اخباروگزارشات کارگری21اردیبهشت1396

admin   می 11, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21اردیبهشت1396 بسته هستند

بایگانی

زنده باد همبستگی کارگران:

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

برگزاری گلگشت کارگری درسنندج به مناسبت جان باختن جمعی از کارگران در معدن زمستان یورت

– اتحادیه آزاد کارگران ایران:

گرامیداشت یاد کارگران جانباخته معدن زمستان یورت آزاد شهردر سنندج

* بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از قربانیان معدن”زمستان یورت”آزاد شهر

– فاجعه معدن ” يورت ” آزادشهر از زبان يكي از معدنچيان مصدوم

– آخرین اخبار از43 کارگر جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

برگزاری گلگشت کارگری درسنندج به مناسبت جان باختن جمعی از کارگران در معدن زمستان یورت

روز چهارشنبه 20/2/96 جمعی از خانواده ها و فعالین کارگری، اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و اتحادیه آزاد کارگران ایران، رأس ساعت 6:30 در یک حرکت مشترک اقدام به برگزاری گلگشتی در گرامی داشت یاد کارگران جان باخته ی معدن زغال سنگ” زمستان یورت” آزاد شهر نموده، و نهایت تأسف و همدردی خود را با خانواده ها و بازماندگان فاجعه ی غم انگیز حادثه ی مذکور اعلام نمودند.

مراسم ابتدا با خوشآمد گویی و ارائه ی توضیحاتی در ارتباط با درد و رنج طبقه ی کارگر توسط مجری برنامه و با یک دقیقه سکوت به یاد کارگران جان باخته ی معدن زغال سنگ یورت و تمامی جان باختگان راه رهائی طبقه ی کارگر از قید و بند نظام سرمایه داری آغاز گردید و با سرود انترناسیونال شکسته شد. سپس یکی از کارگران با قرائت شعری در ارتباط با درد و رنج طبقه ی کارگر، شور و شوق خاصی به برنامه بخشید. در ادامه یکی دیگر از حاضرین بیانیه ی کارگران و خانواده های کارگری را قرائت نمود. در پایان حاضرین با محکوم نمودن تمامی سطوح ظلم و ستم سیستم سرمایه داری در بغرنج تر کردن زندگی و معیشت طبقه ی کارگر، عمق کینه و نفرت خود را نسبت به تمامی مظالم موجود ابراز نموده و حمایت همه جانبه ی خود را از تمامی بازماندگان و خانواده های جان باخته ی معدن زغال سنگ یورت اعلام داشتند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 21 اردیبهشت 1396

اتحادیه آزاد کارگران ایران:

گرامیداشت یاد کارگران جانباخته معدن زمستان یورت آزاد شهردر سنندج

دیروز 20 اردیبهشت تعدادی از فعالین کارگری به همراه خانواده هایشان درنزدیکی پارک کودک مراسمی در گرامیداشت یاد کارگران جانباخته معدن زمستان یورت آزاد شهر  برگزار کردند. مراسم بایک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان شروع شد

سپس  قطعنامه ای که از طرف این فعالین تهیه شده بود، در این مراسم یاد بود قرائت گردید.

*بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از قربانیان معدن”زمستان یورت”آزاد شهر

دهها کارگر معدن”زمستان یورت”آزاد شهر در استان گلستان درست چند روز پس از اول ماه مه(روز جهانی کارگر) در 1800 متری اعماق زمین زنده به گور شدند. این اولین باری نیست که کارگران قربانی ناامنی محیط کار میشوند .سالانه چندین هزار نفر از هم طبقه ای هایمان در ایران،از تولید کنندگان تمامی نعمات و ثروت ها در جامعه ، قربانی مناسبات و روابط کثیفی میشوند که تنها منطش بالا بردن هر چه بیشتر نرخ سود به نفع طبقه سرمایه دار یا همان اقلیتی است که مدام از سوی نمایندگانش در مناظرات و و عده و وعیدهای انتخاباتی این دوره ریاست جمهوری نیز برای زهر چشم گرفتن از همدیگر و متوهم کردن طبقه کارگر به زبان آورده میشود.

