنان و بر علیه امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و مدنی شکل گرفت که نهایتا منجر به آزادی موقت اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده گردید. با این حال اسماعیل عبدی بار دیگر از روز 19 آبانماه سال گذشته زندانی شد و برای بازداشت جعفر عظیم زاده نیروهای امنیتی به منزلش یورش بردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با قدردانی از مبارزات عدالتخواهانه اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده  و ایستادگی آنان در برابر تداوم  سیاست امنیتی کردن اعتراضات  کارگران و معلمان، با باز انتشار بیانیه مشترک آنان از همه کارگران و معلمان در سراسر کشور میخواهد در آستانه اول ماه مه و روز معلم با خواست آزادی فوری اسماعیل عبدی، بهنام ابراهیم زاده و همه زندانیان آزادیخواه و عدالت طلب، خواهان برداشته شدن اتهامات امنیتی از پرونده های  آنان و پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی بشوند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 21 فروردین ماه 1396

لینک بیانیه جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی پیرامون اقدام به اعتصاب غذا از روز دهم اردیبهشت ماه 1395

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=6018

بەمناسبت فرا رسیدن اول ماە مە، مصاحبە سایت اتحاد کارگری با رفیق محمود صالحی فعال جنبش کارگری ایران (٢)

سوال: در صحبت های قبلی، بمنظور عبور از سەجانبەگرایی، بر انسجام جنبش طبقە کارگر تاکید کردید. بر چە مبنایی، انسجام مورد نظر شما، باید شکل بگیرد؟

جواب: در جنبش کارگری گرایشات متفاوتی وجود دارند. برای مثال، فعالانی هستند که مرتب فریاد می زنند که ما در شورای عالی کار نماینده واقعی خود را نداریم. یعنی این فعالان به اصل سه جانبه گرایی اعتقاد دارند. فعالان دیگری هم هستند که تنها از انتخاب نماینده کارگران انتقاد می کنند و اگر خودشان در جلسه تعیین دستمزد، حضور داشته باشند، دیگر منافع عموم کارگران برایشان مهم نیست. آن چە کە ذکر شد، تنها چند مثال کوتاه است.

البتە، تعدادی از فعالان کارگری و هم کارگران ، به این نوع توهم دچار شده اند که  از طریق نماینده ها ی مجلس، مطالبات کارگران به گوش مسئولان رساندە شود. در مقابل این نگاە، فعالان و پیشروان ضد نظام سرمایه داری قرار دارند. این دستە از فعالین، آماده نیستند به هیچ عنوان در مقابل نظام سرمایەداری، عقب نشینی کنند و بە وظیفه خود می دانند که طبقه کارگر را از وضعیت موجود مطلع سازند.

این دسته از فعالان، تنها با کارفرمایان و حامیان آنان در حال مبارزه نیستند بلکه با کلیه گرایشات ضد طبقه کارگر، در حال مبارزه می باشند. البته نباید فرماموش کنیم که ما در نظام سرمایەداری زندگی می کنم. از این رو، باید برای تعیین حداقل مزد و خدمات رفاهی کارگران نیز مبارزه کنیم. اما تا زمانی که، اصل سه جانبه گرایی حاکم و سه نفر در مقابل ۶ نفر قرار دارند، طبقه کارگر به خواست های حداقلی در زمینە دستمزدی که با آن بتوان زنده بماند؛ نخواهد رسید. قابل ذکر است، بخاطر هزینه های که پیشروان طبقه کارگر، در سال های گذشتە به جنبش کارگری ایران تقدیم کرده اند، امروز وضعیت از هر زمانی بهتر است و می بینیم کە کارگران آگاه ترند و قدم های در راستای مبارزه طبقاتی برداشته اند. این واقعیت، بە مرور زمان، گرایشات درون طبقە کارگر را بسوی انسجام بیشتر، سوق خواهد داد.

سوال: اکثر فعالین کارگری از جملە شما، بر این تاکید می کنید کە با شعار دادن و یا خارج از مراکز کارگری، ممکن نیست کە کارگران را در تشکل های مستقل و تودەای خویش، سازماندهی کرد؟ پس تکلیف انجمن های فعالین کارگری کە در خارج از محیط کار شکل گرفتەاند و برای ایجاد تشکل های کارگری زحمت می کشند، چە می شود؟ آیا از طریق انجمن های کوچلوی فعالین، می توان یک طبقە عظیم و چند میلیونی را سازمان داد؟

جواب: این انجمن ها و یا کمیته ها، تابحال کارهای مثبتی انجام داده اند. لذا باید به تک تک اعضای آنها افتخار کرد و خستەنباشید هم، گفت. هدف از شکل گیری این کمیته ها، در اصل کمک بە ایجاد تشکل های خود ساخته و تودەای کارگران بودە است. ( اینکه بعدا” عده ای خود را تشکل کارگری به اذان عمومی معرفی کردند، مورد بحث ما نیست)  هر چند نتوانسته اند طبقه کارگر را سازماندهی کنند اما در طول چند سال گذشته، تا حدودی آگاهی را به داخل طبقه کارگر منتقل کرده و امروز ما شاهد آن هستیم.

به نظر من، افراد صادقی در آن کمیته ها حضور دارند که هر کدامشان توان رهبری عده ای از کارگران را دارند و کسی نمی تواند آن را نادیده بگیرد. ضمنا طبقه کارگر و پیشروانش، باید از شعار دادن دوری کردە و با دلی سرشار از امید به پیروزی علیه نظام سرمایه داری مبارزه کنند. پیشروان راستین طبقه کارگر، بجای اینکه در میان فعالان کارگری وقت خود را از دست بدهند؛ باید در میان کارگران حضور دائمی داشته باشند.

سوال: در نیمە دوم سال ٩۵ و تا حدودی در اوائل سال جدید، اعتراضات کارگری بەطور چشم گیری اوج گرفت. مطالبات این حرکت ها، تمامآ صنفی و در چهارچوب افزایش دستمزدها و یا معاش های معوقە می چرخید. در این خصوص، بعضی از فعالین کارگری اظهار نظر کردە و بر این تاکید کردند کە اعتصابات و اعتراضات کارگری این دورە، خود جوش بودند. منظور از خود جوش بودن آیا بە این معنی است کە فعالین کارگری هیچ نقشی در سازماندهی کارگران معترض ندارند؟

جواب: به نظر من، آن افرادی که می گویند اعتراضات کارگری خود جوش اند و سازماندهی ندارند؛ در مقابل جنبش زنده و آنلاین طبقه کارگر در ایران کم لطفی می کنند. در این خصوص، واقعیت این است کە اعتراضات کارگری، هنوز همەگیر نشده و با توجه به شرایط سخت مبارزه در ایران، فعالین کارگری یک لحظه هم از وظایف محوله خویش قصور نکرده اند. البتە، افرادی که این نظر را دارند، باید به جیب های خالی فعالان کارگری نیز توجه داشته باشند. برای مسال، وضعیت فعلی بگونەای است کە برای یک مسافرت سادە یعنی از شهری بە شهری دیگر، باید یک سوم حقوق ماهانە خود را هزینه کنند. این کاملا درست است که اکثریت اعتراضات کارگری برای جلوگیری از اخراج و یا حقوق های معوقه است اما کارگران معترضی که جهت مطالبه حقوق های معوقه، در میادین عمومی از جمله اتوبانها و یا مقابل ارگانهای دولتی اعتصاب و یا تحصن می کنند، سازماندهی شده است.