فجایعی همچون معدن یورت آزاد شهر و صدها نمونه دیگر در شرایطی تحمیل میشود که کمر کارگران زیر فشار ساعات کاری طاقت فرسا، دستمزدهای ناچیز، عدم امنیت شغلی ،ناامنی محیط کار ،قرارداد های سفید امضاء ،بیکاری ،بیحقوقی ،فقر و گرسنگی خانواده هایشان خم شده است و طبقه کارگر ایران از انسجام ، سازمان یافتگی و اتحاد لازم برای مقابله با تعرض سرمایه داری برخوردار نیست. تنها راه مقابله جدی با این وضعیت در گرو اتحاد و همبستگی کل طبقه کارگر ایران و فائق آمدن بر پراکندگی موجود است. کارگران هر کدام از مراکز، واحدهای تولیدی ، خدماتی ،کارخانجات و معادن، ارتش عظیم بیکاران و غیره بایستی هر چه سریعتر حول مطالبات و خواسته های حیاتی روزمره خود متشکل و همصدا شده و به نیروی خود اتکا نموده و در جهت منافع مشترکشان بخش هر چه بزرگتری از طبقه کارگر را با خود همراه کنند.

مرگ رفقای کارگرمان در معدن “زمستان یورت” آزاد شهر برای کل طبقه کارگر ایران دردناک و تاسف بار است . نباید گذاشت خانواده جانباختگان و سایر رفقای کارگرشان زیر فشر روانی و عاطفی تنها بمانند. حمایت کامل طبقاتی صفوف کل طبقه کارگر ایران از رفقای معدن امری ضروری و گامی بزرگ در جهت تبدیل نمودن خشم و انزجار به وجود آمده در راستای اتحادی وسیعتر میباشد.

ما جمعی از کارگران و خانواده هایمان در سنندج به یاد و گرامیداشت کارگران از دست رفته و سایر آسیب دیدگان این فاجعه، روز چهارشنبه ، ساعت 18:30 عصر، جنب پارک کودک شهر سنندج حضور یافته و به نوبه خود این جنایت را محکوم نموده و به خانواده های کارگران و طبقه کارگر ایران تسلیت میگوییم.

ما همچنین خواهان محاکمه فوری عاملان این فاجعه، پرداخت کامل خسارت به حادثه دیگان و سایر کارگران این معدن، پرداخت کامل معوقات ، لغو کلیه ی قرارداد های سفید امضاء و یک طرفه، لحاظ نمودن سخت و زیان آور برای کلیه ی کارگران این معدن ، امنیت کامل شغلی و تامین ایمنی کار میباشیم.

فاجعه معدن ” يورت ” آزادشهر از زبان يكي از معدنچيان مصدوم

گفتگوي راديو ندا با يكي از معدنچيان مصدوم معدن ” يورت ” آزادشهر و همچنين با يكي از امدادگران اين حادثه. و حقايقي ديگر از ابعاد فاجعه از زبان آنها.

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2017/05/08/Azadshahr170509.mp3

آخرین اخبار از43 کارگر جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر!

* مدیرکل پزشکی قانونی گلستان گفت:از42پیکرمنتقل شده به به پزشکی قانونی استان گلستان41کارگرشناسایی وتعیین هویت شدند.

*مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت: ریزش مداوم آوار، دسترسی به پیکر آخرین جانباخته حادثه معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر که موقعیت آن نیز در تونل شناسایی شده را دچار مشکل کرده است.

-«شورای هماهنگی بهره‌برداران پست‌های فشار قوی برق کشور»روباز وارد بازی شد

– گزارشاتی درباره اعتصاب کارگران بخش صنعتی مجتمع کشت‌و صنعت نیشکر هفت تپه

*اعتراض و اعتصاب در شرکت نیشکر هفت تپه

*اعتصاب ۶۰۰ کارگر نیشکرهفت تپه

*تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به نصب دوربین مدار بسته در محل کارشان

– تجمع اعتراضی کارگران یکی از شرکتهای نفتی نسبت به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت 4 ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری مهران!

– اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در سکوت خبری رسانه های نظام سر مایه داری همچنان ادامه دارد

– مصدومیت 8آتش نشان ویک کسبه در حادثه آتش سوزی پاساژ رضوان اهواز!

– جان باختن یک کارگرساختمانی در دماوند براثر برق گرفتگی!

«شورای هماهنگی بهره‌برداران پست‌های فشار قوی برق کشور»روباز وارد بازی شد

اخباروگزارشات کارگری:امروز21اردیبهشت «شورای هماهنگی بهره‌برداران پست‌های فشار قوی برق کشور» روباز وارد بازی شد وبا صدور اطلاعیه ای کارگران پست های فشار قوی برق را با طرح مشکلاتشان دعوت به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کرد وبه عبارتی دیگرماهیت واقعی خود مبنی بر وابستگی به حاکمیت را برملا ساخت.