سوال: در سال های اخیر، بحث های نسبتآ گرمی حول سازمانیابی مستقل در بین فعالین کارگری شکل گرفت و هم چنان تداوم دارد. در این زمینە، آیا موفقیتی حاصل شدە است؟

جواب: من زیاد متوجه این سئوال نشدم. یعنی نمی دانم منظور شما سازمانیابی فعالان کارگری است؛ یا طبقه کارگر؟ اگر منظور شما سازمان یابی فعالان کارگری است؟ شخصا به این نوع سازمانیابی اعتقاد ندارم. اگر منظور شما سازمانیابی طبقه کارگر است؟ این مورد ادامه دارد و این چیزی نیست که در این فضایی پر از سرکوب، آن را امروز سبک و سنگین کرد.

سوال: تشکل یابی تودەای کارگران، هموارە یکی از با اهمیت ترین گزینەهای است کە بر پایە آن می توان بر پارەای از مشکلات و نیازمندی فوری کارگران پاسخ داد. در این زمینە، کسی مخالفت نکردە اما وقتی حرف از نحوە ایجاد آن بەمیان می آید، گرایشات مختلف درون طبقە، هر کدام بە نوعی قد علم کردە و عملآ اجازە نمی دهند کە این ضرورت متحقق شود. آیا نمی توان بر مبنایی منافع عمومی کارگران، تشکل و یا ظروفی مستقل و فراگیر طبقە کارگر را ایجاد کرد؟

جواب: طبقه کارگر ایران و فعالان راستینش، لحظە بە لحظە رو به پیش در حال حرکت می باشند. این طبیعی است که نظام سرمایەرداری تنها از حربه سرکوب علیه طبقه کارگر استفاده نمی کند بلکه با هزاران ترفند دیگر نیز متوسل می شود. همه ما می دانیم که طبقه کارگر بدون تشکل نمی توانند به خواست و مطالبات خود برسد و این اصل برای همه ما روشن است و عدەای را نیز می بینید که نمی خواهند طبقه کارگر در یک تشکل سراسری و قدرتمند متشکل شوند. چرا ؟ چون منافع آنان با متشکل شدن طبقه کارگر به خطر می افتد و به همین دلیل، با آوردن بهانەهای بنی اسرائیلی، دائمآ سعی می کنند که سد و مانع در مقابل این طور مسیری، ایجاد کنند. اما طبقه کارگر ایران، ضرورت متشکل شدن را لمس کرده و می کوشد کە در تشکل های قدرتمند خود متشکل شود. با توجه به آن چە کە ذکر شد، ضرورت صف کارگران پیشرو را با دیگر گرایشات تفکیک خواهد کرد و آن روز خواهد رسید کە طبقە کارگر از دردها و رنجی کە می کشد، برای همیشە فاروغ شود.

ادامە دارد

97کارگر کارخانه سیمگون قزوین دریک قدمی بیکاری!

عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی این کارگران!

کارخانه سیمگون قزوین تولیدکننده انواع شیرآلات و قطعات ریخته‌گری در معرض ورشکستگی قرار دارد.

این واحد تولیدی با چندین سال سابقه به زودی ۹۷ کارگر خود را اخراج خواهد کرد.

یکی از کارگران در این رابطه ابراز کرد: از شهریورماه سال۹۵ تاکنون حقوق،مزایا و عیدی ما پرداخت نشده و مجبور به شکایت شدیم.

به گزارش منابع خبری محلی،این در حالی است که فریدون همتی استاندار قزوین در اولین جلسه شورای اداری استان در سال جدید ادعا کرد؛ قزوین کم‌ترین مشکلات کارگری را دارد و مشکلات کارخانجات و بیکاری کارگران مربوط به دولت قبل می‌‌باشد.