ایلنا امروز طی گزارشی نوشت،شورای اپراتورهای پست های فشار قوی برق با صدور اطلاعیه‌ای از همه اپراتورها خواسته‌اند که در انتخابات شرکت کنند. در این اطلاعیه به مشکلات اپراتورهای فشار قوی برق اشاره شده است.

ما پیش ازاین بتاریخ2اردیبهشت1396 طی گزارشی تحت عنوان- کارگران پست های فشار قوی برق را سرکارگذاشتند؟!- خطاب به کارگران پست های فشار قوی برق در باره این شورا نوشتیم:

قابل یاد آوری است که طی چند سال گذشته کارگران پست های فشار قوی برق در راه دست یابی به مطالباتشان مبنی برهمسان سازی حقوق،تبدیل وضعیت،اجرای طرح قرارداد دائم وجلوگیری از واگذاری به بخش خصوصی بارها دست به تجمع مقابل مجلس وسازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشورزدند.درخلال این تجمعات اعتراضی نهادی بنام- شورای هماهنگی بهره برداران پست های فشار قوی برق ایران-اعلام موجودیت کرد وباصدور بیانیه هایی تلاش کرد برموج نارضایتی این کارگران سوار شود واعتراضات را هدایت کند.

برپایه آنچه که درگزارش بالا آمد،زمان آن فرارسیده است که کارگران پست های فشارقوی برق بانگاهی به ترکیب نهاد فوق ونقدعملکردش،نقش نهاد فوق را درهمین رابطه روشن کنند.

متن کامل کامل گزارش 2اردیبهشت1396:

کارگران پست های فشار قوی برق را سرکارگذاشتند؟!

اخبار وگزارشات کارگری:پیرو پیگیری‌های مداوم کارگران پست های فشار قوی برق طی ماه های گذشته در خصوص طرح‌های در دستور کار و وعده های مکرر مسئولین وزارت نیرو در خصوص ترمیم حقوقی و بهبود یافتن وضعیت موجود، اما نه تنها این وضعیت ترمیم نیافته؛ جلسات مکرری طی روزهای گذشته بصورت محرمانه در وزارت نیرو در حال انجام جهت واگذاری پست های فشار قوی فوق توزیع به شرکت های توزیع است.

درادامه گزارش امروز ایلنا درهمین رابطه تحت عنوان- وعده‌های مسئولان به کلاه زردها «باد هوا» بود- آمده است،مسئولین امر و آنهایی که از قبل این کار سود می‌برند در حال مقدمات و انجام زیرساخت های موجود هستند و در این زمینه مکاتباتی با شرکت‌ های برق منطقه‌ای کشور نیز صورت گرفته است؛در حالیکه هر ساله بودجه تمدید قرارداد کارکنان مدت معین در نظر گرفته می‌شد، اما در بودجه امسال خبری از تمدید قرارداد مدت معین‌ها هم نیست.

براساس این گزارش این کارگران خاطرنشان کردند که از تمامی کانال‌های قانونی، پیگیر مطالبات خود هستند.

اخباروگزارشات کارگری:قابل یاد آوری است که طی چند سال گذشته کارگران پست های فشار قوی برق در راه دست یابی به مطالباتشان مبنی برهمسان سازی حقوق،تبدیل وضعیت،اجرای طرح قرارداد دائم وجلوگیری از واگذاری به بخش خصوصی بارها دست به تجمع مقابل مجلس وسازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشورزدند.درخلال این تجمعات اعتراضی نهادی بنام- شورای هماهنگی بهره برداران پست های فشار قوی برق ایران-اعلام موجودیت کرد وباصدور بیانیه هایی تلاش کرد برموج نارضایتی این کارگران سوار شود واعتراضات را هدایت کند.

برپایه آنچه که درگزارش بالا آمد،زمان آن فرارسیده است که کارگران پست های فشارقوی برق بانگاهی به ترکیب نهاد فوق ونقدعملکردش،نقش نهاد فوق را درهمین رابطه روشن کنند.

گزارشاتی درباره اعتصاب کارگران بخش صنعتی مجتمع کشت‌و صنعت نیشکر هفت تپه

*اعتراض و اعتصاب در شرکت نیشکر هفت تپه

صبح امروز، ۵ شنبه ۲۱ اردیبهشت، ۶۰۰کارگربخش صنعت شرکت نیشکرهفت تپه، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران دلایل این اعتراض را این گونه اعلام کرده اند:

ایجاد فضای امنیتی که کارفرمای شرکت برای پرسنل بوجودآورده وحدود ۳۰نفر از کارگران را اخراج یا ازکار تعلیق کرده است.

پرداخت نشدن پاداش بهره برداری سال‌های ۹۴و۹۵

تعدیل قرارداد کارگران قراردادی از یک ساله به ۶ماهه

عدم تمدید و تعویض دفترچه های بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی به دلیل بدهی شرکت به بیمه ومشکل بیمه تکمیلی

کارگران درمقابل کارخانه تولید شکر دست به تجمع اعتراضی زدند و اعلام کردند تا زمانی که این موضوعات حل نشوند دست از اعتصاب نخواهند کشید.

منبع:سایت کانون مدافعان حقوق کارگر

*اعتصاب ۶۰۰ کارگر نیشکرهفت تپه

بر اساس خبر دریافتی صبح امروز ( پنجشنبه 21 اردیبهشت ) 600 نفر از کارگران بخش صنعت شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند. این اعتراض بدلیل ایجاد فضای امنیتی توسط کارفرمای شرکت برای پرسنل؛ اخراج و یا تعلیق حدود 30 نفر از کارگران؛ پرداخت نشدن پاداش بهره برداری سال های 94 و  95؛ تعدیل قراردادکارگران قراردادی از یک ساله به 6 ماهه و تمدید و تعویض نشدن دفترچه های بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی بدلیل بدهی شرکت به بیمه و مشکل بیمه تکمیلی، انجام گرفت. کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه درمقابل کارخانه تولیدشکر دست به تجمع اعتراضی زدند و اعلام کردند تا زمانی که این موضوع ها حل نشوند، دست ازاعتصاب نخواهندکشید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

*تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به نصب دوربین مدار بسته در محل کارشان

صبح امروز پنجشنبه (۲۱اردیبهشت ماه) کارگران بخش صنعت مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه  که تعداد آنها به حدود ۶۰۰ نفر گزارش می شود در اعتراض به آنچه امنیتی شدن محل کار خود عنوان می کنند در محل ورودی درب کارخانه مقابل ساختمان اداری تجمع کردند.

بر پایه گزارش  کارگران ، کارفرمای بخش خصوصی کارخانه اخیرا با کار گذاشتن دوربینهای  مدار بسته  فضای کار وکارگران را امنیتی کرده که این  موضوع باعث اعتراض کارگران شده است.

به گفته آنها یکی از اساسی ترین نیازهای واحدهای صنعتی و کارخانه ها، تضمین امنیت و نظارت مناسب از این اماکن است ،اما  کارفرما با نصب این دوربینها فضای امنیتی  خاصی را ایجاد کرده  وکارگران را نگران امنیت شغلی خود کرده است.

طبق اظهارات معترضین ترس از اخراج بازده کاری کارگرانی قرار دادی وروزمزی که فاقد  قرار داد کار معتبر وقانونی هستند را کم کرده است.

کارگران معترض گفتند: از زمانی که دوربین های مدار بسته در محل کارشان نصب شده است حدود ۳۰ نفر از کارگران از کار اخراج ویا معلق از کار شده اند.

معترضین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کارگران در اجتماع امروز خود همچنین خواستار  مطالبات معوقه خود هستند ، افزود: دست‌کم پاداش وبهربرداری  سال‌های ۹۴ و ۹۵ به  همراه دو  تا سه ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکاریم.همچنین حق بن همه کارگران مجتمع هفت تپه از اسفند ماه سال گذشته پرداخت نمی شود.

منبع:ایلنا

تجمع اعتراضی کارگران یکی از شرکتهای نفتی نسبت به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت 4 ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری مهران!

صبح روزگذشته(20اردیبهشت)جمعی از کارگران پیمانکاری یکی از شرکتهای نفتی در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت4ماه حقوق وعیدی دست به تجمع مقابل فرمانداری مهران زدند.

کارگران معترض به خبرنگاریک منبع خبری محلی گفتند:از 4 ماه پیش دستمزد و عیدی کارگران پیمانی پرداخت نشده است، به همین دلیل وضعیت این کارگران و اعضای خانواده‌های‌شان را دچار مشکل کرده است.