کارخانه سیمگون واقع در کیلومتر ۳ جاده قزوین رشت از سال ۱۳۷۱ کار خود را با تولید قطعات سری تراش و قطعات مغزی شیر های کلاسیک آغاز نمود. در سال ۱۳۷۳ خط تولید خود را با ذوب ریزی و ریخته گری به روش کوره های زمینی و شیرریزی دستی با کوره های القایی کانالی تکمیل کرده و با راه اندازی کوره های القایی بدون هسته (Coreless)جهت تولید شمش مورد مصرف در خط شیرریزی و اکستروژن در حجم واندازه وسیع فعالیت خودرا گسترش داد.

40 کارگر شیلات استان گلستان اخراج شدند!

خبرکوتاه:

40کارگراز مجموعه ی شیلات استان گلستان در قالب تعدیل نیروی انسانی ازکار اخراج شند که عمدتا این موضوع در مرکز ماهیان خاویاری مرجانی، مرکز کلمه سیجوال و سد وشمگیر بر می گردد.

معوقات کارگران معدن “آق دربند” به 12 ماه رسید!

137کارگراین معدن در آستانه بیکاری هستند!

عضو هیئت مدیره انجمن معدن خراسان رضوی گفت: معوقات کارگران معدن آق دربند در سرخس با پرداخت‌های پیش از سال به ۱۲ ماه رسیده است.

فضل‌الله احتشام نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: معدن آق دربند در سال گذشته 12 میلیارد تومان بدهی داشت که هم اکنون به حدود 3.5 میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به معوقات بسیار بالای کارگران معدن آق دربند، خاطرنشان کرد: پایان سال گذشته عیدی و پاداش و سبد کالایی در اختیار کارکنان قرار گرفت و میزان مطالبه آنها هم اکنون به 2 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است.

عضو هیئت مدیره انجمن معدن خراسان رضوی افزود: معدن برای بدهی‌های خود یک ساختمان مهمانسرا داشته که آن را فروخته اما یک مشکل حقوقی برای تخلیه مهمان‌سرا به وجود آمد که هم اکنون در حال رفع شدن است و به محض اینکه حکم تخلیه اجرایی شود یک میلیارد و 300 میلیون تومان نقدینگی از محل فروش آن به شرکت وارد می‌شود که می‌توان با آن حقوق و مزایای 5 ماه کارگران را پرداخت کرد.

احتشام‌نیا تعداد کارگران شاغل در این مجموعه را 137 نفر عنوان کرد و افزود: ما با چنگ و دندان تمام راه‌ها را بررسی کرده‌ایم که بتوانیم این تعداد نیرو را حفظ کرده و فعالیت معدن همچنان ادامه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات واحد در حال رفع شدن بوده و هم اکنون برای دریافت تسهیلات از بانک صنعت، معدن و تجارت اقداماتی انجام شده و در صورت گرفتن این وام واحد می‌تواند ظرفیت اشتغال خود را به 160 نفر افزایش دهد.

سود  سهام معادن کرومیت اسفندقه به کارگران سهامدار پرداخت نمی‌شود

حدود ۶۵۰ نفر از کارگران وبازنشستگان سهامدار شرکت معادن کرومیت اسفندقه کرمان ، خواستار رسیدگی به مشکل خود در دریافت سود سهام این شرکت شدند .

کارگران سهامدار معدن کرومیت اسفندقه کرمان که بیشتر ‌آن‌ها در حال حاضر بازنشسته شده‌اند به ایلنا گفتند،  ازسهامی که از سال  ۷۱به کارگران واگذار شده هیچ گونه سودی به آن‌ها پرداخت نشده است وسهامدار عمده در خصوص گزارش سالانه و توزیع سود سهام شفاف عمل نمی‌کند.

به گفته یکی ازکارگران ، در سال  ۷۱ سهام  معادن کرومیت اسفندقه (یکی از بزرکترین معادن کرومیت کشور ) از سوی وزارت صنعت ومعدن دولت وقت  بین صندوق بازنشستگی فولاد وشرکت  صنعتی معدنی امیر و  بیش از ۶۵۰ کارگری که آن زمان در این واحد معدنی مشغول بوده‌اند، تقسیم شده است.

این کارگر سهامدار که در حال حاضر  او به اتفاق شمار قابل توجهی از همکارانش بازنشسته شده‌‌است، در ادامه افزود: درحال حاضر سهام‌داران این شرکت صندوق بازنشستگی فولاد با ۵۱ درصد سهم ،شرکت صنعتی معدنی امیر با ۱۷ درصد سهم وپرسنل وکارگران معدن اسفندقه که ۳۲ درصد سهام را دارا هستند.

به گفته این کارگر معدن کرومیت اسفندقه،  او وسایر همکارانش که  بیش از ۲۵ سال است سهامدار این  واحد معدنی هستند  که متاسفانه طی این مدت سود سهامی دریافت نکرده اند.

او با اشاره به بی توجهی مدیریت صندوق بازنشستگی فولاد به عنوان سهامدار عمده  در بکار گیری مدیران واعضای هیئت مدیره که اکثر غیر معدنی وفاقد تخصص هستند تصریح کرد: بحران مالی معدن که مدیران آن مطرح می کنند از سوی کارگران نیست بلکه ناشی ازمدیریت ناصحیح است که خسارت غیر قابل جبرانی را به سهامداران بویژه کارگران وارد کرده است.

به گفته او این معدن که دارای شهرت جهانی است دارای منابع سرشاری است و در سالهای گذشته میزان سودهی آن از سوی مدیران سابق گزارش می شده است.

این کارگر  سهامدار معدن اسفندقه با بیان اینکه آنچه اخیرا موجب نگرانی کارگران شده این‌است که سهامدار عمده بدون توجه به  حقوق قانونی کارگران، قصد افزایش سرمایه معدن را دارد  افزود: این در حالیست که ما کارگران معتقدیم افزایش سرمایه  باعث کاهش ارزش سهام کارگران خواهد شد در نتیجه کارگران زیان خواهند دید.

او ضمن ابراز گلایه از اینکه بعنوان سهامدار این شرکت او وهمکارانش بعد از  ۲۵ سال بدون دریافت سود سهام، ارزش سهامشان کاهش پیدا کرده‌است، تاکید کرد: ما خواستار رسیدگی جدی مسئولین استانی و کشوری در حل و فصل این موضوع که حق قانونی و مسلم کارگران و بازنشستگان  معدن اسفندوقه به شمار می رود، هستیم.

کارگران کلنگ‌به‌دست در انتظار توقف خودرو!

رکود در ساخت‌وساز امانِ کارگران تبریزی را بُرید

در اقصی‌نقاط شهر کارگران گرد هم جمع آمده‌اند و در انتظار کارفرما نشسته‌اند، بعضی وقت‌ها یک هفته می‌آیند و می‌روند اما خودرویی متوقف نمی‌شود تا آنان را برای کار سوار کند.

آن‌هایی که محصل‌اند و یا به‌کاری مشغول‌اند، حتماً صبح در راهِ رفتن به دانشگاه و محل اشتغالی ش ، کارگران بیکار را در میدان‌های اصلی شهر می‌بینند. در جای جایِ تبریز محل‌هایی وجود دارد که محل تجمع کارگران ساختمانی می‌باشد و این روزها با آغاز فصل بهار، بر تعداد اشخاص درصفِ انتظار افزوده شده است.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد،افرادی با مدرک‌های تحصیلی متنوع و در گروه‌های سنی مختلف از اوایل صبح تا ساعاتی مانده به ظهر در مراکز مناطق متعدد شهر به انتظار می‌نشینند تا بلکه خودرویی متوقف و آن‌ها را برای انجام کاری هرچند با دستمزد پایین، سوار کند.