به گفته کارگران معترض، همچنین کارفرما به تهران رفته و کار در کارگاه  را متوقف کرده وکارگران شاغل در آن وضعیت مشخصی ندارند.

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در سکوت خبری رسانه های نظام سر مایه داری همچنان ادامه دارد

در نهمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی معلم زندانی و بیست و دومین روز اعتصاب غذای آتنا دائمی فعال مدنی، همزمان با هفدهمین روز اعتصاب غذای دو هزار زندانی سیاسی در فلسطین ، رسانه های نظام سرمایه داری با سکوت خبری خود در جنایات زندان بانان مشارکت میکنند .

در هفدهمین روز اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی در اعتراض به شرائط و حشتناک و شکنجه های مداوم زندانیان ، حکومت اسرائیل برای استهزاء اعتصاب کنندگان با راه انداختن یک باربی کیو در کنار اعتصاب کنندگان سعی در آزار و اذیت آنان کرد ودر ایران در گرماگرم بازی های انتخاباتی در باره اعتصاب غذای زندانیان سیاسی سکوتی دردناک را در رسانه ها شاهد هستیم . در چند دهه گذشته ما شاهد بوده ایم که اعتصاب غذاهای طولانی باعث مرگ زندانیان سیاسی شده است و حکومت ها برای زهرچشم گرفتن از بقیه افراد تحت ستم حاضر نشده اند به خواسته های آنان اهمیتی بدهند. نمونه های مرگ زندانیان تحت اعتصاب غذا در تر کیه و ایرلند بیان گر همین وضعیت است .

حربه اعتصاب غذا همواره هنگامی از جانب زندانیان به کار گرفته میشود که تمام راه های اعتراضی دیگر به روی زندانی بسته است و در این شرائط زندانی با مایه گذاردن از جان خود میخواهد صدای اعتراض خود را به سراسرجهان و مردمان آزاده برساند تا وجدان های بیدار را متوجه بیدادی کند که بر زندانها حاکم است. در چنین شرائطی وظیفه همه مدافعان حقوق انسانها است تا با حمایت از خواسته های بر حق زندانیان به کمک آنها بشتابند و ظلم و بیداد را افشا کنند . زندان بانان میخواهند صدای زندانی را در گلو خفه کنند و از پژواک صدای او به هر ترتیب جلوگیری کنند . این ندای وجدان انسان های آگاه و مبارز است که نباید اجازه دهد تا زندان بانان به خواسته های خود برسند و از حق خواهی زندانیان دفاع کنند.

کانون مدافعان حقوق کارگر

اردیبهشت ۱۳۹۶

مصدومیت 8آتش نشان ویک کسبه در حادثه آتش سوزی پاساژ رضوان اهواز!

مدیرعامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری اهوازاز مصدومیت8آتش نشان ویک کسبه در حادثه آتش سوزی پاساژ رضوان اهوازخبرداد.

امیر نجفی به خبرنگاران گفت:آتش سوزی پاساژ رضوان اهواز پس از چهار ساعت تلاش ماموران آتش نشانی در ساعت 17:35 دقیقه مهار شد.

وی افزود:این حادثه ساعت 13:35 دقیقه امروز رخ داد که در این حادثه صد در صد مغازه های محل حادثه دچار خسارت شدند.

وی اظهار داشت:در این حادثه هشت مامور آتش نشانی مصدوم شدند که در حال حاضر وضع سلامت آنها مساعد است و یک شهروند نیز در محل دچار صدمه شد.

پاساژ رضوان اهواز از پاساژهای قدیمی اهواز بوده که در آن لوازم ارایشی و خانگی نظیر عطر، پتو ، حوله و … عرضه می شود که کالاهای آن به راحتی می توانند دچار آتش سوزی شوند.

جان باختن یک کارگرساختمانی در دماوند براثر برق گرفتگی!

روز گذشته(20اردیبهشت)یک کارگرساختمانی که درحین کار در شهرستان دماوند دچاربرق گرفتگی شده بود دریک بیمارستان تهران جان باخت.

منابع خبری دراستان کردستان هویت این کارگر را اسعد مصطفایی اعلام کرده ونوشتند که وی درحین انجام داربست در شهرستان دماوند دچاربرق گرفتگی شد وازارتفاع بزمین سقوط کرد.

نامبرده به بیمارستانی درتهران منتقل شد وبدلیل شدت جراحات جانش را ازدست داد.

بیست ویکم اردیبهشت ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com