دیگر برایشان مهم نیست نرخِ روز کارگری چقدر است و کارفرما چه میزان دستمزد برایشان پرداخت می‌کند، بی‌آنکه چانه بزنند از یکدیگر سبقت می‌گیرند تا زودتر از سایرین، کار را بربایند و به نان برسند. اگر هم کارفرما شخصی بی‌انصاف باشد، با کمترین دستمزد از بین‌ آن‌ها چند تن را انتخاب می‌نماید و هیچ‌کس هم «نه» نمی‌گوید، چون اگر او نرود، هستند کسانی که حاضرند با نصف قیمت هم کارگری کنند.

در اواخر سال 95 و با رکودی سنگین در حوزه‌ی مسکن، عملاً کارگران ساختمانی بیکار مانده بودند و سرمایِ زمستان هم موجب شده بود، عدم اشتغال به‌کار آن‌ها به چشم نیاید، اما حال که سوزِ سرما از تبریز رخت بسته است، کارگران به خیابان‌ها ریخته‌اند و در جست‌وجوی شغل هستند.

مشکل اینجاست که سرما رخت بسته و شرایط برای ساخت‌وساز بناهایی جدید فراهم است اما رکود همچنان پابرجاست. با توجه به سرگرم شدن دولت‌مردان به انتخابات نیز بعید به نظر می‌رسد آن‌ها در ماه‌های آتی کاری برای کارگران وزحمتکشان انجام دهند، اما آنچه که هویداست واقعیت‌های کفِ خیابان‌ها با آمارهای مسئولین جور در نمی‌آید.

چنانچه با کارگران ساختمانی به گفت‌وگو بنشینید، آنان بهتر از هر کارشناس و اقتصاددان دیگری علل رکود در حوزه‌ی ساخت و ساز را برایتان تشریح می‌کنند و می‌گویند چند سال است که اینگونه آواره‌ی خیابان‌ها مانده‌اند.

علی‌ایحال محال ممکن است دغدغه‌مند باشید و با رد شدن از کنار برخی مناطق شهر و دیدنِ افرادی با بیله‌وکلنگی در بغل‌شان، قلب‌تان به درد نیاید، این‌ها خانواده دارند و قطعاً اهلِ بیت‌شان در مضیقه به سر می‌برند.

شاید اگر آقای روحانی یا هر مسئول دیگری این‌ها را می‌دید، از رفاهِ و آسایش سخن نمی‌گفت و ادعای رشد اقتصادی را حداقل در این برهه از زمان مطرح نمی‌کرد. شاید هم آقایان می‌بینند و با القاء توهم سعی در امید دادن به مردم دارند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل!

امروزدوشنبه20فروردین، دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دراعتراض به نقض تفاهم نامه اردیبهشت ماه سال گذشته وبرخوردهای امنیتی دست به تجمع زدند.

با توجه به بند اول تفاهم نامه‌ی شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با نمایندگان ریاست دانشگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته و پس از عدم پاسخگویی ریاست دانشگاه به درخواست این شورا مبنی بر برگزاری جلسه‌ی اضطراری، دانشجویان تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،دانشجویان تجمع کننده با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به آنچه خلف وعده مسئولین و برخوردهای امنیتی صورت گرفته عنوان می کردند، اعتراض کردند.

بر همین اساس، دبیر شورای صنفی نیز در این تجمع دانشجویی برای دانشجویان سخنرانی کرد.

روی برخی از پلاکاردهایی که دانشجویان در این تجمع اعتراض امیز در دست گرفته‌اند، شعارهای جالبی نوشته شده است که آن‌ها را در ادامه می‌خوانید:

– مسئولین محترم لطفا از مسئولیت های خود فرار نکنید.

– ما در مقابل کارشکنی های نهادهای امنیتی و انظباطی سکوت نمی کنیم.

– از دفترهای خود بیرون بیایید و برای فرار از پاسخگویی دانشجویان را تهدید نکنید.

– دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد

– ما از وعده های دروغین خسته شده ایم.

– هرچه بگندد نمکش میزنند،  وای به روزی که بگندد نمک.

بیست ویکم فروردین ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com